ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 141 від 14.04.98 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 р. за N 323/2763 |
Про затвердження Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 383 від 21.09.98 N 524 від 17.12.98 N 128 від 18.03.99 N 156 від 31.03.99 N 238 від 18.05.99 N 376 від 27.07.99 N 518 від 25.10.99 ) ( Щодо змін додатково див. Лист Нацбанку N 43-111/3453-9229від 23.11.99 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 585 від 13.12.99 N 106 від 15.03.2000 N 215 від 26.05.2000 )( У тексті Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків і додатків 2 "Звіт про дотримання економічних нормативів", 3 "Балансовий звіт комерційного банку", 4 "Звіт про кредитний портфель", 5 "Звіт про залишки за депозитами" слова "Управління контролю економічних нормативів" та "Департамент безвиїзного нагляду" замінено словами "Департамент пруденційного нагляду" згідно з Постановою Нацбанку N 238 від 18.05.99 )
На виконання пп.3,4 постанови Правління Національного банку України від 30 грудня 1997 року за N 469 "Про введення в дію Інструкції N 10 "Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків", приведеної у відповідність до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і звітності" щодо внесення змін і доповнень до Інструкції N 10, Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків у новій редакції (додається).
2. Департаментам безвиїзного нагляду (Ю.О.Герасименко) та інформатизації (А.С.Савченко) до 01.06.98 внести відповідні зміни до програмного комплексу автоматизованого розрахунку економічних нормативів і довести програмний комплекс до відома регіональних управлінь Національного банку України та комерційних банків.
Комерційним банкам розрахунок економічних нормативів за травень поточного року (за середнім арифметичним) здійснити після отримання програмного комплексу, але не пізніше за строки, визначені в Інструкції.
3. Кримському регіональному, ОПЕРУ, Головному, обласним та по місту Києву і Київській області управлінням Національного банку України не застосовувати до комерційних банків штрафних санкцій та інших заходів впливу за порушення економічних нормативів: максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8); максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н10); максимального сукупного розміру кредитів,гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н11) за кредитними угодами та кредитними лініями, укладеними та відкритими до 01.01.98 на строк дії зазначених угод, але не пізніше ніж до 01.01.99.
Начальникам регіональних управлінь Національного банку України взяти під особистий контроль перевірку всіх фактів укладення до 01.01.98 зазначених угод, які спричинили порушення перелічених вище економічних нормативів , та повідомити про кожний такий випадок Департамент безвиїзного нагляду не пізніше 01.06.98.
4. Комерційним банкам (у тому числі банкам, статутний капітал яких сформовано за рахунок іноземного капіталу) у термін до 01.07.98 привести у відповідність до п.3.4 Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків нормативи відкритої валютної позиції уповноваженого банку.
Регіональним управлінням Національного банку України до 01.07.98 не застосовувати до комерційних банків штрафних санкцій та інших заходів впливу за порушення економічних нормативів відкритої валютної позиції (нормативу загальної відкритої валютної позиції банку (Н15), нормативу довгої (короткої) відкритої валютної позиції у ВКВ (Н16), нормативу довгої (короткої) відкритої валютної позиції в НКВ (Н17), нормативу довгої (короткої) відкритої валютної позиції у всіх банківських металах (Н18).
5. Визнати такими, що втратили чинність:
Інструкцію Національного банку України N 10 "Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків", затверджену постановою Правління НБУ від 30.12.96 р. за N 343, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 30.12.97 N 469.
Тимчасовий порядок ведення уповноваженими банками України відкритої валютної позиції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на валютному ринку України, затверджений постановою Правління Національного банку України від 03.01.96 N 1.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління Національного банку України О.І.Кірєєва, Департамент безвиїзного нагляду (Ю.О.Герасименко), начальників регіональних управлінь Національного банку України.
7. Постанова набуває чинності через 10 днів після реєстрації її в Міністерстві юстиції України.
Голова | В.А.Ющенко |
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
14.04.98 N 141
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 травня 1998 р.
за N 323/2763
Інструкція про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків
1. Загальні положення
1.1. Інструкція про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків вводиться з метою надання комерційним банкам України допомоги щодо забезпечення ними своєї надійності та своєчасного виконання зобов'язань перед їх вкладниками та акціонерами.
1.2. Інструкція про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків розроблена на підставі Закону України "Про банки і банківську діяльність", чинних законодавчих актів України та нормативних актів Національного банку України.
1.3. Дія цієї Інструкції поширюється на всі комерційні банки України незалежно від форм власності.
