• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Технічного порядку проведення Національним банком України операцій з банками

Національний банк України  | Постанова, Структура, Форма типового документа, Повідомлення, Зразок, Договір, Порядок від 30.04.2009 № 260
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Структура, Форма типового документа, Повідомлення, Зразок, Договір, Порядок
  • Дата: 30.04.2009
  • Номер: 260
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Структура, Форма типового документа, Повідомлення, Зразок, Договір, Порядок
  • Дата: 30.04.2009
  • Номер: 260
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
30.04.2009 N 260
Про затвердження Технічного порядку проведення Національним банком України операцій з банками
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 262 від 22.06.2012 N 393 від 25.09.2012 N 487 від 22.11.2012 N 520 від 11.12.2012 N 243 від 20.06.2013 N 298 від 26.07.2013 N 346 від 03.09.2013 N 407 від 14.10.2013 N 538 від 28.08.2014 N 766 від 02.12.2014 N 868 від 29.12.2014 N 28 від 17.01.2015 )
Відповідно до пункту 1.10 розділу I Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.04.2009 N 259, яким передбачено встановлення розпорядчим документом Національного банку України Технічного порядку проведення операцій з банками з питань визначення термінів їх виконання, послідовності дій структурних підрозділів Національного банку України та банків, а також зразків договорів та інших документів, що свідчать про проведення операцій, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Технічний порядок проведення Національним банком України операцій з банками (додається).
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 25.11.2008 N 395 "Про затвердження нової редакції постанови Правління Національного банку України від 14.11.2006 N 434".
3. Департаменту монетарної політики (Н.І.Гребеник) довести зміст цієї постанови до відома Департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку (М.О. Мельничук), Департаменту інформатизації (А.С.Савченко), Операційного та територіальних управлінь Національного банку України, Центральної розрахункової палати (Ю.Л.Бендерський) та банків України для використання в роботі.
4. Постанова набирає чинності з дня набрання чинності постановою Правління Національного банку України від 30.04.2009 N 259 "Про затвердження Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України".
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови А.В.Шаповалова.
Голова В.С.Стельмах
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
30.04.2009 N 260
(у редакції постанови
Правління Національного
банку України
22.06.2012 N 262)
( v0262500-12 )
ТЕХНІЧНИЙ ПОРЯДОК
проведення Національним банком України операцій з банками
( У тексті Технічного порядку та додатках до нього слова "Управління ризик-менеджменту" у всіх відмінках замінено словами "Департамент управління ризиками" у відповідних відмінках, абревіатуру "ДУВРЗОВР" замінено словами "Управління операцій на відкритому ринку" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку N 766 від 02.12.2014 )( У тексті Технічного порядку та додатках до нього слова "Операційне управління" у всіх відмінках замінено словами "Операційний департамент" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку N 28 від 17.01.2015 )
Глава 1. Загальні положення
1.1. Цей Технічний порядок розроблено відповідно до Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.04.2009 N 259, зі змінами (далі - Положення).
1.2. Цей Технічний порядок регламентує проведення Національним банком України (далі - Національний банк) таких операцій:
рефінансування через постійно діючу лінію рефінансування для надання банкам кредитів на термін до наступного робочого дня (далі - кредит овернайт), проведення тендерів із підтримання ліквідності банків;
прямого та зворотного репо;
з випуску власних боргових зобов'язань шляхом емісії депозитних сертифікатів Національного банку (далі - депозитний сертифікат);
з державними облігаціями України.
1.3. Цей Технічний порядок передбачає терміни виконання операцій, що визначені в пункті 1.2 цього Технічного порядку, послідовність дій структурних підрозділів Національного банку і банків України, а також зразки договорів та інших документів, що свідчать про проведення зазначених операцій.
1.4. Терміни, які вживаються в цьому Технічному порядку, застосовуються в значеннях, визначених у Положенні.
1.5. Операції з рефінансування банків під забезпечення державними облігаціями України, облігаціями місцевих позик, операції прямого та зворотного репо з державними облігаціями України та операції з купівлі (продажу) державних облігацій України обслуговуються Національним банком, до виключної компетенції якого відповідно до законодавства належить здійснення депозитарного обліку державних облігацій України та облігацій місцевих позик (далі - депозитарій державних цінних паперів Національного банку), у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Національного банку з питань депозитарної та клірингової діяльності.
( Пункт 1.5 глави 1 в редакції Постанови Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
1.6. Договори про проведення операцій з рефінансування банків, з випуску депозитних сертифікатів укладаються та реєструються територіальними управліннями Національного банку (далі - територіальне управління), а договори за операціями прямого/зворотного репо та операціями з державними облігаціями України - Управлінням операцій на відкритому ринку та розміщення державних цінних паперів (далі - Управління операцій на відкритому ринку). Такі договори візуються та погоджуються Юридичним департаментом/юридичною службою територіального управління, який/яка перевіряє відповідність проекту договору законодавству України, наявність копій (виписок) установчих документів банку, з яким укладається договір, а також повноважень осіб, які від імені банку підписуватимуть договір.
