• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Стратегії розвитку індустріальних парків на 2023—2030 роки

Кабінет Міністрів України  | Розпорядження, План, Стратегія від 24.02.2023 № 176-р
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, План, Стратегія
  • Дата: 24.02.2023
  • Номер: 176-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, План, Стратегія
  • Дата: 24.02.2023
  • Номер: 176-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 24 лютого 2023 р. № 176-р
Київ
Про схвалення Стратегії розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки
1. Схвалити Стратегію розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки (далі - Стратегія), що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади забезпечити реалізацію Стратегії, а також врахування її положень під час розроблення та реалізації стратегічних і програмних документів.
3. Рекомендувати органам місцевого самоврядування враховувати положення Стратегії під час розроблення та реалізації стратегічних і програмних документів на місцевому рівні, а також під час створення індустріальних парків на території відповідних громад.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 67


СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 24 лютого 2023 р. № 176-р
СТРАТЕГІЯ
розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки
Опис проблем, які обумовили прийняття Стратегії, нормативно-правових актів, що діють у сфері створення і функціонування індустріальних парків
Індустріальні парки можуть запропонувати інвестору земельні ділянки, приміщення, придатні до експлуатації, ресурсоефективну інженерно-транспортну інфраструктуру, доступ до кваліфікованих працівників, освітніх установ та супутніх послуг, що дає змогу зосередитися на виробництві товарів, які відповідають національним та міжнародним стандартам якості, користуються попитом на відповідних ринках.
Індустріальні парки є перевіреним часом та міжнародним досвідом механізмом індустріалізації економіки, модернізації промисловості шляхом впровадження підходів ресурсоефективності та моделі "циркулярної економіки", залучення інвестицій, підвищення рівня зайнятості населення, забезпечення збалансованого регіонального та місцевого розвитку.
З моменту прийняття Закону України "Про індустріальні парки" (далі - Закон) економічна активність індустріальних парків залишається недостатньою: на кінець 2022 року з 60 індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків (далі - Реєстр), лише у 37 індустріальних парках обрано керуючі компанії, у дев’яти - є учасники та інші суб’єкти індустріальних парків.
У 2022 році, впродовж якого до Реєстру включено дев’ять індустріальних парків, нарощувалася динаміка щодо їх створення переважно у західних регіонах.
Водночас значна частина індустріальних парків, включених до Реєстру, не розвивається та не отримує належної уваги з боку відповідних територіальних громад і регіонів.
Наявний високий ризик неузгодженості ініціатив щодо створення індустріальних парків з перспективами просторового розвитку відповідних територій. Таку ситуацію зумовлює відсутність або застарілість чи неточність містобудівної документації.
Створення індустріальних парків у більшості випадків здійснювалося без актуальної містобудівної документації.
Відсутність актуальної містобудівної документації ускладнює визначення пріоритетів розвитку інженерно-транспортної інфраструктури, чітких цілей розвитку та подальше планування з акцентом на промисловий симбіоз (співпраця підприємств для власної економії коштів та скорочення обсягу споживання ресурсів, максимальне використання можливостей щодо випуску продукції за рахунок наявних і потенційних ресурсів), а також стратегічних переваг, що виникають під час взаємодії двох і більше підприємств.
Одним з основних викликів, актуальних для більшості індустріальних парків, насамперед створених на земельних ділянках комунальної власності, є пошук фінансових ресурсів для створення їх інженерно-транспортної інфраструктури та підключення або приєднання її до зовнішніх мереж.
Більшість керуючих компаній індустріальних парків (далі - керуючі компанії) не вкладають власні або залучені з позабюджетних джерел кошти в спорудження об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури в індустріальних парках. Ситуація може змінитися, якщо в індустріальних парках збільшиться кількість належним чином облаштованих земельних ділянок.
Таким чином, включені до Реєстру індустріальні парки не демонструють очікуваної динаміки розвитку. В деяких індустріальних парках уже провадиться господарська діяльність, але більшість із них все ще перебувають на початковій стадії розбудови, зокрема, внаслідок ряду системних недоліків у процесі підготовки та реалізації ініціатив щодо створення індустріальних парків, недосконалого законодавчого регулювання окремих аспектів їх започаткування та функціонування, значної потреби в інвестиціях для створення інфраструктури, недостатнього досвіду ініціаторів створення індустріальних парків (далі - ініціатори створення) і керуючих компаній щодо реалізації таких проектів.
Ситуація, що склалася, призводить до значної затримки розвитку індустріальних парків.
Зазначені обставини також негативно впливають на інвестиційний клімат, оскільки потенційним учасникам індустріальних парків не надходять належні пропозиції щодо розміщення виробничих потужностей у таких парках.
Закон передбачає, що вибір ініціаторами створення території для індустріальних парків на землях державної чи комунальної власності здійснюється за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів, а також за рахунок залучених інвестицій, коштів приватних інвесторів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Джерелами фінансування облаштування індустріального парку можуть бути кошти державного та місцевих бюджетів, виділені в порядку та обсягах, передбачених законодавством, кошти приватних інвесторів, у тому числі залучені за моделлю державно-приватного партнерства, залучені кошти, включаючи кредити банків та інших фінансово-кредитних установ, кошти з інших джерел, не заборонених законодавством.
Державне стимулювання за рахунок коштів державного бюджету може здійснюватися, зокрема, шляхом виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на стимулювання розвитку індустріальних парків відповідно до частини першої статті 97 Бюджетного кодексу України, а також виділення коштів державного фонду регіонального розвитку відповідно до статті 24-1 зазначеного Кодексу.
У період 2015-2019 років за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку здійснювалося фінансування проектів будівництва інфраструктури трьох індустріальних парків ("Свема", "Тростянець", "Новодністровськ") на загальну суму близько 6,8 млн. гривень. У 2021 році здійснювалося фінансування проектів будівництва інфраструктури чотирьох індустріальних парків ("АкваАзовІнвест", "Житомир-Схід", "Мироцьке", "Кам’янка-Бузька") на суму близько 57 млн. гривень.
Недостатній обсяг фінансування проектів регіонального розвитку, пов’язаних із створенням інфраструктури індустріальних парків та тих, що забезпечують належну підготовку ініціатив щодо їх створення, насамперед зумовлений низькою активністю органів місцевого самоврядування, низьким рівнем залучення громадськості до розгляду відповідних ініціатив та відсутністю відповідних пріоритетів у програмах розвитку територій і регіонів.
Ще одним механізмом державного стимулювання розвитку індустріальних парків є надання податкових пільг. Так, відповідно до Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями щодо встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків і зборів, включаючи податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плату за землю. Проте надання таких пільг може містити ознаки державної допомоги, яка надається суб’єктам господарювання відповідно до Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання".
Зазначеним Законом в цілому врегульовано питання формування та виконання програм державної допомоги відповідно до визначених критеріїв оцінки допустимості такої допомоги.
