• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України

Міністерство транспорту України  | Наказ, Перелік, Правила від 20.11.2000 № 641 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту України
  • Тип: Наказ, Перелік, Правила
  • Дата: 20.11.2000
  • Номер: 641
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту України
  • Тип: Наказ, Перелік, Правила
  • Дата: 20.11.2000
  • Номер: 641
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 641 від 20.11.2000
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 грудня 2000 р.
за N 948/5169
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства транспорту та зв'язку N 243 від 27.03.2007 )
Про затвердження Правил медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства транспорту N 892 від 26.12.2001 N 505 від 24.07.2002 )
Відповідно до міжнародних стандартів і рекомендованої практики міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) та згідно із вимогами ст. 33 Повітряного кодексу України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України (далі - Правила), що додаються.
2. Державному департаменту авіаційного транспорту (Шкатюк А.Г.):
2.1. Зареєструвати Правила в установленому порядку в Міністерстві юстиції України.
2.2. Довести Правила до всіх зацікавлених організацій, зареєстрованих на території України, що здійснюють експлуатацію та технічне обслуговування цивільних повітряних суден, використання повітряного простору та обслуговування повітряного руху, підготовку авіаційних фахівців.
3. Керівникам структурних підрозділів Укравіатрансу вивчити та взяти до керівництва зазначені вище Правила.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства транспорту України від 18.10.93 N 373 "Про затвердження Правил і порядку медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України і осіб, які не належать до авіаційного персоналу", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31.12.93 за N 205.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Демиденка А.Ф.
Міністр Л.М.Костюченко
Затверджено
Наказ Міністерства
транспорту України
20.11.2000 N 641
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 грудня 2000 р.
за N 948/5169
Правила медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України
( У тексті Правил слова "пілот-аматор" у всіх відмінках замінено словами "приватний пілот" у відповідному відмінку згідно з Наказом Міністерства транспорту N 505 від 24.07.2002 )
1. Загальні положення
1.1. Правила медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України (далі - Правила) встановлюють загальні вимоги до авіаційного персоналу та єдиний порядок медичної сертифікації кандидатів на отримання медичних сертифікатів відповідного класу, процедури їх видачі, внесення обмежень.
1.2. Ці Правила поширюються і є обов'язковими для служб медичного забезпечення підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності та відомчої належності, які проводять медичну сертифікацію авіаційного персоналу цивільної авіації України.
1.3. Правила використовуються керівниками та посадовими особами, що здійснюють медичну сертифікацію авіаційного персоналу (далі - медичну сертифікацію). 1.4. Нормативні посилання
При розробці цих Правил використовувалися такі нормативно-правові акти: Повітряний кодекс України (введений у дію Постановою Верховної Ради України від 04.05.93 N 3168-XII, ст. 33;
постанова Верховної Ради України від 12.09.91 N 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР";
постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.97 N 1238 "Про обов'язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення";
Положення про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.93 N 819 (у редакції від 16.07.98 N 889;
Конвенція про Міжнародну цивільну авіацію (Чикаго, 1944) та додатки до неї;
"Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств личному составу и управлению этой системой" (Doc. 9379-AN/916), 1-е вид. 1983, ІКАО;
"Руководство по авиационной медицине" (Doc. N 8984), перевидання, жовтень, 1997, ІКАО;
Авіаційні правила об'єднаної авіаційної влади Європи щодо медичної сертифікації (JAR-FCL 3), 1999;
Правила видачі свідоцтв авіаційному персоналу в Україні, що затверджені наказом Мінтрансу України від 07.12.98 N 486, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29.12.98 за N 833/3273.
1.5. Визначення
У цих Правилах наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
Авіаційний персонал - це особовий склад авіаційного підприємства, організації, підрозділу, навчального закладу, що складається з авіаційних спеціалістів за професійною ознакою.
Медичне обстеження - обстеження авіаційного персоналу в обсязі вимог медичного стандарту відповідного класу з метою встановлення відсутності фізичних і психічних вад.
Медичний стандарт відповідного класу - це сукупність констант фізіологічного стану органів і систем організму, яка приймається за вихідну під час медичної сертифікації авіаційного персоналу.
Медична сертифікація - це комплекс медичних обстежень фізіологічного стану органів і систем організму авіаційного персоналу, з метою визначення його придатності до здійснення професійної діяльності та забезпечення безпеки польотів.
