• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Галузева угода між Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промиисловості, побутового обслуговування населення України на 1998 рік

Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства  | Угода, Перелік від 02.04.1998
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства
  • Тип: Угода, Перелік
  • Дата: 02.04.1998
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства
  • Тип: Угода, Перелік
  • Дата: 02.04.1998
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВУ
від 02.04.98
м.Київ
Галузева угода між Державним комітетом будівництва,
архітектури та житлової політики України та Центральним
комітетом профспілки працівників житлово-комунального
господарства, місцевої промиисловості, побутового
обслуговування населення України на 1998 рік
Галузеву угоду укладено згідно із Законом України "Проколективні договори і угоди" ( 3356-12 ) на двосторонній основіміж Державним комітетом будівництва, архітектури та житловоїполітики України (далі - Держбуд) і Центральним комітетомпрофспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевоїпромисловості, побутового обслуговування населення України (далі -ЦК галузевої профспілки), від імені яких повноважнимипредставниками проведені колективні переговори.
Сторони домовились:
Розділ 1. Загальні положення
1.1. Норми і положення цієї Угоди діють безпосередньо і єобов'язковими для підприємств, організацій і установжитлово-комунального господарства (далі - підприємство), щоперебувають у сфері функціонального управління Держбуду іоб'єднуються ЦК галузевої профспілки.
1.2. Угодою встановлюються обов'язкові трудові і соціальнігарантії, що мають бути враховані під час укладення регіональнихугод і колективних договорів на 1998 рік.
1.3. Норми і положення цієї Угоди є мінімальними гарантіями.Угода не обмежує прав підприємств установлювати додаткові трудовіта соціально-побутові гарантії і пільги за рахунок власних коштів.
1.4. Сторони рекомендують Кримському республіканському,обласним, міським комітетам (радам) профспілки укласти регіональніугоди з відповідними господарськими органами житлово-комунальногогосподарства.
1.5. Керівники підприємств укладають колективні договори зпрофспілковими комітетами або іншими уповноваженими напредставництво трудовим колективом органами. У випадку неукладенняколективного договору Сторони вживають необхідних заходів щодойого укладення, а також притягають винних до відповідальностізгідно з чинним законодавством.
Договори, укладені колективно або індивідуально (у тому числіпід час найму на роботу), вважаються недійсними, якщо вонипогіршують становище працівників у порівнянні із законодавством тацією Угодою.
1.6. Угода набирає чинності з моменту її підписання ізберігає чинність у випадку зміни складу, структури абонайменування однієї із Сторін.
Прийняті Верховною Радою України та Кабінетом МіністрівУкраїни нові нормативні акти, що забезпечують більш високігарантії та пільги, ніж передбачено Галузевою угодою, маютьпріоритет перед відповідними положеннями Угоди.
1.7. Сторони, що уклали Угоду, не можуть в односторонньомупорядку припинити виконання взятих на себе зобов'язань. Зміни ідоповнення до Угоди протягом терміну її дії можуть вноситисятільки за взаємною згодою Сторін.
Розділ 2. Оплата праці
2.1. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки,тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження тарозміри надбавок, доплат, премій, винагород та іншихзаохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюютьсяу колективному договорі з дотриманням умов, розмірів і норм,передбачених законодавством, Генеральною, галузевою тарегіональними угодами.
2.2. Підприємства можуть формувати фонд оплати праці зурахуванням виробничої діяльності, продуктивності праці та індексузростання цін і коригувати його за умови збільшення обсягіввиробництва (послуг) або підвищення продуктивності праці призабезпеченні необхідного рівня якості робіт та послуг.
2.3. Підприємства міського електричного транспорту,водопровідно-каналізаційного, теплового, житлового господарства,що дотуються з бюджету, здійснюють регулювання фондів оплати працівідповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня1997 р. N 948 ( 948-97-п ).
2.4. Розміри основної заробітної плати (тарифні ставки,відрядні розцінки, посадові оклади) установлюються з урахуваннямобіймаємої посади, кваліфікації працівника, складності і умовроботи за повністю виконану місячну, денну, годинну норму праці(обслуговування) з дотриманням норм і гарантій, визначених чиннимзаконодавством і цією Угодою.
Сторони пропонують зберегти міжпосадові та міжрозрядніспіввідношення в оплаті праці керівників, професіоналів, фахівціві робітників, що були чинними в 1990 році для виробничої сфери і в1991 році для невиробничої сфери.
2.5. Для працівників підприємств, виробництв, цехів та іншихпідрозділів, які виконують роботи (надають послуги) невластивіосновній діяльності галузі, умови оплати праці встановлюються вколективних договорах з дотриманням гарантій, визначених для тихгалузей, до яких вони належать за характером виробництва.
