• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо порядку укладення договорів оренди нерухомого майна

Міністерство транспорту та звязку України , Фонд державного майна України  | Лист від 03.05.2007 № 10-16-7093
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України , Фонд державного майна України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.05.2007
  • Номер: 10-16-7093
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України , Фонд державного майна України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.05.2007
  • Номер: 10-16-7093
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Л И С Т
03.05.2007 N 1910/16/10-07,
N 10-16-7093
Підприємствам, установам
і організаціям, що входять
до сфери управління
Міністерства транспорту
та зв'язку України,
Регіональним відділенням
Фонду державного майна
України
Щодо порядку укладення договорів оренди нерухомого майна
Фонд державного майна України (далі - Фонд) спільно з Міністерством транспорту та зв'язку України (далі - Мінтрансзв'язку) розглянули питання ефективності використання державного майна з врахуванням вимог законів України "Про оренду державного та комунального майна", "Про управління об'єктами державної власності", "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та надають роз'яснення щодо врегулювання окремих питань укладення відповідних договорів оренди.
Укладення договорів оренди державного нерухомого майна підприємств, установ і організацій, що входять до сфери управління Мінтрансзв'язку, здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Господарського кодексу України (ст. 287), Цивільного кодексу України та Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (ст. 118), Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фонду.
Особливістю оренди у 2007 році є визначення орендаря виключно на конкурсних засадах. Винятком є укладення договорів оренди нерухомого майна з бюджетними організаціями.
Регіональне відділення Фонду, отримавши від потенційного орендаря заяву, а також інші документи, згідно з Переліком, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 14.11.2005 N 2975, зареєстрованим Міністерством юстиції від 16.01.2006 N 29/11903, надсилає копії матеріалів до Мінтрансзв'язку, як органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.
Мінтрансзв'язку узгоджує передачу об'єкта в оренду і надає свої висновки про умови договору оренди, які будуть відображені в умовах конкурсу на право оренди (у тому числі пропозиції щодо цільового використання майна орендарем, терміну дії договору та додаткових умов, які відображають специфіку галузі, підгалузі чи піддриємства-балансоутримувача, наприклад, морського порту), або повідомляє про відмову в його укладенні.
Мінтрансзв'язку одночасно надає регіональному відділенню Фонду кандидатури членів конкурсної комісії з числа працівників Мінтрансзв'язку, відповідного Департаменту або відповідного підприємства. У разі, якщо об'єкт оренди знаходиться у складі підприємства, яке заборонене до оренди як майновий комплекс, Мінтрансзв'язку також надає регіональному відділенню Фонду висновок про те, чи має об'єкт оренди загальнодержавне значення.
Орендна плата, розрахована за Методикою розрахунку плати за оренду державного майна, застосовується як стартова при проведенні конкурсу. Майно передається в оренду за вартістю, яку запропонує переможець конкурсу.
У договорах оренди, які належать до сфери управління Мінтрансзв'язку, слід передбачити:
заборону суборенди, приватизації;
право орендодавця разом із балансоутримувачем здійснювати контроль за станом та цільовим використанням об'єкта оренди;
зобов'язання орендаря щомісячно, до 12 числа місяця, наступного за звітним, надавати балансоутримувачу копії платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку про сплату відповідних частин орендної плати до державного бюджету та на розрахунковий рахунок балансоутримувача;
надання орендодавцем згоди на поліпшення і ремонт орендованого майна за умови отримання згоди на це балансоутримувача та органу, уповноваженого управляти державним майном відповідно до наказу Фонду від 03.10.2006 N 1523;
зобов'язання орендаря на вимогу органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном надавати додаткові матеріали при узгодженні питання проведення невід'ємних поліпшень і ремонту орендованого майна;
зобов'язання орендодавця передавати майно в оренду за участю балансоутримувача; у разі повернення майна з оренди передбачити наступну передачу його безпосередньо балансоутримувачу;
відшкодування орендарем податку на землю;
право орендодавця (в т.ч. за ініціативою балансоутримувача) вимагати розірвання Договору оренди, якщо:
орендар користується майном всупереч Договору або призначенню орендованого майна;
орендар передав орендоване майно у користування іншій особі;
орендар не сплачує або несвоєчасно сплачує орендну плату;
орендар не застрахував орендоване майно;
орендар не приступив до проведення капітального ремонту орендованого майна, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на орендаря;
орендар не забезпечив ефективне використання майна;
- у випадку припинення або розірвання договору поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого майна не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю орендаря, а невідокремлювані поліпшення - власністю держави і компенсації не піддягають.
Умови договору оренди мають бути в обов'язковому порядку до проведення конкурсу погоджені з органом, уповноваженим управляти майном та балансоутримувачем.
Регіональним відділенням Фонду державного майна:
- при укладенні договорів оренди майна в обов'язковому порядку враховувати в повному обсязі умови та пропозиції органу, уповноваженого управляти майном;
- при оголошенні конкурсу на право оренди державного нерухомого майна морських портів передбачати можливість оренди зазначеного майна орендарями, діяльність яких пов'язана із забезпеченням виробничого процесу порту (агентська, шипчанддерська, експедиторська, сюрвейерська, страхова, банківська діяльність тощо), з урахуванням норм Положення про пункти пропуску через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2000 N 1203.
Орендодавець у п'ятиденний термін після укладення договору оренди повідомляє про це орган управління майном (уразі, якщо орендодавцем виступає підприємство, повідомляти потрібно також відповідні регіональні відділення Фонду) та надає копії укладених договорів оренди, в яких повинні бути враховані пропозиції цього органу щодо умов договору оренди.
Результатом співпраці Фонду державного майна України, Міністерства транспорту та зв'язку України повинно стати досягнення головної мети орендних відносин - ефективне використання державного майна.
Міністр транспорту
та зв'язку України
Голова Фонду
державного майна
України

М.М.Рудьковський


В.П.Семенюк