• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Угода про виконання завдання у сфері розвитку між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для сприяння стійкому економічному розвитку на широкій суспільній основі як засобу забезпечення сталої демократії в Україні (Угода АМР США № 121-0002-АА)

Кабінет Міністрів України , Сполучені Штати Америки | Угода, Опис, Міжнародний документ від 17.09.2014
УГОДА
про виконання завдання у сфері розвитку між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для сприяння стійкому економічному розвитку на широкій суспільній основі як засобу забезпечення сталої демократії в Україні
(Угода АМР США № 121-0002-АА)



Дата підписання:

17.09.2014



Дата набрання чинності для України:

17.12.2014
ЗМІСТ
Стаття 1: Мета
Стаття 2: Завдання у сфері розвитку та результати його виконання
Пункт 2.1. Завдання у сфері розвитку
Пункт 2.2. Результати
Пункт 2.3. Додаток 1 ("Детальний опис")
Стаття 3: Внески Сторін
Пункт 3.1. Внесок AMP США
Пункт 3.2. Внесок Уряду України
Стаття 4: Дата завершення
Стаття 5: Попередні умови здійснення виплат
Пункт 5.1. Перша виплата
Пункт 5.2. Перерахування додаткових коштів
Пункт 5.3. Повідомлення
Пункт 5.4. Кінцевий термін виконання попередніх умов
Стаття 6: Спеціальні умови
Стаття 7: Порядок забезпечення виконання робіт і надання грантів
Стаття 8: Інші положення
Пункт 8.1. Обмін інформацією
Пункт 8.2. Представники
Пункт 8.3. Додаток "Стандартні положення"
Пункт 8.4. Мова Угоди
УГОДА ПРО ВИКОНАННЯ ЗАВДАННЯ У СФЕРІ РОЗВИТКУ
від 17.09.2014 між Урядом України (далі - "Уряд України" або "Отримувач Гранту") та Урядом Сполучених Штатів Америки, який діє через Агентство США з міжнародного розвитку ("АМР США")
Стаття 1: Мета
Метою Угоди про виконання завдання у сфері розвитку (далі - "Угода") є досягнення домовленості між сторонами, зазначеними вище (далі - "Сторони") щодо завдання у сфері розвитку, викладеного нижче. Ця Угода укладається в рамках Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 7 травня 1992 року (далі - "Двостороння Угода 1992 року").
Стаття 2: Завдання у сфері розвитку та результати його виконання
Пункт 2.1. Завдання у сфері розвитку
Завдання у сфері розвитку (далі - "Завдання") полягає у сприянні стійкому економічному розвитку на широкій суспільній основі як засобу забезпечення сталої демократії в Україні.
Пункт 2.2. Результати
З метою виконання цього Завдання, Сторони досягли домовленості щодо співробітництва для досягнення таких результатів:
Результат № 1: підвищення доступності інвестицій для потреб середнього класу, який нині формується в Україні;
Результат № 2: зміцнення потенціалу приватного сектору економіки;
Результат № 3: посилення підтримки малих та середніх підприємств з боку місцевої влади;
Результат № 4: підвищення рівня енергетичної безпеки України;
Результат № 5: збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва на основі реформ.
Зміст пунктів 2.1 та 1.2 на може бути змінений шляхом укладення письмової угоди уповноваженими Представниками Сторін без внесення поправок до Угоди.
Пункт 2.3. Додаток 1 ("Детальний опис")
Додаток 1 до тексту цієї Угоди містить детальний опис Завдання та Результатів. У межах визначення Завдання, наведеного у пункті 2.1 вище, Додаток 1 може бути змінений шляхом підписання додаткових домовленостей уповноваженими Представниками Сторін, у відповідності до пункту 8.2 статті 8 Угоди, без внесення формальних поправок до Угоди.
Стаття 3: Внески Сторін
Пункт 3.1. Внесок АМР США
(a) Грант. Аби сприяти виконанню Завдання, визначеного у цій Угоді, AMP США, відповідно до Закону про іноземну допомогу 1961 року, із змінами і доповненнями, у відповідності та на умовах, викладених у цій Угоді, надає Отримувачу грант, сума якого не перевищуватиме двадцять два мільйони сімдесят три тисячі вісімсот вісімдесят один долар Сполучених Штатів Америки (надалі - "Грант").
(b) Загальна оцінювана сума внеску АМР США. Загальна оцінювана сума внеску АМР США з метою виконання Завдання буде визначена пізніше та такий внесок надаватиметься кількома частинами. Кожна наступна частина внеску надаватиметься залежно від наявності коштів у АМР США для цієї мети і за взаємною згодою Сторін продовжувати діяльність на момент надання наступної частини. Сторони погоджуються, що надання кожної наступної частини внеску, у випадку їх здійснення, збільшує сукупну суму Гранту, визначену у підпункті 3.1 (a).
(c) Якщо у будь-який час АМР США визначає, що його внесок відповідно до підпункту 3.1 (a) перевищує суму, яка може бути обґрунтовано використана для виконання Завдання або отримання Результатів, або ж для ведення діяльності протягом поточного або наступного фінансового року США, АМР США має право, за умови надання Отримувачу Гранту письмового повідомлення, повернути собі надлишкову суму, таким чином зменшуючи суму Гранту, визначену підпунктом 3.1 (a). Дії, що вчиняються відповідно до цього підпункту, не змінюють загальну оцінювану суму внеску АМР США, визначену у підпункті 3.1 (b).
Пункт 3.2. Внесок Уряду України
(a) Уряд України погоджується надати або забезпечити надання наявних негрошових ресурсів, на доповнення до ресурсів, які надаються АМР США та донорами за двосторонніми та багатосторонніми угодами з Урядом України, необхідних для завершення - до Дати завершення або на таку Дату - всіх заходів, спрямованих на досягнення Результатів.
(b) Уряд України, принаймні щорічно та у форматі, який має бути узгоджений з АМР США, надає звіт про свій внесок до таких заходів.
Стаття 4: Дата завершення
(a) Дата завершення, а саме 1 вересня 2019 року, або така інша дата, яку Сторони можуть визначити письмово, є датою, до якої, за оцінкою Сторін, будуть завершені всі заходи, необхідні для виконання Завданий та отримання Результатів.
