• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів

Міністерство транспорту України  | Наказ, Перелік, Форма типового документа, Правила від 08.08.1996 № 254 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту України
  • Тип: Наказ, Перелік, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 08.08.1996
  • Номер: 254
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту України
  • Тип: Наказ, Перелік, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 08.08.1996
  • Номер: 254
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 254 від 08.08.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 серпня 1996 р.
за N 450/1475
Про затвердження Правил з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів
З метою забезпечення безпеки, регулярності та ефективності повітряних перевезень і авіаційних робіт згідно з Повітряним кодексом Укораїни та Указом Президента України "Про зміни в системі центральних органів виконавчої влади України" від 26 липня 1996 року N 596/96
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів (додаються).
2. З введенням в дію Правил з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів скасувати наказ Державного департаменту авіаційного транспорту України від 17.04.96 N 109.
3. Державному департаменту авіаційного транспорту України (Марченку М.О.):
- у встановленому порядку зареєструвати зазначені Правила в Міністерстві юстиції України;
- довести до експлуатантів інформацію стосовно цих Правил.
5. Контролть за виконанням цього наказу покласти на Голову Державного департаменту авіаційного транспорту України Марченко М.О.
Міністр І.П.Данькевич
Затверджено
наказом Міністерства транспорту
України від 08.08.96 N 254
Правила з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів
Звід аіаційних правил України АПУ 3. Експлуатація повітряних суден Процедури авіаційної сертифікації та інспектування експлуатантів
1. Галузь використання
1.1. Ці Правила розроблені згідно з Повітряним кодексом України, поширюються і є обов'язковими для всіх експлуатантів авіаційного транспорту незалежно від форм власності та відомчої належності, що зареєстровані на території України і здійснюють експлуатацію цивільних ПС з метою виконання повітряних перевезень та авіаційних робіт або пропонують свої послуги в цій галузі.
1.2. Правила встановлюють вимоги до експлуатантів незалежно від форм власності та відомчої належності та підрозділів Укравіатрансу, що здійснюють перевірки експлуатантів.
1.3. Ці Правила використовуються для розроблення експлуатаційних документів, необхідних для організації функціонування експлуатантів з метою забезпечення безпеки, регулярності та ефективності повітряних перевезень і авіаційних робіт, а також для проведення інспектування експлуатантів.
2. Нормативні посилання
У Правилах є посилання на такі нормативні документи:
- Постанова Верховної Ради від 12.09.91 N 1545-12 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР";
- Конвенція про міжнародну організацію цивільної авіації (Чікаго, 1944 рік);
- Указ Президента України від 21.12.94 N 790/94 "Про заходи щодо забезпечення розвитку цивільної авіації України";
- Закон України "Про державну таємницю", Постанова Верховної Ради України від 21 січня 1994 року N 3856-12;
- Закон України "Про пожежну безпеку", Постанова Верховної Ради України від 17 грудня 1993 року N 3747-12;
- постанова Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1995 року N 232 "Про затвердження Положення про порядок і умови обов'язкового особистого страхування працівників відомчої та сільської пожежної охорони і членів добровільних пожежних дружин (команд)";
- ДСТУ 1.0-93 Державна система стандартизації України. Основні положення;
- ДСТУ 1.5-93 Державна система стандартизації України. Загальні вимоги до побудови, викладення, оформлення та змісту стандартів;
- НПП ГА-85 Наставление по производству полетов в гражданской авиации СССР (МГА от 08.04.85 N 77);
- НТЭРАТ ГА-83 Наставление по технической эксплуатации и ремонту авиационной техники в гражданской авиации СССР (МГА от 27.12.83 N 241);
- НАС ГА-86 Наставление по аэродромной службе в гражданской авиации (МГА от 26.03.86 N 23/И);
- НГЭРТОС ГА-86 Наставление по технической эксплуатации радиотехнического оборудования и связи в гражданской авиации СССР (МГА 21.06.85 N 84/И);
- НПО ГА-85 Наставления по пожарной охране ГА;
- НМО ГА-90 Наставление по метеорологическому обеспечению гражданской авиации СССР (Госкомгидромет СССР и МГА СССР 03.01.90);
- РПАСОП ГА-91 Руководство по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов в гражданской авиации СССР;
- Doc. 8335-AN/879/3;
- Doc. 9376-AN/914;
- Doc. 9389-AN/919;
- додатки до ICAO від 1 до 18.
3. Терміни
У цих Правилах терміни мають такі визначення:
3.1. Орган державного регулювання діяльності авіації України (державний повноважний орган цивільної авіації) - Державний департамент авіаційного транспорту України, що має повноваження безпосередньо виступати від імені держави при виконанні всіх офіційних процедур в галузі авіації, як то сертифікація експлуатантів, авіаційного персоналу, реєстрація, сертифікація та допуск до експлуатації цивільних повітряних суден, аеродромів та аеропортів, інших об'єктів та суб'єктів цивільної авіації, видача свідоцтв (сертифікатів).
3.2. Нормативний документ - документ, який містить норми, правила, загальні принципи чи характеристики, що стосуються різних видів діяльності або їх результатів.
3.3. Експлуатант - особа, організація або підприємство, що експлуатує повітряні судна або пропонує свої послуги в цій галузі.
3.4. Сертифікація - офіційна процедура, яка доводить, що забезпечується необхідна упевненість у тому, що експлуатант належним чином відповідає конкретним вимогам нормативних документів для виконання повітряних перевезень та авіаційних робіт і забезпечення безпеки польотів.
