• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів

Державне казначейство України  | Наказ, Форма типового документа, Порядок від 04.11.2002 № 205 | Документ не діє
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
Н А К А З
04.11.2002 N 205
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 листопада 2002 р.
за N 919/7207
Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 51 від 11.03.2003 N 21 від 06.02.2004 N 117 від 13.07.2004 N 150 від 06.05.2008 N 139 від 02.04.2009 N 17 від 21.01.2010 N 151 від 12.05.2010 )
Відповідно до статті 78 Бюджетного кодексу України та пункту 5 Заходів із запровадження казначейського обслуговування місцевих бюджетів за видатками
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів (додається).
2. Управлінню методології по виконанню бюджетів, бухгалтерського обліку та звітності довести до управлінь Державного казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений цим наказом.
3. Начальникам управлінь Державного казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі забезпечити казначейське обслуговування місцевих бюджетів відповідно до затвердженого Порядку.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова П.Г.Петрашко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
казначейства України
04.11.2002 N 205
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 листопада 2002 р.
за N 919/7207
ПОРЯДОК
казначейського обслуговування місцевих бюджетів
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено на виконання статті 78 Бюджетного кодексу України.
1.2. Порядок регламентує організаційні взаємовідносини між органами Державного казначейства України, місцевими фінансовими органами (далі - фінансовими органами), та/або Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, районними, міськими, районними у містах, сільськими, селищними радами або їх виконавчими органами чи міськими, селищними, сільськими головами (в разі, якщо відповідні органи не створені), платниками податків, зборів (обов'язкових платежів), розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів у процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів органами Державного казначейства України.
( Пункт 1.2 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 21 від 06.02.2004, N 150 від 06.05.2008 )
1.3. При казначейському обслуговуванні місцевих бюджетів застосовуються поняття та категорії, які визначені Бюджетним кодексом України, порядком обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства, встановленим Державним казначейством України, а також іншими нормативно-правовими актами, що регламентують бюджетний процес.
( Пункт 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004; в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )( Пункт 1.4 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
2. Основні положення про організацію роботи
2.1. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Державного казначейства України відповідно до чинного законодавства.
Після затвердження місцевих бюджетів фінансові органи та/або Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, районні у містах, сільські, селищні ради або їх виконавчі органи чи міські, селищні, сільські голови (в разі, якщо відповідні органи не створені) подають за місцем обслуговування до органу Державного казначейства рішення про затвердження відповідних бюджетів, програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільові програми з інших питань місцевого самоврядування, затверджені рішенням відповідних рад, та розпорядження, які видаються на виконання програм. При внесенні змін до місцевого бюджету подаються рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет, ухвалені відповідною радою.
( Пункт 2.1 розділу 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
У разі виявлення в процесі казначейського обслуговування невідповідності показників затверджених бюджетів бюджетному законодавству органи Державного казначейства інформують для прийняття відповідного рішення в межах встановлених повноважень в частині, що не суперечить бюджетному законодавству: Міністерство фінансів України - стосовно бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів і бюджету міст Києва та Севастополя; Раду міністрів Автономної Республіки Крим - стосовно бюджетів міст республіканського значення та районних бюджетів Автономної Республіки Крим; обласні державні адміністрації - стосовно районних та міських (міст обласного значення) бюджетів; міські державні адміністрації в містах Києві та Севастополі - стосовно районних у цих містах бюджетів; районні державні адміністрації - стосовно міських (міст районного значення), сільських, селищних бюджетів та бюджетів їх об'єднань; виконавчі органи міських рад - стосовно бюджетів районів у місті, сільських, селищних чи міст районного значення, що входять до складу цих міст та виконують рішення відповідних рад.