(b) Якщо АМР США не погодилося на інше у письмовій формі, АМР США не видає та не затверджує документацію, яка передбачає перерахування коштів Гранту за надання послуг або постачених товарів після Дати завершення.
(c) Заявки на виплату коштів, що супроводжуються необхідними підтверджувальними документами, описаними у Імплементаційних листах, повинні бути отримані АМР США не пізніше, ніж протягом дев'яти (9) місяців після Дати завершення, або протягом іншого періоду, який АМР США визначає до або після такого періоду у письмовій формі. Після такого періоду, АМР США, у будь-який момент, може надати письмове повідомлення Уряду України і зменшити суму Гранту на всю або будь-яку частину його суми, на яку заявки на виплату коштів, із необхідними підтверджувальними документами, передбаченими в Імплементаційних листах, не були отримані до закінчення такого періоду.
Стаття 5: Попередні умови здійснення виплат
Пункт 5.1. Перша виплата
До першої виплати за Грантом, або до видачі АМР США документації, відповідно до якої здійснюватиметься виплата, Уряд України, окрім випадків, коли Сторони письмово позначать інше, надає АМР США наступні документи, що мають бути прийнятними для АМР США за своєю формою та змістом:
(a) Юридичний висновок Міністерства юстиції України про те, що (i) цю Угоду було належним чином схвалено і вчинено від імені Уряду України, (ii) що вона створює дійсні і законні зобов'язання для Уряду України відповідно до всіх її умов; та (iii) що Урядом України чи від його імені були вчинені всі внутрішні дії та отримані всі погодження, необхідні для набрання чинності Угодою.
(b) Підписану заяву від імені особи, яка обіймає посаду чи виконує посадові обов'язки у складі Уряду України у відповідності до пункту 8.2, з зазначенням прізвищ та посад будь-яких додаткових представників, кожний з яких вповноважений чинити дії, передбачені пунктом 8.2.
Пункт 5.2. Перерахування додаткових коштів
Процедура буде погоджена Сторонами пізніше.
Пункт 5.3. Повідомлення
Дійшовши висновку про виконання попередніх умов, передбачених пунктами 5.1 та 5.2, АМР США негайно повідомляє про це Отримувача Гранту у письмовій формі.
Пункт 5.4. Кінцевий термін виконання попередніх умов
(a) Кінцевий термін виконання умов, передбачених пунктом 5.1, складає 90 днів від дати набрання чинності цією Угодою або такої іншої дати, яку АМР США може визначити до або після вищезазначеного кінцевого терміну у письмовій формі. Якщо попередні умови, передбачені пунктом 5.1, не були виконані до вищезазначеної дати, АМР США, у будь-який момент, має право припинити цю Угоду шляхом надання письмового повідомлення на адресу Уряду України.
(b) Кінцевий термін виконання умов, передбачених пунктом 5.2, складає 90 днів від дати набрання чинності цією Угодою, або такої пізнішої дати, яку АМР США може визначити до або після вищезазначеної дати у письмовій формі. Якщо попередні умови, передбачені пунктом 5.2, не були виконані до вищезазначеної дати, АМР США, у будь-який момент, має право анулювати невиплачений залишок Гранту, крім коштів, безвідклично переданих на користь третіх осіб, і припинити дію Угоди шляхом надання письмового повідомлення на адресу Уряду України.
Стаття 6: Спеціальні умови
Укладаючи цю Угоду, Уряд України, разом з відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та їх підрозділами, дає згоду та зобов'язується, відповідно до вимог національного законодавства та Двосторонньої Угоди 1992 року, своєчасно та на безоплатній основі, забезпечити видання, поновлення та/або подовження терміну дії будь-яких документів, віз, звільнень чи будь-яких інших дозволів (включаючи будь-які дозволи чи погодження, що можуть виявитися необхідними у той чи інший час для забезпечення повного доступу до інформації, пов'язаної з реалізацією заходів за цією Угодою, об'єктів реалізації проектів та відповідних підрозділів чи приміщень), для Належних осіб (див. визначення нижче), які виконують заходи на кошти АМР США в рамках цієї Угоди (надалі разом пойменовані "Необхідні документи"). У тексті цієї Статті, визначення терміну "Належні особи" включає: (i) консультантів Уряду України та співробітників і консультантів Уряду США, які не є громадянами України або не мешкають постійно в Україні, а також співробітників і консультантів будь-яких контакторів (юридичних осіб) чи інших організацій, які не є громадянами України або не мешкають постійно в Україні і які виконують заходи на кошти АМР США в рамках цієї Угоди; (ii) членів їх сімей, які мешкають разом з такими співробітниками чи консультантами. Будь-яке поновлення чи подовження терміну дії Необхідних документів, які є, чи можуть виявитися потрібними для того, щоб забезпечити законне перебування в Україні таких співробітників, консультантів та членів сім'ї, які перебувають на їхньому утриманні, а також виконання заходів, передбачених та фінансованих в рамках Угоди, здійснюється на безоплатній основі.
Стаття 7: Порядок забезпечення виконання робіт і надання Гранту
(a) Крім випадків, коли Сторони визначать інше у письмовій формі, АМР США здійснює резервування, асигнування та виділення будь-яких коштів Гранту, згідно з чинними процедурами АМР США для грантів та контрактів стосовно заходів, спрямованих на виконання Завдання, шляхом застосування процедур Уряду США у сфері укладення грантових чи інших угод. Сторони співпрацюватимуть та консультуватимуться в процесі відбору та дизайну заходів для досягнення Результатів, що встановлюються пунктом 2.2 Статті 2 Угоди. До заходів, що виконуються в рамках Угоди, та до організацій, що с виконавцями таких заходів, застосовуються положення Двосторонньої Угоди 1992 року. У тексті Угоди визначення терміну "організації-виконавці" включає будь-яку юридичну особу (резидента чи нерезидента України), яка несе правову відповідальність за виконання Завдання, як описано в Додатку 1 в цілому або в частині, та (i) має письмову угоду, укладену з АМР США чи (ii) є вторинним отримувачем у рамках будь-якої грантової угоди чи контракту, укладеного з АМР США.
