• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про результати діяльності Національної служби посередництва і примирення в січні-вересні 2005 року

Національна служба посередництва і примирення | Звіт від 01.10.2005
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Звіт
  • Дата: 01.10.2005
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Звіт
  • Дата: 01.10.2005
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
З В І Т
01.10.2005
Про результати діяльності Національної служби посередництва і примирення в січні-вересні 2005 року
У звітний період Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП), її відділення в Автономній Республіці Крим та областях, сектор по роботі в місті Києві, представництво НСПП в місті Севастополі продовжували реалізовувати завдання, визначені Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000.
Особливостями роботи НСПП в січні-вересні п.р. по сприянню поліпшенню соціально-трудових відносин, запобіганню виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та сприянню їх своєчасному вирішенню, здійсненню посередництва між найманими працівниками та власниками або уповноваженими ними органами (представниками) при вирішенні спорів (конфліктів), а також прогнозуванню ймовірних змін соціально-трудових відносин у колективах було те, що вона здійснювалася в умовах економічної нестабільності, уповільненого зростання ВВП, збільшення з початку року заборгованості із заробітної плати як основного конфліктогенного фактора, зростання цін на товари і послуги та ін., що в кінцевому результаті негативно позначалося на стані соціально-трудових відносин, вело до збільшення кількості нових спорів, конфліктних ситуацій, акцій соціального протесту.
Це вимагало від НСПП, її структурних підрозділів у регіонах більш енергійних зусиль по впровадженню на місцях примирно-переговорних процедур при вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), ініціюванню узгоджувальних зустрічей сторін, здійсненню заходів щодо розв'язання розбіжностей на доконфліктній стадії, налагодженню скоординованої взаємодії, соціального діалогу, відкритості всіх зацікавлених органів та організацій для своєчасного вирішення спірних чи конфліктних ситуацій.
1. Аналіз стану і динаміки соціально-трудових відносин
Результати моніторингу НСПП стану і динаміки соціально-трудових відносин протягом 9 місяців 2005 року дають підстави стверджувати, що, не дивлячись на дію цілого ряду негативних причин та факторів економічного, фінансового, соціального, структурно-організаційного характеру, в трудових колективах галузей економіки вдалося забезпечити в цілому стабільні соціально-трудові відносини, а їх ускладнення чи й загострення своєчасно локалізувати і вирішувати правовим шляхом, через примирні процедури (примирні комісії, трудові арбітражі, реалізацію рекомендацій НСПП тощо).
Як і раніше, центр ускладнень соціально-трудових відносин був зміщений на виробничий рівень: із загальної кількості колективних трудових спорів (конфліктів), що перебували на контролі й сприянні НСПП у вирішенні в 2005 році, майже 87% спорів припадало на виробничий рівень (на підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи чи окремі категорії найманих працівників). Разом з тим, найбільш чисельними за кількістю учасників залишалися колективні трудові спори галузевого рівня: в 4 спорах цього рівня (вугільна промисловість, енергетика, машиністи електропоїздів метрополітену, охорона здоров'я) беруть участь понад 1 млн. 107 тис. осіб.
Як і прогнозувала НСПП, втрата існуючих темпів соціально-економічного розвитку, дія інших негативних об'єктивних чи суб'єктивних причин економічного або й позаекономічного характеру негативно позначилися на стані і динаміці соціально-трудових відносин, розширили поле розбіжностей між найманими працівниками та власниками, призвели до нових колективних трудових спорів (конфліктів). Якщо станом на 01.10.2004 року НСПП зареєструвала виникнення 51 нового колективного трудового спору, то на цю дату в поточному році - 88 таких спорів (ріст на 72,5%); конфліктних ситуацій - відповідно 263 і 342 (ріст на 30,0%).
Протягом 9 місяців п.р. найчастіше ускладнення соціально-трудових відносин виникали у колективах вугільної промисловості, житлово-комунального господарства, підприємств з виробництва машин та устаткування, харчової промисловості та перероблення сільськогосподарської продукції, результуючись у колективних трудових спорах чи конфліктних ситуаціях. Як правило, в основі погіршення відносин між найманими працівниками та власниками були: складний, в частині випадків - кризовий фінансово-економічний стан підприємств та організацій, нерозрахунки за виконані роботи та послуги, неповні і несвоєчасні перерахування відповідних бюджетних призначень та ін.
З метою організації скоординованого і невідкладного реагування на всіх рівнях на ускладнення чи загострення соціально-трудових відносин НСПП у звітному періоді підготовлено понад 50 оперативних інформацій, з них 24 - термінових про стан та динаміку таких відносин на конкретних підприємствах, установах та організаціях; по більшості з них Кабінетом Міністрів України були дані відповідні доручення.
З цією ж метою протягом січня-вересня 2005 року НСПП поглиблено вивчено в усіх регіонах стан соціально-трудових відносин у колективах 478 наукових та науково-дослідних установ різних форм власності та галузевої приналежності (лютий-березень), 300 підприємств металургії та оброблення металу (травень-червень), 381 підприємства текстильної промисловості та пошиття одягу (серпень-вересень); розпочато вивчення цих питань на підприємствах харчової промисловості та перероблення сільськогосподарських продуктів. Результати вивчення направлялися НСПП зацікавленим органам разом із відповідними рекомендаціями та пропозиціями.
За даними 9 місяців п.р. є підстави стверджувати, що підготовлений НСПП у звітний період прогноз можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на друге півріччя 2005 року виявився значною мірою достовірним.
У звітному періоді найбільша кількість спірних та конфліктних ситуацій, а також страйків, акцій соціального протесту припадала на трудові колективи вугледобувних, вуглепереробних, шахтобудівних підприємств, інші підприємства та організації в структурі вугільної промисловості.