3.5. Сертифікат - юридичний документ, який видається відповідно до системи сертифікації та свідчить про те, що забезпечується необхідна упевненість у тому, що експлуатант належним чином відповідає конкретним вимогам нормативних документів для виконання повітряних перевезень та авіаційних робіт і забезпечення безпеки польотів.
3.6. Система сертифікації - це сукупність нормативних документів, процедур і відповідних структур об'єктів для проведення сертифікації.
3.7. Сертифікат експлуатанта - сертифікат, що дозволяє експлуатанту виконувати певні повітряні перевезення у відповідності з вимогами нормативних документів ЦА у міжсертифікаційний період.
3.8. Анулювання сертифіката - офіційна процедура, що визнає дію сертифіката недійсною в силу певних причин.
3.9. Державний орган з питань інспектування, контролю за розслідуванням авіаційних подій - юридично узаконений на державному рівні орган, який має право бути членом відповідних міжнародних чи регіональних інспекційних організацій.
3.10. Державний орган з питань сертифікації та реєстрації - юридично узаконений на державному рівні орган, який має право бути членом відповідних міжнародних чи регіональних організацій з сертифікації.
3.11. Державний орган з питань сертифікації та реєстрації ПС - юридично узаконений на державному рівні орган, який має право бути членом відповідних міжнародних чи регіональних організацій з сертифікації та реєстрації ПС.
3.12. Посвідчення про придатність до польотів цивільного повітряного судна - документ, що свідчить про відповідність екземпляра ПС чинним нормам льотної придатності і дає право на його льотну експлуатацію згідно з встановленими обмеженнями.
3.13. Заявник - юридична або фізична особа, яка подала заявку на сертифікацію.
3.14. Заявка на сертифікацію - офіційне звернення заявника в Державний департамент авіаційного транспорту України для одержання чи подовження сертифіката експлуатанта або внесення змін до спеціальних експлуатаційних положень.
3.15. Спеціальні експлуатаційні положення - нормативний документ, де обумовлені права та обмеження, що застосовуються до сертифіката експлуатанта. Вони використовуються для доповнення загальних положень основного сертифіката, не визначених конкретно в державних правилах.
3.16. Відмова від сертифіката - офіційна процедура, за якою власник сертифіката складає свої владні повноваження щодо цього документа.
3.17. Встановлені вимоги - положення, викладені в рекомендаціях, інструкціях, керівництвах та інших нормативних документах, що регулюють експлуатацію цивільних повітряних суден, рівень професійної підготовки авіаційного персоналу, будівництво та експлуатацію аеропортів і цивільних аеродромів, польоти цивільних повітряних суден, перевезення пасажирів, багажу, вантажу, пошти, в тому числі міжнародні польоти і перевезення, а також використання авіації для виконання авіаційних робіт в народному господарстві.
3.18. Оренда ПС - договір майнового найму, за яким одна сторона (орендодавець) передає інший юридичній або фізичній особі (орендарю) для тимчасового користування ПС у відповідності з чинним законодавством України з обов'язковим розподіленням відповідальності за забезпечення безпеки польотів.
У цьому випадку експлуатантом ПС стає не його власник, а - орендар.
3.19. Чартер ПС - договір про фрахт ПС, в якому зазначені сторони, розмір фрахту, період виконання конкретної за номенклатурою та обсягом роботи, позначення ПС та вантажу, місце завантаження і призначення.
3.20. Свідоцтво фахівця цивільної авіації - юридичний документ, що встановлює особу власника і визначає її право здійснювати професійну діяльність та підтверджує наявність у неї необхідних знань і навиків, а також відповідність стану її здоров'я встановленим вимогам.
3.21. Організація з технічного обслуговування і ремонту - служба самостійна чи у складі авіакомпанії (аеропорту), що здійснює безпосередньо технічне обслуговування і ремонт повітряних суден та устаткування.
3.22. Авіаційні спецроботи - польоти ПС, під час яких ПС використовується для забезпечення спеціалізованих видів обслуговування в таких галузях, як сільське господарство, фотографування, топографічна зйомка, будівництво, медична допомога, нагляд та патрулювання, пошук та рятування, повітряна реклама та гасіння лісових пожеж.
3.23. Автоматизована система контролю Укравіатрансу - локальна комп'ютерна мережа, встановлена у відділах Укравіатрансу, яка містить інформацію про експлуатантів, ПС, персонал авіаційного транспорту України.
4. Скорочення та позначення
У цих Правилах є такі скорочення та позначення:
4.1. Укравіатранс - Державний департамент авіаційного транспорту України.
4.2. ГІБП - головна інспекція по забезпеченню безпеки польотів Укравіатрансу - здійснює державний нагляд за забезпеченям авіакомпаніями, підприємствами, установами і організаціями (експлуатантами) та фізичними особами безпеки польотів повітряних суден, виконанням правил та стандартів, встановлених для експлуатантів. Державний орган з питань контролю за розслідуванням авіаційних подій.
4.3. Авіарегістр - авіаційний регістр Укравіатрансу, який здійснює сертифікацію типів АТ, реєстрацію та сертифікацію екземплярів цивільних повітряних суден, реєстрацію та сертифікацію цивільних аеродромів України, розробників, виробників АТ, ремонтних заводів та АТБ.
4.4. АФТН - мережа авіаційного наземного зв'язку.
4.5. АМСЦ - аеродромний метеорологічний орган.
4.6. ACN - класифікаційний номер ПС.
4.7. АТ - авіаційна техніка.
4.8. АТБ - авіаційно-технічна база.
4.9. БАІ - бюро аеронавігаційної інформації.
4.10. ЗПС - злітно-посадочна смуга.
4.11. ГЗПС - грунтова ЗПС.
