• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів

Конституційний Суд України  | Рішення від 27.03.1998 № 5-рп/98
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 27.03.1998
  • Номер: 5-рп/98
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 27.03.1998
  • Номер: 5-рп/98
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Р І Ш Е Н Н Я
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві" (справа про вибори у містах Києві та Севастополі)
м. Київ Справа N 03/857-98
27 березня 1998 року N 1-23/98
N 5-рп/98
vd980327
Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Тимченка Івана Артемовича - головуючий,
Вознюка Володимира Денисовича,
Євграфова Павла Борисовича,
Козюбри Миколи Івановича,
Корнієнка Миколи Івановича - суддя-доповідач,
Малинникової Людмили Федорівни,
Мартиненка Петра Федоровича,
Мироненка Олександра Миколайовича,
Розенка Віталія Івановича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Селівона Миколи Федосовича,
Скоморохи Віктора Єгоровича,
Тихого Володимира Павловича,
Чубар Людмили Пантеліївни,
Шаповала Володимира Миколайовича,
Яценка Станіслава Сергійовича
за участю представника суб'єкта права на конституційне подання Безсмертного Романа Петровича - народного депутата України, представників Верховної Ради України Чемериса Володимира Володимировича - народного депутата України та Селіванова Анатолія Олександровича - завідувача Відділу зв'язків з органами правосуддя Секретаріату Верховної Ради України, а також залученого до участі у розгляді справи Підпалова Леоніда Васильовича - заступника Глави Адміністрації Президента України,
керуючись пунктом 1 частини першої статті 150 Конституції України; пунктом 1 статті 13, статтями 61, 63, 65 Закону України "Про Конституційний Суд України", розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо конституційності Постанови Верховної Ради України "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві" від 6 лютого 1998 року N 81/98.
Приводом для розгляду справи згідно із статтями 39, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" стало конституційне подання 46 народних депутатів України від 23 лютого 1998 року про невідповідність Конституції України Постанови Верховної Ради України "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві".
Підставою для розгляду справи згідно із статтею 75 Закону Україну "Про Конституційний Суд України" є наявність спору щодо конституційності зазначеної Постанови Верховної Ради України в частині призначення виборів міського голови у місті Києві.
Заслухавши суддю-доповідача Корнієнка М.І., пояснення представників сторін Безсмертного Р.П., Чемериса В.В., Селіванова А.О., залученого до участі у розгляді справи Підпалова Л.В. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Верховна Рада України своєю Постановою від 17 грудня 1997 року N 731призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 29 березня 1998 року. Вибори мали відбутися на підставі Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", який було прийнято тільки 14 січня 1998 року .
16 січня 1998 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві", в якому зазначалось, що вибори депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві проводяться відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", а голів районних у місті Києві рад - відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Однак Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві" не набрав чинності.
6 лютого 1998 року Верховна Рада України прийняла Постанову "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві" (далі - Постанова), якою підтвердила, що чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів міських і районних у містах рад та міських голів у містах Києві та Севастополі, призначено на 29 березня 1998 року відповідно до Конституції України і проводяться вони згідно з Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
2. Суб'єкт права на конституційне подання вважає, що Постанова, якою підтверджується, що в містах Києві та Севастополі міські голови мають обиратися територіальними громадами цих міст, суперечить частині другій статті 140 Конституції України, згідно з якою здійснення місцевого самоврядування у містах Києві та Севастополі має свої особливості, а також статті 118 Конституції України, згідно з якою виконавчу владу в містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації, голови яких не обираються населенням, а призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України.
Такий порядок організації виконавчої влади в містах Києві та Севастополі, на думку суб'єкта права на конституційне подання, виключає можливість утворення виконавчого органу ради і у зв'язку з цим однозначне тлумачення порядку обрання міського голови.
У конституційному поданні, а також виступі представника суб'єкта права на конституційне подання - народного депутата України Безсмертного Р.П. йдеться, зокрема, і про те, що визначення Постановою порядку обрання міських голів у містах Києві та Севастополі є тлумаченням частини другої статті 141 Конституції України, що не відповідає пунктам 12, 15, 20 частини першої статті 92 Конституції України, згідно з якими організація і діяльність органів виконавчої влади, засади місцевого самоврядування, організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами.
