• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про організацію пайового господарства споживчої кооперації України

Центральна спілка споживчих товариств України | Постанова, Акт, Повідомлення, План, Список, Лист, Договір, Форма типового документа, Форма, Положення від 24.01.2007
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Постанова, Акт, Повідомлення, План, Список, Лист, Договір, Форма типового документа, Форма, Положення
  • Дата: 24.01.2007
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Постанова, Акт, Повідомлення, План, Список, Лист, Договір, Форма типового документа, Форма, Положення
  • Дата: 24.01.2007
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
IV збори XIX скликання
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова четвертих зборів
Ради Укоопспілки
дев'ятнадцятого скликання
24.01.2007
ПОЛОЖЕННЯ
про організацію пайового господарства споживчої кооперації України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств від 12.11.2008 )
1. Загальні положення
1.1. Положення про організацію пайового господарства споживчої кооперації України (далі - Положення) розроблено відповідно до Законів України "Про споживчу кооперацію", "Про кооперацію", рішень з'їздів (конференції) споживчої кооперації України, зборів Ради Укоопспілки, Статутів Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілок, райспоживспілок і споживчих товариств. Положення регламентує документальне оформлення:
- приймання в члени, асоційовані члени споживчого товариства;
- виготовлення, зберігання і використання бланків членських квитків та іншої документації пайового господарства;
- приймання додаткових пайових внесків на формування фінансових ресурсів;
- кооперативних виплат та виплат на паї;
- списання обов'язкових пайових внесків членів споживчого товариства та/або закріпленої за ними частки в майні споживчого товариства на покриття збитків споживчого товариства;
- перевірки стану обліку членів споживчого товариства і ведення пайового господарства.
1.2. Положення є нормативним актом Укоопспілки, обов'язковим для виконання споживчими товариствами, споживспілками, їх підприємствами (об'єднаннями), іншими суб'єктами господарювання системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки).
1.3. Визначення термінів:
1.3.1. Споживче товариство - юридична особа, яка утворена добровільним об'єднанням фізичних та/або юридичних осіб, на основі членства для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції і надання різноманітних послуг з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб його членів.
1.3.2. Член споживчого товариства - фізична чи юридична особа, яка внесла вступний внесок та пай у розмірах, визначених загальними зборами членів споживчого товариства, додержується вимог статуту і користується правом ухвального голосу.
Фізична особа може бути членом споживчого товариства, якщо вона досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.
1.3.3. Асоційований член споживчого товариства - фізична чи юридична особа, яка внесла вступний внесок та пай у розмірах, визначених загальними зборами членів споживчого товариства, додержується вимог статуту і користується правом дорадчого голосу.
Порядок вступу до споживчого товариства, права, обов'язки асоційованого члена споживчого товариства визначаються статутом споживчого товариства.
1.3.4. Вступний внесок - грошовий чи інший майновий неповоротний внесок, який зобов'язана сплатити фізична чи юридична особа у разі вступу в члени (асоційовані члени) споживчого товариства.
1.3.5. Обов'язковий пайовий внесок - грошовий чи майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) споживчого товариства у створення та розвиток споживчого товариства, який здійснюється сплатою грошей, передачею споживчому товариству майна, у тому числі майнових прав, земельних ділянок.
1.3.6. Додатковий пайовий внесок - добровільний грошовий чи інший майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) споживчого товариства понад обов'язковий пайовий внесок у пайовому фонді споживчого товариства.
1.3.7. Цільовий внесок - грошовий, інший майновий чи немайновий внесок члена кооперативної організації, що вноситься понад обов'язковий пайовий внесок, для забезпечення її статутної діяльності.
1.3.8. Пайовий фонд - фонд, що формується з пайових внесків членів споживчого товариства і є одним із джерел формування майна споживчого товариства.
Розмір пайового фонду не є постійною величиною, не зазначається в Статуті споживчого товариства і змінюється відповідно до сплати чи повернення членам (асоційованим членам) споживчого товариства пайових внесків.
1.3.9. Неподільний фонд - обов'язковий фонд, що формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу споживчого товариства та інших надходжень, незаборонених законодавством України, і не підлягає розподілу між членами споживчого товариства.
1.3.10. Членський квиток - документ, який стверджує належність громадянина до споживчого товариства.
1.3.11. Кооперативні виплати - частина доходу споживчого товариства, що розподіляється за результатами фінансового року між членами (асоційованими членами) споживчого товариства пропорційно їх участі в господарській діяльності споживчого товариства, у порядку, визначеному рішенням загальних зборів його членів.
Участь члена (асоційованого члена) споживчого товариства в його господарській діяльності полягає, зокрема:
- у придбанні товарів в об'єктах роздрібної торгівлі та харчування споживчого товариства;
- у формуванні фінансових ресурсів споживчого товариства.
1.3.12. Виплати на паї - виплати частини доходу споживчого товариства на паї члена (асоційованого члена) споживчого товариства.
Розмір виплат на паї встановлюється рішенням загальних зборів членів споживчого товариства після відрахувань обов'язкових коштів на формування і поповнення його фондів. Загальна сума виплат на паї не може перевищувати 20 відсотків доходу, визначеного для розподілу.