1.4. Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" з метою захисту інтересів клієнтів та забезпечення фінансової надійності банків Національний банк України встановлює для всіх комерційних банків економічні нормативи.
- Нормативи капіталу:
- капітал банку;
- мінімальний розмір статутного капіталу;
- платоспроможність;
- достатність капіталу банку.
- Нормативи ліквідності:
- миттєва ліквідність;
- загальна ліквідність;
- співвідношення високоліквідних активів до робочих активів банку.
- Нормативи ризику:
- максимальний розмір ризику на одного позичальника;
- норматив "великих" кредитних ризиків;
- максимальний розмір кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру;
- максимальний сукупний розмір кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам;
- максимальний розмір наданих міжбанківських позик;
- максимальний розмір отриманих міжбанківських позик;
- інвестування;
- загальна відкрита валютна позиція банку;
- довга (коротка) відкрита валютна позиція у вільно конвертованій валюті;
- довга (коротка) відкрита валютна позиція в неконвертованій валюті;
- довга (коротка) відкрита валютна позиція в усіх банківських металах.
При цьому, при переході на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та звітності економічні нормативи, передбачені ст.51 Закону України "Про банки і банківську діяльність", відповідають встановленим цією Інструкцією нормативам:
- мінімальний розмір статутного фонду та граничне співвідношення між розміром власних коштів та сумою його активів - нормативи капіталу банку;
- показники ліквідності банку - нормативи ліквідності;
- максимальний розмір ризику на одного позичальника - нормативи ризику.
1.5. Комерційні банки несуть відповідальність за надання установам Національного банку України недостовірної інформації.
2. Визначення окремих термінів
Визначення нижченаведених термінів відноситься до змісту Інструкції.
Актив - будь-який об'єкт бухгалтерського обліку, право контролю якого закріплене за банком, який відповідає хоча б одній з таких вимог: 1) дає дохід банківській установі, або 2) може бути обмінений на інший об'єкт, який, у свою чергу, даватиме дохід банківській установі. Загальна сума активів - це сума всіх категорій активів мінус сума всіх контрактивних рахунків типу резервів під можливі збитки від кредитної діяльності та дисконт за придбаними цінними паперами.
Активи високоліквідні - кошти в касі, у Національному банку України та в інших банках, а також активи, що можуть бути швидко проконвертовані у готівкові чи безготівкові кошти.
Активи робочі - кошти на коррахунку, в касі, вкладені в майно, розміщені в інших банках, цінних паперах, надані кредити та інші активи, що дають дохід банку.
Активні операції банків - фінансові операції з розміщення коштів із метою отримання доходу. До активних операцій банку належать: надання кредитів та позичок, придбання цінних паперів, вкладення коштів у комерційні проекти, лізингові, факторингові операції, операції з векселями та інші банківські операції.
Акція - вид цінного папера без встановленого строку обігу, який підтверджує участь її власника у формуванні статутного фонду (капіталу) акціонерного товариства, підтверджує право на участь в управлінні акціонерним товариством, дає право на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду і участь у розподілі майна при його ліквідації. Розрізняють чотири види акцій: іменні, на пред'явника, привілейовані та прості.
Асоційована компанія (підприємство) - це компанія, в якій інвестор має значний вплив і яка не є ні дочірньою компанією, ні спільним підприємством інвестора. Значний вплив передбачає, що інвестор прямо або через дочірні компанії володіє 20% або більшою часткою капіталу компанії. Значний вплив також має місце, якщо інвестор (банк) прямо або через дочірні компанії володіє часткою капіталу компанії менше 20%, але виконуються такі умови:
1) інвестор (банк) має представника (представників) у раді директорів або Правлінні компанії;
2) інвестор (банк) бере участь у визначенні стратегії компанії;
3) проводяться суттєві фінансові операції між інвестором (банком) та компанією;
4) інвестор (банк) надає компанії суттєву технічну або комерційну інформацію.
Балансовий звіт - складова частина пакета фінансової звітності, що характеризує фінансовий стан банку та відображає активи, зобов'язання та капітал банківської установи в грошовій формі станом на певну дату.
Валютна позиція банку - співвідношення (різниця) між сумою активів та позабалансових вимог у певній іноземній валюті та сумою балансових і позабалансових зобов'язань у цій самій валюті.
Валютна позиція відкрита - сума активів та позабалансових вимог у певній іноземній валюті не збігається із сумою балансових і позабалансових зобов'язань у цій самій валюті. Відкрита валютна позиція несе додатковий ризик у разі зміни валютного курсу.