4.12. Командир ПС - командир повітряного судна.
4.13. КЛЕ - керівництво з льотної експлуатації.
4.14. КТО - керівництво з технічного обслуговування.
4.15. МС - місце стоянки ПС.
4.16. МПЛ - міжнародні повітряні лінії.
4.17. МКп - магнітний курс посадки.
4.18. ПС - повітряне судно.
4.19. ПАРЗП - пошукове та аварійно-рятувальне забезпечення польотів.
4.20. PCN - класифікаційний номер покриття ЗПС.
4.21. РД - руліжна доріжка.
4.22. САІ - служба аеронавігаційної інформації.
4.23. ТО - технічне обслуговування.
4.24. ТОіР - технічне обслуговування і ремонт.
4.25. УЛС - управління льотної служби Укравіатрансу.
4.26. УПР - управління повітряним рухом.
4.27. УС - управління сертифікації Укравіатрансу.
4.28. ШЗПС - штучна ЗПС.
4.29. ЦА - цивільна авіація.
4.30. ВПО - відомча пожежна охорона.
4.31. ІАС - інженерно-авіаційна служба.
4.32. РТЗ - радіотехнічне забезпечення.
4.33. ОЛР - організація льотної роботи.
4.34. БП - безпека польотів.
4.35. ДПН - державний пожежний нагляд.
5. Державна система регулювання діяльністю експлуатантів
5.1. Загальні положення
5.1.1. Правила підготовлені з метою надання у розпорядження авіаційних експлуатантів мінімального рівня вимог.
5.1.2. Головним методом, через який держава забезпечує необхідний контроль над експлуатантами, є сертифікація експлуатантів і видача сертифіката експлуатанта, без якого здійснення повітряних перевезень та авіаційних робіт є незаконним.
5.1.3. Головна контора експлуатанта повинна знаходитися в Україні.
5.1.4. Основною діяльністю експлуатанта повинні бути повітряні перевезення і/або авіаційні роботи. Вона може бути пов'язана з будь-якою іншою формою професійної експлуатації ПС (ремонтом або технічним обслуговуванням ПС), наданням послуг в цій галузі.
5.1.5. Експлуатанту необхідно мати не менше одного повітряного судна, як власнику, або на підставі договору про довгострокову, не менш ніж 3 роки, оренду ПС з обов'язковими умовами з реновації, модернізації орендованих ПС за рахунок орендаря.
5.1.6. Сертифікат експлуатанта може бути анульований, дія його припинена, змінені спеціальні положення з експлуатації рішенням Укравіатрансу, якщо експлуатант порушить встановлені норми, вимоги або не має змоги виконати їх.
5.1.7. Оцінка готовності служб експлуатанта за напрямами діяльності здійснюється фахівцями відповідних функціональних відділів (підрозділів). Укравіатрансу надається право залучення необхідних фахівців інших відомств для здійснення експертизи відповідності законодавству України з числа осіб, уповноважених Укравіатрансом.
5.1.8. Загальна оцінка готовності експлуатанта здійснюється комісією Укравіатрансу.
5.1.9. Рішення про видачу відповідного сертифіката приймає Голова Укравіатрансу.
5.1.10. Експлуатант повинен мати набір служб, укомплектованих згідно з штатним розкладом підготовленими фахівцями для здійснення технологічних процесів виробничої діяльності в галузі льотної, технічної експлуатації та здійснення авіаційних робіт і повітряних перевезень відповідно до встановлених у цивільній авіації вимог.
5.1.11. На посади керівників служб, діяльність яких пов'язана із забезпеченням безпеки польотів, призначаються особи за узгодженням з Укравіатрансом.
5.1.12. Експлуатант для одержання сертифіката експлуатанта подає відомості про організаційну структуру, методику управління та контролю за виконанням польотів, програму підготовки авіаційних фахівців, перелік нормативної льотно-технічної документації, інші документи, які підтверджують право експлуатанта на здійснення певного виду авіаційних робіт, авіаперевезень, і буде реалізовуватись експлуатантом відповідно до встановлених вимог.
5.1.13. Експлуатант, що надіслав заявку на сертифікацію, здійснює оплату за офіційні дії по сертифікації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.09.93 р. N 819 "Про створення Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях":
а) при поданні заявки;
б) при видачі сертифіката;
в) за кожний рік дії сертифіката експлуатанта.
Оплата здійснюється кожним заявником незалежно від його юридичного статусу (а саме: авіакомпаніями, авіапідприємствами, регіональними відділеннями, філіалами, членами об'єднань, асоціацій, товариств тощо).
5.1.14. Експлуатант, який направив до Укравіатрансу заявку на сертифікацію, несе всі витрати (транспортні витрати інспекторських осіб, митні збори, перебування в готелі, харчування) з експлуатаційної перевірки та подальшого інспектування експлуатанта з метою оцінки фактичного стану його виробничо-технічної бази, повітряних суден та іншого обладнання, технологічних процесів організації, перевірки стану пожежної безпеки, забезпечення та виконання польотів у відповідності з вимогами цих Правил.
5.2. Відповідальність держави та експлуатанта
5.2.1. Як держава експлуатанта, так і експлуатант, несуть відповідальність за безпечне здійснення польотів згідно з чинним законодавством України.
5.2.2. При виконанні міжнародних польотів держава несе відповідальність згідно з прийнятими нею міжнародними угодами, міждержавними домовленностями з безпеки аеронавігації, а також чинним законодавством України, що регулює діяльність ЦА та видачу спецдозволів.
