• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій

Комітети Верховної Ради України  | Рішення від 22.02.2006 № 121/14
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 22.02.2006
  • Номер: 121/14
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 22.02.2006
  • Номер: 121/14
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ЕКОЛОГІЧНОЇ
ПОЛІТИКИ, ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ ТА ЛІКВІДАЦІЇ
НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Р І Ш Е Н Н Я
22.02.2006 N 121/14
Заслухавши інформацію "Про виконання Міністерством України зпитань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення віднаслідків Чорнобильської катастрофи норм діючого законодавства усфері попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.Перспективи розвитку державних аварійно-рятувальних служб" Комітетзазначає наступне.
З перших кроків свого існування Міністерством України зпитань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення віднаслідків Чорнобильської катастрофи (далі - МНС України) разом зпрофільним Комітетом Верховної Ради України відпрацьовуваласьконцепція створення Єдиної державної системи органів реагування нанадзвичайні ситуації техногенного та природного характеру (далі -ЄДС). В руслі цієї концепції здійснювалось як організаційнийрозвиток сфери управління міністерства, в першу чергу - силреагування, так і розроблення законодавчої і нормативно-правовоїбази із забезпечення безпеки життєдіяльності.
Реалізація усіх функціональних завдань МНС України вимагалабільш розширеного діапазону сил реагування, були необхіднівузькопрофільні висококваліфікаційні рятувальні формування на тівиди надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру(далі - НС), що не могли охопити сили Цивільної оборони (далі -ІДО).
Головною метою створення Державної воєнізованоїгірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби (далі - ДВГРС МНСУкраїни) у 1998 році було забезпечення МНС України реальнимисилами реагування на техногенні небезпеки на загальнодержавному,регіональному, місцевому і об'єктовому рівнях. Окрім того,зберігався господарчий механізм взаємовідносин гірничорятувальнихпідрозділів з обслуговуваними потенційно небезпечними об'єктами -двосторонні госпрозрахункові договори, що дало можливість уникнутидодаткових навантажень на державний бюджет при створенні тадіяльності служби. П'ятирічний період діяльності ДВГРС МНС Українипідтвердив успішність обраного шляху.
З ініціативи керівництва ДВГРС МНС України і при підтримціКомітету Верховної Ради України з питань екологічної політики,природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильськоїкатастрофи було віднайдено і впроваджено в життя в 2002-2003 рокахнові організаційні форми діяльності аварійно-рятувальних служб, асаме - зведені аварійно-рятувальні загони постійної готовностіобласті (міста). В цій організаційній формі поєднувалисьматеріальні і фінансові можливості місцевих комунальних ідержавної аварійно-рятувальних служб. Такі загони були структурамиподвійного підпорядкування - місцевому органу влади і Головномуштабу ДВГРС МНС України і створювались в основному там, де не булоінших підрозділів. Діяльність забезпечувалась трьома джерелами:коштами державного бюджету - за виконання загальнодержавнихфункцій по договору з Головним штабом, коштами місцевого бюджету -у вигляді оснащення, устаткування і комунальних послуг,госпрозрахунковими коштами - за договорами з обслуговуваннямісцевих потенційно небезпечних об'єктів.
За 1996-2002 роки було створено правове поле діяльності силпопередження і реагування на НС, основну законодавчу танормативно-правову базу. В Україні було побудовано державнусистему попередження і захисту від надзвичайних ситуацій,відбулось становлення її основного органу - МНС України. Булосистематизовано завдання і функції від Уряду до робочого місця напідприємстві.
В цей період часу практичною діяльністю МНС України булопоставлено крапки в дискусіях щодо доцільності зосередження вскладі МНС України усіх наявних в державі аварійно-рятувальнихслужб.
