• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про електроенергетику

Верховна Рада України  | Закон від 16.10.1997 № 575/97-ВР | Документ не діє
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 16.10.1997
  • Номер: 575/97-ВР
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 16.10.1997
  • Номер: 575/97-ВР
  • Статус: Документ не діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
здійснює безперешкодно перевірки дотримання умов ліцензованої діяльності.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, під час схвалення інвестиційних програм та джерел їх фінансування для електропередавальних організацій враховує вартість послуг з приєднання генеруючих потужностей, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, згідно з порядком фінансування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж.
( Статтю 12 доповнено частиною третьою згідно із Законом N 1220-VI від 01.04.2009; в редакції Закону N 5021-VI від 22.06.2012 )
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, щорічно оприлюднює інформацію щодо витрат на приєднання до електричних мереж об'єктів електроенергетики, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії.
( Статтю 12 доповнено частиною четвертою згідно із Законом N 1220-VI від 01.04.2009; із змінами, внесеними згідноіз Законом N 5021-VI від 22.06.2012 )
Стаття 13. Ліцензування діяльності в електроенергетиці
Діяльність з виробництва, передачі та постачання електричної енергії в Україні здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії.
( Частина перша статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3370-IV від 19.01.2006 )
Ліцензія на здійснення діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
( Частина друга статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3370-IV від 19.01.2006 )
Ліцензія видається окремо на кожний вид діяльності відповідно до інструкції, умов і правил здійснення окремих видів діяльності, що затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Діяльність з виробництва електричної енергії суб'єктів господарювання без ліцензії дозволяється, якщо величина встановленої потужності чи відпуск електричної енергії менші за показники, визначені в умовах і правилах здійснення господарської діяльності з виробництва електричної енергії.
Енергопостачальникам, до складу яких входять теплоелектроцентралі, видаються ліцензії на види діяльності в електроенергетиці з урахуванням спеціальних умов щодо першочергового забезпечення потреб споживачів тепла території здійснення ліцензованої діяльності.
Інвестиційні програми ліцензіатів із передачі та постачання електричної енергії підлягають погодженню центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.
( Статтю 13 доповнено частиною шостою згідно із Законом N 5460-VI від 16.10.2012 )
Р о з д і л IV
ЕКОНОМІЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ В ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЦІ
Стаття 14. Управління та розвиток об'єднаної енергетичної системи України
( Назва статті 14 в редакції Закону N 5066-VI від 05.07.2012 )
В електроенергетиці України діє єдина централізована диспетчерська система оперативно-технологічного управління виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії. Функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об'єднаною енергетичною системою України виконує державне підприємство, яке визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі. Централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління поширюється на суб'єкти господарської діяльності, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України.
Структуру державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, визначає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.
( Частина друга статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом N 5460-VI від 16.10.2012 )
Централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління передбачає:
планування та оперативне управління потужностями електростанцій України з урахуванням режимів централізованого теплопостачання;
планування та контроль за додержанням режиму роботи об'єднаної енергетичної системи України;
запобігання аварійним ситуаціям або надзвичайним ситуаціям в об'єднаній енергетичній системі України і ліквідацію їх наслідків шляхом підтримки необхідного балансу потужності та енергії, застосування допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та її паралельної роботи з енергетичними системами інших держав;
( Абзац четвертий частини третьої в редакції Закону N 5066-VI від 05.07.2012 )
розроблення і здійснення контролю за впровадженням нових систем протиаварійної автоматики та захисту, а також засобів зв'язку і диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
здійснення нагляду за експлуатацією систем протиаварійної автоматики та захисту.
Усі оперативні команди і розпорядження державного підприємства, що здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління відповідно до законодавства України, підлягають беззаперечному виконанню всіма суб'єктами господарської діяльності, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України. Втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України з боку державних органів, політичних партій і рухів та інших громадських організацій не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.
Суб'єкти господарської діяльності, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, зобов'язані подавати державному підприємству, що здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, звіти та інформацію, передбачені нормативно-технічними документами.