( Пункт 2.1 розділу 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
2.2. У процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів органи Державного казначейства України здійснюють такі функції:
обслуговують місцеві бюджети за доходами, видатками, кредитуванням та фінансуванням дефіциту бюджету;
( Абзац пункту 2.2 розділу 2 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
установлюють порядок відкриття та відкривають рахунки в органах Державного казначейства України:
( Абзац пункту 2.2 розділу 2 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
- для зарахування доходів місцевих бюджетів та інших надходжень, передбачених законодавством (далі за текстом - платежі), у розрізі кодів класифікації доходів бюджету та у розрізі місцевих бюджетів усіх рівнів (бюджет Автономної Республіки Крим, бюджети м. Києва і Севастополя, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування);
( Абзац четвертий пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004; в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
- розпорядникам та одержувачам коштів місцевих бюджетів у розрізі місцевих бюджетів та кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів;
( Абзац пункту 2.2 розділу 2 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
здійснюють розподіл платежів між рівнями місцевих бюджетів, розподіл інших платежів, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно з вимогами Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішенням місцевої ради про бюджет у розмірах, визначених законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю;
формують розрахункові документи і проводять повернення помилково та/або надмірно зарахованих до місцевих бюджетів платежів на підставі відповідних документів органів, за якими згідно із законодавством закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету, погоджених з відповідними місцевими фінансовими органами. За умови надходження до органів Державного казначейства України судових рішень про повернення коштів з відповідного місцевого бюджету органи Державного казначейства України виконують ці рішення відповідно до вимог законодавства;
( Абзац пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004; в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
здійснюють розрахунки за міжбюджетними трансфертами;
щоденно перераховують залишки надходжень на рахунки загального та спеціального фондів місцевих бюджетів;
здійснюють операції на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України;
надають фінансовим органам виписки з рахунків для обліку руху коштів відповідних місцевих бюджетів;
установлюють порядок відображення у бухгалтерському обліку операцій щодо виконання місцевих бюджетів;
ведуть бухгалтерський облік усіх операцій щодо виконання місцевих бюджетів;
здійснюють попередній та поточний контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів;
( Абзац чотирнадцятий пункту 2.2 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
здійснюють операції щодо виконання платіжних доручень розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на підставі підтвердних документів, зареєстрованих зобов'язань, відповідно до розпису місцевих бюджетів і кошторисів, планів асигнувань із загального фонду місцевих бюджетів (далі - план асигнувань) розпорядників бюджетних коштів та/або відповідно до планів використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів;
( Абзац пункту 2.2 в редакції Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
ведуть облік зобов'язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів місцевих бюджетів;
( Абзац пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
здійснюють кредитування місцевих бюджетів для покриття тимчасових касових розривів;
установлюють порядок складання та складають фінансову звітність про виконання місцевих бюджетів, крім звіту про виконання плану по штатах і контингентах;
подають звітність Міністерству фінансів України та фінансовим органам у встановлені терміни за формами, погодженими з Міністерством фінансів України та Рахунковою палатою.
( Абзац пункту 2.2 в редакції Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
2.3. Рахунки для обліку операцій щодо виконання місцевих бюджетів відкриваються на балансі Головних управлінь Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління). Зазначені рахунки відкриваються за балансовими рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів (далі - План рахунків) відповідно до Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства, затверджених наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 N 119.
( Пункт 2.3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 21 від 06.02.2004, N 150 від 06.05.2008 )
2.4. Перерахування платежів, сплачених платниками до місцевих бюджетів, здійснюється через Систему електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП НБУ) на рахунки, відкриті на балансі Головних управлінь у розрізі місцевих бюджетів та кодів класифікації доходів бюджету.
( Пункт 2.4 розділу 2 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
2.5. Операції з обробки платежів, що надійшли до місцевих бюджетів, здійснюються у такій послідовності:
повернення надміру та/або помилково сплачених коштів;
розподіл платежів до бюджетів за нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України та рішенням відповідної ради про місцевий бюджет;
перерахування до державного бюджету та місцевих бюджетів коштів, що передаються з місцевих бюджетів згідно з законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішенням відповідної ради про місцеві бюджети;
проведення розрахунків за міжбюджетними трансфертами;
погашення позичок, наданих з єдиного казначейського рахунку на покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів;
( Пункт 2.5 глави 2 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
перерахування залишків надходжень на рахунки для обліку коштів загального та спеціального фондів місцевих бюджетів.
2.6. Платники податків (юридичні та фізичні особи) сплачують платежі у безготівковій або готівковій формі на відповідні рахунки, відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслуговуються, підприємства поштового зв'язку за місцезнаходженням (місцем проживання) платника.