Із загальної кількості колективних трудових спорів (38 спорів, 122 вимоги), вирішенню яких сприяла НСПП протягом 9 місяців 2005 року, 33 спори відбувалися на виробничому рівні, 4 - на територіальному, один - на галузевому рівні між Профспілкою працівників вугільної промисловості України та Міністерством палива та енергетики України; протягом зазначеного періоду виникло 7 нових спорів. Для порівняння: протягом аналогічного періоду 2004 року на сприянні НСПП було 43 спори (144 вимоги), з них на виробничому рівні 36, на територіальному - 6, на галузевому - 1; виникло нових спорів - 8.
У звітному періоді найбільша кількість спірних чи конфліктних ситуацій з названих вище причин припадала на трудові колективи Волинської, Донецької, Кіровоградської, Луганської областей. В окремих колективах вугільної галузі мали місце страйки, акції соціального протесту у формі пікетувань приміщень органів влади, голодувань, непідняття на поверхню після закінчення зміни тощо.
Практика сприяння НСПП вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій в шахтарських колективах, встановлення з виїздом на місце реальних причин ускладнення соціально-трудових відносин у колективах, аналіз змісту вимог, що висувалися найманими працівниками у спорах (конфліктах), матеріали щодекадного оперативного інформування відділень НСПП у шахтарських регіонах - Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській, Луганській, Львівській областях дають підстави стверджувати, що найбільш поширеними причинами дестабілізації соціально-трудових відносин у колективах підприємств вугільної промисловості були:
- складний фінансово-економічний стан значної частини підприємств вугільної галузі (спад у порівнянні з минулими роками виробничих потужностей і обсягів вуглевидобутку; значні обсяги дебіторської та кредиторської заборгованості: станом на 01.08.2005 року дебіторська заборгованість по галузі складала 6563,0 млн. грн., ріст з початку року простроченої заборгованості на 17,9%; кредиторська - відповідно 17271,1 млн. грн. і 11,6%; високий відсоток збиткових підприємств - у січні-липні 2005 року підприємства, що отримали збиток, становили 57,9% від загальної кількості; часті зміни структури управління галуззю, підпорядкованості підприємств тощо), що в кінцевому рахунку мало негативні соціальні наслідки;
- зниження в 2005 році обсягів бюджетного фінансування галузі у порівнянні з минулим роком на 700 млн. грн., нерівномірне щомісячне протягом поточного року бюджетне фінансування державної підтримки вугільної галузі, неефективне використання цих коштів на часткове покриття витрат по собівартості, капітальному будівництву, технічному переоснащенню, на реструктуризацію тощо;
- існуюча до серпня п.р. заборгованість із заробітної плати (станом на 01.07.2005 року борг складав 312 млн. грн.; на 01.09.2005 року залишок боргу на економічно активних підприємствах галузі становив 72,7 млн. грн. перед 41,6 тис. працівниками - зменшення на 43,4%; на підприємствах-банкрутах на зазначену дату борг становив 8,8 млн. грн. - зменшення на 30,7%). Основна сума існуючої на початок вересня п.р. заборгованості із заробітної плати (49,7 млн. грн.) припадала на підприємства приватної власності;
- систематичне порушення термінів і повноти виплати поточної зарплати;
- відносно низький рівень заробітної плати шахтарів, неспроможність багатьох підприємств галузі з економічних та фінансових причин забезпечити встановлення тарифних ставок (посадових окладів) працівникам підприємств вугільної галузі з розрахунку визначеного законом рівня мінімальної заробітної плати. При збільшенні у порівнянні з 2004 роком тарифних ставок і окладів в середньому в 1,6 раза середній розмір тарифних ставок і окладів на підприємствах галузі становить лише 60% від визначеного Генеральною та галузевою угодами. Середній рівень заробітної плати у вугільній промисловості продовжує залишатися найнижчим у паливно-енергетичному комплексі (в січні-серпні п.р. нараховано в середньому на одного працівника 1130,62 грн.);
- незадовільний стан забезпечення охорони праці на більшості підприємств галузі (у першому півріччі п.р. загинуло 62 працівники, що більше минулорічного рівня на 4 випадки; сталося 2762 випадки виробничого травматизму) та ін.
Аналіз всього масиву вимог (122), висунутих найманими працівниками підприємств вугільної галузі у колективних трудових спорах, показує, що, як і раніше, найбільша їх частина стосувалася проблем погашення заборгованості із заробітної плати (37 або 30,3%), своєчасної виплати поточної заробітної плати (21 або 17,2%), забезпечення належних умов охорони праці (19 або 15,6%), підвищення рівня заробітної плати, запровадження ставок заробітної плати та посадових окладів, виходячи з визначеного законодавством рівня мінімальної заробітної плати (16 або 13,1%). Показово, що за підсумками соціологічного опитування, проведеного в 2005 році на замовлення НСПП на приватизованих вугільних підприємствах України, найвагомішими результатами приватизації наймані працівники вважають ліквідацію заборгованості із заробітної плати, стабільну виплату поточної зарплати і постійне зростання її рівня.
В скрутному становищі у вугільній промисловості продовжують функціонувати непромислова та соціальна сфери, колективи шахтобудівельників. Їх проблеми вирішуються по залишковому принципу. Тут не відбулося істотних змін у погашенні заборгованості із зарплати, забезпеченні своєчасності і повноти виплати поточної зарплати та ін.