1.3.13. Кооперативна книжка взаємодопомоги - іменний документ, в якому ведеться облік руху додаткових пайових внесків члена (асоційованого члена) споживчого товариства.
1.3.14. Пластикова картка з штрихкодом (надалі - пластикова картка) - носій інформації, виконаний на базі електронних чіп-модулів, який застосовується для обліку придбання пайовиком товарів в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України.
( Розділ 1 доповнено пунктом 1.3.14 згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств від 12.11.2008 )
2. Порядок оформлення приймання в члени (асоційовані члени) споживчого товариства
2.1. Для проведення роботи з кооперування населення, приймання заяв від громадян, а також вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки правління споживчого товариства затверджує уповноважених осіб.
Приймання юридичних осіб у члени (асоційовані члени) споживчого товариства оформляється безпосередньо в офісі правління споживчого товариства.
2.1.1. При наявності кооперативних дільниць уповноважена особа затверджується на кожній із них.
2.1.2. Порядок і розміри оплати праці уповноважених осіб за виконану роботу встановлює правління споживчого товариства.
2.2. Уповноважена особа для виконання роботи, зазначеної у п. 2.1, забезпечується нормативними та іншими документами:
- Статутом споживчого товариства (копія);
- бланками заяв про вступ в члени (асоційовані члени) споживчого товариства (додаток 1);
- бланками відомості з приймання вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки від членів (асоційованих членів) споживчого товариства за формою N УКС-402 (додаток 2).
Відомість з заповненням назви споживчого товариства, номера відомості, прізвища, імені, по батькові уповноваженої особи, її місця роботи, посади, строку дії відомості та підписами голови правління і головного бухгалтера споживчого товариства, скріплена печаткою, є документом, який засвідчує право на приймання уповноваженою особою вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки;
- бланками квитанцій про одержання грошей в оплату вступного, обов'язкового пайового внесків та за членський квиток (додаток 3);
- штампом "оплачено" для відміток у квитанції про одержання грошей в оплату вступного і обов'язкового пайового внесків та за членський квиток;
- списком громадян, які не є членами (асоційованими членами) споживчого товариства.
Уповноважена особа отримує бланки відомостей і квитанції під розпис у книзі обліку відомостей приймання вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки від членів (асоційованих членів) споживчого товариства (додаток 4), а також у книзі обліку бланків квитанцій про одержання грошей в оплату вступних і обов'язкових пайових внесків та за членські квитки (додаток 5).
2.2.1. У офісі споживчого товариства та на кооперативній дільниці обладнується спеціальний стенд з інформацією про порядок приймання громадян у члени (асоційовані члени) споживчого товариства, їх права та обов'язки, місцезнаходження уповноваженої особи.
Спеціальні стенди можуть бути обладнані також в об'єктах роздрібної торгівлі, харчування тощо.
2.3. Громадянин, який має бажання стати членом (асоційованим членом) споживчого товариства, повинен ознайомитися з його статутом, розмірами вступного та обов'язкового пайового внесків, подати уповноваженій особі заяву про вступ в члени (асоційовані члени) споживчого товариства, сплатити вступний і обов'язковий пайові внески та вартість членського квитка.
Юридичні особи подають заяви правлінню споживчого товариства.
2.4. Приймання вступного і обов'язкового пайового внесків, плати за членський квиток оформляється у відомості (форма N УКС-402). Відомість заповнюється уповноваженою особою чорнилом або пастою кулькової ручки.
У разі допущення помилки (описки) неправильно написане слово або цифра повинні бути закреслені, але так, щоб можна було прочитати, а замість закресленого зверху записується правильне слово або цифра. Виправлення повинне бути підтверджене підписами уповноваженої особи та особи, яка сплатила внески.
Підчистки у відомостях не допускаються.
2.4.1. На суму прийнятих вступного і обов'язкового пайових внесків та плати за членський квиток громадянину видається квитанція про одержання грошей. Підпис уповноваженої особи засвідчується штампом "оплачено".
2.4.2. Уповноважена особа:
- у встановлені правлінням споживчого товариства терміни здає одержані гроші в касу споживчого товариства, а відомість - у бухгалтерію;
- подає одержані заяви дільничному кооперативному комітету, а в разі його відсутності - правлінню споживчого товариства.
2.4.3. Дільничний кооперативний комітет:
- перевіряє правильність оформлення кожної заяви;
- не пізніше п'ятнадцятиденного терміну від дня подачі заяв вносить пропозиції правлінню споживчого товариства про прийняття громадян в члени (асоційовані члени) споживчого товариства;
- забезпечує збереження у справах комітету листка первинного обліку члена (асоційованого члена) споживчого товариства на кооперативній дільниці.
2.5. Головний бухгалтер споживчого товариства або уповноважена ним особа:
- перевіряє правильність записів у відомості приймання вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки;
- на суму вступних і обов'язкових пайових внесків, а також вартості членських квитків виписує прибутковий касовий ордер. Квитанція прибуткового касового ордера видається на руки уповноваженій особі і є виправдним документом;
- заповнює графи 6-8 книги обліку відомостей приймання вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки від членів (асоційованих членів) споживчого товариства і книгу обліку бланків квитанцій про одержання грошей в оплату вступних і обов'язкових пайових внесків та за членські квитки.