Формально точкою відліку початку "великого реформування" силМНС України є видання Президентом України Указів "Про заходи щодовдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки,захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій"(від 27 січня 2003 року N 47/2003 ( 47/2003 ), "Про рішення Радинаціональної безпеки і оборони України від 11 листопада 2002 року"Про стан техногенної та природної безпеки в Україні" (від4 лютого 2003 року N 76/2003 ( 76/2003 ) і "Про Державну програмуперетворення військ Цивільної оборони України, органів іпідрозділів державної пожежної охорони в Оперативно-рятувальнуслужбу цивільного захисту на період до 2005 року" (від19 грудня 2003 року N 1467/2003 ( 1467/2003 ), а також внесеннядодаткових змін до цієї програми у вересні та грудні 2005 року(N 1270/2005 ( 1270/2005 ) та N 1810/2005 ( 1810/2005 ).
Незважаючи на те, що після їх видання логічним було брозроблення концепції реформування Державної пожежної охорони(далі - ДПО) та ЦО і створення на їх базі пожежно-рятувальноїслужби, така концепція за ці більш ніж два роки так і не буларозроблена. Окрім декларативних заяв чіткого плану перебудови ДПОі ЦО в єдину пожежно-рятувальну службу в міністерстві також небуло, тому цілі і завдання реформування сил МНС України можнавизначити лише по їх наслідкам.
МНС України в односторонньому порядку, без узгоджень змісцевими органами влади, без внесення змін до діючогозаконодавства, ліквідує ланку ЄДС - орган управліннятериторіальною підсистемою ЄДС - обласні управління з питаньнадзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення, структуруподвійного підпорядкування (МНС України і облдержадміністрації).Єдина державна система органів реагування на надзвичайні ситуаціїтехногенного та природного характеру фактично перестала існувати.
Широко розрекламована "Народна служба порятунку" (і насьогодні вона рекламується, на що витрачаються величезні кошти) наділі не змогла виконувати справжні функції рятувальників - завикликами "01" на не пожежні НС виїжджали все ті ж самі пожежніпідрозділи, які стали лише іменуватися пожежно-рятувальними, алене володіли професійними якостями рятувальників. В окремихвипадках цей непрофесіоналізм коштував життя і здоров'япостраждалих.
Те, що вдосконалення аварійно-рятувальної справи черезліквідацію існуючих служб МНС України, було лише декларацією,якнайліпше підтверджується фактом повної ліквідації ЦВАРЗ.Найбільш від реформації постраждала ДВГРС МНС України, тому щопорушився господарчий механізм її функціонування та порушилисьвзаємовідносини з потенційно небезпечними виробництвами.
В складі гірничорятувальної служби ліквідовано новий,перспективний напрям аварійно-рятувальних робіт - біозахист.Починаючи з 2000 року, Головний штаб ДВГРС МНС України створювавцей напрям на базі новоствореного спеціальногоаварійно-рятувального взводу біозахисту у м. Каховка, Херсонськоїобласті.
Крім того аналіз діючого законодавства показує, що діючезаконодавство України недосконале. І останні законодавчіініціативи МНС України не поліпшують діюче законодавство, але йогозаплутують.
Не виконується положення статті 35 Закону України "Проаварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ) та статті 13 ЗаконуУкраїни "Про захист населення і територій від надзвичайнихситуацій техногенного та природного характеру" ( 1809-14 ) вчастині проведення медико-психологічної реабілітації рятувальниківдержавних аварійно-рятувальних служб та постраждалого внаслідокнадзвичайних ситуацій населення, особливо дітей.
На низькому рівні проводиться контроль відповідно дозаконодавства громадських організацій, які займаютьсяаварійно-рятувальними питаннями.
На сьогодні керівництвом МНС України та Головного ШтабуДержавної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби(далі - ДСВАРС МНС України) ситуація поступово виправляється.ДСВАРС МНС України, яка є правонаступником ДВГРС МНС України,потребує державної допомоги у своєму розвитку. Необхідно припинитипостійне скорочення штатів у цій службі.