2.6. Сторони домовились встановити з 1 січня 1998 р.мінімальний розмір заробітної плати працівників з урахуваннямфінансових можливостей організацій, але не нижче 50 грн.Рекомендувати підприємствам щоквартально переглядати розмірмінімальної заробітної плати з метою поетапного наближення її довеличини вартості межі малозабезпеченості. Вважати мінімальнузаробітну плату нижньою межею вартості некваліфікованої робочоїсили.
2.7. Норми колективного договору, що допускають оплату працінижче від норм, визначених цією Угодою, але не нижче від державнихнорм і гарантій в оплаті праці, можуть застосовуватися лишетимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємстватерміном не більш як шість місяців.
У разі встановлення законодавством України мінімальноїзаробітної плати у більших розмірах, ніж передбачено цією Угодою,підприємства відповідно до частини другої статті 9 Закону України"Про оплату праці" ( 108/95-ВР ) беруть цей рівень до виконання якдержавну гарантію в оплаті праці.
2.8. Установити для застосування в організаціях перелік тарозміри доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладівзгідно з додатком 1.
2.9. Конкретні розміри доплат, надбавок, премій, винагород,інших виплат, що стимулюють підвищення продуктивності праці,виконання роботи понад установлені норми праці, підвищення якостіпродукції (послуг), за особливі умови праці, зниження виробничихзатрат тощо установлюються в колективному договорі в залежностівід результатів роботи працівника або його особистого вкладу вкінцеві результати роботи підрозділу, підприємства.
Підприємства при наявності прибутку можуть значно розширитиперелік та розміри гарантій, пільг та компенсацій.
2.10. Рекомендувати підприємствам встановлювати окремимвисококваліфікованим робітникам замість тарифних ставок місячніоклади на рівні посадових окладів майстрів.
2.11. Зміни форм, систем, умов оплати праці (тарифних ставок,посадових окладів, премій, доплат, надбавок тощо) проводятьсявідповідно до умов, передбачених чинним законодавством, цієюУгодою і колективним договором.
2.12. Підприємства здійснюють заходи щодо упорядкуваннядіючих норм і нормативів праці, систем матеріального заохочення зтим, щоб збільшити питому вагу тарифної частини заробітної плати усередній заробітній платі.
Для нормування праці робітників рекомендуєтьсявикористовувати чинні галузеві і міжгалузеві норми і нормативи зпраці. Якщо на окремих нових видах робіт відсутні технічнообгрунтовані норми виробітку або умови технології і організаціїпраці не відповідають умовам, закладеним у міжгалузевих ігалузевих нормах і нормативах, підприємства організовуютьопрацювання відповідних трудових нормативів в установленомупорядку і затверджують їх за погодженням з профспілковимкомітетом.
Конкретний перелік нормативів з праці, який застосовується напідприємстві, включається до колективного договору.
2.13. Оплата простою не з вини працівника здійснюється зрозрахунку не нижче 2/3 тарифної ставки (посадового окладу). Принаявності прибутку підприємства можуть визначати оплату простою нез вини працівника в більших розмірах.
2.14. Оплата праці в надурочний час здійснюється у подвійномурозмірі.
2.15. Керівникам підприємств та профспілковим комітетамзабезпечити контроль за своєчасною виплатою поточної заробітноїплати працівникам та виконанням графіків погашення заборгованості.Відповідальність керівника за несвоєчасну виплату заробітної плативизначається відповідно до законодавства.
2.16. Втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушеннямтермінів її виплати підлягають компенсації відповідно доПоложення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від20 грудня 1997 р. N 1427 ( 1427-97-п ).
Компенсація втрат частини заробітної платі має провадитися уразі затримки на один і більше місяців виплати заробітної плати,нарахованої працівникові за період роботи з 1 січня 1998 року,якщо індекс цін за цей період зріс більше як на один відсоток.
2.17. Заробітна плата працівників у межах трикратної величинималозабезпеченості підлягає індексації, якщо індекс споживчих цінперевищив 105 відсотків (величина порога індексації). Порядокпровадження індексації заробітної плати працівників визначаєтьсяКабінетом Міністрів України (Закон України "Про індексаціюгрошових доходів населення" від 25 квітня 1997 р. N 234/97-ВР).
У разі підвищення розмірів оплати праці підприємство підвищуєтарифні ставки (посадові оклади) працівникам, попередженим пронаступне звільнення згідно ст.40 п.1 КЗпПУ ( 322-08 ) у порядку,встановленому в організації.
2.18. Сторони домовились здійснювати дійовий контроль задотриманням на підприємствах законодавчих та нормативних актів прооплату праці, колективних договорів, цієї Угоди і у разі їхпорушення ставити питання про притягнення до відповідальностівинних осіб.
Розділ 3. Трудові відносини, режим праці та відпочинку
3.1. Підприємство забезпечує дотримання встановленихзаконодавством норм тривалості робочого часу для всіх категорійпрацівників. Порядок встановлення вихідних днів визначаєтьсяколективним договором відповідно до чинного законодавства.