1.6. Скорочення
У цих Правилах скорочення мають такі значення:
АЛТ - аланінамінотрансфераза;
АСТ - аспартатамінотрансфераза;
ВЕП - велоергометрична проба;
ВЕП - велоергометрична (навантажувальна) проба;
ВООЗ - всесвітня організація охорони здоров'я;
ВПУ - феномен (синдром) Вольфа - Паркінсон - Уайта;
ГПТ - глюкозопреднізолоновий тест;
ГТТ - глюкозотолерантний тест;
Укравіатранс - Державний департамент авіаційного транспорту;
ЕЕГ - електроенцефалографія;
ЕКГ - електрокардіограма;
ЕхоКГ - ехокардіографія;
ІКАО - міжнародна організація цивільної авіації;
ІМТ - індекс маси тіла;
ЛЛСК - лікарсько-льотні сертифікаційні комісії авіапідприємств і льотних навчальних закладів цивільної авіації України;
Медцентр - Державний медичний і сертифікаційний центр цивільної авіації України;
МСЧ - медико-санітарна частина;
ПТГ - порушення толерантності до глюкози;
РЕГ - реоенцефалографія;
СРБ - С реактивний білок;
УЗД - ультразвукове дослідження;
КПР - керування повітряним рухом;
ЦА - цивільна авіація;
ЦЛЛСК - центральна лікарсько-льотна сертифікаційна комісія;
ШОЕ - швидкість осідання еритроцитів.
( Пункт 1.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2. Загальні вимоги
2.1. Авіаційний персонал, що здійснює експлуатацію повітряних суден, використання повітряного простору та обслуговування повітряного руху, допускається до професійної діяльності за умови наявності медичного сертифіката відповідного класу.
2.2. Медична сертифікація проводиться лікарсько-льотними сертифікаційними комісіями - ЦЛЛСК (додаток 1), ЛЛСК (додаток 2) тільки після передоплати згідно з вимогами Положення про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.93 N 819 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.98 N 889.
( Пункт 2.2 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.3. Медичні вимоги, що пред'являються до стану здоров'я авіаційного персоналу, викладені у медичних стандартах трьох класів.
2.4. Медичний стандарт першого класу - це вимоги до стану здоров'я кандидатів та власників свідоцтв транспортного пілота, комерційного пілота, штурмана, бортінженера і осіб, які вступають до відповідних навчальних закладів та навчаються в них (далі - курсантів) з метою отримання вищенаведених свідоцтв (додаток 3 до цих Правил).
2.5. Медичний стандарт другого класу - це вимоги до стану здоров'я кандидатів та власників свідоцтв бортрадиста, бортоператора, приватного пілота, пілота планера, пілота надлегкого повітряного судна, пілота вільного аеростата, льотчика-спостерігача, парашутиста і курсантів з метою отримання вищенаведених свідоцтв (додаток 4 до цих Правил).
2.6. Медичний стандарт третього класу - це вимоги до стану здоров'я кандидатів та власників свідоцтв диспетчера служби руху, бортпровідників і курсантів з метою отримання вищенаведених свідоцтв (додаток 5 до цих Правил).
2.7. Медична сертифікація за наявності відхилень від показників медичного стандарту першого, другого чи третього класів (додаток 6 до цих Правил) проводиться згідно з вимогами п.2.20 цих Правил і в залежності від нозологічних форм захворювань вимагає індивідуального підходу до стану здоров'я з урахуванням рівня кваліфікації та досвіду роботи.
2.8. Для отримання медичного сертифіката першого, другого чи третього класів необхідно, щоб стан здоров'я кандидатів відповідав вимогам медичного стандарту відповідного класу.
2.9. Для проходження первинної медичної сертифікації подаються такі документи:
документ, який засвідчує особу;
довідка із протитуберкульозного диспансеру;
довідка із психоневрологічного диспансеру;
сертифікат із наркологічного диспансеру;
довідка щодо визначення групи крові та резус-фактора;
копія платіжного доручення щодо передоплати за медичну сертифікацію.
( Пункт 2.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.10. Під час проходження чергової медичної сертифікації подаються:
направлення авіаційного лікаря підприємства/авіакомпанії, авіаційного загону на медичну сертифікацію, госпіталізацію чи консультацію (додаток 7 до цих Правил);
свідоцтво авіаційного спеціаліста;
медичний сертифікат;
медична книжка;
копія платіжного доручення щодо передоплати за медичну сертифікацію.
( Пункт 2.10 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.11. Медична сертифікація авіаційного персоналу проводиться у будь-який час протягом 30 днів, що передують даті закінчення терміну дії медичного сертифіката; термін дії нового сертифіката встановлюється від дати закінчення попереднього медичного сертифіката, а в окремих випадках - від дати рішення сертифікаційної комісії.
Термін дії медичного сертифіката встановлюється, як правило: 12 місяців (але не більше 395 діб від дати рішення сертифікаційної комісії):
для свідоцтва транспортного пілота (літак - вертоліт);
для свідоцтва комерційного пілота (літак - вертоліт);
для свідоцтва штурмана;
для свідоцтва бортінженера;
для свідоцтва бортрадиста;
24 місяці (але не більше 760 діб від дати рішення сертифікаційної комісії):
для свідоцтва льотчика-спостерігача;
для свідоцтва бортпровідника;
для свідоцтва диспетчера служби руху;
для свідоцтва бортоператора;
для свідоцтва пілота планера;
для свідоцтва пілота надлегкого повітряного судна;
для свідоцтва пілота вільного аеростата;
для свідоцтва парашутиста.
