| Прем'єр-міністр України | Ю. СВИРИДЕНКО |
| Інд. 75 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Порядок від 08.09.2025 № 1109
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 8 вересня 2025 р. № 1109
Київ
Про затвердження Порядку функціонування, наповнення та ведення Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства "еРибальство"
Відповідно до частини п’ятої статті 27-2 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок функціонування, наповнення та ведення Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства "еРибальство", що додається.
2. Державному агентству з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм забезпечити створення та впровадження в експлуатацію Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства "еРибальство".
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 вересня 2025 р. № 1109
ПОРЯДОК
функціонування, наповнення та ведення Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства "еРибальство"
1. Цей Порядок визначає основні завдання, функціональні можливості, компоненти (модулі, складові) Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства "еРибальство" (далі - Єдина система), процедуру електронної інформаційної взаємодії з іншими державними електронними інформаційними ресурсами.
Створення (модернізація, модифікація, розвиток), адміністрування та забезпечення функціонування Єдиної системи здійснюється з дотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2025 р. № 205 "Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 25, ст. 1666).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
1) адміністратор Єдиної системи (далі - адміністратор) - державне підприємство, яке належить до сфери управління Держрибагентства;
2) електронний кабінет - персональна веб-сторінка (веб-сервіс чи інший програмний інтерфейс) користувача, що пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію, призначена для забезпечення можливості створення, перегляду, подання, обміну інформацією/відомостями та/або документами в Єдиній системі;
3) користувач - фізична та/або юридична особа, фізична особа - підприємець, суб’єкт надання/отримання електронних публічних послуг, центральні органи виконавчої влади, яким відповідно до цього Порядку надається доступ до Єдиної системи через електронний кабінет, які пройшли процедуру електронної ідентифікації та автентифікації.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про Національну програму інформатизації", постанові Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2025 р. № 205 "Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації" та інших нормативно-правових актах у галузі рибного господарства, електронних довірчих послуг, електронного документообігу та використання електронних документів.
3. Єдина система функціонує цілодобово сім днів на тиждень, крім випадків проведення планових та/або позапланових профілактичних та/або технічних робіт, пов’язаних з усуненням технічних та/або методологічних помилок чи технічного збою в роботі.
Інформація про проведення профілактичних та/або технічних робіт розміщується на офіційному веб-сайті Держрибагентства за три календарних дні до дати проведення таких робіт, крім випадків, коли через терміновість їх проведення завчасне попередження неможливе.
4. В Єдиній системі використовуються довідники, словники та бази даних, які необхідні для її функціонування та ведуться Держрибагентством та/або адміністратором.
5. Власником Єдиної системи є держава в особі Держрибагентства.
Держателем Єдиної системи (далі - держатель) є Держрибагентство, яке є володільцем інформації/відомостей Єдиної системи.
6. Єдиною системою забезпечується:
1) передача, прийняття та обробка інформації в режимі реального часу;
2) розмежування та здійснення контролю за правом доступу до компонентів (модулів, складових) Єдиної системи;
3) електронна ідентифікація та автентифікація користувачів (за допомогою інтегрованої системи електронної ідентифікації) для доступу до захищених ресурсів Єдиної системи з використанням кваліфікованого електронного підпису та/або кваліфікованої електронної печатки чи удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та/або удосконаленої електронної печатки;
4) захист інформації/відомостей та/або документів, що обробляються в Єдиній системі, від несанкціонованого доступу, знищення, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, модифікації та блокування доступу до Єдиної системи шляхом здійснення організаційних і технічних заходів, впровадження засобів та методів технічного захисту інформації відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах;
5) автоматизована фіксація всіх дій користувачів, зокрема з інформацією/відомостями та/або документами, які містяться в Єдиній системі;
6) можливість внесення інформації/відомостей та/або документів до Єдиної системи користувачами в межах повноважень, визначених законодавством, а також їх автоматична реєстрація;
7) формування наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації";
8) сумісність та електронна інформаційна взаємодія з державними електронними інформаційними ресурсами;
9) можливість створення, перегляду, надсилання, приймання, збирання, внесення, накопичення, обробки, використання, розгляду, зберігання, захисту, обліку та надання інформації/відомостей та/або документів;
10) проведення автоматичного аналізу поданих/внесених даних щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності засобами Єдиної системи;
11) здійснення пошуку та перегляду інформації/відомостей та/або документів в Єдиній системі з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних";
12) інші функціональні можливості Єдиної системи, визначені цим Порядком та законодавством, що регламентують роботу компонентів (модулів, складових) Єдиної системи.
7. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" електронна інформаційна взаємодія суб’єктів електронної взаємодії може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем з дотриманням вимог щодо захисту інформації відповідно до статті 8 та пункту 1-1 статті 13 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 (Офіційний віник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 85, ст. 721).
8. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, забезпечується між Єдиною системою та державними електронними інформаційними ресурсами з дотриманням вимог законодавства та за принципом інтероперабельності, зокрема з:
1) Державним земельним кадастром;
2) Державним водним кадастром;
3) Державним реєстром речових прав на нерухоме майно;
4) Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
5) Єдиним державним вебпорталом електронних послуг;
6) інформаційно-комунікаційною системою "Державний аграрний реєстр";
7) інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю);
8) Національним геопорталом;
9) іншими державними електронними інформаційними ресурсами, у тому числі органів виконавчої влади, які здійснюють нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища.
