КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА
ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
Про заходи щодо виконання завдань 2011 року та перспективні напрями роботи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на 2012 рік
( Рішення введено в дію Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства
N 265 від 01.11.2011 )
Розглянувши питання "Про заходи щодо виконання завдань 2011 року та перспективні напрями роботи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на 2012 рік", колегія Міністерства відзначає, що в цілому апаратом Міністерства, структурними підрозділами з питань регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства у регіонах, органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами, які віднесені до сфери управління Міністерства, проводилася послідовна та цілеспрямована робота щодо формування та реалізації державної політики у сфері регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
В рамках реалізації регіональної політики: здійснювалась підготовка угод щодо регіонального розвитку, розроблений проект Закону України "Про засади державної регіональної політики".
На завершальній стадії підготовка проекту Закону України "Про об'єднання територіальних громад". Розпочатий територіальний огляд України спільно з Організацією економічного співробітництва і розвитку.
Показники діяльності будівельного комплексу свідчать про подолання галуззю падіння обсягів виробництва та нарощування темпів у 2011 році.
За I півріччя цього року за рахунок усіх джерел фінансування освоєно капітальних вкладень на суму понад 65 млрд.грн., що на 15,9% більше проти відповідного періоду 2010 року. Загальний обсяг будівельних робіт, виконаних у січні - вересні 2011 року, збільшився проти січня - вересня минулого року на 11,4% і склав 38,4 млрд. гривень. На 29,2% зросла заробітна плата працівників у будівництві, знизилась її заборгованість.
З метою визначення конкретних шляхів спрощення дозвільної системи у будівництві прийнято Закон України
"Про регулювання містобудівної діяльності", яким здійснено масштабні коригування законодавства у сфері будівництва за останнє десятиліття.
Для реалізації положень цього
Закону розроблено та прийнято низку постанов Кабінету Міністрів України і наказів Міністерства.
Міністерством забезпечується реалізація державних житлових програм, а саме: будівництва доступного житла, молодіжного кредитування, програми "Власний дім" та придбання житла інвалідам Великої Вітчизняної війни I групи.
Розпочато впровадження Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, що дозволить забезпечити прозорість, відкритість та громадський контроль за обліком громадян, розподілом та наданням житлових приміщень; чітко визначити житлові зобов'язання держави для їх врахування при підготовці планових показників державного та місцевих бюджетів.
Ведеться значна робота у напрямі формування національної нормативної бази технічного регулювання будівництва, запровадження Системи оцінки відповідності будівельних виробів. Мінрегіоном прийнято повний пакет національних стандартів, спрямованих на нормативно-методичне забезпечення реалізації вимог
Технічного регламенту, розробленого на основі відповідної Європейської директиви, та призначені органи з оцінки відповідності.
Основи системної роботи, закладені протягом останніх років в удосконалення національної нормативної бази у будівництві, отримають подальший розвиток у 2012 році.
Для нормотворчого забезпечення житлово-комунальної галузі Міністерством розроблено та прийнято Верховною Радою України два Закони України, схвалено Верховною Радою України у першому читанні два Закони України, Кабінетом Міністрів України прийнято шість нормативно-правових актів (чотири постанови та два розпорядження Уряду). Розроблено та внесено на розгляд Кабінету Міністрів України чотири проекти законів України, чотири проекти постанов Уряду.
Разом з тим колегія відмічає, що у будівництві обсяги введеного в експлуатацію житла у I півріччі цього року зменшилися на 16% порівняно з відповідним періодом 2010 року і становлять 2,7 млн.кв.м, досить суттєвою для будівельної галузі є заборгованість із виплати заробітної плати - понад 138 млн. гривень.
Не досягнуто значних зрушень у реформуванні житлово-комунального господарства. Залишається нестабільним фінансово-економічний стан підприємств галузі. З початку року збитки підприємств склали понад 2 млрд.грн., зростають обсяги дебіторської і кредиторської заборгованості. Повільними темпами впроваджуються нові ринкові форми управління, погіршується технічний стан систем життєзабезпечення. У результаті, ростуть втрати і витрати на виробництві, погіршується якість наданих послуг, що викликає напругу у суспільстві.
Не забезпечено повністю своєчасної виплати заробітної плати працівникам галузі. Заборгованість із виплати заробітної плати мали 265 підприємств (8,3%) на суму 65 млн.грн., що на 2,5 млн.грн. (або на 4%) більше порівняно з початком року.