(b) Багато заходів, що підлягають впровадженню в рамках цієї Угоди, передбачають переважне залучення організацій та установ Уряду України з метою виконання Завдання. Відповідно, для забезпечення координації таких заходів у структурі Уряду України - за відсутності інших письмових домовленостей між Представниками, визначеними згідно із пунктом 8.2 статті 8 - для потреб реєстрації та виконання проектів міжнародної технічної допомоги, Сторони погоджуються керуватися положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 153 в редакції, яка є чинною на момент укладення Угоди. Безвідносно до цього положення, Сторони погоджуються, що будь-які заходи можуть бути подовжені у часовому вимірі, і що їх вартість може бути змінена шляхом обміну Імплементаційними листами, здійснюваного Представниками Сторін, визначеними згідно із пунктом 8.2 статті 8, і що такий обмін забезпечить дотримання будь-яких вимог Уряду України щодо реєстрації проектів міжнародної технічної допомоги. Окрім того, якщо той чи інший з бенефіціарів, визначених Сторонами, з будь-якої причини виявиться неспроможним надалі виконувати функції бенефіціара для потреб реєстрації проектів міжнародної технічної допомоги, Представник Уряду України у найкоротший можливий термін повідомляє АМР США про іншого бенефіціара. Сторони погоджуються, що до моменту отримання повідомлення про іншого бенефіціара, АМР США продовжує виконання заходів, фінансованих в рамках Угоди, за відсутності бенефіціара.
(c) Стосовно заходів у сфері підтримки організацій громадянського суспільства, ЗМІ та інших неурядових юридичних осіб чи громадських об'єднань, які не передбачають переважної участі організацій та установ Уряду України, Сторони погоджуються виробити систему повідомлень з питань допомоги, фінансованої АМР США, яка буде відображена в акті Кабінету Міністрів України. Така система повідомлень не вимагатиме визначення бенефіціара з боку Уряду України для реалізації заходів та буде основана на принципі, згідно з яким організації громадянського суспільства мають власне, притаманне їм право на отримання підтримки у якості незалежних суб'єктів у сфері розвитку. Детальний опис системи повідомлень буде викладений у обопільно узгоджених Імплементаційних листах.
(d) Сторони погоджуються, що участь АМР США, Уряду України та приватного сектору є важливими для розробки ефективних заходів, що забезпечать виконання Завдання цієї Угоди. Відповідно, Сторони погоджуються виробити ефективну процедуру залучення такої участі до розробки заходів, яка може бути викладена пізніше шляхом обміну Імплементаційними листами.
Стаття 8: Інші положення
Пункт 8.1. Обмін інформацією
Будь-яке повідомлення, запит, документ, або інша інформація, що надається будь-якою із Сторін іншій Стороні за цією Угодою, надаються у письмовому вигляді листом, телеграмою, факсограмою або повідомленням електронної пошти, та вважаються наданими або надісланими у належний спосіб, якщо вони доставлені такій Стороні за наступною адресою:
На адресу Уряду України:
Поштова адреса:
вул. Грушевського, 12/2
01008, Київ, Україна
Тел/факс: (+38044) 253-93-94
Адреса ел. пошти:
meconomy@me.gov.ua, pm@me.gov.ua
в копії: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
На адресу АМР США:
Поштова адреса:
Директору
Регіональної Місії в Україні, Білорусі, Молдові та на Кіпрі
Агентства США з міжнародного розвитку (АМР США)
вул. Ігоря Сікорського, 4
04112, Київ, Україна
Тел/факс: (+38044) 521-52-45
Адреса ел. пошти:
kyvinfo@usaid.gov, ibarton@usaid.gov
Будь-який такий обмін інформацією здійснюється англійською та українською мовами, окрім випадків, коли Сторони погодилися про інше у письмовій формі. Вищевказані адреси можуть бути замінені іншими адресами шляхом надання повідомлення.
Пункт 8.2. Представники
Для всіх цілей, що стосуються цієї Угоди, Уряд України діє через свого Представника - фізичну особу, яка обіймає посаду або виконує обов'язки Прем'єр-міністра України, а АМР США діє через свого представника - фізичну особу, яка обіймає посаду або виконує обов'язки Директора Регіональної Місії АМР США в Україні, Білорусі, Молдови та на Кіпрі, причому кожен з них, шляхом надання письмового повідомлення, може визначити Додаткових представників для певних цілей, окрім підписання поправок до Угоди або виконування повноважень, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 щодо внесення змін до Завдань та Результатів. Як передбачено підпунктом 5.1 (b), прізвища та посади представників Уряду України надаються АМР США, яке має право приймати як належним чином затверджений будь-який документ, підписаний такими представниками (чи тими особами, які згодом можуть бути призначені чи виконувати обов'язки представників) у відповідності до положень підпункту 8.2, до отримання письмового повідомлення про відкликання їхніх повноважень. Особа, яка обіймає посаду або виконує обов'язки Міністра економічною розвитку і торгівлі України призначається як Додатковий представник для всіх цілей окрім підписання поправок до Угоди або виконування повноважень, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 щодо внесення змін до Завдань та Результатів.
Пункт 8.3. Додаток "Стандартні положення"
Додаток "Стандартні положення" (Додаток 2) до цієї Угоди складає її невід'ємну частину.
Пункт 8.4. Мова Угоди
Ця Угода вчинена в м. Києві в двох примірниках, кожний українською та англійською мовами. При цьому обидва тексти є автентичними. У разі виникнення розбіжностей щодо тлумачення положень цієї Угоди, переважну силу матиме текст англійською мовою.
На засвідчення чого, Уряд України та Уряд Сполучених Штатів Америки, кожний з яких діє через своїх належним чином уповноважених представників, забезпечили, щоб цю Угоду було підписано від їхніх імен та вручено у Києві у дату її вчинення, вказану вище.