Підприємства можуть встановлювати меншу норму тривалостіробочого часу, ніж передбачено в першій частині цього пункту, наумовах, визначених колдоговором.
3.2. Графік роботи при дво-тризмінному виробництві тарозпорядок робочого дня погоджуються з профспілковим комітетом.
3.3. Надати право керівникам облжитлокомунуправлінь запогодженням з обласними комітетами профспілки в напружені періодиробіт встановлювати тривалість робочої зміни за нормальних умовпраці до 10 годин та вести підсумований облік робочого часу зоплатою за відпрацьований час згідно з чинним законодавством.
3.4. Залучення працівників до надурочних робіт можездійснюватися лише з дозволу профспілкового комітету у випадках,передбачених чинним законодавством.
3.5. Працівникам може надаватися відпустка без збереженнязаробітної плати або з частковим її збереженням у разі простоюпідприємства з незалежних від працівників причин у порядку,визначеному чинним законодавством та колективним договором.
3.6. У разі захворювання працівника, який знаходиться увідпустці без збереження заробітної плати або з частковим їїзбереженням (у разі простою підприємства), йому надаєтьсяматеріальна допомога у порядку і розмірах, передбаченихколективним договором підприємства.
3.7. Підприємство надає працівникам щорічну оплачуванувідпустку тривалістю, що встановлюється згідно з чиннимзаконодавством.
Колективним договором може бути передбачена можливістьнадання додаткових порівняно із законодавством днів відпусток длядеяких категорій працівників за рахунок власних коштіворганізацій.
3.8. Працівникам з ненормованим робочим днем надаєтьсядодаткова відпустка до 7 календарних днів як компенсація завиконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність ісамостійність у роботі, необхідність періодичного виконанняслужбових завдань понад встановлену тривалість робочого часу.Список професій і посад, для яких може застосовуватисяненормований робочий день і конкретний термін відпустки,визначається у колективному договорі. Орієнтовний перелік робіт,професій і посад працівників з ненормованим робочим днем наведеноу додатку 2.
3.9. Укладання з працівниками трудового договору у форміконтракту допускається тільки у випадках, передбачених чиннимзаконодавством.
Розділ 4. Зайнятість працівників
4.1. Держбуд і ЦК профспілки разом із зацікавленимипідприємствами здійснюють заходи щодо попередження масовогозвільнення працівників, організовують підготовку, перепідготовкута підвищення кваліфікації кадрів.
4.2. Підприємства під час укладання колективних договорівпередбачають: обов'язки щодо забезпечення підготовки робочихмісць, обсягів робіт і зайнятості працівників, заходи щодопрофесійної підготовки і перепідготовки працівників, щовивільнюються, до настання строку розірвання трудового договору,створення страхових фондів на випадок безробіття; організовуютьпідготовку кадрів в учбових закладах на договірних умовах,навчання другим та суміжним професіям, підвищення кваліфікаціїпрацівників; проводять з профспілковими органами взаємніконсультації з проблем зайнятості працівників, що вивільнюються,надання соціальних гарантій і встановлення джерел їх фінансування.
4.3. За працівниками, що направляються на перекваліфікацію звідривом від виробництва у зв'язку із скороченням штатів,зберігається середня заробітна плата на встановлений періоднавчання.
4.4. У разі банкрутства або ліквідації підприємства керівникспільно з профспілковим комітетом створюють наглядові комісії зпитань дотримання законодавства та соціального захистувивільнюваних працівників.
4.5. Підприємство проводить розгляд питань щодо ліквідації,реорганізації, перепрофілювання або зміни форми власності тількиза участю профспілкового органу. У разі виникнення об'єктивнихпричин, через які неминучі масові звільнення працюючих зініціативи організації, проводити їх лише за умови попереднього(не менше ніж за 3 місяці) письмового повідомлення відповідногопрофоргану про причини і обсяги скорочень, терміни вивільнення,спеціальності та кваліфікації працівників, що підлягаютьскороченню та проведення спільних консультацій щодо заходів,спрямованих на сприяння працевлаштуванню вивільнюванихпрацівників.
4.6. Сторони домовились ввести контроль за дотриманням ворганізаціях вимог ст.113 КЗпПУ ( 322-08 ) щодо визнання простоївне з вини працівників і відповідної оплати за ці простої тазаконності і обгрунтованості надання роботодавцями відпусток беззбереження заробітної плати.
4.7. Підприємства забезпечують працівникам, вивільнюваним напідставах п.1 ст.40 КЗпП України, протягом 2 років переважне правона укладення трудового договору у разі виникнення потребиприйняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.
