• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розяснення деяких пунктів постанови Кабінету Міністрів України N 1740 від 03.11.98 р.

Національний банк України  | Лист від 09.11.1998 № 13-134/2062-8162 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.11.1998
  • Номер: 13-134/2062-8162
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.11.1998
  • Номер: 13-134/2062-8162
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
N 13-134/2062-8162 від 09.11.98
м.Київ
Обласним, по м.Києву та
Київській області, Кримському
республіканському управлінням
Національного банку України,
Комерційним банкам,
Асоціації комерційних банків,
ОПЕРУ НБУ,
Головному Управлінню
Національного банку України
( Документ втратив чинність на підставі документу Пенсійного фонду N 04/3620 від 01.12.98 )
Щодо роз'яснення деяких пунктів постанови Кабінету Міністрів України N 1740 від 03.11.98 р.
Національний банк України направляє для керівництва в роботі:
Роз'яснення до пунктів 2, 3, 4, 5 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 N 1740.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується уповноваженими банками, фінансово-кредитними установами (надалі уповноважені банки) при здійсненні кожної операції з купівлі-продажу іноземної валюти у розмірі однієї копійки з однієї гривні (згідно з пунктом 2 статті 1 Указу Президента України від 31.08.98 N 957 "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій") від суми в гривні, що надається:
- фізичною особою-резидентом для купівлі іноземної валюти готівкою;
- юридичною особою-резидентом, постійним представництвом юридичної особи-нерезидента та підприємцями, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, для купівлі іноземної валюти.
I. Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій купівлі готівкової іноземної валюти фізичними особами-резидентами.
1. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується фізичною особою-резидентом касиру каси уповноваженого банку і пункту обміну іноземної валюти у розмірі однієї копійки з однієї гривні від суми коштів в гривнях, на яку купується іноземна валюта. При здійсненні кожної операції з купівлі іноземної валюти обов'язково надається квитанція про сплату збору до Пенсійного фонду України за формою N 377-ПФ, наведеною у додатку N 1, і ведеться книга реєстрів сплати зборів до Пенсійного фонду України за формою, наведеною у додатку N 2.
2. Сума коштів у гривнях, з якої сплачується збір до Пенсійного фонду України фізичною особою-резидентом за квитанцією за формою N 377-ПФ повинна дорівнювати сумі коштів у гривнях, на яку купується іноземна валюта фізичною особою-резидентом, що проставлена у квитанції за формою N 377-А (надається на підтвердження факту купівлі іноземної валюти).
Фізична особа-резидент надає касиру каси уповноваженого банку і пункту обміну іноземної валюти суму коштів у гривнях, необхідну для купівлі іноземної валюти та сплати обов'язкового збору на державне пенсійне страхування.
Фізичною особою-нерезидентом за операцією зворотного обміну невикористаної готівкової валюти України, яка здійснюється на підставі надання ним довідки за формою N 377 про обмін іноземної валюти, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не сплачується.
3. Квитанція про сплату збору до Пенсійного фонду України, що надається фізичній особі-резиденту, заповнюється вручну у 2 примірниках через копіювальний папір (1-й примірник надається клієнту, 2-й примірник залишається в документах дня).
У разі відповідної сертифікації комп'ютерних систем та електронних контрольно-касових апаратів, що використовуються у пунктах обміну іноземної валюти, квитанції про сплату збору до Пенсійного фонду України можуть роздруковуватись друкуючими пристроями цих комп'ютерних систем або електронних контрольно-касових апаратів.
Квитанції про сплату збору до Пенсійного фонду України нумеруються. Номери складаються з 2 великих літер українського алфавіту, які друкуються на квитанції друкарським способом та проставлених вручну через дріб трьох останніх цифр квитанції за формою N 377-А, що надається фізичній особі-резиденту на підтвердження факту здійснення операції купівлі-продажу іноземної валюти у пункті обміну іноземної валюти або номера приходного касового ордера, що надається фізичній особі-резиденту на підтвердження факту здійснення операції купівлі-продажу іноземної валюти в касі банку.
На 1-му примірнику квитанції про сплату збору до Пенсійного фонду України касир ставить свій підпис та печатку каси уповноваженого банку або пункту обміну іноземної валюти. На 2-му примірнику квитанції, що залишається в документах дня, повинен бути підпис платника збору та касиру пункту обміну, каси уповноваженого банку або каси Національного банку України.