Незважаючи на те, що такі програми дають можливість пропонувати суб’єктам господарювання, які планують реалізувати інвестиційні проекти, що узгоджуються з довгостроковими пріоритетами розвитку територіальних громад, конкретний перелік форм і обсяг державної допомоги за рахунок місцевого бюджету впродовж визначеного періоду, на початок 2023 року не сформовано і не погоджено з Антимонопольним комітетом жодної програми державної допомоги ініціаторам створення - суб’єктам господарювання, керуючим компаніям і учасникам індустріальних парків за рахунок коштів місцевих бюджетів. Тобто суб’єктам господарювання, що провадять діяльність в індустріальних парках, зазначена допомога не надавалася.
Отже, індустріальні парки фактично не користуються передбаченими законодавством формами державного стимулювання або використовують їх таким чином, що це може спричинити негативні наслідки для відповідних суб’єктів господарювання в майбутньому.
Для подальшого розвитку індустріальних парків є важливим фактор наявності кваліфікованої робочої сили. Цей фактор може стати визначальним у питанні перспектив функціонування та розвитку вже створених індустріальних парків і тих, що передбачається створити.
Таким чином, більш перспективними є так звані регіональні полюси зростання - мікрорегіони, територіальні громади, що характеризуються значно кращими географічними, демографічними, соціально-економічними показниками розвитку, порівняно з іншими подібними територіями регіону, розвиток яких позитивно впливає на суміжні території, регіон та/або державу в цілому.
Крім того, проблемним є забезпечення доступу до інформації про створені індустріальні парки з боку Мінекономіки, оскільки часто ініціатори створення порушують вимоги частини другої статті 14 Закону та не подають до зазначеного Міністерства копію рішення про створення індустріального парку та його концепцію.
Разом з тим актуальним є забезпечення дотримання вимог Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про стратегічну екологічну оцінку", зокрема в частині затвердження детальних планів території без здійснення їх стратегічної екологічної оцінки.
Крім того, необхідно забезпечити не включеними до Реєстру індустріальними парками виконання положень Закону для запобігання негативному сприйняттю таких парків у вітчизняному та іноземному бізнес-середовищі.
Правове регулювання створення і функціонування індустріальних парків здійснюється відповідно до Конституції України, Податкового, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про індустріальні парки", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про стратегічну екологічну оцінку", "Про оцінку впливу на довкілля", Указу Президента України від 30 вересня 2019 р. № 722 "Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року", а також постанов Кабінету Міністрів України від 27 травня 2020 р. № 534 "Про затвердження Державної програми стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених обмежувальними заходами щодо запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на 2020-2022 роки" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 55, ст. 1701), від 3 березня 2021 р. № 179 "Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 22, ст. 1515), від 19 січня 2022 р. № 25 "Про затвердження Порядку розгляду документів про включення індустріального (промислового) парку до Реєстру індустріальних (промислових) парків" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 10, ст. 523), від 19 січня 2022 р. № 27 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру індустріальних (промислових) парків" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 10, ст. 524), від 5 серпня 2020 р. № 695 "Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 67, ст. 2155).
Аналіз поточного стану справ у сфері створення і функціонування індустріальних парків, тенденції та обґрунтування щодо необхідності розв’язання виявлених проблем
Законом України від 7 вересня 2021 р. № 1710-IX "Про внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки" та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків" визначено механізм державного стимулювання облаштування та функціонування індустріальних парків, а саме:
надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) на облаштування та/або здійснення господарської діяльності у межах індустріальних парків;
надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для створення та функціонування індустріальних парків;
здійснення компенсації витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж;
надання податкового та митного стимулювання відповідно до законодавства.
Реалізація зазначеного Закону дасть змогу розкрити потенціал індустріальних парків та покращити умови інвестиційної діяльності в Україні, що сприятиме збільшенню надходжень інвестицій в національну економіку.
Разом з тим Національною економічною стратегією на період до 2030 року визначено стратегічний курс державної політики щодо підвищення інвестиційної привабливості, що передбачає розширення та створення нових індустріальних парків, створення умов для ведення бізнесу в межах індустріального парку.
Цільовим індикатором до 2030 року за стратегічною ціллю 4 "Створення нових виробничих потужностей через стимулювання інноваційної діяльності підприємств у всіх регіонах країни із використанням конкурентних переваг кожного з них" напряму 10 "Промисловість" є залучення інвестицій в обсязі 8 млрд. доларів США через механізм індустріальних парків. Для розвитку індустріальних парків передбачається виконання таких завдань:
забезпечення умов для створення та розвитку індустріальних парків як інвестиційних майданчиків з наявною інженерно-транспортною інфраструктурою;
забезпечення використання стимулів для резидентів індустріальних парків;
забезпечення пріоритетності розвитку мережі індустріальних парків у регіональних стратегіях розвитку і включення до планів заходів з їх реалізації відповідних конкретних заходів;
забезпечення електрифікації територій, на яких створюються індустріальні парки, та приєднання їх до електричних мереж;
забезпечення державної підтримки індустріальних парків, включених до Реєстру, шляхом фінансування заходів, спрямованих на покращення екологічних, енергетичних та економічних показників їх функціонування (з метою запровадження моделі еко-індустріальних парків).
Також Національна економічна стратегія на період до 2030 року визначає, зокрема, такі орієнтири, принципи та цінності в економічній політиці, як євpoпeйcькa iнтeгpaцiя (реалізація стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі) та декарбонізація економіки (підвищення енергоефективності, розвиток відновлюваних джерел енергії, розвиток циркулярної економіки та синхронізація з ініціативою "Європейський зелений курс").
Поглиблення відносин України з Європейським Союзом передбачає формування індивідуального підходу в застосуванні до України механізму коригування вуглецю на кордоні (Carbon Border Adjustment Measure, CBAM) як до держави, що взяла на себе зобов’язання стосовно політичної асоціації та економічної інтеграції з Європейським Союзом в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі - Угода), а також перегляд Додатків XXX і XXXI до Угоди (навколишнє природне середовище).
Відповідно до пункту (f) частини третьої статті 262 Угоди передбачено, що вважатиметься сумісною з належним функціонуванням Угоди допомога для інвестицій з метою забезпечення відповідності обов’язковим стандартам, визначеним директивами Європейського Союзу, зазначеними у Додатку XXX до Глави 6 "Навколишнє середовище" Розділу V Угоди, протягом зазначеного в ньому періоду імплементації, зокрема адаптації підприємств та обладнання до нових вимог, може бути дозволена в обсязі до 40 відсотків прийнятних витрат.
Частинами другою та третьою статті 293 Угоди передбачається докладання зусиль Сторонами Угоди для сприяння і заохочення торгівлі та прямих іноземних інвестицій в екологічно чисті товари, послуги і технології, використання збалансованих джерел відновлюваної енергії та енергозберігаючих продуктів і послуг. Також Сторони докладають зусиль для спрощення торгівлі товарами з метою сприяння сталому розвитку, зокрема товарами, які є предметом "чесної та етичної торгівлі", а також тими, що пов’язані з принципами корпоративної соціальної відповідальності та підзвітності.