Валютна позиція відкрита довга - сума активів та позабалансових вимог перевищує суму балансових і позабалансових зобов'язань у кожній іноземній валюті. Банк із такою позицією може зазнати витрат у разі підвищення курсу національної валюти щодо іноземної валюти.
Валютна позиція відкрита коротка - сума балансових та позабалансових зобов'язань перевищує суму активів і позабалансових вимог у кожній іноземній валюті. Банк із такою позицією може зазнати додаткових витрат у разі підвищення курсу іноземної валюти щодо національної валюти.
Валютна позиція закрита - сума активів та позабалансових вимог збігається із сумою балансових та позабалансових зобов'язань у кожній іноземній валюті.
Вексель - цінний папір, який свідчить про грошове зобов'язання боржника (векселедавця), за яким потрібно сплатити у встановлений строк і в певному порядку визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).
Великий кредит - сукупний розмір кредитів (у т.ч. міжбанківських), з урахуванням векселів та 100% сум позабалансових вимог (гарантій, поручительств), що рахуються у комерційного банку за одним позичальником або групою споріднених позичальників, що перевищує 10% капіталу банку.
Витрати банку - зменшення економічної вигоди за сукупністю господарських операцій банку, крім операцій з розподілу капіталу, які призводять або до 1) скорочення суми активів банківської установи без відповідного скорочення суми її зобов'язань, або до 2) збільшення суми зобов'язань банківської установи без відповідного збільшення суми її активів.
Гарантія банківська - це порука банку-гаранта перед кредитором іншої особи за виконання нею свого зобов'язання в повному обсязі або в частині.
Дебіторська заборгованість банку - це сума стандартних та сумнівних боргів (що належать юридичним та фізичним особам), які виникають в процесі взаємовідносин з банком.
Депозит - зобов'язання банку за тимчасово залученими коштами фізичних і юридичних осіб або цінними паперами за відповідну плату.
Дивіденд - частка прибутку акціонерного товариства, яка розподіляється між акціонерами у вигляді доходу відповідно до кількості та видів акцій, що їм належать.
Достатність капіталу - спроможність банку захистити кредиторів та вкладників від непередбачених збитків, яких може зазнати банк у процесі своєї діяльності залежно від розміру різноманітних ризиків.
Доходи банку - збільшення економічної вигоди за сукупністю господарських операцій, крім операцій з реалізації додаткової кількості акцій банку, які призводять до або: 1) збільшення суми активів банківської установи без відповідного збільшення суми її зобов'язань, або 2) зменшення суми зобов'язань банківської установи без відповідного зменшення суми її активів.
Забезпечення кредиту - засіб страхування банку від ризику неповернення клієнтом позички.
Заборгованість за відсотками - сума нарахованих прострочених відсотків за основним боргом.
Зобов'язання - вимоги до активів банківської установи, що становлять її зобов'язання сплатити фіксовану суму коштів у визначений час в майбутньому. При веденні обліку та складанні звітності до зобов'язань також включаються кредиторська заборгованість за нарахованими процентами та відстрочена дебіторська заборгованість за доходами, але не включаються доходи, прибуток та внутрішньобанківські розрахунки.
Застава - засіб забезпечення виконання зобов'язання, своєрідна майнова гарантія його виконання в обумовленому обсязі й у визначені умовами терміни. Для оформлення застави складається документ, у якому фіксуються: вид зобов'язання (грошовий, майновий, іпотечний та ін.), його величина, терміни та порядок одержання. Заставне зобов'язання видається кредиторові з метою підтвердження його права на отримання належної суми коштів у разі невиконання погоджених умов.
Інвестиційний портфель - до складу цього портфеля входять: 1) усі боргові цінні папери (векселі, облігації, сертифікати та ін.), що знаходяться у власності банківської установи, та 2) акціонерні (пайові) цінні папери, що знаходяться у власності банківської установи, у разі, якщо їй належить менше ніж 20% від загальної суми статутного капіталу суб'єкта господарської діяльності.
Інвестиції до асоційованих осіб - акції інших суб'єктів господарської діяльності, що належать банківській установі, у разі, якщо їй належить 20% та більше від загальної суми статутного фонду (капіталу) цього суб'єкта.
Інсайдер - особа (юридична або фізична), яка має доступ до конфіденційної інформації про справи банку завдяки своєму службовому становищу, участі у капіталі банку, родинним зв'язкам і має можливість використовувати своє становище у власних інтересах.