5.2.3. Експлуатант несе відповідальність за:
- безпечне здійснення польотів, за виконання будь-яких вимог, правил, що прийняті державою експлуатанта;
- організацію контролю надійності авіаційної техніки, використання результатів контролю для підтримання льотної придатності ПС та усунення причин відмов авіаційної техніки;
- забезпечення пожежної безпеки та додержання протипожежних вимог приписів і постанов органів Державного пожежного нагляду та Укравіатрансу;
- наявність страхування (згідно з Розділом XVII, ст.103 Повітряного кодексу України);
- високий рівень професійної підготовки, перепідготовки, кваліфікації авіаційного персоналу, що забезпечує безпеку польотів;
- забезпечення охорони державної таємниці та службових і комерційних секретів;
- наявність нормативних документів, що регламентують авіаційну діяльність в Україні;
- розроблення нормативних документів, що необхідні для забезпечення безпеки, регулярності та ефективності польотів, повітряних перевезень і авіаційних робіт;
- своєчасність щомісячних відрахувань в іноваційний фонд Укравіатрансу у відповідності з чинним законодавством.
5.2.4. Нормативні документи, що розробляються безпосередньо експлуатантом, не повинні суперечити правилам держави експлуатанта та інших держав, над територією яких здійснюються польоти.
5.2.5. Нормативні документи, які стосуються всіх експлуатантів, публікуються в документах аеронавігаційної інформації та в інформаційних документах, що видаються Укравіатрансом.
5.3. Організація державної системи регулювання
5.3.1. Впроваджуючи систему сертифікації експлуатантів, видачі сертифіката експлуатанта та подальшого їх інспектування, держава забезпечує захист громадських інтересів (пасажирів, споживачів), а також здійснює вплив на діяльність експлуатанта і контролює його, не посягаючи на його самостійність та пряму відповідальність за забезпечення безпеки польотів.
5.4. Держава здійснює регулювання діяльності експлуатантів через Укравіатранс введенням систем:
- сертифікації експлуатанта і видачі йому сертифіката;
- регулярного інспектування всіх видів експлуатаційної діяльності експлуатантів Державним департаментом авіаційного транспорту України і вжиттям відповідних заходів при недотриманні ними встановлених в ЦА вимог;
- регулярних експлуатаційних перевірок відповідності наданих експлуатантом відомостей, що містяться в заявці на одержання або подовження строку дії сертифіката, фактичному стану з урахуванням всіх змін та доповнень, що відбулися.
6. Видача сертифіката експлуатанта
6.1. Укравіатранс в роботі по сертифікації та інспектуванню експлуатантів виконує необхідні офіційні дії. Ці Правила встановлюють таку послідовність офіційних дій:
- забезпечення заявника пакетом необхідних нормативних документів, що визначають вимоги до майбутнього експлуатанта;
- консультації, надання зразків для правильного оформлення заявки;
- прийняття заявки через канцелярію Укравіатранса на ім'я Голови Укравіатранса після співбесіди із заступником голови Укравіатранса з льотної роботи та безпеки польотів;
- експертиза заявки протягом місяця з письмовим повідомленням заявнику про недоліки, виявлені під час попередньої оцінки, та рекомендацій, видача листа узгодження;
- повторне прийняття заявки з усунутими недоліками через канцелярію Укравіатранса;
- оформлення акта попередньої оцінки заявки;
- попередня до сертифікації експлуатаційна інспекція;
- оформлення акта за результатами експлуатаційної інспекції з повідомленням про виявлені недоліки;
- повторна експлуатаційна інспекція;
- за висновками інспекцій Укравіатранс приймає рішення про видачу сертифіката експлуатанта;
- оформлення сертифіката експлуатанта, спеціальних експлуатаційних положень та підписання їх у Голови Укравіатрансу;
- проведення Укравіатрансом планових інспекцій експлуатанта, інспекцій на маршрутах та технічного обслуговування;
- роботи по подовженню терміну дії сертифіката та зміні і доповненню спеціальних експлуатаційних положень з оформленням листа узгодження;
- послуги та взаємодія експлуатанта через Укравіатранс з міжнародною організацією ІКАО по оформленню 3-х літерного і телефонного умовних позначень ІКАО тощо;
- нагляд за забезпеченням експлуатанта нормативно-правовою та технічною документацією Укравіатранса, ІКАО.
6.2. Заявка на сертифікацію
6.2.1. Заявка на сертифікацію є підставою для Укравіатрансу для розгляду питання про здатність експлуатанта займатися авіаційною діяльністю.
6.2.2. Укравіатранс надає експлуатанту необхідну інформацію про вимоги, котрі повиненен виконувати експлуатант, який організовує свою діяльність за всіма видами забезпечення польотів, до яких відносяться:
- правове забезпечення;
- фінансово-економічне забезпечення;
- матеріально-технічне забезпечення;
- забезпечення льотної експлуатації;
- інженерно-авіаційне забезпечення;
- управління повітряним рухом;
- штурманське забезпечення;
- аеронавігаційне забезпечення;
- метеорологічне забезпечення;
- аеродромне забезпечення;
- електро-світлотехнічне забезпечення;
- радіотехнічне забезпечення;
- орнітологічне забезпечення;
- комерційне забезпечення;
- режимно-охоронне забезпечення;
- медичне забезпечення;
- забезпечення управління виробництвом;
- пошукове і аварійно-рятувальне забезпечення;
- протипожежне забезпечення;
- прикордонний, митний та санітарно-епідеміологічний контроль (при виконанні міжнародних польотів).
6.2.3.1. Види забезпечення: правове, фінансово-економічне, льотної експлуатації та інженерно-авіаційне є ознакою авіакомпанії і тому здійснюються безпосередньо експлуатантом.