На примірнику проекту договору, який після підписання залишається в Національному банку, зазначаються прізвища та ініціали службових осіб Національного банку, які погоджують проект договору.
Усі сторінки примірників оригіналів проектів договорів до їх подання на підпис уповноваженій особі Національного банку мають бути прошиті, з проставлянням на місцях їх прошивання відбитка печатки Секретаріату Правління Національного банку/печатки, яка визначена керівником територіального управління.
Юридичний департамент/відповідна служба, призначена керівником територіального управління, засвідчує відбитком печатки Національного банку підписані та зареєстровані проекти договорів і всі додатки до них.
Оригінал примірника договору з усіма додатками до нього, на якому зазначені прізвища та ініціали службових осіб Національного банку, які погоджували договір, передається на зберігання до Юридичного департаменту/відповідної служби, призначеної керівником територіального управління.
( Пункт 1.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 766 від 02.12.2014 )
1.7. Відповідальність за правильність, повноту та своєчасність уведення інформації до системи SAP-ERP покладається на:
територіальні управління щодо кредитів овернайт, кредитів рефінансування шляхом проведення тендерів із підтримання ліквідності банків;
Управління операцій на відкритому ринку щодо операцій прямого репо;
Операційний департамент щодо погашеної заборгованості (основна сума боргу/ціна купівлі, проценти/процентний дохід, пеня та витрати Національного банку щодо повернення заборгованості) за наданими кредитами та операціями прямого репо.
( Абзац четвертий пункту 1.7 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 28 від 17.01.2015 )
1.8. Територіальне управління в разі неповернення банком заборгованості за операціями з рефінансування та прямого репо та/або несплати процентів / процентного доходу за ними наступного робочого дня здійснює відповідно до вимог статті 73 Закону України "Про Національний банк України" списання в безспірному порядку заборгованості (основна сума боргу / ціна купівлі, проценти / процентний дохід, пеня та витрати Національного банку щодо повернення заборгованості) з кореспондентського рахунку банку, а також надсилає за допомогою засобів електронної пошти Національного банку:
іншим територіальним управлінням, у яких відкрито кореспондентські рахунки філій цього банку, - повідомлення для списання з кореспондентського рахунку філії відповідних сум у безспірному порядку;
Операційному департаменту - повідомлення про списання коштів з кореспондентських рахунків банку та його філій (до відома та контролю за надходженням коштів);
Управлінню операцій на відкритому ринку, Департаменту управління ризиками - повідомлення про списання коштів з кореспондентських рахунків банку та його філій (до відома).
( Пункт 1.8 глави 1 в редакції Постанови Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
1.9. Територіальне управління здійснює списання коштів з кореспондентського рахунку банку та його філій, які працюють у СЕП за окремими кореспондентськими рахунками (далі - кореспондентський рахунок банку), відповідно до технології виконання засобами СЕП списання в безспірному порядку заборгованості банку перед Національним банком, основаної на здійсненому рефінансуванні, з кореспондентського рахунку банку, визначеної в нормативно-правовому акті Національного банку з питань міжбанківського переказу коштів в Україні в національній валюті.
( Пункт 1.9 глави 1 в редакції Постанови Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
1.10. Операційний департамент в разі неповернення банком заборгованості за операціями з рефінансування та прямого репо та/або несплати процентів / процентного доходу здійснює:
відображення такої заборгованості в перший робочий день, що настає за днем закінчення строку виконання зобов'язань згідно з умовами укладених за цими операціями договорів, за рахунками з обліку простроченої заборгованості та/або прострочених нарахованих доходів;
нарахування пені з наступного календарного дня, що настає за днем невиконання банком зобов'язань за укладеними договорами.
Нарахування пені припиняється з дати виконання простроченого зобов'язання / списання заборгованості в повному обсязі (дата також уключається до розрахунку заборгованості за пенею) або через шість місяців з дати, коли зобов'язання мало бути виконано.
( Пункт 1.10 глави 1 в редакції Постанови Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
1.11. Територіальне управління, якщо немає (недостатньо) коштів на кореспондентському рахунку банку для списання в безспірному порядку всієї заборгованості за операціями з рефінансування та операціями прямого репо, у день виникнення простроченої заборгованості повідомляє Управління операцій на відкритому ринку та банк про те, що на кореспондентському рахунку банку коштів немає (недостатньо).
Відповідні підрозділи Національного банку вживають заходів щодо задоволення в повному обсязі вимог Національного банку за операціями з регулювання ліквідності банків, а саме:
Управління операцій на відкритому ринку щодо продажу предмета застави (операції) та/або переведення його у свою власність стосовно тих видів цінних паперів, що обслуговуються депозитарієм державних цінних паперів Національного банку;
територіальні управління щодо застосування переважного та безумовного права щодо списання в безспірному порядку всієї заборгованості з кореспондентського рахунку банку та/або продажу тих видів застави, що не обслуговуються депозитарієм державних цінних паперів Національного банку та/або переведення їх у свою власність.