( Пункт 2.6 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 150 від 06.05.2008, N 17 від 21.01.2010 )
2.7. При безготівковій формі оплати розрахункові документи, які подаються платниками до установ банків, оформляються згідно з вимогами відповідних нормативно-правових актів Національного банку України, що регулюють безготівкові розрахунки в Україні.
( Пункт 2.7 в редакції Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
2.8. Підставою для зарахування до місцевого бюджету платежів, сплачених готівкою, є такі документи:
копії платіжних доручень банку та корінці прибуткових документів (повідомлення при сплаті платежів через відділення Ощадбанку) про приймання установою банку платежів місцевих бюджетів готівкою;
копії квитанцій за формою 24 та формою 10, видані органами місцевого самоврядування платникам податків, разом з описом до них;
платіжні доручення підприємств поштового зв'язку на перекази з додатком до них талонів поштових переказів (при сплаті платежів через установи зв'язку).
( Пункт 2.8 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )( Пункт 2.9 розділу 2 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
2.9. Зарахування всіх надходжень до місцевих бюджетів, у тому числі позичок місцевих бюджетів та запозичень, здійснюється виключно через рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України.
2.10. Після затвердження місцевих бюджетів фінансові органи та/або міські (міст районного значення), сільські, селищні ради або їх виконавчі органи складають річний розпис доходів місцевих бюджетів та помісячний розпис доходів загального фонду місцевих бюджетів, розпис фінансування місцевих бюджетів та помісячний розпис фінансування загального фонду місцевих бюджетів, розпис асигнувань місцевих бюджетів та помісячний розпис асигнувань загального фонду місцевих бюджетів за формами згідно з додатками 1, 2 і на паперових та електронних носіях направляють органам Державного казначейства України у визначені чинним законодавством терміни. Органи Державного казначейства України реєструють їх на відповідних рахунках, відкритих за групами рахунків позабалансового обліку, про що на оригіналі розпису ставиться відбиток штампа за формою, наведеною в додатку 3.
( Розділ 2 доповнено пунктом згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
2.11. У разі, якщо розпис місцевого бюджету не відповідає встановленим бюджетним призначенням, орган Державного казначейства України повертає його фінансовому органу та/або міським (міст районного значення), сільським, селищним радам або їх виконавчим органам на доопрацювання з супровідним листом, який містить обґрунтування щодо причини повернення.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.11 згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
2.12. До запровадження програмно-цільового методу складання місцевих бюджетів органи Державного казначейства України, розпорядники коштів місцевих бюджетів при заповненні документів, що застосовуються у процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів (наведені у додатках до Порядку), у рядках і графах "КПК" та "Код програмної класифікації" (у відповідному відмінку) проставляють код тимчасової класифікації видатків місцевих бюджетів.
( Пункт із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
2.13. Порядок повернення платникам помилково та/або надміру сплачених до місцевих бюджетів платежів, а також взаємодії органів Державного казначейства України з органами, на які згідно із законодавством покладається контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету, регламентується окремими нормативно-правовими актами.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.13 згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3. Обслуговування місцевих бюджетів за доходами
3.1. Операції за платежами до загального фонду місцевих бюджетів
3.1.1. Платежі до місцевих бюджетів, які згідно з Бюджетним кодексом України, законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішенням ради є доходами загального фонду місцевих бюджетів на відповідний рік, зараховуються на рахунки, відкриті в Головних управліннях за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів" Плану рахунків. Інформація щодо надходження та повернення надміру та/або помилково сплачених платежів до місцевих бюджетів одночасно відображається на відповідних рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6121 "Доходи загального фонду місцевого бюджету". Одночасно такі операції відображаються на аналітичних рахунках позабалансового обліку, призначених для обліку планових показників за доходами.
( Абзац перший підпункту 3.1.1 пункту 3.1 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 150 від 06.05.2008, N 17 від 21.01.2010 )
Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6121 "Доходи загального фонду місцевого бюджету" відображає інформацію щодо надходжень, з урахуванням повернень платежів загального фонду місцевих бюджетів, наростаючим підсумком з початку року. Кредитовий залишок за кожним рахунком, відкритим на даному балансовому рахунку, відповідно відображає інформацію про надходження з урахуванням повернень кожного виду доходів. За окремими рахунками допускається від'ємний залишок, який свідчить, що повернень платежів у поточному бюджетному періоді з цього рахунку (за рахунок надходжень до загального фонду) відбулося більше ніж надходжень. Від'ємний залишок за рахунком бюджетного обліку 6121 "Доходи загального фонду місцевого бюджету" в цілому не допускається.