За Уряд України

За Уряд Сполучених Штатів Америки



(підпис)

(підпис)



Володимир ГРОЙСМАН

Джед БАРТОН



Віце-прем'єр-міністр України -
Міністр регіонального розвитку,
будівництва та житлово-комунального
господарства України

Директор Регіональної Місії
Агентства США з міжнародного
розвитку в Україні, Білорусі,
Молдові та на Кіпрі
Додаток 1
до Угоди про виконання
завдання у сфері розвитку
ДЕТАЛЬНИЙ ОПИС
I. Вступ
У цьому Додатку пропонується опис заходів, які мають бути впроваджені за рахунок коштів, виділених в рамках Угоди, процесу їх реалізації, а також очікуваних результатів, які мають бути досягнуті з метою виконання Завдання, визначеного в Угоді - сприяння стійкому економічному розвитку на широкій суспільній основі як засобу забезпечення сталої демократії в Україні. Жодне з положень цього Додатку не тлумачиться як таке, що вносить зміни до будь-яких положень Угоди чи визначень, використаних у її тексті.
II. Вихідна інформація та опис проблеми
Уряд США надає підтримку Україні у період її просування до прискореної реалізації реформ, необхідних для забезпечення єдності країни, сталого розвитку економіки, формування привабливого інвестиційного клімату, а також прозорих і підзвітних механізмів врядування, здатних належним чином реагувати на потреби та прагнення всіх українців. США цілком підтримують ті три першочергові завдання, які були проголошені Урядом України: укладення Угоди про асоціацію з ЄС та впровадження її положень, забезпечення безпеки на сході країни та боротьба з корупцією.
Дана Угода про виконання завдання у сфері розвитку є одним з важливих інструментів надання допомоги Україні з боку АМР США у виконанні цих першочергових завдань, оскільки передусім покликана сприяти стійкому економічному розвитку як засобу забезпечення сталої демократії в Україні. З метою досягнення Результатів та виконання Завдання, визначеного Угодою, Сторони дійшли згоди щодо необхідності вирішення наступних трьох проблем: структурні недоліки в економіці, неефективне використання енергоресурсів та дисбаланс у сфері економічної самостійності жінок та вразливих суспільних груп. Окрім того, ключовою запорукою економічної стабільності є зміцнення потенціалу приватного сектору, сприяння розвитку малих і середніх підприємств та середнього класу. Сторони також погодилися, що обов'язковим елементом виконання Завдання Угоди мають стати заходи, спрямовані на боротьбу з корупцією у бізнес-середовищі, та на модернізацію основних секторів економіки, зокрема сільського господарства.
III. Завдання у сфері розвитку
Передбачається, що завдання у сфері розвитку, визначене Угодою - сприяння стійкому економічному розвитку на широкій суспільній основі як засобу забезпечення сталої демократії в Україні - включатиме дії у царині економіки, які забезпечать розширення економічних можливостей з метою формування численного і заможного середнього класу та зростання доходів більшості громадян України. У співпраці з Урядом України, іншими установами Уряду США, а також іноземними та міжнародними донорами, АМР США зосередить свою діяльність в рамках Угоди на досягненні п'яти взаємопов'язаних Результатів: (1) підвищення доступності інвестицій для потреб середнього класу, який нині формується в Україні; (2) зміцнення потенціалу приватного сектору економіки; (3) посилення підтримки малих та середніх підприємств з боку місцевої влади; (4) підвищення рівня енергетичної безпеки України та (5) збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва на основі реформ. За рахунок досягнення цих Результатів та розв'язання відповідних проблем, визначених у розділі "Вихідна інформація та опис проблеми" вище, АМР США сподівається зробити свій внесок до розширення числа громадян, які отримують користь від економічного зростання, сприяти створенню більш стійкої економіки, що здатна протистояти зовнішнім і внутрішнім потрясінням, а також сталої демократії - за рахунок демонстрації позитивних результатів, що їх демократична система управління здатна забезпечити для громадян.
Аби Україна могла реалізувати свій потенціал у сфері економіки та демократії, у центрі уваги повинні перебувати реформи, які сприяють економічному розвитку на широкій суспільній основі, що має відбуватися на національному, регіональному та місцевому рівні. Метою цих дій має бути забезпечення економічного зростання у широкому суспільному спектрі - в усіх географічних регіонах, від великих міст до малих селищ, та з чітким наголосом на розширення середнього класу.
При цьому, суттєвою перепоною на шляху сталого економічного розвитку в Україні була і залишається її вразливість до потрясінь як внутрішнього, так і зовнішнього характеру, які зупиняють позитивні тенденції економічного зростання та нівелюють певні аспекти того поступу, який був здійснений раніше. Ця вразливість існує тому, що регуляторна політика в Україні значною мірою не реалізується на практиці, а також тому, що за відсутності належної участі та зацікавленості суспільства розвиток може потрапити під контроль невеликої групи потужних гравців у структурі влади та приватного бізнесу. Для того, щоб ліквідувати можливість значного коливання економічних показників та закріпити досягнуті результати, необхідно забезпечити вищий рівень стійкості української економіки. У цій сфері, одним з найважливіших напрямів є зміцнення інститутів держави з метою вдосконалення їх регуляторних функцій та функцій розробки державної політики - у такий спосіб, що підвищує рівень прозорості та забезпечує участь всієї бізнес-спільноти у процесі прийняття рішень. Ще одним напрямом вдосконалення має стати диверсифікація доступу до прав власності у приватному бізнесі, краща підтримка його інтересів та діяльності відповідних інститутів, а також забезпечення більш широкому колу дійових осіб можливості брати участь у діяльності економіки. Одним з наріжних каменів такої стратегії має стати інтеграція стандартів ЄС до діяльності цих інститутів, та впровадження оптимальної міжнародної практики. За таких умов, економіка України забезпечуватиме можливості для більш рівноправного зростання - за існування інститутів, які користуються підтримкою суспільства та підлягають його впливу.
IV. Фінансування
Фінансовий план. Фінансовий план надання Гранту представлений нижче. Зміни до фінансового плану можуть бути внесені Представниками Сторін, у відповідності до пункту 8.2 статті 8 Угоди, без офіційного внесення поправок до Угоди - за умови, що такі поправки (1) не обумовлюють виділення додаткових коштів з боку AMP США, що перевищують суму, визначену у пункті 3.1 Угоди, чи (2) не призводять до зниження внеску Отримувача гранту нижче за будь-яку суму, визначену у пункті 3.2 Угоди, якщо така сума передбачається пунктом 3.2 статті 3 Угоди.