2.5.1. Відомість разом з прибутковим касовим ордером зберігається в бухгалтерії споживчого товариства і є підставою для відкриття особистих рахунків членів (асоційованих членів) споживчого товариства, при цьому у відомості (форма N УКС-402) заповнюються графи 9, 10.
2.5.2. Після отримання пропозиції дільничного кооперативного комітету правління споживчого товариства не пізніше 30-денного терміну від дня подачі заяв приймає рішення про приймання громадян в члени (асоційовані члени) споживчого товариства та виписування членських квитків членам (асоційованим членам) споживчого товариства (додаток 6).
2.5.3. На кожного громадянина, прийнятого у члени (асоційовані члени) споживчого товариства, відкривається особистий рахунок у книзі за формами NN К-20, К-20а.
2.5.4. При виписуванні членського квитка члена (асоційованого члена) споживчого товариства заповнюються такі реквізити:
- номер членського квитка (перші три цифри номера зазначають номер кооперативної дільниці, а три останні - порядковий номер особистого рахунка члена (асоційованого члена) споживчого товариства в межах кооперативної дільниці);
- прізвище, ім'я, по батькові;
- дата вступу в члени (асоційовані члени) споживчого товариства;
- назва споживчого товариства.
2.5.5. На заяві робиться відмітка про відкриття особистого рахунка та виписку членського квитка.
2.5.6. Заяви громадян про вступ у члени (асоційовані члени) споживчого товариства та про вибуття з членів (асоційованих членів) споживчого товариства зберігаються в споживчому товаристві при постановах (протоколах), прийнятих з цих питань.
2.6. Уповноважена особа отримує від оргінструктора (або іншої особи, якій доручено виконувати його функції) під розпис в обліковому листі за формою N УКС-401 (додаток 7) оформлені членські квитки для видачі громадянам, прийнятим у члени (асоційовані члени) споживчого товариства, а також відомість видачі членських квитків за формою N УКС-403 (додаток 8).
При цьому уповноважена особа зобов'язана переконатися в правильності заповнення реквізитів отриманих документів.
2.6.1. Членські квитки громадян, прийнятих у члени (асоційовані члени) споживчого товариства, уповноважена особа від імені правління споживчого товариства вручає їм у офісі споживчого товариства, приміщенні дільничного кооперативного комітету, в об'єктах торгівлі, харчування, за місцем їх роботи або проживання.
2.6.2. Про отримання членського квитка член (асоційований член) споживчого товариства розписується у відомості N УКС-403, яка повертається уповноваженою особою оргінструктору або іншій уповноваженій особі споживчого товариства, на підставі якої необхідно зробити відмітки в графах 6 і 7 облікового листа (форма N УКС-401).
2.6.3. Забороняється приймати вступні і обов'язкові пайові внески та плату за членські квитки від громадян, бажаючих вступити у члени (асоційовані члени) споживчого товариства без записів про прийняття грошей у відомість за формою N УКС-402 та без видачі квитанції про одержання грошей.
2.6.4. При зміні розмірів обов'язкового пайового внеску в сторону його збільшення загальні збори членів споживчого товариства також приймають рішення про терміни його сплати.
Несплата в установлені терміни нового розміру обов'язкового пайового внеску є підставою для виключення громадян з членів (асоційованих членів) споживчого товариства.
2.6.5. Член (асоційований член) споживчого товариства може вийти з споживчого товариства за власним бажанням за письмовою заявою, яка повинна бути розглянута загальними зборами або за їх дорученням зборами уповноважених чи правлінням споживчого товариства у 30-денний термін.
Обов'язковий пайовий внесок виплачується члену (асоційованому члену) споживчого товариства протягом 30 днів після прийняття рішення про його вибуття, а виплати на паї - після затвердження річного звіту та розподілу прибутку.
У разі збиткової діяльності споживчого товариства обов'язковий пайовий внесок виплачується члену споживчого товариства (повністю або частково) після затвердження річного звіту та прийняття рішення про списання збитків.
Вступний внесок члена (асоційованого члена) споживчого товариства поверненню не підлягає.
2.6.6. Передача пайових внесків третім особам (юридичним і фізичним) не допускається. Невитребувані колишніми членами (асоційованими членами) споживчого товариства протягом трьох років з дня вибуття обов'язкові пайові внески і нараховані кооперативні виплати та виплати на паї зараховуються до неподільного фонду споживчого товариства.
У разі смерті члена (асоційованого члена) споживчого товариства обов'язкові, додаткові пайові внески та цільові внески, нараховані і несплачені кооперативні виплати та виплати на паї повертаються спадкоємцям в порядку, установленому законодавством України.
2.7. При вибутті громадянина з членів (асоційованих членів) споживчого товариства та поверненні йому (його спадкоємцям) обов'язкового пайового внеску членський квиток погашається записом "вибув (постанова від "___" ____________ 200_ р. N ___)", про що робиться запис у книзі за формою N К-20 (з обліку членів споживчого товариства) і К-20а (з обліку асоційованих членів споживчого товариства).
3. Порядок виготовлення, зберігання і використання бланків членських квитків та іншої документації пайового господарства
3.1. Укоопспілка щорічно за попередніми замовленнями Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки забезпечує централізоване виготовлення бланків членських квитків та іншої документації пайового господарства (далі - бланки) в підприємстві Укоопспілки.