( Пункт 1.11 глави 1 в редакції Постанов Національного банку N 407 від 14.10.2013, N 766 від 02.12.2014 )
1.12. Територіальне управління, якщо немає (недостатньо) коштів на кореспондентському рахунку банку, який віднесений до категорії проблемних, припиняє списання коштів згідно з технологією, передбаченою пунктом 1.9 глави 1 цього Технічного порядку, і в день виникнення простроченої заборгованості повідомляє Управління операцій на відкритому ринку про необхідність оперативного вжиття заходів щодо задоволення вимог Національного банку.
Відповідні підрозділи Національного банку вживають заходів щодо продажу предмета застави (операції) та/або переведення його у свою власність.
( Пункт 1.12 глави 1 в редакції Постанов Національного банку N 407 від 14.10.2013, N 766 від 02.12.2014 )
1.13. Рішення про погодження продажу предмета застави за кредитами рефінансування та/або переведення його у власність Національного банку приймає Правління Національного банку за поданням Комітету з управління активами і пасивами Національного банку згідно з результатами розгляду пропозицій Генерального департаменту грошово-кредитної політики (Департаменту аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) разом з Управлінням операцій на відкритому ринку на підставі висновків територіального управління та Генерального департаменту банківського нагляду.
Постанова Правління Національного банку за допомогою засобів електронної пошти Національного банку надсилається відповідному територіальному управлінню, Департаменту управління ризиками, Операційному департаменту не пізніше наступного дня після її прийняття.
( Главу 1 доповнено пунктом 1.13 згідно з Постановою Національного банку N 766 від 02.12.2014 )
1.14. Управління операцій на відкритому ринку та відповідне територіальне управління забезпечують продаж предмета застави (операції) згідно з умовами, визначеними розпорядчими документами Національного банку щодо реалізації предмета застави (операції).
( Главу 1 доповнено пунктом 1.14 згідно з Постановою Національного банку N 766 від 02.12.2014 )
1.15. Звернення стягнення на предмет застави (операції) не виключає можливості безспірного списання Національним банком коштів з банківських рахунків до задоволення в повному обсязі відповідних вимог Національного банку.
( Главу 1 доповнено пунктом 1.15 згідно з Постановою Національного банку N 766 від 02.12.2014 )
1.16. Переведення предмета застави (операції) у власність Національного банку здійснюється за справедливою вартістю, визначеною станом на дату переходу до Національного банку прав на предмет застави (операції).
Кількість оцінених за справедливою вартістю цінних паперів, що набуваються у власність Національного банку з метою покриття обсягу наявної заборгованості перед Національним банком у повній (залишковій) сумі, визначається шляхом заокруглення до більшого цілого числа.
( Главу 1 доповнено пунктом 1.16 згідно з Постановою Національного банку N 766 від 02.12.2014 )
1.17. Рішення про списання заборгованості за операціями з рефінансування та операціями прямого репо з окремого рахунку банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів приймає Правління Національного банку за поданням Генерального департаменту грошово-кредитної політики (Департаменту аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) з урахуванням висновку Генерального департаменту банківського нагляду щодо фінансового стану банку.
У день прийняття Правлінням Національного банку відповідного рішення постанова Правління Національного банку за допомогою засобів електронної пошти Національного банку надсилається територіальному управлінню для забезпечення виконання списання заборгованості банку, Управлінню операцій на відкритому ринку, Департаменту управління ризиками, Операційному департаменту та банку.
Територіальне управління на підставі отриманої постанови Правління Національного банку в той самий день здійснює списання заборгованості з окремого рахунку банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів та перераховує ці кошти Операційному департаменту для погашення заборгованості за кредитними операціями (із зазначенням системного номера SAP-ERP).
Територіальне управління, якщо дата списання заборгованості з окремого рахунку банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів відрізняється від дати перерахування коштів Операційному департаменту, надсилає Операційному департаменту в день списання коштів повідомлення про дату і суму списання заборгованості.
Операційний департамент, якщо дата списання територіальним управлінням заборгованості з окремого рахунку банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів відрізняється від дати перерахування коштів, здійснює коригування сум нарахованої пені на підставі отриманого повідомлення від територіального управління про дату і суму списання заборгованості.
( Пункт глави 1 в редакції Постанови Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
1.18. Територіальне управління в день списання заборгованості з окремого рахунку банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів надсилає повідомлення банку про застосування Національним банком переважного і безумовного права щодо списання в безспірному порядку заборгованості за кредитним договором для закриття заборгованості за кредитними операціями та зменшення суми коштів обов'язкових резервів, що резервуються в Національному банку.
