• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку підготовки, подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України нормативно-правових актів Головдержслужби України

Головне управління державної служби України  | Наказ, Порядок від 13.10.2010 № 262
Реквізити
  • Видавник: Головне управління державної служби України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 13.10.2010
  • Номер: 262
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головне управління державної служби України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 13.10.2010
  • Номер: 262
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
Н А К А З
13.10.2010 N 262
Про затвердження Порядку підготовки, подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України нормативно-правових актів Головдержслужби України
З метою удосконалення організації роботи та поліпшення якості підготовки проектів нормативно-правових актів у Головному управлінні державної служби України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок підготовки, подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України нормативно-правових актів Головдержслужби України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Головдержслужби "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів Головного управління державної служби України" від 28.04.2007 р. N 130 (із змінами).
3. Адміністративно-фінансовому департаменту ознайомити з цим наказом першого заступника, заступників Начальника Головдержслужби України, директора Школи вищого корпусу державної служби, директора Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу, керівників структурних підрозділів.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Начальник Головдержслужби Т.Мотренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головдержслужби
13.10.2010 N 262
ПОРЯДОК
підготовки, подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України нормативно-правових актів Головдержслужби України
I. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до указів Президента України від 03.10.92 N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" (із змінами), від 27.06.96 N 468 "Про Єдиний державний реєстр нормативних актів", від 13.12.96 N 1207 "Про опублікування актів законодавства України в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України", Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 N 731 (із змінами) (далі - Положення), та Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 N 34/5 (із змінами), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за N 381/10661 (далі - Порядок подання нормативно-правових актів).
1.2. Цей Порядок установлює процедуру підготовки, подання до Міністерства юстиції України та обліку наказів Головдержслужби України, які підлягають державній реєстрації відповідно до чинного законодавства.
1.3. Державна реєстрація наказу полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
II. Порядок підготовки нормативно-правових актів, які підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України
2.1. Відповідно до вимог нормопроектувальної техніки нормативно-правовий акт:
повинен розроблятися з урахуванням його галузевої належності, відповідати за обсягом регламентації визначеному в ньому предмету правового регулювання;
повинен бути чітким, конкретним і зрозумілим;
не повинен дублювати приписів інших нормативно-правових актів;
не повинен містити суперечливих нормативних приписів.
2.2. При розробці нормативно-правового акта слід виходити з необхідності правового регулювання управлінської діяльності Головдержслужби, однією з форм реалізації якої є видання розпорядчих документів, вид яких (наказ) визначається законодавчими актами та пунктом 7 Положення про Головне управління державної служби України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 N 1180.
2.3. Правила нормопроектувальної техніки, порядок викладення мовних конструкцій, застосування відсильних приписів, оформлення додатків, визначення акта таким, що втратив чинність, внесення змін до нормативно-правовового акта, виклад його в новій редакції, механізм розроблення спільного нормативно-правового акта визначено в пунктах 2.3-2.35 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію.
2.4. Підготовка проекту нормативно-правового акта покладається на одне або декілька структурних підрозділів Головдержслужби, з урахуванням їх компетенції. Юридичний департамент надає необхідну допомогу структурним підрозділам Головдержслужби з правових питань, що виникають при підготовці проекту, та за дорученням керівництва бере участь у розробці питань, що входять до його компетенції.
2.5. Підготовку документів, необхідних для державної реєстрації наказу Головдержслужби в Міністерстві юстиції України, забезпечує керівник структурного підрозділу Головдержслужби, який займався підготовкою проекту нормативно-правового акта.
2.6. Керівники структурних підрозділів Головдержслужби несуть персональну відповідальність за подання нормативно-правового акта для державної реєстрації до Міністерства юстиції України.
2.7. Якщо у розробці проекту нормативно-правового акта беруть участь декілька структурних підрозділів Головдержслужби, підготовку документів для державної реєстрації нормативно-правового акта і його подання до Міністерства юстиції України у зазначений термін, а також повернення оригіналу акта забезпечує керівник структурного підрозділу Головдержслужби, який є головним виконавцем.
III. Порядок подання наказів Головдержслужби до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію
3.1. Державній реєстрації в Міністерстві юстиції України підлягають накази Головдержслужби незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами "Для службового користування", "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно" та іншими, а також прийняті в порядку експерименту, якщо в них є одна або більше норм (правил поведінки), що:
зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, установлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують існуючий організаційно-правовий механізм їх реалізації;
мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
При цьому на державну реєстрацію подаються накази, які мають як одну з указаних ознак, так і декілька.