4. Квитанція вважається недійсною, якщо реквізити каси або пункту обміну іноземної валюти, дані про здійснені операції, найменування уповноваженого банку або його агента, що видав квитанцію, не читаються або можливе подвійне читання відомостей на відбитку штампу пункту обміну іноземної валюти каси уповноваженого банку, який міститься у нижньому правому куті квитанції, а також якщо мають місце підчистки, виправлення.
Записи у 1-му та 2-му примірниках мають бути однаковими.
5. Уповноважені банки самостійно забезпечують виготовлення квитанцій про сплату збору до Пенсійного фонду України у друкарнях.
6. Книга реєстрів стягнення зборів до Пенсійного фонду України ведеться касиром каси уповноваженого банку і пункту обміну іноземної валюти за всіма операціями купівлі іноземної валюти готівкою фізичною особою-резидентом.
7. Книга реєстрів стягнення зборів до Пенсійного фонду України повинна бути пронумерована та прошнурована і завірена печаткою уповноваженого банку та відповідної державної податкової адміністрації за місцем знаходження комерційного банку, його філій.
Книга реєстрів сплати зборів до Пенсійного фонду України повинна бути завірена печаткою відповідної державної податкової адміністрації до 20 листопада 1998 року.
8. Тимчасово до 1 січня 1999 року, у період виготовлення уповноваженими банками бланків квитанцій про сплату збору до Пенсійного фонду України, при сплаті суми пенсійного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування фізичною особою-резидентом ця сума зазначається літерами у квитанції за формою N 377-А, або у приходному касовому ордері, які надаються фізичній особі на підтвердження факту купівлі іноземної валюти.
II. Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій купівлі іноземної валюти юридичними особами-резидентами, підприємцями, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, та постійними представництвами юридичних осіб-нерезидентів.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється уповноваженими банками на день купівлі іноземної валюти на валютному ринку України в такому порядку.
1. Клієнти (які є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування) уповноважених банків в заявах на купівлю іноземної валюти повинні додатково передбачати окремим рядком сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі однієї копійки з однієї гривні від суми коштів в гривнях, на яку купується іноземна валюта, при здійсненні кожної операції з купівлі іноземної валюти (згідно з пунктом 2 статті 1 Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій".
Зразок типової заяви на купівлю іноземної валюти додається (додаток N 3).
III. Загальні положення щодо перерахування коштів збору в гривнях до Пенсійного фонду.
1. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій з купівлі-продажу валют сплачує особа, яка купує іноземну валюту за гривню.
Зазначений збір перераховує на рахунок органу Пенсійного фонду України уповноважений банк, який здійснює продаж іноземної валюти платнику збору.
2. Уповноважений банк, який здійснив продаж іноземної валюти, як своєї, так і за дорученням свого клієнта:
- щоденно суми коштів збору обліковує на окремому аналітичному рахунку балансового рахунку N 3620 "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами";
- перераховує суми сплаченого платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунок органу Пенсійного фонду України, де цей банк перебуває на обліку як платник збору:
а) у разі, якщо за операційний банківський день сума збору, яка обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень,
- протягом цього операційного дня;
б) у разі, якщо за операційний банківський день сума збору, яка обліковується, менша ніж 50 гривень - не пізніше того операційного банківського дня, коли сума збору досягне 50 гривень.
3. Сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не враховується при визначенні комісійної винагороди банку та маржі за операціями купівлі-продажу іноземної валюти.
4. Порядок сплати збору до Пенсійного фонду України з фізичних осіб, які купують валюту за гривні, набуває чинності після опублікування Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 22 жовтня 1998 року або постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року "Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій".
Комерційним банкам довести до клієнтів Роз'яснення до порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджений постановою Кабінету Міністрів від 3 листопада 1998 р. N 1740.
