• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання незаконними нормативно-правового акта та бездіяльності

Спеціалізовані суди | Ухвала, Справа від 21.12.2010 № 2а-363/10/2670
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Ухвала, Справа
  • Дата: 21.12.2010
  • Номер: 2а-363/10/2670
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Ухвала, Справа
  • Дата: 21.12.2010
  • Номер: 2а-363/10/2670
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
21.12.2010Справа № 2а-363/10/2670
( Додатково див. Ухвалу Вищого адміністративного суду № К/9991/3017/11 від 19.03.2013 )
Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді Мацедонської В.Е., суддів - Шурка О.І., Лічевецького І.О., при секретарі - Сесемко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 серпня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до народного депутата України, голови фракції Партії регіонів України Януковича Віктора Федоровича, Кабінету Міністрів України, про визнання незаконними нормативно-правового акта та бездіяльності, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 серпня 2010 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до народного депутата України, голови фракції Партії регіонів України Януковича Віктора Федоровича, Кабінету Міністрів України про визнання незаконними нормативно-правового акта та бездіяльності відмовлено.
Не погоджуючись з винесеною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 серпня 2010 року з мотивів невідповідності висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що окремі положення постанови Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" порушують положення законів України "Про боротьбу з корупцією", "Про звернення громадян", Земельного кодексу України. Крім того, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано докази, які надані позивачем, що підтверджують спроби позасудовим шляхом усунути вади оскаржуваного нормативно-правового акта, що з урахуванням ч. 4 ст. 99 КАС України свідчить про неможливість застосування ст. 100 КАС України .
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання Указу Президента України від 21 листопада 2005 року № 1643/2005 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 червня 2005 року "Про стан додержання вимог законодавства та заходи щодо підвищення ефективності державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання та охорони земель" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25 липня 2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу".
Методику було розроблено з метою створення економічного механізму захисту законних інтересів держави, територіальної громади, власника чи користувача земельної ділянки, права яких порушено внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, а також захисту законних інтересів держави та територіальної громади, права яких порушено внаслідок використання земельних ділянок усіх форм власності не за цільовим призначенням, зняттям ґрунтового покриву на даних земельних ділянках без спеціального дозволу. Основним завданням Методики є забезпечення компенсації зазначеним особам доходів, що були б отримані ними за звичайних умов, якби їх права на земельні ділянки не було порушено.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" прийнята в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України, що також підтверджується висновком Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи щодо відповідності оскаржуваної постанови Конституції України та актам законодавства, що мають вищу юридичну силу.
Відповідно до ст. 99 КАС України (в редакції, що була чинною на момент звернення позивача до суду) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Статтею 100 КАС України визначено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Водночас, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" офіційно оприлюднена шляхом публікації в "Офіційному віснику України" № 55 від 6 серпня 2007 року та має відкритий характер, а тому звернення позивача до Окружного адміністративного суду м. Києва 15 січня 2010 року свідчить про пропуск встановленого ст. 99 КАС України (в редакції, що була чинною на момент звернення позивача з позовом до суду) строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів позивача. Крім того, доводи апелянта щодо спроби позасудовим шляхом усунути вади оскаржуваного нормативно-правового акта судом не приймаються до уваги, оскільки у відповідності до ч. 4 ст. 99 КАС України, якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Враховуючи, що позивач звертався до народного депутата України, голови Партії регіонів України Януковича В.Ф. з листами від 9 жовтня 2008 року та 30 жовтня 2008 року, суд розцінює дані листи як звернення в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян" , оскільки для такої категорії спорів законом не передбачена можливість досудового порядку вирішення спору.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, так як позивач не дотримався річного строку звернення до суду з позовом щодо визнання незаконною постанови Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" та не навів поважних причин, які перешкоджали йому звернутися до суду у встановлений КАС України строк.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 28 грудня 2010 року.
Головуючий суддяВ.Е. Мацедонська
Судді:О.І. Шурко
І.О. Лічевецький
( Текст взято з сайту Єдиного державного реєстру судових рішень http://www.reyestr.court.gov.ua/ )