• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню

Національна служба посередництва і примирення | Наказ, Інструкція від 03.07.2000 № 55
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
Н А К А З
N 55 від 03.07.2000
м. Київ
Про затвердження Інструкції про порядок здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Національної служби посередництва і примирення N 48 від 26.01.2001 N 38 від 23.01.2002 N 435 від 28.12.2002 N 403 від 03.09.2003 N 45 від 28.03.2005 )
У відповідності із частиною першою статті 15 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)"
та з метою вдосконалення діяльності Національної служби посередництва і примирення, її відділень в Автономній Республіці Крим та областях з питань здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння їх вирішенню
НАКАЗУЮ:
( Преамбула в редакції Наказу НСПП N 48 від 26.01.2001 )
1. Затвердити Інструкцію про порядок здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню (додається).
2. Заступнику голови НСПП Климову В.В., структурним підрозділам НСПП забезпечити належний рівень роботи по прогнозуванню колективних трудових спорів (конфліктів) та сприянню своєчасному їх вирішенню відповідно до вимог Інструкції.
( Пункт 2 в редакції Наказу НСПП N 48 від 26.01.2001, із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 403 від 03.09.2003 )
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника голови Національної служби посередництва і примирення Климова В.В.
Голова Національної служби
посередництва і примирення

В.М.Руденко
Затверджено
наказом Національної
служби посередництва і
примирення
від 03 липня 2000 р. N 55
Інструкція про порядок здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню
1. Загальні положення
1.1. Ця інструкція (далі - Інструкція) визначає правові, економічні та організаційні засади формування цілісної системи прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) як на національному, так і на галузевому, територіальному і виробничому рівнях структурними підрозділами НСПП.
( Частина перша підпункту 1.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 48 від 26.01.2001 )
Інструкцією встановлюються суб'єкти, мета, зміст та порядок здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на національному, галузевому, територіальному і виробничому рівнях відповідно до положень Методики соціально-економічних і соціально-трудових відносин та прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженої наказом НСПП від 27 червня 2000р. N 50 (далі - Методика) із наступними змінами та доповненнями.
( Частина друга підпункту 1.1. пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 38 від 23.01.2002, N 435 від 28.12.2002, N 45 від 28.03.2005 )( Підпункт 1.1 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 403 від 03.09.2003 )
1.2. Правовою основою здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) є положення Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Закону України "Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України" та пункту 4 Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17.11.98 р. N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000.
( Підпункт 1.2 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 403 від 03.09.2003 )
1.3. Основними принципами, на яких базується прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів), є:
принцип цілісності, який забезпечується розробленням взаємоузгоджених прогнозних документів щодо колективних трудових спорів (конфліктів) у окремих галузях економіки, окремих адміністративно-територіальних одиницях та окремих підприємствах, установах і організаціях;
принцип об'єктивності, який полягає в тому, що прогнозні документи розробляються на основі даних органів державної статистики, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та результатів вивчення економічної і соціальної ситуації структурними підрозділами НСПП;
принцип гласності, який полягає в тому, що прогнозні документи, підготовлені структурними підрозділами НСПП, є доступними для громадськості;
принцип обгрунтованості і достовірності передбачає, що показники, висновки, тенденції і сам прогноз мають бути економічно і соціально обгрунтованими, базуватися на достовірних джерелах, перевіреними через співставлення різних джерел інформації, спиратися на науково вивірену методику прогнозування.
( Підпункт 1.3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 38 від 23.01.2002 )
1.4. Мета прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) - моделювання за наявних об'єктивних і суб'єктивних причин можливого ускладнення соціально-трудових відносин, вірогідності виникнення за певних умов колективних трудових спорів (конфліктів), що є підставою для вжиття заходів, спрямованих на врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), попередження страйків, інших акцій соціального протесту; вироблення відповідних висновків та рекомендацій НСПП для зацікавлених органів, установ, організацій з метою поліпшення соціально-трудових відносин, своєчасного усунення причин, що можуть привести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).
( Пункт 1.4 в редакції Наказу НСПП N 435 від 28.12.2002 )
1.5. Предмет прогнозування - вірогідність виникнення колективного трудового спору (конфлікту), ускладнення соціально-трудових відносин за даних соціально-економічних, соціально-трудових умов на об'єкті конкретного виду економічної діяльності (галузі), на підприємстві, в установі, організації; вірогідність впливу та дій на соціально-трудові відносини інших факторів.