Інсайдери поділяються на фізичних та юридичних осіб:
1. Фізичні особи:
а) засновники, акціонери (учасники) банку, які володіють істотною часткою капіталу банку;
б) керівники банку (голова та члени Ради акціонерів, президент, віце-президенти, Голова Правління та члени Правління, заступники Голови Правління, головний бухгалтер та його заступники, начальники структурних підрозділів);
в) контролери:
особа, яка за дорученням засновника, акціонера (учасника) банку, що володіє істотною часткою капіталу банку, має право голосу на загальних зборах банку або його філій;
особа, яка має право та можливість впливати на прийняття рішень з питань діяльності банку, його філій та дочірніх підприємств;
особа, яка є працівником державних органів і відповідно до своїх посадових обов'язків здійснює контроль за діяльністю банків;
г) асоційовані особи:
дружина, чоловік, батьки, повнолітні діти, рідні брати та сестри тих керівників банку і установ - засновників, акціонерів (учасників) банку, які володіють істотною часткою капіталу банку;
керівники банку, які мають право та можливість впливати на діяльність банку, його філій та дочірніх підприємств;
ґ) особи, споріднені в межах некорпоративних установ, а саме: керівники і контролери та асоційовані з ними особи та які обіймають керівні посади в установах, що пов'язані з банком фінансовими інтересами.
Під "фінансовим інтересом" маються на увазі відносини, за яких установа має частку в статутному капіталі банку не менше 10 відсотків.
2. Юридичні особи:
а) засновники, акціонери (учасники) банку, які володіють істотною часткою капіталу банку і мають право та можливість впливати на прийняття рішень щодо діяльності банку, його філій та дочірніх підприємств;
б) споріднена (асоційована) установа щодо установи - засновника, акціонера (учасника) банку (установа, яка має фінансовий інтерес);
в) асоційована установа:
установа, у якій керівником є дружина (чоловік), діти, батьки, брати й сестри керівників та контролерів банку, а також його установ-засновників, акціонерів (учасників) банку та які володіють істотною часткою капіталу банку;
установа, у якій банк володіє істотною часткою капіталу;
установа, у якій власником істотної частки є особа, яка водночас є власником істотної частки банку;
г) некорпоративні установи, з якими керівники та контролери банку споріднені.
Керівники та контролери банку вважаються спорідненими з іншою установою, зареєстрованою в Україні або за кордоном, якщо вони:
обіймають керівні посади в спорідненій установі та мають фінансовий інтерес до цієї установи;
або їх асоційовані особи, як визначено вище, разом утримують частку в статутному капіталі банку не менше 10 відсотків;
є особами, які мають право приймати керівні рішення, що впливають на діяльність цієї установи.
"Істотна частка" в капіталі банку означає:
фізична або юридична особа прямо чи опосередковано володіє не менше 10 відсотками акцій з правом голосу іншої юридичної особи;
або:
фізична або юридична особа має здатність вчиняти значний вплив на прийняття рішень з питань діяльності цієї юридичної особи через укладені угоди чи іншим шляхом.
Особа вважається такою, що має здатність вчиняти значний вплив на прийняття рішень з питань діяльності цієї юридичної особи, якщо відомі факти, що вказують на змогу особи:
мати принаймні одного представника в Раді чи Правлінні юридичної особи чи рівноцінного спостережного органу (чи через володіння акціями, чи через домовленість з власниками акцій);
або:
брати участь у прийнятті рішень, незважаючи на те, чи має вона на це відповідні повноваження та чи має домінуючий вплив.
Дві та більше особи вважаються такими, що разом володіють акціями юридичної особи, якщо вони є власниками таких акцій, а також:
одночасно є членами Ради, Правління, власниками істотних часток чи законними представниками однієї і тієї ж самої юридичної особи;
або одна з цих осіб надала іншій кредит для придбання акцій юридичної особи;
або вони є близькими родичами (чоловік, дружина, діти, брати, сестри та батьки).
Капітал - різниця між загальними сумами активів та зобов'язань банку. При обчисленні нормативів загальна сума капіталу складається з суми основного капіталу (капітал 1-го рівня) за мінусом суми несформованих резервів за активними операціями банків, додаткового капіталу (капітал 2-го рівня), субординованого капіталу (капітал 3-го рівня), за мінусом відвернень з урахуванням розміру основних засобів.
Загальна сума капіталу, яка береться в розрахунок при обчисленні нормативів, може відрізнятися від загальної суми капіталу, що показана у фінансовій звітності.
Касова готівка - гроші готівкою, що знаходяться у касах, банкоматах та обмінних пунктах банків, філій, безбалансових установ.
Коефіцієнт ліквідності - показник, що характеризує ступінь здатності банку перетворювати свої активи в наявні кошти (готівкові чи безготівкові) для задоволення вимог вкладників та кредиторів банку.