Про періодично нестабільний стан соціально-трудових відносин у колективах вугільної галузі протягом 9 місяців 2005 року свідчить і те, що 27.09.2005 року президія ЦК профспілки працівників вугільної промисловості прийняла звернення до працівників вугільної промисловості взяти участь у мітингах (орієнтовно - понад 50 тис. учасників) на захист інтересів галузі у зв'язку з передбачуваним недостатнім рівнем фінансування вугільної галузі в проекті Державного бюджету України на 2006 рік тощо.
Завдяки плановому вивченню структурними підрозділами НСПП стану соціально-трудових відносин у колективах вугільної галузі, своєчасному реагуванню НСПП, інших зацікавлених органів та організацій на ускладнення ситуації частину конфліктних ситуацій, колективних спорів, що були на контролі НСПП, було вирішено і нормалізовано.
На ряді підприємств попереджено застосування стихійних страйків, акцій соціального протесту.
Прогнозуючи ситуацію щодо стану соціально-трудових відносин у колективах вугільної галузі до кінця поточного року, є підстави стверджувати, що врахування пропозицій працівників вугільної промисловості у проекті Державного бюджету на 2006 рік щодо фінансування галузі, погашення в серпні-вересні 2005 року основного обсягу заборгованості із заробітної плати і недопущення утворення нового боргу, прискорене завершення реструктуризації галузі і переходу до трирівневої схеми управління, безумовна реалізація інших урядових та галузевих рішень стосовно підвищення ефективності функціонування вугільних підприємств тощо дозволять створити належні умови для істотного поліпшення відносин між найманими працівниками та власниками. І, навпаки, невнесення коректив у проект держбюджету на наступний рік, як того вимагають представники найманих працівників галузі (виділення для потреб галузі бюджетних коштів у сумі 5,9 млрд. грн.), подальші порушення термінів виплати поточної зарплати, неконструктивна позиція на місцях щодо запровадженням тарифних ставок та окладів на рівні, визначеному законом; повернення практики лише часткових розрахунків за відвантажене споживачам вугілля та ін. можуть вже до кінця року спричинити появу нових колективних трудових спорів, страйків, акцій соціального протесту. Не можна не враховувати й того, що за інформацією з вугільних регіонів, в останні місяці має місце певна активізація застосування протестних акцій (пікетувань, мітингів, страйків, короткочасних припинень роботи), що надалі може посилюватися як економічними, так і позаекономічними факторами.
Об'єктом постійної уваги НСПП протягом звітного періоду залишалися соціально-трудові відносини, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), їх запобігання у колективах житлового та комунального господарства, зокрема, міського електротранспорту та ліфтового господарства,що було спричинено стабільно високим в останні роки рівнем ускладнень тут соціально-трудових відносин, колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, непоодинокими страйками та акціями соціального протесту.
Комплекс заходів, що були вжиті на різних рівнях (на законодавчому, на рівні центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, на виробничому рівні) в січні-вересні 2005 року щодо цього життєзабезпечуючого виду економічної діяльності, дещо поліпшили умови діяльності підприємств житлового та комунального господарства, однак, поки що не привели до суттєвого перелому в діяльності підприємств та організацій і галузі в цілому.
Структурний аналіз причин ускладнення соціально-трудових відносин у колективах виробничих управлінь житлово-комунального господарства, комбінатів комунальних підприємств, підприємств житлового господарства, міського електротранспорту, ліфтового господарства, водопостачання та водовідведення, санітарного прибирання та ін. показує, що, як і раніше, значний відсоток причин породжується позагалузевими факторами:
- постійним недофінансуванням підприємств галузі з бюджетів усіх рівнів;
- нестачею коштів у органів місцевого самоврядування для виконання своїх повноважень у сфері житлово-комунального господарства;
- заборгованістю виконавчих органів рад різних рівнів, комунальних підприємств, підпорядкованих місцевим радам, за роботи та послуги, надані підприємствами житлового та комунального господарства;
- боргами по субвенціях на надання пільг, субсидіях населенню на оплату житлово-комунальних послуг та компенсаціях за пільговий проїзд окремих категорій громадян;
- несвоєчасними, неповними розрахунками споживачів житлово-комунальних послуг та ін.
На даний час у сфері житлово-комунального господарства зіткнулися протилежні інтереси: з одного боку - служб галузі, зацікавлених у введенні економічно обгрунтованих тарифів за житлово-комунальні послуги, що робили б ці послуги рентабельними, а з іншого - інтереси споживачів, які категорично проти механічного, необґрунтованого підвищення цін на житлово-комунальні послуги при даному рівні заробітної плати та інфляції. Показовим у цьому відношенні були дві акції соціального протесту, що відбулися 28.09.2005 року в м. Харкові: о 9.00 год. Харківську міську раду пікетували 2500 учасників акції, які вимагали відмінити рішення міської ради щодо збільшення тарифів на комунальні послуги, а в 11.35 год. - 1000 працівників житлово-комунального господарства, які підтримували таке рішення міської ради.
Надане органам місцевого самоврядування право встановлювати економічно обґрунтовані тарифи на житлово-комунальні послуги в багатьох випадках гальмується складністю пошуків на місцях зважених рішень у цих питаннях, що переводить проблеми фінансово-економічного стану багатьох підприємств галузі до розряду хронічних.
Сферою періодичного ускладнення соціально-трудових відносин і оперативного реагування НСПП в січні-вересні п.р. залишався міський електротранспорт цілого ряду міст. В листі НСПП від 07.04.2005 року N 03-01/27 до Кабінету Міністрів України за результатами ситуації на місцях Служба зазначала, що причинами зростання напруги в соціально-трудових відносинах у колективах цього виду транспорту є невідповідність планових бюджетних призначень по субвенціях щодо компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян реальним витратам підприємств, неповне і несвоєчасне надходження субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Запропоновані НСПП заходи щодо нормалізації ситуації, на жаль, повною мірою не були враховані, а соціально-трудові відносини на цілому ряді підприємств знову загострилися.
