• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо проведення аналізу стану простроченої дебіторської заборгованості підприємств галузі

Міністерство транспорту та звязку України , Державний департамент морського і річкового транспорту  | Лист від 11.02.2005 № 1/8-229
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України , Державний департамент морського і річкового транспорту
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.02.2005
  • Номер: 1/8-229
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України , Державний департамент морського і річкового транспорту
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.02.2005
  • Номер: 1/8-229
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ МОРСЬКОГО І РІЧКОВОГО ТРАНСПОРТУ
Л И С Т
11.02.2005 N 1/8-229
Керівникам підприємств
ДО "Укрморпорт"
Державним департаментом морського і річкового транспорту проведено аналіз стану простроченої дебіторської заборгованості підприємств галузі та повідомляється наступне.
1. В деяких випадках мають місце суттєві відхилення між даними простроченої дебіторської заборгованості, встановленими в ході такого аналізу (перевірки), порівняно з даними, що декларуються підприємствами при складанні Звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість (форма N 1-Б) та при складанні оперативної (щотижневої) інформації до Укрморрічфлоту.
При цьому основною причиною відхилень є невірне тлумачення підприємствами терміну "прострочена заборгованість". Укрморрічфлот виходить з того, що простроченою вважається заборгованість, за якою минув термін, що визначений умовами господарських договорів (додаткових угод, листування тощо). Підстава: роз'яснення до розділу II Інструкції щодо заповнення форми N 1-Б термінова (місячна), затверджена наказом Держкомстату від 31.07.2000 N 258.
Крім того, статтею 612 Цивільного кодексу України встановлено:
"1. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
2. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
3. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
4. Прострочення боржника не настає, якщо зобов'язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора".
Тобто простроченою слід кваліфікувати заборгованість виключно відносно термінів виконання зобов'язань, передбачених договірними відносинами або законом, незважаючи на тривалість обліку такої заборгованості взагалі (тривалість обліку є критерієм тільки для розподілу заборгованості на поточну або довгострокову).
2. Під час аналізу (перевірки) з'ясовано, що значні суми простроченої заборгованості відповідно до П(С)БО 10 "Дебіторська заборгованість" носять усі ознаки безнадійної заборгованості, але тривалий час обліковуються на балансі підприємств і відносно них не здійснені процедури, необхідні для виконання у разі, якщо заборгованість кваліфікується як безнадійна.
При цьому підприємствами порушуються одні з основних принципів бухгалтерського обліку - принципи обачності та повного висвітлення (ст. 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
3. Враховуючи викладене вище стосовно безнадійної дебіторської заборгованості, а також на виконання вимог п. 1 Програми ліквідації існуючої та недопущення виникнення нової простроченої заборгованості на підприємствах галузі морського і річкового транспорту, затвердженої т.в.о. директора Укрморрічфлоту Голодницьким О.Г. 11.01.2005 р. (доведено листом від 17.01.2005 N 5/6-47), Укрмморрічфлотом опрацьовано питання щодо можливості списання сум простроченої (безнадійної) заборгованості, які помилково обліковувалась підприємствами та підлягали списанню згідно з п. 4, 5, 11 П(С)БО 10 "Дебіторська заборгованість" в попередніх звітних періодах, шляхом виправлення помилок минулих звітних періодів та коригування фінансових звітів минулих звітних періодів, та повідомляється.
П. 4 П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 травня 1999 N 137, визначено, що виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
В бухгалтерському обліку порядок виправлення помилок в облікових регістрах, на підставі інформації яких заповнюється фінансова звітність, встановлено п. 9 Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. N 356, а саме, виправлення помилок минулих років оформляється в місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою, в якій наводяться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, якою виправляється помилка. У місяці складання бухгалтерської довідки її дані записуються до відповідного регістру бухгалтерського обліку та Головної книги.
Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 N 291, передбачено, що виправлення помилок за минулий рік, що виявлені в поточному році, відповідно до П(С)БО 6 відображається кореспонденцією рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" з рахунками бухгалтерського обліку відповідних об'єктів класів 1-6.
Тому, на нашу думку, списання дебіторської заборгованості, яке згідно підтверджуючих документів повинно було здійснене в минулі звітні періоди, необхідно здійснювати бухгалтерським записом: Дт 44 - Кт 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками". Крім того, про необхідність виправлення помилок минулих звітних періодів в кореспонденції з рахунком 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" зазначено в наказі Міністерства фінансів України від 28.03.2001 N 143 "Про кореспонденцію рахунків" і листі Мінфіну від 22.09.2003 N 31-04220-20-10/2515.
В фінансовій звітності наслідки помилки минулих періодів відображуються шляхом зменшення сальдо дебіторської заборгованості і нерозподіленого прибутку на початок року.
При цьому, в 2005 році в Балансі в графі 3 "На початок звітного періоду" по рядкам 160(161) "Дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги" та рядку 350 "Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)" підлягають відображенню вже відкориговані суми.
Виправлення помилки у Звіті про власний капітал (форма N 4) підлягає відображенню в рядку 030 "Виправлення помилок" в графі 8 "Нерозподілений прибуток".
Виправлення за попередній звітному рік у Звіті про фінансові результати призведуть до зміни порівняльних даних за такий попередній рік, а саме, зміняться показники у відповідних рядках форми N 2 (графа 4).
Підприємство може оприлюднювати інформацію про виправлення помилок фінансової звітності минулих років з урахуванням п. 20 П(С)БО 6. Доцільність (недоцільність) оприлюднення визначається суттєвістю інформації про помилки. Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. N 87, суттєвою вважається інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності. Ознаками суттєвості обліково-економічної інформації є її кількісні та якісні характеристики, важливі для користувачів такої інформації.
Відповідно до методичних рекомендацій Міністерства фінансів України від 29 липня 2003 р. N 04230-04108 щодо застосування суттєвості у бухгалтерському обліку суттєвість окремих господарських операцій та об'єктів бухгалтерського обліку визначається керівництвом підприємства, якщо інше не передбачено положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку поріг суттєвості для розкриття інформації про операції з виправлення помилок не встановлено. В той же час зазначеними Методичними рекомендаціями поріг суттєвості, наявність якого потребує розкриття відповідної інформації, зазначено: для витрат - 2% чистого прибутку (збитку) підприємства, для окремих активів (зокрема, дебіторської заборгованості, відстрочених податкових активів) і власного капіталу (зокрема, нерозподіленого прибутку) - 5% загальної вартості активів і власного капіталу підприємства відповідно. Наявність (досягнення) внаслідок виправлення помилок хоча б одного із зазначених показників порогу суттєвості свідчить про доцільність розкриття (оприлюднення) інформації про виправлення помилок.
Одночасно звертаємо увагу, що існуючими нормативними документами не обумовлено можливість перегляду розміру дивідендів, нарахованих та сплачених в минулих звітних періодах, внаслідок заниження розміру витрат. Тому, на іншу думку, не доречно здійснювати такий перерахунок за період, на який припадає така помилка, при відсутності нормативних документів або офіційних роз'яснень контролюючих органів.
4. Укрморрічфлот вважає, що у деяких випадках підприємствами неналежним чином проводиться робота по стягненню заборгованості.
Просимо прийняти ці роз'яснення до керівництва в роботі.
Директор В.Г.Работньов