3.1.1. Замовлення на бланки подаються управлінню організаційно-кооперативної роботи Укоопспілки.
Замовлення на виготовлення пластикових карток (додаток 21) споживчі товариства подають підприємству Укоопспілки "Укоопінком", яке забезпечує їх виготовлення і постачання.
( Пункт 3.1.1 доповнено абзацом другим згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств від 12.11.2008 )
3.1.2. Кримспоживспілка, облспоживспілки можуть самостійно виготовляти бланки у місцевих друкарнях, крім бланків членських квитків, кооперативних книжок взаємодопомоги та пластикових карток.
( Пункт 3.1.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств від 12.11.2008 )
3.1.3. Підприємство Укоопспілки виготовляє і розсилає бланки замовникам за рознарядками управління організаційно-кооперативної роботи Укоопспілки при умові попередньої оплати Кримспоживспілкою, облспоживспілками, іншими членами Укоопспілки вартості замовлення.
3.1.4. За виконану роботу підприємство Укоопспілки подає замовникам рахунки на загальну суму, в яку включає вартість бланків, витрати на пакування бланків та їх відправлення.
3.2. Кримспоживспілка, облспоживспілки, інші члени Укоопспілки:
Організовують роботу щодо забезпечення бланками споживчих товариств згідно з їх замовленнями.
Перевіряють кількість отриманих від підприємства Укоопспілки посилок з бланками і організовують їх розсилку.
Відправляють на адресу замовника рекомендованим листом повідомлення, в якому вказують номер накладної на відправлення бланків, їх назву та кількість.
3.3. Споживче товариство при отриманні посилок зобов'язане терміново їх відкрити і звірити назви та фактичну кількість бланків з назвою, кількістю, яка зазначена у накладній відправника.
3.3.1. Відкриття посилок з бланками і перевірку їх назв та кількості проводить комісія в складі головного бухгалтера, оргінструктора та працівника, на якого правлінням споживчого товариства покладено обов'язки зберігання та відпуску бланків.
3.3.2. При відповідності отриманих бланків даним, зазначеним у повідомленні і накладній, робиться відповідна відмітка на накладній, яку підписують всі члени комісії. Одночасно відправнику надсилається підтвердження про одержання посилок з бланками.
3.3.3. При розходженні фактично одержаних бланків з даними, зазначеними у повідомленні і накладній, а також у випадках їх псування названа вище комісія складає акт у двох примірниках. Один примірник акта надсилається відправнику посилки, другий зберігається в споживчому товаристві.
3.3.4. Забезпечення бланками споживчих товариств, що входять до складу райспоживспілки, проводиться на загальних засадах через райспоживспілку. Уповноважена правлінням споживчого товариства особа зобов'язана при отриманні бланків видати райспоживспілці доручення.
3.3.5. Працівник споживчого товариства, якому доручено отримати в райспоживспілці бланки, зобов'язаний звірити назву та кількість бланків з даними, зазначеними в накладній, розписатися в ній і отримати копію накладної для звіту.
3.4. Аналітичний облік бланків ведеться в споживспілці, споживчому товаристві за назвами, кількістю і сумою в порядку, встановленому для обліку матеріальних цінностей, а членських квитків, кооперативних книжок взаємодопомоги - як бланків суворої звітності.
3.5. Підтвердженням видачі членських квитків у споживчих товариствах є відомість приймання вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки від членів (асоційованих членів) споживчого товариства за формою N УКС-402, обліковий лист на видачу уповноваженій особі оформлених членських квитків за формою N УКС-401 та відомість видачі членських квитків новоприйнятим громадянам у члени (асоційовані члени) споживчого товариства за формою N УКС-403.
3.6. При втраті або псуванні членського квитка член (асоційований член) споживчого товариства подає заяву правлінню споживчого товариства з проханням про видачу йому дубліката.
3.6.1. При позитивному рішенні правління споживчого товариства уповноважена особа проводить оформлення і видачу членського квитка. При цьому у членському квитку робиться запис "дублікат" (на третій сторінці під словами "Членський квиток").
3.6.2. У разі зміни прізвища члена (асоційованого члена) споживчого товариства уповноважена особа на підставі паспортних даних закреслює прізвище, зазначене в членському квитку, і зверху записує нове прізвище. Виправлення засвідчується підписом посадової особи та печаткою споживчого товариства. Одночасно зміни проводяться в книгах Ф N К-20, К-20а.
4. Порядок приймання додаткових пайових внесків на формування фінансових ресурсів*
_______________
* Норми розділу 4 цього Положення розповсюджуються на споживчі товариства, споживспілки, їх підприємства (об'єднання).
4.1. Додаткові пайові внески на формування фінансових ресурсів споживчого товариства (далі - внески) - одна із форм спільного господарювання.
4.2. Споживче товариство може приймати внески лише за рішенням загальних зборів членів споживчого товариства або уповноваженого ними органу**.
_______________
** У споживспілці рішення щодо приймання внесків на формування фінансових ресурсів підприємств споживспілки, розміри кооперативних виплат приймають збори Ради споживспілки або уповноважений ними орган.