Слід зазначити вкрай низький рівень підготовки проектівнормативно-правових актів фахівцями МНС України і відсутністьналежної уваги Кабінету Міністрів України при їхньому розгляді.При цьому співпраця багатьох підрозділів міністерства з профільнимКомітетом Верховної Ради майже зовсім відсутня. На засіданняКомітету, на якому розглядаються питання сфери відання МНСУкраїни, працівники МНС України приходять тільки після декількохзапрошень.
Зважаючи на викладене, Комітет В И Р І Ш И В:
I. Інформацію взяти до відома.
II. Визнати роботу МНС України та ДСВАРС МНС України у 2005та на початку 2006 року задовільною.
III. Визнати співпрацю МНС України з Комітетом недостатньою.
IV. Рекомендувати:
Раді національної безпеки і оборони України:
до 1 травня 2006 року розглянути відповідно до своїхповноважень питання щодо створення українських міжнароднихрятувальних сил швидкого реагування на базі діючихаварійно-рятувальних підрозділів МНС України.
Кабінету Міністрів України:
1. До 1 червня 2006 року забезпечити повне погашеннязаборгованості по заробітній платі працівникам ДСВАРС МНС Українита іншим аварійно-рятувальним підрозділам, які підпорядковані МНСУкраїни.
2. Забезпечити фінансування у повному обсязі діяльностідержавних аварійно-рятувальних і пожежних підрозділів, а такожзаходів, визначених державними програмами та комплексними планамиз питань запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуаційтехногенного та природного характеру.
3. Забезпечити повне фінансування МНС України, щодо виконанняним своїх повноважень у міжнародної діяльності.
4. Звернути увагу Уряду АР Крим та обласних державнихадміністрацій на недопустимість порушення законодавства у частиніпроведення медико-психологічної реабілітації рятувальників тапостраждалих від надзвичайних ситуацій населення у оздоровчих,санаторно-курортних та інших закладах, в яких не створеновідповідно до законодавства у сфері попередження та ліквідаціїнадзвичайних ситуацій центри медико-психологічної реабілітації.
5. До 1 квітня 2006 року затвердити Положення про ДСВАРС МНСУкраїни.
6. До 1 червня 2006 року внести на розгляд Верховної РадиУкраїни законопроекти:
щодо внесення змін та доповнень статей 87-90 Бюджетногокодексу України ( 2542-14 ) стосовно включення до програмзапобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного таприродного характеру для забезпечення видатків, що спрямовуються збюджетів різного рівня на здійснення цих програм;
щодо фінансування заходів по медико-психологічнійреабілітації населення, особливо дітей, від надзвичайних ситуаційтехногенного та природного характеру;
про Загальнодержавну програму технічного переоснащення,перспективного та соціального розвитку Державної спеціальної(воєнізованої) аварійно-рятувальної служби Міністерства України зпитань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення віднаслідків Чорнобильської катастрофи на 2007-2011 роки;
про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджетУкраїни на 2006 рік" ( 3235-15 ) щодо збільшення фінансуванняДСВАРС МНС України у 2006 році до 52,0 млн. грн. з урахуваннямдодаткового фінансового забезпечення наступних програм:
забезпечення гірничорятувальних заходів на вуглевидобувнихпідприємствах в зоні відповідальності Олександрійського іЧервоноградського ВГРЗ;
забезпечення регіонального принципу побудови ібагатопрофільного використання підрозділів ДСВАРС в зонахвідповідальності;
забезпечення пошуково-рятувальних заходів з пошуку ірятування туристів; забезпечення постійної готовності підрозділівДСВАРС МНС України до дій при НС, в тому числі не менше 3-х діб вавтономному режимі;
створення підрозділів і забезпечення постійного біологічногозахисту в частині попередження та ліквідації наслідків НСбіологічного походження;
проведення медико-психологічної реабілітації рятувальниківдержавних аварійно-рятувальних служб (внесення окремого кодупрограмної кодової класифікації видатків на утримання ДСВАРС МНСУкраїни);
забезпечення державної реєстрації та ведення Державногореєстру аварійно-рятувальних служб України.