6.2.3.2. Інші види забезпечення можуть здійснюватись як безпосередньо експлуатантом, так і за договором, що укладений юридичними особами, які мають на це право і володіють сертифікатом на такі види забезпечення.
Тимчасове припинення дії або анулювання сертифіката останніх означає припинення дії сертифіката заявника.
6.2.4. При одержанні заявки від майбутнього експлуатанта Укравіатранс повідомляє есплуатанта про порядок розгляду заявки, визначає конкретну посадову особу, яка буде нести відповідальність за координацію всіх питань сертифікації.
6.2.5. Кожен експлуатант повинен підтвердити здатність та продемонструвати можливість забезпечення безпечного та ефективного виконання авіаперевезень, авіаційних робіт тощо.
6.2.6. Для розгляду питання про сертифікацію експлуатант разом із заявкою в Укравіатранс надає необхідний мінімум відомостей про те, що він володіє достатніми можливостями для загального забезпечення та безпечного виконання польотів:
- форма заявки та її зміст (додаток А);
- мінімальний перелік документів, що експлуатант надає в доказовій документації (додаток Б);
- рекомендований перелік додаткових документів та посібників, необхідних експлуатанту для підготовки та виконання міжнародних польотів (додаток В);
- перелік підрозділів та служб (відділів) необхідних для нормального функціонування експлуатанта, який здійснює польоти в цивільній авіації (додаток Г).
6.2.7. Укравіатранс повинен надати відповідь експлуатанту, що подав заявку, в письмовій формі.
6.2.8. Укравіатранс може, при невиконанні експлуатантом пп.6.2.3, 6.2.3.3, 6.2.5-6.2.6 цих Правил, відхилити заявку, а експлуатант може, після усунення недоліків, повторно подати заявку на загальних підставах.
6.3. Попередня оцінка заявки
6.3.1. Укравіатранс під час попередньої оцінки заявки експлуатанта з'ясовує, чи заявник:
- має відповідні правові та юридичні документи;
- визначив географічні регіони для нерегулярних перевезень, проведення авіаційних робіт, обрав маршрути для регулярних перевезень, які обладнані засобами навігації, управління повітряним рухом, зв'язку та посадки, що забезпечують необхідний рівень безпеки польотів;
- має фінансово-економічні можливості, які забезпечують спроможність заявника підтримувати необхідний рівень безпеки польотів;
- має можливість забезпечити рівень послуг, який відповідає потребам або попиту та враховує громадські інтереси;
- запропонував тип та рівень авіаперевезень, що не суперечить двостороннім або багатостороннім угодам за правилами виконання польотів, частотам зв'язку і т.п., які уклала держава;
- має відповідні підрозділи, персонал, обладнання, споруди, документацію, будинки і т.п., необхідні для льотної, технічної експлуатації ПС та забезпечення комерційних польотів, а також відповідні пожежні підрозділи, пожежне депо, нормативні документи, вогнегасні засоби з пожежної техніки, водопостачання та засоби зв'язку, повний штат персоналу, обладнання;
- має засоби зв'язку для забезпечення постійного контакту з Укравіатрансом та зобов'язується повідомляти про можливі їх зміни;
- має повітряні судна, які призначені для виконання перевезень, що передбачаються, та ці ПС, у відповідності із ст.16 Повітряного кодексу України, мають сертифікат типу ПС або еквівалентний документ, виданий Авіарегістром Укравіатрансу. При цьому розглядаються такі питання:
а) чи забезпечується експлуатація ПС у відповідності з вимогами щодо завантаження та здійснення контролю за цим;
б) чи відповідають обрані види польотів, повітряні траси, аеродроми типам ПС;
в) чи забезпечується відповідне техобслуговування ПС та рівень підготовки особового складу ІАС згідно з чинними вимогами, нормативними актами і правилами ТОіР;
г) чи оснащені повітряні судна відповідними приладами або обладнанням для виконання передбачуваних перевезень;
д) чи є обгрунтованими вимоги по використанню ПС;
- має достатню кількість підготовлених льотних екіпажів для виконання польотів, що передбачаються, без порушень тривалості робочого часу;
- забезпечив льотний склад авіакомпанії форменим одягом;
- має потенціальні можливості для виконання запропонованих видів польотів, чи будуть останні польоти виконуватись безпечно з урахуванням тих ресурсів, що має підприємство;
- визначив коло обов'язків, відповідальність керівного складу і основного виконавчого персоналу та гарантує, що на безпеку польотів не матимуть негативний вплив недоліки організаційної структури, адміністративного контролю і відсутність коштів;
- цілком придатний, як потенційний експлуатант, для безпечного здійснення запропонованих польотів - розглядається організація структур експлуатанта, досвід та рівень професійної підготовки фахівців, що займають керівні посади і відповідають за безпеку польотів, а також інші посади, які, на погляд заявника, є важливими у виробничій діяльності підприємства.
Необхідно оцінити досвід:
- керівника підприємства, його заступників;
- керівних працівників та фахівців підрозділів, що забезпечують безпеку польотів.
Якщо експлуатант користується орендованими ПС, у договорі оренди повинні бути визначені обов'язки сторін щодо забезпечення оренди протипожежного майна (ПМ), а також необхідна оцінка всіх аспектів умов оренди ПС (або іншого обладнання) з метою підтвердження виконання умов безпеки польотів.
