• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про здійснення міжнародних поштових переказів

Національний банк України  | Постанова, Правила від 27.10.2005 № 396 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Правила
  • Дата: 27.10.2005
  • Номер: 396
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Правила
  • Дата: 27.10.2005
  • Номер: 396
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
27.10.2005 N 396
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 листопада 2005 р.
за N 1362/11642
Про здійснення міжнародних поштових переказів
Відповідно до вимог статей 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", статей 7, 44 Закону України "Про Національний банк України", статті 1 Закону України "Про поштовий зв'язок" і з метою визначення особливостей проведення валютних операцій операторами поштового зв'язку під час здійснення міжнародних поштових переказів в іноземній валюті Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Правила проведення валютних операцій при здійсненні міжнародних поштових переказів, що додаються (далі - Правила).
2. Унести до Положення про порядок надання небанківським фінансовим установам генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 09.08.2002 N 297 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.08.2002 за N 712/7000 (із змінами), такі зміни:
2.1. Абзац третій пункту 1.1 глави 1 після слів "державного реєстру фінансових установ" доповнити словами "або взято на облік у Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України як таку, що має право надавати фінансову послугу з поштового переказу".
2.2. У пункті 2.2 глави 2:
підпункт "в" викласти в такій редакції:
"в) нотаріально засвідчену копію документа, що підтверджує внесення небанківської фінансової установи до державного реєстру фінансових установ Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України або взяття на облік у Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України в частині надання фінансових послуг з поштового переказу (подається небанківськими фінансовими установами, діяльність яких регулюється Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, або юридичними особами, які взяті на облік у цій Комісії)";
пункт після підпункту "в" доповнити новим підпунктом такого змісту:
"г) нотаріально засвідчену копію документа, що підтверджує внесення небанківської фінансової установи до державного реєстру фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринку цінних паперів (подається небанківськими фінансовими установами, діяльність яких регулюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку)".
У зв'язку з цим підпункти "г"-"к" уважати відповідно підпунктами "ґ"-"л".
3. Визнати такими, що втратили чинність:
пункт 4 постанови Правління Національного банку України від 09.08.2002 N 297 "Про затвердження Положення про порядок надання небанківським фінансовим установам генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.08.2002 за N 712/7000;
пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 27.09.2002 N 362 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 09.08.2002 N 297", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.10 2002 за N 815/7103.
4. Департаменту валютного регулювання (О.А.Щербакова) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" для керівництва в роботі.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент валютного контролю та ліцензування (О.Г.Біланенко), а за дотриманням вимог Правил - на Міністерство транспорту та зв'язку України.
6. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Міністр транспорту
та зв'язку України
В.С.Стельмах