З метою забезпечення надійного (безперебійного) постачання електричної енергії споживачам державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, забезпечує:
розроблення стандартів операційної безпеки функціонування об'єднаної енергетичної системи України та подання їх на затвердження центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі;
уніфікацію та гармонізацію стандартів операційної безпеки функціонування об'єднаної енергетичної системи України у процесі інтеграції об'єднаної енергетичної системи України з енергетичними системами інших держав;
координацію дій із суб'єктами господарювання, що здійснюють диспетчерське (оперативно-технологічне) управління енергетичними системами інших держав, щодо розвитку міждержавних мереж;
управління перетоками електричної енергії та забезпечення рівних умов доступу у процесі міждержавного обміну електричною енергією;
підготовку пропозицій щодо перспективного розвитку об'єднаної енергетичної системи України, переліку допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та подання їх на розгляд центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.
( Статтю 14 доповнено частиною шостою згідно із Законом N 5066-VI від 05.07.2012 )
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі, забезпечує розроблення державної програми перспективного розвитку об'єднаної енергетичної системи України та подання її на затвердження Кабінету Міністрів України в установленому законодавством порядку.
( Статтю 14 доповнено частиною сьомою згідно із Законом N 5066-VI від 05.07.2012 )
Стаття 15. Оптовий ринок електричної енергії України
Купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.
( Частина статті 15 в редакції Закону N 5485-VI від20.11.2012 )
Електрична енергія, вироблена на теплоелектроцентралях, що входять до складу енергопостачальників, може бути реалізована ними самостійно для споживання на території здійснення ліцензованої діяльності.
( Частина статті 15 в редакції Закону N 5485-VI від20.11.2012 )
Електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), може бути реалізована на оптовому ринку електричної енергії України, за договорами зі споживачами або за договорами з енергопостачальниками.
( Частина статті 15 в редакції Закону N 5485-VI від20.11.2012 )
Оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний купувати у суб'єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, всю електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за "зеленим" тарифом незалежно від величини встановленої потужності чи обсягів її відпуску. Енергопостачальники зобов'язані купувати електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії, у випадках, обсягах та за цінами, визначеними цією статтею.
( Частина статті 15 в редакції Закону N 5485-VI від20.11.2012 )
Електрична енергія, вироблена з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 10 КВт, придбавається енерогопостачальниками, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території провадження ліцензійної діяльності, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії такими приватними домогосподарствами. Виробництво електроенергії з енергії сонячного випромінювання приватними домогосподарствами здійснюється без відповідної ліцензії. Порядок продажу та обліку такої електроенергії, а також розрахунків за неї затверджується національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
( Частина статті 15 в редакції Закону N 5485-VI від20.11.2012 )
Для підтвердження походження електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, суб'єкту господарської діяльності - виробнику електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями) на його запит орган, уповноважений Кабінетом Міністрів України, видає гарантію походження електричної енергії. Порядок видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії для суб'єктів господарської діяльності, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), встановлюється Кабінетом Міністрів України.
( Частина статті 15 в редакції Закону N 5485-VI від20.11.2012 )
Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.
Сторонами договору є суб'єкти господарської діяльності, пов'язаної з:
диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням об'єднаною енергетичною системою України;
виробництвом електричної енергії на електростанціях;
передачею електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами;
постачанням електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами;
оптовим постачанням електричної енергії.
( Частину статті 15 доповнено абзацом згідно із Законом N 1821-III від 22.06.2000 )
У договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін. Цей договір погоджується з центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику в електроенергетичному комплексі, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Антимонопольним комітетом України.
Правила оптового ринку електричної енергії України є невід'ємною частиною договору і визначають механізм функціонування оптового ринку електричної енергії України, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами, правила формування ринкової ціни на електричну енергію.