4.8. Встановити, що випускникам вищих учбових закладів,технікумів, коледжів, професійних училищ, які навчаються назамовлення чи за договорами з підприємствами, гарантуєтьсяобов'язкове працевлаштування на цих підприємствах.
Розділ 5. Екологія, охорона праці та здоров'я працівників
Сторони домовилися:
5.1. Здійснювати контроль та надавати допомогу підприємстваму виконанні галузевої програми поліпшення стану безпеки, гігієнипраці та виробничого побуту.
5.2. Брати участь у розробленні і погодженні державних тагалузевих нормативних актів з питань охорони праці.
5.3. Організовувати навчання, інструктаж і перевірку знаньпосадових осіб з питань охорони праці відповідно до Типовогоположення, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від4 квітня 1994 р. N 30 ( z0095-94 ) і затвердженого галузевоюпрограмою Держбуду.
5.4. Проводити облік випадків виробничого травматизму,профзахворювань; регулярно аналізувати їх причини, розроблятирекомендації та заходи щодо їх усунення.
5.5. Сприяти атестації робочих місць із шкідливими умовамипраці для визначення пільгового пенсійного забезпечення та наданняінших пільг та компенсацій працюючим на підприємствах галузі.
5.6. Сприяти проведенню комплексу заходів щодо соціальногозахисту працюючих згідно із Законом України "Про статус ісоціальний захист громадян, які постраждали внаслідокЧорнобильської катастрофи" ( 796-12 ).
5.7. Рекомендувати адміністраціям підприємств тапрофспілковим органам відповідно до Закону України "Про охоронупраці" ( 2694-12 ):
створювати в кожному структурному підрозділі і на робочихмісцях умови праці, які б відповідали вимогам Закону, а такожзабезпечувати надання працівникам прав, гарантованих чиннимзаконодавством;
організовувати проведення попереднього (під час прийому нароботу) та періодичного (протягом трудової діяльності) медичнихоглядів працівників, зайнятих на важких роботах та на роботах зшкідливими чи небезпечними умовами праці;
створювати на підприємствах служби охорони праці іпередбачити у положеннях та статутах повноваження цих служб;
забезпечувати перегляд посадових інструкцій працівників увсіх ланках управління та виробництва з урахуванням конкретнихобов'язків, прав та відповідальності за виконання покладених наних функцій з питань охорони праці;
забезпечувати працівників необхідним спецодягом, взуттям таіншими засобами індивідуального та колективного захисту відповіднодо нормативів та колективного договору;
вивільняти жінок з важких і шкідливих для здоров'я робіт;
встановлювати доплату працівникам за несприятливі умови праців розмірах, визначених колективним договором, але не нижчих запередбачені цією Угодою:
забезпечувати підготовку спеціалістів для проведенняаварійних робіт та створення відповідних тренажерних центрів;
надавати всіляку допомогу і підтримку непрацюючим інвалідам,які стали інвалідами внаслідок травм на виробництві іпрофзахворювань.
5.8. Здійснювати контроль за виконанням ст. 11 Закону України"Про охорону праці" щодо порядку оплати та розмірів одноразовоїдопомоги на відшкодування шкоди працівникам, які постраждали навиробництві.
Розділ 6. Соціальні гарантії
6.1. Питання соціального розвитку, надання працюючимсоціальних гарантій, пільг та компенсацій понад передбаченихзаконодавством вирішується керівником підприємства і профспілковимкомітетом за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженніорганізації.
Перелік цих гарантій, пільг та компенсацій включається доколективного договору.
6.2. У разі банкрутства або ліквідації підприємствапрацівникам гарантується виплата компенсацій, передбачених чиннимзаконодавством.
6.3. Керівник підприємства здійснює заходи щодо розширеннястрахування життя і здоров'я працівників та майна організації.
6.4. Підприємство не допускає зміни форм власності,перепрофілювання чи ліквідації об'єктів соціально-культурногопризначення, які були збудовані за кошти трудового колективу, беззгоди профспілкового комітету.
6.5. Профспілковий орган підприємства може вносити пропозиціїщодо розірвання контрактів з керівниками підприємств з державноюформою власності (або державною часткою майна), які незабезпечують погашення заборгованості заробітної плати відповіднодо чинного законодавства.
