• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розяснення до постанови Кабінету Міністрів України N 1740 від 03.11.98 р. із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.11.98 N 1852

Пенсійний фонд України  | Лист від 01.12.1998 № 04/3620 | Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Пенсійний фонд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 01.12.1998
  • Номер: 04/3620
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
N 04/3620 від 01.12.98
м.Київ
Щодо роз'яснення до постанови Кабінету Міністрів України N 1740 від 03.11.98 р. із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.11.98 N 1852
Пенсійний фонд України і Національний банк України, керуючись вимогами пункту 4 вищеназваної постанови Кабінету Міністрів України направляють для керівницва в роботі роз'яснення до пунктів 2, 3, 4, 5 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 N 1740 із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.11.98 N 1852.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується уповноваженими банками, кредитно-фінансовими установами (надалі - банки), юридичними особами-резидентами, постійними представництвами юридичної особи-нерезидента та підприємцями, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи (надалі - юридичні особи), фізичними особами при здійсненні кожної операції з купівлі іноземної валюти у розмірі 1% від суми в гривнях, що витрачена на купівлю валюти, без врахування комісійної винагороди та маржі за цими операціями.
1. Роз'яснення щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій купівлі іноземної валюти банками, та юридичними особами.
1.1. Юридичні особи одночасно з перерахуванням коштів на купівлю іноземної валюти надають банку платіжне доручення на суму збору, яку необхідно сплатити до Пенсійного фонду України з операції купівлі іноземної валюти. Це платіжне доручення виконується у той же операційний день, що і операція з купівлі валюти.
У разі, коли не буде забезпечене повне виконання угоди з купівлі валюти, то до завершення операції з купівлі іноземної валюти, кошти на сплату збору обліковуються на окремому аналітичному рахунку балансового рах. N 2909 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку". У платіжному дорученні в рядку "Призначення платежу" має бути зазначено: "Для перерахування суми збору до Пенсійного фонду з операції купівлі іноземної валюти на рахунок _________ (зазначається назва органу Пенсійного фонду (де платник перебуває на обліку)) та його реквізити".
Після здійснення банком за дорученням клієнта операції купівлі іноземної валюти банк перераховує збір в сумі, яка пропорційна сумі витрат в гривнях на купівлю валюти, на рахунки органів Пенсійного фонду, де покупець іноземної валюти зареєстрований як платник цього збору і в рядку "Призначення платежу" зазначає: "Збір за _______ (вказуються назва і реквізити платника податку) з купленої іноземної валюти на суму _____ грн."
У разі, якщо угода купівлі валюти не відбулась (відбулась не в повній сумі) банк з рахунку N 2909 повертає кошти (надлишок коштів) на рахунок клієнта.
У випадку, коли поточні рахунки клієнта в національній валюті та рахунки в іноземних валютах відкриті в різних банках, то банк, де відкрито рахунок у національній валюті забезпечує перерахування збору з операції купівлі валюти у порядку, викладеному вище.
Копії розрахункових документів на перерахування збору до Пенсійного фонду зберігаються разом із заявками на купівлю іноземної валюти.
1.2. Банки-юридичні особи та їх філії сплачують збір до Пенсійного фонду України у разі купівлі іноземної валюти:
- на міжбанківському валютному ринку України для власних потреб та підкріплення каси банку;
- 1 групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України у власних клієнтів в сумі, що загалом не перевищує протягом банківського дня 1 біржовий лот;
- у фізичних осіб через обмінні пункти та каси банку.
При цьому у разі купівлі головним банком іноземної валюти за заявками його філій збір до Пенсійного фонду України сплачується безпосередньо філіями на рахунки органів фонду, де вони зареєстровані, як платники збору (за заявками клієнтів філій - на рахунки органів фонду, де вони зареєстровані як платники збору).
1.3. Банк, що здійснив операцію купівлі готівкової іноземної валюти у фізичних осіб за рахунок власних коштів сплачує збір від суми гривневого еквівалента купленої іноземної валюти і перераховує суму збору, що дорівнює або перевищує 50 гривень, в терміни, які визначені в пункті 5 Змін і доповнень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.11.98 N 1852.
1.4. При купівлі уповноваженимим банками - членами міжнародних платіжних систем (VISA, EUROPAY) безготівкової іноземної валюти за рахунок коштів фізичних осіб які мають картрахунки в гривнях, збір сплачують власники цих рахунків, а перерахування загальних сум зборів здійснюють уповноважені банки, що обслуговують ці рахунки, за місцем реєстрації банків, як платників збору.
1.5. Сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не враховується при визначенні комісійної винагороди та маржі за операціями купівлі-продажу іноземної валюти.
1.6. При здійсненні банками операцій з купівлі валюти для власних цілей, витрати із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відображаються за балансовим рахунком N 7419 "Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток" за результами операційного дня.
1.7. Згідно з Декретом Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" юридичні особи, які здійснюють операції з купівлі-продажу валют на підставі агентських угод з уповноваженими банками, діють від імені і за рахунок цих банків, тому за операціями купівлі іноземної валюти в пунктах обміну агентів сплату збору здійснюють уповноважені банки.
Суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, отриману від фізичних осіб за операціями продажу іноземної валюти цим особам, агенти інкасують до уповноваженого банку разом з відповідним реєстром для перерахування на рахунки Пенсійного фонду України.
2. Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій купівлі готівкової іноземної валюти фізичними особами-резидентами.
Уповноважені банки, які пераховують на рахунки органів Пенсійного фонду збір, що сплачений фізичними особами при купівлі іноземної валюти, ведуть облік сум збору шляхом відокремлення від загальної суми в гривнях, яка отримана від продажу валюти фізичним особам, 1 відсоток.
2.1. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується фізичною особою-резидентом касиру каси уповноваженого банку і пункту обміну іноземної валюти у розмірі 1 відсотка від суми операції з купівлі іноземних валют.
Фізична особа-резидент надає касиру каси уповноваженого банку і пункту обміну іноземної валюти суму коштів у гривнях, необхідну для купівлі іноземної валюти та сплати обов'язкового збору на державне пенсійне страхування.
Фізичною особою-нерезидентом за операцією зворотного обміну невикористаної готівкової валюти України, яка здійснюється на підставі надання ним довідки за формою N 377 про обмін іноземної валюти, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не сплачується.
2.2. До здійснення відповідної сертифікації комп'ютерних систем та електронних контрольно-касових апаратів, що використовуються у пунктах обміну іноземної валюти, за кожною операцією з купівлі іноземної валюти фізичною особою-резидентом, касир пункту обміну іноземної валюти обов'язково надає клієнту квитанцію про сплату збору до Пенсійного фонду України за формою N 377-ПФ, наведеною у додатку N 1, і веде реєстр сплати зборів до Пенсійного фонду України за формою, наведеною у додатку N 2.
У разі відповідної сертифікації комп'ютерних систем та електронних контрольно-касових апаратів, що використовуються у пунктах обміну іноземної валюти, замість видачі квитанцій за формою N 377-ПФ (про сплату збору до Пенсійного фонду України) сума цього збору друкується під таблицею літерами у квитанції за формою N 377-А (надається на підтвердження факту купівлі іноземної валюти) або в чеках електронних контрольно-касових апаратів друкуючими пристроями цих комп'ютерних систем або електронних контрольно-касових апаратів.
За кожною операцією з купівлі іноземної валюти фізичною особою-резидентом в касі уповноваженого банку касир цієї каси приймає від клієнта суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і на підтвердження сплати збору надає клієнту приходний касовий ордер.
2.3. Сума коштів у гривнях, з якої сплачується збір до Пенсійного фонду України фізичною особою-резидентом за квитанцією за формою N 377-ПФ повинна дорівнювати сумі коштів у гривнях, на яку купується іноземна валюта фізичною особою-резидентом, що проставлена у квитанції за формою N 377-А.
В квитанції за формою N 377-ПФ у графі "N п/п" проставляється порядковий номер відповідної операції з реєстру купівлі іноземної валюти.
2.4. Квитанція про сплату збору до Пенсійного фонду України, що надається фізичній особі-резиденту, заповнюється вручну у 2 примірниках через копіювальний папір (1-й примірник надається клієнту, 2-й примірник залишається в документах дня).
2.5. Квитанції про сплату збору до Пенсійного фонду України номеруються. Номери складаються з 2 великих літер українського алфавіту, які друкуються на квитанції друкарським способом, та проставлених вручну через дріб трьох останніх цифр квитанції за формою N 377-А, що надається фізичній особі-резиденту на підтвердження факту здійснення операції купівлі іноземної валюти у пункті обміну іноземної валюти.
На 1-му примірнику квитанції про сплату збору до Пенсійного фонду України касир ставить свій підпис та штамп пункту обміну іноземної валюти. На 2-му примірнику квитанції, що залишається в документах дня, повинен бути підпис платника збору та касира пункту обміну.
2.6. Квитанція вважається недійсною, якщо реквізити пункту обміну іноземної валюти, дані про здійснені операції, найменування уповноваженого банку або його агента, що видав квитанцію, не читаються або можливе подвійне читання відомостей на відбитку штампу пункту обміну іноземної валюти, який міститься у нижньому правому куту квитанції, а також якщо мають місце підчистки, виправлення.
Записи у 1-му та 2-му примірниках мають бути однаковими.
2.7. Уповноважені банки самостійно забезпечують виготовлення квитанцій про сплату збору до Пенсійного фонду України у друкарнях.
Тимчасово, до 1 січня 1999 року, у період виготовлення уповноваженими банками бланків квитанцій про сплату збору до Пенсійного фонду України, при сплаті суми пенсійного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування фізичною особою-резидентом у пункті обміну іноземної валюти сума збору зазначається літерами у квитанції за формою N 377-А, яка надається фізичній особі на підтвердження факту купівлі іноземної валюти.