4.2.1 Правління споживчого товариства подає на розгляд загальних зборів членів (асоційованих членів) споживчого товариства або уповноваженого ними органу:
- розрахунок потреби у фінансових ресурсах на поповнення оборотного капіталу на наступний рік;
- розрахунок планових розмірів кооперативних виплат (планові розміри кооперативних виплат не можуть перевищувати середньозваженої облікової ставки Національного банку України за 9 місяців звітного року).
4.3. Загальні збори членів споживчого товариства (або уповноважений ними орган) затверджують суму ліміту на приймання внесків.
4.3.1. Приймання внесків проводиться від членів (асоційованих членів) споживчого товариства.
4.3.2. Всі члени (асоційовані члени) споживчого товариства вносять внески безпосередньо в касу споживчого товариства. За заявою члена (асоційованого члена) споживчого товариства внески можуть утримуватись із заробітної плати.
4.4. Член (асоційований член) споживчого товариства, який виявив бажання сплатити внески, подає правлінню споживчого товариства заяву-клопотання (додаток 9).
4.4.1. Заява-клопотання реєструється в книзі реєстрації вхідних документів споживчого товариства.
4.4.2. Голова правління споживчого товариства пише на заяві-клопотанні відповідну резолюцію (дає дозвіл чи відмовляє).
При необґрунтованій відмові голови правління споживчого товариства в прийманні внесків член (асоційований член) споживчого товариства може звернутися із скаргою до загальних зборів членів споживчого товариства або уповноваженого ними органу.
4.4.3. При позитивному рішенні голови правління споживчого товариства укладається договір про додатковий пайовий внесок на формування фінансових ресурсів споживчого товариства (додаток 10).
4.4.4. Договір набуває чинності з моменту його підписання та внесення в касу споживчого товариства визначеної в договорі суми внеску і діє до моменту письмового заявлення однієї із сторін про його розірвання.
4.4.5. Головний бухгалтер або уповноважена ним особа виписує прибутковий касовий ордер на суму внеску згідно з договором.
4.4.6. Прибутковий касовий ордер до передачі його в касу споживчого товариства реєструється в установленому порядку.
4.4.7. Після реєстрації прибутковий касовий ордер з доданою до нього заявою подається касиру споживчого товариства.
4.4.8. Касир споживчого товариства отримані від члена (асоційованого члена) споживчого товариства гроші звіряє з сумою, яка зазначена в прибутковому касовому ордері; при відсутності розходжень розписується на ордері та квитанції до прибуткового касового ордера про отримання грошей у сумі, вказаній в ордері, та видає члену (асоційованому члену) споживчого товариства квитанцію.
4.4.9. Член (асоційований член) споживчого товариства перевіряє правильність записів у квитанції (сума, дата, підпис касира) і подає її для підпису головному бухгалтеру споживчого товариства.
Головний бухгалтер споживчого товариства перевіряє правильність оформлення квитанції і розписується у ній. Підпис головного бухгалтера споживчого товариства або уповноваженої ним особи і підпис касира засвідчується печаткою споживчого товариства.
Облік членів споживчих товариств, які сплатили внески, та рух коштів на їх особистих рахунках ведеться в книзі за формою N К-20-1.
4.5. Після сплати першого внеску в касу споживчого товариства члену (асоційованому члену) споживчого товариства уповноваженою особою виписується кооперативна книжка взаємодопомоги (додаток 11).
4.5.1. Кооперативна книжка взаємодопомоги виготовляється підприємством Укоопспілки на папері з елементами захисту.
4.5.2. Порядок виготовлення, приймання, зберігання і відправлення кооперативної книжки взаємодопомоги відповідає загальному порядку здійснення операцій з документацією пайового господарства.
4.5.3. При виписуванні кооперативної книжки взаємодопомоги заповнюються такі реквізити:
- номер - відповідає порядковому номеру особистого рахунка у книзі за формою "N К-20-1 та трьом останнім цифрам номера членського квитка;
- прізвище, ім'я, по батькові власника книжки;
- дата видачі;
- підпис власника книжки;
- підписи голови правління та головного бухгалтера споживчого товариства;
- відтиск печатки споживчого товариства.
4.5.4. У розділі "Рух додаткових пайових внесків для формування фінансових ресурсів споживчого товариства" заповнюються такі реквізити:
а) документ (дата і номер прибуткового (видаткового) касового ордера), згідно з яким в касу споживчого товариства прийнято або видано внесок;
б) надходження;
в) видаток;
г) залишок.
4.5.5. Записи в кооперативну книжку взаємодопомоги проводяться на підставі прибуткового або видаткового касового ордера головним бухгалтером споживчого товариства або уповноваженою ним особою.
4.5.6. Після кожної операції з надходження або видачі коштів визначається їх залишок, який записується цифрами в графі "Залишок" та прописом (копійки цифрами) у першому вільному рядку.
4.5.7. Правильність записів кожної операції з надходження або видачі коштів в кооперативній книжці взаємодопомоги стверджується підписами голови правління споживчого товариства та головного бухгалтера. Підписи скріплюються печаткою споживчого товариства.