( Пункт 1.5 в редакції Наказу НСПП N 435 від 28.12.2002 )
2. Суб'єкти прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів), їх повноваження та відповідальність
Суб'єктами прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) є:
- відділ аналітично-інформаційної роботи та прогнозування НСПП;
- сектор НСПП по роботі в місті Києві;
- представництво НСПП в місті Севастополі;
- відділення НСПП в Автономній Республіці Крим та областях.
( Частина пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 48 від 26.01.2001, в редакції Наказів НСПП N 435 від 28.12.2002, N 403 від 03.09.2003, N 45 від 28.03.2005 )
2.1. Відділ аналітично-інформаційної роботи та прогнозування НСПП:
( Абзац перший підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
організовує підготовку прогнозів колективних трудових спорів (конфліктів) на національному, галузевому та виробничому (у випадках, якщо сфера діяльності підприємства, установи, організації поширюється на декілька адміністративно-територіальних одиниць, передбачених частиною другою статті 133 Конституції України) рівнях;
розробляє, переглядає, вдосконалює методику здійснення прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню;
( Підпункт 2.1 пункту 2 доповнено абзацом згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
готує структуру прогнозних документів, строки і порядок їх розроблення, відповідальних виконавців;
узагальнює прогнозні матеріали щодо колективних трудових спорів (конфліктів);
забезпечує та контролює виконання завдань щодо прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів);
відповідає за впровадження в практику сучасних технологій прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів);
оцінює ступінь підтвердження прогнозних висновків, зроблених суб'єктами прогнозування.
( Підпункт 2.1 пункту 2 доповнено абзацом згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )( Підпункт 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 403 від 03.09.2003 )
2.2. Сектор НСПП по роботі в місті Києві, представництво НСПП в місті Севастополі, відділення НСПП в Автономній Республіці Крим та областях:
( Абзац перший підпункту 2.2 пункту 2 в редакції Наказу НСПП N 435 від 28.12.2002, із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 45 від 28.03.2005 )
організовують підготовку прогнозів колективних трудових спорів (конфліктів) на територіальному і виробничому рівнях, здійснюють прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) в адміністративно-територіальних одиницях, на територіях яких вони розташовані;
узагальнюють прогнозні матеріали щодо колективних трудових спорів (конфліктів);
забезпечують та контролюють виконання завдань щодо прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів);
відповідають за стан прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на територіях адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюється їх діяльність;
коригують власну діяльність щодо здійснення прогнозування з урахуванням оцінок ступеня підтвердження своїх прогнозних висновків, а також оновлення методик прогнозування.
( Підпункт 2.2 пункту 2 доповнено абзацом згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )( Підпункт 2.2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 48 від 26.01.2001, N 403 від 03.09.2003 )( Підпункт 2.3 пункту 2 виключено на підставі Наказу НСПП N 48 від 26.01.2001 )
3. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні
3.1. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні відповідно до Методики здійснюється на основі комплексного аналізу стану використання виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, оцінки досягнутого рівня розвитку відповідного підприємства, установи, організації і очікуваних тенденцій зміни впливу цих факторів на стан соціально-трудових відносин.
( Підпункт 3.1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
3.2. Аналіз стану соціально-трудових відносин та його прогнозований вплив на можливість виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні мають включати:
аналіз соціально-економічного розвитку відповідного підприємства (установи, організації) в порівнянні з попереднім періодом;
характеристику головних проблем підприємства (установи, організації);
встановлення об'єктивних і суб'єктивних причин конфліктогенного характеру, тривале неусунення яких дає підстави прогнозувати можливе ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);
( Частину першу підпункту 3.2 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
можливі шляхи розв'язання головних проблем розвитку підприємства (установи, організації);
стан використання трудового потенціалу;
висновки щодо тенденцій та напрямів розвитку відповідного підприємства (установи, організації) на короткостроковий чи середньостроковий періоди;
висновки щодо тенденцій напрямів розвитку стану соціально-трудових відносин на підприємстві (установі, організації), та виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).
Конкретизовані показники, необхідні для обгрунтування прогнозу виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на виробничому рівні подаються у Методиці.