Так, на Запорізькому комунальному підприємстві міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" (м. Запоріжжя), де 01.08.2005 року вже проводилася акція протесту, а вжитими заходами напругу було тимчасово знято, станом на 20.09.2005 року знову сформувалася заборгованість із заробітної плати в сумі 1720,1 тис. грн.
В м. Стаханові (Луганська область), де із 100 тисяч міського населення 45 тис. становлять пільгові категорії громадян, при встановленому фінансуванні на рік в обсязі 1110,8 тис. грн. надана сума субвенції складає лише 11% від запланованого, що на 01.09.2005 року призвело до нової заборгованості працівникам КП "Стахановське трамвайно-тролейбусне управління" в сумі 391,7 тис. грн.
Нерегулярне надходження субвенції з держбюджету в будь-який момент може призвести до подальшого загострення стану соціально-трудових відносин на КП "Черкасиелектротранс" м. Черкаси, де вже мав місце стихійний страйк (станом на 01.08.2005 року борг із субвенції складав тут 992,0 тис. грн.).
Зважаючи на те, що за участі НСПП, місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування на виробничому та територіальному рівні по даних спорах та конфліктних ситуаціях всі можливі заходи вжито, 26.09.2005 року НСПП звернулася до Кабінету Міністрів України за сприянням у вирішенні зазначених вище проблем.
В цілому в звітному періоді НСПП, її структурні підрозділи в Автономній Республіці Крим та 14 областях сприяли вирішенню 24 колективних трудових спорів (конфліктів) спорів на підприємствах житлово-комунального господарства, з них на виробничому рівні - 22, на територіальному - двом. За кількістю спорів у розрізі галузей - це один з найвищих показників (після вугільної промисловості). З усіх зареєстрованих НСПП в січні-вересні 2005 року колективних трудових спорів найбільша у розрізі галузей кількість спорів (16) припадає на колективи житлово-комунального господарства, що вказує на високий рівень наявності конфліктогенних причин у галузі.
Аналіз структури вимог, що були висунуті станом на 01.10.2005 року в названих спорах, засвідчує, що із загальної кількості вимог (65) найбільша їх кількість (31 або 47,7%) стосувалася погашення заборгованості із заробітної плати та своєчасної виплати поточної зарплати, 14 (21,5%) - підвищення рівня зарплати, встановлення належних умов оплати праці, 6 (9,2%) - забезпечення належних умов охорони праці та ін.
За сприяння НСПП, відділень в областях, місцевих органів влади, профспілок та роботодавців у звітний період було вирішено 7 (29,2%) колективних трудових спорів, у тому числі 4 - щодо погашення заборгованості із заробітної плати та своєчасності виплати поточної зарплати; задоволено 19 вимог, у тому числі щодо названих питань - 8.
В ряді областей завдяки оперативному реагуванню відділень НСПП, скоординованим діям інших зацікавлених органів та організацій вдалося попередити виникнення нових спірних чи конфліктних ситуацій, страйків, акцій соціального протесту на підприємствах житлово-комунального господарства.
У звітному періоді особлива увага НСПП її відділень в регіонах приділялася стану соціально-трудових відносин у галузі машинобудування, зважаючи на хронічно високу тут кількість колективних трудових спорів (28), конфліктних ситуації (113).
Незважаючи на заходи, що вживаються на всіх рівнях по поліпшенню ситуації, протягом 9 місяців п.р. в галузі виникло 13 нових колективних трудових спорів (14,8% до загального числа зареєстрованих НСПП з початку року спорів). Основною і безпосередньою причиною виникнення спорів на машинобудівних підприємствах були наявна заборгованість із заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати. Саме цих питань стосувалися 20 з 35 вимог, висунутих найманими працівниками в зазначених спорах. Станом на 01.09.2005 року значною є загальна сума заборгованості із заробітної плати на економічно активних підприємствах машинобудування - 65,2 млн. грн. (майже 30% загального боргу по промисловості).
Протягом звітного періоду завдяки проведенню примирно-переговорних процедур за сприяння НСПП, її відділень в регіонах у взаємодії з усіма зацікавленими органами та організаціями було вирішено 13 колективних трудових спорів, знято з реєстрації та контролю 37 вимог найманих працівників, у т.ч. 13 вимог щодо погашення заборгованості із заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати, 11 - щодо підвищення рівня оплати праці та встановлення відповідних умов оплати праці; решта вимог стосувалися виконання заходів з охорони праці, забезпечення продуктивної зайнятості тощо.
Досить складним і неоднозначним протягом січня-вересня п.р. за результатами аналізу НСПП був стан соціально-трудових відносин у колективах підприємств сільського господарства різних організаційно-правових форм.
У звітний період на контролі і сприянні структурних підрозділів НСПП у вирішенні було 96 конфліктних ситуацій у трудових колективах сільгосппідприємств в Автономній Республіці Крим та майже всіх областях. Найбільша кількість конфліктних ситуацій мала місце в Вінницькій, Волинській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Одеській, Полтавській, Хмельницькій, Чернігівській та інших областях. Із всієї кількості конфліктних ситуацій лише одна виникла на територіальному рівні, решта - на виробничому.
За конструктивної співпраці відділень НСПП з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, роботодавцями та галузевими профспілками частину конфліктних ситуацій вдалося вирішити, локалізувати, попередити виникнення колективних трудових спорів. Службою активно і продуктивно використовувалися можливості оперативного інформування з наступною організацією невідкладного реагування на ускладнення соціально-трудових відносин у колективах.