З метою прискорення розв'язання проблем регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та реалізації пріоритетних напрямів діяльності колегія Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства
ВИРІШИЛА:
1. Визначити пріоритетними такі напрями діяльності Міністерства:
1.1. у сфері регіонального розвитку:
Забезпечення гармонійного розвитку регіонів шляхом:
нормативного та організаційного забезпечення удосконалення системи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх територіальної основи;
поглиблення взаємодії місцевих органів виконавчої влади та асоціацій органів місцевого самоврядування;
проведення соціально-економічного обстеження на базі 5-ти областей існуючих адміністративно-територіальних одиниць базового рівня;
визначення оптимальних критеріїв для укрупнення територіальних одиниць базового рівня;
державної підтримки програм - переможців Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, у тому числі міні-проектів розвитку територіальних громад у 2012 році;
поліпшення стану соціальної інфраструктури місцевих громад шляхом виконання проектів;
дослідження територіального розвитку в Україні у рамках досліджень ОЕСР з метою координації та оцінки впливу діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на регіональний та місцевий розвиток.
1.2. у будівельній галузі:
будівельного комплексу, спроможного забезпечувати інвестиційні наміри суб'єктів містобудівної діяльності;
забезпечення умов для реалізації житлових прав громадян, формування платоспроможного споживача на ринку житла;
формування національної нормативної бази технічного регулювання будівництва, адаптованої до міжнародної;
створення системи базових організацій з науково-технічної діяльності у будівництві;
інтенсифікації формування системи технічного регулювання у житлово-комунальному господарстві.
1.3. у житлово-комунальному господарстві:
Забезпечення реформування галузі шляхом:
забезпечення рентабельного функціонування підприємств житлово-комунального господарства;
створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг;
технічного переоснащення, підвищення ресурсо- й енергоефективності житлово-комунального господарства;
створення умов для залучення приватних інвестицій у сферу житлово-комунального господарства;
поступового приведення тарифів на послуги житлово-комунального господарства до рівня, що покриває економічно обґрунтовані витрати й інвестиційну складову та впровадження стимулюючої моделі тарифоутворення;
зниження витрат, а також стимулювання ресурсо- й енергоефективності як постачальників, так і споживачів шляхом переходу до стимулюючої моделі тарифоутворення;
розробки й реалізації програми забезпечення споживачів лічильниками тепла та води;
створення центру сприяння й підтримки ОСББ, у т.ч. створення системи підготовки управителів багатоквартирних будинків;
залучення громадськості до процесів формування житлової політики та реформування житлово-комунального господарства;
розвитку механізмів державно-приватного партнерства шляхом впровадження законодавчого врегулювання відносин між виробниками, постачальниками і виконавцями житлово-комунальних послуг та органами місцевого самоврядування;
залучення фінансових ресурсів вітчизняних і міжнародних організацій для реалізації інвестиційних проектів у сфері житлово-комунального господарства і вдосконалення системи місцевих запозичень для реалізації проектів модернізації житлово-комунальної інфраструктури (включно з проектами з енергозбереження в житлових будинках).
2. Рекомендувати Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо:
2.1. У сфері регіонального розвитку:
2.1.1. посилення взаємодії з центральними органами виконавчої влади, їх територіальними підрозділами, звернувши особливу увагу на необхідність оцінки впливу рішень, що впливають на регіональний розвиток;
2.1.2. здійснення розрахунків бюджетних витрат, а також коштів, необхідних для удосконалення інфраструктури, пов'язаних з укрупненням територіальних громад.
2.2. У сфері будівництва:
Термін - до кінця року
2.2.2. передбачення у проектах місцевих бюджетів видатків на:
- розроблення, оновлення, коригування містобудівної документації та створення служб містобудівного кадастру;
- будівництво доступного житла;
Термін - щороку
2.2.3. забезпечення виконання планів-графіків введення у 2011 році в експлуатацію об'єктів житлового будівництва, у тому числі з високим ступенем будівельної готовності;
Термін - до кінця 2011 року
2.2.4. надавання забудовникам під будівництво доступного житла земельних ділянок, забезпечених інженерною, транспортною та соціальною інфраструктурою відповідно до статті
134 Земельного кодексу України;
Термін - постійно
2.2.5. прийняття рішення щодо унеможливлення використання замовниками будівництва (забудовниками) земельних ділянок, які надані під будівництво доступного житла, для інших цілей.