Відповідно до пунктів (а), (b) та (c) статті 365 Угоди співробітництво охоплює, inter alia, такі цілі, як розвиток всеосяжної стратегії у сфері навколишнього середовища, розвиток галузевих стратегій в галузях покращення якості повітря; якості води та управління водними ресурсами, включаючи морське середовище; управління відходами та ресурсами; захист природи; промислове забруднення та промислові аварії; хімічні речовини, зокрема чітко визначені строки і основні етапи імплементації, адміністративну відповідальність, а також фінансові стратегії залучення інвестицій в інфраструктуру і технології; розвиток та імплементація політики з питань зміни клімату, зокрема, як визначено у Додатку ХХХІ до Угоди.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону функціонування індустріальних парків спрямоване на залучення інвестицій та розвиток економіки України, вирівнювання економічного розвитку регіонів та підвищення якості життя населення України, запровадження інноваційних та енергозберігаючих технологій, створення нових робочих місць, сталий розвиток та захист навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статті 3 Закону України "Про охорону земель" розвиток індустріальних парків здійснюється з урахуванням пріоритетності вимог екологічної безпеки.
З огляду на те, що модель еко-індустріального парку працює за принципами циркулярної економіки, її впровадження спрямоване на реалізацію Національної економічної стратегії на період до 2030 року, а саме Стратегічної цілі 3 "Посилення конкурентоспроможності виробленої в Україні промислової продукції, впровадження ресурcо- та енергоефективних технологій" напряму 10 "Промисловість", якою передбачено заходи щодо стимулювання розвитку циркулярної економіки, та підвищення ресурсоефективності.
Такий підхід забезпечить трансформацію індустріальних парків в еко-індустріальні. Модель еко-індустріального парку повинна розглядатися як інструмент для розв’язання проблем регіонального та секторального розвитку в рамках галузевих та регіональних стратегій розвитку.
Основні принципи Стратегії
Стратегія базується на таких основних принципах:
обґрунтований вибір території для створення індустріальних парків з урахуванням:
- суспільних інтересів, пріоритетів, цілей та завдань, що містяться у державних документах економічного і соціального розвитку, регіональних стратегіях розвитку і планах заходів з їх реалізації, а також стратегіях розвитку територіальних громад;
- уже створених індустріальних парків (їх функціонального призначення, площі вільних ділянок, можливості розширення);
- результатів аналізу фактичного і прогнозного попиту, а також пропозиції доступних трудових ресурсів;
- результатів аналізу наявних виробничо-господарських зв’язків, у тому числі щодо використання раніше утилізованих відходів (побутових, твердих, рідких тощо) одних виробництв іншими для отримання цінного побічного продукту;
- наявності містобудівної документації, яка встановлює умови та обмеження промислового використання земельних ділянок, на яких створюються індустріальні парки;
- можливостей використання місцевих виробничих ресурсів;
- доступності для осіб, які працюють у межах індустріального парку, об’єктів соціальної інфраструктури, в тому числі за його межами;
недопущення в межах індустріальних парків неправомірного використання суб’єктами господарювання ринкового становища, в тому числі зловживання монопольним (домінуючим) становищем, концентрації суб’єктів господарювання;
орієнтація на розвиток в індустріальних парках малого та середнього бізнесу;
сприяння розвиткові індустріальних парків на основі моделі еко-індустріального парку (впровадження принципів сталого розвитку, підходів циркулярної економіки, ресурсоефективного та чистого виробництва, зменшення негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, підвищення ефективності використання ресурсів і відходів, зокрема шляхом створення замкнутих циклів їх використання та промислового симбіозу, використання енергії з відновлюваних джерел, покращення якості соціальної складової, як у межах парку, так і поза його межами, в тому числі в місцевому та регіональному масштабі, підвищення якості управління на рівні парку);
забезпечення збереження та розвитку природоохоронних територій та об’єктів згідно з пунктом 9 додатка до Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних";
забезпечення єдиного підходу до розуміння змісту понять "індустріальний парк" і "еко-індустріальний парк" та критеріїв віднесення індустріального парку до еко-індустріального парку;
сприяння сталому розвиткові територій з урахуванням забезпечення участі індустріальних парків у розвитку інноваційної та дослідницької інфраструктури, інноваційних підприємств, гармонізованому міському та промисловому розвитку;
поступова мінімізація участі держави у питаннях інституційного забезпечення функціонування індустріальних парків.
Стратегічні цілі та показники їх досягнення
Стратегія розроблена з метою визначення напрямів і способів забезпечення розвитку індустріальних парків, сприяння формуванню привабливого інвестиційного середовища, сталому розвиткові національної економіки та зменшенню обсягу викидів вуглецю.
Реалізація Стратегії спрямована на більш ефективне використання потенціалу індустріальних парків у рамках процесу децентралізації управління та вирішення питань щодо зменшення шкідливого фізичного, хімічного та біологічного впливу на стан навколишнього природного середовища, створення додаткової вартості та нових кваліфікованих робочих місць.
Ціль 1. Удосконалення правових засад створення, функціонування та розвитку індустріальних парків, зокрема в частині дерегуляції окремих видів господарської діяльності в межах індустріальних парків, з метою запровадження моделі еко-індустріального парку та підвищення економічних, екологічних і соціальних показників діяльності, законодавчого визначення і забезпечення практичної реалізації моделі еко-індустріального парку, в тому числі промислового симбіозу та взаємодії з територіальними громадами.
Ціль 2. Запровадження фінансових та нефінансових (консультаційна та інформаційна підтримка) стимулів для індустріальних парків.
Ціль 3. Оптимізація та розвиток мережі індустріальних парків з урахуванням пріоритетів, визначених у програмних документах, а також з урахуванням актуальних і перспективних потреб бізнесу.
Ціль 4. Державне стимулювання проектів створення інфраструктури та облаштування індустріальних парків, які забезпечують найбільш відчутний соціально-економічний, позитивний екологічний ефект та здійснюють мінімальний вплив на клімат, а також забезпечують масштабування і мультиплікацію такого ефекту.
Ціль 5. Налагодження співробітництва з відповідними міжнародними організаціями, урядовими та неурядовими організаціями, національними та іноземними інноваційними підприємствами з метою аналізу та узагальнення досвіду у сфері забезпечення функціонування індустріальних парків та залучення інвестицій, безпосереднього залучення фінансових ресурсів для реалізації індустріальними парками інноваційних та інвестиційних проектів.
Ціль 6. Сприяння ініціаторам створення та керуючим компаніям у залученні потенційних учасників індустріальних парків.
Ціль 7. Сприяння формуванню та застосуванню практики управління індустріальними парками, яка відповідає кращим світовим підходам у цій сфері.
Ціль 8. Забезпечення інституційного розвитку системи формування та реалізації державної політики щодо створення і функціонування індустріальних парків, зокрема на засадах саморегулювання, сприяння створенню професійних об’єднань, які взаємодіють між собою, в тому числі здійснюватимуть регулярний обмін інформацією та досвідом у цій сфері.
Ціль 9. Сприяння розвиткові (трансформації) індустріальних парків на основі моделі еко-індустріального парку.