( Пункт глави 1 в редакції Постанови Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
Глава 2. Порядок проведення операцій
з надання кредиту овернайт
2.1. Кредит овернайт надається на умовах, які визначаються Положенням, генеральним кредитним договором та відповідно до порядку, установленого цією главою.
2.2. Генеральний кредитний договір (додаток 1) про надання Національним банком кредиту овернайт укладається банком з відповідним територіальним управлінням незалежно від періодичності користування таким кредитом і наявності забезпечення.
2.3. Відповідні територіальні управління за допомогою засобів електронної пошти протягом двох робочих днів після укладення договору надають Управлінняю операцій на відкритому ринку, Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Департаменту аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) та Операційному департаменту інформацію про укладені з банками генеральні кредитні договори та додаткові договори до них щодо використання лінії рефінансування із зазначенням реквізитів (дати, номера) цих договорів.
2.4. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Департамент аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) щоденно засобами програмно-технологічного забезпечення оголошує банкам, Управлінню операцій на відкритому ринку, територіальним управлінням та Операційному департаменту процентні ставки за кредитом овернайт під забезпечення та кредитом овернайт без забезпечення бланковим, що діятимуть наступного робочого дня, з одночасним розміщенням цієї інформації на відповідній сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку.
2.5. Кредит овернайт під забезпечення державними облігаціями України або депозитними сертифікатами Національного банку (далі - кредит овернайт під забезпечення) надається в розмірі 100 процентів від балансової вартості державних облігацій України, але не вищої від номінальної/амортизованої собівартості цих цінних паперів, або 100 процентів від суми депозиту, залученого шляхом розміщення депозитних сертифікатів з урахуванням процентів за користування кредитом.
Кредит овернайт без забезпечення бланковий (далі - кредит овернайт бланковий) надається за умови блокування коштів на кореспондентському рахунку банку в сумі наданого кредиту та процентів за користування ним на строк до його повернення.
2.6. Банк у разі виникнення потреби в підтримці ліквідності може будь-якого робочого дня тижня протягом операційного дня до 16.00 (у п'ятницю та передсвяткові дні - до 15.00) за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" (далі - за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення) подати до Управління операцій на відкритому ринку та відповідного територіального управління заявку на одержання кредиту овернайт під забезпечення державними облігаціями України або депозитними сертифікатами Національного банку України (додаток 2) або заявку на одержання кредиту овернайт без забезпечення (бланкового) (додаток 3).
Один і той самий банк протягом дня може подати лише одну заявку на отримання кредиту овернайт під забезпечення або кредиту овернайт бланкового.
Заявки, які надійшли пізніше встановленого часу, не приймаються, за винятком причин технічного характеру.
2.7. Відповідне територіальне управління в міру надходження заявок від банків на отримання кредиту овернайт перевіряє виконання банком вимог Положення (залежно від виду кредиту овернайт), оперативно розглядає можливість надання банку кредиту овернайт і протягом однієї години після отримання заявки банку, але не пізніше 16.45 (у п'ятницю та передсвяткові дні - до 15.45), повідомляє про своє рішення Управлінню операцій на відкритому ринку (додаток 4 або 5).
2.8. Управління операцій на відкритому ринку на підставі повідомлення відповідного територіального управління про підтримання заявки банку узгоджує з Генеральним департаментом грошово-кредитної політики (Департаментом аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) обсяги здійснення рефінансування шляхом надання кредиту овернайт та готує пропозиції для подання на розгляд керівництва Національного банку, яке згідно з розподілом функціональних обов'язків їх погоджує/приймає відповідне рішення.
( Пункт 2.9 глави 2 виключено на підставі Постанови Національного банку N 393 від 25.09.2012 )
2.9. Управління операцій на відкритому ринку після прийняття рішення керівництвом Національного банку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення надсилає:
Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Відділу депозитарного обліку державних цінних паперів) розпорядження/повідомлення щодо блокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ у разі надання кредиту овернайт під забезпечення;
банку, територіальному управлінню та Операційному департаменту (за умови задоволення заявки банку в повному обсязі або частково) повідомлення про результати задоволення заявки на одержання кредиту овернайт (додаток 6) і на підставі цього повідомлення, задоволеної заявки банку та повідомлення територіального управління про підтримання заявки банку, які є невід'ємними частинами генерального кредитного договору, забезпечує спільно з Операційним департаментом перерахування банку коштів за наданим кредитом овернайт до закінчення операційного дня Національного банку.
( Абзац третій пункту 2.9 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 393 від 25.09.2012 )
2.10. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Відділ депозитарного обліку державних цінних паперів) отримує та подає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до Центральної розрахункової палати Національного банку (далі - ЦРП) розпорядження/повідомлення щодо блокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ.
2.11. Операційний департамент на підставі розпорядження з фінансових питань Управління операцій на відкритому ринку здійснює перерахування коштів банкам за кредитом овернайт:
під забезпечення державними облігаціями України, депозитними сертифікатами - з одночасним блокуванням в установленому порядку цих цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ на підставі відповідних розпоряджень/повідомлень на строк до погашення кредиту;
бланкового - з одночасним блокуванням на кореспондентському рахунку банку коштів у розмірі наданого кредиту та процентів за користування ним на строк до його погашення.
2.12. Банк-позичальник наступного робочого дня надає розпорядження щодо розблокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ та в установленому порядку повертає кредит овернайт та проценти за користування ним у термін до 13.00.
2.13. Управління операцій на відкритому ринку у день повернення банком-позичальником кредиту овернайт під забезпечення надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Відділу депозитарного обліку державних цінних паперів) розпорядження/повідомлення щодо розблокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ.
2.14. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Відділ депозитарного обліку державних цінних паперів) отримує та подає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до ЦРП розпорядження/повідомлення щодо розблокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ.
2.15. Операційний департамент:
забезпечує відображення в бухгалтерському обліку операцій з надання банкам кредитів овернайт, нарахування процентів за користування ними, а також нарахування пені, віднесення заборгованості за кредитами овернайт на рахунки з обліку простроченої заборгованості та прострочених нарахованих доходів відповідно до нормативно-правових актів та розпорядчих документів Національного банку з бухгалтерського обліку кредитних і депозитних операцій;
( Абзац другий пункту 2.15 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
несе відповідальність за нарахування процентів згідно з умовами про надання кредиту овернайт, зазначеними в розпорядженні з фінансових питань Управління операцій на відкритому ринку, та пені відповідно до пункту 1.3 розділу VI Положення та пункту 1.10 глави 1 цього Технічного порядку.
( Абзац третій пункту 2.15 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
2.16. Територіальні управління забезпечують відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних із заставою банку за наданими кредитами овернайт, відповідно до нормативно-правових актів та розпорядчих документів Національного банку з бухгалтерського обліку кредитних і депозитних операцій та здійснюють контроль за своєчасним погашенням банками заборгованості за наданими кредитами овернайт.
( Пункт 2.16 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 407 від 14.10.2013 )( Пункт 2.17 глави 2 виключено на підставі Постанови Національного банку N 766 від 02.12.2014 )
Глава 3. Порядок проведення тендерів
із підтримання ліквідності банків
3.1. Кредит рефінансування шляхом проведення кількісного або процентного тендера з підтримання ліквідності банків надається на умовах, які визначаються Положенням, розпорядчим документом Національного банку, що встановлює додаткові вимоги до банків, укладеними договорами, та відповідно до порядку, установленого цією главою.
( Пункт 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 393 від 25.09.2012 )
3.2. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Департамент аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) на початку року розробляє графік проведення тендерів із підтримання ліквідності банків і за допомогою засобів електронної пошти доводить його до відома банків, територіальних управлінь, Управління операцій на відкритому ринку, Операційного департаменту та одночасно розміщує цю інформацію на відповідній сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку.
За потреби до графіка можуть бути внесені зміни, а також оголошуватися позачергові тендери, про які своєчасно повідомляється банкам, територіальним управлінням, Управлінню операцій на відкритому ринку, Операційному департаменту.
У разі проведення позачергового тендера з підтримання ліквідності банків заявки банків на участь у позачерговому тендері та повідомлення структурних підрозділів, задіяних у проведенні тендера, подаються за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення в терміни, визначені в повідомленні про проведення тендера.
У разі проведення позачергового тендера з підтримання ліквідності банків строком понад 90 днів обмін інформацією, необхідною для виконання Генеральним департаментом банківського нагляду та територіальними управліннями Національного банку України своїх функцій, здійснюється за допомогою засобів електронної пошти Національного банку України з урахуванням положень розпорядчого документа Національного банку, що встановлює додаткові вимоги до банків.
( Пункт 3.2 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 393 від 25.09.2012 )
3.3. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Департамент аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) щокварталу на підставі результатів моніторингу цінних паперів визначає перелік цінних паперів, що можуть прийматися Національним банком як забезпечення кредитів рефінансування, і засобами електронної пошти доводить його до відома банків, територіальних управлінь та Управління операцій на відкритому ринку.
3.4. Департамент управління ризиками постійно здійснює моніторинг цінних паперів, що надаються під забезпечення кредитів рефінансування, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, надає територіальним управлінням, Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Департаменту аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) і Управлінню операцій на відкритому ринку інформацію про можливі ризики взяття під забезпечення кредитів рефінансування цінних паперів, визначених Національним банком, та щодо можливої зміни їх справедливої вартості.
3.5. Кредит рефінансування шляхом проведення тендерів надається в таких розмірах залежно від виду забезпечення:
державними облігаціями України в розмірі 100 процентів від їх балансової вартості, але не вищої від номінальної/амортизаційної вартості цих цінних паперів з урахуванням процентів за користування кредитом;
державними облігаціями України, які перебувають у довірчій власності, у розмірі 95 процентів від їх вартості, що обліковується на рахунках банку-управителя, але не вищої від номінальної/амортизаційної вартості цих цінних паперів з урахуванням процентів за користування кредитом;
депозитними сертифікатами Національного банку (далі - депозитний сертифікат) у розмірі 100 процентів від суми депозиту,залученого шляхом розміщення депозитних сертифікатів з урахуванням процентів за користування кредитом;
облігаціями Державної іпотечної установи з додатковим забезпеченням у формі державної гарантії за зобов'язаннями емітента, яка видана Кабінетом Міністрів України, та облігаціями підприємств (крім цільових), розміщення яких здійснено під гарантію Кабінету Міністрів України, у розмірі 95 процентів від їх балансової вартості, але не вищої від номінальної вартості цих цінних паперів з урахуванням процентів за користування кредитом;
урахованими векселями суб'єктів господарювання - резидентів, що авальовані Кабінетом Міністрів України в розмірі 95 процентів від балансової вартості врахованих векселів з урахуванням процентів за користування кредитом;
( Пункт 3.5 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 487 від 22.11.2012 )
іпотечними облігаціями Державної іпотечної установи в розмірі 85 процентів від їх балансової вартості, але не вищої від номінальної вартості цих цінних паперів з урахуванням процентів за користування кредитом;
іноземною валютою в розмірі 90 процентів від обсягу наданої банком валюти, перерахованої за офіційним курсом гривні до іноземних валют, що встановлений Національним банком на дату укладення договору, з урахуванням процентів за користування кредитом;
іпотечними облігаціями (лише звичайні), облігаціями місцевих позик, облігаціями підприємств (крім цільових) у розмірі 70 процентів від їх балансової вартості, але не вищої від номінальної вартості цих цінних паперів з урахуванням процентів за користування кредитом;
урахованими векселями суб'єктів господарювання та векселями банків, авальованими іншими банками, та отриманою гарантією іншого банку-резидента (далі - банківська гарантія) у розмірі 80 процентів від балансової вартості врахованих векселів та від суми наданої банківської гарантії з урахуванням процентів за користування кредитом;
майновими правами за укладеним банком-позичальником кредитним договором із головним розпорядником коштів державного бюджету, головним розпорядником коштів місцевих бюджетів (далі - головний розпорядник бюджетних коштів), кошти за яким надано під державну гарантію (далі - майнові права) у розмірі 95 процентів від суми кредиту, наданого банком позичальнику, з урахуванням процентів за користування кредитом.
( Пункт 3.5 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 298 від 26.07.2013; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 346 від 03.09.2013 )
3.6. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Департамент аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) щотижня в п'ятницю за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення надсилає повідомлення банкам, Управлінню операцій на відкритому ринку, Генеральному департаменту банківського нагляду (у разі проведення тендера з підтримання ліквідності банків строком понад 90 днів), територіальним та Операційному департаменту про проведення Національним банком тендера з підтримання ліквідності банків, в якому зазначаються умови його проведення (додаток 7), з одночасним розміщенням цієї інформації на відповідній сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку.
За умови, що п'ятниця оголошується неробочим днем, повідомлення про проведення тендера надсилається в останній робочий день тижня.
В умовах проведення тендера в разі прийняття змішаної застави можуть визначатись основний та додатковий види забезпечення та встановлюватися їх процентне співвідношення.
( Пункт 3.6 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 393 від 25.09.2012 )
3.7. Банк, який потребує підтримання своєї ліквідності, не пізніше понеділка подає відповідному територіальному управлінню залежно від виду забезпечення всі необхідні документи, на підставі яких здійснюється перевірка застави, що пропонується під забезпечення кредиту рефінансування, зокрема:
оригінал договору управління майном (державними облігаціями України, які перебувають у довірчій власності);
згоду на заставу державних облігацій України, які перебувають у довірчій власності (додаток 8);
витяг із Державного реєстру обтяжень рухомого майна щодо відсутності обтяжень цінних паперів, які є забезпеченням за кредитами рефінансування [за винятком надання під забезпечення кредиту державних облігацій України (крім державних облігацій України, які перебувають у довірчій власності) та депозитних сертифікатів, що обслуговуються депозитарієм державних цінних паперів Національного банку];
виписку з рахунку в цінних паперах банку-позичальника (крім виписки з рахунку в цінних паперах банку-позичальника за цінними паперами, що обслуговуються депозитарієм державних цінних паперів Національного банку);
( Абзац п'ятий пункту 3.7 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 243 від 20.06.2013 )
копії векселів;
документи, що підтверджують достовірність вексельного досьє;
документи, що підтверджують фінансовий стан зобов'язаних за векселем осіб;
документи, що підтверджують дотримання економічних нормативів банком-гарантом;
нотаріально засвідчені копії кредитного договору між банком-позичальником і головним розпорядником бюджетних коштів та державної гарантії, а також інші документи/інформацію з метою визначення прийнятності та достатності забезпечення.
( Пункт 3.7 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 298 від 26.07.2013 )
За врахованими векселями суб'єктів господарювання-резидентів, що авальовані Кабінетом Міністрів України, документи, що підтверджують достовірність вексельного досьє та фінансовий стан зобов'язаних за векселем осіб, не вимагаються.
( Пункт 3.7 глави 3 доповнено абзацом згідно з Постановою Національного банку N 520 від 11.12.2012 )
3.8. Банк за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до 10.00 вівторка подає до Управління операцій на відкритому ринку (копію - до територіального управління, а в разі надання під забезпечення кредиту іноземної валюти - і до Операційного департаменту) заявку на участь у тендері (кількісному або процентному) на одержання кредиту від Національного банку (далі - заявка) без подальшого внесення до неї будь-яких змін (додаток 9 або 10).
3.9. Відповідне територіальне управління після розгляду заявки банку здійснює перевірку дотримання ним вимог Положення, додаткових вимог, установлених розпорядчим документом Національного банку та запропонованого забезпечення (крім цінних паперів, що обслуговуються депозитарієм державних цінних паперів Національного банку), керуючись законодавством України, вимогами Положення, нормативно-правовими актами Національного банку з питань оцінки застави, наданої банками Національному банку під забезпечення кредитів для підтримання їх ліквідності, та інформацією Департаменту управління ризиками щодо можливих ризиків прийняття під забезпечення кредитів рефінансування цінних паперів, а також протягом вівторка за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення повідомляє Управління операцій на відкритому ринку (додаток 11) про можливу участь банку в тендері прийнятність та достатність запропонованого банком забезпечення.
( Пункт 3.9 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 393 від 25.09.2012, N 243 від 20.06.2013 )
3.10. Управління операцій на відкритому ринку на підставі повідомлення відповідного територіального управління узгоджує з Генеральним департаментом грошово-кредитної політики (Департаментом аналізу та прогнозування грошово-кредитної політики) обсяги здійснення рефінансування банків та прийнятність запропонованих банками процентних ставок (за умови оголошення процентного тендера) та готує пропозиції керівництву Національного банку для прийняття відповідного рішення.
3.11. Після прийняття керівництвом Національного банку відповідного рішення Управління операцій на відкритому ринку протягом середи повідомляє за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення про результати проведення тендера банкам, які брали участь у тендері, територіальним та Операційному департаментам (за умови задоволення заявки банку в повному обсязі або частково) (додаток 12).
3.12. У разі надання під забезпечення кредиту рефінансування державних облігацій України (крім облігацій зовнішньої державної позики України), державних облігацій України, які перебувають у довірчій власності, депозитних сертифікатів, цінних паперів Державної іпотечної установи, іпотечних облігацій, облігацій місцевих позик та облігацій підприємств перевірка наявності в банку або в банку управителя вільних від зобов'язань цінних паперів цих видів, їх кількості, номінальної/амортизаційної (для державних облігацій України) вартості, суми депозиту (вартості депозитних сертифікатів) та строків їх погашення проводиться засобами програмно-технологічного забезпечення.
У разі надання під забезпечення кредиту рефінансування державних облігацій України (крім облігацій зовнішньої державної позики України), заблокованих на час подання заявки банку на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку на користь Національного банку як забезпечення за кредитом, строк погашення якого настає не пізніше дня проведення тендера, уключаючи дострокове погашення заборгованості банком за раніше наданими кредитами відповідно до пункту 3.22 глави 3 цього Технічного порядку, відповідні підрозділи Національного банку забезпечують, а саме:
( Пункт 3.12 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 538 від 28.08.2014 )
територіальні управління - перевірку достатності та прийнятності забезпечення за кредитом з урахуванням державних облігацій України, заблокованих на час подання заявки банком;
( Пункт 3.12 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 538 від 28.08.2014 )
Операційний департамент - не пізніше 14 години дня проведення тендера надання інформації Управлінню операцій на відкритому ринку щодо повернення банками кредитів та процентів за ними;
( Пункт 3.12 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 538 від 28.08.2014 )
Управління операцій на відкритому ринку - перевірку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення вивільнення державних облігацій України від зобов'язань за погашеними кредитами та врахування інформації Операційного департаменту (на етапі підготовки пропозицій керівництву Національного банку відповідно до пункту 3.10 глави 3 цього Технічного порядку).
( Пункт 3.12 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 538 від 28.08.2014 )
У разі надання під забезпечення кредиту рефінансування державних облігацій України, заблокованих на час подання заявки банку на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку на користь Національного банку як забезпечення за кредитом, строк погашення якого настає в день проведення тендера, банк повертає такий кредит і нараховані за ним проценти до 13 години.