Оптовий ринок електричної енергії України функціонує з додержанням таких вимог:
всі суб'єкти господарської діяльності з виробництва та постачання електричної енергії мають рівноправний доступ до оптового ринку електричної енергії України та послуг електричних мереж після отримання відповідної ліцензії на право здійснення цих видів діяльності;
електрична енергія продається та купується за Правилами оптового ринку електричної енергії України;
ціни на електричну енергію генеруючих компаній та оптові ціни визначаються за Правилами оптового ринку електричної енергії України;
всі учасники оптового ринку електричної енергії укладають договори купівлі-продажу електричної енергії з суб'єктом господарської діяльності, який здійснює оптове постачання електричної енергії відповідно до договору, на підставі якого створюється оптовий ринок електричної енергії;
( Частину статті 15 доповнено абзацом згідно із Законом N 1821-III від 22.06.2000 )
у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії (за винятком суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - мікро-, міні- та малим гідроелектростанціям) та підприємству, яке здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами. Ця оплата забезпечується з урахуванням остаточних платежів відповідно до договору, на підставі якого створено оптовий ринок електричної енергії.
( Частину статті 15 доповнено абзацом згідно із Законом N 2352-IV від 18.01.2005; із змінами, внесеними згідно із Законами N 1220-VI від 01.04.2009, N 5485-VI від 20.11.2012 )
Стаття 15-1. Порядок проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії
Для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. Для проведення розрахунків з погашення заборгованості за спожиту електричну енергію з використанням механізмів погашення заборгованості, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, і оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установі уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку для зарахування коштів за електричну енергію затверджується та доводиться до відома споживачів національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
( Частина перша статті 15-1 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 2711-IV від 23.06.2005 )
Споживачі, які купують електричну енергію у енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, вносять плату за поставлену їм електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку. У разі перерахування споживачами коштів за електричну енергію на інші рахунки отримувачі повинні повернути ці кошти за заявою споживача або за власною ініціативою в триденний термін з моменту їх отримання. У разі неповернення споживачу у цей термін коштів, сплачених на інші, не на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, ці суми підлягають вилученню до Державного бюджету України як санкція за вчинене правопорушення і не зараховуються як оплата електричної енергії. Зарахування коштів до Державного бюджету України не звільняє їх отримувача від повернення цих коштів споживачу електричної енергії.
Кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, перераховуються згідно з алгоритмом оптового ринку електричної енергії виключно на:
поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії;
поточний рахунок підприємства, яке здійснює передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами;
поточний рахунок енергопостачальника;
поточний рахунок із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості оптового постачальника електричної енергії.
( Частину третю статті 15-1 доповнено абзацом п'ятим згідно із Законом N 2711-IV від 23.06.2005 )
Кошти за електричну енергію, закуплену на оптовому ринку електричної енергії, всіма енергопостачальниками перераховуються виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії.
З поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії зазначені кошти спрямовуються виключно:
енергогенеруючим компаніям та іншим суб'єктам господарської діяльності, які провадять продаж електричної енергії оптовому постачальнику електричної енергії;
підприємству, яке здійснює диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, передачу електричної енергії магістральними електричними мережами, а також на допоміжні заходи із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України;
( Абзац третій частини п'ятої статті 15-1 в редакції Закону N 3830-VI від 06.10.2011 - зміна вводиться в дію з дня набрання чинності Указом Президента України про утворення відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики в системі центральних органів виконавчої влади )
на поточний рахунок оптового постачальника електричної енергії;
іншим особам, які мають право на отримання коштів з інвестиційної складової оптового тарифу на електричну енергію, затвердженої національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, в тому числі на спільне фінансування розвитку нетрадиційних джерел електричної енергії.
Кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, і оптового постачальника електричної енергії для проведення розрахунків з погашення заборгованості за спожиту електричну енергію з використанням механізмів погашення заборгованості, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", перераховуються згідно з окремими алгоритмами оптового ринку електричної енергії, встановленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
( Статтю 15-1 доповнено частиною згідно із Законом N 2711-IV від 23.06.2005 )
Умови про оплату електричної енергії коштами та про відкриття поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії (енергопостачальника, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території) є обов'язковими умовами договору купівлі-продажу електричної енергії між оптовим постачальником електричної енергії та енергопостачальником (договору на постачання електричної енергії між енергопостачальником, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, та споживачем).
Оптовий постачальник електричної енергії зобов'язаний забезпечити щоденне інформування учасників оптового ринку електричної енергії і органів виконавчої влади про стан проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії.