( Підпункт 3.1.2 пункту 3.1 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.1.2. Для щоденного акумулювання коштів загального фонду місцевих бюджетів в Головному управлінні відкриваються аналітичні рахунки за балансовим рахунком 3142 "Кошти загального фонду місцевих бюджетів" для кожного місцевого бюджету, а саме:
перший - для акумулювання коштів, які відповідно до Бюджетного кодексу України враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів;
другий - для акумулювання коштів, які відповідно до Бюджетного кодексу України не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів.
Кількість інших рахунків, які відкриваються в органах Державного казначейства України для акумулювання коштів загального фонду місцевих бюджетів, залежить від рішення ради про відповідний місцевий бюджет та має забезпечити процес його виконання.
( Підпункт 3.1.2 пункту 3.1 розділу 3 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.1.3. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів", у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) за призначенням на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3142 "Кошти загального фонду місцевих бюджетів" окремо для кожного місцевого бюджету.
( Підпункт 3.1.3 пункту 3.1 розділу 3 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.2. Операції за платежами до спеціального фонду місцевих бюджетів
3.2.1. Платежі до місцевих бюджетів, які згідно із Бюджетним кодексом України, законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішенням відповідної ради є доходами спеціального фонду місцевого бюджету, крім власних надходжень розпорядників коштів бюджету, зараховуються на рахунки, відкриті в Головних управліннях за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки" Плану рахунків. Інформація щодо надходження та повернення платежів одночасно відображається на відповідних рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6122 "Доходи спеціального фонду місцевого бюджету, які направляються на спеціальні видатки". Одночасно такі операції відображаються на рахунках позабалансового обліку, призначених для обліку планових показників за доходами. Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6122 "Доходи спеціального фонду місцевого бюджету, які направляються на спеціальні видатки" відображає інформацію про надходження з урахуванням повернень платежів спеціального фонду місцевих бюджетів, наростаючим підсумком з початку року. Кредитовий залишок відповідно за кожним рахунком, відкритим на даному рахунку бюджетного обліку, відображає інформацію про надходження з урахуванням повернень кожного виду доходів.
( Підпункт 3.2.1 пункту 3.2 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 150 від 06.05.2008, N 17 від 21.01.2010 )( Підпункт 3.2.2 пункту 3.2 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.2.2. Для щоденного акумулювання платежів, які надійшли до спеціального фонду місцевого бюджету, Головні управління відкривають рахунки за балансовим рахунком 3152 "Кошти спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки" (кількість рахунків для акумулювання залежить від рішення ради про відповідний бюджет і має забезпечити процес його виконання) для кожного місцевого бюджету.
( Підпункт 3.2.2 пункту 3.2 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.2.3. Залишки коштів, що склалися на відповідних рахунках, відкритих за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки", на кінець операційного дня у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3152 "Кошти спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки".
3.3. Операції за платежами, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами місцевих бюджетів
3.3.1. Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішення місцевої ради в поточному році розподіляються між загальним та спеціальним фондами даного бюджету, зараховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3161 "Кошти, які розподіляються між загальним і спеціальним фондами місцевих бюджетів" Плану рахунків. Інформація про надходження з урахуванням повернень одночасно відображається на рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6123 "Доходи місцевого бюджету, які підлягають розподілу між загальним та спеціальним фондами".
( Абзац перший підпункту 3.3.1 пункту 3.3 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6123 "Доходи місцевого бюджету, які підлягають розподілу між загальним та спеціальним фондами" відображає інформацію про надходження платежів (з урахуванням повернень), які розподіляються між загальним та спеціальним фондами місцевого бюджету наростаючим підсумком з початку року.
( Абзац другий підпункту 3.3.1 пункту 3.3 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )( Підпункт 3.3.2 пункту 3.3 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.3.2. Залишки коштів за день з рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3161 "Кошти, які розподіляються між загальним і спеціальним фондами місцевих бюджетів", розподіляються Головними управліннями між загальним та спеціальним фондами місцевих бюджетів за встановленими нормативами відповідного бюджету.