Перший заступник
Голови Правління

В.С.Стельмах
Додаток N 1
форма N 377-ПФ
1-й примірник
____________________________________________
(назва, адреса уповноваженого банку та його
агента або уповноваженої фінансово-кредитної
установи)
Квитанція N
про сплату збору до Пенсійного фонду України
Дата _____________________
---------------------------------------------------------------
| N | Номер квитанції| Сума, з якої | Сума, що підлягає|
| п/п| форми N 377-А | стягується збір до| перерахуванню до |
| | або приходного | Пенсійного фонду | Пенсійного фонду |
| | касового ордера| | |
|----+----------------+--------------------+------------------|
| | | | |
| | | | |
---------------------------------------------------------------
Підпис клієнта_______________
Підпис касира _______________ Штамп каси або
пункту обміну
------------------------------
Цифри номера квитанції повинні співпадати з трьома останніми цифрами номера квитанції за формою N 377-А
2-й примірник
форма N 377-ПФ
____________________________________________
(назва, адреса уповноваженого банку та його
агента або уповноваженої фінансово-кредитної
установи)
Квитанція N
про сплату збору до Пенсійного фонду України
Дата _____________________
---------------------------------------------------------------
| N | Номер квитанції| Сума, з якої | Сума, що підлягає|
|п/п | форми N 377-А | стягується збір до | перерахуванню до |
| | або приходного | Пенсійного фонду | Пенсійного фонду |
| | касового ордера| | |
|----+----------------+--------------------+------------------|
| | | | |
| | | | |
---------------------------------------------------------------
Підпис клієнта_______________
Підпис касира _______________ Штамп каси або
пункту обміну
-----------------------------
Цифри номера квитанції повинні співпадати з трьома останніми цифрами номера квитанції за формою N 377-А
Додаток N 2
Титульна сторінка
---------------------------------------
| Найменування установи банку|
| (фінансово-кредитної установи,|
| агента уповноваженого банку)|
| ____________________________________|
| Адреса пункту обміну іноземної|
| валюти або каси_____________________|
| ____________________________________|
| КНИГА |
| реєстрів стягнення зборів до |
| пенсійного фонду України |
| з ___________ по __________199_ р. |
| Розпочата: |
| Закінчена: |
| Записи в цій книзі проводяться |
| до повного її використання |
---------------------------------------
Реєстр стягнення зборів до Пенсійного фонду України
------------------------------------------------------
| NN| N квитанції |Сума зборів, що | Сума,що |
|п/п| про сплату | сплачується | підлягає |
| | збору до | до Пенсійного | перерахуванню |
| | Пенсійного | фонду України | до Пенсійного |
| |фонду України | | фонду |
|---+--------------+----------------+----------------|
|---+--------------+----------------+----------------|
|---+--------------+----------------+----------------|
------------------------------------------------------
Остання сторінка
--------------------------------------------------
| Найменування установи банку |
| (фінансово-кредитної установи)_____ |
| ___________________________________ |
| ЗАВІРЧИЙ НАДПИС |
| У цій книзі пронумеровано, |
| прошнуровано та скріплено печаткою |
| установи___________________________ |
| аркушів (літерами) |
| з ___________ по __________ включно |
| Керівник установи______(підпис)Печатка установи|
| Головний бухгалтер_____(підпис)Печатка ДПА |
| __________(дата) |
| |
--------------------------------------------------
Додаток N 3
Типова заява на купівлю іноземної валюти
від "___"________ 199_ року
Назва підприємства: ______________________________________________
Поштова адреса: __________________________________________________
Телекс/телефакс: _________________________________________________
Прізвище, ім'я та по батькові співробітника, уповноваженого на
вирішення питань за угодою:_______________________________________
N телефону ________________ зразок підпису _______________________
Розрахунковий рахунок у гривнях N ________________________________
в (назва банку) ________________ номер МФО _______________________
Рахунок в іноземній валюті N _____________________________________
в (назва банку) __________________________________________________
Мета використання інвалюти _______________________________________
__________________________________________________________________
Доручаємо від нашого імені і за наш рахунок укласти угоду на
купівлю коштів в іноземній валюті на таких умовах:
---------------------------------------------------------------
|Сума купівлі|Код інвалюти | Макс. курс| Сума купівлі |
|інвалюти | | угоди в грн. | в грн. за |
| | | | курсом угоди |
|-------------+-------------+--------------+------------------|
| | | | |
---------------------------------------------------------------
та перерахувати на обов'язкове державне пенсійне страхування
суму коштів збору в гривнях на яку була здійснена купівля
іноземної валюти згідно з чинним законодавством України.
До початку біржових торгів зобов'язуємося перерахувати в _______
________________________________________________________ гривнєвий
еквівалент у розмірі, необхідному для купівлі валюти за курсом,
вказаним в поданій заяві, та перерахування збору на обов'язкове
державне пенсійне страхування на рахунок:
_____________ (назва банку) для купівлі __________ (назва валюти).
Комісійна винагорода банку стягується згідно з Тарифом комісійних
винагород _______________________ (назва банку);
комісія біржі - ___%.
Придбану іноземну валюту зобов'язуємося використати протягом
5 банківських днів. Залишок гривень після купівлі валюти та сплати
збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (необхідне
підкреслити):
1) просимо повернути на наш поточний рахунок;
2) використати для подальшої купівлі валюти.
Керівник підприємства _________________________
(підпис) (Прізвище та ініціали)
Головний бухгалтер _________________________
(підпис) (Прізвище та ініціали)