Показниками досягнення стратегічних цілей є:
затвердження на законодавчому рівні моделі еко-індустріального парку, державного стимулювання розвитку еко-індустріальних парків і трансформації індустріальних парків в еко-індустріальні парки;
забезпечення дотримання ініціаторами створення визначених містобудівною документацією умов і обмежень, а також врахування інтересів територіальних громад під час їх створення;
забезпечення дотримання ініціаторами створення, керуючими компаніями та учасниками індустріальних парків вимог законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання;
забезпечення розвитку індустріальних парків з урахуванням пріоритету екологічної безпеки, збереження та розвитку природоохоронних територій та об’єктів;
налагодження взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями, урядовими та неурядовими організаціями іноземних держав, які можуть бути заінтересовані в реалізації проектів створення та розвитку еко-індустріальних парків;
забезпечення поширення інформації про діяльність індустріальних парків та проведення інформаційних заходів, спрямованих на висвітлення переваг індустріальних парків в Україні;
сприяння формуванню та просуванню засад високопрофесійного керування індустріальним парком;
утворення державної установи для здійснення підтримки ініціаторів створення, керуючих компаній та учасників індустріальних парків з метою активізації створення та розвитку індустріальних парків;
утворення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику щодо створення і функціонування індустріальних парків;
забезпечення ефективного планування та моніторингу функціонування у межах індустріальних та еко-індустріальних парків;
забезпечення створення нових індустріальних парків на основі моделі еко-індустріального парку.
Завдання, спрямовані на досягнення поставлених цілей, етапи їх виконання, очікувані результати на кожному етапі з відображенням запланованого темпу досягнення цільових показників та орієнтовного обсягу необхідних фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів
Реалізація Стратегії спрямована на підвищення інституційної спроможності індустріальних парків з метою розвитку виробничого та науково-технічного потенціалу як основи досягнення максимального рівня ефективності економічної активності, збалансованості та сталості соціально-економічного розвитку держави, її регіонів і окремих територій.
Основними завданнями Стратегії є:
за ціллю 1:
- законодавче визначення понять "промисловий симбіоз у межах індустріального парку" та "еко-індустріальний парк", передбачення критеріїв і рівнів відповідності об’єктів регулювання зазначеним поняттям, їх підтвердження, запровадження механізму державного стимулювання трансформації індустріальних парків у еко-індустріальні із формуванням промислового симбіозу в їх межах, створення нових індустріальних парків на основі моделі еко-індустріального парку.
При цьому визначення поняття "еко-індустріальний парк" повинно передбачати, що такий парк є спільнотою виробників і постачальників послуг, які розміщуються на спільній території і співпрацюють в управлінні ресурсами (шляхом впровадження промислового симбіозу та системи управління відходами) з метою підвищення економічних, екологічних, соціальних показників своєї діяльності за безпосередньої участі керуючої компанії такого парку.
Така спільнота повинна складатися з учасників та інших суб’єктів індустріального парку, які пов’язані між собою відносинами промислового симбіозу;
- внесення змін до актів законодавства щодо дерегуляції господарських відносин, пов’язаних з виробництвом, постачанням (розподіленням), використанням ресурсів (матеріалів, енергії, води тощо) та відходів виключно у межах індустріального парку, що забезпечить практичну реалізацію однієї з базових умов запровадження моделі еко-індустріального парку;
- внесення змін до актів законодавства щодо передбачення створення індустріальних парків як одного із шляхів комплексної забудови територій, що здійснюється з метою забезпечення соціально-економічного розвитку територіальних громад і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження інженерно-транспортних мереж, об’єктів соціальної та виробничої сфери, житлових будинків, інших об’єктів будівництва, а також на благоустрій території;
- внесення змін до актів законодавства з метою передбачення можливості використання технічних умов як вихідних даних для проектування будівництва об’єктів у межах індустріального парку, можливості виробництва та використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел, суб’єктами господарювання у межах парку;
- передбачення на законодавчому рівні застосування механізму забезпечення відповідності індустріальних парків, які включені до Реєстру, умові щодо відведення не менше 40 відсотків загальної площі індустріального парку його учасникам, а які не включені до Реєстру, - загальним вимогам, передбаченим Законом;
за ціллю 2 - сприяння створенню фінансових та нефінансових стимулів для залучення інвестицій, що сприятимуть розвитку індустріальних парків і господарській діяльності в їх межах;
за ціллю 3:
- забезпечення комплексного підходу до планування територій, на яких передбачається створення індустріального парку, в тому числі з урахуванням ефективності використання території індустріального парку (провадження видів діяльності, визначених Законом), доступності соціальної та іншої інфраструктури за межами індустріального парку;
- підготовка і прийняття ініціаторами створення обґрунтованих і узгоджених рішень щодо створення індустріальних парків, їх попереднього широкого публічного обговорення із заінтересованими сторонами;
- забезпечення здійснення стратегічної екологічної оцінки містобудівної документації, якою передбачається створення індустріальних парків;
за ціллю 4:
- проведення з Антимонопольним комітетом консультацій і здійснення передбачених законодавством процедур;
- передбачення у державному та місцевих бюджетах видатків на відповідний рік для державного стимулювання розвитку індустріальних парків, у тому числі в регіональних полюсах зростання з метою використання наявного потенціалу таких територій для економічного розвитку регіону;
- забезпечення дотримання підходу щодо поетапного і послідовного освоєння території індустріального парку з передбаченням можливості нарощення потужності його інженерно-транспортної інфраструктури;
за ціллю 5:
- забезпечення ефективної взаємодії з відповідними міжнародними організаціями, насамперед Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), партнерами, іноземними державами щодо застосування індустріальних та еко-індустріальних парків, як інструменту розвитку міжнародної кооперації та підвищення рівня конкурентоспроможності національної економіки, зокрема шляхом надання грантів на екологічні проекти в рамках індустріальних парків;
- налагодження взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями, урядовими та неурядовими організаціями іноземних держав, які можуть бути заінтересовані в реалізації проектів створення та розвитку еко-індустріальних парків;
- створення передумов для успішної та стійкої інтеграції учасників індустріальних парків у міжнародну кооперацію, експорту їх продукції;
- фінансування спільної участі представників індустріальних парків, їх учасників у міжнародних торговельно-виставкових та інвестиційних заходах з метою представлення індустріальних парків в Україні;
- розширення переліку можливих джерел залучення фінансових ресурсів для реалізації проектів розвитку (трансформації) індустріальних парків за моделлю еко-індустріального парку (наприклад, шляхом випуску "зелених облігацій" та інших фінансових інструментів);
за ціллю 6:
- забезпечення поширення інформації про індустріальні парки та їх можливості, в тому числі в іноземних засобах масової інформації;
- проведення інформаційних заходів (форуми, конференції тощо) спрямованих на демонстрацію переваг індустріальних парків в Україні;
за ціллю 7:
- організація та проведення тренінгів щодо забезпечення дотримання індустріальними парками вимог, передбачених Законом;
- забезпечення формування, підтримка та просування засад високопрофесійного керування індустріальним парком, у тому числі шляхом підвищення спроможності керуючих компаній щодо представлення інтересів учасників індустріальних парків, недопущення дискримінаційних проявів у діяльності таких компаній;
- надання інформаційної, організаційної та фінансової підтримки всеукраїнським громадським об’єднанням, діяльність яких спрямована виключно на інституційний розвиток індустріальних парків, для здійснення заходів, передбачених Стратегією;
- залучення до інституційної системи сприяння розвитку індустріальних парків агенцій регіонального розвитку;
за ціллю 8:
- утворення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику щодо створення і функціонування індустріальних парків;
- утворення державної установи для здійснення підтримки ініціаторів створення, керуючих компаній та учасників індустріальних парків з метою активізації створення та розвитку індустріальних парків, а також для сприяння у реалізації Стратегії;
- забезпечення широкої участі професійної спільноти та інших заінтересованих сторін у процесі формування та реалізації державної політики щодо створення і функціонування індустріальних парків на засадах саморегулювання, зокрема передбачення на законодавчому рівні інструментів підтримки саморегулівної діяльності всеукраїнських громадських об’єднань, діяльність яких спрямована виключно на інституційний розвиток індустріальних парків, спільне представництво їх інтересів;
за ціллю 9:
- сприяння з боку органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у забезпеченні практичної реалізації підходів до управління індустріальним парком, що відповідають моделі еко-індустріального парку (в тому числі, закупівля консультаційних послуг як державна допомога);
- розроблення та виконання програм державної допомоги, в тому числі довгострокових, для державного стимулювання господарської діяльності учасників індустріальних парків за рахунок коштів місцевих бюджетів;
- надання державної допомоги щодо проходження ініціаторами створення - суб’єктами господарювання, керуючими компаніями та учасниками індустріальних парків процедур підтвердження відповідності стандартів управління, технологічних процесів, які є необхідними для визнання індустріального парку еко-індустріальним парком;
- сприяння поширенню інформації про особливості моделі еко-індустріального парку, її переваги та можливості щодо підвищення конкурентоспроможності національної економіки;
- забезпечення створення нових індустріальних парків з урахуванням моделі еко-індустріального парку;
- формування системи заохочення впровадження моделі еко-індустріального парку;
- сприяння забезпеченню освітньої складової та розвитку кваліфікацій у промисловій сфері, зокрема поширенню та впровадженню найкращих технологій і методів керування (best available technology);
- забезпечення єдиного розуміння і застосування понять "індустріальний парк" та "еко-індустріальний парк" об’єктами, стосовно яких використовуються зазначені поняття, для їх ідентифікації.