В окремих випадках ЦЛЛСК/ЛЛСК має право видавати медичний сертифікат із скороченим терміном дії.
( Пункт 2.11 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.12. Медичні огляди після чергової медичної сертифікації проводяться через 6 місяців:
власникам свідоцтва транспортного пілота (літак - вертоліт);
власникам свідоцтва комерційного пілота (літак - вертоліт);
власникам свідоцтва штурмана;
власникам свідоцтва бортінженера;
власникам свідоцтва бортрадиста;
власникам свідоцтва бортпровідника;
власникам свідоцтва диспетчера служби руху.
Через 12 місяців:
власникам свідоцтва бортоператора;
власникам свідоцтва пілота планера;
власникам свідоцтва пілота надлегкого повітряного судна;
власникам свідоцтва пілота вільного аеростата;
власникам свідоцтва льотчика-спостерігача;
власникам свідоцтва парашутиста.
А в окремих випадках за медичними показаннями - щоквартально.
( Пункт 2.12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.13. Особи льотного та диспетчерського складу, які мали перерву в роботі 1,5 року і більше після чергової медичної сертифікації і не знаходились під наглядом авіаційного лікаря, підлягають стаціонарному обстеженню в Медцентрі.
2.14. Стаціонарне медичне обстеження проводиться за медичними показаннями.
( Пункт 2.14 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.15. Передбачену медичну сертифікацію власника свідоцтва, який виконує польоти в районі, віддаленому від місцезнаходження встановленої ЦЛЛСК/ЛЛСК, може бути відстрочено згідно з дозволом Укравіатрансу за умови, що така відстрочка не перевищуватиме:
а) одного періоду протягом не більш як 6 місяців для члена екіпажу повітряного судна, яке виконує некомерційну діяльність;
б) двох послідовних періодів по три місяці кожний для члена екіпажу повітряного судна, який здійснює комерційну діяльність за умови, що перед кожним періодом член екіпажу повітряного судна одержує позитивний медичний висновок після огляду в призначеного члена ЦЛЛСК/ЛЛСК даного району або в лікаря, який має офіційний дозвіл займатися лікарською практикою в даному районі. Висновок про медичний огляд надсилається до Укравіатрансу.
2.16. Іноземні громадяни, які вступають у льотні навчальні заклади цивільної авіації, підлягають медичній сертифікації у ЛЛСК навчального закладу відповідно до вимог цих Правил.
2.17. Для отримання посвідчення на підставі медичного сертифіката, виданого в іншій державі, необхідно:
2.17.1. Подати до структурного підрозділу Укравіатрансу з видачі свідоцтв авіаційному персоналу заяву власника медичного сертифіката, виданого іноземною державою, про видачу посвідчення про визнання дійсним свідоцтва (сертифіката) (додаток 8 до цих Правил).
2.17.2. Структурний підрозділ Укравіатрансу з видачі свідоцтв авіаційному персоналу проводить перевірку поданих власником свідоцтва документів (оригінал медичного сертифіката, його копія, завірена нотаріально, медична книжка або інші медичні документи) на їх відповідність вимогам цих Правил та відповідність вимог щодо видачі медичного сертифіката в іншій державі.
2.17.3. Згідно з розпорядженням Укравіатрансу подати особисто до ЦЛЛСК медичну книжку, оригінал медичного сертифіката і його копію (переклад на державну мову), завірену нотаріально.
2.17.4. Термін дії посвідчення не може перевищувати терміну медичного сертифіката, виданого в іншій державі.
( Пункт 2.17 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.18. ЦЛЛСК/ЛЛСК гарантують відповідність медичних сертифікатів першого, другого і третього класів свідоцтвам авіаційних спеціалістів у тій частині, де йдеться мова про стан здоров'я осіб.
2.19. Авіаційні фахівці, які влаштовуються на роботу в цивільну авіацію України з інших організацій, підлягають медичній сертифікації у ЦЛЛСК/ЛЛСК.
2.20. Наявність відхилень у стані здоров'я від нормального фізіологічного стану органів і систем організму, передбачених у переліку стандартних відхилень показників стану здоров'я від показників медичного стандарту відповідного класу, не перешкоджає видачі сертифіката на підставі індивідуального підходу до стану здоров'я авіаційного персоналу з урахуванням віку, рівня кваліфікації та досвіду роботи.
2.21. Питання про направлення осіб, які отримали медичний сертифікат, відповідний за класом до медичного стандарту згідно з вимогами п.2.20, на роботу в країни з жарким кліматом, арктичні і антарктичні експедиції вирішується в індивідуальному порядку в ЦЛЛСК/ЛЛСК з урахуванням нозологічних форм відповідно до Переліку захворювань, які є протипоказаними для роботи в країнах з жарким кліматом, арктичних та антарктичних експедиціях (додаток 9 до цих Правил).
