• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання пункту 1.2 Положення таким, що не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили

Спеціалізовані суди | Ухвала від 12.09.2013 № 2а-13793/12/2670
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 12.09.2013
  • Номер: 2а-13793/12/2670
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 12.09.2013
  • Номер: 2а-13793/12/2670
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
12.09.2013 р.Справа N 2а-13793/12/2670
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Кучми А. Ю., суддів - Аліменка В. О., Федотова І. В., при секретарі - Козловій І. І., розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України, у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.12.2012 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання пункту 1.2 Положення таким, що не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили,
встановила:
ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства юстиції України про визнання п. 2.1 Положення про організацію лезне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Міністерства юстиції України N 849/5 від 08.06.2012, таким, що не відповідає акту вищої юридичної сили - п. 19.4 Європейських тюремних правил (січень 2006 року рекомендації Rec(2006)2).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.12.2012 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з чим погоджується колегія суддів з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Міністерства юстиції України N 849/5 від 08.06.2012 затверджено Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах (далі - Положення N 849/5)
П. 1.2 Положення N 849/5 визначено, що лазне-пральне обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах (далі - установа), включає:
- організацію регулярного щотижневого миття в лазні з обов'язковою заміною натільної та постільної білизни, рушників;
- прання верхнього одягу, натільної та постільної білизни, рушників та іншого майна, крім шкарпеток. Прання шкарпеток засудженими (особами, взятими під варту) здійснюється самостійно;
- дезінфекцію (дезінсекцію) верхнього одягу, натільної та постільної білизни, постільних речей (ковдр, матраців, подушок), рушників (далі - речове майно);
- ремонт речового майна;
- надання перукарських послуг;
- забезпечення милом, пральним порошком, кальцинованою содою та іншими мийними засобами для лазне-пральних, санітарно-гігієнічних та туалетних потреб згідно з установленими законодавством нормами;
- забезпечення лазне-пральним обладнанням і запасними частинами до нього, інвентарем, перукарським інструментом та іншими експлуатаційними матеріалами, коштами на оплату витрат на лазне-пральне обслуговування.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач з 2009 року утримується під вартою в Дніпропетровському слідчому ізоляторі N 3 Управління ДПС в Дніпропетровській області, отже на нього поширюється дія зазначеного вище Положення.
Позивач не погоджується з п. 1.2 Положення N 849/5 в частині організації регулярного щотижневого миття в лазні з обов'язковою заміною натільної та постільної білизни, рушників (абз 1), що на думку позивача є недостатнім та не відповідає Європейським пенітенціарним правилам.
Виходячи з правового аналізу ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. п. 1, 9 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України N 395/2011 від 06.04.2011, Положення про Державну пенітенціарну службу України, затвердженим Указом Президента України N 394/2011 від 06.04.2011, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що оскаржуваний наказ відповідачем прийнято в межах наданої компетенції.
Європейські пенітенціарні правила (рекомендації Rec(2006)2) встановлюють загальні принципи у сфері кримінально-правової політики та мають рекомендаційний характер для урядів-держав Членів Ради Європи, тобто урядам держав-учасниць рекомендовано керуватись у своїй законотворчості, політиці та практиці вищезазначеним Правилам.
Відповідно до п. 19.4 Європейських пенітенціарних правил (рекомендації Rec(2006)2) встановлено, що у пенітенціарному закладі ванних і душових повинно бути достатньо для того аби кожен ув'язнений міг користуватися ними при температурі, яка відповідає клімату, по можливості щодня, але не менш двох разів на тиждень або частіше, якщо це необхідно для підтримки гігієни.
Отже, що в даному контексті особливе значення має доступ до різних об'єктів гігієни, серед яких санітарні об'єкти, а також баня та душ. Забезпечення доступу до зазначених об'єктів потребує уваги зі сторони пенітенціарної служби для того, щоб гарантувати, що такі об'єкти є в наявності та до них забезпечено доступ.
Враховуючи правовий зміст п. 2.6.4 та п. 3.19 Положення N 849/5, судом першої інстанції вірно звернуто увагу, що оскаржуване Положення підлягає застосування в цілому, тобто оскаржуваний п. 1.2 застосовуються з урахуванням вимог пунктів 3.19 та 2.6.4 Положення.
Таким чином, особи, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах крім щотижневого миття в лазні з обов'язковою заміною натільної та постільної білизни, рушників передбаченого п. 1.2 Положення після повернення з роботи на підприємстві (у виробничій майстерні) установи приймають гігієнічний душ (п. 2.6.4 Положення) та один раз на місяць проходять санітарну обробку, тобто оскаржуване Положення в цілому відповідає п. 19.4 Європейських пенітенціарних правил (рекомендації Rec(2006)2).
Судом першої інстанції вірно зазначено, що згідно з висновком Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи проекту наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах" відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта про невідповідність п. 2.1 Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Міністерства юстиції України N 849/5 від 08.06.2012, акта вищої юридичної сили - п. 19.4 Європейських тюремних правил (січень 2006 року рекомендації Rec(2006)2).
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.12.2012 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 17.09.2013.
Головуючий, суддя:А. Ю. Кучма
Судді:В. О. Аліменко
І. В. Федотов