Фінансовий план:
Програмний напрям: Обсяг виділених коштів:
Підвищення доступності інвестицій для потреб середнього класу, який нині формується в Україні $ 1 400 000
Зміцнення потенціалу приватного сектору економіки $ 2 553 500
Посилення підтримки малих та середніх підприємств з боку органів місцевого самоврядування $ 6 620 203
Підвищення рівня енергетичної безпеки України $ 6 500 178
Збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва на основі реформ $ 5 000 000
Розробка, оцінка та аналіз програм 0
ЗАГАЛОМ $ 22 073 881
V. Очікувані результати та показові індикатори
A. Результат № 1: підвищення доступності інвестицій для потреб середнього класу, який нині формується в Україні.
Однією з головних перепон до включення більшого числа українців в економічну діяльність є інвестиційний клімат, який нині стоїть на заваді підприємницької діяльності та зростання бізнесу, передусім для мікро-, малих та середніх підприємств, та обмежує економічні можливості більшості громадян. Шляхом покращення інвестиційного клімату з наголосом на створення додаткових можливостей для середнього класу, який нині формується в Україні, та на підтримку одного з ключових секторів економіки - сільського господарства - АМР США прагне сприяти розширенню впливу приватного бізнесу на вдосконалення механізмів економічного та демократичного управління. Сьогодні багато з цих гравців працюють у форматі "тіньової економіки" або вважають, що інвестування в українську економіку є надто ризикованим; це призводить до втрати економічних можливостей. Фінансова криза 2008-2009 рр. мала катастрофічні наслідки для економіки України, при цьому виявивши суттєві недоліки у регуляторній базі та діяльності фінансового сектору. Найбільше постраждав від кризи середній клас. Для того, щоб перебороти цю тенденцію, необхідно забезпечити середньому класу кращі можливості для залучення інвестицій; у свою чергу, це вимагає підтримки з метою зміцнення фінансового сектору, діяльність якого має регулювався установами, що є політично та фінансово незалежними, забезпечують захист інтересів пересічного інвестора, ширший доступ до інформації про фінансові ресурси та вищий рівень фінансової грамотності громадян. Зміцнення фінансового сектору дозволить малому бізнесу скористатися наявними можливостями, надасть суспільству додаткові інструменти для спостереження за розробкою державної політики та впливу на прийняття відповідних рішень.
B. Результат № 2: зміцнення потенціалу приватного сектору економіки.
Подальший розвиток життєздатного малого та середнього підприємництва (МСП), яке здатне стати однією з рушійних сил економічної стабільності та скористатися тими можливостями, що їх пропонують членство України у СОТ та участь в Угоді про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, вимагає раціональної політики у сфері економічного зростання, яка відповідала б оптимальній міжнародній практиці. У формуванні відповідного регуляторного середовища більшу роль здатні відігравати асоціації приватного бізнесу та інші інститути, що виконують функції підтримки та забезпечення підприємницької діяльності. Надання їм цих можливостей, а також стимулювання влади до залучення бізнес-асоціацій та інших структур громадянського суспільства до процесів покращення умов підприємницької діяльності й торгівлі є ключовим елементом цього Результату.
Сьогодні частка малого та середнього бізнесу в офіційному ВВП України складає лише 10 - 15 %; для порівняння, у сусідній Польщі цей показник становить 40 %, а у Франції - 70 %. Вдосконалення бізнес-клімату здатне сприяти розвитку середнього класу, який матиме потужний вплив у менш бюрократизованій та більш ефективній державі.
АМР США сприятиме зміцненню потенціалу бізнес-асоціацій та інших інститутів приватного сектору, а згодом - реалізації цього потенціалу з метою вдосконалення нормативно-правової бази комерційної діяльності, протидії корупції у бізнес-середовищі, обґрунтування та відстоювання необхідності у зміні адміністративних норм та процедур, які нині гальмують розвиток МСП. Підтримка на адресу асоціацій сільськогосподарських виробників може сприяти зростанню конкурентоздатності аграрного сектору на основі певного стратегічного бачення його модернізації. Таке бачення, що має вироблятися та впроваджуватися під проводом самих приватних виробників, повинне включати гармонізацію реформ та бюджетних програм, які здійснюються владою, з приватними ініціативами у сфері інвестицій та передачі технологій. Допомога на адресу ключових установ Уряду України - передусім тих, що мають безпосередній вплив на якість бізнес-середовища - сприятиме просуванню важливих реформ та налагодженню продуктивного діалогу між державою та приватним бізнесом.
C. Результат № 3: посилення підтримки малих та середніх підприємств з боку органів місцевого самоврядування.
З врахуванням того, що значний спектр послуг на адресу МСП надається саме органами місцевого самоврядування, АМР США сприятиме зростанню ефективності дій органів місцевого самоврядування у сфері реагування на потреби громадян, а також передачі належних функцій з рівня центральної на рівень місцевої влади. При цьому, у центрі уваги заходів допомоги з боку АМР США буде підвищення потенціалу органів місцевого самоврядування до застосування раціональних методів фінансового управління та сприяння розвитку підприємництва.
Економічний розвиток та економічне зростання за своєю природою відбуваються на місцевому рівні. Інвестиції не вкладаються у національну економіку як таку - вони приходять до конкретних територіальних громад, де бізнес та інвестори використовують місцеві ресурси - такі, як інфраструктура, комунальне господарство, бізнес-послуги, які надаються місцевою владою, регуляторне середовище та місцева робоча сила. Відповідно, програми АМР США допоможуть органам місцевого самоврядування підвищити свою спроможність до забезпечення діяльності малого бізнесу. Програми у сфері місцевого економічного управління, у поєднанні з проектами економічного зростання, здатні стати каталізатором більш продуктивного діалогу між державою та приватним сектором, спрямованого на вироблення спільної мети - побудови справедливої та прозорої ринкової системи.