Кошти, які належать загальному фонду місцевих бюджетів, перераховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів".
Кошти, які належать спеціальному фонду місцевих бюджетів, перераховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки".
( Підпункт 3.3.2 пункту 3.3 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.3.3. За результатами розподілу платежів між загальним та спеціальним фондами місцевих бюджетів формується Відомість розподілу платежів між загальним та спеціальним фондами місцевого бюджету, які надійшли на рахунки 3161 "Кошти, які розподіляються між загальним і спеціальним фондами місцевих бюджетів" (додаток 5), та засобами програмного забезпечення у регламентованому режимі проводиться перерахування розподілених коштів на відповідні рахунки.
( Підпункт із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
3.4. Операції за платежами, які розподіляються між рівнями місцевих бюджетів
3.4.1. Платежі, які згідно із Бюджетним кодексом України ( 2542-14), законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішенням місцевої ради у поточному році розподіляються між рівнями місцевих бюджетів, зараховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3321 "Кошти, які підлягають розподілу між рівнями бюджету" Плану рахунків. Інформація про надходження з урахуванням повернень одночасно відображається на рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6221 "Доходи, які підлягають розподілу між рівнями бюджету". Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6221 "Доходи, які підлягають розподілу між рівнями бюджету" відображає інформацію про надходження платежів, які підлягають розподілу між рівнями місцевих бюджетів.
( Підпункт 3.4.1 пункту 3.4 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )( Підпункт 3.4.2 пункту 3.4 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.4.2. Залишки коштів на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 3321 "Кошти, які підлягають розподілу між рівнями бюджету", у кінці дня за встановленими нормативами розподіляються між рівнями місцевих бюджетів і засобами програмного забезпечення зараховуються:
на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів";
на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки".
( Абзац четвертий пункту виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 51 від 11.03.2003 )
3.4.3. За результатами розподілу платежів між рівнями місцевого бюджету формується Відомість розподілу платежів між рівнями місцевого бюджету, які надійшли на рахунки 3321 "Кошти, які підлягають розподілу між рівнями бюджету" (додаток 6).
( Підпункт із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
3.5. Операції за коштами, тимчасово віднесеними на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу
3.5.1. Платежі, які тимчасово відносяться на доходи місцевого бюджету і відповідно до законодавства підлягають розподілу між бюджетами і різними отримувачами коштів, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3421 "Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу" Плану рахунків.
( Абзац перший підпункту 3.5.1 пункту 3.5 розділу 3 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
Інформація про надходження з урахуванням повернень одночасно відображається на рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6421 "Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу". Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6421 "Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу" дає інформацію про надходження платежів (з урахуванням повернень), які тимчасово відносяться на доходи місцевого бюджету і підлягають розподілу, наростаючим підсумком з початку року.
( Абзац другий підпункту 3.5.1 пункту 3.5 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )( Підпункт 3.5.2 пункту 3.5 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.5.2. Залишки коштів на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 3421 "Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевих бюджетів, що підлягають розподілу", у кінці дня розподіляються за нормативами, установленими відповідними нормативно-правовими актами України.
Після розподілу кошти, що відносяться на доходи місцевого бюджету, засобами програмного забезпечення зараховуються:
на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів";
на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки".
Частина коштів, яка належить іншим фондам, перераховується на рахунки власників.
3.5.3. За результатами розподілу коштів, тимчасово віднесених на доходи місцевого бюджету, формується Відомість N 2м розподілу коштів, тимчасово віднесених на доходи місцевого бюджету, які надійшли на рахунки 3421 "Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу" (додаток 7).
( Підпункт із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )( Підпункт 3.5.4 пункту 3.5 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.6. Операції за іншими платежами, які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету
3.6.1. Інші платежі, які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, зараховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3422 "Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету" Плану рахунків. Інформація про надходження з урахуванням повернень інших платежів, які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, одночасно відображається на рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6422 "Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету". Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6422 "Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету" відображає інформацію про надходження інших платежів (з урахуванням повернень), які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, наростаючим підсумком з початку року.