Кредитний ризик - ризик несплати позичальником основного боргу і відсотків за ним.
Кредитний портфель - сукупність усіх позик, наданих банком з метою отримання доходу. Банк може видавати кредити безпосередньо, укладаючи угоду з позичальником, або купувати позику чи частину позики, яка була видана іншим кредитором, шляхом укладення угоди з позичальником. Кредитний портфель включає агреговану балансову вартість усіх кредитів, у т.ч. і прострочених, пролонгованих та сумнівних щодо повернення.
Кредитний портфель не включає в себе відсотки нараховані, але ще не сплачені, не профінансовані, зобов'язання видати кредит, кредитні лінії, які ще не використані, гарантії та акредитиви, оперативний лізинг.
Кредиторська заборгованість банку - зобов'язання банку, що є короткостроковими, самостійними зобов'язаннями банківської установи здійснити оплату на користь інших осіб (фізичних та юридичних), які виникають у процесі взаємовідносин із банком.
Кредитоспроможність - наявність передумов для отримання кредиту і здатність повернути його. Кредитоспроможність позичальника визначається показниками, які характеризують його акуратність при розрахунках за раніше отриманими кредитами, його поточне фінансове становище, спроможність у разі необхідності мобілізувати кошти з різних джерел, забезпечення оперативних конверсій активів у ліквідні кошти.
Ліквідність банку - здатність банку забезпечити своєчасне виконання своїх грошових зобов'язань. Визначається збалансованістю між строками і сумами погашення активів та строками і сумами виконання зобов'язань банку, а також строками та сумами інших джерел та напрямів використання коштів типу видачі кредитів та понесених витрат.
Маржа банківська - різниця між середньозваженою ставкою доходу, що банківська установа отримує від підпроцентних активів, та середньозваженою ставкою витрат, що банківська установа виплачує за своїми підпроцентними зобов'язаннями. Крім маржі банківської, існують: біржова, страхова, торговельна.
Платоспроможність - здатність юридичної чи фізичної особи своєчасно і повністю виконати свої платіжні зобов'язання.
Понаднормативний капітал - різниця між реальним капіталом, визначеним відповідно до п.3.1 цієї Інструкції, та вищою із сум, що вимагаються за нормативами платоспроможності та достатності капіталу.
Позичальник - це фізична або юридична особа, яка може отримати від банківської установи у тимчасове користування кошти на умовах повернення, платності, строковості.
Повний контроль інсайдера має місце, якщо акціонер, безпосередньо або за дорученням контролює понад 50% акцій з правом голосу установи.
Прибуток банку - перевищення доходів над витратами, в тому числі:
прибуток до оподаткування - різниця між сумами доходів та витрат банківської установи до виплати нею обов'язкових та інших платежів до бюджету;
прибуток після оподаткування - сума прибутку до оподаткування мінус сума обов'язкових та інших платежів до бюджету.
Ризик процентної ставки - ризик скорочення суми чистого процентного доходу внаслідок зміни процентних ставок на ринку.
Ризик банківський - можливість зазнати втрат у разі виникнення несприятливих для банку обставин.
Статутний капітал - кошти, що внесені акціонерами (пайовиками, засновниками) банку шляхом придбання його акцій. При обчисленні нормативів до суми статутного капіталу не включається несплачена частка зареєстрованого статутного капіталу та не включається сплачена, але не зареєстрована сума статутного капіталу. Розрізняють: сплачений зареєстрований та несплачений зареєстрований статутний капітал.
Субординований борг - це борг, який виникає у банку в разі залучення коштів інвестора з метою включення їх до капіталу банку.
Управління активами та пасивами - операції, за допомогою яких банки формують свої ресурси для здійснення активних операцій.
Цінні папери - грошові документи (акції, облігації, векселі, чеки), що свідчать про право володіння та визначають взаємовідносини між особою, яка їх емітувала, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або відсотків, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.
( Розділ 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 376 від 27.07.99, N 518 від 25.10.99, N 106 від 15.03.2000 )
3. Економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків
3.1. Нормативи капіталу
Норматив капіталу комерційного банку (Н1)
Капітал банку (К) складається із суми основного капіталу (капітал 1-го рівня) за мінусом суми недосформованих резервів за активними операціями комерційних банків, додаткового капіталу (капітал 2-го рівня), субординованого капіталу (капітал 3-го рівня) та за мінусом відвернень з урахуванням розміру основних засобів.
При розрахунку загальної суми капіталу, невідкоригованого на основні засоби (К1), загальна сума додаткового капіталу та субординованого капіталу не має перевищувати розмір основного капіталу.