6.3.2. Під час попередньої оцінки заявки, з метою визначення виконання експлуатантом вимог при організації своєї діяльності за видами забезпечення польотів (п.6.2.2) Укравіатранс повинен:
- отримати інформацію про обсяг запропонованих повітряних перевезень і авіаційних робіт, типи ПС, методи управління та керівництва, права та обов'язки фахівців, які займають керівні посади в організації та забезпеченні польотів;
- отримати бізнес-план заявника на найближчі 2 роки (копії договорів про фінансово-комерційне співробітництво тощо);
- проінформувати експлуатанта про процедури сертифікації, авіаційні вимоги та іншу документацію, у відповідності з якою буде оцінюватись можливості заявника;
- з'ясувати, чи вивчені працівниками експлуатанта документи з організації льотної роботи, техобслуговування ПС, управління повітряним рухом, підготовки авіаційного персоналу та інші документи, які регламентують діяльність служб забезпечення польотів;
- провести попередню оцінку програм підвищення кваліфікації і тренування льотного, інженерно-технічного та іншого складу, присвоєних класів та допусків на відповідність їх чинним авіаційним вимогам і положенням з підготовки та перепідготовки кадрів;
- провести попереднє обговорення запропонованої експлуатантом системи і програми техобслуговування та інспектування (контролю) льотної експлуатації, УПР, технічного стану ПС та іншого обладнання, а також служб, що забезпечують польоти;
- обговорити запропоновану експлуатантом систему ведення виробничо-технічної документації, особових справ авіафахівців та інше;
- з'ясувати, які демонстраційні або доказові (технічні) польоти повинен виконати заявник і в яких випадках;
- роз'яснити експлуатанту, який сертифікат при цьому буде йому виданий і які будуть встановлені обмеження;
- в місячний термін повідомити або направити експлуатанту письмове повідомлення з переліком недоліків, що були виявлені під час попередньої оцінки, та рекомендацій щодо їх усунення.
6.3.3. Укравіатранс направляє комісію для перевірки документації, обладнання, засобів та методів техобслуговування, організаційної і адміністративної структур, протипожежний стан, інших питань та напрямів діяльності щодо організації, виконання і забезпечення польотів.
6.3.4. Після закінчення попередньої оцінки комісія Укравіатранса визначає можливість експлуатанта виконувати запропоновані їм роботи по авіаційній діяльності з необхідним рівнем безпеки польотів.
6.4. Експлуатаційна перевірка
6.4.1. До прийняття рішення про видачу сертифіката експлуатанта Укравіатранс здійснює докладну оцінку експлуатаційних можливостей заявника. Під час цієї оцінки експлуатант повинен підтвердити відповідність його виробничої діяльності тій, що заявляється.
6.4.2. Експлуатаційна перевірка експлуатанта охоплює всі аспекти його діяльності, приділяючи особливу увагу питанням забезпечення безпеки польотів.
6.4.3. Організаційна структура експлуатанта повинна забезпечити планування, управління, забезпечення та контроль запропонованих польотів, визначити зв'язки, права та обов'язки органів управління. Штатний розклад та кваліфікація керівної ланки повинна бути достатньою для виконання функцій, покладених на експлуатанта.
6.4.4. Експлуатант-заявник повинен мати в достатній кількості всі нормативні документи, які регламентують діяльність ЦА України, в тому числі на міжнародних лініях (при організації міжнародних польотів), з контрольними примірниками, звіреними в Українському Державному учбово-сертифікаційному центрі цивільної авіації.
Йому надається право розробки інструкцій, посібників та інших документів, які регламентують організацію льотної роботи, технічного обслуговування авіаційної техніки, підготовку кадрів та інше.
Такі документи розробляються у відповідності з державними вимогами та правилами забезпечення безпеки польотів, враховуючи місцеві умови.
6.4.5. Інспектування льотної і наземної служб та засобів здійснюється з метою визначення відповідності професійної підготовки особового складу, наземних засобів та обладнання для вирішення поставлених завдань.
6.4.6. Інспектування льотних та наземних служб виконує Укравіатранс за таким порядком:
6.4.6.1. Інспектування роботи льотної і наземної служб та засобів здійснюється з метою визначення відповідності професійної підготовки особового складу, наземних засобів та обладнання для вирішення поставлених задач.
6.4.6.2. Під час інспектування перевіряється, чи обладнанні будівлі та споруди відповідним чином та пристосовані до тих операцій, які пропонується в них виконувати. Перевіряються ангарні споруди, лабораторії, цехи по ремонту та обслуговуванню авіатехніки, адміністративні споруди, пасажирські комплекси, склади та інші споруди на відповідність протипожежного стану та встановленим вимогам.
6.4.6.3. Заявлені експлуатантами аеродроми перевіряються щодо їх готовності до польотів у відповідності з Наставлением аэродромной службы гражданской авиации (НАС ГА) і Норм годности эксплуатации аэродромов (НГЭА).
6.4.6.4. Пересувні механізми та засоби перевіряються на відповідність вимогам, приписаним функціям протипожежній безпеці і техніці безпеки. До них відносяться: паливозаправники, засоби живлення, кисневі пересувні установки, протипожежні засоби, засоби проти обмерзання та інші механізми.
6.4.6.5. Перевірка управління повітряним рухом здійснюється фахівцем УПР. Вона включає перевірку укомплектування і професійної підготовки диспетчерського складу, дотримання норм робочого часу, обладнання робочих місць, виконання особовим складом норм і правил надійності УПР. Перевіряються інструкції по виконанню польотів, порядок взаємодії служб, які забезпечують польоти на аеродромі, та інші питання УПР на відповідність встановленим вимогам. Перевіряється також наявність відповідних договорів і контрактів на обслуговування польотів служби УПР та іншими службами, які забезпечують польоти.
