• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Гонтарєвої Тетяни Олександрівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIП та статті 42 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування

Конституційний Суд України  | Ухвала від 30.08.2018 № 236-1(І)/2018
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 30.08.2018
  • Номер: 236-1(І)/2018
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 30.08.2018
  • Номер: 236-1(І)/2018
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
УХВАЛА
ПЕРШОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ПЕРШОГО СЕНАТУ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Гонтарєвої Тетяни Олександрівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIП та статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
м. К и ї в
30 серпня 2018 року
№ 236-1 (І)/2018
Справа № 3-258/2018(3588/18)
Перша колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України у складі:
Гультая Михайла Мирославовича - головуючого,
Головатого Сергія Петровича,
Колісника Віктора Павловича - доповідача,
розглянула на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Гонтарєвої Тетяни Олександрівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 4, ст. 4-3) зі змінами та статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376) зі змінами.
Заслухавши суддю-доповідача Колісника В.П. та дослідивши матеріали справи, Перша колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. Гонтарєва Т.О. звернулася до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність статтям 8, 21, 22, 24, 46, частині першій статті 58, статті 64 Конституції України (конституційність) Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIІІ зі змінами (далі - Закон № 889) та статтю 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV зі змінами (далі - Закон № 1058).
З аналізу змісту конституційної скарги та долучених до неї копій судових рішень вбачається таке.
Суб'єкт права на конституційну скаргу з 20 вересня 2010 року одержує пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ зі змінами (далі - Закон № 3723).
Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова протоколом від 4 грудня 2017 року відмовило у перерахунку призначеної Гонтарєвій Т.О. пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державних службовців.
У січні 2018 року Гонтарєва Т.О. звернулася з позовом до Харківського окружного адміністративного суду, зокрема щодо визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова про відмову у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії. Харківський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 26 лютого 2018 року відмовив у задоволенні цього позову. Гонтарєва Т.О. подала до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року. Харківський апеляційний адміністративний суд постановою від 18 квітня 2018 року, яка, на думку Гонтарєвої Т.О., є остаточним судовим рішенням у її справі, зазначену апеляційну скаргу залишив без задоволення, наголосивши, що "законодавством, чинним на час звернення Гонтарєвої Т.О. за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців".
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, Закон № 3723 визнано таким, що втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
За статтею 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058, яким не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Стаття 42 Закону № 1058, конституційність якої оспорює автор клопотання, містить правила щодо індексації та перерахунку пенсій.
На думку суб'єкта права на конституційне подання, втрата чинності Законом № 3723 та застосування в остаточному судовому рішенні у її справі Закону № 889, зокрема його статті 90, та статті 42 Закону № 1058 призвели до звуження її права на перерахунок пенсії державного службовця у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та права на соціальний захист у старості.
2. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Перша колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України" у конституційній скарзі зазначаються конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України (пункт 5); обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб'єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону (пункт 6).
Згідно зі статтею 77 Закону України "Про Конституційний Суд України" конституційна скарга вважається прийнятною, зокрема, за умов її відповідності вимогам, передбаченим статтями 55, 56 цього закону (абзац перший частини першої); Конституційний Суд України відмовляє у відкритті конституційного провадження, визнавши конституційну скаргу неприйнятною, якщо зміст і вимоги конституційної скарги є очевидно необгрунтованими або наявне зловживання правом на подання скарги (частина четверта).
У конституційній скарзі Гонтарєва Т.О. стверджує, що внаслідок застосування Харківським апеляційним адміністративним судом до спірних правовідносин Закону № 889, зокрема його статті 90, та статті 42 Закону № 1058 звужено її право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також її право на соціальний захист у старості.
У статті 90 Закону № 889 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058. Запровадження нового порядку регулювання пенсійного забезпечення державних службовців призвело до зміни підстав для перерахунку раніше призначених пенсій, а не до скасування такого права. У Законі № 1058, зокрема, вказано, що "перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду" (частина перша статті 4-3); "у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі" (пункт 4 розділу XV "Прикінцеві положення").
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (абзац одинадцятий підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини).
З аналізу конституційної скарги випливає, що Гонтарєва Т.О. не дотримала вимог пункту 6 частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України", оскільки не навела обґрунтування тверджень щодо неконституційності Закону № 889 та статті 42 Закону № 1058, обмежившись висловленням незгоди з рішеннями судів та цитуванням окремих приписів Конституції України, законів України, а також юридичних позицій Конституційного Суду України.
Наведене є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 37, 55, 56, 58, 61, 62, 77, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 56 Регламенту Конституційного Суду України Перша колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Гонтарєвої Тетяни Олександрівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIІІ зі змінами та статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV зі змінами на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
2. Ця Ухвала є остаточною.
ПЕРША КОЛЕГІЯ СУДДВ ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