Реалізація Стратегії розрахована на 2023-2030 роки і здійснюватиметься шляхом виконання операційного плану реалізації у 2023-2025 роках Стратегії (далі - операційний план), що додається.
Протягом строку реалізації Стратегії планується схвалення операційних планів з її реалізації на наступні періоди.
У 2030 році буде проведено оцінювання результатів реалізації Стратегії та діяльності еко-індустріальних парків з метою визначення поточного стану і майбутніх потреб щодо сталого промислового розвитку.
Для досягнення цілей Стратегії необхідно забезпечити ефективну взаємодію правового, організаційного, економічного, фінансового та екологічного механізмів державної політики щодо створення та функціонування індустріальних парків.
Правовий механізм передбачає створення належних умов для ефективного застосування інших передбачених Стратегією механізмів з урахуванням правових і регуляторних рамок, визначених національним законодавством.
Організаційний механізм спрямований на забезпечення принципів партнерства та співробітництва між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, відповідними міжнародними організаціями, представниками бізнесу, професійних та інших організацій, громадськості. Чітке визначення завдань учасникам реалізації Стратегії дасть змогу розподілити відповідальність за прийняття рішень та їх реалізацію.
Основними складовими організаційного механізму є:
операційний план заходів з реалізації Стратегії, який дасть змогу із застосуванням установлених показників оцінки результативності провести оцінку досягнення цілей Стратегії шляхом проведення моніторингу та визначення ефективності впливу заходів, що здійснюються на державному, регіональному та місцевому рівні;
регіональні стратегії розвитку та плани заходів з їх реалізації, які включають конкретні завдання та заходи щодо забезпечення створення і функціонування індустріальних парків;
інформаційні кампанії щодо проведення відповідних заходів;
проекти міжнародної технічної допомоги, які мають на меті удосконалення державної політики щодо створення та функціонування індустріальних парків в Україні та передбачають практичні аспекти сприяння в її реалізації.
Економічний механізм забезпечує дотримання принципів сталого розвитку територій та високого рівня конкурентоспроможності шляхом:
використання інструментів державного стимулювання з метою формування сприятливих умов для залучення інвестицій в межах індустріальних парків;
сприяння запровадженню моделі еко-індустріального парку.
Фінансовий механізм забезпечує реалізацію принципів прозорості та передбачуваності дій органів державної влади та органів місцевого самоврядування з розподілу коштів державного і місцевих бюджетів, коштів, наданих міжнародними організаціями, інвестицій, грантів, залучення коштів з інших джерел, не заборонених законодавством.
Екологічний механізм передбачає сприяння переходу індустріальних парків до моделі еко-індустріального парку, впровадженню інноваційного, ресурсоефективного та екологічно чистого виробництва, промислового симбіозу, в тому числі шляхом:
впровадження програм заохочення повторного використання і переробки матеріалів та використання побічних продуктів виробничих процесів, промислового симбіозу;
сприяння впровадженню сучасних стандартів (систем екологічного та енергетичного менеджменту);
сприяння створенню інформаційного ресурсу для обміну інформацією щодо поводження з відходами, зокрема використання їх як сировини;
сприяння розвиткові ринкових механізмів та інструментів інвестування у ресурсоефективне та екологічно чисте виробництво.
Очікувані результати на кожному етапі із зазначенням строків досягнення цільових показників та орієнтовного обсягу необхідних фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів викладені в операційному плані.
Водночас в результаті реалізації Стратегії очікується на початок 2031 року:
створення, включення до Реєстру та функціонування не менше 30 індустріальних парків, в кожному з яких є більше двох учасників, у тому числі не менше п’яти індустріальних парків у вугільних регіонах;
у п’яти індустріальних парках, функціонування яких відповідає моделі еко-індустріального парку, буде залучено більше 10 учасників;
в індустріальних парках створення не менше одного наукового парку, реалізація проектів наукових парків;
фінансування проектів створення інфраструктури індустріальних парків та їх облаштування за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів в обсязі не менше 12 млрд. гривень;
залучення інвестицій в межах індустріальних парків в обсязі не менше 8 млрд. доларів США;
здійснення розвитку виробничих територій переважно шляхом планування та створення індустріальних парків, як на територіях, вільних від забудови, так і на територіях підприємств та промислових районів, які втрачають своє виробниче значення, а також на територіях у межах портів та на припортових територіях;
забезпечення надання керуючими компаніями індустріальних парків визначеного переліку послуг для учасників у режимі "єдиного вікна" за усталеними підходами надання таких послуг;
утворення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику щодо створення і функціонування індустріальних парків на території України;
утворення державної установи для здійснення підтримки ініціаторів створення, керуючих компаній та учасників індустріальних парків з метою активізації створення та розвитку індустріальних парків, а також для сприяння у реалізації Стратегії;
створення та забезпечення функціонування щонайменше однієї саморегулівної професійної організації, яка представляє спільні інтереси не менше третини індустріальних парків, включених до Реєстру.
Фінансування реалізації Стратегії здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в межах бюджетних програм, що спрямовуються на розвиток відповідної сфери, зокрема Державного фонду регіонального розвитку; субвенцій, інших трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам; коштів місцевих бюджетів; коштів міжнародної технічної допомоги та секторальної підтримки Європейського Союзу, інших міжнародних донорів, міжнародних фінансових організацій; коштів інвесторів, власних коштів підприємств.