Основний капітал (ОК) складається із фактично сплаченого зареєстрованого статутного капіталу, дивідендів, які направлені на збільшення статутного капіталу, емісійних різниць, резервних фондів, прибутків минулих років, збитків поточного року та зменшується на суму нематеріальних активів та недосформованих резервів за активними операціями комерційних банків 1:
---------------------------------
1 Тут і далі групи скориговані на контррахунки.
Клас 5 Розділ 50 група 500
група 501
група 502
група 503
група 504
Розділ 59 рахунок 5999(А) 2
-----------------------------
2 5999 - технічний рахунок, який розраховується як різниця між 6-м та 7-м класами. Розмір ОК зменшується на від'ємний результат діяльності, що відображається на технічному рахунку N 5999 в активі.
Розділ 50 коригується на рахунки (мінус): 5001 , 5002, 5020, 5030А, 5040А.
Основний капітал коригується (мінус) на:
Клас 4 Розділ 43 група 430
група 431
Основний капітал, зменшений на суму недосформованих резервів за активними операціями комерційних банків, розраховується за формулою
ОК1 = ОК - (РР - ФР), де
ОК1 - основний капітал, зменшений на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків;
РР - розрахункова сума резерву, що має бути сформована протягом поточного кварталу згідно з формою N 604 "Розрахунок резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків", наведеною в Правилах організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436, із змінами і доповненнями до них;
ФР - фактично сформований резерв на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків (рахунки N 1590, 1591, 2400, 2401, 5020 1);
----------------------------------
1 Рахунок N 5020 приймається до розрахунку до кінця 1999 року.
(РР - ФР) - розмір недосформованого резерву, який вираховується з основного капіталу. У випадку перевищення фактично сформованого резерву над його розрахунковою сумою - до розрахунку приймається нуль.
Додатковий капітал (ДК) складається із резервів під стандартну заборгованість інших банків, резервів під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам, загальних резервів, результату переоцінки основних засобів, поточних доходів:
Клас 1 Розділ 15 група 159
Розділ 15 коригується на рахунок 1590
Клас 2 Розділ 24 група 240
Розділ 24 коригується на рахунок 2400
Клас 5 Розділ 50 група 502
Розділ 50 коригується на рахунок 5021
Розділ 51 група 510
Розділ 59 рахунок 5999(П) 2
------------------------------
2 5999 - розмір ДК збільшується на позитивний результат діяльності, що відображається на технічному рахунку N 5999 у пасиві.
До субординованого капіталу (СК) включаються кошти, залучені від юридичних і фізичних осіб як резидентів, так і нерезидентів, як в національній, так і в іноземній валюті на умовах субординованого боргу на підставі угоди на строк не менше 5 років, зі щорічним зменшенням розміру цих коштів на 20 % від їх первинного розміру протягом 5 останніх років дії угоди.
Субординований капітал має відповідати таким критеріям:
1. До субординованого капіталу враховуються лише повністю сплачені кошти, залучені на умовах субординованого боргу.
2. Залучені кошти повинні мати первинний термін погашення не менше п'яти років. Якщо термін погашення боргу не фіксований, то вони сплачуються лише після повідомлення через п'ять років, якщо такі кошти більше не враховуються як субординований капітал. Національний банк України може надати дозвіл на дострокове погашення субординованого боргу за умови, що запит на дострокове погашення зроблено за ініціативою позичальника і що це не вплине на платоспроможність банку.
3. Угода про залучення коштів на умовах субординованого боргу не повинна включати ніяких положень, які передбачають, що у випадку особливих обставин, окрім згортання діяльності банку, борг буде сплачений до погодженої дати його погашення.
4. Процентна ставка за субординованим боргом не може перевищувати розмір облікової ставки Національного банку України, яка була встановлена на дату укладення угоди.
Сплата процентів за субординованим боргом може бути призупинена (якщо це зазначено в угоді) у разі:
- погіршення фінансового стану банку-боржника (зниження платоспроможності, ліквідності, достатності капіталу, структури активів, дохідності та рентабельності, відсутності позитивного фінансового результату позичальника за відповідний період);
- прийняття банком програми фінансового оздоровлення;
- за ініціативою банку-боржника.
Залучені кошти на умовах субординованого боргу включаються в розрахунок капіталу з першого числа наступного місяця після дати прийняття Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків рішення про надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку.
У разі невідповідності умов угоди вимогам, що визначені в пунктах 1-4, кошти, залучені на умовах субординованого боргу, не включаються до розрахунку капіталу банку.
Розмір субординованого капіталу не має перевищувати 50% розміру основного капіталу.