На поточні рахунки із спеціальним режимом використання не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями учасників оптового ринку електричної енергії.
Операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання не підлягають призупиненню.
( Закон доповнено статтею 15-1 згідно із Законом N 1821-III від 22.06.2000 )
Стаття 16. Антимонопольні обмеження
Суб'єктам господарської діяльності, відносини яких регулюються цим Законом, згідно із Законом України "Про захист економічної конкуренції" забороняється провадити монопольну діяльність у будь-якій формі, крім випадків, передбачених законодавством України.
( Частина перша статті 16 із змінами, внесеними згідно з Законом N 1294-IV від 20.11.2003 )
Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють виробництво, передачу або постачання електричної енергії і визнані в установленому порядку такими, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку електричної енергії, не можуть припиняти свою діяльність або зменшувати її обсяг з метою створення дефіциту електричної енергії, якщо необхідність такого обмеження не встановлена законодавством України.
( Частина друга статті 16 із змінами, внесеними згідно з Законом N 1294-IV від 20.11.2003 )
Стаття 17. Загальні принципи встановлення тарифів на енергію
Формування оптових тарифів на електричну енергію здійснюється на оптовому ринку електричної енергії України згідно з договором.
( Частина перша статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законами N 1812-III від 08.06.2000, N 2509-IV від05.04.2005, N 232-V від 05.10.2006, N 309-VIвід 03.06.2008; в редакції Закону N 1565-VI від17.11.2009 )( Щодо зупинення дії частини першої статті 17 див. Закони N 3235-IV від 20.12.2005, N 489-V від19.12.2006, N 107-VI від 28.12.2007 - пункт прозупинення дії визнано неконституційним згідно з РішеннямКонституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 )
Оптові тарифи можуть передбачати видатки на спільне фінансування розвитку нетрадиційних джерел електричної енергії.
( Статтю 17 доповнено частиною згідно із Законом N 1565-VI від 17.11.2009 )
Тариф на електроенергію для населення, яке постійно проживає у 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, встановлюється у розмірі 70 відсотків діючого тарифу для відповідної групи населення.
( Статтю 17 доповнено частиною згідно із Законом N 1565-VI від 17.11.2009 )
Роздрібна ціна на електричну енергію формується енергопостачальниками згідно з умовами і правилами здійснення господарської діяльності з постачання електричної енергії з урахуванням вимог цього Закону.
( Частина статті 17 в редакції Закону N 1220-VI від01.04.2009 )
Тарифи на передачу і постачання електричної енергії місцевими (локальними) електромережами регулюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.
Регулювання тарифів на електричну енергію, вироблену на атомних електростанціях, здійснюється з урахуванням обсягів соціально-економічної компенсації ризику для населення, яке проживає в зоні спостереження.
( Статтю 17 доповнено частиною згідно із Законом N 232-V від 05.10.2006 )( Частину шосту статті 17 виключено на підставі Закону N 1220-VI від 01.04.2009 )
Формування цін на електричну енергію, вироблену на теплоелектроцентралях та інших установках з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії, здійснюється з урахуванням тарифів на теплову енергію. Регулювання тарифів на електричну енергію, вироблену на вітрових електростанціях, здійснює національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
( Частина статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законами N 1812-III від 08.06.2000, N 2633-IV від 02.06.2005 )
Регулювання тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, інших установках з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії, здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
( Частина статті 17 в редакції Закону N 2633-IVвід 02.06.2005 )
Підприємства, які постачають електричну енергію мережами, які не є їх власністю, повинні купувати електричну енергію на оптовому ринку електричної енергії України та вносити плату за користування місцевими (локальними) електричними мережами. Постачання електричної енергії споживачам зазначеними підприємствами здійснюється за тарифами, які обумовлюються в договорах на постачання електричної енергії.
Примітка. Зона спостереження - вживається у значенні, визначеному Законом України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".
( Статтю 17 доповнено приміткою згідно із Законом N 232-V від 05.10.2006 )
Стаття 17-1. Стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії
"Зелений" тариф встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за умови виконання вимог щодо місцевої складової, передбачених цим Законом.