На ближчу перспективу, АМР США та Уряд України визначать у якості пріоритетних заходи з надання допомоги по відновленню життєдіяльності в певних регіонах України - таких, як схід і південь, де поточний конфлікт має найбільш руйнівні наслідки для діяльності бізнесу. Допомога економічному відновленню цих регіонів є ключовою запорукою зростання економіки поряд з підвищенням рівня довіри громадян до органів місцевого самоврядування та покращенням ефективності їх роботи.
D. Результат № 4: підвищення рівня енергетичної безпеки України.
Формування ефективного енергетичного сектору з високим рівнем диверсифікації, який працює на основі раціональної політики та в умовах конкурентного ринку, здатне суттєво підвищити рівень енергетичної безпеки країни та вивільнити значний обсяг ресурсів, якими держава зможе скористатися для інших потреб. Більш екологічне виробництво та споживання енергії може не лише знизити обсяги викидів парникових газів та сповільнити тенденції глобальної зміни клімату, але й сприятиме підвищенню економічного та людського потенціалу країни. Парникові гази мають довготривалий негативний вплив на якість сільськогосподарської продукції та вартість землі, спричиняють додаткові втрати на охорону здоров'я, погіршують стан здоров'я громадян та знижують очікувану тривалість життя. Програми АМР США у сфері енергетики допоможуть Уряду України вдосконалити енергетичну політику, а також сформувати власний потенціал та експертну базу для розробки раціональної стратегії та програм у цій сфері. Ще одним напрямом допомоги з боку АМР США буде сприяння більш прозорій і ефективній, та краще регульованій діяльності енергетичних ринків, що зробить цей сектор більш конкурентним, надасть додаткові стимули до забезпечення енергоефективності та енергетичної безпеки. На додаток до вирішення важливих завдань у рамках протидії глобальній зміні клімату та підвищення потенціалу до розробки стратегій низьковуглецевого розвитку, АМР США вважає ці заходи пріоритетними ще й з огляду на їхню важливість для економічного та політичного розвитку України.
Одним з прихованих чинників, що спричиняють високу енергоємність економіки України, є непослідовна цінова політика та значні обсяги перехресних дотацій, які і досі зберігаються у енергетичному секторі. Держава має завершити реформування тарифної системи та створити ефективну установу-регулятора, що дозволить забезпечити справедливу конкуренцію та належну прозорість енергетичного ринку.
E. Результат № 5: збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва на основі реформ.
Ефективна діяльність сільськогосподарської галузі є ключовою запорукою загального розвитку економіки України та забезпечення добробуту її громадян. Зростання цього сектору є важливою умовою покращення економічного стану малозабезпечених мешканців сільської місцевості, та матиме позитивний вплив на понад п'ять мільйонів сільських домогосподарств, які зайняті сільськогосподарським виробництвом для забезпечення власних потреб. Сьогодні ці господарства мають у своєму розпорядженні майже 40 % всіх сільськогосподарських земель та виробляють близько двох третин загального обсягу аграрної продукції. Окрім того, за умови забезпечення повної продуктивності свого аграрного сектору Україна отримає винятково сприятливі можливості для того, щоб зробити свій внесок до вирішення проблеми світової продовольчої безпеки за рахунок постачання на міжнародні ринки тих видів сільськогосподарської продукції, які здатна виробляти, і попит на які дедалі зростає. Україна є однією із небагатьох країн світу, де можливо досягти значного збільшення продуктивності аграрного сектору та загальних обсягів сільськогосподарського виробництва, причому - що важливо - без суттєвого негативного впливу на довкілля.
Програми та проекти АМР США у аграрному секторі мають на миті сприяти: впровадженню більш сталих та ринково орієнтованих заходів державної політики, які надають стимули до зростання виробництва та надходження інвестицій у сільське господарство; розширенню доступу до кредитних ресурсів шляхом зміцнення партнерських відносин між надавачами фінансових послуг та учасниками процесу сільськогосподарського виробництва, включаючи постачальників обладнання та матеріалів і покупців продукції, з метою забезпечення сталого доступу до фінансових послуг для малих та середніх виробників; формуванню ефективнішої інфраструктури аграрного ринку для потреб малих і середніх виробників та зростанню прибутковості сільськогосподарського виробництва за рахунок розширення доступу до місцевих ринків, створення оптових та регіональних ринків аграрної продукції, а також розбудови потенціалу об'єднань сільськогосподарських виробників.
F. Показові індикатори
Для визначення поступу по шляху реалізації Завдання у сфері розвитку використовуватиметься низка індикаторів, до числа яких належать наступні:
Індикатор: загальний рейтинг країни за звітом "Ведення бізнесу" Світового банку
Індикатор: обсяг прямих іноземних інвестицій
Індикатор: частка продукції сектору сільського господарства і продовольства у загальному обсязі експорту українських товарів
Індикатор: місце у рейтингу ринкових можливостей підрозділу економічного аналізу видавничої групи "Економіст" (The Economist Intelligence Unit) (10 = добрий показник)
Результат № 1: підвищення доступності інвестицій для потреб середнього класу, який нині формується в Україні.
Індикатор: рейтинг у Індексі захисту інвесторів у складі звіту "Ведення бізнесу" Світового банку
Індикатор: вартість інвестицій, залучених у створення та діяльність оптових ринків, де представлена продукція малих та середніх сільськогосподарських виробників
Результат № 2: зміцнення потенціалу приватного сектору економіки.
Індикатор: кількість зареєстрованих документів, які посвідчують права власності на земельні ділянки, реєстрація яких відбулася за сприяння програм допомоги Уряду США у територіальних громадах, що є партнерами таких програм
Індикатор: кількість земельних спорів, уладнаних за сприяння програм допомоги Уряду США
Результат № 3: посилення підтримки малих та середніх підприємств з боку місцевої влади.
Індикатор: кількість спеціалістів - працівників місцевих органів влади, які пройшли навчання з питань застосування вдосконалених регуляторних процедур
Результат № 4: підвищення рівня енергетичної безпеки України.
Індикатор: кількість стратегічних документів у сфері низьковуглецевого розвитку, підготованих за сприяння програм допомоги Уряду США
Індикатор: частка чистого імпорту у загальному обсязі споживання енергоресурсів
Результат № 5: збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва на основі реформ.