6.6. Цією Угодою рекомендується встановлювати в колективнихдоговорах гарантії, пільги та компенсації за рахунок прибутку, щозалишається в розпорядженні підприємств, зокрема:
надання відпусток за сімейними обставинами (одруження,народження дитини, смерть рідних, близьких родичів та іншівипадки);
здешевлення вартості харчування в їдальнях, буфетах,профілакторіях, дитячих оздоровчих закладах, часткова компенсаціяабо ж допомога у придбанні продуктів харчування;
надання пільг з житлово-комунального обслуговування,виділення за пільговими цінами палива для опалення приватнихбудинків, будівельних матеріалів у разі індивідуальногобудівництва тощо;
здешевлення вартості утримання дітей у дитячих дошкільнихзакладах;
надання матеріальної допомоги працівникам у разі виникнення уних скрутного становища, пов'язаного із стихійним лихом,похованням, звільненням працівників за ініціативою адміністрації;при народженні дитини багатодітним та малозабезпеченим сім'ямтощо;
надання матеріальної допомоги членам ЖБК, а такожбезпроцентних позик працівникам на будівництво індивідуальнихжитлових будинків;
надання пільгових путівок на лікування ветеранам праці,колишнім працівникам, які вийшли на пенсію;
виділення коштів на здешевлення лікування працівників;
заохочення працівників і ветеранів підприємства у зв'язку ізсвятами, ювілейними датами;
надання одноразової допомоги молодим сім'ям тапрацівникам, які повернулися на підприємство після демобілізації зармії.
6.7. Підприємства у разі наявності прибутку можуть значнорозширити перелік та розмір гарантій, пільг та компенсацій.
7. Зобов'язання Державного комітету будівництва,
архітектури та житлової політики
Держбуд України зобов'язується:
7.1. Забезпечувати формування і реалізацію державної політикикомплексного розвитку житлово-комунального господарства,спрямованої на підвищення рівня забезпеченості населення інародного господарства житлово-комунальними послугами таполіпшення їх якості.
7.2. Здійснювати заходи щодо реформування економічнихвідносин в галузі з метою прискорення інтеграції в ринковуекономіку. Забезпечувати поступовий перехід до самоокупності вкористуванні житлом і комунальними послугами.
7.3. Вживати заходи щодо технічного переоснащення галузі наоснові широкого застосування вітчизняних і зарубіжнихнауково-технічних досягнень, налагодження виробництва спеціальноїтехніки, устаткування та приладів для потреб житлово-комунальногогосподарства.
7.4. Здійснювати державну підтримку підприємств галузі увирішенні ними завдань задоволення населення і суспільноговиробництва у житлово-комунальних послугах.
7.5. Вживати заходи щодо поліпшення фінансового станупідприємств і створення умов для погашення заборгованостізаробітної плати та своєчасної її виплати.
7.6. Домагатися запровадження механізму взаємовідносинорганів місцевого самоврядування з підприємствами-постачальникамижитлово-комунальних послуг на основі укладання договорів, щорегламентують обсяги послуг, їх якість, надійність, тарифи, атакож обумовлюють гарантії їх фінансування.
7.7. Сприяти поліпшенню стану соціально-трудових відносин напідприємствах, усуненню колективних трудових конфліктів.Розробляти заходи для посилення мотивації до праці, удосконаленняїї оплати, організації та нормування.
7.8. Розробляти вітчизняну нормативну базу для забезпеченнястійкого функціонування та ефективного розвитку галузі.
7.9. Надавати підприємствам галузі постійну методичну,консультативну і правову допомогу.
7.10. Захищати і представляти інтереси підприємств у вищихорганах державного управління.
8. Зобов'язання ЦК профспілки працівників
житлово-комунального господарства, місцевої
промисловості, побутового обслуговування населення України
ЦК профспілки зобов'язується:
8.1. Суворо дотримуватися встановленого законодавствомпорядку розгляду колективних трудових спорів (конфліктів) іздійснювати заходи, які сприятимуть зниженню соціальної напруги втрудових колективах.
8.2. На підставі чинного законодавства і відповідно до даноїУгоди постійно захищати правові, економічні, соціальні іпрофесійні інтереси членів профспілки та їх сімей. Сприятизниженню соціальної напруги в трудових колективах.
Забезпечити контроль за дотриманням трудового законодавствата захист прав та інтересів працівників галузі, особливо приліквідації підприємств, скороченні виробництва, у разінеобхідності представляти їх інтереси в судах, органах державногоуправління і надавати членам профспілки безкоштовну юридичнудопомогу, консультації.
8.3. Узагальнювати вимоги і пропозиції профспілковихкомітетів і трудових колективів, домагатися їх вирішення увідповідних органах.
8.4. Здійснювати заходи щодо поліпшення умов праці, побуту іоздоровлення трудящих.
8.5. Брати участь у розробленні та перегляді правил і іншихнормативних актів з охорони праці та соціального захисту трудящих.
8.6. Відстоювати інтереси трудових колективів під часпроведення приватизації об'єктів соцкультпобуту, житла, майнаорганізації.
8.7. Здійснювати контроль за своєчасним призначенням івиплатою за рахунок коштів Фонду соціального страхування допомогиу зв'язку з тимчасовою непрацездатністю по вагітності і пологах, уразі народження дитини й інших випадках відповідно до чинногозаконодавства.
8.8. Укладати угоди на оздоровлення трудящих і членів їхсімей з об'єднаннями "Укрпрофоздоровниці" та іншими оздоровчимизакладами.
