• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Першого сенату Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Кияшка Олександра Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзаців третього, четвертого підпункту 2 пункту 22 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення“ Бюджетного кодексу України, окремого положення пункту 3, окремих положень пункту 8 розділу „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2023 рік“ від 3 листопада 2022 року № 2710-IX, окремих положень пункту 6 розділу „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2024 рік“ від 9 листопада 2023 року № 3460-IX

Конституційний Суд України  | Ухвала від 15.10.2025 № 66-у(I)/2025
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 15.10.2025
  • Номер: 66-у(I)/2025
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 15.10.2025
  • Номер: 66-у(I)/2025
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
УХВАЛА
ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Кияшка Олександра Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзаців третього, четвертого підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, окремого положення пункту 3, окремих положень пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 3 листопада 2022 року № 2710-IX, окремих положень пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 року № 3460-IX
Київ
15 жовтня 2025 року
№ 66-у(I)/2025
Справа № 3-53/2025(107/25)
Перший сенат Конституційного Суду України у складі суддів:
Петришина Олександра Віталійовича - головуючого, доповідача,
Барабаша Юрія Григоровича,
Грищук Оксани Вікторівни,
Кичуна Віктора Івановича,
Олійник Алли Сергіївни,
Совгирі Ольги Володимирівни,
Філюка Петра Тодосьовича,
розглянув на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Кияшка Олександра Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзаців третього, четвертого підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, окремого положення пункту 3, окремих положень пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 3 листопада 2022 року № 2710-IX (Відомості Верховної Ради України, 2022 р., № 52, ст. 433), окремих положень пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 року № 3460-IX (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., №№ 97-100, ст. 393).
Заслухавши суддю-доповідача Петришина О.В. та дослідивши матеріали справи, Перший сенат Конституційного Суду України
установив:
1. До Конституційного Суду України звернувся Кияшко О.О. із клопотанням перевірити на відповідність статті 6, частині другій статті 8, частині п’ятій статті 17, частині другій статті 19, частинам другій, третій статті 22, частинам першій, другій статті 24, частині четвертій статті 41, частині першій статті 46, статті 56, статті 68, пункту 3 частини першої статті 85, пункту 6 частини першої статті 92, статті 113 Конституції України (конституційність) абзаци третій, четвертий підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс), окремого положення пункту 3, окремих положень пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 3 листопада 2022 року № 2710-IX (далі - Закон № 2710), окремі положення пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 року № 3460-IX (далі - Закон № 3460).
У підпункті 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу зазначено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення "щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування" ( абзац третій ); "щодо особливостей формування та виконання місцевих бюджетів, діяльності учасників бюджетного процесу на відповідних територіях" ( абзац четвертий).
Пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710 зупинено на 2023 рік, зокрема, дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". У розділі "Прикінцеві положення" Закону № 2710 установлено, що "у 2023 році частина друга та абзац п’ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" <...>, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" <...> застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України" ( пункт 8).
У пункті 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 3460 зазначено, що "у 2024 році частина друга та абзац п’ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" <...>, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" <...> застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України".
На переконання автора клопотання, оспорюваними положеннями Кодексу, Закону № 2710, Закону № 3460 "допущено звуження змісту та обсягу існуючих його прав і свобод як військового пенсіонера та порушено право на належний рівень пенсії".
На підтвердження своєї позиції Кияшко О.О. посилається на Конституцію України, закони України, кодекси, постанови Верховної Ради України, акти Кабінету Міністрів України, Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, рішення Конституційного Суду України та на судові рішення у своїй справі.
2. Перший сенат Конституційного Суду України, вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі у зв’язку з постановленням неодностайно Третьою колегією суддів Першого сенату Конституційного Суду України Ухвали від 9 вересня 2025 року № 127-3(I)/2025 про відмову у відкритті конституційного провадження у цій справі на підставі пунктів 1, 4, 5 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України", виходить із такого.
3. Із матеріалів справи випливає, що остаточним судовим рішенням у справі суб’єкта права на конституційну скаргу є постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року.
Перший сенат Конституційного Суду України зазначає, що П’ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 29 листопада 2024 року абзац четвертий підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу, пункт 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710 не застосовував.
Отже, Кияшко О.О. не є належним суб’єктом права на конституційну скаргу в розумінні вимог частини першої статті 56 Закону України "Про Конституційний Суд України", що є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 1 статті 62 цього закону - звернення до Конституційного Суду України неналежним суб’єктом.
4. Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень (перше речення частини другої).
З аналізу конституційної скарги вбачається, що автор клопотання не навів обґрунтування того, як саме абзац третій підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу, окремі положення пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710, окремі положення пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 3460 порушують його конституційне право на пенсійне забезпечення в умовах воєнного стану, а фактично висловив незгоду із запровадженим законодавчим регулюванням порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій в умовах воєнного стану.
Наведене є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 36, 50, 55, 56, 62, 67, 77, 83 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 54 Регламенту Конституційного Суду України Перший сенат Конституційного Суду України
постановив:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Кияшка Олександра Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу четвертого підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, окремого положення пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 3 листопада 2022 року № 2710-IX на підставі пункту 1 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - звернення до Конституційного Суду України неналежним суб’єктом; абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України , окремих положень пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 3 листопада 2022 року № 2710-IX, окремих положень пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 року № 3460-IX на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
2. Ухвала Першого сенату Конституційного Суду України є остаточною.
ПЕРШИЙ СЕНАТ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