Відповідно до положень підпункту 3 пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 7 вересня 2021 р. № 1710-IX "Про внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки" та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків" Кабінет Міністрів України під час підготовки проекту Закону України про Державний бюджет України на 2024 рік та наступні чотири роки повинен передбачити цільові видатки на відповідний рік.
Передбачається, що витрати на реалізацію Стратегії розподілятимуться за такими напрямами:
реалізація проектів регіонального розвитку, які передбачають створення інженерно-транспортної інфраструктури індустріальних парків;
часткова компенсація відсоткової ставки за кредитами (позиками) керуючим компаніям та ініціаторам створення - суб’єктам господарювання - для облаштування індустріальних парків;
повна або часткова компенсація відсоткової ставки за кредитами (позиками) учасникам індустріальних парків - для здійснення господарської діяльності на території (у межах) індустріального парку та/або облаштування індустріальних парків;
надання коштів на безповоротній основі керуючим компаніям та ініціаторам створення - суб’єктам господарювання - для облаштування індустріальних парків та/або для створення та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури індустріальних парків;
будівництво, реконструкція, ремонт інженерно-транспортної інфраструктури - для створення та функціонування індустріальних парків, а також облаштування індустріальних парків;
підтримка ініціаторів створення - суб’єктів господарювання, керуючих компаній та учасників індустріальних парків, у тому числі шляхом проведення навчання та тренінгів, наукових, науково-практичних конференцій, освітньо-інформаційних заходів (виставок, семінарів) щодо питань діяльності індустріальних парків, сприяння ініціаторам створення та керуючим компаніям у залученні потенційних учасників індустріальних парків, залучення експертів та проведення фахової експертизи;
сприяння розвиткові інституту саморегуляції у сфері управління індустріальними парками;
здійснення інших заходів, передбачених Стратегією.
Обсяг фінансування реалізації Стратегії коригується з урахуванням обсягу коштів, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Порядок проведення моніторингу, оцінки результатів реалізації Стратегії та звітування
Органами, що забезпечують реалізацію Стратегії, є центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, інші заінтересовані сторони (установи та організації).
Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, а також інші заінтересовані сторони, визначені в операційному плані, подають щороку до 1 лютого Мінекономіки інформацію про стан виконання операційного плану.
Мінекономіки аналізує та узагальнює подану інформацію про стан виконання відповідного операційного плану та за результатами готує щорічний звіт про стан реалізації Стратегії, який починаючи з 2024 року щороку до 1 березня подає на розгляд Кабінету Міністрів України та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті.
Оцінка досягнення цілей Стратегії проводиться Мінекономіки під час підготовки щорічних звітів про стан реалізації Стратегії у відповідному році. За результатами оцінки формуються пропозиції з подальшої реалізації державної політики щодо індустріальних парків.
Результати моніторингу можуть бути підставою для формування операційних планів з реалізації Стратегії на наступні періоди.
Додаток
до Стратегії
ОПЕРАЦІЙНИЙ ПЛАН
реалізації у 2023-2025 роках Стратегії розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки
Найменування заходу Відповідальні за виконання Строк виконання Очікуваний результат
Ціль 1. Удосконалення правових засад створення, функціонування та розвитку індустріальних парків, зокрема в частині дерегуляції окремих видів господарської діяльності в межах індустріальних парків, з метою запровадження моделі еко-індустріального парку та підвищення економічних, екологічних і соціальних показників діяльності, законодавчого визначення і забезпечення практичної реалізації моделі еко-індустріального парку, в тому числі промислового симбіозу та взаємодії з територіальними громадами
1. Підготовка законопроекту щодо внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки" та деяких інших законів України щодо запровадження моделі еко-індустріального парку" Мінекономіки
Мінінфраструктури
Міндовкілля
Міненерго
Мінстратегпром
Мінфін
2023 рік законодавчо врегульовано питання:
запровадження моделі еко-індустріального парку
державного стимулювання щодо забезпечення відповідності індустріальних парків моделі еко-індустріального парку, включаючи створення нових еко-індустріальних парків і трансформацію індустріальних парків в еко-індустріальні
дерегуляції господарських відносин, пов’язаних із виробництвом, постачанням (розподіленням), використанням ресурсів (матеріалів, енергії, води тощо) та відходів у межах індустріального парку
підтримки саморегулівної діяльності всеукраїнських громадських об’єднань, діяльність яких спрямована виключно на інституційний розвиток індустріальних парків
відповідності індустріальних парків, не включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків (далі - Реєстр), вимогам Закону України
"Про індустріальні парки" (далі - Закон)
2. Проведення аналізу для розроблення пропозицій щодо перегляду законодавчої та нормативної бази для впровадження промислового симбіозу в межах індустріальних та еко-індустріальних парків Мінекономіки
Міндовкілля
Міненерго
Мінстратегпром
2023 рік підготовлено пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів з метою створення умов для взаємодії промислових підприємств у межах індустріальних парків, у тому числі у сфері поводження з відходами, виробництва енергії, використання побічних продуктів виробничих процесів
3. Затвердження порядку визначення рівня відповідності та критеріїв відповідності промислового симбіозу в межах індустріального парку Мінекономіки
Міндовкілля
Міненерго
Мінстратегпром
2024 рік затверджено критерії відповідності промислового симбіозу, а також процедуру визначення відповідності таким критеріям
4. Затвердження порядку визначення рівня відповідності та критеріїв відповідності індустріального парку моделі еко-індустріального парку Мінекономіки
Міндовкілля
Міненерго
Мінстратегпром
2024 рік затверджено критерії відповідності індустріального парку моделі еко-індустріального парку з урахуванням міжнародних рекомендацій до еко-індустріальних парків, розроблених Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), Групою Світового банку та Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), та визначення засад і критеріїв відповідності для еко-індустріальних парків, що враховують їх потенціал, можливий вплив на розвиток експорту у відповідних секторах економіки
5. Забезпечення реалізації механізму визначення відповідності індустріальних парків, не включених до Реєстру, вимогам Закону України
"Про індустріальні парки"
Мінекономіки
Мінінфраструктури
Міндовкілля
Міненерго
Мінстратегпром
Мінфін
Держгеокадастр
Антимонопольний комітет
2023-2025 роки затверджено порядок оцінки відповідності індустріальних парків, не включених до Реєстру, вимогам Закону
6. Внесення змін до розділу 7 "Виробничі території" ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", який затверджено наказом Мінрегіону від 26 квітня 2019 р. № 104
, з метою приведення їх у відповідність з положеннями законодавства, уніфікації та упорядкування
Мінінфраструктури
Мінекономіки
Міндовкілля
Міненерго
Мінстратегпром
Держгеокадастр
2023-2025 роки державні будівельні норми щодо планування та забудови територій узгоджені з положеннями законодавства, в тому числі Закону
Ціль 2. Запровадження фінансових та нефінансових (консультаційна та інформаційна підтримка) стимулів для індустріальних парків
7. Розширення можливостей використання суб’єктами індустріальних парків наявних інструментів державної допомоги суб’єктам господарювання Мінекономіки
Антимонопольний комітет обласні держадміністрації
органи місцевого самоврядування (за згодою)
2023 і 2024 роки до програм державної допомоги суб’єктам господарювання включено положення щодо їх поширення на суб’єктів індустріальних парків