2.22. Виразність анатомічних або фізіологічних порушень функції органів та систем, наявність кількох відхилень, які взаємно обтяжують одне одного, є підставою для винесення рішення ЦЛЛСК/ЛЛСК про невідповідність стану здоров'я вимогам медичного стандарту відповідного класу.
2.23. Медичний сертифікат відповідного класу не видається і не відновлюється:
за невідповідності стану здоров'я вимогам медичного стандарту;
за наявності захворювань, що наведені у Переліку (додаток 10 до цих Правил).
2.24. Авіаційний персонал і курсанти навчальних закладів цивільної авіації України підлягають позачерговій медичній сертифікації у таких випадках:
за медичними показаннями;
після авіаційних подій;
перед відрядженням за кордон на термін більше шести місяців.
( Пункт 2.24 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.25. Авіаційний персонал вивільняється від роботи у день проведення медичної сертифікації, а напередодні йому надається день відпочинку. Наявність гострого захворювання або загострення хронічного захворювання є протипоказанням для проведення медичної сертифікації.
2.26. Медичний сертифікат видається після медичного обстеження на підставі висновку лікарів-експертів ЦЛЛСК/ЛЛСК з урахуванням вимог медичного стандарту відповідного класу.
2.27. Медичний сертифікат розмірами 11,5 х 7,5 см оформлюється на бланку суворої звітності, який має державний номер, декілька ступенів захисту, державною і англійською мовами, розбірливим почерком, чорнилом (додаток 11 до цих Правил).
2.27.1. На лицьовому боці медичного сертифіката після заголовка вноситься клас сертифіката, під ним знаходиться державний шестизначний порядковий номер та зазначаються:
авіаційна спеціальність;
прізвище, ім'я та по батькові;
термін дії сертифіката.
2.27.2. На зворотному боці медичного сертифіката зазначаються:
окремі відмітки та рекомендації про наявність відхилень від вимог медичного стандарту відповідного класу;
дати (через дріб) щодо запланованих та проведених піврічних медичних оглядів, які засвідчуються підписом та особистою печаткою авіаційного лікаря; артеріальний тиск і пульс;
підписи голови ЦЛЛСК/ЛЛСК та власника медичного сертифіката, дата видачі сертифіката.
2.28. Підчищення, виправлення у медичному сертифікаті не допускаються.
2.29. Медичні сертифікати ЛЛСК отримують централізовано у Медцентрі. Кожний медичний сертифікат обліковується в комп'ютеризованій системі видачі та реєстру.
2.30. У разі втрати медичного сертифіката адміністрація авіапідприємства, авіакомпанії проводить розслідування, установлює причину втрати та подає прохання до ЦЛЛСК/ЛЛСК про видачу дубліката, про що робиться примітка у правому верхньому кутку. Документи щодо розслідування зберігаються у ЦЛЛСК/ЛЛСК.
2.31. Якщо авіаційний спеціаліст хворів на одну із хвороб, що передбачена Переліком протягом 4 місяців, і не може з'явитись для проходження медичної сертифікації, то спеціалісти ЦЛЛСК/ЛЛСК виносять висновок заочно за поданими лікарем авіакомпанії медичними документами.
2.32. У складних діагностичних випадках медична сертифікація проводиться у ЦЛЛСК після обстеження в стаціонарному відділенні Медцентру.
2.33. Під час розгляду складних випадків, після проведення консультацій у науково-дослідних інститутах і клінічних лікарнях м. Києва, результати медичної сертифікації обговорюються на нараді всіх лікарів-експертів і лікарів-спеціалістів ЦЛЛСК, які брали участь у медичній сертифікації. Результати обговорення відображаються у протоколі наради, який підписується головою ЦЛЛСК.
2.34. Лікарі-експерти під час проведення медичної сертифікації:
всебічно обгрунтовують результати обстеження, заносять їх у медичну книжку;
формулюють діагноз, підтверджують його щодо вимог цих Правил;
встановлюють групу динамічного нагляду;
констатують відповідність здоров'я вимогам медичного стандарту відповідного класу;
висновок засвідчують своїм підписом і особистою печаткою та подають голові ЦЛЛСК/ЛЛСК для затвердження.
2.35. Обсяг функціональних і клінічних досліджень авіаційного персоналу згідно з вимогами медичних стандартів відповідного класу викладено у додатку 12 цих Правил.
2.35.1. На плівках ЕКГ, ВЕП, ЕЕГ, РЕГ обов'язково позначається:
дата обстеження;
прізвище, ім'я, по батькові;
рік народження;
номер медичної книжки (історії хвороби);
в кінці плівки - підпис особи, що обстежується, прізвище лікаря, який проводив обстеження, та його особиста печатка.