3. Заперечуючи проти наведених суб'єктом конституційного подання доводів, Голова Верховної Ради України у листі до Конституційного Суду України та представники Верховної Ради України Чемерис В.В., Селіванов А.О. у своїх виступах на пленарному засіданні Конституційного Суду України наголошували, що частина друга статті 141 Конституції України, згідно з якою територіальні громади сіл, селищ, міст обирають сільських, селищних, міських голів, є нормою прямої дії, яка поширюється на всі міста України, в тому числі на Київ та Севастополь, що "особливості здійснення місцевого самоврядування", передбачені частиною другою статті 140 Конституції України, автори конституційного подання неправомірно тлумачать як "особливості проведення виборів міського голови", а це не випливає із змісту Конституції України та Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Представники Верховної Ради України зазначають, що автори конституційного подання помилково ототожнюють також терміни "здійснення виконавчої влади" та "здійснення місцевого самоврядування", хоча місцеві органи виконавчої влади, якими є Київська і Севастопольська міські адміністрації, та виконавчі органи місцевого самоврядування, якими є виконавчі комітети місцевих рад, - різні за своєю конституційною природою "інституції". Отже, посилання на відповідні положення статті 118 Конституції України як на норми, що виключають обрання в містах Києві та Севастополі міського голови та створення відповідними радами власних виконавчих органів, на думку представників Верховної Ради України, є юридичне некоректним. Вони також вважають, що за своїм змістом Постанова не містить тлумачення частини другої статті 141 Конституції України і що пункти 12, 15, 20 частини першої статті 92 Конституції України не стосуються цієї Постанови, оскільки прийнята вона Верховною Радою відповідно до пункту 30 статті 85 та статті 91 Конституції України.
4. Конституційний Суд України виходить з того, що Постановою підтверджується дата проведення виборів депутатів місцевих рад, у тому числі міських і районних рад у містах Києві та Севастополі, що відповідає пункту 8 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України, згідно з яким обрання нового складу рад має відбутися у березні 1998 року. Строк проведення виборів міських голів, у тому числі міських голів міст Києва і Севастополя, безпосередньо не пов'язаний із строком виборів до місцевих рад, визначеним пунктом 8 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Не суперечить Конституції України також констатація Постанови про те, що вибори місцевих рад, у тому числі міських і районних рад у містах Києві та Севастополі, проводяться згідно з Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Цей Закон відповідно до Конституції України визначає засади, особливості та порядок підготовки і проведення виборів депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних рад і не передбачає винятків щодо виборів депутатів міських та районних рад у містах Києві та Севастополі. Разом з тим особливості проведення виборів міських голів міст Києва і Севастополя зазначеним Законом не визначені.
Відповідно до частини другої статті 140 Конституції України особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. На даний час таких законів немає, у зв'язку з чим особливості виборів та статус міських голів у містах Києві та Севастополі законодавчо не визначені. У преамбулі Постанови фактично сформульовані положення нормативного характеру щодо врегулювання порядку проведення виборів міських голів міст Києва і Севастополя. Однак, відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України, ці питання визначаються виключно законами.
Зазначена Постанова у частині визначення порядку проведення виборів міських голів у містах Києві та Севастополі не відповідає Конституції України. Порядок проведення виборів міських голів у містах Києві та Севастополі, їх повноваження і взаємовідносини з місцевими державними адміністраціями міст Києва та Севастополя мають бути врегульовані окремими законами України.
Виходячи з викладеного та керуючись частиною другою статті 147, статтею 150, частиною другою статті 152 Конституції України, статтями 51, 61, 63, 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України
в и р і ш и в:
1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення Постанови Верховної Ради України "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві" від 6 лютого 1998 року N 81/98 в частині проведення виборів міських голів у містах Києві та Севастополі згідно з Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Положення Постанови Верховної Ради України "Про Закон України "Про порядок проведення виборів депутатів міської, районних у місті Києві рад та міського голови у місті Києві" від 6 лютого 1998 року N 81/98 у частині, визнаній неконституційною, втрачає чинність з дня ухвалення цього Рішення.
2. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