7. Розглянути та вирішити питання щодо безкоштовної передачівід Міністерства оборони України до сфери управління МНС України,у зв'язку із скороченням Збройних Сил України, інженерної та іншоїтехніки дня залучення їх до чергування в єдиній системі органіввиконавчої влади з питань запобігання і реагування на надзвичайніситуації техногенного та природного характеру.
8. Прискорити вирішення питання щодо створення єдиноїдержавної інформаційно-диспетчерської служби (аналог служби"911").
9. Передбачити у Державному бюджеті України на 2007 рік:
видатки на утримання ДСВАРС МНС України у сумі не менше152,5 мільйонів гривень;
присвоїти окремий код програмної класифікації видатків наутримання ДСВАРС МНС України у частині виконаннямедико-психологічної реабілітації рятувальників у сумі2,5 мільйонів гривень;
присвоїти окремий код програмної кодової класифікаціївидатків на утримання ДСВАРС МНС України на виконання заходівПрограми технічного оснащення Державної спеціальної (воєнізованої)аварійно-рятувальної служби Міністерства з питань надзвичайнихситуацій (постанова Кабінету Міністрів України від 22 вересня2004 року N 1245 ( 1245-2004-п ). У разі прийняття Верховною РадоюУкраїни Загальнодержавної програми технічного переоснащення,перспективного та соціального розвитку Державної спеціальної(воєнізованої) аварійно-рятувальної служби Міністерства України зпитань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення віднаслідків Чорнобильської катастрофи на 2007-2011 роки кошти длявиконання Загальнодержавної програми повинні направитися зУрядової програми, яка ліквідується.
10. Доручити Міністерству фінансів України, Державномуказначейству, Міністерству України з питань надзвичайних ситуаційта у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофизабезпечити відповідне і своєчасне фінансування ДСВАРС МНС Українита інших аварійно-рятувальних підрозділів, які підпорядковані МНСУкраїни до кінця 2006 року.
Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та усправах захисту населення України від наслідків Чорнобильськоїкатастрофи:
1. Розглянути та вирішити питання щодо:
розділення пожежної охорони за напрямами: загальна пожежнаохорона місцевого рівня, як складова частина територіальної служби"112" (аналог служби "911"); професійна пожежна охорона, що діє напожежонебезпечних виробництвах; створення елітних мобільнихпожежних підрозділів для НС, як вибухи на армійських складах абопожежі на нафто- і газових свердловинах;
відокремлення пожежного нагляду від пожежної охорони істворення в МНС України окремого блоку разом зтехногенно-екологічною інспекцією;
відновлення роботи постійно діючої робочої групи з питаньутворення та функціонування центрів медико-психологічноїреабілітації рятувальників і населення, яке постраждало внаслідокнадзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, якастворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від14 січня 2004 року N 26 ( 26-2004-п ), передбачивши відповіднетехнічне і фінансове забезпечення.
2. Вирішити питання розміщення інформації Комітету ВерховноїРади України з питань екологічної політики, природокористування таліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на веб-сторінці МНСУкраїни.
3. Завчасно інформувати Комітет про заплановані міжнароднізаходи, які будуть проводитися та проводяться за участю МНСУкраїни.
4. Більш ефективно залучати міжнародні програмиспівробітництва України з державами і міжнародними організаціями(ООН, НАТО тощо) до проблем технічного переоснащення державнихаварійно-рятувальних підрозділів.
5. При розгляді і затвердженні організаційно-штатноїструктури Головного Штабу і підрозділів ДСВАРС МНС Україниврахувати в повному обсязі її відповідність новим завданням іфункціям служби, передбачених Законом України "Проаварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ).