Категорично забороняється порушувати цілість плівки. Висновки щодо цих досліджень, а також дані рентгенологічних і флюорографічних обстежень заносяться у медичну книжку.
2.36. Лабораторні дослідження проводяться відповідно до вимог клінічної лабораторної діагностики з метою медичної сертифікації авіаційного персоналу (додаток 13 до цих Правил). Результати цих досліджень лікар авіакомпанії заносить у медичну книжку, стверджує своїм підписом і особистою печаткою.
2.37. Висновок ЦЛЛСК/ЛЛСК заноситься у медичну книжку, журнал обліку протоколів засідань лікарсько-льотної сертифікаційної комісії і видачі медичних сертифікатів (додаток 14 до цих Правил) у такій редакції:
для кандидатів та власників свідоцтв транспортного пілота,
комерційного пілота, штурмана, бортінженера і курсантів - "Стан
здоров'я _________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
відповідає вимогам медичного висновку першого класу";
для кандидатів та власників свідоцтв бортрадиста,
бортоператора, приватного пілота, пілота планера, пілота
надлегкого повітряного судна, пілота вільного аеростата,
льотчика-спостерігача, парашутиста і курсантів - "Стан здоров'я
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
відповідає вимогам медичного висновку другого класу";
для кандидатів та власників свідоцтв диспетчера служби руху,
бортпровідників і курсантів - "Стан здоров'я
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
відповідає вимогам медичного висновку третього класу".
2.38. Кандидатам та власникам свідоцтв, стан здоров'я яких не відповідає вимогам медичного стандарту відповідного класу, медичний сертифікат не видається. Вони отримують довідку про неодержання медичного сертифіката (додаток 15 до цих Правил), у якій позначається:
дата медичної сертифікації;
номер і діагноз відповідної хвороби, що наведена у Переліку.
2.39. Авіаційний персонал, який проходить медичну сертифікацію, дає лікарям-експертам повну інформацію про стан свого здоров'я і перенесені захворювання.
У разі подання недостовірної інформації про стан свого здоров'я або приховування перенесеного захворювання особа усувається від медичної сертифікації до прийняття заходів Державним департаментом авіаційного транспорту України.
Рішення щодо поновлення медичної сертифікації такої особи приймається начальником управління супроводження та забезпечення льотної діяльності Укравіатрансу на підставі подання Голови ЦЛЛСК, ЛЛСК.
( Пункт 2.39 доповнено абзацом згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.40. Якщо встановлено факт приховування захворювання або невиконання лікарями-експертами обов'язкових досліджень у повному обсязі для встановлення відповідності стану здоров'я медичному стандарту відповідного класу особи, яка проходить медичну сертифікацію, то ці спеціалісти від медичної сертифікації усуваються. Подальше використання їх як лікарів-експертів у ЦЛЛСК/ЛЛСК не допускається.
2.41. Особи авіаційного персоналу, щодо яких адміністрацією встановлено побутове пияцтво, на медичну сертифікацію не направляються. Рішення про їх використання на льотній роботі приймається адміністрацією.
2.42. Медична сертифікація авіаційного персоналу завершується видаванням медичного сертифіката відповідного класу.
2.43. ЦЛЛСК, за медичними показаннями та у необхідних випадках, з метою контролю проводить медичну сертифікацію авіаційного персоналу авіапідприємств, авіакомпаній і навчальних закладів незалежно від термінів попередньої медичної сертифікації.
2.44. Керівники авіакомпаній/авіапідприємств, навчальних закладів ЦА України повинні забезпечити постійний медичний контроль за авіаційним персоналом штатним або призначеним авіаційним лікарем.
Авіаційний лікар авіакомпанії/авіапідприємства допускається до роботи з авіаційним персоналом після попереднього стажування в ЦЛЛСК за програмою, затвердженою Укравіатрансом.
( Пункт 2.44 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.45. Відповідальність за своєчасне проходження авіаційним персоналом медичної сертифікації і своєчасну її передоплату покладається на керівників авіапідприємств, авіакомпаній та навчальних закладів цивільної авіації.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.45 згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.46. Пілоти надлегких повітряних суден, пілоти планерів, приватні пілоти, пілоти вільних аеростатів, пілоти дельтапланів та парапланів, парашутисти підлягають медичному огляду з отриманням відповідного висновку згідно з медичними вимогами до пілотів авіації загального призначення некомерційного використання, наведеними у додатку 16 до цих Правил.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.46 згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.47. При незгоді авіаційного персоналу з висновком ЦЛЛСК, Укравіатранс для розгляду претензій створює комісію, до складу якої запрошуються компетентні медичні спеціалісти із інших ЛЛСК, АМН, університетів або академій. Комісію очолює начальник сектору авіаційної медицини Укравіатрансу.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.47 згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
Начальник управління
супроводження та забезпечення
льотної діяльності

В.В.Душеба
Додаток 1
до п.2.2 Правил медичної
сертифікації авіаційного
персоналу цивільної
авіації України
Центральна лікарсько-льотна сертифікаційна комісія
1. Загальні положення
1.1. Центральна лікарсько-льотна сертифікаційна комісія (ЦЛЛСК) - центральний орган медичної сертифікації авіаційного персоналу цивільної авіації України у складі Державного медичного і сертифікаційного центру, медичний висновок якого є остаточний.