3.2. Зміни до зареєстрованих наказів незалежно від того, містять вони правові норми чи ні, а також накази про втрату чинності зареєстрованих наказів підлягають державній реєстрації в загальновстановленому порядку.
При необхідності внесення змін до наказу, прийнятого до запровадження державної реєстрації, якщо він має ознаки, наведені в пункті 3.1 цього розділу, розробляється і подається на державну реєстрацію єдиний наказ, а основний документ визнається таким, що втратив чинність.
3.3. На державну реєстрацію не подаються накази:
а) персонального характеру (про склад комісій, призначення на посаду і звільнення з неї, заохочення працівників тощо);
б) дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім наказів про затвердження положень, інструкцій та інших актів, що містять правові норми, а також тимчасові, строк дії яких вичерпано;
в) оперативного, організаційно-розпорядчого характеру (разові доручення) та інші, які не мають нормативного характеру, зокрема ті, які містять лише індивідуально-конкретні приписи;
г) якими доводяться до відома територіальним органам Головного управління державної служби України рішення Головдержслужби;
ґ) спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм;
д) рекомендаційного, роз'яснювального та інформаційного характеру (методичні рекомендації, роз'яснення тощо), нормативно-технічні документи (національні та регіональні стандарти, тарифно-кваліфікаційні довідники, кодекси усталеної практики, форми звітності, у тому числі щодо державних статистичних спостережень, адміністративних даних та інші).
3.4. Накази подаються на державну реєстрацію Головдержслужбою не пізніше п'ятого дня після їх прийняття.
У разі виникнення сумніву щодо відповідності наказу ознакам, указаним у пункті 3.1 цього розділу, такі накази також підлягають направленню на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. Остаточне рішення щодо необхідності державної реєстрації в таких випадках приймає Міністерство юстиції України після проведення їх правової експертизи.
3.5. Наказ, що подається на державну реєстрацію, має відповідати Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, правилам нормопроектувальної техніки, узгоджуватися з раніше прийнятими нормативно-правовими актами, викладатися згідно з правилами українського правопису та вимогами Примірної інструкції.
3.6. Разом з наказом до Міністерства юстиції України подаються відомості про офіційне внутрішнє погодження нормативно-правового акта із зацікавленими структурними підрозділами Головдержслужби, у тому числі пропозиції юридичного департаменту щодо подання наказу до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
Внутрішнє погодження оформляється візуванням проекту документа посадовими особами Головдержслужби, які відповідно до їх компетенції займаються питаннями, порушеними в наказі, включає в себе візи заступника Начальника Головдержслужби, до компетенції якого відноситься вирішення питань, що регламентуються нормативно-правовим актом, керівника підрозділу, що готує нормативно-правовий акт, керівників інших заінтересованих підрозділів, юридичного департаменту. Віза включає: найменування посади, підпис, ініціали і прізвище особи та дату візування. Внутрішнє погодження здійснюється як на лицьовому, так і на зворотному боці останнього аркуша наказу.
Якщо посадова особа, підпис якої передбачений для погодження, відсутня, документ візує (погоджує) особа, яка виконує її обов'язки, або її заступник. При цьому обов'язково зазначаються посада особи, яка підписала документ, і її прізвище. Не допускається підписання документа з прийменником "за" або проставленням косої риски перед найменуванням посади.
3.7. Нормативно-правові акти подаються на державну реєстрацію у трьох примірниках: оригінал та дві завірені в установленому законодавством порядку копії наказу, а також затверджених ним правил, положення, інструкції тощо і додатків до них.
Копії наказу, нормативно-правового акта, затвердженого наказом, додатки до наказу та до нормативно-правового акта, затверджених наказом, повинні бути чіткими для прочитання, завірені в установленому Примірною інструкцією порядку, текст має бути розміщений через півтора міжрядкових інтервали на аркушах формату А4 без звороту.
Крім того, подаються також дискета, компакт-диск або інший електронний носій з текстами документів, які повертаються суб'єкту нормотворення після державної реєстрації нормативно-правового акта. Тексти мають бути підготовлені у Microsoft Word, формат RTF, з використанням шрифту Times New Roman, розмір 14, таблиці, діаграми тощо - у Microsoft Excel.
3.8. Спільно прийнятий нормативно-правовий акт подається на державну реєстрацію суб'єктом нормотворення, який є головним розробником. При цьому оригінал нормативно-правового акта подається в кількості примірників, що дорівнює кількості органів, які прийняли цей акт.
