ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
| 28 квітня 2014 року м. Київ | справа № 800/257/14 |
Суддя Вищого адміністративного суду України Конюшко К.В.,
ВСТАНОВИВ:
Виходячи зі змісту позовної заяви, позивач вважає, що відповідачі, приймаючи оспорювані правові акти, діяли за межами повноважень, передбачених Конституцією та законами України, і оскаржувані правові акти не відповідають
Конституції України.
Частиною другою статті
19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом першим частини першої статті
3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті
2 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що Генеральний прокурор України призначається на посаду за згодою Верховної Ради України та звільняється з посади Президентом України.
У той же час, пунктом 25 частини першої статті
85 Конституції України установлено, що до повноважень Верховної Ради України належить надання згоди на призначення на посаду та звільнення з посади Президентом України Генерального прокурора України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті
171-1 Кодексу адміністративного судочинства України правила цієї статті поширюється на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України.
Статтею
150 Конституції України передбачено, що до повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність
Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Стаття
152 Конституції України визначає, що закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають
Конституції України або якщо була порушена встановлена
Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Відповідно до положень пункту першого статті
13 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
- порушення встановленої
Конституцією України процедури їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності;
- перевищення конституційних повноважень при їх прийнятті.
З урахуванням наведених правових норм і змісту позовних вимог, слід зазначити, що невідповідність
Конституції України правових актів Верховної Ради України та Президента України (зокрема, постанов, указів) може бути підставою для прийняття Конституційним Судом України рішення щодо їх неконституційності.
Отже, зважаючи на те, що предметом доказування у цьому спорі є передусім конституційність вищезазначених Постанови Верховної Ради України та Указу виконуючого обов'язки Президента України, прийнятих на підставі положень
Конституції України та, як вважає позивач, з перевищенням конституційних повноважень, ця справа належить до конституційної юрисдикції, що, відповідно, унеможливлює її розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті
109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку з чим у відкритті провадження за цим позовом ОСОБА_1 слід відмовити.
У Х В А Л И В: