ГУ ДФС у Київській області
Лист
14.12.2015 № 2094/14/10-36-17-01 |
Щодо особливостей оподаткування податками та зборами мінімальної заробітної плати
Головне управління ДФС у Київській області в межах компетенції розглянуло Ваше звернення, яке надійшло на Урядову гарячу лінію та повідомляє наступне.
Трудові відносини працівників та роботодавців регулюються
Кодексом законів про працю України від 10.12.1971 року №322-VIII (зі змінами та доповненнями) (далі –
КЗпП) та іншими актами законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Статтею
95 КЗпП визначено, мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені
Конституцією та законами України (ст.
19 Конституції України).
Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755 – IV (зі змінами та доповненнями) (далі -
ПКУ) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження й обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Функції фіскальних органів визначені п. 19-1.1 ст. -
19-1 ПКУ, зокрема, здійснення адміністрування податків, зборів, платежів.
Загальний оподатковуваний дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований(виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (ст.
164 ПКУ).
Зокрема, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються (п.164.2 ст.
164 ПКУ): доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст.
164 ПКУ).
Порядок оподаткування доходів отриманих фізичною особою регламентується Розділом IV"Податок на доходи фізичних осіб"
ПКУВідповідно до п.167.1. ст.
167 ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата).
Також, згідно з нормами
ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, порядок застосування якої визначено статтею
169 ПКУ.
Відповідно до пп. 1.2 п. 16.1 підрозділу 10 розділу XX
ПКУ об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.
163 ПКУ, зокрема у вигляді заробітної плати.
Ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16.1 підрозділу 10 розділу XX
ПКУ.
Згідно статті
4 Закону України від 08.07.2010 №2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", із змінами та доповненнями (далі – Закон №2464), платниками єдиного внеску є, зокрема, працівники, які працюють на підприємствах (установах, організаціях), в інших юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Статтею
8 Закону №2464 встановлено розмір єдиного внеску для вказаної категорії платників - 3,6 відсотка від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до
Закону України "Про оплату праці".
Враховуючи вищевикладене, відповідно до норм податкового законодавства не встановлено обмежень в частині оподаткування мінімальної заробітної плати, окрім норм визначених ст.
169 ПКУ.
При цьому, згідно зі ст.
128 КЗпП та ст.
26 Закону про оплату праці від 24.03.1995 року №108/95- ВР при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти відсотків, а у випадках, передбачених законодавством, - п'ятдесяти відсотків заробітної плати, що належить до виплати працівникам.
Крім того повідомляємо, що відповідно до пп.14.1.172 п.14.1 ст.
14 ПКУ податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.
Слід зазначити, що згідно із ст.
52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
При цьому зазначаємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, вони мають роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
Заступник начальника | О.М. Форосенко |