"Зелений" тариф встановлюється для кожного суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об'єкта електроенергетики (або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу)).
"Зелений" тариф на електричну енергію, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлюється єдиним.
"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з енергії вітру, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з енергії вітру.
"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з біомаси, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з біомаси. У цьому Законі біомасою є невикопна біологічно відновлювана речовина органічного походження у вигляді відходів лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства та технологічно пов'язаних з ними галузей промисловості, що зазнає біологічного розкладу, а також складова промислових або побутових відходів, що здатна до біологічного розкладу.
"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з біогазу, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з біогазу. У цьому Законі біогазом є газ, що утворюється з біомаси.
"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, визначеного із застосуванням тарифного коефіцієнта, що застосовується для пікового періоду часу (для тризонної тарифної класифікації), помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання.
"Зелений" тариф для приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, визначеного із застосуванням тарифного коефіцієнта, що застосовується для пікового періоду часу (для тризонної тарифної класифікації), помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання для приватних домогосподарств.
( Абзац статті 17-1 набирає чинності з 1 січня 2014 року - див.пункт 1 розділу II Закону N 5485-VI від 20.11.2012 )
"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які експлуатують мікро-, міні- або малі гідроелектростанції, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, визначеного із застосуванням тарифного коефіцієнта, що застосовується для пікового періоду часу (для тризонної тарифної класифікації), помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої відповідно мікро, міні- або малими гідроелектростанціями.
Коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, встановлюється на рівні:
----------------------------------------------------------------------------------------------
| Категорії об'єктів | Коефіцієнт "зеленого" тарифу для об'єктів, |
|електроенергетики, для| введених в експлуатацію |
| яких застосовується | |
| "зелений" тариф | |
|----------------------+---------------------------------------------------------------------|
| |по 31.03.2013|з 01.04.2013 |з 01.01.2015 |з 01.01.2020 |з 01.01.2025 |
| | включно |по 31.12.2014|по 31.12.2019|по 31.12.2024|по 31.12.2029|
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 1,20 | - | - | - | - |
|виробленої з енергії | | | | | |
|вітру об'єктами | | | | | |
|електроенергетики, | | | | | |
|величина встановленої | | | | | |
|потужності яких не | | | | | |
|перевищує 600 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 1,40 | - | - | - | - |
|виробленої з енергії | | | | | |
|вітру об'єктами | | | | | |
|електроенергетики, | | | | | |
|величина встановленої | | | | | |
|потужності яких більша| | | | | |
|за 600 КВт, але не | | | | | |
|перевищує 2000 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 2,10 | - | - | - | - |
|виробленої з енергії | | | | | |
|вітру об'єктами | | | | | |
|електроенергетики, | | | | | |
|величина встановленої | | | | | |
|потужності яких | | | | | |
|перевищує 2000 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | - | 1,20 | 1,08 | 0,96 | 0,84 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|вітру | | | | | |
|вітроелектростанціями,| | | | | |
|які складаються з | | | | | |
|вітроустановок | | | | | |
|одиничною встановленою| | | | | |
|потужністю не більше | | | | | |
|600 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | - | 1,40 | 1,26 | 1,12 | 0,98 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|вітру | | | | | |
|вітроелектростанціями,| | | | | |
|які складаються з | | | | | |
|вітроустановок | | | | | |
|одиничною встановленою| | | | | |
|потужністю від | | | | | |
|600 КВт, але не більше| | | | | |
|2000 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | - | 2,10 | 1,89 | 1,68 | 1,47 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|вітру | | | | | |
|вітроелектростанціями,| | | | | |
|які складаються з | | | | | |
|вітроустановок | | | | | |
|одиничною встановленою| | | | | |
|потужністю від | | | | | |
|2000 КВт та більше | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 2,30 | 2,30 | 2,07 | 1,84 | 1,61 |