( Частина друга підпункту 3.2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
4. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на територіальному рівні
4.1. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на територіальному рівні відповідно до Методики здійснюється на основі комплексного аналізу стану використання виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, оцінки досягнутого рівня розвитку економіки та соціальної сфери відповідної адміністративно-територіальної одиниці (Автономної Республіки Крим, області, міста, району) і очікуваних тенденцій зміни впливу цих факторів на стан соціально-трудових відносин.
( Підпункт 4.1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 38 від 23.01.2002, N 435 від 28.12.2002 )
4.2. Аналіз стану соціально-трудових відносин та його прогнозований вплив на можливість виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на територіальному рівні мають включати:
аналіз соціально-економічного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці в порівнянні з попереднім періодом та характеристика головних проблем її економіки і соціальної сфери;
особливості економічного розвитку, соціальної сфери в даному регіоні;
( Частину першу підпункту 4.2 пункту 4 доповнено абзацом третім згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
стан використання трудового потенціалу у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;
встановлення об'єктивних і суб'єктивних причин конфліктогенного характеру, тривале неусунення яких дає підстави прогнозувати можливе ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);
( Частину першу підпункту 4.2 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
можливі шляхи розв'язання головних проблем розвитку економіки та соціальної сфери відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
висновки щодо тенденцій, напрямів розвитку соціально-трудових відносин у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, та виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).
Конкретизовані показники, необхідні для обгрунтування прогнозу колективного трудового спору (конфлікту) на територіальному рівні подаються у Методиці.
( Частина друга підпункту 4.2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
5. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на галузевому рівні
5.1. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на галузевому рівні відповідно до Методики здійснюється на основі комплексного аналізу стану використання виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, оцінки досягнутого рівня розвитку економіки та соціальної сфери і очікуваних тенденцій зміни впливу цих факторів на стан соціально-трудових відносин.
( Підпункт 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 38 від 23.01.2002, N 435 від 28.12.2002 )
5.2. Аналіз стану соціально-трудових відносин та його прогнозованого впливу на можливість виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в галузі мають включати:
аналіз розвитку відповідної галузі економіки в порівнянні з попереднім періодом;
характеристику головних проблем галузі;
встановлення об'єктивних і суб'єктивних причин конфліктогенного характеру, тривале неусунення яких дає підстави прогнозувати можливе ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);
( Частину першу підпункту 5.2 пункту 5 доповнено абзацом згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
можливі шляхи розв'язання головних проблем розвитку галузі;
висновки щодо тенденцій та напрямів розвитку відповідної галузі на короткостроковий чи середньостроковий періоди;
очікувані зміни в стані соціально-трудових відносин, та виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).
Конкретизовані показники, необхідні для обгрунтування прогнозу виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на галузевому рівні подаються у Методиці.
( Частина друга підпункту 5.2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )( Підпункт 5.2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 38 від 23.01.2002 )
6. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на національному рівні
6.1. Прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) на національному рівні відповідно до Методики здійснюється на основі комплексного аналізу стану використання виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, оцінки досягнутого рівня розвитку економіки та соціальної сфери і очікуваних тенденцій зміни впливу цих факторів на стан соціально-трудових відносин.
( Підпункт 6.1 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
6.2 Показники аналізу є орієнтиром для розроблення прогнозів стану соціально-трудових відносин в цілому.
( Підпункт 6.2 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
6.3. В прогнозі стану соціально-трудових відносин та його впливу на можливість виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) відображаються:
аналіз соціально-економічного розвитку та характеристика головних проблем стану соціально-трудових відносин;
встановлення об'єктивних і суб'єктивних причин конфліктогенного характеру, тривале неусунення яких дає підстави прогнозувати можливе ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);
( Абзац третій частини першої підпункту 6.3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
очікувані зміни в стані соціально-трудових відносин;
висновки щодо тенденцій розвитку соціально-трудових відносин на короткостроковий та середньостроковий періоди, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).
Конкретизовані показники, необхідні для обгрунтування прогнозу виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на національному рівні подаються у Методиці.
( Частина друга підпункту 6.3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )( Підпункт 6.3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 38 від 23.01.2002 )
7. Дії НСПП за результатами прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів)
За результатами прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) суб'єкти прогнозування організують:
7.1. Інформування вищестоящих структур НСПП про результати і висновки щодо прогнозування на відповідному рівні.