4.5.8. Член (асоційований член) споживчого товариства зобов'язаний:
а) перевірити правильність записів у кооперативній книжці взаємодопомоги після проведення кожної операції з надходження або видачі коштів;
б) зберігати кооперативну книжку взаємодопомоги та всі квитанції прибуткових касових ордерів не менше трьох років після її повного використання.
4.6. Внески та кооперативні виплати, нараховані на них, не підлягають будь-якій індексації, крім випадків, передбачених законодавством України і нормативними актами Укоопспілки.
5. Кооперативні виплати та виплати на паї
5.1. Джерелом кооперативних виплат та виплат на паї є частина доходу, що розподіляється за результатами фінансової діяльності споживчого товариства між його членами.
5.2. Після закінчення звітного кварталу (року), складання і подання проміжної (квартальної) та річної фінансової і статистичної звітності на кооперативні виплати відраховується частина доходу, одержаного від обсягу реалізації товарів членам (асоційованим членам) споживчого товариства за звітний квартал (додаток 12).
5.2.1. На суму доходу, спрямованого на кооперативні виплати членам (асоційованим членам) споживчого товариства, складається розрахунково-платіжна відомість (додатки 13, 14).
5.2.2. Кооперативні виплати виплачуються членам (асоційованим членам) товариства в 45-деннйй термін після закінчення звітного кварталу, а за четвертий квартал виплати проводяться до 30 березня наступного за звітним року.
Виплати проводяться за розрахунково-платіжною відомістю або поштовими переказами. Вартість послуг за переказ коштів та розрахунково-касове обслуговування відшкодовується за рахунок одержувача.
5.3. Кооперативні виплати членам (асоційованим членам) споживчого товариства на додаткові пайові внески (далі - внески) для формування фінансових ресурсів споживчого товариства:
5.3.1. Кооперативні виплати нараховуються щомісяця, а виплачуються в терміни, встановлені договором, в сумі затверджених планових розмірів (додаток 15).
5.3.2. Після закінчення звітного року загальні збори членів споживчого товариства або уповноважений ними орган можуть спрямувати частину додатково (понад планові розміри) доходу на виплату кооперативних виплат.
5.3.3. Кооперативні виплати видають членам (асоційованим членам) споживчого товариства за видатковими касовими ордерами, що виписуються на кожного члена (асоційованого члена) споживчого товариства, який має внески на формування фінансових ресурсів споживчого товариства.
5.3.4. Повернення внеску проводиться згідно з заявою його власника не пізніше 30 днів з дня подачі заяви (додаток 16).
5.3.5. При неповерненні внеску у встановлений термін його власник звертається із заявою до загальних зборів членів споживчого товариства або уповноваженого ними органу, а при її незадоволенні - до суду з позовною заявою.
5.3.6. У разі ліквідації споживчого товариства внески повертаються їх власникам у порядку, встановленому законодавством України.
5.3.7. За письмовою заявою (згодою) власника внеску кооперативні виплати можуть зараховуватись на збільшення його внеску.
5.3.8. Власник внеску не відповідає за зобов'язаннями споживчого товариства.
Споживче товариство несе відповідальність перед власником внеску в межах внеску та нарахованих і невиплачених кооперативних виплат.
5.4. Виплати членам (асоційованим членам) споживчого товариства на паї нараховуються після закінчення звітного року (додаток 17).
5.4.1. Розрахунок виплат на паї передбачає визначення суми коштів, які припадають на 1 гривню: суми пайових внесків (обов'язкових, додаткових), суми індексації пайових внесків, які сплачені до 1 січня 1992 р., і суми закріпленого за членами споживчого товариства права на паї (частки) в майні споживчого товариства.
На виплати членам (асоційованим членам) споживчого товариства складається відомість (по кожній кооперативній дільниці окремо) (додаток 18).
5.4.2. Загальні збори членів споживчого товариства або уповноважений ними орган приймають рішення щодо затвердження виплат на паї, порядку їх виплати або іншого використання.
5.4.3. Порядок видачі виплат на паї:
- уповноважена правлінням споживчого товариства особа, з якою укладено договір про матеріальну відповідальність за одержані кошти, отримує в установленому порядку з каси споживчого товариства у підзвіт готівку для видачі виплат на паї, а в бухгалтерії споживчого товариства під розпис у книзі (додаток 19) одержує відомість на видачу виплат на паї;
- видача виплат на паї проводиться протягом 3-х робочих днів, не враховуючи дня отримання готівки з каси;
- для одержання виплат на паї член (асоційований член) споживчого товариства подає уповноваженій особі членський квиток та паспорт;
- уповноважена особа звіряє дані відомості, паспорта і членського квитка;
- при відсутності розходжень в документах уповноважена особа подає члену (асоційованому члену) споживчого товариства відомість, в якій він розписується в графі "Підпис про одержання", і виплачує гроші;
- член (асоційований член) споживчого товариства перелічує отримані гроші і звіряє їх суму з сумою, зазначеною у відомості;
- уповноважена особа після виплати по відомості грошей проти прізвища осіб, яким не видані виплати на паї; робить відмітку від руки "Депоновано", а в кінці відомості робить напис про фактично виплачену суму і про невидану суму виплат на паї; складає авансовий звіт (форма N 286) і подає в бухгалтерію.