Типовими причинами та факторами виникнення розбіжностей між найманими працівниками та власниками в січні-вересні 2005 року, як показує аналіз, були:
- значна заборгованість із заробітної плати (станом на 01.09.2005 року сума невиплаченої зарплати на сільгосппідприємствах становила 297,7 млн. грн. - ріст з початку року на 7,9%; борг на економічно активних сільгосппідприємствах становив 125,0 млн. грн. - зменшення з початку року лише на 4,4%). Із загальної кількості штатних працівників, яким серед галузей економіки своєчасно не виплачено зарплату на зазначену дату, майже третина - в сільському господарстві. В галузі поки що не відбулося очікуваного після збору урожаю істотного погашення заборгованості із заробітної плати;
- порушення чинного законодавства про оплату праці найманих працівників на сільськогосподарських підприємствах-банкрутах та економічно неактивних підприємствах (станом на 01.09.2005 року на 1059 сільгосппідприємствах-банкрутах борг із заробітної плати складав 106,0 млн.грн. - ріст з початку року на 47,2%). Відбувається подальше погіршення ситуації: збільшується кількість підприємств-банкрутів, прискорено зростає обсяг невиплаченої ними заробітної плати;
- найнижчий серед галузей економіки рівень заробітної плати (нарахована середньомісячна заробітна плата штатних працівників сільгосппідприємств за січень-серпень 2005 року, не дивлячись на тенденцію її росту, залишається найнижчою і склала 387,87 грн., або 51,6% до середнього рівня по економіці). Масово порушується законодавчо встановлене положення про мінімальний розмір заробітної плати;
- невиконання чи лише часткове виконання власниками умов колективних договорів, угод, графіків погашення заборгованості із зарплати; невиконання орендарями в повній мірі зобов'язань по договорах оренди майнових і земельних паїв та ін.
Як і раніше, дія на селі стримуючих факторів (наявність присадибних ділянок, земельних та майнових паїв, побоювання селян втратити робоче місце в умовах обмеженої пропозиції вакантних місць тощо) в багатьох випадках роблять напругу в соціально-трудових відносинах сільгосппідприємств неявною, прихованою, що ускладнює ефективне усунення конфліктогенних причин.
У звітному періоді робота НСПП, що була спрямована на поліпшення соціально-трудових відносин, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) у колективах установ, організацій та закладів бюджетної сфери, зокрема, освіти, охорони здоров'я, культури, відбувалася в сприятливих умовах реалізації в країні цілого комплексу соціальних програм (підвищення ставок заробітної плати та посадових окладів працівникам бюджетної сфери, введення в дію першого етапу запровадження нової тарифної сітки окладів, реалізація Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" та ін.).
Зниження рівня конфліктності в колективах працівників бюджетної сфери знайшло своє відображення в зменшенні, у порівнянні з відповідним періодом минулого року, кількості колективних трудових спорів та конфліктних ситуації, що перебували на контролі НСПП, її відділень з метою вирішення. Так, за 9 місяців п.р. відділення НСПП у регіонах сприяли розв'язанню розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин у 14 конфліктних ситуаціях в галузі освіти, 21 - охорони здоров'я та 7 - культури, в той час як за аналогічний період минулого року - відповідно 25, 22 та 13.
Протягом звітного періоду НСПП були зареєстровані 3 нових спори в бюджетній сфері, в т.ч. один - у закладах освіти, 2 - охорони здоров'я. За відповідний період 2004 року таких спорів виникло 6, з них в освіті - 4, охороні здоров'я та культурі - по одному. Всього з початку 2005 року НССП сприяє вирішенню 17 колективних трудових спорів у галузі освіти (з них 16 - територіального та територіально-галузевого рівнів, один - виробничого), 6 спорів в охороні здоров'я (один - галузевого, один - територіального, 4 - виробничого рівнів), одного спору виробничого рівня в галузі культури.
За сприяння НСПП, її структурних підрозділів в регіонах у взаємодії з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками та їх об'єднаннями протягом звітного періоду були вирішені 3 колективні трудові спори територіального рівня в галузі освіти та 3 спори (2 - виробничого, один територіального рівнів) - у галузі охорони здоров'я; зняті з реєстрації та контролю 8 та 13 вимог найманих працівників закладів освіти та охорони здоров'я відповідно.
Разом з тим, оцінюючи в цілому як стабільний стан соціально-трудових відносин у бюджетній сфері, НСПП, її структурні підрозділи в регіонах констатують появу в останні місяці в ряді колективів освіти, охорони здоров'я негативних тенденцій: ріст з початку року заборгованості із заробітної плати (станом на 01.09.2005 року в освіті - на 45,7%, в охороні здоров'я - у 2 рази, причому частка боргу поточного року складає відповідно 70,5% та 88,4%); наростаюча складність для місцевих бюджетів забезпечити заробітну плату вчителів, медиків на рівні, визначеному законом; повернення на місцях у частині випадків до практики переведення цих категорій працівників на 0,5 та 0,75 ставки, до істотного скорочення працюючих; призупинення окремих положень соціальних статей у проекті держбюджету на 2005 рік тощо.
Якщо на місцях не будуть вжиті до кінця року заходи по гальмуванню цих конфліктогенних факторів, вони можуть стати причинами нового етапу ускладнення соціально-трудових відносин у колективах закладів освіти, охорони здоров'я, культури.
Окрім названих галузей, НСПП, структурні підрозділи в регіонах у звітний період здійснювали оперативний аналіз соціально-трудових відносин, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій чи їх запобігання і в інших галузях економіки, зокрема, в трудових колективах підприємств транспорту (20 колективних трудових спорів), харчової промисловості та перероблення сільськогосподарських продуктів (15), будівництва (13), хімічного виробництва (11) та ін.
2. Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)
Протягом 9 місяців 2005 року НСПП, її відділення в Автономній Республіці Крим та областях, сектор НСПП по роботі в місті Києві, представництво НСПП в місті Севастополі реалізовували комплекс заходів щодо вирішення 780 конфліктних ситуацій на 1684 підприємствах, розв'язання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії, попередження виникнення нових колективних трудових спорів (конфліктів).
Найбільша кількість конфліктних ситуацій між найманими працівниками та власниками мала місце у Хмельницькій (47), Волинській (46), Закарпатській та Одеській (по 45), Харківській (44), Дніпропетровській (42), Тернопільській (41), Львівській (39), Сумській та Чернігівській (по 37), Запорізькій (36) областях.
Серед видів економічної діяльності конфліктні ситуації, що знаходилися на контролі НСПП з метою їх вирішення, розподілилися таким чином: на підприємствах машинобудування - 113 (14,5% від загальної кількості конфліктних ситуацій), сільського господарства - 96 (12,3%), транспорту - 89 (11,4%), житлово-комунального господарства - 85 (10,9%), харчової промисловості - 52 (6,7%), будівництва - 49 (6,3%).
Протягом звітного періоду НСПП, її структурні підрозділи в регіонах з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) поставили на контроль 342 конфліктні ситуації, в тому числі в Закарпатській області - 35, Харківській - 26, Тернопільській - 24, Черкаській областях - 22, Волинській, Полтавській та Сумській - по 19.
Узагальнено результати роботи НСПП щодо запобігання колективних трудових спорів (конфліктів) виглядають наступним чином:
1. Кількість конфліктних ситуацій, врегулюванню яких сприяла НСПП протягом звітного періоду, всього, одиниць - 780, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 765, з них:
- на рівні підприємств, установ, організацій - 744;
- на рівні структурних підрозділів - 20;
- на рівні окремих категорій найманих працівників - 1;
- на територіальному рівні - 7;
- на територіально-галузевому рівні - 6;
- на галузевому рівні - 2.
2. Число підприємств, установ, організацій, де НСПП здійснювала заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) протягом звітного періоду, всього, одиниць - 1684, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 756;
- на територіальному рівні - 209;
- на територіально-галузевому рівні - 134;
- на галузевому рівні - 587.
3. Середньооблікова чисельність штатних працівників підприємств, установ, організацій, де НСПП здійснювала заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) за звітний період, всього, чол. - 499099, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 312590;
- на територіальному рівні - 10584;
- на територіально-галузевому рівні - 14340;
- на галузевому рівні - 161585.
4. Кількісні параметри розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин: всього розбіжностей, одиниць - 1018:
з них:
- вирішено розбіжностей - 382 (37,5% від загальної кількості розбіжностей);
- в стадії вирішення розбіжностей - 380 (37,3%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 192 (18,9%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 64 (6,3%);
з них:
- щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці і виробничого побуту - 103 (10,1%), в т.ч.:
- вирішено розбіжностей - 40 (3,9%);
- в стадії вирішення розбіжностей - 29 (2,8%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 23 (2,3%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 11 (1,1%);
- щодо укладення чи зміни умов колективного договору, угоди - 51 (5,0%), в т.ч.:
- вирішено розбіжностей - 12 (1,2%);
- в стадії вирішення розбіжностей - 24 (2,3%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 3 (0,3%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 12 (1,2%);
- щодо виконання колективного договору, угоди або окремих її положень - 176 (17,3%), в т.ч.:
- вирішено розбіжностей - 63 (6,2%);
- в стадії вирішення розбіжностей - 66 (6,5%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 34 (3,3%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 13 (1,3%);
- щодо невиконання вимог законодавства про працю - 688 (67,6%), в т.ч.:
- вирішено розбіжностей - 267 (26,2%);
- в стадії вирішення розбіжностей - 261 (25,7%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 132 (13,0%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 28 (2,7%).
5. Сума заборгованості із заробітної плати працівників підприємств, установ, організацій, яка стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин - 206,1 млн. грн., в т.ч.:
- на виробничому рівні - 204,4 млн. грн.;
- на територіальному рівні - 1,4 млн. грн.;
- на територіально-галузевому рівні - 0,3 млн. грн.;
6. В результаті запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів):
- погашено заборгованості із заробітної плати в сумі 120,6 млн. грн. (58,5% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин);
- вирішується питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 50,1 млн. грн.;
- знаходиться в стадії розгляду вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 33,0 млн. грн.;
- сума заборгованості, що стала предметом колективних трудових спорів - 1,9 млн. грн.
- заборгованість по конфліктних ситуаціях, що зняті з реєстрації, - 0,5 млн. грн.
Завдяки систематичному і системному аналізу НСПП, її структурними підрозділами у регіонах вищезазначених питань, здійсненню комплексу упереджувальних заходів вдалося оперативно вирішити 382 розбіжності між сторонами соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії, попередити виникнення 297 колективних трудових спорів на 368 підприємствах, ряду страйків, акцій соціального протесту.
3. Стан і результати вирішення висунутих найманими працівниками вимог та колективних трудових спорів (конфліктів)
Протягом 9 місяців 2005 року пріоритетним в діяльності НСПП було сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) усіх рівнів - виробничого, галузевого, територіально-галузевого, галузевого.
Як і раніше, найбільша кількість спорів мала місце в індустріальних регіонах: Дніпропетровській та Луганській областях (по 25 спорів), Донецькій (21), Львівській (20), Харківській (13) областях.