( Пункт 1.1 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
1.2. ЦЛЛСК у своїй діяльності керується Конституцією та чинним законодавством України, Повітряним кодексом України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами і розпорядженнями Міністерства транспорту України та Укравіатрансу, рекомендаціями та стандартами Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) та цими Правилами.
1.3. До ЦЛЛСК входять кваліфіковані лікарі-експерти, які мають підготовку з авіаційної медицини. Склад ЦЛЛСК:
голова;
лікарі-експерти - терапевт, невропатолог, хірург, отоларинголог, офтальмолог;
лікар-психолог.
Для забезпечення діяльності під час роботи комісії до її складу також включаються:
секретар;
середній і молодший медичний персонал.
Секретар ЦЛЛСК повинен мати середню медичну освіту, володіти комп'ютерною технікою; середній і молодший медичний персонал комплектується згідно з нормативами МОЗ.
Склад ЦЛЛСК затверджується Укравіатрансом один раз на три роки. Лікарі-спеціалісти допускаються до медичної експертизи на конкурсній основі. Спеціалісти віком після 60 років до конкурсу не допускаються.
( Пункт 1.3 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
1.4. Терапевт, невропатолог, хірург, отоларинголог, офтальмолог ЦЛЛСК виконують обов'язки головних спеціалістів медичної служби цивільної авіації України.
1.5. ЦЛЛСК має печатку і кутовий штамп з її повним найменуванням.
1.6. Винесення медичного висновку на засіданні оформлюється протоколом, який підписується головою, всіма членами комісії і засвідчується печаткою ЦЛЛСК.
1.7. Проведення медичної сертифікації при неповному складі ЦЛЛСК, а також сумісництво її членів не допускаються.
1.8. Діагностичною базою ЦЛЛСК є Державний медичний і сертифікаційний центр цивільної авіації України.
( Пункт 1.8 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
1.9. Витрати, що пов'язані з відрядженням ЦЛЛСК в авіакомпанії/авіапідприємства для проведення медичної сертифікації, провадяться за рахунок коштів авіакомпаній/авіапідприємств.
( Пункт 1.9 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2. Завдання
Основними завданнями ЦЛЛСК - брати участь, за дорученням Укравіатрансу, в:
2.1. Реалізації державної політики з питань медичної сертифікації авіаційного персоналу ЦА України.
2.2. Здійсненні центрального регулювання з питань видачі медичних сертифікатів.
2.3. Розробленні нормативної бази з питань регулювання діяльності служб медичного забезпечення польотів.
2.4. Контроль за якістю медичного забезпечення підприємств цивільної авіації України.
( Розділ 2 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
3. Функції
Відповідно до покладених на неї завдань ЦЛЛСК:
3.1. Проводить медичну сертифікацію льотно-інспекторського складу Укравіатрансу, керівного льотного складу авіапідприємств та авіакомпаній, авіаційного персоналу авіапідприємств, авіакомпаній, виробничих об'єднань, спільних та інших підприємств ЦА України.
( Пункт 3.1 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
3.2. Бере участь у розробленні нормативно-правових актів щодо медичної сертифікації авіаційного персоналу.
( Пункт 3.2 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
3.3. Бере участь, за дорученням Укравіатрансу, у контролі за якістю медичної сертифікації ЛЛСК і надає їм методичну й практичну допомогу.
( Пункт 3.3 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
3.4. Проводить аналіз остаточних висновків, поданих авіаційними лікарями авіакомпаній/авіапідприємств і льотних навчальних закладів, щодо стану здоров'я авіаційного персоналу.
( Пункт 3.4 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
3.5. Проводить аналіз причин раптової втрати працездатності (смерті) осіб авіаційного персоналу.
3.6. Виконує методичне керівництво роботою авіаційних лікарів, які несуть відповідальність за стан здоров'я авіаційного персоналу в міжсертифікаційний період.
( Пункт 3.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
3.7. Організовує підготовку спеціалістів ЛЛСК і лікарів, які влаштовуються на роботу до ЦА, з питань медичної сертифікації.
3.8. Організовує ведення облікової і звітної документації щодо медичної сертифікації.
3.9. Контролює роботу ЛЛСК з:
повноти і ретельності обстежень авіаційного персоналу;
правильності та обгрунтованості експертних рішень і лікувально-профілактичних рекомендацій;
узагальнення досвіду роботи з обстеження і контролю за станом здоров'я льотного складу;
аналізу причин винесення неправильних рішень.