Індикатор: врожайність основних сільськогосподарських культур з гектара у середньому по країні
Індикатор: загальний обсяг сільськогосподарського виробництва
VI. Перелік та відбір заходів
В рамках Угоди здійснюватиметься фінансування заходів, які сприятимуть діяльності Уряду України, спрямованій на зміцнення економіки та забезпечення її зростання.
На основі консультацій з Урядом України, для визначення заходів, що забезпечуватимуться фінансуванням в рамках Угоди, АМР США застосовуватиме об'єктивні критерії та процедури - включаючи, зокрема, здійснення оцінок, які дозволяють визначити необхідність та зміст конкретним заходів, що сприятимуть виконанню Завдання шляхом досягнення одного чи більше Результатів. Такі критерії та процедури ґрунтуватимуться на відповідному технічному й фінансовому плануванні.
При визначенні заходів, АМР США керуватиметься принципами інклюзивного розвитку та, відповідно, включатиме до них питання, пов'язані з гендерною проблематикою, проблемами громадян з обмеженими можливостями, ЛГБТ-спільноти (лесбіянок, геїв, бісексуалів та трансгендерів), а також інших вразливих суспільних груп. Такі принципи сприятимуть подальшому впровадженню Україною міжнародних стандартів у сфері прав людини та першочергових питань кращого забезпечення гендерної рівності.
При впровадженні заходів, фінансованих в рамках Угоди, Сторони (чи їх Представники у відповідності до пункту 8.2 статті 8 Угоди) керуватимуться процедурами, визначеними у Статті 7 Угоди.
Нижче у якості прикладу пропонується опис окремих заходів з оціночними обсягами їх фінансування. До цих заходів можуть вноситись зміни та доповнення згідно з пунктом 2.3 статті 2 Угоди.
1) Розвиток фінансового сектору. Заходи у цій сфері можуть бути спрямовані на: підвищення стабільності фінансового сектору та відновлення суспільної довіри до фінансових ринків шляхом надання широкого спектру фінансових послуг з метою зниження ризику; зміцнення нагляду/регулювання з метою підвищення прозорості та нагляду за фінансовими ринками; краще інформування громадян про фінансові продукти та послуги, а також про їхні права у цій сфері, що дозволить їм приймати більш обґрунтовані фінансові рішення.
Оціночний обсяг фінансування: $ 12,500,000
2) Зміцнення механізмів державно-приватного партнерства. Заходи у цій сфері можуть бути спрямовані на те, щоб сприяти ширшому використанню моделей державно-приватного партнерства (ДПП) з наголосом на залучення коштів і фахового досвіду приватного сектору з метою реалізації проектів, що забезпечують покращення інфраструктури та якості державних послуг як у міській, так і у сільській місцевості. До відповідних напрямів діяльності можуть належати: 1) допомога у реформуванні відповідної нормативно-правової бази та інститутів; 2) допомога у створенні національного органу з питань ДПП як з'єднувальної ланки між інтересами влади та приватного сектору; 3) здійснення навчальних програм з питань розробки та реалізації проектів ДПП; 4) розробка пілотних проектів ДПП.
Оціночний обсяг фінансування: $ 12,500,000
3) Підвищення енергоефективності. Заходи у цій сфері можуть бути спрямовані на зменшення та пом'якшення впливу викидів парникових газів в Україні внаслідок неефективного використання енергоресурсів; це сприятиме підвищенню енергетичної безпеки країни та економічному зростанню. До числа заходів можуть належати наступні: 1) допомога у вдосконаленні нормативно-правового середовища для потреб екологічно чистої енергетики; 2) сприяння інвестиціям у технології та виробничі рішення у сфері екологічно чистої енергетики; 3) проведення навчальних програм з метою розвитку потенціалу та підвищення рівня інформованості; 4) допомога у розбудові спроможності Уряду України до розробки та реалізації стратегій розвитку за низького рівня забруднення довкілля.
Оціночний обсяг фінансування: $ 16,000,000
4) Освоєння нетрадиційних джерел енергії. Заходи можуть бути спрямовані на створення центру досліджень і освіти у галузі нетрадиційних джерел енергії.
Оціночний обсяг фінансування: буде визначено
5) Підвищення обсягів сільськогосподарського виробництва. Заходи можуть бути спрямовані на те, щоб розширити масштаб та прискорити темпи відновлення економіки України шляхом допомоги аграрному сектору та забезпечення стимулів, які здатні підвищити внесок України до вирішення проблем світової продовольчої безпеки.
Додаткові заходи можуть включати допомогу у формуванні партнерств за участю приватного сектору з метою залучення додаткових приватних інвестицій до аграрної галузі, у реформуванні аграрної політики (яка в Україні традиційно пристосовувалася до поточних умов), у розширенні доступу до кредитних ресурсів та інвестиційного капіталу, а також у створенні структури управління, що базується на кращих міжнародних стандартах - з метою зниження обсягів корупції та бюрократизму і заохочення інвестицій.
Оціночний обсяг фінансування: $ 18,600,000
6) Покращення середовища для підприємницької діяльності. Заходи можуть бути спрямовані на те, щоб задовольнити потребу у побудові прозорої та підзвітної системи управління, здатної належним чином реагувати на проблеми і прагнення всіх громадян. Одним з елементів цих заходів повинна стати допомога у боротьбі з корупцією у сфері бізнесу - з метою підтримки економічного розвитку на широкій суспільній основі як засобу забезпечення сталої демократії в Україні. Заходи повинні сприяти глибоким та комплексним реформам, що мають допомогти Україні звільнитися від осередків неефективності у фінансовому секторі, податковій системі та системі бухгалтерського обліку, режимі торгівлі та загальному середовищі підприємницької діяльності, від обтяжливих регуляторних норм, непередбачуваної та непослідовної державної політики, забезпечити доступ до фінансових ресурсів та належний рівень розвитку ринків. Ще одним їх елементом буде надання допомоги Уряду України у розробці та перегляді основних законодавчих і нормативних актів, запровадженні міжнародних стандартів фінансової звітності, а також здійснення навчальних програм у сфері їх застосування, аудиторія яких включатиме посадовців Уряду України, представників підприємницької та правничої спільноти.