В.В.Бондар
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
27.10.2005 N 396
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 листопада 2005 р.
за N 1362/11642
ПРАВИЛА
проведення валютних операцій при здійсненні міжнародних поштових переказів
Ці Правила розроблено відповідно до вимог статей 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", статей 7, 44 Закону України "Про Національний банк України", статті 1 Закону України "Про поштовий зв'язок" та з метою визначення особливостей проведення валютних операцій операторами поштового зв'язку під час здійснення міжнародних поштових переказів в іноземній валюті.
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила регламентують особливості проведення валютних операцій операторами поштового зв'язку під час здійснення міжнародних поштових переказів в іноземній валюті за дорученням фізичних осіб (резидентів і нерезидентів), а також виплати фізичним особам (резидентам і нерезидентам) в Україні поштових переказів з-за кордону (далі - перекази).
1.2. Відправниками та одержувачами переказів згідно з цими Правилами можуть бути фізичні особи - резиденти і нерезиденти.
1.3. Правила не поширюються на перекази, пов'язані з підприємницькою та інвестиційною діяльністю.
2. Порядок здійснення переказів
2.1. Оператор поштового зв'язку під час виконання доручення фізичної особи (резидента і нерезидента) з відправлення та виплати переказу має здійснити ідентифікацію цієї фізичної особи на підставі паспорта або документа, що його замінює.
2.2. Фізична особа (резидент і нерезидент) для здійснення переказів на цілі, передбачені в підпунктах "б" і "в" пункту 2.7 цієї глави, має подати оператору поштового зв'язку документи, що підтверджують наявність підстав для здійснення переказу (договір, рахунок-фактуру, лист-повідомлення, лист-розрахунок тощо). Допускається подання документів, роздрукованих з мережі Інтернет, під час здійснення переказів на цілі, передбачені в підпункті "б" пункту 2.7 цієї глави.
Документи, що складені іноземною мовою, мають бути перекладені на українську мову. Переклад засвідчується підписом особи, яка в установленому законодавством України порядку здійснила переклад (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально), або нотаріусом. Не перекладаються на українську мову документи, що складені російською мовою, а також ті, текст яких викладено іноземною мовою з одночасним його викладенням українською (російською) мовою.
Офіційні документи, які були видані на території іноземної держави, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо міжнародними договорами, у яких бере участь Україна, не передбачено інше. Ці документи можуть бути засвідчені згідно із законодавством країни, яка їх видала, та легалізовані в консульській установі України або засвідчені в посольстві відповідної держави в Україні та легалізовані в Міністерстві закордонних справ України, або засвідчені шляхом проставлення апостиля, передбаченого статтею 4 Гаазької конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05.10.61.
2.3. Фізична особа-нерезидент для здійснення переказів на цілі, передбачені в підпунктах "а"-"в" пункту 2.7 цієї глави, додатково подає документи, що підтверджують джерела походження іноземної валюти, а саме:
митну декларацію на ввезення готівкової іноземної валюти в Україну;
документ банку про видачу готівкової іноземної валюти з поточного рахунку, відкритого в банку-резиденті (заява на видачу готівки);
документ банку про видачу готівкової іноземної валюти із вкладного (депозитного) рахунку, відкритого в банку-резиденті (заява на видачу готівки);
документ банку про видачу готівкової іноземної валюти за чеком (заява на видачу готівки);
документ банку про видачу готівкової іноземної валюти за переказом з-за кордону, що надійшов без зарахування на поточний рахунок (заява на видачу готівки, документ на одержання переказу в готівковій формі, установлений відповідною платіжною системою);
документ банку про одержання готівки із застосуванням платіжних карток, емітованих в Україні та за кордоном (заява на видачу готівки, чек банкомата за наявності платіжної картки, держателем якої є ця фізична особа-нерезидент);
довідку суб'єкта господарювання про одержання фізичною особою-нерезидентом іноземної валюти як заробітної плати, матеріальної допомоги, премії, призу, авторської винагороди тощо та документ про одержання успадкованих коштів в іноземній валюті.
2.4. Оператор поштового зв'язку на оригіналах підтвердних документів робить позначку про перерахування коштів за межі України, після чого знімає копії з цих документів, які залишаються в нього для зберігання.
2.5. Під час відправлення (одержання) переказу фізична особа у відповідних документах на відправлення (одержання) переказу має зробити напис "Ця операція не пов'язана зі здійсненням підприємницької та інвестиційної діяльності" і засвідчити його своїм підписом. Якщо такий напис передбачений на бланках зазначених документів, то фізична особа засвідчує його своїм підписом.
2.6. Оператор поштового зв'язку відмовляє фізичній особі в переказі коштів у разі невиконання вимог, що визначені цими Правилами.
2.7. Фізичні особи - резиденти та нерезиденти можуть здійснювати за межі України такі перекази:
фізичні особи-резиденти:
а) на користь фізичних осіб, які проживають за кордоном, - на суму, що не перевищує 600 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день здійснення операції (далі - або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті) на місяць;
б) на оплату продукції, що купується за кордоном для власного споживання, у тому числі літератури та передплатних видань, - на суму, що не перевищує 200 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на місяць;
в) на оплату витрат нотаріальним та іншим повноважним органам (у тому числі сплата податків, зборів та інших обов'язкових платежів за виконання цими органами своїх функцій) - на суму, що не перевищує 200 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті;
фізичні особи-нерезиденти:
перекази на цілі, визначені в підпунктах "а"-"в" цього пункту, у сумі, що не перевищує 600 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті в один робочий день за наявності документів, що підтверджують джерела походження іноземної валюти, які визначені в пункті 2.3 цієї глави.
2.8. Виплата переказу фізичній особі (резиденту і нерезиденту) здійснюється в сумі, що не перевищує 3 000 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за одним переказом в один робочий день.
2.9. Оператор поштового зв'язку зобов'язаний забезпечити підкріплення власних кас готівковою іноземною валютою для здійснення виплати за переказами.
2.10. Оператор поштового зв'язку здійснює виплату іноземної валюти фізичним особам за переказами у валюті переказу в повній сумі. Виплата частини переказу не допускається.
2.11. Оператор поштового зв'язку з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо визначає порядок розрахунку ліміту власних кас і на підставі зазначеного встановлює розмір ліміту каси.
2.12. Оператор поштового зв'язку має право приймати до каси та видавати з каси в разі наявності монети номіналом 1 та 2 євро, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території країн - членів Європейського валютного союзу.
2.13. Комісійна винагорода за відправлення та виплату переказів стягується в гривнях.
2.14. Оператор поштового зв'язку в доступному для огляду відправників та одержувачів переказів місці розміщує:
інформацію щодо офіційних курсів гривні до іноземних валют, установлених Національним банком України;
інформацію щодо ознак платіжності та зношення банкнот іноземної валюти, які приймають каси операторів поштового зв'язку (1).
2.15. Оператор поштового зв'язку зобов'язаний реєструвати операції з відправлення та виплати переказів у журналах обліку переказів, які ведуться в паперовій чи електронній формі.
2.16. Документи, за якими здійснюються відправлення та виплата переказів, зберігаються оператором поштового зв'язку протягом п'яти років.
---------------
(1) Додаток 13 до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правліня Національного банку України від 12.12.2002 N 502 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за N 21/7342 (зі змінами).
Директор Департаменту
валютного регулювання

О.А.Щербакова