У розрізі видів економічної діяльності високий кількісний рівень спорів був характерним для підприємств та організацій вугільної галузі - 38 спорів (17,8% від загальної їх кількості), машинобудування - 28 (13,1%), житлово-комунального господарства - 24 (11,3%), транспорту - 20 (9,4%), освіти - 17 (8,0%), харчової промисловості - 15 (7,0%), будівництва - 13 (6,1%), хімічного виробництва - 11 (5,2%). Колективні трудові спори галузевого рівня тривали у вугільній промисловості, енергетиці, наземному транспорті та охороні здоров'я.
Протягом звітного періоду НСПП були зареєстровані 88 колективних трудових спорів, в тому числі 86 - виробничого рівня, один - територіального, один - галузевого (між машиністами електропоїздів метрополітенів України та Кабінетом Міністрів України. Учасниками цих спорів стали 37,0 тис. осіб 98 підприємств, установ, організацій. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємств, де виникли спори - 47,8 тис. осіб.
В розрізі регіонів найбільша кількість нових колективних трудових спорів зареєстрована в 2005 році в Харківській області - 10, Дніпропетровській - 9, Сумській - 8, Луганській та Хмельницькій областях - по 7, Черкаській - 6, Донецькій області - 5 спорів; в розрізі галузей - на підприємствах житлово-комунального господарства - 16 (18,2% від загальної кількості зареєстрованих спорів), транспорту - 13 (14,8%), машинобудування - 13 (14,8%), харчової промисловості - 10 (11,4%).
У зазначених 88 колективних трудових спорах НСПП були зареєстровані 274 вимоги найманих працівників, у тому числі 101 (36,9% від їх загальної кількості) стосувалася погашення заборгованості із заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати, 81 (30,0%) - підвищення рівня заробітної плати та встановлення відповідних умов оплати праці, 36 (13,1%) - забезпечення виконання заходів з охорони та безпеки праці, 56 - інші вимоги.
Узагальнено результати роботи НСПП щодо сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) виглядають наступним чином:
1. Кількість колективних трудових спорів (конфліктів), вирішенню яких сприяла НСПП, одиниць - 213, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 185, у т.ч.
- на рівні підприємств, установ, організацій - 129;
- на рівні структурних підрозділів - 50;
- на рівні окремих категорій найманих працівників - 6;
- на територіальному рівні - 23;
- на територіально-галузевому рівні - 1;
- на галузевому рівні - 4.
2. Число підприємств, установ, організацій, працівники яких були учасниками колективних трудових спорів (конфліктів), одиниць - 6245, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 171;
- на територіальному рівні - 639;
- на територіально-галузевому рівні - 62;
- на галузевому рівні - 5373.
3. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємств, установ, організацій, де виникли колективні трудові спори (конфлікти), осіб - 1940415, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 175330;
- на територіальному рівні - 74643;
- на територіально-галузевому рівні - 3027;
- на галузевому рівні - 1687415.
4. Чисельність працівників підприємств, установ, організацій - учасників колективних трудових спорів (конфліктів), осіб - 1323878, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 151059;
- на територіальному рівні - 63284;
- на територіально-галузевому рівні - 1759;
- на галузевому рівні - 1107776.
5. Кількісні параметри висунутих найманими працівниками вимог:
всього вимог - 584,
з них:
- вирішено вимог - 215 (36,8% від загальної кількості висунутих найманими працівниками вимог);
- в стадії вирішення вимог - 294 (50,4%);
- в стадії розгляду вимог - 75 (12,8%);
з них:
- щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці і виробничого побуту - 129 (22,1%) вимог, в т.ч.:
- вирішено вимог - 47 (8,1%);
- в стадії вирішення вимог - 76 (13,0%);
- в стадії розгляду вимог - 6 (1,0%);
- щодо укладення чи зміни умов колективного договору, угоди - 22 (3,8%) вимоги, в т.ч.:
- вирішено вимог - 7 (1,2%);
- в стадії вирішення вимог - 8 (1,4%);
- в стадії розгляду вимог - 7 (1,2%);
- щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень - 188 (32,1%) вимог, в т.ч.:
- вирішено вимог - 64 (10,9%);
- в стадії вирішення вимог - 100 (17,1%);
- в стадії розгляду вимог - 24 (4,1%);
- щодо невиконання вимог законодавства про працю - 245 (42,0%) вимог, в т.ч.:
- вирішено вимог - 97 (16,6%);
- в стадії вирішення вимог - 110 (18,9%);
- в стадії розгляду вимог - 38 (6,5%).
6. Сума заборгованості із заробітної плати працівників підприємств, установ, організацій, територій, що стала основною причиною виникнення колективних трудових спорів - 317,7 млн. грн., в т.ч.:
- на виробничому рівні - 78,7 млн. грн.;
- на територіальному рівні - 50,0 млн. грн.;
- на територіально-галузевому рівні - 0,2 млн. грн.;
- на галузевому рівні - 188,8 млн. грн.
7. В результаті сприяння НСПП вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів):
- погашена заборгованість із заробітної плати в сумі 98,6 млн. грн. (31,0% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення колективних трудових спорів (конфліктів));
- вирішується питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 203,0 млн. грн.;
- знаходиться в стадії розгляду вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати в сумі 15,4 млн. грн.;
- заборгованість по спорах, які знято з реєстрації, - 0,7 млн. грн.
За 9 місяців 2005 року в ході проведення примирно-переговорних процедур та за сприяння НСПП були вирішені 70 колективних трудових спорів, з яких 63 спори виробничого рівня, 6 - територіального (в галузі освіти - 3, охорони здоров'я, державному управлінні, житлово-комунальному господарстві та вугільній галузі - по одному). Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємств, де вирішені спори - 73,1 тис. осіб. Впродовж звітного періоду НСПП знято з реєстрації та контролю у зв'язку із вирішенням 215 вимог, з них 77 вимог (35,8%) стосувалися погашення заборгованості із заробітної плати та своєчасної виплати поточної зарплати, 65 (30,2%) - підвищення рівня заробітної плати та запровадження відповідних умов оплати праці, 16 (7,4%) - виконання заходів з охорони та безпеки праці, 57 (26,5%) - інші вимоги.