До субординованого капіталу включаються:
Клас 3 Розділ 36 група 366
Розділ 36 коригується на рахунок 3668
До відвернень (В) включаються цінні папери в портфелі банку на інвестиції та вкладення в асоційовані та дочірні установи:
Клас 3 Розділ 31 група 310
група 311
Розділ 31 коригується на рахунки: 3103, 3105, 3108, 3110,
3111, 3113, 3114, 3116, 3117,
3118, 3119
Розділ 32 група 320
група 321
Розділ 32 коригується на рахунки: 3203, 3205, 3208, 3210,
3211, 3213, 3214, 3216, 3217,
3218, 3219
Клас 4 Розділ 41 група 410
Розділ 42 група 420
Сума капіталу, не відкоригованого на основні засоби, розраховується за формулою
К1 = ОК1 + ДК + СК - В.
До основних засобів (ОЗ) включаються:
Клас 4 Розділ 44 група 440, 443
Розділ 45 група 450, 453
Капітал банку становить
К = К1 - (ОЗ - К1), де
(ОЗ - К1) - розмір перевищення ОЗ над К1 (якщо ОЗ > К1, до розрахунку приймається різниця ОЗ - К1, в інших випадках до розрахунку приймається нуль).
Норматив капіталу встановлюється для діючих банків, які були зареєстровані Національним банком України:
- у сумі 5 млн.гривень на день введення в дію змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків;
- у сумі 8 млн. гривень за станом на 1 жовтня 1999 року;
- у сумі 10 млн. гривень за станом на 1 квітня 2000 року.
Національний банк України залежно від економічного становища країни, стану світових фінансово-кредитних і валютних ринків та відповідно до змін курсу національної валюти може переглядати значення нормативу капіталу за станом на кожне перше число нового року.
Для забезпечення реальної капіталізації банків України банки поділяються за рівнем достатності капіталу на:
добре капіталізовані,
достатньо капіталізовані,
недокапіталізовані,
значно недокапіталізовані,
критично недокапіталізовані.
Добре капіталізованим вважається банк, у якого:
співвідношення капіталу банку і його сумарних активів, зважених на відповідні коефіцієнти за ступенем ризику (норматив платоспроможності Н3), перевищує його нормативне значення і становить не менше ніж 10%, а також співвідношення основного капіталу, зменшеного на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків, до загальних активів банку, зменшених на суму створених відповідних резервів (норматив достатності капіталу Н4), більше ніж його нормативне значення і становить більше ніж 5%;
обсяг активів з негативною класифікацією1 (з урахуванням сформованих резервів під активні операції) менший, ніж 20% нормативного капіталу банку.
----------------------------------
1 До негативно класифікованих активів належать активи, що класифіковані за ступенем ризику як "субстандартні", "сумнівні", "безнадійні". Підставою для їх класифікації є нормативні акти Національного банку України та внутрішні положення банків.
Достатньо капіталізованим вважається банк, у якого:
співвідношення капіталу банку і його сумарних активів, зважених на відповідні коефіцієнти за ступенем ризику (норматив платоспроможності Н3), відповідає його нормативному значенню і становить 8% або наближається до 10% , а також співвідношення основного капіталу, зменшеного на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями банків, до загальних активів банку, зменшених на суму створених відповідних резервів (норматив достатності капіталу Н4), відповідає його нормативному значенню і становить 4% або наближається до 5%;
обсяг активів з негативною класифікацією (з урахуванням сформованих резервів під активні операції) знаходиться в межах від 20 до 30% нормативного капіталу банку.
Недокапіталізованим уважається банк, у якого:
співвідношення капіталу банку і його сумарних активів, зважених на відповідні коефіцієнти за ступенем ризику (норматив платоспроможності Н3), менше ніж його нормативне значення, але не менше ніж 5,3%, а також співвідношення основного капіталу, зменшеного на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків, до загальних активів банку, зменшених на суму створених відповідних резервів (норматив достатності капіталу Н4), менше ніж його нормативне значення, але не менше ніж 2,7%;
обсяг активів з негативною класифікацією (з урахуванням сформованих резервів під активні операції) знаходиться в межах від 30 до 50% нормативного капіталу банку.
Значно недокапіталізованим вважається банк, у якого:
співвідношення капіталу банку і його сумарних активів, зважених на відповідні коефіцієнти за ступенем ризику (норматив платоспроможності Н3), менше ніж його нормативне значення і знаходиться в межах від 5,3 до 2,7%, а також співвідношення основного капіталу, зменшеного на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків, до загальних активів банку, зменшених на суму створених відповідних резервів (норматив достатності капіталу Н4), менше ніж його нормативне значення і знаходиться в межах від 2,7 до 1,3%;
обсяг активів з негативною класифікацією (з урахуванням сформованих резервів під активні операції) перевищує 50% нормативного капіталу банку.