8.9. Забезпечувати спрямоване фінансування витрат наутримання санаторіїв-профілакторіїв за рахунок коштів Фондусоціального страхування.
8.10. Здійснювати контроль за виконанням заходів щодосоціального захисту працівників галузі відповідно до ЗаконуУкраїни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ).
9. Соціальне партнерство
9.1. Сторони визнають повноваження і права кожної наукладання даної Угоди і зобов'язуються вживати всі заходи длясоціально-економічного захисту прав працівників системи.
9.2. Рішення, що стосуються зміни умов праці, заробітноїплати, скорочення виробництв, закриття підприємств, і впливають назвільнення працівників, та інші, що змінюють стан правового тасоціально-економічного захисту працівників, приймаються Держбудомза погодженням з ЦК галузевої профспілки.
9.3. Сторони зобов'язуються сприяти підприємствам взабезпеченні збільшення обсягів виробництва, призупиненню йогоспаду, зміцненню трудової дисципліни і підвищенню життєвого рівняпрацівників. Конфліктні ситуації, спірні питання, що виникають нагалузевому рівні, вирішуються шляхом переговорів, прийняттямкомпромісних рішень. Страйки можуть відбуватись лише як винятковийзахід протесту з питань, вирішення яких не залежить від Держбудута ЦК профспілки.
9.4. Сторони забезпечують представництво та відстоюютьінтереси працівників житлово-комунального господарства України взаконодавчих та урядових органах, в арбітражному суді, народнихсудах, безкоштовно надають консультації, розглядають скарги тазаяви трудящих, надають методичну і практичну допомогу з питаньданої Угоди, укладання колективних договорів.
9.5. ЦК профспілки разом з Держбудом:
вживають організаційних заходів щодо здійсненняреконструкції та розвитку санаторію-профілакторію "Медобори" тасанаторію "Ай-Петрі", будівництва санаторію-профілакторію вУчкуївці;
сприятимуть утриманню діючих культурно-оздоровчих закладів,будівництву санаторіїв-профілакторіїв у Вінницькій, Житомирськійта Чернігівській областях, будівництву житла для працівниківгалузі, надаватимуть підтримку редакції журналу "Міськегосподарство України".
9.6. Сторони зобов'язуються забезпечити постійний обмінінформацією про стан справ у галузі.
Сторони рекомендують відповідним галузевим органам державноївиконавчої влади, обласним та міським галузевим комітетампрофспілки забезпечити постійний обмін інформацією про стан справна підприємствах житлово-комунального господарства відповіднихрегіонів.
10. Гарантії діяльності профспілки
10.1. Права профспілки визначаються законами України,Генеральною угодою, Статутом профспілки, регіональними угодами,колективними договорами підприємств та цією Угодою.
10.2. Підприємство надає профспілковому комітету безкоштовнонеобхідне для його діяльності приміщення як для роботи, так і дляпроведення зборів, засоби зв'язку.
10.3. Підприємство своєчасно, але не пізніше як у 5-ти деннийтермін після виплати працівникам заробітної плати, перераховує нарозрахунковий рахунок профспілкового комітету утримані на підставіособистих письмових заяв членів профспілки членські внески.
10.4. Підприємство може перераховувати профспілковомукомітету кошти у розмірі не менше 0,3 відсотка фонду оплати праціна культурно-спортивну роботу за рахунок прибутку, що залишаєтьсяу її розпорядженні.
10.5. Підприємство поширює пільги і гарантії, що передбаченіколективним договором, положення про преміювання, в тому числі зарезультати господарської діяльності, виплату винагород та іншихматеріальних заохочень, а також право на майновий пай (акції) уразі проведення приватизації основних засобів виробництва навиборних і штатних профспілкових працівників.
10.6. Підприємство забезпечує виборним профспілковимпрацівникам після закінчення їх повноважень за виборною посадоюпопередню роботу (посаду), а в разі відсутності такої - іншурівноцінну роботу (посаду) крім випадків повної ліквідаціїпідприємства або вчинення працівником неправомірних дій.
10.7. Підприємство сприяє у навчанні профспілковихпрацівників з питань соціально-економічного захисту працюючих,охорони праці за рахунок власних коштів.
10.8. Підприємство надає безкоштовно профспілковому комітетуінформацію про свою економічну та господарську діяльність.
10.9. Підприємство забезпечує участь представниківпрофспілкового комітету у нарадах, засіданнях з питань, щостосуються трудових і соціально-економічних інтересів працівників.
10.10. Профспілковий комітет підприємства утримується відорганізації страйків з питань, передбачених цією Угодою,колективним договором, за умови їх виконання.
