КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 22 лютого 2008 р. N 221 Київ |
Про затвердження Порядку розгляду, схвалення та реалізації проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій у період дії зобов'язань сторонами Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 642 від 16.07.2008 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Порядок розгляду, схвалення та реалізації проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій у період дії зобов'язань сторонами Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, що додається.
2. Центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям щокварталу подавати Національному агентству екологічних інвестицій інформацію щодо галузевих та регіональних потреб у здійсненні цільових екологічних (зелених) інвестицій для скорочення викидів або збільшення обсягів абсорбції парникових газів.
Прем'єр-міністр України | Ю.ТИМОШЕНКО |
Інд. 33 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 лютого 2008 р. N 221
ПОРЯДОК
розгляду, схвалення та реалізації проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій у період дії зобов'язань сторонами Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату ( 995_801 )
1. Цей Порядок визначає процедуру розгляду, схвалення та реалізації проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій (далі - проекти) як комплексу заходів, спрямованих на скорочення викидів або збільшення абсорбції парникових газів, адаптацію до наслідків зміни клімату згідно з Кіотським протоколом до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (далі - Кіотський протокол) в обсягах, встановлених для України додатком В до Кіотського протоколу і визначених міжнародними договорами про передачу частин установленої кількості викидів парникових газів (далі - частини викидів).
2. Частини викидів у встановлених на відповідний рік для України обсягах передаються іншим сторонам Кіотського протоколу згідно з додатком В до нього відповідно до положень зазначеного Протоколу.
3. Проекти розробляються на підставі міжнародних договорів про передачу частин викидів заінтересованими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємництва (далі - заявники) самостійно або із залученням спеціалізованих проектних організацій та подаються на розгляд Нацекоінвестагентства.
Заявник подає Нацекоінвестагентству у письмовій та електронній формі заяву та супровідні документи до проекту, а саме:
пояснювальну записку із зазначенням строку реалізації проекту;
техніко-економічне обґрунтування;
проектно-технічну документацію;
прогноз динаміки викидів з джерел або абсорбції парникових газів без реалізації проекту;
розрахунок скорочення викидів або збільшення обсягів абсорбції парникових газів;
план проведення моніторингу ходу реалізації проекту;
оцінку впливу на навколишнє природне середовище;
інформацію про сферу застосування проекту (загальнодержавна, регіональна, галузева);
план фінансування проекту (загальна вартість, етапи та джерела фінансування);
висновок незалежної експертної організації;
інформацію про фінансові можливості заявника (довідки установ банків про наявність коштів на банківських рахунках, у тому числі запозичених, та про розрахункові рахунки, копії балансу та фінансового звіту за останній звітний період, засвідчені його керівником, відомості про початок згідно із законодавством процедури банкрутства або ліквідації, а також наявність податкового боргу та його розмір);
іншу інформацію.
Зразок заяви та перелік документів, що додаються до неї, затверджуються Нацекоінвестагентством.
3-1. Проекти, які подаються на розгляд та схвалення до Нацекоінвестагентства, повинні відповідати загальним і додатковим критеріям.
Загальними критеріями є:
відповідність проекту цілям та принципам Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу;
відповідність проекту пріоритетам розвитку національної економіки, зокрема з питань ресурсо- та енергозбереження, енергоефективності, відновлення лісових насаджень і водних ресурсів;
наявність соціальних переваг при реалізації проекту (створення нових робочих місць, забезпечення безпечних умов праці тощо);
наявність рішення органу місцевого самоврядування про надання згоди на реалізацію проекту на відповідній території;
відсутність факту застосування до проекту механізмів, передбачених Кіотським протоколом.
Додатковими критеріями є:
рівень використання передових, екологічно безпечних технологій, насамперед вітчизняних;
реалістичність і прозорість технологічних рішень та фінансового плану проекту;
наявність механізму правового регулювання реалізації проекту;
результати проведення незалежною експертною організацією попередньої оцінки рівня скорочення викидів або збільшення поглинання парникових газів та скорочення викидів і скидів забруднюючих речовин (за відповідної спрямованості проекту);
питомі витрати на одиницю скорочення викидів або на одиницю поглинання парникових газів та скорочення викидів і скидів забруднюючих речовин (за відповідної спрямованості проекту);
наявність відповідних дозволів та/або ліцензій на здійснення заходів, передбачених проектом;
строк реалізації проекту (перевага надаватиметься проектам із строком реалізації до кінця 2012 року. При цьому життєвий цикл таких проектів може перевищувати зазначений строк);
окупність проекту (перевага надаватиметься проектам з найкоротшим строком окупності);
можливість широкого застосування проекту.