4. Права
ЦЛЛСК має право:
4.1. Видавати медичний сертифікат відповідно до медичного висновку.
4.2. Робити запити на додаткові матеріали з інших медичних закладів з метою медичної сертифікації.
4.3. Направляти авіаційний персонал за медичними показаннями на обстеження в лікувальні заклади і науково-дослідні інститути.
4.4. Брати участь у комісіях Укравіатрансу щодо перевірки готовності до роботи нещодавно організованих ЛЛСК.
Брати участь, за дорученням Укравіатрансу, в атестації та сертифікації лікарів-експертів ЛЛСК, авіаційних лікарів медичних закладів авіакомпаній/авіапідприємств і льотних навчальних закладів цивільної авіації України.
( Пункт 4.4 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
4.5. Змінювати і скасовувати висновки ЛЛСК.
4.6. Визнавати дійсність медичних сертифікатів на території України, виданих іншими державами.
4.7. Виносити медичний висновок про необхідність медичного обстеження в умовах польоту або тренажера з метою вивчення умов праці та їх впливу на стан здоров'я авіаційного персоналу.
4.8. Виносити обгрунтоване рішення про допуск до льотної діяльності на підставі індивідуальної оцінки.
4.9. Відмовляти у видачі медичного сертифіката особам, які мають захворювання та відхилення від норми, що впливають на виконання ними їх службових обов'язків чи можуть викликати раптову втрату працездатності.
5. Відповідальність
5.1. Члени ЦЛЛСК при винесенні медичного висновку несуть відповідальність за повноту і об'єктивність медичної сертифікації за своєю спеціальністю.
5.2. Голова ЦЛЛСК несе відповідальність згідно з чинним законодавством України за:
достовірність медичних висновків;
правильність заповнення медичного сертифіката;
збереження медичної документації, печатки і штампа ЦЛЛСК та виконання цих Правил.
Додаток 2
до п.2.2 Правил медичної
сертифікації авіаційного
персоналу цивільної
авіації України
Лікарсько-льотна сертифікаційна комісія
1. Загальні положення
1.1. ЛЛСК є структурним підрозділом медико-санітарної частини авіапідприємства або льотного навчального закладу цивільної авіації. З питань медичної сертифікації вона підконтрольна ЦЛЛСК.
1.2. Склад ЛЛСК затверджується Укравіатрансом один раз на три роки. Лікарі-спеціалісти допускаються до медичної експертизи на конкурсній основі. Спеціалісти віком після 60 років до конкурсу не допускаються.
( Пункт 1.2 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
1.3. У склад ЛЛСК входять кваліфіковані лікарі-експерти із стажем роботи за спеціальністю не менше 5 років, які мають підготовку з авіаційної медицини, а саме:
голова ЛЛСК - лікар за спеціальністю лікувальна справа;
лікарі-експерти - терапевт, невропатолог, хірург, отоларинголог, офтальмолог, лікар-психолог:
секретар, який має середню медичну освіту, володіє комп'ютерною технікою, і середній медичний персонал.
ЛЛСК є складовою частиною єдиної електронної системи видачі та реєстру медичних сертифікатів авіаційного персоналу ЦА України.
1.4. Проведення медичної сертифікації з неповним складом ЛЛСК, а також сумісництво її членів не допускаються.
1.5. ЛЛСК має круглу печатку і кутовий штамп з повним її найменуванням.
1.6. Винесення медичного висновку на засіданні оформляється протоколом, що підписується головою, всіма членами комісії і засвідчується печаткою ЛЛСК.
1.7. Витрати, пов'язані з відрядженнями ЛЛСК в авіапідприємства для медичної сертифікації, оплачуються коштом авіапідприємств, де проводиться медична сертифікація.
2. Завдання
Основними завданнями ЛЛСК є:
2.1. Реалізація питань медичної сертифікації.
2.2. Здійснення регулювання з питань видачі медичних сертифікатів.
2.3. Контроль за якістю медичного забезпечення підприємств ЦА України.
3. Функції
Відповідно до покладених на неї завдань ЛЛСК:
3.1. Проводить медичну сертифікацію авіаційного персоналу і курсантів.
3.2. Контролює виконання рекомендацій ЛЛСК у міжсертифікаційний період.
3.3. Виконує методичне керівництво роботою лікарів авіакомпаній, авіапідприємств, авіаційних загонів і льотних навчальних закладів ЦА, які несуть відповідальність за контроль стану здоров'я авіаційного персоналу та за медичне забезпечення.
3.4. Вивчає причини льотних подій і передумов до них, що пов'язані зі станом здоров'я членів льотного екіпажу.
3.5. Організовує проведення в медичних закладах авіапідприємств лікарських конференцій і розгляд випадків раптової втрати працездатності (смерті) авіаційного персоналу.