( Підпункт 3.6.1 пункту 3.6 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )( Підпункт 3.6.2 пункту 3.6 розділу 3 виключено на підставі Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
3.6.2. Залишки коштів на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 3422 "Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету", розподіляються та спрямовуються за призначенням згідно з вимогами нормативно-правових актів.
( Підпункт 3.6.2 пункту 3.6 розділу 3 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
4. Обслуговування місцевих бюджетів за видатками
4.1. Основні положення про формування бази даних мережі розпорядників та одержувачів коштів місцевих бюджетів
4.1.1. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (далі - головні розпорядники) до початку бюджетного року визначають мережу розпорядників коштів місцевих бюджетів нижчого рівня (далі - розпорядники нижчого рівня) та одержувачів бюджетних коштів, які уповноважені на виконання бюджетних програм, за територіями (обласний рівень), чітко визначившись із статусом кожної установи, яка обслуговується у відповідному органі Державного казначейства України. Установа не може бути одночасно розпорядником бюджетних коштів та їх одержувачем. Розпорядники нижчого рівня (одержувачі) бюджетних коштів включаються до мережі головних розпорядників або розпорядників нижчого рівня, якщо вони отримують асигнування безпосередньо від них.
Розпорядник бюджетних коштів (одержувач) не може бути включений одночасно до мережі головного розпорядника та розпорядника нижчого рівня за одним кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів.
До мережі відповідних розпорядників бюджетних коштів уключаються підприємства (установи, організації), унесені до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, у порядку, установленому Державним казначейством України.
( Підпункт 4.1.1 пункту 4.1 розділу 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного казначейства N 139 від 02.04.2009 )
До мережі відповідних розпорядників бюджетних коштів можуть бути включені бюджетні установи чи їх відокремлені структурні підрозділи, які розташовані на різних адміністративних територіях, до яких застосовуються вимоги бюджетного законодавства, визначені для розпорядників нижчого рівня.
( Абзац четвертий підпункту 4.1.1 пункту 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державного казначейства N 139 від 02.04.2009 )
Виконавці робіт, які відповідно до укладених договорів виконали для бюджетної установи (організації) або одержувача відповідні роботи (надали послуги, поставили товари), не включаються до мережі відповідного розпорядника.
Головний розпорядник бюджетних коштів (розпорядник нижчого рівня) включає до мережі установи, які на кінець попереднього бюджетного періоду перебували у його мережі і мали бюджетну заборгованість, та здійснює заходи щодо впорядкування заборгованості минулих років відповідно до бюджетних призначень поточного бюджетного періоду.
( Підпункт 4.1.1 пункту 4.1 глави 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
У разі якщо до 1 березня поточного бюджетного періоду головним розпорядником бюджетних коштів (розпорядником нижчого рівня) не включені до мережі поточного бюджетного періоду установи, які на кінець попереднього бюджетного періоду перебували в його мережі і мали бюджетну заборгованість, та для них у кошторисах (планах асигнувань, планах використання) не передбачені асигнування для погашення такої заборгованості, головний розпорядник бюджетних коштів (розпорядник нижчого рівня) несе відповідальність згідно з бюджетним законодавством.
( Підпункт 4.1.1 пункту 4.1 глави 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
4.1.2. Мережа розпорядників коштів нижчого рівня має бути складена з урахуванням необхідності виконання головним розпорядником бюджетних коштів встановлених завдань відповідно до наділених повноважень та досягнення конкретних результатів.
У разі, якщо за певним кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів на наступний бюджетний рік установа визначена головним розпорядником коштів не вперше, її мережа підлягає обов'язковій перевірці на відповідність вищевикладеним вимогам та проекту рішення про відповідний місцевий бюджет. У випадку виявлення розбіжностей у мережу розпорядника вносяться зміни. При цьому мережа до органу Державного казначейства України повторно не подається, а подається реєстр змін до мережі.
Мережа складається установами за кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів, за якими вони визначені головними розпорядниками коштів на наступний бюджетний рік, у разі, якщо ці установи раніше не формували мережу за цими кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів.
Не пізніше ніж за 15 днів до початку бюджетного року головні розпорядники та розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня подають до органу Державного казначейства України на паперових і електронних носіях мережу розпорядників коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів, погоджену з відповідним фінансовим органом (додаток 7).