10.11. Держбуд та ЦК галузевої профспілки Українирекомендують: залучати представника профкому (в особі його голови)до складу правління акціонерного товариства, комісії зприватизації і враховувати пропозиції профкому в прийняттірішень:
надавати головам профспілкових комітетів та профактиву, якіне звільнені від основної роботи, вільний від роботи час іззбереженням середньої заробітної плати для виконання нимигромадських обов'язків, профспілкового навчання;
приймати статут підприємства і вносити зміни до нього ізврахуванням позиції профкому;
поширювати на працівників культурно-освітніх, оздоровчих,спортивних та інших закладів підприємств, об'єднань, асоціацій,інститутів умови преміювання, пільги, винагороди, гарантії такомпенсації, що встановлені для працівників цих підприємств;
забезпечувати вільний доступ до матеріалів, документів, атакож до всіх підрозділів і служб підприємств, у тому числіпідприємств громадського харчування, медустанов тощо дляздійснення профспілковим комітетом наданих профспілкам правконтролю за дотриманням чинного законодавства, станом охоронипраці, виконанням колективного договору.
10.12. Рішення, які обмежують права та повноваженняпрофспілки згідно з її Статутом та цією Угодою, вважаютьсянедійсними.
11. Відповідальність сторін за виконання взятих зобов'язань
11.1. Сторони, які уклали Угоду, несуть відповідальність зареалізацію відповідних пунктів цієї Угоди.
11.2. За порушення чи невиконання положень Угоди, ухиленнявід участі в переговорах, за ненадання своєчасної інформації,необхідної для колективних переговорів і здійснення контролю,представники Сторін несуть відповідальність згідно з КодексомУкраїни про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 )і Законом України "Про колективні договори і угоди" ( 3356-12 ).
11.3. Положення галузевої Угоди обов'язкові для врахування наподальших рівнях колективних переговорів як мінімальні гарантії.
11.4. Зміни і доповнення до цієї Угоди протягом терміну їїдії можуть вноситися за взаємною згодою Сторін.
12. Контроль за виконанням угоди
12.1. Контроль за виконанням цієї Угоди здійснюєтьсябезпосередньо Сторонами, що її уклали, чи двосторонньою комісією,склад якої визначається Сторонами Угоди.
12.2. Кожна із Сторін щоквартально аналізує хід виконанняУгоди, у разі невиконання окремих пунктів здійснює додатковізаходи щодо їх реалізації.
12.3. Контроль за виконанням Угоди здійснюють також трудовіколективи, які звертаються при виявленні порушень до двосторонньоїкомісії, або безпосередньо до осіб, які підписали Угоду.
12.4. Про стан виконання цієї Угоди Сторони звітують у січні1999 року. Угоду підписано у двох примірниках, які зберігаються укожної із Сторін і мають однакову юридичну силу.
Додаток 1
до Галузевої угоди на 1998 рік
Перелік
доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових
окладів працівників, що мають галузевий характер
------------------------------------------------------------------
|Найменування доплат і надбавок| Розміри доплат і надбавок |
|------------------------------+---------------------------------|
| Доплати | |
|------------------------------+---------------------------------|
|За суміщення професій (посад) |Доплати одному працівнику|
| |максимальними розмірами не|
| |обмежуються і визначаються|
| |наявністю одержаної економії за|
| |тарифними ставками і окладами|
| |суміщуваних працівників. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За розширення зони |Доплати одному працівнику|
|обслуговування або |максимальними розмірами не|
|збільшення обсягу робіт |обмежуються і визначаються|
| |наявністю одержаної економії за|
| |тарифними ставками і окладами,|
| |які могли б виплачуватися за|
| |умови нормативної чисельності|
| |працівників. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За виконання обов'язків |До 100 відсотків тарифної ставки|
|тимчасово відсутнього |(окладу) відсутнього працівника. |
|працівника | |
|------------------------------+---------------------------------|
|За роботу у важких і |За роботу у важких і шкідливих|
|шкідливих та особливо важких |умовах праці - до 12 відсотків,|
|і особливо шкідливих умовах |за роботу в особливо важких і|
|праці |особливо шкідливих умовах праці -|
| |до 24 відсотків тарифної ставки|
| |(посадового окладу). |
|------------------------------+---------------------------------|
|За робочий день з |До 30 відсотків тарифної ставки|
|розділенням зміни на дві |(окладу) за відпрацьований час. |
|частини (з перервою в роботі | |
|понад дві години) | |
|------------------------------+---------------------------------|
|За інтенсивність праці |До 12 відсотків тарифної ставки. |
|робітників | |
|------------------------------+---------------------------------|
|За роботу у вечірній час (з |До 20 відсотків тарифної ставки|
|18 до 22 годин) |за кожну годину роботи в цей час.|