9. Компоненти (модулі, складові) Єдиної системи містять визначену статтею 27-2Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" інформацію про:
суб’єктів рибного господарства, користувачів водних біоресурсів та їх діяльність;
водні біоресурси (водні біологічні ресурси) та їх обіг;
декларування права на промислове рибальство та дослідний вилов;
ліміти спеціального використання водних біоресурсів, квоти добування (вилову);
режими промислу та режими рибогосподарської експлуатації рибогосподарського водного об’єкта;
документи дозвільного характеру в галузі рибного господарства;
договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) та договори на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
рибоприймальні пункти та їх діяльність;
рибогосподарські водні об’єкти (їх частини);
риболовні судна, знаряддя лову;
товарно-транспортні накладні (ттн-риба);
фізичних осіб, які здійснюють любительське рибальство;
простежуваність водних біоресурсів;
звітність у сфері рибного господарства;
реєстри, пов’язані з галуззю рибного господарства.
10. До Єдиної системи належать такі компоненти (модулі, складові):
"декларування права на промислове рибальство та дослідний вилов";
договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову);
журнал обліку рибогосподарської діяльності, квитанція обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів;
"маркування знарядь лову";
система дистанційного контролю риболовних суден;
"державний облік рибогосподарських водних об’єктів (їх частин)";
інші компоненти (модулі, складові), визначені законодавством.
Компоненти (модулі, складові) Єдиної системи можуть працювати як незалежно один від одного, так і у взаємодії з іншими компонентами (модулями, складовими) Єдиної системи.
11. Основними завданнями Єдиної системи є:
1) забезпечення можливості реалізації користувачами та іншими особами своїх прав у частині вільного доступу до інформації, яка міститься у компонентах (модулях, складових) Єдиної системи;
2) підвищення прозорості прийняття рішень органами виконавчої влади та впровадження ефективного механізму запобігання корупції і посилення громадського контролю у галузі рибного господарства;
3) забезпечення прозорого, рівного та швидкого доступу до послуг, у тому числі електронних публічних послуг;
4) створення, перегляд, надсилання, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробка, використання, розгляд, зберігання, захист, ведення обліку інформації/відомостей та/або документів;
5) систематизація та переведення в електронну форму публічних послуг, інформації/відомостей та/або документів;
6) інші завдання, визначені законодавством.
12. Користувач має право:
1) безоплатно та цілодобово користуватися Єдиною системою;
2) отримувати доступ до інформації/відомостей та/або документів, внесених до Єдиної системи, зокрема у формі відкритих даних;
3) вносити, завантажувати інформацію/відомості та/або документи, необхідні для отримання публічних послуг та здійснення заходів у галузі рибного господарства;
4) вносити, завантажувати інформацію/відомості та/або документи для реалізації прав та виконання зобов’язань, передбачених цим Порядком та законодавством;
5) отримувати доступ до результатів розгляду інформації/відомостей та/або документів, поданих для отримання електронних публічних послуг та здійснення заходів у галузі рибного господарства;
6) звертатися до адміністратора та держателя з пропозиціями та зауваженнями щодо функціонування Єдиної системи.
13. Держатель:
1) забезпечує створення, функціонування та ведення Єдиної системи, приймає управлінські рішення та подає пропозиції адміністратору щодо її подальшого розвитку та вдосконалення;
2) здійснює методичне та методологічне забезпечення функціонування Єдиної системи;
3) проводить систематичний моніторинг та аналіз ефективності функціонування Єдиної системи;
4) проводить аналіз структури та змісту компонентів (модулів, складових) Єдиної системи з метою їх удосконалення, актуалізації, розвитку та модернізації;
5) оприлюднює передбачені законодавством інформацію/відомості, що містяться в Єдиній системі, на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
6) розглядає пропозиції та зауваження користувачів та адміністратора щодо функціонування Єдиної системи.
14. Адміністратор здійснює заходи із створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування Єдиної системи як самостійно, так і за дорученням держателя, зокрема:
1) технічне і технологічне супроводження Єдиної системи;
2) створення (модернізація, модифікація, розвиток), впровадження та супроводження програмного забезпечення Єдиної системи;
3) придбання апаратних засобів, необхідних для функціонування, вдосконалення, актуалізації та розвитку Єдиної системи;
4) проведення моніторингу роботи Єдиної системи, її інформаційних та інших ресурсів;
5) захист Єдиної системи, зокрема цілісності її бази даних, достовірності даних Єдиної системи, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних, забезпечення безпеки персональних даних;
6) забезпечення використання довідників, словників та баз даних, необхідних для функціонування Єдиної системи;
7) забезпечення електронної інформаційної взаємодії;
8) розгляд пропозицій та зауважень користувачів щодо функціонування Єдиної системи та подання відповідних пропозицій держателю;
9) здійснення заходів з надання, блокування та анулювання доступу до Єдиної системи, визначення форматів внесення інформації.
Адміністратор обробляє отримані дані за допомогою засобів Єдиної системи з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
15. Органи виконавчої влади, які здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища, мають право доступу до інформації/відомостей, що містяться в Єдиній системі, через засоби електронного кабінету.
При цьому зазначені органи забезпечують наповнення Єдиної системи інформацією про виявлені факти порушень законодавства в галузі рибного господарства.