4.1.3. У процесі виконання місцевих бюджетів розпорядниками бюджетних коштів можуть виникнути зміни їх мережі. Зміни мережі можуть виникати в разі включення до мережі нової установи, виключення установи з мережі, уточнення реквізитів тощо.
Реєстр змін до мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів з обґрунтуванням, погоджений відповідним фінансовим органом, подається на паперових та електронних носіях до відповідного органу Державного казначейства України за місцем їх обслуговування (додаток 8).
4.1.4. Органи Державного казначейства України здійснюють перевірку відповідності даних про мережу з переліком розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, що безпосередньо обслуговуються у відповідному органі Державного казначейства України, та даними Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів (код розпорядника коштів за Єдиним реєстром розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, повне та за наявності скорочене найменування, статус установи (розпорядник або одержувач), код та найменування органу Державного казначейства України).
( Абзац перший підпункту 4.1.4 пункту 4.1 глави 4 в редакції Наказу Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
Головні розпорядники бюджетних коштів місцевих бюджетів (розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня) несуть відповідальність за достовірність поданих ними даних, наведених у мережі та реєстрі змін до мережі.
У разі недотримання розпорядником бюджетних коштів установлених вимог при складанні мережі (внесенні змін до неї), виявлення невідповідностей даних мережі даним Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів документ повертається органом Державного казначейства України розпоряднику бюджетних коштів на доопрацювання із відповідною відміткою в нижній частині документа: зазначаються причини та дата повернення, ставиться підпис відповідальної особи.
( Абзац третій підпункту 4.1.4 пункту 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )( Пункт 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008 )
4.2. Порядок затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання місцевих бюджетів та здійснення операцій з їх обліку
4.2.1. Після затвердження розпису асигнувань місцевих бюджетів, але не пізніше ніж через місяць після затвердження бюджету, місцеві фінансові органи, міські, районні у містах, селищні, сільські ради або їх виконавчі органи надають до територіальних органів Державного казначейства України на паперових та електронних носіях річний розпис асигнувань місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), помісячний розпис асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), річний розпис витрат спеціального фонду місцевих бюджетів з розподілом за видами надходжень, помісячний розпис спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), річний розпис повернення кредитів до місцевих бюджетів та надання кредитів з місцевих бюджетів, помісячний розпис повернення кредитів до загального фонду місцевих бюджетів та надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів.
( Пункт 4.2 розділу 4 доповнено підпунктом 4.2.1 згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008; в редакції Наказу Державного казначейства N 139 від 02.04.2009 )
4.2.2. Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи доводять до головних розпорядників витяги із затвердженого річного розпису асигнувань місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів) та помісячного розпису асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), річного розпису витрат спеціального фонду місцевих бюджетів з розподілом за видами надходжень, помісячного розпису спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) (додатки 9, 10), річного розпису повернення кредитів до місцевих бюджетів та надання кредитів з місцевих бюджетів, помісячного розпису повернення кредитів до загального фонду місцевих бюджетів та надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів, які є підставою для затвердження в установленому порядку кошторисів та планів асигнувань розпорядниками, планів використання бюджетних коштів одержувачами.
( Підпункт пункту 4.2 із змінами, внесеними Наказом Державного казначейства N 51 від 11.03.2003; в редакції Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008; в редакції Наказу Державного казначейства N 139 від 02.04.2009 )
4.2.3. Головні розпорядники коштів протягом трьох робочих днів після отримання витягу з річного розпису асигнувань з місцевих бюджетів подають органам Державного казначейства України, в яких вони обслуговуються, розподіл показників зведених кошторисів, зведення показників спеціального фонду кошторису, розподіл показників зведених планів асигнувань із загального фонду місцевих бюджетів, розподіл показників зведених планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів (додатки 11, 12), розподіл показників зведених планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) у розрізі розпорядників коштів нижчого рівня та одержувачів коштів відповідно до мережі на паперових та електронних носіях за формами, визначеними нормативно-правовими актами України. Органи Державного казначейства України перевіряють зазначені документи на відповідність даним мережі, обсягам відкритих з початку року асигнувань, правильність застосування економічної класифікації видатків бюджету (щодо одержувачів бюджетних коштів здійснюється перевірка наявних кодів економічної класифікації видатків бюджету його статусу). Розпорядники, які не мають підвідомчих установ, подають кошторис та план асигнувань із загального фонду місцевих бюджетів, складені за формою та у порядку, визначеному нормативно-правовими актами України, протягом п'яти робочих днів після затвердження зазначених документів.