Нормативно-правові акти, прийняті спільно або за погодженням з іншими органами, змінюються або визнаються такими, що втратили чинність, спільно або за погодженням з відповідними органами, враховуючи при цьому правонаступництво ліквідованих або реорганізованих органів, а також відповідні зміни в законодавстві, пов'язані з необхідністю такого узгодження.
3.9. Нормативно-правові акти подаються на державну реєстрацію разом із супровідним листом, у якому вказуються прізвище уповноваженого працівника Головдержслужби та номер його телефону.
У разі, якщо нормативно-правовий акт подається на державну реєстрацію повторно, а також якщо він прийнятий замість акта, у державній реєстрації якого відмовлено, у супровідному листі необхідно вказати дату і номер листа Міністерства юстиції України про повернення нормативно-правового акта без державної реєстрації для доопрацювання або відмову в державній реєстрації.
3.10. Разом з нормативно-правовим актом та супровідним листом до нього до Міністерства юстиції України подаються:
а) пояснювальна записка, у якій зазначаються обґрунтування підстав та мета розроблення нормативно-правового акта, визначається його місце у відповідній сфері правового регулювання, міститься аналіз причин, наводяться факти і цифрові дані, що обґрунтовують необхідність його прийняття, відображаються фінансово-економічні розрахунки та пропозиції щодо джерел покриття витрат (якщо реалізація нормативно-правового акта не потребує фінансування з державного чи місцевого бюджетів, то про це окремо повідомляється в записці), прогнозуються очікувані соціально-економічні результати реалізації нормативно-правового акта. Загальний обсяг пояснювальної записки не повинен перевищувати чотирьох сторінок. До неї може долучатися інформаційно-довідковий матеріал (таблиці, схеми, діаграми тощо), який є необхідним для обґрунтування суті нормативно-правового акта;
б) відомості про чинні нормативно-правові акти з питання, що належить до сфери правового регулювання прийнятого нормативно-правового акта, інформація про строки приведення їх у відповідність до нормативно-правового акта, поданого на державну реєстрацію, а також про нормативно-правові акти, що втрачають чинність у зв'язку з прийняттям цього акта;
в) копія нормативно-правового акта, до якого вносяться зміни або який визнається таким, що втратив чинність, у контрольному стані та порівняльна таблиця;
г) відомості про офіційне погодження нормативно-правового акта із зацікавленими органами незалежно від того, чи є таке погодження обов'язковим згідно із законодавством (оригінал, який після прийняття рішення щодо державної реєстрації повертається Головдержслужбі, та дві копії).
У разі коли на державну реєстрацію подається нормативно-правовий акт з питань, що стосуються соціально-трудової сфери, повідомляється за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію, із доданням відповідних підтвердних документів (листів, аркушів зовнішнього погодження тощо) про позицію уповноваженого представника від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та уповноваженого представника від всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців щодо цього акта та про проведену роботу з врахування їх зауважень і пропозицій. При цьому необхідність врахування зазначених зауважень і пропозицій визначає Головдержслужба;
ґ) оригінал та дві копії рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва про погодження проекту нормативно-правового акта або оригінал та дві копії рішення Урядового комітету з питань економічної політики та європейської інтеграції про задоволення скарги головного розробника проекту нормативно-правового акта щодо відмови в погодженні проекту нормативно-правового акта (для регуляторних нормативно-правових актів);
д) довідку щодо відповідності нормативно-правового акта aquis communautaire за формою, визначеною в додатку 1 до Регламенту Кабінету Міністрів України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. N 950;
е) висновок Міністерства юстиції щодо відповідності нормативно-правового акта положенням Конвенції та практиці Європейського суду з прав людини. У разі відсутності цього документа Головдержслужба надає копію супровідного листа про подання до Міністерства юстиції України комплекту документів, необхідного для отримання висновку Міністерства юстиції щодо відповідності нормативно-правового акта положенням Конвенції та практиці Європейського суду з прав людини;
є) інформаційно-аналітичні матеріали з публічного обговорення проектів нормативно-правових актів (у разі необхідності).
3.11. Супровідний лист, пояснювальна записка, довідка про відповідність нормативно-правового акта основним положенням законодавства Європейського Союзу, інформаційно-аналітичні матеріали з публічного обговорення проектів нормативно-правових актів підписуються Начальником Головдержслужби або його заступником.
3.12. Облік оригіналів примірників нормативно-правових актів, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України, та підтримання їх у контрольному стані шляхом внесення до них відмітки про зміни, доповнення чи скасування здійснюється адміністративно-фінансовим департаментом Головдержслужби не пізніше, як у 10-денний термін з дня надходження нормативно-правового акта від Міністерства юстиції України.