• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку взаємодії адміністрації морських рибних портів, портопунктів, місць базування суден флоту рибної промисловості та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії порту, портопунктів та місць базування суден

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Форма типового документа, Журнал, Порядок від 15.09.2021 № 1071
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, Журнал, Порядок
  • Дата: 15.09.2021
  • Номер: 1071
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, Журнал, Порядок
  • Дата: 15.09.2021
  • Номер: 1071
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 вересня 2021 р. № 1071
Київ
Про затвердження Порядку взаємодії адміністрації морських рибних портів, портопунктів, місць базування суден флоту рибної промисловості та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії порту, портопунктів та місць базування суден
Відповідно до частини четвертої статті 46 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Порядок взаємодії адміністрації морських рибних портів, портопунктів, місць базування суден флоту рибної промисловості та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії порту, портопунктів та місць базування суден, що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
Прем'єр-міністр УкраїниД.ШМИГАЛЬ
Інд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 вересня 2021 р. № 1071
ПОРЯДОК
взаємодії адміністрації морських рибних портів, портопунктів, місць базування суден флоту рибної промисловості та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії порту, портопунктів та місць базування суден
1. Цей Порядок визначає механізм взаємодії адміністрації морських рибних портів, портопунктів, місць базування суден флоту рибної промисловості (далі - місця базування суден) та Держекоінспекції щодо забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) (далі - судна) забруднюючих речовин у межах акваторії морського рибного порту, портопунктів та місць базування суден.
Взаємодія здійснюється через адміністрації морського рибного порту, портопункту, місця базування суден (далі - адміністрація) та територіальні і міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції (далі - територіальні органи Держекоінспекції).
Дія цього Порядку не поширюється на морські термінали, що користуються акваторією морського порту та підпадають під визначення терміна "морський термінал" , яке наведено у Законі України "Про морські порти України".
2. У цьому Порядку під терміном "забруднююча речовина" розуміється будь-яка шкідлива речовина, що скидається з судна, визначення якої наведено у статті 2 Міжнародної конвенції із запобігання забрудненню з суден 1973 року .
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Міжнародній конвенції із запобігання забрудненню з суден 1973 року, Водному кодексі України, Кодексі торговельного мореплавства України, Законі України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", Правилах охорони внутрішніх морських вод і територіального моря від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 р. № 269 (ЗП України, 1996 р., № 8, ст. 241; Офіційний вісник України, 2002 р., № 14, ст. 741), та інших нормативно-правових актах, прийнятих відповідно до них.
3. У разі виявлення випадків скидання суднами забруднюючих речовин у межах акваторії місць базування суден адміністрація забезпечує для виконання державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища, що реалізують повноваження в межах відповідної території (далі - державні інспектори), безперешкодний доступ до місць базування суден.
4. У разі виявлення випадків скидання із судна забруднюючих речовин, зримих плавучих часток або виникнення видимих слідів нафти, нафтовмісних або інших забруднюючих речовин у районі скидання, або якщо поряд із судном візуально спостерігаються ознаки забруднення або засмічення у межах акваторії місць базування суден:
державним інспектором - він протягом 30 хвилин за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку) повідомляє про можливе забруднення або засмічення адміністрації з фіксацією у журналі, форма якого наведена у додатку;
адміністрацією - адміністрація протягом 30 хвилин за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку) повідомляє про можливе забруднення або засмічення територіальному органу Держекоінспекції з фіксацією у журналі, форма якого наведена у додатку.
5. Територіальний орган Держекоінспекції та адміністрація під час отримання повідомлення про можливе забруднення або засмічення направляють своїх представників до місця виявлення можливого забруднення або засмічення, зазначеного у повідомленні.
6. Після прибуття у зазначене в повідомленні місце:
державний інспектор разом з представником адміністрації проводить обстеження (огляд) акваторії місця базування суден у районі можливого скидання забруднюючих речовин, зримих плавучих часток, виникнення видимих слідів нафти, нафтовмісних або інших забруднюючих речовин;
державний інспектор разом з представником адміністрації проводить обстеження (огляд) території місця базування суден з метою встановлення джерел можливого забруднення або засмічення акваторії;
державний інспектор і представник адміністрації здійснюють фіксацію виявленого можливого забруднення або засмічення з використанням засобів фото- та/або відеофіксації;
державний інспектор у присутності уповноважених представників адміністрації здійснює відбір проб вод в акваторії місць базування суден з метою визначення концентрацій забруднюючих речовин у місці забруднення. Відбір проб здійснюється з дотриманням вимог ДСТУ ISO 5667-6:2009 "Якість води. Відбирання проб. Частина 6. Настанови щодо відбирання проб з річок і струмків" або ДСТУ ISO 5667-9:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 9. Настанови щодо відбирання проб морської води".