5.4.4. Головний бухгалтер або особа, ним уповноважена, перевіряє авансовий звіт, після перевірки підписує його і подає на розгляд та затвердження голові правління споживчого товариства.
Затверджений авансовий звіт повертається в бухгалтерію, де проводяться записи по відповідних кореспондуючих рахунках, робиться відмітка в книзі видачі відомостей на видачу виплат на паї про її повернення та забезпечується зберігання авансового звіту як грошових документів.
5.4.5. Якщо видача виплат на паї не закінчена, уповноваженій особі видається нова відомість за формою N УКС-406, в яку із попередньої відомості за формою N УКС-406 заносяться необхідні дані на членів (асоційованих членів) споживчого товариства, які не одержали в установлені терміни виплати на паї, та відповідна сума готівки.
За бажанням члена (асоційованого члена) споживчого товариства і його заявою виплати на паї можуть бути направлені на формування фінансових ресурсів споживчого товариства.
5.4.6. Зазначений порядок видачі виплат на паї розповсюджується на виплату членам (асоційованим членам) споживчого товариства кооперативних виплат за придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі та харчування споживчого товариства.
6. Порядок списання обов'язкових пайових внесків членів споживчого товариства та пай (частки) в його майні на покриття збитків споживчого товариства
6.1. Списання обов'язкових пайових внесків членів споживчого товариства на покриття збитків від господарсько-фінансової діяльності споживчого товариства проводиться за рішенням загальних зборів членів споживчого товариства або уповноваженого ними органу.
Розмір списання обов'язкових пайових внесків на покриття збитків визначається співвідношенням суми збитків до загальної суми обов'язкових пайових внесків.
У разі недостатності обов'язкових пайових внесків для покриття збитків споживчого товариства сума непокритих збитків списується за рахунок закріпленої пай (частки) членів споживчого товариства в його майні.
6.2. На списану суму для покриття збитків споживчого товариства зменшуються сплачені обов'язкові пайові внески членів споживчого товариства.
6.3. Для списання обов'язкових пайових внесків членів споживчого товариства та/або закріпленої пай (частки) в майні споживчого товариства на покриття збитків складаються списки за формою N УКС-410 (додаток 20).
У списках вказуються: прізвища, імена та по батькові членів споживчого товариства, номери членських квитків і суми обов'язкових пайових внесків та паїв (часток) в майні споживчого товариства, що спрямовуються на покриття збитків.
Ці списки є підставою для бухгалтерських записів про списання обов'язкових пайових внесків та/або закріплених паїв (часток) в майні споживчого товариства на покриття збитків споживчого товариства.
6.3.1. На підставі списків проводяться записи в особисті рахунки членів споживчого товариства (в книзі за формою N К-20).
6.4. У разі списання збитків за рахунок обов'язкових пайових внесків члени споживчого товариства зобов'язані протягом терміну, який встановлюють загальні збори членів споживчого товариства, відновити суму обов'язкових пайових внесків.
6.5. Порядок списання збитків не розповсюджується на:
- додаткові пайові внески членів (асоційованих членів) споживчого товариства;
- обов'язкові пайові внески асоційованих членів споживчого товариства.
7. Порядок перевірки стану обліку членів, асоційованих членів споживчого товариства і ведення пайового господарства
7.1. Перевірка стану обліку членів (асоційованих членів) споживчого товариства і ведення пайового господарства проводиться не менше одного разу на рік.
7.2. Перевірку проводять ревізійна комісія споживчого товариства, а також за дорученням правління споживспілки, членом якої є споживче товариство, працівники відділів (управлінь) організаційно-кооперативної роботи, оргінструктори-бухгалтери, ревізори споживспілки.
7.3. В актах перевірки перевіряючі висвітлюють такі питання:
- правильність обліку бланків членських квитків, кооперативних книжок взаємодопомоги і відомостей з приймання вступних і обов'язкових пайових внесків, плати за членські квитки;
- дотримання порядку приймання громадян у члени (асоційовані члени) споживчого товариства та/або виключення і оформлення документів про приймання, виключення;
- своєчасність і повноту здачі уповноваженими особами в касу споживчого товариства вступних і обов'язкових пайових внесків, плати за членські квитки;
- своєчасність відкриття і правильність ведення книги особистих рахунків членів споживчого товариства (форма N К-20), асоційованих членів (форма N К-20а) та книги особистих рахунків членів (асоційованих членів) споживчого товариства з руху додаткових пайових внесків для формування фінансових ресурсів споживчого товариства (форма N К-20-1);
- достовірність статистичної звітності за формою N 1-р "Звіт про розмежування та закріплення власності в споживчій кооперації України".
7.4. Правління споживчого товариства щорічно організовує і проводить звірку особистих рахунків членів споживчого товариства з господарськими і домовими книгами органів місцевого самоврядування з обов'язковим зазначенням змін про місцеперебування членів споживчого товариства.
Після проведеної звірки громадяни, які померли або вибули з постійного місця проживання (крім тимчасово вибулих), виключаються з членів споживчого товариства в порядку, встановленому Статутом споживчого товариства та цим Положенням.
8. Прикінцеві положення
8.1. Всеукраїнська перереєстрація (перепис) членів споживчих товариств і обмін членських квитків та кооперативних книжок взаємодопомоги проводиться за рішенням з'їзду споживчої кооперації України або Ради Укоопспілки.