Критично недокапіталізованим вважається банк, у якого:
співвідношення капіталу банку і його сумарних активів, зважених на відповідні коефіцієнти за ступенем ризику (норматив платоспроможності Н3), менше ніж його нормативне значення і становить менше ніж 2,7%, а також співвідношення основного капіталу, зменшеного на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків, до загальних активів банку, зменшених на суму створених відповідних резервів (норматив достатності капіталу Н4), менше ніж його нормативне значення і становить менше ніж 1,3%);
обсяг активів з негативною класифікацією (з урахуванням сформованих резервів під активні операції) перевищує 50% нормативного капіталу банку.
Мінімальний розмір статутного капіталу (Н2)
Розмір мінімального статутного капіталу (Н2) контролюється тільки на час створення та реєстрації комерційних банків згідно з вимогами чинного законодавства.
Норматив платоспроможності (Н3)
Норматив платоспроможності банку (Н3) - співвідношення капіталу банку і сумарних активів, зважених щодо відповідних коефіцієнтів за ступенем ризику.
Співвідношення капіталу банку (К) і активів (Ар) визначає достатність капіталу банку для проведення активних операцій з урахуванням ризиків, що характерні для різноманітних видів банківської діяльності.
Обчислюється за формулою
К
Н3 = --- х 100 %.
Ар
При визначенні платоспроможності банку його активи підсумовуються з урахуванням коефіцієнтів їх ризиків.
Нормативне значення нормативу Н3 не може бути нижче ніж 8%.
Активи комерційного банку поділяються на 5 груп за ступенем ризику вкладень та можливості втрати частини вартості.
Розподіл активів комерційного банку на групи ризику
------------------------------------------------------------------
Номери | Процент
-----------------------------------------------------| ризику
Класу | Розділу | Групи | Рахунку |
---------+-----------+---------+---------------------+------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5
---------+-----------+---------+---------------------+------------
1 | 10 |100 | 1001 | 0
| | | 1002 | 0
| | | 1003 | 0
| | | 1004 | 0
| | | 1005 | 0
| | | 1007 | 0
| |101 | 1011 | 0
| | | 1012 | 0
| | | 1013 | 0
| | | 1017 | 0
| |110 | 1101 | 0
| | | 1107 | 0
| 12 |120 | 1200 | 0
| | | 1202 | 0
| | | 1207 | 0
| | | 1208 | 0
| |121 | 1211 | 0
| | | 1212 | 0
| | | 1218 | 0
| 14 |141 | 1410 | 0
| | | 1411 | 0
| | | 1412 | 0
| | | 1416 | 0
| | | 1417 | 0
| | | 1418 | 0
| |142 | 1420 | 0
| | | 1421 | 0
| | | 1422 | 0
| | | 1426 | 0
| | | 1427 | 0
| | | 1428 | 0
| 15 |150 | 1500 |50
| | | 1508 |50
| | | 1509 |50
| |151 | 1510 |50
| | | 1511 |50
| | | 1512 |50
| | | 1515 |50
| | | 1517 |100
| | | 1518 |50
| | | 1519 |100
| |152 | 1520 |100
| | | 1521 |100
| | | 1522 |100
| | | 1523 |100
| | | 1524 |100
| | | 1525 |100
| | | 1526 |100
| | | 1527 |100
| | | 1528 |100
| | | 1529 |100
| |158 | 1580 |100
| | | 1581 |100
| | | 1582 |100
| | | 1589 |100
| 18 |181 | 1811 |100
| | | 1819 |100
| |188 | 1880 |100
2 | 20 |200 | 2000 |100
| | | 2008 |100
| |201 | 2010 |100
| | | 2018 |100
| |202 | 2020 |100
| | | 2027 |100
| | | 2028 |100
| | | 2029 |100
| | | 2026 |-(-)*
| |203 | 2030 |100
| | | 2037 |100
| | | 2038 |100
| | | 2039 |100
| |204 | 2040 |100
| | | 2045 |100
| | | 2046 |100
| | | 2047 |100
| | | 2048 |100
| | | 2049 |100
| |205 | 2050 |100
| | | 2055 |100
| | | 2056 |100
| | | 2057 |100
| | | 2058 |100
| | | 2059 |100
| |206 | 2061 |100
| | | 2062 |100
| | | 2065 |100
| | | 2066 |100
| | | 2067 |100