|виробленої з біомаси | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | - | 2,30 | 2,07 | 1,84 | 1,61 |
|виробленої з біогазу | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 4,80 | 3,50 | 3,15 | 2,80 | 2,45 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|сонячного | | | | | |
|випромінювання | | | | | |
|наземними об'єктами | | | | | |
|електроенергетики | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 4,60 | 3,60 | 3,24 | 2,88 | 2,52 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|сонячного | | | | | |
|випромінювання | | | | | |
|об'єктами | | | | | |
|електроенергетики, які| | | | | |
|вмонтовані | | | | | |
|(встановлені) на дахах| | | | | |
|та/або фасадах | | | | | |
|будинків, будівель та | | | | | |
|споруд, величина | | | | | |
|встановленої | | | | | |
|потужності яких | | | | | |
|перевищує 100 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 4,40 | 3,70 | 3,33 | 2,96 | 2,59 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|сонячного | | | | | |
|випромінювання | | | | | |
|об'єктами | | | | | |
|електроенергетики, які| | | | | |
|вмонтовані | | | | | |
|(встановлені) на дахах| | | | | |
|та/або фасадах | | | | | |
|будинків, будівель та | | | | | |
|споруд, величина | | | | | |
|встановленої | | | | | |
|потужності яких не | | | | | |
|перевищує 100 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | - | 3,70 | 3,33 | 2,96 | 2,59 |
|виробленої з енергії | | | | | |
|сонячного | | | | | |
|випромінювання | | | | | |
|об'єктами | | | | | |
|електроенергетики, які| | | | | |
|вмонтовані | | | | | |
|(встановлені) на дахах| | | | | |
|та/або фасадах | | | | | |
|приватних | | | | | |
|домогосподарств | | | | | |
|(будинків, будівель та| | | | | |
|споруд), величина | | | | | |
|встановленої | | | | | |
|потужності яких не | | | | | |
|перевищує 10 КВт | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 1,20 | 2,00 | 1,80 | 1,60 | 1,40 |
|виробленої | | | | | |
|мікрогідроелектро- | | | | | |
|станціями | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 1,20 | 1,60 | 1,44 | 1,28 | 1,12 |
|виробленої | | | | | |
|мінігідроелектро- | | | | | |
|станціями | | | | | |
|----------------------+-------------+-------------+-------------+-------------+-------------|
|для електроенергії, | 1,20 | 1,20 | 1,08 | 0,96 | 0,84 |
|виробленої малими | | | | | |
|гідроелектростанціями | | | | | |
----------------------------------------------------------------------------------------------
У разі якщо на об'єкті електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), що використовують альтернативні джерела енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), відповідно до цієї статті мають застосовуватися різні коефіцієнти "зеленого" тарифу, на такому об'єкті має бути встановлений окремий комерційний облік за кожною чергою (пусковим комплексом) та/або установкою, для яких застосовується окремий коефіцієнт "зеленого" тарифу.
Для суб'єктів господарювання та приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, "зелений" тариф встановлюється до 1 січня 2030 року.
Фіксований мінімальний розмір "зеленого" тарифу для суб'єктів господарювання встановлюється шляхом перерахування у євро "зеленого" тарифу, розрахованого за правилами цього Закону, станом на 1 січня 2009 року за офіційним валютним курсом Національного банку України на зазначену дату.
"Зелений" тариф не може бути менший за фіксований мінімальний розмір "зеленого" тарифу, який на кожну дату встановлення роздрібних тарифів для споживачів перераховується у національну валюту за офіційним валютним курсом Національного банку України на таку дату.
"Зелений" тариф для електроенергії, виробленої з альтернативних джерел енергії на об'єктах електроенергетики, будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року, встановлюється за умови дотримання розміру місцевої складової, визначеного цим Законом. Вимога щодо дотримання розміру місцевої складової не поширюється на генеруючі установки приватних домогосподарств, а також на мікро-, міні- та малі гідроелектростанції.
Держава гарантує, що для суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії на введених в експлуатацію об'єктах електроенергетики, буде застосовуватися порядок стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, встановлений відповідно до положень цієї статті на дату введення в експлуатацію об'єктів електроенергетики, у тому числі введених в експлуатацію черг будівництва електричних станцій (пускових комплексів), які виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії. У разі внесення змін до законодавства, що регулює порядок стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, суб'єкти господарювання можуть обрати новий порядок стимулювання.