7.2. Здійснення комплексу заходів стосовно прогнозованого об'єкта на виробничому, територіальному, галузевому, національному рівнях з метою сприяння поліпшенню трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
( Підпункт 7.2 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
7.3. Організація, координація заходів комплексного характеру, що мають бути здійснені НСПП у взаємодії з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, професійними спілками, їх об'єднаннями, об'єднаннями роботодавців, сторонами соціально-трудових відносин - ймовірними учасниками розбіжностей, з метою своєчасного розв'язання таких розбіжностей і запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
( Пункт 7 доповнено підпунктом 7.3 згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002 )
7.4. Контроль виконання заходів стосовно соціально-трудових відносин на прогнозованих об'єктах.
( Підпункт 7.4 пункту 7 в редакції Наказу НСПП N 435 від 28.12.2002 )
8. Строки підготовки та подання прогнозів виникнення колективних трудових спорів (конфліктів)
( Підпункт 8.1 пункту 8 виключено на підставі Наказу НСПП N 48 від 26.01.2001 )
8.1. Сектор НСПП по роботі в місті Києві, представництво НСПП в місті Севастополі, відділення НСПП в Автономній Республіці Крим та областях подають результати прогнозування на ім'я голови НСПП до 20 числа другого місяця кварталу, який передує півріччю, що прогнозується.
( Підпункт 8.1 пункту 8 в редакції Наказів НСПП N 48 від 26.01.2001, N 435 від 28.12.2002, із змінами, внесеними згідно з Наказами НСПП N 403 від 03.09.2003, N 45 від 28.03.2005 )
8.2. Відділ аналітично-інформаційної роботи та прогнозування НСПП готує на основі прогнозних матеріалів структурних підрозділів НСПП та власних прогнозно-аналітичних матеріалів проект прогнозу НСПП про можливі зміни соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на наступне півріччя до 1 числа третього місяця кварталу, який передує півріччю, що прогнозується.
( Підпункт 8.2 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 48 від 26.01.2001, в редакції Наказу НСПП N 435 від 28.12.2002, із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 403 від 03.09.2003 )
9. Здійснення комплексу заходів превентивного характеру стосовно об'єкта господарювання на виробничому, територіальному, галузевому, національному рівнях, на якому склалася передконфліктна ситуація і спрогнозована можливість виникнення колективного трудового спору (конфлікту), передбачає:
взяття на контроль НСПП, її структурними підрозділами такого об'єкту;
співпрацю НСПП, її структурних підрозділів з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями роботодавців і профспілок, власниками або уповноваженими ними органами (представниками), найманими працівниками та органами, уповноваженими представляти їх інтереси, з метою забезпечення їх своєчасного і скоординованого реагування на укладнення соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), вироблення взаємоприйнятних рішень ще на доконфліктній стадії;
періодичне інформування зацікавлених органів, організацій, установ про результати вжиття відповідних заходів щодо нормалізації ситуації та потреби, при необхідності, додаткових заходів щодо цього;
( Частина четверта підпункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 38 від 23.01.2002 )
консультативно-роз'яснювальну роботу НСПП, її структурних підрозділів щодо регламентованого чинним законодавством порядку врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин;
підготовку рекомендацій НСПП, її структурними підрозділами щодо своєчасного вирішення заінтересованими органами розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин.
10. Рекомендації, що готуються НСПП і її структурними підрозділами на основі результатів прогнозування виникнення колективного трудового спору (конфлікту) і з метою нормалізації чи поліпшення соціально-трудових відносин, мають адресуватися конкретним компетентним у вирішенні даного питання органам, установам, організаціям і відповідати вимогам нормативно-правових актів НСПП.
11. НСПП та її структурні підрозділи організовують плановий та поточний контроль за ходом виконання даних ними рекомендацій.
12. Відділ аналітично-інформаційної роботи та прогнозування НСПП систематично здійснює аналіз ступеня підтвердження (непідтвердження) піврічних прогнозів НСПП про можливі зміни соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) і за його результатами подає пропозиції щодо внесення коректив у методику та організацію прогнозування в системі НСПП.
( Інструкцію доповнено пунктом 12 згідно з Наказом НСПП N 435 від 28.12.2002, із змінами, внесеними згідно з Наказом НСПП N 403 від 03.09.2003 )
Начальник аналітично-інформаційного
управління центрального апарату
Національної служби посередництва
і примирення



Н.В.Кравченко