6. Щомісяця надавати Комітету інформацію про:
міжнародну діяльність міністерства у сфері попередження іліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природногохарактеру;
заходи, які здійснює і буде здійснювати МНС України(навчання, підготовка до підписання міжнародних угод тощо);
запрошувати до участі представників Комітету у роботіміжвідомчих робочих групах (комісіях тощо) робочих органів зреалізації міжнародних угод, проектів міжнародної технічноїдопомоги тощо.
Міністерству охорони здоров'я України та Міністерству Україниз питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення віднаслідків Чорнобильської катастрофи:
у вересні 2006 року за участю представників Комітетузабезпечити проведення в місті Євпаторія АР Криммедико-психологічного семінару (конференції) всанаторно-курортному закладі Міністерства охорони здоров'яУкраїни, передбачивши відповідне фінансування, та у подальшомупроводити їх щорічно з відповідним фінансуванням цих заходів.
Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та усправах захисту населення України від наслідків Чорнобильськоїкатастрофи і Міністерству закордонних справ України:
прискорити підготовку до укладання угод у сфері попередженнята ліквідації надзвичайних ситуацій, залучивши до розробки цихугод представників Комітету.
Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та усправах захисту населення України від наслідків Чорнобильськоїкатастрофи і Державній спеціальній (воєнізованій)аварійно-рятувальній службі МНС України:
1. Відновити договори з Мінпромполітикою,
Укрметротунельбудом, Мінвуглепромом та Мінпаливенерго для
впорядкування взаємовідносин при гірничорятувальному
обслуговуванні об'єктів цих галузей ДСВАРС МНС України.
2. Відновити дієздатність та розвиток служби пошуку ірятування туристів з повним укомплектуванням аварійно-рятувальнихпунктів.
3. Відновити дієздатність та розвиток служби пошуку ірятування на водних об'єктах
4. Відновити дієздатність та розвиток служби біозахисту.
Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та усправах захисту населення України від наслідків Чорнобильськоїкатастрофи, Державній спеціальній (воєнізованій)аварійно-рятувальній службі МНС України та Київській міськійдержавній адміністрації:
до 31 грудня 2006 року розглянути та вирішити питання щодонадання житла працівникам Головного Штабу ДСВАРС МНС України.
Міністерству оборони України:
при переоснащенні військових підрозділів Міністерства оборониУкраїни передбачити безкоштовну передачу підрозділам ДСВАРС МНСУкраїни ремонтно-будівельної техніки.
Міністерству оборони України та Київській міській державнійадміністрації:
до 31 грудня 2006 року вирішити питання щодо безкоштовноїпередачі території розформованої, або тієї, що плануєтьсярозформувати, військової частини у межах міста Києва, а такожбудівлі на цій території, для вирішення питання щодо розміщенняГоловного Штабу ДСВАРС МНС України.
Головному штабу ДСВАРС МНС України разом із обласнимидержавними адміністраціями:
1. Протягом 2006-2007 років відновити діяльність обласнихзведених загонів постійної готовності.
2. Відновити та сприяти розвитку створення сил реагування наНС біологічного походження.
Уряду Автономної Республіки Крим, обласним державнимадміністраціям, Київській та Севастопольській міськимдержадміністраціям:
1. Звернути увагу на недопустимість порушення законодавства участині проведення медико-психологічної реабілітації рятувальниківта постраждалих від надзвичайних ситуацій населення у оздоровчих,санаторно-курортних та інших закладах, в яких не створеновідповідно до законодавства у сфері попередження та ліквідаціїнадзвичайних ситуацій центри медико-психологічної реабілітації.
2. Сприяти створенню зведених аварійно-рятувальних формуваньв областях, містах Києві та Севастополі і Автономній РеспубліціКрим.
V. Заслухати інформацію про врахування рекомендацій Комітету,які викладені у цьому рішенні, у другому півріччі 2006 року.
Голова Комітету Г.Руденко