( Пункт 3.12 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 538 від 28.08.2014 )
3.13. У разі надання кредиту рефінансування під забезпечення облігаціями зовнішньої державної позики України, іноземною валютою, урахованими векселями суб'єктів господарювання, у тому числі векселями суб'єктів господарювання - резидентів, що авальовані Кабінетом Міністрів України (далі - векселі суб'єктів господарювання), векселями банків, авальованими іншими банками, банківськими гарантіями, майновими правами територіальне управління здійснює перевірку:
( Абзац перший пункту 3.13 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 487 від 22.11.2012, N 298 від 26.07.2013 )
наявності в банку-позичальника облігацій зовнішньої державної позики України на підставі виписки з рахунку в цінних паперах банку-позичальника;
наявності в банку-позичальника іноземної валюти, яка є забезпеченням кредиту рефінансування;
відповідності векселів суб'єктів господарювання вимогам законодавства України, а також відповідності даних реєстру векселів реквізитам векселів;
( Пункт 3.13 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 487 від 22.11.2012 )
урахування векселів суб'єктів господарювання, їх обліку на відповідному рахунку бухгалтерського обліку згідно з вимогами Положення та інших відповідних нормативно-правових актів Національного банку;
векселів банків, авальованих іншими банками відповідно до вимог законодавства;
отриманої банківської гарантії відповідно до вимог законодавства України і фінансового стану банку-гаранта протягом останніх двох років до дати надання банківської гарантії, дотримання ним економічних нормативів;
відповідності нотаріально засвідчених копій кредитного договору між банком-позичальником і головним розпорядником бюджетних коштів та державної гарантії вимогам законодавства України, а також виконання вимог Положення, розпорядчих документів.
( Пункт 3.13 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку N 298 від 26.07.2013 )
3.14. Відповідне територіальне управління не пізніше наступного робочого дня після надання банку повідомлення про результати проведення тендера має укласти з банком відповідний кредитний договір (додатки 13, 14, 15, 36, 37, 38) та договір застави (отримати банківську гарантію) (додатки 16, 17, 18, 19, 20, 40), а також надіслати повідомлення про це Управлінню операцій на відкритому ринку (додаток 21), обов'язково зазначивши в ньому реквізити (дату, номер) договорів, установлені терміни погашення кредиту і сплати процентів за користування ним.
( Абзац перший пункту 3.14 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 298 від 26.07.2013 )
Перерахування коштів банкам на основі отриманого від територіального управління повідомлення Управління операцій на відкритому ринку разом з Операційним департаментом мають забезпечити не пізніше наступного після отримання такого повідомлення робочого дня.
( Пункт 3.14 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 393 від 25.09.2012 )
3.15. У разі часткового задоволення заявок кількість кожного коду (міжнародного ідентифікаційного номера) державних облігацій України, державних облігацій України, які перебувають у довірчій власності, депозитних сертифікатів, цінних паперів Державної іпотечної установи, іпотечних облігацій, облігацій місцевих позик, облігацій підприємств, запропонованих під забезпечення кредиту, пропорційно перераховується та округлюється до більшого цілого, про що зазначається в повідомленні про результати проведення тендера.
У разі часткового задоволення заявок банків під забезпечення іноземною валютою сума запропонованої валюти пропорційно перераховується та округлюється до більшого цілого, про що зазначається в повідомленні про результати проведення тендера.
3.16. Управління операцій на відкритому ринку готує розпорядження з фінансових питань про перерахування Операційним департаментом коштів банкам у разі надання під забезпечення кредиту рефінансування:
державних облігацій України, державних облігацій України, які перебувають у довірчій власності, облігацій місцевих позик, депозитних сертифікатів з одночасним наданням за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Відділу депозитарного обліку державних цінних паперів) розпоряджень/повідомлень щодо блокування цих цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ;
( Абзац другий пункту 3.16 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
облігацій зовнішньої державної позики України після отримання виписки з рахунку в цінних паперах банку-позичальника щодо блокування цінних паперів на користь Національного банку у визначеній у кредитному договорі та договорі застави кількості;
( Абзац третій пункту 3.16 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
цінних паперів Державної іпотечної установи, іпотечних облігацій, облігацій підприємств після отримання засобами програмно-технологічного забезпечення інформації про блокування цих цінних паперів на користь Національного банку у визначеній у кредитному договорі та договорі застави кількості;
( Абзац четвертий пункту 3.16 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 407 від 14.10.2013 )
іноземної валюти після отримання від Операційного департаменту копії SWIFT-повідомлення (МТ 942 або 940, або 910) або виписки з рахунку Національного банку про перерахування на рахунок Національного банку іноземної валюти у визначеному в кредитному договорі та договорі застави обсязі.
( Абзац п'ятий пункту 3.16 глави 3 в редакції Постанови Національного банку N 28 від 17.01.2015 )
3.17. Генеральний департамент грошово-кредитної політики (Відділ депозитарного обліку державних цінних паперів) отримує та подає за допомогою відповідних засобів програмно-технологічного забезпечення до:
ЦРП - розпорядження/повідомлення щодо блокування цінних паперів на рахунку в цінних паперах у депозитарії державних цінних паперів Національного банку або в системі кількісного обліку СЕРТИФ;