6.4.6.6. Засоби зв'язку, електро-, світлотехнічного та радіотехнічного забезпечення польотів перевіряються з метою підтвердження виконання наданих функцій:
- відповідності вимогам норм придатності і технічним умовам на обладнання;
- організації та забезпечення технічної експлуатації засобів РТЗ та зв'язку згідно з державними вимогами до забезпечення безпеки польотів;
- своєчасного проведення льотних перевірок засобів РТЗ та електрозв'язку відповідно до встановлених вимог.
6.4.6.7. Перевірка метеорологічного забезпечення експлуатанта включає:
- перевірку виконання договірних зобов'язань між повноважним метеорологічним органом та експлуатантом;
- характер взаємодії метеорологічного органу і органу УПР;
- засоби і послідовність доведення метеорологічної інформації експлуатанту;
- відповідність метеорологічного обладнання, за допомогою якого виконуються метеорологічні спостереження, нормам придатності, прийнятим в Україні.
Разом з штатним інспектором по метеорологічному забезпеченню Укравіатрансу для роботи в експлуатаційній інспекції можуть залучатися провідні спеціалісти Держкомгідромету України.
6.4.6.8. Перевірка протипожежного забезпечення:
- відповідність протипожежного стану будинків, споруд, вододжерел, автоматичного протипожежного захисту;
- фінансове перерахування на утримання ВПО та на придбання пожежного обладнання;
- перевірка служб ВПО;
- стан виконання приписів органів Державного пожежного нагляду та інспекції, відділу пожежної безпеки Укравіатрансу.
Разом із штатним співробітником з пожежної охорони Укравіатрансу для роботи в експлуатаційній інспекції можуть залучатися провідні спеціалісти пожежної охорони МВС України.
6.4.6.8. Організація льотної роботи (ОЛР), підготовка і кваліфікація льотного складу повинна відповідати вимогам Повітряного кодексу України, Организация производства полетов (ОПП-92), Наставление по производству полетов (НПП ГА-85), Керівництву з ОЛР в ЦА, іншим нормативним документам, що розроблені на їх основі, та Постанові Верховної Ради України від 12.09.91 N 1545-12 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР".
Члени екіпажів повинні мати свідоцтва фахівця цивільної авіації, допуск до таємних відомостей.
Укравіатранс зобов'язаний перевірити організацію льотної роботи експлуатанта та її відповідність безпеці польотів.
6.4.6.9. Ведення документації
6.4.6.9.1. Експлуатанту необхідно вести документацію щодо польотів, які він здійснює, технічного обслуговування ПС, перевезення пасажирів, вантажу, багажу. Вивчення такої документації складає частину сертифікаційного процесу для визначення того, як здійснювались польоти в минулому, як передбачається здійснювати їх в майбутньому, а також для визначення відповідності цих польотів встановленим вимогам.
6.4.6.9.2. Комісія, яка інспектує, перевіряє цю документацію.
6.4.6.9.3. Інспектуванням необхідно охопити таку документацію:
- документи з організації та виконання польотів, організація їх одержання та оперативність введення в дію;
- матеріали, що регламентують забезпечення польотів;
- льотні справи членів льотного екіпажу;
- облік льотного і робочого часу екіпажу згідно з чинними документами;
- експлуатаційні і бортові записи;
- облікова документація технічного обслуговування;
- проведення та облік комплексного аналізу засобів об'єктивного контролю (ЗОК), вжиття відповідних заходів до виявлених недоліків.
6.4.6.9.4. Під час проведення інспекції документацію вивчають для визначення:
- її відповідності вимогам забезпечення безпеки польотів, встановленим правилам і стандартам;
- стану безпеки польотів експлуатанта (при подовженні дії сертифіката експлуатанта);
- точності та акуратності її підготовки, наявності відповідальної особи за ведення документації;
- наявності в планах професійного навчання занять з ведення радіотелефонного зв'язку англійською мовою;
- систематизації і ефективності діловодства;
- повноти відображення матеріалу.
6.4.6.9.5. Особові справи членів льотного екіпажу і фахівців по управлінню повітряним рухом.
6.4.6.9.6. Члени льотного екіпажу. Інспекція, яка проводиться з метою перевірки відповідності членів екіпажу діючим вимогам, включає вивчення особових справ (льотних книжок) пілота, бортінженера, штурмана та інших членів екіпажу. Особові справи (льотні книжки) членів екіпажу повинні містити такі відомості:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- робота, що виконується на цей час;
- свідоцтва членів льотного екіпажу - тип, номер, медичний висновок і кваліфікаційну позначку;
- якщо існує потреба в окремому медичному висновку, - дата, дані останнього обстеження і клас медичного висновку;
- запис про останню кваліфікаційну позначку;
- облік льотного часу, з урахуванням льотного часу на ПС, для польотів на якому в цей час атестований даний член екіпажу;
- рівень кваліфікації, який застосовується на визначених маршрутах і аеродромах (командир ПС) і допусках до видів робіт;
- підтвердження належного рівня кваліфікації: тип ПС, загальний час, дати і свідоцтво про успішне завершення;
- присвоєння мінімуму (номер наказу, дата), допуск до сезонних видів робіт.
6.4.6.9.7. Бортпровідники. Особові справи бортпровідників повинні містити такі відомості:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- робота, яка виконується на цей час;
- початкова підготовка, включаючи загальний курс і підготовку за правилами і процедурами, які застосовуються в аварійній ситуації на борту ПС;
- періодична підготовка за правилами і процедурами, які застосовуються в аварійній ситуації на конкретних ПС;
- вміння застосувати переносні вогнегасники.
