• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Другої колегії суддів Другого сенату Конституційного Суду України про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним зверненням 49 народних депутатів України про надання висновку щодо відповідності Конституції України Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 21 квітня 2010 року, ратифікованої Законом України „Про ратифікацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України“ від 27 квітня 2010 року № 2153-VI

Конституційний Суд України  | Ухвала від 13.04.2023 № 58-2(II)/2023
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 13.04.2023
  • Номер: 58-2(II)/2023
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 13.04.2023
  • Номер: 58-2(II)/2023
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
УХВАЛА
ДРУГОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним зверненням 49 народних депутатів України про надання висновку щодо відповідності Конституції України Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 21 квітня 2010 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України" від 27 квітня 2010 року № 2153-VI
Київ
13 квітня 2023 року
№ 58-2(II)/2023
Справа № 2-1/2023(125/23)
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України у складі:
Лемак Василь Васильович (голова засідання),
Головатий Сергій Петрович (доповідач),
Городовенко Віктор Валентинович,
розглянула на засіданні питання щодо відкриття конституційного провадження у справі за конституційним зверненням 49 народних депутатів України про надання висновку щодо відповідності Конституції України Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 21 квітня 2010 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України" від 27 квітня 2010 року № 2153-VI (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., № 21, ст. 222).
Заслухавши суддю-доповідача Головатого С.П. та дослідивши матеріали справи, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. До Конституційного Суду України звернулися 49 народних депутатів України з конституційним поданням (вх. № 03/125 від 31 березня 2023 року) щодо відповідності Конституції України (конституційності) Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 21 квітня 2010 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України" від 27 квітня 2010 року № 2153-VI (далі - Угода).
Автори клопотання просять визнати Угоду такою, що не відповідає частині сьомій статті 17 Конституції України, згідно з якою "на території України не допускається розташування іноземних військових баз", а конституційне провадження в цій справі - невідкладним, "зважаючи на порушення положеннями оскаржуваної Угоди національної безпеки та національних інтересів України".
Обґрунтовуючи невідповідність Конституції України Угоди, народні депутати України посилаються на припис пункту 14 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України, який виключено на підставі Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору)" від 7 лютого 2019 року № 2680-VIII. Однак на час укладення Угоди пункт 14 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України був чинним та встановлював, що використання наявних військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, з визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України.
Автори клопотання зазначають, що аналіз частини сьомої статті 17 Конституції України та пункту 14 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України, а також Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року, Угоди між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту від 28 травня 1997 року та Угоди між Урядом України й Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов’язані з поділом Чорноморського флоту та перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року, ратифікованих Законом України від 24 березня 1999 року № 547-XIV, "свідчить про те, що термін перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України спливає 28 травня 2017 року і не може бути поновлений".
На думку народних депутатів України, дія пункту 14 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України поширювалася на відносини щодо перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України лише в межах зазначеного терміну, а відносини поза цим терміном регулює частина сьома статті 17 Конституції України.
Водночас Угодою встановлено подовження дії попередніх трьох угод на двадцять п’ять років з 28 травня 2017 року з наступним автоматичним подовженням на наступні п’ятирічні періоди.
Народні депутати України твердять, що " Угода, конституційність якої оспорюється, не має нормативного підґрунтя, підписавши її, тодішній Президент України діяв всупереч частині сьомій статті 17 Конституції України".
Автори клопотання висновують, що, зважаючи на невідповідність Угоди принципам забезпечення національної безпеки, відсутність нормативного підґрунтя для укладення міжнародної угоди такого змісту, а також на те, що Угода суперечить частині сьомій статті 17 Конституції України, є підстави для визнання Угоди неконституційною.
2. До Конституційного Суду України 6 квітня 2023 року надійшли уточнення (вх. № 03/566) за підписом Бобровської Соломії Анатоліївни - представника 49 народних депутатів України, у яких зазначено, що Угода є чинним міжнародним договором і Конституційний Суд України відповідно до приписів статті 151 Конституції України повноважний розглядати питання щодо відповідності Конституції України Угоди з наданням відповідного висновку, а 49 народних депутатів України є належним суб’єктом звернення до Конституційного Суду України з цього питання.
Також у цих уточненнях ідеться про те, що за своїм змістом подане до Конституційного Суду України клопотання про розгляд питання щодо відповідності Конституції України Угоди є конституційним зверненням, однак внаслідок описки його названо як "конституційне подання" з відповідним дублюванням цієї описки в усьому тексті документа.
Бобровська С.А. просить вважати подане до Конституційного Суду України 31 березня 2023 року і зареєстроване за № 03/125 "конституційне подання" конституційним зверненням про надання висновку щодо відповідності Конституції України Угоди і врахувати уточнення до нього під час розв’язання питання щодо відкриття конституційного провадження в цій справі.
3. Розв’язуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України виходить із такого.
Відповідно до частини першої статті 151 Конституції України "Конституційний Суд України за зверненням Президента України, або щонайменше сорока п’яти народних депутатів України, або Кабінету Міністрів України надає висновки про відповідність Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов’язковість".
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України, урахувавши подані уточнення (вх. № 03/566 від 6 квітня 2023 року), вважає, що конституційне звернення 49 народних депутатів України про надання висновку щодо відповідності Конституції України Угоди відповідає вимогам статей 50, 53, 54 Закону України "Про Конституційний Суд України", його подав належний суб’єкт права на конституційне звернення, порушені в ньому питання підвідомчі Конституційному Суду України.
З огляду на наведене Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України вважає, що є підстави для відкриття конституційного провадження у справі.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 151, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 37, 50, 53, 54, 61, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 56 Регламенту Конституційного Суду України Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Відкрити конституційне провадження у справі за конституційним зверненням 49 народних депутатів України про надання висновку щодо відповідності Конституції України Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 21 квітня 2010 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України" від 27 квітня 2010 року № 2153-VI.
2. Унести пропозицію Голові Конституційного Суду України скликати засідання Великої палати Конституційного Суду України для розгляду питань, пов’язаних із конституційним провадженням.
ДРУГА КОЛЕГІЯ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