( Пункт 8.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств від 12.11.2008 )
8.2. Бухгалтерський облік операцій пайового господарства, фінансова і статистична звітність ведеться в порядку, встановленому законодавством України та нормативними актами Укоопспілки.
8.3. Зміни і доповнення до Положення вносяться Правлінням Укоопспілки з наступним затвердженням Радою Укоопспілки.
8.4. У разі внесення законодавцем змін чи доповнень в закони, інші нормативно-правові акти або прийняття нових, які регулюють правовідносини, що стосуються пайового капіталу, майнових прав пайовиків тощо, відповідні пункти цього Положення діють у частині, що не суперечить законам, іншим нормативно-правовим актам.
Додаток 1
до Положення про організацію
пайового господарства
споживчої кооперації України
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств УКООПСПІЛКА
_______________________ Загальним зборам (зборам уповноважених)
споживче товариство членів ________________________________
(назва споживчого товариства)
місто _________________
село від ___________________________________
район __________________ (прізвище, ім'я, по батькові)
область ________________
(республіка) __________________________
(дата народження)
Ідентифікаційний код __________________
Адреса (місце проживання) _____________
_______________________________________
ЗАЯВА
Прошу прийняти мене в члени (асоційовані члени) споживчого
товариства.
(необхідне підкреслити)
Із Статутом споживчого товариства ознайомився(лася) і
зобов'язуюсь його виконувати.
Вношу вступний внесок __________ грн. _______ коп. та
обов'язковий пайовий внесок ______________________ грн., за
(літерами)
членський квиток ____ грн. коп.
"___" ____________ 200_ р. __________________
(підпис вступника)
ДОВІДКА
________________________ прийнятий(а) в члени (асоційовані члени)
(ініціали, прізвище) (необхідне підкреслити)
споживчого товариства
(постанова _________________________ від "___" __________ 200_ р.
(назва органу управління)
N _____).
Голова правління споживчого ______________ _________________
товариства (підпис) (прізвище)
Відкрито особистий рахунок та виписано членський квиток за
N ____
Бухгалтер ______________ _________________
(підпис) (прізвище)
________________________ Лінія відрізу __________________________
Листок
первинного обліку члена (асоційованого члена) споживчого товариства
(необхідне підкреслити)
Кооперативна дільниця N _____________.
Прізвище, ім'я, по батькові _____________________________________
(повністю)
Дата народження "___" _____________ 19__ р.
Адреса (місце проживання) _______________________________________
Голова дільничного
кооперативного комітету _______________ ___________________
(підпис) (прізвище)
Додаток 2
до Положення про організацію
пайового господарства
споживчої кооперації України
Україна
Центральна спілка споживчих товариств УКООПСПІЛКА
______________________________ Форма N УКС-402
споживче товариство
Кооперативна дільниця N ______
місто ________________________
село
район ________________________
область ______________________
(республіка)
ВІДОМІСТЬ N ____
приймання вступних і обов'язкових пайових внесків та плати за членські квитки від громадян, бажаючих стати членами (асоційованими членами) споживчого товариства (необхідне підкреслити)
Представнику споживчого товариства _________________________,
(прізвище, ім'я,
по батькові)
що працює ______________________________________ доручено приймати
(місце роботи та посада)
вступні і обов'язкові пайові внески та плату за членські квитки
від громадян, бажаючих стати членами (асоційованими членами)
споживчого товариства. (необхідне підкреслити)
Термін дії до "___" _____________ 200_ р.
Розміри внесків:
Вступного __________ грн. Голова
(прописом) правління __________ ______________
(підпис) (прізвище)
Обов'язкового __________ грн. Головний
(прописом) бухгалтер _________ ___________
(підпис) (прізвище)
М.П.
"___" _____________ 200_ р.
Поряд-
ковий
номер
ДатаПріз-
вище,
ім'я,
по
бать-
кові
Адреса
(місце
прожи-
вання,
місце
роботи,
навчан-
ня)
СплаченоПід-
пис
про
спла-
ту
гро-
шей
Прийнято
в члени
(асоційо-
вані чле-
ни) спо-
живчого
товарист-
ва (необ-
хідне
підкрес-
лити)
N член-
ського
квитка
вступ-
них
внес-
ків
(грн.)
обов'яз-
кових
пайових
внесків
(грн.)
за
член-
ський
квиток
(грн.)
Дата і
номер
постанови
12345678910
_________________________________________________________________
і т.д. до кінця (лінування через 16 пунктів)
Всього на сторінці ______________________________________________
Зворотна сторона форми N УКС-402
Поряд-
ковий
номер
ДатаПріз-
вище,
ім'я,
по
бать-
кові
Адреса
(місце
прожи-
вання,
місце
роботи,
навча-
ння)
СплаченоПід-
пис
про
спла-
ту
гро-
шей
Прийнято
в члени
(асоційо-
вані
члени)
споживчо-
го това-
риства
(необхід-
не під-
креслити)
N член-
ського
квитка
вступ-
них
внес-
ків
(грн.)
обов'яз-
кових
пайових
внесків
(грн.)
за
член-
ський
квиток
(грн.)
Дата і
номер
постанови
12345678910