6.4.6.9.8. Фахівці по УПР. Вивчення особових справ проводиться для визначення, чи виконуються відповідні правила щодо видачі свідоцтв, рівня кваліфікації і дотримування норм робочого часу. Особові справи (диспетчерські книжки) спеціалістів по УПР повинні містити такі відомості:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- термін дії свідоцтва;
- рівень знань льотно-технічних характеристик за типами ПС, необхідних при управлінні рухом в даній УПР;
- рівень кваліфікації стосовно пунктів УПР;
- підтверждення підтримки кваліфікації на належному рівні;
- облік робочого часу;
- відмітка про медичний висновок.
6.4.6.9.9. Облік льотного і робочого часу членів екіпажу. Вивчення документації такого обліку проводиться для перевірки виконання встановлених вимог і правил, які відносяться до нормування льотного і робочого часу. Інспекційна перевірка не повинна обмежуватись переглядом будь-яких витягів із документації, яку надав заявник, а має грунтуватися на ознайомленні з бортовими журналами і реєстраційними записами керівництва польотами, завданням на політ, табелем робочого часу та інше.
6.4.6.10. Експлуатаційна і польотна документація
6.4.6.10.1. Ця частина інспекції містить перевірку документації кожного польоту з метою переконатися, що:
- завдання на політ і план польоту заповнені вірно;
- план польоту складений докладно та містить всю інформацію, відповідно до Керівництва організації льотної роботи;
- під час підготовки польоту взяті до уваги відповідні метеорологічні зведення і прогнози, одержана польотна метеорологічна документація у випадках, передбачених НМО ГА-90;
- кількість палива на борту розрахована у відповідності з прийнятими правилами заявника щодо розрахунку палива.
6.4.6.10.2. Керування польотами. Документація системи керування польотами перевіряється з метою упевнитися, що:
- експлуатаційна (льотно-технічна) документація є в повному обсязі (з урахуванням всіх змін і доповнень);
- встановлена документація щодо керування польотами ведеться і зберігається під час всіх чергувань;
- планування польотів здійснюється за участю фахівця служби руху та виконується за активною участю керівника польотів у відповідності з нормативними документами.
6.4.6.10.3. Розрахунок палива. Мета інспекційної перевірки - визначення наявності на повітряному судні, що вилітає, достатнього запасу палива, розрахованого у відповідності з встановленими вимогами і правилами. Щоб визначити це, необхідно вивчити польотну документацію ПС, які вилітали з різних аеродромів, їх польотів за маршрутами та маршрутними ділянками, що обумовлюють широкі розбіжності витрат палива, враховуючи ділянки, де запас палива, що обмежується місткістю паливних баків ПС, є критичним. Документами, які містять необхідні відомості, є:
- завдання на політ, штурманський бортжурнал та інша польотна документація;
- експлуатаційні плани польотів;
- плани польотів УПР;
- відомості завантаження;
- технічні журнали.
Після визначення фактичного бортового запасу палива для виконання конкретного польоту належить порівняти фактичний запас палива із запасом, розрахованим за прийнятою формулою розрахунку палива, враховуючи різні обставини та метеорологічні умови, що прогнозуються на маршруті, наявність запасних аеродромів та інше. Вищевказану інформацію належить одержати із метеорологічної та іншої документації, що використовується на етапі відправлення ПС і під час контролю за польотом.
6.4.6.10.4. Завантаження повітряного судна. Ця частина інспекційної перевірки має на меті впевнитися в тому, що заявник забезпечує безпечне і правильне завантаження своїх ПС у відповідності з:
- правилами, що обмежують масу для додержання вимог, що ставляться до льотно-технічних характеристик ПС;
- обмеженнями маси і центровки, встановленими в КЛЕ;
- обмеженнями навантаження на палубу та перегородки, встановленими в КЛЕ;
- обмеженнями щодо перевезення небезпечних вантажів.
6.4.6.10.5. Фінансові документи. Методика перевірки фінансових документів регламентується відповідними авіаційними вимогами та інструкціями, що розробляються Укравіатрансом.
6.4.7. Інспектування льотної експлуатації виконує Укравіатранс за таким порядком.
Примітка. Дозволяється оформлення документів на видачу сертифіката експлуатанта без виконання інспекції на маршруті, за умови виконання першого польоту з інспекторським складом Укравіатранса.
6.4.7.1. Планування
Заявнику і члену сертифікаційної комісії, який інспектує, належить завчасно планувати проведення заходів за програмою інспекції льотної експлуатації. Загальні задачі перевірочних польотів у межах інспекції полягають у з'ясовуванні ефективності:
- порядку дій в польоті, який викладений в КЛЕ, та його дотримання;
- засобів та обладнання, що знаходяться в розпорядженні льотного екіпажу для забезпечення польотів і дотримання правил;
- допомоги, що надається органом УПР льотному екіпажу;
- загального забезпечення наземного обслуговування ПС та допомоги льотному екіпажу при виконанні своїх обов'язків на всіх аеродромах, які використовує заявник на маршрутах;
- використання маршрутних засобів та обладнання, в тому числі інших відомств.
6.4.7.2. Передпольотна інспекція
Передпольотний порядок дій льотного екіпажу і допомога, що надається наземними підрозділами на передпольотному етапі, повинні здійснюватися у відповідності з НПП ГА, Керівництвом з ОЛР, КЛЕ ПС та іншими документами по організації і забезпеченню польотів. Цей порядок дій і вимог відноситься до:
- передпольотної метеорологічної консультації та інструктажу за маршрутом майбутнього польоту;
- планування польоту (складання флайт-плану);
- розрахунку палива;
- заходів, що їх вживає командир ПС і екіпаж в період передпольотної підготовки для того, щоб упевнитися в:
а) придатності ПС до польотів;