• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про закриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України П. Порошенка щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України"

Конституційний Суд України  | Ухвала від 10.12.2019 № 12-уп/2019
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 10.12.2019
  • Номер: 12-уп/2019
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 10.12.2019
  • Номер: 12-уп/2019
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
УХВАЛА
ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про закриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України П. Порошенка щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України"
м. К и ї в
10 грудня 2019 року
№ 12-уп/2019
Справа № 1-9/2018(1593/15)
Велика палата Конституційного Суду України у складі суддів:
Тупицького Олександра Миколайовича - головуючого,
Головатого Сергія Петровича,
Городовенка Віктора Валентиновича,
Завгородньої Ірини Миколаївни,
Касмініна Олександра Володимировича,
Колісника Віктора Павловича,
Кривенка Віктора Васильовича,
Лемака Василя Васильовича,
Литвинова Олександра Миколайовича,
Мельника Миколи Івановича,
Мойсика Володимира Романовича,
Первомайського Олега Олексійовича,
Саса Сергія Володимировича - доповідача,
Сліденка Ігоря Дмитровича,
Філюка Петра Тодосьовича,
Юровської Галини Валентинівни,
розглянула на пленарному засіданні питання про закриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України" від 4 лютого 2015 року № 144-VIII (Відомості Верховної Ради України, 2015 p., № 28, ст. 235).
Заслухавши суддю-доповідача Caca С.В. та дослідивши матеріали справи, Велика палата Конституційного Суду України
установила:
1. Суб'єкт права на конституційне подання - Президент України -звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати таким, що не відповідає частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статті 85, частині третій статті 105 Конституції України (є неконституційним), Закон України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України" від 4 лютого 2015 року № 144-VIII (далі - Закон).
Верховна Рада України Законом постановила:
" 1. Позбавити В. Януковича звання Президента України.
2. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування".
Автор клопотання стверджує, що до повноважень Верховної Ради України не віднесено вирішення питання про позбавлення звання Президента України, а в Конституції України передбачено "єдиний випадок втрати звання Президента України - усунення його з поста в порядку імпічменту".
2. Колегія суддів Конституційного Суду України Ухвалою від 29 березня 2016 року відкрила конституційне провадження у цій справі.
3. Велика палата Конституційного Суду України дійшла висновку, що конституційне провадження у справі підлягає закриттю з огляду на таке.
До повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань, передбачених Конституцією України.
Зі змісту пояснювальної записки до проекту Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України" (реєстр. № 1883) вбачається, що метою ухвалення Закону була "необхідність вирішення питання позбавлення звання Президента України В. Януковича, який у неконституційний спосіб самоусунувся від виконання повноважень Президента України, що загрожувало керованості держави, територіальній цілісності і суверенітету України, та призвело до масового порушення прав і свобод громадян".
Дослідивши питання, яке є предметом конституційного подання, Велика палата Конституційного Суду України дійшла висновку, що Верховна Рада України ухвалила Закон з огляду на події, які відбувалися в Україні під час Революції Гідності.
Велика палата Конституційного Суду України вважає, що зміст оспорюваного акта є вираженням політичної волі парламенту за виняткової для держави ситуації, що створилася у зв'язку з самоусуненням В. Януковича від виконання повноважень Президента України, встановлених Конституцією України, як глави держави.
Конституційний Суд України зазначав, що Верховна Рада України може приймати рішення політичного характеру для висловлення своєї позиції та оцінки тих чи інших подій, фактів, обставин; до юрисдикції Конституційного Суду України належить вирішення питань, які мають юридичний (а не політичний) характер (Ухвала Конституційного Суду України від 12 січня 2005 року № 2-у/2005, Ухвала Великої палати Конституційного Суду України від 7 березня 2019 року № 8-у/2019).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про Конституційний Суд України" Велика палата Конституційного Суду України закриває конституційне провадження у справі, якщо під час пленарного засідання будуть виявлені підстави для відмови у відкритті конституційного провадження, передбачені статтею 62 цього закону.
Зважаючи на те, що порушене у конституційному поданні питання має політичний характер, воно не належить до повноважень Конституційного Суду України, що є підставою для закриття конституційного провадження у цій справі.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 35, 51, 62, 63, 65, 66, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 48, § 53 Регламенту Конституційного Суду України Велика палата Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Закрити конституційне провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України" від 4 лютого 2015 року № 144-VІІІ на підставі пункту 2 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неналежність до повноважень Конституційного Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
2. Ухвала Великої палати Конституційного Суду України є остаточною.
ВЕЛИКА ПАЛАТА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