ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ
З мотивів невідповідності Конституції України Указом Президента України від 6 травня 2009 року N 296 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 року N 443-р" згідно з пунктом 15 частини першої статті 106 Конституції України зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 року N 443-р "Про скасування наказу СБУ".
У зв'язку з цим та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України, статей 13, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаюся до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність названого акта Кабінету Міністрів України, на даний час не опублікованого.
Розпорядженням N 443-р Кабінет Міністрів України скасував наказ Служби безпеки України від 26 липня 2008 року N 589.
Цей акт видано Кабінетом Міністрів України всупереч Конституції України.
Згідно з Конституцією України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову (частина перша статті 6) . Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України; органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону держави) .
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів і виконавчої влади, здійснює повноваження, визначені Конституцією та законами України, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції (частина перша статті 113, пункт 10 статті 116, частина перша статті 117 Конституції України) .
Як зауважив Конституційний Суд України у Рішенні від 11 листопада 2008 року N 25-рп/2008 у справі про земельні аукціони, Кабінет Міністрів України у своїй діяльності при виданні постанов і розпоряджень повинен виходити із закріплених за ним виключно Конституцією та законами України повноважень, які не можуть встановлюватися іншими правовими актами.
Законом України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України уповноважений скасовувати акти центральних органів виконавчої влади - міністерств та інших центральних органів виконавчої влади повністю чи в окремій частині (частина восьма статті 22) .Конституція України (пункт 22 частини першої статті 85), Закон України "Про основи національної безпеки України" (стаття 4) відносять Службу безпеки України до військових формувань. За Законом України "Про Службу безпеки України" Служба безпеки України є державним правоохоронним органом спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України, підпорядкований Президенту України і підконтрольний Верховній Раді України (стаття 1) та не належить до центральних органів виконавчої влади.
Варто відзначити, що Конституція України не наділяє Кабінет Міністрів України жодними повноваженнями щодо Служби безпеки України.
Відтак, скасувавши акт Служби безпеки України, Кабінет Міністрів України вийшов за межі своїх повноважень та діяв у спосіб, не передбачений Конституцією та законами України, чим порушив наведені норми Конституції України.
Конституційний Суд України неодноразово наголошував на неприпустимості порушення Урядом України вимог, зокрема, частини другої статті 19, частини третьої статті 113, частини першої статті 117 Основного Закону держави (Рішення від 19 червня 2001 року N 9-рп/2001 у справі щодо стажу наукової роботи, від 11 листопада 2008 року N 25-рп/2008) .
Ураховуючи викладене, прошу Конституційний Суд України розглянути питання щодо конституційності розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 року N 443-р "Про скасування наказу СБУ".
Брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено заступника Глави Секретаріату Президента України - Представника Президента України у Конституційному Суді України М. Ставнійчук.
Президент України | В.ЮЩЕНКО |
м. Київ, 6 травня 2009 року |
(Джерело - Офіційне Інтернет-представництво Президента України)