4. Попередження НСПП страйків як крайніх засобів вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), інших акцій соціального протесту
З метою організації невідкладного реагування чи своєчасного попередження страйків, акцій соціального протесту НСПП, її структурні підрозділи в регіонах протягом 9 місяців 2005 року приділяли значну увагу підприємствам, де склалася критична ситуація із станом соціально-трудових відносин, оголошено передстрайковий стан чи вже виникли страйки, інші акції соціального протесту.
Завдяки проведенню НСПП упереджувальних заходів у тісній взаємодії з усіма зацікавленими органами та організаціями, сторонами соціально-трудових відносин частину страйків, акцій соціального протесту у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Сумській, Рівненській, Харківській, Черкаській, Чернігівській та інших областях вдалося попередити.
У липні-вересні 2005 року, в основному, з причин наявної заборгованості із заробітної плати, несвоєчасної виплати поточної зарплати, незабезпечення належних соціально-економічних умов праці та виробничого побуту до страйків, колективного припинення роботи вдавались у:
Волинській області
- працівники ЖКП N 5 м. Луцька (акція протесту у формі колективного припинення роботи 05.07.2005 року, кількість учасників - близько 40 осіб);
Донецькій області
- автоперевізники м. Донецька (05-08.09.2005 року - акція протесту перевізників пасажирів автомобільним транспортом за маршрутами загального використання у режимі "маршрутні таксі", кількість учасників - перевізники більше 10 місцевих маршрутів);
Кіровоградській області
- наймані працівники ТОВ "Кіровоградське автотранспортне підприємство - 1128" м. Кіровограда (страйк 04-07.07.2005 року, кількість учасників - 43 особи);
- працівники Олександрійської філії ТОВ ІВОК "Експлерент" м. Олександрії (акція протесту у формі блокування роботи адміністрації 15-16.09.2005 року, кількість учасників - близько 180 осіб);
Луганській області
- п'ять працівників відособленого підрозділу "Шахта ім. М.П.Баракова" ВАТ "Краснодонвугілля" (акція протесту у формі голодування 19.05.-09.07.2005 року);
- шахтарі ВП "Шахта "Ізвєстія" ДП "Донбасантрацит" (07.09.2005 року - акція протесту у формі відмови після закінчення роботи піднятися на поверхню, кількість учасників - 7 осіб);
Львівській області
- приватні таксисти та вантажні перевізники м. Львова (03.09.2005 року - акція протесту у формі руху автоколони в центр міста та мітингу, кількість учасників - близько 500 осіб);
Полтавській області
- наймані працівники Полтавської госпрозрахункової дільниці зеленого будівництва м. Полтави (акція протесту у формі припинення роботи 08.09.2005 року);
Хмельницькій області
- працівники пресово-зварювального цеху N 6 ВАТ "Шепетівський завод культиваторів" (страйк 05-09.09.2005 року, кількість учасників - 30 осіб);
Черкаській області
- працівники Черкаського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих м. Черкаси (акція протесту у формі припинення роботи 12.07.2005 року, кількість учасників - близько 40 осіб);
місті Севастополі
- працівники ЗАТ "Автотранспортне підприємство "Северная" (акція протесту у формі голодування 29.08.2005 року, кількість учасників - 10 осіб).
Окрім того, з вищеназваних причин наймані працівники цілого ряду підприємств та організацій вдавалися до акцій соціального протесту в формі пікетувань приміщень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, перекриття руху транспорту, мітингів, демонстрацій тощо.
5. Стан додержання положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" ( 137/98-ВР ). Підвищення рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин
З метою попередження порушень чинного законодавства щодо вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) НСПП щоквартально протягом 9 місяців поточного року аналізувала питання додержання сторонами соціально-трудових відносин вимог названого Закону України.
Як показали результати аналізу, найчастіше порушувалися наступні норми:
- статті 2 Закону щодо змісту висунутих найманими працівниками або профспілками вимог;
- статті 3 Закону щодо визначення сторін колективного трудового спору;
- статті 4 Закону щодо порядку формування та висунення вимог найманих працівників або профспілки і визначення органу, що представляє інтереси найманих працівників;
- статті 5 Закону щодо порядку і строків розгляду власником або уповноваженим ним органом вимог найманих працівників або профспілки та надіслання свого рішення із соціально-економічним обґрунтуванням іншій стороні;
- статей 7-9 Закону щодо послідовності розгляду і вирішення колективного трудового спору, термінів утворення примирної комісії та порядку її роботи;
- статті 11 Закону щодо термінів утворення трудового арбітражу та прийняття ним рішення по суті;
- статті 12 Закону щодо обов'язкового виконання рішення трудового арбітражу при попередній домовленості про це сторін;
- статті 13 Закону щодо зобов'язань сторін спору використати всі можливості не заборонені законом для врегулювання колективного трудового спору;
- статей 17-20 Закону щодо дотримання процедури проведення страйку як крайнього засобу вирішення колективних трудових спорів;
- статті 24 Закону стосовно випадків, за яких забороняється проведення страйку.
Найбільш поширеною причиною порушення Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" у звітному періоді була недостатня обізнаність сторін соціально-трудових відносин з чинним законодавством, нормативно-правовими актами НСПП, якими регулюється вирішення спірних чи конфліктних ситуацій.