2.8. Реєстр стягнення зборів до Пенсійного фонду України ведеться касиром пункту обміну іноземної валюти або каси уповноваженого банку за всіми операціями купівлі фізичними особами-резидентами іноземної валюти готівкою.
Після відповідної сертифікації комп'ютерних систем, що використовуються у пунктах обміну іноземної валюти, реєстри стягнення до Пенсійного фонду України ведуться за допомогою цих систем.
2.9. У разі ведення в пунктах обміну іноземної валюти вручну реєстрів стягнення зборів до Пенсійного фонду України, ведеться книга цих реєстрів, яка повинна бути пронумерована та прошнурована і завірена печаткою уповноваженого банку, а також завірена відповідною державною податковою адміністрацією за місцем знаходження уповноваженого банку до 1 грудня 1998 року (у порядку, визначеному Державною податковою адміністрацією у листі від 18.11.98 N 13528/10/23-3217).
3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з реалізації ювілейних і пам'ятних монет із золота, на яких визначена номінальна платіжна вартість, як засобу платежу в грошовій одиниці України, сплачується в розмірі 5 відсотків від вартості, що перевищує номінал у порядку, який встановлений "Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 N 1740.
4. Відповідно до пункту 8 Змін і доповнень, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.11.98 N 1852 органам Пенсійного фонду на місцях, Київському та Севастопольському міським, а також Кримському республіканькому та обласним управліням Пенсійного фонду України відкриваються окремі аналітичні рахунки на балансовому рахунку N 2560 "Державні позабюджетні фонди" для зарахування сум зборів, які встановлені Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
5. Листи Національного банку України від 09.11.98 N 13-134/2062-8162 та від 10.11.98 N 13-134/2074-8235 вважати такими, що втратили чинність.
Додатки наводяться нижче.
Голова правління Пенсійного фонду України Б.О.Зайчук
1 грудня 1998 року N 04/3620
Перший заступник Голови Правління Національного банку України В.С.Стельмах
1 грудня 1998 року N 25-011/1966
Додаток N 1
форма N 377-ПФ
1-й примірник
___________________________________
___________________________________
(назва, адреса уповноваженого банку
та його агента або уповноваженої
фінансово-кредитної установи)
Квитанція N ___
про сплату збору до Пенсійного фонду України
Дата _____________________
##################################################################
N | Номер квитанції| Сума, з якої | Сума, що підлягає
п/п| форми N 377-А | стягується збір до| перерахуванню до
| | Пенсійного фонду | Пенсійного фонду
###+################+####################+########################
| | |
##################################################################
Підпис клієнта _______________
Підпис касира ________________ Штамп пункту обміну
______________________________
* Цифри номера квитанції повинні співпадати з трьома
останніми цифрами номера квитанції за формою N 377-А
2-й примірник
форма N 377-ПФ
____________________________________
____________________________________
(назва, адреса уповноваженого банку
та його агента або уповноваженої
фінансово-кредитної установи)
Квитанція N ___
про сплату збору до Пенсійного фонду України
Дата _____________________
##################################################################
N | Номер квитанції| Сума, з якої | Сума, що підлягає
п/п| форми N 377-А | стягується збір до| перерахуванню до
| | Пенсійного фонду | Пенсійного фонду
###+################+####################+########################
| | |
##################################################################
Підпис клієнта _______________
Підпис касира ________________ Штамп пункту обміну
-------------------------
* Цифри номера квитанції повинні співпадати з трьома
останніми цифрами номера квитанції за формою N 377-А
Додаток N 2
Титульна сторінка
#######################################
| Найменування установи банку|
| (фінансово кредитної установи,|
| агента уповноваженого банку)|
| ____________________________________|
| Адреса пункту обміну іноземної|
| валюти _____________________|
| ____________________________________|
| КНИГА |
| реєстрів стягнення зборів до |
| пенсійного фонду України |
| з ___________ по __________199_ р. |
| Розпочата: |
| Закінчена: |
| Записи в цій книзі проводяться |
| до повного її використання |
#######################################
Реєстр стягнення зборів до Пенсійного фонду України
######################################################
| NN| N квитанції |Сума коштів, з | Сума, що |
|п/п| про сплату |якої сплачується| підлягає |
| | збору до |збір до Пенсій-| перерахуванню |
| | Пенсійного |ного фонду | до Пенсійного |
| |фонду України |України | фонду |
|###+##############+################+################|
|###+##############+################+################|
|###+##############+################+################|
######################################################
Остання сторінка
##################################################
| Найменування установи банку |
| (фінансово-кредитної установи) |
| ___________________________________ |
| ЗАВІРЧИЙ НАДПИС |
| У цій книзі пронумеровано, |
| прошнуровано та скріплено печаткою |
| установи __________________ аркушів |
| (літерами) |
| з ___________ по __________ включно |
| Керівник установи ___ (підпис) Печатка установи|
| Головний бухгалтер ____ (підпис) Печатка ДПА |
| __________ (дата) |
| |
##################################################