Термін - постійно
2.3. У сфері житлово-комунального господарства:
2.3.1. посилення контролю за своєчасним та ефективним використанням коштів державного бюджету, передбачених для реалізації пілотних проектів у сфері житлово-комунального господарства, у зв'язку з закінченням бюджетного року та наданням звітності щодо стану використання коштів за бюджетною програмою;
Термін - до кінця року
2.3.2. ведення технологічного обліку води на підприємствах - надавачах послуг з централізованого водопостачання;
Термін - до кінця 2011 року
2.3.3. розроблення проектів з оснащення житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії у 2012 році;
Термін - до кінця 2011 року
2.3.4. оснащення підприємств комунальної теплоенергетики та централізованого водопостачання відповідними засобами обліку фактичного відпуску теплової енергії з генеруючих джерел в мережу та води в місцях її відпуску в мережу;
Термін - до кінця 2011 року
2.3.5. запровадження протягом опалювального сезону 2011 - 2012 років жорсткого режиму економії отриманих обігових коштів, спрямовуючи їх у першу чергу на виплату заробітної плати, усунення аварій на мережах та оплату спожитих енергоносіїв;
Термін - постійно
2.3.6. проведення моніторингу та контролю реалізації регіональних, місцевих програм реформування і розвитку житлово-комунального господарства та надання Міністерству відповідної узагальненої інформації;
Термін - щопівроку
2.3.7. надання інформаційної підтримки процесів реформування та розвитку житлово-комунального господарства на регіональному рівні;
Термін - постійно
Термін - до кінця року
2.3.9. активізації роботи щодо залучення приватних підприємств до утримання та обслуговування житлового фонду та запровадження послуг з управління житловим фондом;
Термін - постійно
2.3.10. сприяння підприємствам галузі у розробленні та впровадженні інноваційно-інвестиційних проектів з енергозбереження;
Термін - постійно
2.3.11. сприяння залученню інвестицій на модернізацію підприємств житлово-комунального господарства через механізми державно-приватного партнерства;
Термін - постійно
2.3.12. інвентаризації дебіторської та кредиторської заборгованості підприємств житлово-комунального господарства по роках та в розрізі споживачів за статистичними формами, розробленими Мінрегіоном;
Термін - лютий - березень 2012 року
2.3.13. організації на рівні відповідного регіону роботи щодо погашення дебіторської та кредиторської заборгованості, заборгованості з виплати заробітної плати. Щокварталу інформувати Міністерство щодо причин утворення заборгованості та заходів, які вживаються у регіоні для її зменшення;
Термін - постійно
2.3.14. організації перегляду у встановленому порядку для кожного підприємства водопровідно-каналізаційного, комунальної теплоенергетики норм витрат паливно-енергетичних ресурсів, передбачивши зниження їх питомого споживання на 3 - 5 відсотків щорічно.
Термін - I квартал щороку
3. Департаменту регіонального розвитку (С.А.Романюк):
3.1. розробити схему координації роботи підрозділів Міністерства по узгодженню дій в питаннях регіонального розвитку;
Термін - I півріччя 2012 року
3.2. забезпечити розробку проекту Закону України "Про об'єднання територіальних громад" та нормативно-правову базу по його реалізації;
Термін - I півріччя 2012 року
3.3. розробити Концепцію реформування системи місцевого самоврядування та територіальної організації влади;
Термін - до кінця 2011 року
3.4. забезпечити організацію застосування показників міжрегіональних порівнянь в Україні, що відповідають вимогам і стандартам Європейської комісії.
Термін - протягом 2012 року
4. Департаменту містобудування, архітектури та планування територій (І.А.Соколов), Департаменту розвитку будівельної діяльності, ціноутворення та економіки будівництва (П.І.Губень), Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва (О.М.Непомнящий), Департаменту технічного регулювання та науково-технічного розвитку (Д.В.Барзилович) - за результатами аналізу практики застосування нормативно-правових актів з питань реформування містобудівної діяльності проводити роз'яснювальну роботу та надавати організаційно-методичну допомогу щодо імплементації реформи на місцях.
Термін - постійно
5. Департаменту містобудування, архітектури та планування територій (І.А.Соколов) - завершити формування нормативно-правової бази, необхідної для створення належних умов розроблення містобудівної документації.
Термін - до кінця року
6. Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва (О.М.Непомнящий) - спільно з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування забезпечити виконання програми будівництва доступного житла відповідно до виділених у 2011 році бюджетних асигнувань.