Оціночний обсяг фінансування: $ 500,000
7) Вдосконалення бюджетного та фінансового управління. Заходи можуть бути спрямовані на допомогу ефективному та прозорому виконанню місцевих бюджетів, аби стимулювати соціально-економічний розвиток територіальних громад. До їх завдань, зокрема, можуть належати наступні: (1) надання органам центральної та місцевої влади законодавчої, методологічної та організаційної підтримки у поширенні програмно-цільового методу бюджетної діяльності (ПЦМ) на всі місцеві бюджети в Україні, а також забезпечення інституційної стабільності механізмів навчання та освіти з питань ПЦМ; (2) розбудова потенціалу 15 міст України до розробки та впровадження багаторічних стратегій розвитку з використанням методів фінансової діяльності, які заохочують енергоефективність; (3) підвищення рівня обізнаності громадян з процесами державного бюджетування, доходами та видатками бюджету: (4) підвищення рівня прозорості і достовірності звітності розпорядників бюджетних коштів.
Оціночний обсяг фінансування: $ 3,500,000
8) Регіональний економічний розвиток. Заходи можуть бути спрямовані на відродження економіки Східної та Південної України, яка потерпіла від конфлікту у цих регіонах. Вони можуть включати розробку конкретних планів регіонального економічного розвитку, надання підтримки при впровадженні проектів розвитку малого бізнесу та відновлення місцевої інфраструктури, рушійною силою впровадження яких є місцеві громади, допомогу у розширенні доступу до кредитних ресурсів, а також навчальні заходи та допомогу підприємцям у оцінці нових ринків. Додаткові заходи мають сприяти зміцненню економіки, економічному зростанню та зміцненню національної єдності шляхом інтеграції місцевих громад та бізнесу Східної та Південної України до загальноукраїнських процесів економічного та соціального розвитку.
Оціночний обсяг фінансування: буде визначено
9) Розбудова потенціалу Уряду України до забезпечення механізмів торгівлі. Заходи можуть бути спрямовані на розбудову потенціалу відповідних установ Уряду України до нарощення обсягів торгівлі та її диверсифікації завдяки покращенню торговельного середовища та реалізації вимог у зв'язку з членством України у Світовій організації торгівлі (СОТ). Зокрема, допомога на адресу підрозділу Мінекономрозвитку, який зайнятий питаннями співпраці з СОТ, може передбачати розвиток фахового потенціалу його співробітників, зміцнення процедур розв'язання спорів, вдосконалення заходів державної політики у сфері торгівлі, а також підготування навчальних матеріалів з питань СОТ. Додаткові елементи допомоги цьому підрозділу Мінекономрозвитку можуть включати такі сфери, як забезпечення кращої координації дій установ Уряду України, відповідальних за впровадження вимог СОТ, а також інформування державних та приватних структур про можливості, що виникають у зв'язку з членством України у СОТ та участю в Угоді про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Аби підтримати розвиток та диверсифікацію торгівлі, заходи можуть передбачати допомогу у зниженні технічних бар'єрів до торгівлі, а також допомогу основним галузевим міністерствам і відомствам у забезпеченні дотримання міжнародних стандартів якості та безпеки.
Оціночний обсяг фінансування: буде визначено
10) Експерти та консультанти. АМР США може надавати консультативну підтримку Уряду України через експертів та консультантів.
11) Оцінка та аналіз програм. Згідно з нормами діяльності АМР США, а також з метою надання Отримувачеві гранту інформації про результати допомоги з боку Уряду США у сфері економічного зростання, кошти, що надаватимуться в рамках Угоди, будуть використані для проведення одного чи більше заходів з оцінки, здійснення досліджень чи розробки, що можуть стосуватися діючих, завершених або нових програм та проектів.
VII. Функції та відповідальність Сторін
A. Отримувач гранту
У зв'язку з реалізацією заходів у рамках Угоди, Отримувач гранту докладе максимальних зусиль до того, щоб забезпечити виконання Завдання, визначеного у пункті 2.1. З цією метою, Отримувач гранту висловлює свою рішучість, зокрема, до подальшого впровадження реформ, спрямованих на відновлення економіки, а також створення умов, необхідних для забезпечення вищого рівня її конкурентоздатності та зростання, рушійними силами якого є підвищення обсягів експорту та надходження інвестицій.
B. АМР США
З метою реалізації Завдання у рамках Угоди, АМР США укладе одну чи більше угод з третіми особами - виконавцями програм та проектів, кожна з яких надалі визначається як "Партнер-виконавець". До таких угод можуть, зокрема, належати грантові угоди, договори про співпрацю та контракти. До числа Партнерів-виконавців можуть належати державні установи чи організації, неурядові організації чи фізичні особи. АМР США визначить Партнерів-виконавців на основі норм та правил діяльності АМР США.
АМР США здійснюватиме спостереження за виконанням таких угод, діяльністю Партнерів-виконавців та прогресом у досягненні Результатів, та інформуватиме Отримувача гранту про ці питання згідно з положеннями Угоди.
VIII. Вплив на довкілля
Спеціальні умови стосовно пом'якшення впливу заходів, фінансованих в рамках Угоди, на довкілля, можуть визначатися АМР США шляхом оформлення Імплементаційних листів.
IX. Моніторинг та оцінка
З метою оцінки результативності заходів за кожним з видів діяльності, фінансованих в рамках Угоди, АМР США визначить критерії та цільові показники такого оцінювання на основі елементів програми та показових індикаторів, визначених у Додатку 1. АМР США оцінюватиме прогрес по шляху досягнення таких цільових показників на щорічній основі. Цільові показники використовуються з метою оцінки такого прогресу в рамках кожної окремої угоди, діяльність за якою фінансується на кошти Гранту, а також - у їх сукупності - з метою інформування Сторін про прогрес у виконанні Завдання. Ті заходи, що можуть бути розроблені в рамках Угоди у майбутньому, можуть містити більш конкретні вимоги та процедури стосовно моніторингу та оцінки.