( Порядок доповнено пунктом 3-1 згідно з Постановою КМ N 642 від 16.07.2008 )
4. Експертиза проектів на предмет екологічної ефективності здійснюється відповідно до умов міжнародних договорів про передачу частин викидів із застосуванням процедур, передбачених Кіотським протоколом.
Експертиза тих проектів, що реалізуються в рамках міжнародних інвестиційних програм, здійснюється незалежними експертними організаціями згідно з умовами відповідного міжнародного договору про передачу частин викидів.
5. Незалежні експертні організації повинні бути акредитовані при Нацекоінвестагентстві в установленому ним порядку.
Нацекоінвестагентство складає перелік експертних організацій і оприлюднює його у засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Агентства.
6. Попередній відбір проектів здійснює міжвідомча робоча група, яка створюється Нацекоінвестагентством у двомісячний строк з моменту реєстрації в Агентстві такого проекту.
Нацекоінвестагентство затверджує положення про міжвідомчу робочу групу та її склад, а також здійснює організаційно-технічне забезпечення діяльності групи.
Під час попереднього відбору проекту міжвідомчою робочою групою застосовуються загальні критерії. Відповідність проекту загальним критеріям є підставою для прийняття міжвідомчою робочою групою рішення про внесення його до бази даних про проекти.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 642 від 16.07.2008 )
Міжвідомча робоча група розглядає подані заявником документи та висновок незалежної експертної організації, проводить аналіз і оцінку поданого проекту, фінансових умов його реалізації і приймає рішення про реалізацію проекту або про відмову в його реалізації.
Нацекоінвестагентство письмово повідомляє заявника про прийняте міжвідомчою робочою групою рішення у триденний строк після його прийняття.
7. У разі прийняття рішення про реалізацію проекту Нацекоінвестагентство визначає його виконавців відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Виконавцями проектів є юридичні особи та фізичні особи - суб'єкти підприємництва.
8. Затвердження проектів здійснюється з урахуванням умов міжнародних договорів про передачу частин викидів.
Під час прийняття рішення про затвердження проекту Нацекоінвестагентством застосовуються додаткові критерії. Додаткові критерії мають порівняльний характер та дають змогу визначити переваги проекту над іншими проектами відповідного спрямування на підставі оцінки кількісних та якісних показників проекту.
( Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 642 від 16.07.2008 )
Проекти, що фінансуються з державного бюджету, затверджує Кабінет Міністрів України за поданням Нацекоінвестагентства, погодженим в установленому порядку з Міністром охорони навколишнього природного середовища та Міністром фінансів.
9. Заявник проводить моніторинг ходу реалізації проекту відповідно до плану.
У разі відсутності у заявника технічних засобів для проведення моніторингу такий моніторинг може здійснюватися на договірній основі незалежною спеціалізованою організацією, акредитованою при Нацекоінвестагентстві в установленому ним порядку.
Перелік незалежних спеціалізованих організацій формується Нацекоінвестагентством і оприлюднюється у засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Агентства.
10. Результати моніторингу у місячний строк подаються у письмовому та електронному вигляді Нацекоінвестагентству для реєстрації підтверджених обсягів скорочення викидів парникових газів.
11. Після закінчення реалізації проекту заявник надсилає Нацекоінвестагентству належним чином оформлений звіт про результати його реалізації.
Форма звіту та перелік документів, що додаються до нього, затверджуються Нацекоінвестагентством.
12. Здійснення контролю за реалізацією проектів, веденням бази даних про такі проекти, проведенням за державні кошти процедур закупівлі товарів, робіт і послуг з відбору розробників та виконавців проектів покладається на Нацекоінвестагентство.