( Абзац перший підпункту пункту 4.2 в редакції Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004; із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 150 від 06.05.2008, N 139 від 02.04.2009, N 17 від 21.01.2010 )
До кошторису додається зведення показників спеціального фонду кошторису на відповідний рік та план спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) за формою та у порядку, встановленому законодавством.
( Підпункт 4.2.3 пункту 4.2 розділу 4 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Державного казначейства N 150 від 06.05.2008; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 139 від 02.04.2009 )
Органи Державного казначейства України здійснюють контроль за відповідністю загальних сум, указаних у зазначених документах, сумам, зазначеним у річному розписі асигнувань місцевих бюджетів. У разі невідповідності зазначені документи повертаються розпорядникам та/або одержувачам бюджетних коштів на доопрацювання з відповідною відміткою в нижній частині документа: зазначаються причини та дата повернення, ставиться підпис відповідальної особи.
( Абзац підпункту пункту 4.2 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного казначейства N 21 від 06.02.2004, N 17 від 21.01.2010 )
4.2.4. Дані зведених кошторисів, планів асигнувань із загального фонду місцевих бюджетів, зведених планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) та зведення показників спеціального фонду місцевих бюджетів, зведених планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів обліковуються органами Державного казначейства України на відповідних рахунках, відкритих за групами рахунків позабалансового обліку, про що на документах ставиться відбиток штампа за формою, наведеною в додатку 3.
( Підпункт 4.2.4 пункту 4.2 розділу 4 в редакції Наказу Державного казначейства N 150 від 06.05.2008; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 17 від 21.01.2010 )
4.2.5. Доведені обсяги бюджетних асигнувань є підставою для взяття розпорядниками та одержувачами коштів бюджету зобов'язань на здійснення видатків, передбачених відповідними місцевими бюджетами.
( Підпункт пункту 4.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
4.2.6. Кошти місцевих бюджетів, які передбачаються для одержувачів бюджетних коштів, повинні бути враховані в показниках зведеного кошторису та плану асигнувань відповідного розпорядника коштів бюджету.
( Пункт 4.2 доповнено підпунктом згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
4.2.7. Одержувачі коштів місцевого бюджету подають до органу Державного казначейства України план використання бюджетних коштів за формою, визначеною нормативно-правовими актами України, затверджений керівником за погодженням з розпорядником коштів. План використання бюджетних коштів є основним плановим документом, відповідно до якого одержувачі витрачають бюджетні кошти. За відсутності зазначеного документа видатки з рахунку одержувача не здійснюються.
( Пункт 4.2 доповнено підпунктом згідно з Наказом Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
4.2.8. У період до затвердження в установленому порядку кошторисів, планів асигнувань та планів використання бюджетних коштів (не більше одного місяця після затвердження річного розпису асигнувань та помісячного розпису асигнувань загального фонду відповідного місцевого бюджету) видатки розпорядникам і одержувачам коштів здійснюються згідно з проектами кошторисів, планів асигнувань та планів використання бюджетних коштів, засвідчених підписом керівника та головного бухгалтера установи.
( Підпункт в редакції Наказу Державного казначейства N 21 від 06.02.2004 )
4.2.9. Якщо місцевий бюджет не затверджено в установлений законодавством термін, фінансові органи та/або міські (міст районного значення), сільські, селищні ради або їх виконавчі органи на паперових та електронних носіях до 30 грудня відповідного бюджетного року направляють тимчасовий розпис асигнувань з місцевих бюджетів органам Державного казначейства України, які реєструють їх на відповідних рахунках, про що на оригіналі розпису ставиться відбиток штампа за формою, наведеною в додатку 3. Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи доводять до головних розпорядників коштів витяги із тимчасового розпису асигнувань з місцевих бюджетів за формою, визначеною додатком 9. Видатки здійснюються відповідно до процедури, визначеної підпунктами 4.2.3-4.2.8, з урахуванням вимог статті 79 Бюджетного кодексу України.