Ціль 3. Оптимізація та розвиток мережі індустріальних парків з урахуванням пріоритетів, визначених у програмних документах, а також з урахуванням актуальних і перспективних потреб бізнесу
8. Розроблення містобудівної документації, яка встановлює умови та обмеження промислового використання земельних ділянок, на яких створюються індустріальні парки органи місцевого самоврядування
(за згодою)
обласні держадміністрації
Мінінфраструктури
Мінекономіки
2023-2025 роки індустріальні парки створюються відповідно до умов і обмежень, визначених містобудівною документацією щодо якої проведено стратегічну екологічну оцінку
у містобудівній документації передбачається можливість промислового симбіозу
9. Створення індустріальних парків з урахуванням інтересів держави, бізнесу та територіальних громад обласні держадміністрації
органи місцевого самоврядування (за згодою)
2023-2025 роки рішення щодо створення індустріальних парків приймаються з урахуванням результатів попередніх громадських обговорень проектів таких рішень
Ціль 4. Державне стимулювання проектів створення інфраструктури та облаштування індустріальних парків, які забезпечують найбільш відчутний соціально-економічний, позитивний екологічний ефект та здійснюють мінімальний вплив на клімат, а також забезпечують масштабування і мультиплікацію такого ефекту
10. Забезпечення дотримання ініціаторами створення, керуючими компаніями та учасниками індустріальних парків вимог законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання Антимонопольний комітет
Мінекономіки
2023-2025 роки проекти рішень органів виконавчої влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо розвитку конкуренції в індустріальних парках, моніторинг та аналіз господарської діяльності в індустріальних парках, оцінка допустимості державної допомоги суб’єктам індустріальних парків готуються з урахуванням вимог законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання
11. Формування програм державної допомоги, в тому числі довгострокових, для державного стимулювання господарської діяльності учасників індустріальних парків за рахунок коштів місцевих бюджетів органи місцевого самоврядування (за згодою) 2023-2025 роки розроблено програми державної допомоги за рахунок коштів місцевих бюджетів для учасників індустріальних парків
12. Здійснення заходів з надання підтримки для релокації підприємств в індустріальні парки обласні держадміністрації
Мінекономіки
Мінінфраструктури
МОН
Мінстратегпром
Мінфін
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки у кожному регіоні здійснено не менше трьох заходів щодо релокації підприємств в індустріальні парки
13. Ініціювання, підтримка і стимулювання проведення закладами вищої освіти, науковими установами наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок та реалізації інноваційних проектів разом з учасниками індустріальних парків МОН
Мінекономіки
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки закладами вищої освіти, науковими установами разом з учасниками та іншими суб’єктами індустріальних парків проведено не менше двох наукових досліджень, науково-технічних та експериментальних розробок, реалізовано не менше одного інноваційного проекту
Ціль 5. Налагодження співробітництва з відповідними міжнародними організаціями, урядовими та неурядовими організаціями, національними та іноземними інноваційними підприємствами з метою аналізу та узагальнення досвіду у сфері забезпечення функціонування індустріальних парків та залучення інвестицій, безпосереднього залучення фінансових ресурсів для реалізації індустріальними парками інноваційних та інвестиційних проектів
14. Проведення переговорів для залучення міжнародних та національних фінансових установ, урядових та неурядових організацій іноземних держав, заінтересованих у реалізації проектів еко-індустріальних парків, розробленні інструментів для них та залучення грантів на реалізацію таких проектів Мінекономіки
МЗС
Мінфін
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки проведено переговори з метою залучення інвестицій в еко-індустріальні парки відповідно до визначених критеріїв на основі глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року, проголошених резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 25 вересня 2015 р. № 70/1, з міжнародними та національними фінансовими установами, урядовими та неурядовими організаціями іноземних держав
15. Здійснення заходів щодо просування українських індустріальних парків, моделі еко-індустріального парку на міжнародних форумах, конференціях, двосторонніх заходах Мінекономіки
МЗС
2023-2025 роки за участю представників індустріальних парків представлено не менше ніж у п’яти міжнародних заходах (форуми, конференції, виставки тощо) індустріальні парки з метою популяризації інвестиційного потенціалу України у світі
16. Проведення аналізу потреби індустріальних парків у кваліфікованих кадрах і сприяння навчанню людей працездатного віку відповідним кваліфікаціям Мінекономіки
Державний центр зайнятості
МОН
органи місцевого самоврядування (за згодою)
2023-2025 роки визначено поточний і прогнозний рівень забезпечення суб’єктів господарювання в індустріальних парках кваліфікованими кадрами, в тому числі в результаті налагодження партнерства індустріальних парків з центрами професійної підготовки, університетами та іншими навчальними закладами регіону
17. Розроблення та здійснення заходів щодо проходження ініціаторами створення - суб’єктами господарювання, керуючими компаніями та учасниками індустріальних парків процедур визначення відповідності стандартів управління, технологічних процесів, які є необхідними для визнання індустріального парку еко-індустріальним парком Мінекономіки
Мінфін
Антимонопольний комітет
2023-2025 роки пройшли процедуру визначення відповідності стандартів управління, технологічних процесів, які є необхідними для визнання індустріального парку еко-індустріальним парком, отримали інформаційну підтримку та поширення результатів такого визнання не менше чотирьох індустріальних парків
18. Підтримка здійснення маркетингових та інформаційних заходів для інвесторів, які можуть реалізовувати проекти в індустріальних та еко-індустріальних парках Мінекономіки
МЗС
державна установа "Офіс із залучення та підтримки інвестицій"
(за згодою)
Торгово-промислова палата (за згодою)
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки проведено не менше п’яти маркетингових та інформаційних заходів для інвесторів, які можуть реалізовувати свої проекти в індустріальних та еко-індустріальних парках, з метою залучення інвесторів
Ціль 6. Сприяння ініціаторам створення та керуючим компаніям у залученні потенційних учасників індустріальних парків
19. Поширення інформації про індустріальні парки та їх можливості на інформаційних ресурсах, в тому числі іноземних Мінекономіки
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки розміщено не менше 20 повідомлень про індустріальні парки в Україні у не менше ніж семи інформаційних ресурсах, в тому числі іноземних
20. Проведення інформаційних заходів (форуми, конференції тощо), спрямованих на демонстрацію переваг індустріальних парків Мінекономіки
МЗС
Торгово-промислова палата (за згодою)
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки проведено не менше трьох заходів, присвячених питанням створення та функціонування індустріальних (еко-індустріальних) парків
Ціль 7. Сприяння формуванню та застосуванню практики управління індустріальними парками, яка відповідає кращим світовим підходам у цій сфері
21. Забезпечення проведення навчальних заходів, тренінгів для ініціаторів створення та керуючих компаній щодо дотримання індустріальними парками вимог, передбачених Законом
Мінекономіки 2023-2025 роки проведено не менше 10 навчальних заходів, тренінгів для ініціаторів створення та керуючих компаній щодо дотримання індустріальними парками вимог, передбачених Законом
22. Забезпечення формування, підтримка та просування засад високопрофесійного керування індустріальним парком Мінекономіки
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки керуючі компанії здійснюють ефективне та недискримінаційне управління індустріальними парками, що задовольняє інтереси учасників та інших суб’єктів індустріальних парків у не менше ніж п’яти індустріальних парках