|------------------------------+---------------------------------|
|За роботу в нічний час |До 40 відсотків годинної тарифної|
| |ставки (посадового окладу) за|
| |кожну годину роботи в цей час. |
|------------------------------+---------------------------------|
|На період освоєння нових |Підвищення відрядних розцінок до|
|норм трудових витрат |20 відсотків, підвищення|
| |тарифних ставок до 10 відсотків. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За керівництво бригадою |Доплата диференціюється залежно|
|(бригадиру, не звільненому |від кількості робітників у|
|від основної роботи) |бригаді. При чисельності бригади|
| |до 10 чол. - у розмірі до|
| |25 відсотків місячної тарифної|
| |ставки розряду, присвоєного|
| |бригадиру; понад 10 чол. - до|
| |35 відсотків місячної тарифної|
| |ставки розряду, присвоєного|
| |бригадиру; понад 25 чол. - до|
| |50 відсотків місячної тарифної|
| |ставки розряду, присвоєного|
| |бригадиру. Ланковим, якщо|
| |чисельність ланки перевищує|
| |5 чоловік, встановлюється доплата|
| |в розмірі до 50 відсотків|
| |відповідної доплати бригадиру. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За високу професійну |Диференційовані надбавки до|
|майстерність |тарифних ставок робітників;|
| |III розряду - до 12 відсотків,|
| |IV розряду - до 16 відсотків,|
| |V розряду - до 20 відсотків, VI і|
| |вищих розрядів - до 24 відсотків.|
|------------------------------+---------------------------------|
|За класність водіям легкових |Водіям 2-го класу - 10 відсотків,|
|і вантажних автомобілів, |1-го класу - 25 відсотків|
|автобусів |встановленої тарифної ставки за|
| |відпрацьований час водієм. В|
| |таких же розмірах встановлюється|
| |надбавка водіям|
| |міськелектротранспорту. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За ненормований робочий день |Водіям легкових автомобілів у|
| |розмірі до 25 відсотків|
| |встановленої місячної тарифної|
| |ставки. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За високі досягнення у праці |До 50 відсотків посадового |
| |окладу. |
|------------------------------+---------------------------------|
|За виконання особливо |До 50 відсотків посадового |
|важливої роботи на певний |окладу. |
|термін | |
------------------------------------------------------------------
Додаток 2
до Галузевої угоди на 1998 рік
Орієнтовний перелік професій і посад
працівників з ненормованим робочим днем
1. Керівники організацій, підприємств, установ (керуючі,директори, начальники та інші).
2. Головні інженери, головні інженери проектів.
3. Керівники (начальники) відділів, проектів, господарств,служб, виробництв, депо, парків, майстерень, колон, станцій,цехів, дільниць, відділень, змін, секторів, проектних кабінетів,бюро, груп, інспекцій та інших структурних підрозділів.
4. Завідувачі: відділів, лабораторій, секторів, бюро, груп,господарств, гуртожитків, машинописних, креслярско-копіювальних ікопіювально-розмножувальних бюро, архівів, канцелярій, складів.
5. Головні спеціалісти всіх спеціальностей: механіки,технологи, геодезисти, гідрологи, маркшейдери, енергетики,електрики, електромеханіки, зварники, електроніки, економісти,диспетчери, конструктори, архітектори.
6. Наукові співробітники, вчені секретарі.
7. Головні бухгалтери (старші бухгалтери на правах головнихбухгалтерів).
8. Провідні інженери всіх спеціальностей, економісти,бухгалтери, бухгалтери-ревізори, юрисконсульти, психологи,соціологи, художники-конструктори, математики.
9. Інженери всіх спеціальностей та категорій, економісти,маркшейдери, архітектори, бухгалтери, бухгалтери-ревізори,ревізори, юрисконсульти, психологи, соціологи, художники(дизайнери).
10. Старші: інструктори, інспектори, ревізори, майстри.
11. Техніки усіх спеціальностей і категорій.
12. Старші виконавці робіт, виконавці робіт, майстри,механіки дільниць, механіки (електромеханіки).
13. Нормувальники, табельники.
14. Інспектори, інструктори, диспетчери, таксувальники,рахівники, касири, товарознавці, агенти, комірники, експедитори,адміністратори, лаборанти, паспортисти, фотографи, копіювальники,контролери пасажирського транспорту.
15. Друкарки усіх категорій, стенографістки, секретарі.
16. Архіваріуси, діловоди, оператори апаратів
мікрофільмування та копіювання.
17. Креслярі-конструктори, креслярі.
18. Водії легкових автомобілів.
19. Коменданти, кастелянки, вихователі в гуртожитках,завідувач камер схову, техніки-доглядачі.
Примітка: Заступникам та помічникам ненормований робочий деньустановлюється у тих випадках, коли він установлений відповіднимкерівникам організацій і їх структурних підрозділів.
Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованимробочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характерпраці, затверджено наказом Міністерства праці та соціальноїполітики України від 10.10.97 р. N 7 ( v0007203-97 ).
Надруковано: "Міське господарство України", N 2\98.