Термін - до кінця року
7. Департаменту нормативно-методичного забезпечення промислового і цивільного будівництва та індустрії будівельних матеріалів (В.О.Глухов) - підготувати проект Концепції програми розвитку державно-приватного партнерства у сфері виробництва будівельних матеріалів, виробів та конструкцій на 2012 - 2016 роки.
Термін - до 1 грудня 2011 року
8. Департаменту розвитку будівельної діяльності, ціноутворення та економіки будівництва (П.І.Губень):
8.1. продовжити роботу з удосконалення та оновлення кошторисно-нормативної бази, зокрема забезпечити приведення кошторисних нормативів, затверджених у минулі роки, у відповідність із вимогами Закону України
"Про будівельні норми".
Термін - протягом року
8.2. забезпечити створення та оновлення галузевої нормативної бази з праці та професійної кваліфікації у будівництві
Термін - протягом року
8.3. здійснювати контроль за ефективним використанням коштів державного бюджету шляхом проведення перевірки правильності визначення вартості будівництва на всіх етапах його інвестування
Термін - постійно
9. Департаменту стратегії реформування житлово-комунального господарства (Н.І.Олійник):
Термін - до кінця 2011 року
9.1.2. Національним планом дій на 2012 рік.
Термін - протягом 2012 року
9.2. забезпечити в установленому порядку супровід у Секретаріаті Кабінету Міністрів України проектів законів України "Про енергетичну ефективність житлових та громадських будівель", "Про внесення змін до Закону України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності", "Про комерційний облік теплової енергії, холодної (питної) та гарячої води у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання", "Про особливості здійснення державних закупівель теплової енергії, послуг з її постачання і транспортування, послуг з централізованого опалення, централізованого водопостачання та водовідведення";
Термін - до подання на розгляд
Верховній Раді України
9.3. підготувати проект Угоди про співпрацю Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з вищими навчальними закладами відповідно до спільного наказу з Міністерством освіти про заходи щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців для житлово-комунального господарства;
Термін - II квартал 2012 року
Термін - II квартал 2012 року
9.5. забезпечити проведення консультацій з громадськістю з питань реалізації державної політики у галузі реформування і розвитку житлово-комунального господарства, вирішення місцевих питань у цій сфері шляхом організації громадських слухань, "круглих столів", конференцій, семінарів тощо;
Термін - постійно
9.6. Забезпечити координацію робіт та методологічну підтримку:
9.6.1. щодо створення на регіональному рівні підприємств з централізованого водопостачання та водовідведення і підприємств з централізованого теплопостачання в населених пунктах України;
Термін - протягом 2012 року
9.6.2. щодо залучення інвестицій на модернізацію підприємств житлово-комунального господарства через механізми державно-приватного партнерства;
Термін - протягом 2012 року
9.6.3. щодо запровадження системи збору та узагальнення інформації за встановленими формами про стан реформування житлово-комунального господарства відповідного регіону.
Термін - до кінця 2011 року
10. Департаменту проектного управління та енергоефективності в сфері життєзабезпечення (С.Г.Захаров) забезпечити:
10.1. розроблення Концепції єдиної системи обліку в Україні споживання та регулювання споживання води та теплової енергії;
Термін - грудень 2011 року
10.2. запровадження енергоефективних технологій та здійснення енергозберігаючих заходів у житлово-комунальному господарстві, спрямованих на зменшення обсягу споживання природного газу;
Термін - протягом 2012 року
Термін - щопівроку
10.4. координацію робіт та методологічне забезпечення з оснащення житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії у 2012 - 2013 роках;
Термін - протягом 2012 року
10.5. розроблення та супровід проектів нормативно-правових актів:
10.5.1. щодо обов'язкового передбачення коштів у державному бюджеті на перший капітальний ремонт житлового будинку, де створено ОСББ;
Термін - листопад 2012 року
10.5.2. щодо можливості державним банкам надавати кредити для проведення капітального ремонту під низьку ставку відсотків на 10 років
Термін - листопад 2012 року
10.5.3. Загальнодержавної програми щодо централізованого забезпечення за бюджетні кошти всіх будинків будинковими приладами обліку та регулювання споживання теплової енергії та води;
Термін - листопад 2012 року
10.5.4. Галузевої програми метрологічного забезпечення обліку та якості теплової енергії і води.