7. У разі підтвердження факту скидання забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій або встановлення факту наявності поряд із судном зримих плавучих часток, або виникнення видимих слідів нафти чи нафтовмісних або інших забруднюючих речовин в акваторії місць базування суден, що призвело до фактичного погіршення якості води, а також у разі встановлення або підтвердження факту порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища:
державний інспектор протягом 30 хвилин повідомляє за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку) адміністрації про виявлені факти;
адміністрація з моменту надходження повідомлення від державного інспектора невідкладно повідомляє за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку) капітану судна та власнику судна або судновласнику (фрахтувальнику) про виявлені факти з фіксацією такого повідомлення у журналі.
У разі підтвердження або виявлення таких фактів адміністрацією адміністрація невідкладно повідомляє за допомогою засобів телефонного та електронного зв’язку територіальному органу Держекоінспекції, капітану судна та власнику судна або судновласнику (фрахтувальнику) з фіксацією такого повідомлення у журналі.
Адміністрація вручає капітану судна або уповноваженій власником судна, судновласником (фрахтувальником) особі письмове повідомлення, на копії якого зазначаються дата та час вручення. Факт отримання повідомлення підтверджується підписом капітана судна або уповноваженою власником судна, судновласником (фрахтувальником) особою на копії зазначеного повідомлення.
Державним інспектором у присутності уповноваженого представника адміністрації, командного складу судна та у разі потреби власника судна або судновласника (фрахтувальника) проводиться відбір проб води на судні з дотриманням вимог ДСТУ ISO 5667-6:2009 "Якість води. Відбирання проб. Частина 6. Настанови щодо відбирання проб з річок і струмків", ДСТУ ISO 5667-9:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 9. Настанови щодо відбирання проб морської води", ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод, та транспортування їх для проведення інструментально-лабораторних вимірювань".
Перевірка (огляд) судна проводиться відповідно до Правил контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства.
8. У разі встановлення джерела забруднення або засмічення на підставі результатів перевірки (огляду) судна та аналізу проб вод територіальний орган Держекоінспекції вживає заходів до обчислення розміру збитків, завданих внаслідок забруднення або засмічення, притягнення винних осіб до відповідальності в порядку, передбаченому законодавством.
9. Результати перевірки, інструментально-лабораторних вимірювань відібраних проб вод, матеріали фото- та/або відеофіксації розміщуються на офіційному вебсайті територіального органу Держекоінспекції та надаються власнику або судновласнику (фрахтувальнику) та адміністрації протягом 24 годин за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку).
Адміністрація протягом 24 годин оприлюднює інформацію про результати здійснених територіальними органами Держекоінспекції заходів на своїй офіційній веб-сторінці (за наявності).
10. Адміністрація:
протягом доби після завершення робіт з ліквідації виявленого забруднення або засмічення подає територіальному органу Держекоінспекції опис здійснених заходів, інформацію про кількість забруднюючих речовин або сміття, зібраних з водної поверхні та берегової смуги;
письмово інформує територіальний орган Держекоінспекції про знешкодження зібраних забруднюючих речовин або сміття, а також про очищення своїх акваторій від забруднюючих речовин та сторонніх предметів і матеріалів.
11. З метою ефективної взаємодії із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами забруднюючих речовин у межах акваторії місць базування суден адміністрація:
визначає засіб зв’язку та контакти для обміну повідомленнями з територіальним органом Держекоінспекції, забезпечує проведення цілодобового моніторингу таких повідомлень, оприлюднює на своїй офіційній веб-сторінці (за наявності) інформацію щодо отриманих повідомлень та відповідне реагування на такі повідомлення протягом 24 годин після їх надходження;
у разі виявлення забруднення або засмічення акваторії місць базування суден, порушення природоохоронних норм і правил під час проведення за участю судна навантажувально-розвантажувальних, фумігаційних операцій на суднах невідкладно повідомляє територіальному органу Держекоінспекції про зазначені факти та вживає заходів до локалізації та ліквідації наслідків забруднення або засмічення відповідно до законодавства;
у разі надходження від територіального органу Держекоінспекції за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку) інформації про виявлені факти забруднення або засмічення забезпечує зберігання відповідних доказів.
У разі коли представник адміністрації не з’явився до місця ймовірного забруднення або засмічення протягом 30 хвилин (з моменту отримання повідомлення), державний інспектор здійснює заходи, передбачені пунктом 6 цього Порядку, самостійно, про що за допомогою засобів фіксованого або рухомого (мобільного) зв’язку, телекомунікацій (електронного зв’язку) повідомляє адміністрації та зазначає в акті обстеження морської акваторії та відбору проб вод.
Додаток
до Порядку
ЖУРНАЛ
повідомлень про можливе забруднення або засмічення