Ціль 8. Забезпечення інституційного розвитку системи формування та реалізації державної політики щодо створення і функціонування індустріальних парків, зокрема на засадах саморегулювання, сприяння створенню професійних об’єднань, які взаємодіють між собою, в тому числі здійснюватимуть регулярний обмін інформацією та досвідом у цій сфері
23. Прийняття рішення про утворення державної установи для здійснення підтримки ініціаторів створення, керуючих компаній та учасників індустріальних парків з метою активізації створення та розвитку індустріальних парків, а також для сприяння у реалізації Стратегії розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки Мінекономіки
Мінфін
2024 і 2025 роки (за умови передбачення відповідних видатків державного бюджету) утворено державну установу "Офіс розвитку індустріальних парків"
24. Прийняття рішення про утворення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику щодо створення і функціонування індустріальних парків Мінекономіки
Мінфін
2024 і 2025 роки (за умови передбачення відповідних видатків державного бюджету) утворено центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику щодо створення і функціонування індустріальних парків
25. Здійснення заходів сприяння, в тому числі інформаційних, організаційних і фінансових, щодо формування та розвитку діяльності саморегулівних інституцій у сфері індустріальних парків Мінекономіки
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки проведено захід щодо формування та розвитку діяльності саморегулівних інституцій, що сприяють функціонуванню індустріальних парків
26. Аналіз ефективності державного регулювання у сфері індустріальних парків та розроблення пропозицій щодо його оптимізації та удосконалення Мінекономіки
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки підготовлено висновки і пропозиції щодо стану державного регулювання у сфері індустріальних парків, можливих шляхів його оптимізації та удосконалення
27. Удосконалення системи моніторингу функціонування індустріальних та еко-індустріальних парків на основі планування та моніторингу системи соціально-економічних показників розвитку цієї сфери Мінекономіки
Мінінфраструктури
Міндовкілля
2023 і 2024 роки внесено зміни до форми звіту про функціонування індустріального (промислового) парку для відображення та оцінки соціально-економічних показників розвитку індустріальних та еко-індустріальних парків
Ціль 9. Сприяння розвиткові (трансформації) індустріальних парків на основі моделі еко-індустріального парку
28. Опрацювання питання щодо продовження строків реалізації проекту міжнародної технічної допомоги "Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні" з метою супроводження реалізації практичних заходів, масштабування і мультиплікації їх успішного досвіду Мінекономіки 2023 і 2024 роки продовжено строки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги "Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні" та за результатами прийнято рішення щодо подовження реалізації зазначеного проекту на період після 2023 року
29. Реалізація пілотних проектів створення еко-індустріальних парків, у тому числі в рамках проектів міжнародної технічної допомоги Мінекономіки
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023 і 2024 роки реалізовано не менше трьох пілотних проектів створення еко-індустріальних парків
30. Проведення аналізу видів економічної діяльності та сфер економіки для виявлення найбільш перспективних, у яких провадження економічної діяльності на основі моделі еко-індустріального парку буде найбільш ефективним для розв’язання проблем регіонального та секторального розвитку Мінекономіки
Мінінфраструктури
обласні, Київська міська держадміністрації
органи місцевого самоврядування (за згодою)
2023 і 2024 роки підготовлено відповідний аналітичний звіт щодо включення питань розвитку еко-індустріальних парків до галузевих стратегій та регіональних стратегій розвитку
31. Розроблення пропозицій щодо реалізації пілотних проектів створення еко-індустріальних парків, у тому числі в рамках проектів міжнародної технічної допомоги Мінекономіки 2023-2025 роки запроваджено не менше ніж у трьох пілотних еко-індустріальних парках чисте та ресурсоефективне виробництво, промисловий симбіоз
32. Розроблення системи контрольних показників у рамках впровадження рівнів моделі еко-індустріального парку Мінекономіки 2023 і 2024 роки сформовано систему оцінки контрольних показників щодо визначення рівня відповідності індустріального парку моделі еко-індустріального парку
33. Розроблення пропозицій щодо інструментів стимулювання та підтримки еко-індустріальних парків, промислового симбіозу, в тому числі за рахунок бюджетних коштів, інструментів підтримки з низьким впливом на бюджети, програми підтримки екологічних, енергоефективних та ресурсоефективних проектів Мінекономіки
Мінінфраструктури
Мінфін
2023 і 2024 роки підготовлено пропозиції щодо внесення змін у діючі інструменти державної підтримки і механізми їх реалізації та запровадження нових інструментів такої підтримки
34. Розроблення інструментів (стимулів) підтримки еко-індустріальних парків, промислового симбіозу на державному, регіональному та місцевому рівні, а також із залученням банківсько-фінансового сектору органи місцевого самоврядування
(за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації
2023-2025 роки запроваджено механізм підтримки еко-індустріальних парків за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів
35. Сприяння впровадженню сучасних стандартів (систем екологічного та енергетичного менеджменту) в індустріальних та еко-індустріальних парках Мінекономіки
Міндовкілля
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
2023 і 2024 роки проведено не менше трьох заходів щодо інформаційної та консультативної підтримки, залучення грантової підтримки в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, міжнародних фінансових організацій для впровадження сучасних стандартів екологічного та енергетичного менеджменту в індустріальних та еко-індустріальних парках
36. Сприяння створенню та функціонуванню інформаційного ресурсу для обміну інформацією щодо поводження з відходами, зокрема використання їх як сировини для розвитку промислового симбіозу в індустріальних та еко-індустріальних парках Мінекономіки
Міндовкілля
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
2023 і 2024 роки створено та забезпечено функціонування інформаційного ресурсу для інформаційної підтримки заходів з поширення промислового симбіозу між підприємствами щодо поводження з відходами та вторинною сировиною для розвитку промислового симбіозу в індустріальних та еко-індустріальних парках, у тому числі за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, залучення грантової підтримки проектів міжнародної технічної допомоги, міжнародних фінансових організацій
37. Сприяння розвитку ринкових механізмів та інструментів інвестування у ресурсоефективне та екологічно чисте виробництво Мінекономіки
Міндовкілля
Мінінфраструктури
Мінфін
Міненерго
Держенергоефективності
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023 і 2024 роки підготовлено пропозиції щодо вдосконалення наявних, запровадження нових ринкових механізмів та інструментів інвестування у ресурсоефективне та екологічно чисте виробництво, аналіз ефективності їх застосування, поширення інформації про наявні інструменти, залучення міжнародної технічної допомоги, міжнародних фінансових організацій для надання консультаційної підтримки, а також підтримки, пов’язаної з компенсацією витрат на емісію боргових інструментів, обслуговуванням кредитних інструментів, підтримки із забезпечення застави тощо
38. Сприяння формуванню професійних об’єднань представників індустріальних та еко-індустріальних парків, а також відповідних професійних мереж за участю закордонних індустріальних (еко-індустріальних) парків та їх об’єднань Мінекономіки
органи місцевого самоврядування (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації
інші заінтересовані сторони (за згодою)
2023-2025 роки створено не менше одного дво- та багатосторонніх партнерств індустріальних та еко-індустріальних парків, у тому числі за межами України