Термін - протягом 2012 року
11. Департаменту життєзабезпечення та житлової політики (В.Г.Шаповаленко):
11.1. Забезпечити координацію робіт щодо:
11.1.1. ведення технологічного обліку води на підприємствах - надавачах послуг з централізованого водопостачання;
Термін - до кінця 2011 року
11.1.2. оснащення підприємств комунальної теплоенергетики та централізованого водопостачання відповідними засобами обліку фактичного відпуску теплової енергії з генеруючих джерел в мережу та води в місцях її відпуску в мережу;
Термін - до кінця 2011 року
11.1.3. затвердження чи перегляду в установленому порядку для кожного підприємства водопровідно-каналізаційного, комунальної теплоенергетики норм витрат паливно-енергетичних ресурсів, передбачивши зниження їх питомого споживання на 3 - 5 відсотків щорічно.
Термін - I квартал щороку
11.2. забезпечити розроблення та супровід проектів нормативних актів щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.92 року
N 572 у частині відсотку участі у співфінансуванні, щодо порядку відключення (обмеження) боржників від надання комунальних послуг.
Термін - грудень 2012 року
12. Управлінню благоустрою територій та комунального обслуговування (О.П.Ігнатенко):
12.1. забезпечити проведення щорічної Всеукраїнської акції "За чисте довкілля" та в рамках цієї акції Всеукраїнський суботник з благоустрою територій;
Термін - квітень - травень 2012 року
12.2. організувати підбиття підсумків щорічного Всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку" за 2011 рік;
Термін - червень 2012 року
Термін - протягом року
12.4. розробити проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері поводження з побутовими відходами" стосовно удосконалення системи збирання та вивезення побутових відходів, в першу чергу в сільській місцевості;
Термін - протягом року
12.5. забезпечити супровід у Верховній Раді України проекту Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо благоустрою населених пунктів" щодо удосконалення утримання об'єктів благоустрою
Термін - протягом року
13. Управлінню економіки і тарифної політики (І.А.Пастухов):
13.1. забезпечити супроводження проектів законів України "Про внесення змін до деяких законів України щодо процедури встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги" та "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (щодо встановлення відповідальності за несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за житлово-комунальні послуги);
Термін - до кінця поточного року
13.2. забезпечити розроблення та направлення до Кабінету Міністрів України проекту постанови Кабінету Міністрів України "Щодо оптимізації розміру витрат підприємств та організацій, які забезпечують перекидання води у маловодні регіони каналами і водогонами міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів";
Термін - до кінця поточного року
13.3. розробити галузеві статистичні форми та здійснити інвентаризацію дебіторської та кредиторської заборгованості підприємств галузі станом на 1 січня 2012 року та за видами споживачів;
Термін - лютий - березень 2012 року
13.4. опрацювати можливі шляхи погашення дебіторської та кредиторської заборгованості, зокрема підготувати і забезпечити супроводження законопроекту стосовно проведення розрахунків за енергоносії, спожиті підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення шляхом запровадження поточних рахунків із спеціальним режимом використання;
Термін - квітень 2012 року
13.5. вжити заходів щодо удосконалення системи збору, узагальнення та актуалізації галузевої статистичної звітності.
Термін - червень 2012 року
14. Керівникам підприємств, установ та організацій, віднесених до сфери управління Міністерства, вжити заходів із забезпечення:
14.1. підвищення ефективності виробництва, нарощування виробничого потенціалу та його технічного оновлення, недопущення зниження обсягів виконання робіт і надання послуг, підвищення їх якості;
Термін - постійно
14.2. проведення своєчасних розрахунків із бюджетами всіх рівнів і Пенсійним фондом, недопущення заборгованості з виплати заробітної плати підприємствами сфери відомчого управління Міністерства;
Термін - щомісяця
14.3. підвищення ефективності планування економічної, фінансової діяльності та управлінських рішень щодо використання матеріальних і фінансових ресурсів;
Термін - протягом 2011 року
14.4. виконання показників, затверджених фінансовими планами на 2011 рік і недопущення збитковості підприємства;
Термін - протягом 2011 року
14.5. цільового та ефективного використання державних коштів та державного майна, недопущення фактів фінансових порушень, посилення контролю за збереженням державного майна, попередження негативних явищ, пов'язаних із проявами корупційних та інших неправомірних діянь
Термін - протягом 2011 - 2012 років
14.6. усунення фінансових порушень, виявлених у ході проведених Міністерством ревізій та перевірок.
Термін - протягом 2011 - 2012 років
Голова колегії | А.М.Близнюк |