3.6. Аналізує захворюваність авіаційного персоналу та розробляє рекомендації із зміцнення його здоров'я.
3.7. Складає заключний акт за підсумками медичної сертифікації поточного року і роботи лікарів авіакомпаній, авіапідприємств і авіаційних загонів у міжсертифікаційний період.
3.8. Веде облікову і звітну медичну документацію.
3.9. Надає методичну і практичну допомогу лікарям здоровпунктів авіапідприємств з питань медичної сертифікації.
4. Права
ЛЛСК має право:
4.1. Видавати медичний сертифікат відповідно до медичних висновків.
4.2. Робити запити на додаткові матеріали з інших закладів з метою медичної сертифікації.
4.3. Направляти авіаційний персонал на обстеження за медичними показаннями у стаціонарне відділення Державного медичного і сертифікаційного центру цивільної авіації України.
4.4. Виносити медичний висновок курсантам інших країн, які навчаються в льотних навчальних закладах України.
5. Відповідальність
5.1. Члени ЛЛСК при винесенні медичного висновку несуть відповідальність за повноту і об'єктивність медичної сертифікації за своєю спеціальністю.
5.2. Голова ЛЛСК несе відповідальність за достовірність медичного висновку ЛЛСК, правильність заповнення медичного сертифіката і виконання вимог цих Правил.
Додаток 3
до п.2.4 Правил медичної
сертифікації авіаційного
персоналу цивільної
авіації України
Медичний стандарт першого класу
1. Стан внутрішніх органів
1.1. Відсутність в анамнезі перенесеного інфаркту міокарда, алергічних реакцій, виразкової хвороби, бронхіальної астми, туберкульозу, тиреотоксикозу, хвороб системи крові (анемії, геморагічного діатезу та ін.), токсико-радіаційних ушкоджень.
1.2. Загальний вигляд відповідає віку, маса тіла - належним розрахунковим показникам маси тіла, грудна клітка нормальної конфігурації.
1.3. Шкіра та видимі слизові оболонки чисті, нормального кольору.
1.4. Щитовидна залоза та регіональні лімфовузли не збільшені.
1.5. Органи дихання при огляді, перкусії та аускультації відповідають фізіологічним нормам.
1.6. Пульс 60-80 ударів на хвилину, артеріальний тиск 105/60 - 140/90 мм рт. ст., межі серця у нормі, тони серця чисті, звучні.
1.7. Живіт правильної форми, рівномірно бере участь у диханні, пальпація органів черевної порожнини безболісна, у межах фізіологічної норми.
1.8. Нирки не пальпуються, область їх безболісна, функція не порушена, сечовипускання в нормі.
1.9. Клінічні та біохімічні лабораторні дослідження показників крові та сечі в межах норми.
1.10. Органи грудної клітки при рентгенологічному дослідженні в межах фізіологічної норми.
1.11. Електрокардіограма (12 відведень) у нормі. Велоергометрична проба негативна (проводиться за медичними показаннями).
( Пункт 1.11 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
1.12. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, без патології (проводиться за медичними показаннями).
( Пункт 1.12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
1.13. Барокамерне дослідження щодо переносності помірного ступеня гіпоксії (гіпоксична проба) в нормі (проводиться за медичними показаннями).
( Пункт 1.13 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2. Фізичний розвиток, стан шкіри, судин, опорно-рухового апарату і сечостатевої системи
2.1. Зріст пілота не менше 160 см, штурмана й бортінженера - не менше 157 см.
( Пункт 2.1 в редакції Наказу Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.2. Маса тіла відповідає зросту та віку відповідно до таблиці Кетле.
2.3. Склад тіла пропорційний, нормостенічний.
2.4. Фізичний стан добрий.
2.5. Шкіра звичайного кольору, чиста.
2.6. Периферійні лімфатичні вузли не збільшені.
2.7. Кістки обличчя без деформацій, порушень жування та артикуляції.
2.8. Хребет і таз без аномалій розвитку, захворювань та наслідків ушкоджень, рух хребта в повному обсязі. Сколіоз першого ступеня при відсутності порушень функції хребта з нормальним загальним фізичним розвитком.
2.9. Опорно-руховий апарат верхніх та нижніх кінцівок без:
аномалій розвитку;
деформацій;
наслідків ушкоджень.
Конфігурація суглобів нормальна, активний і пасивний рух у повному обсязі, безболісний.
Динамометрія для чоловіків:
правою п'ястю - не менше 40 кг, лівою - 35 кг;
для жінок відповідно 30 і 25 кг.
Плоскостопість першої стадії при відсутності больового синдрому.
2.10. Грудна клітка і стравохід без аномалій розвитку і наслідків ушкоджень, молочні залози без змін, спірометрія у чоловіків - не менше 3500 мл, у жінок - не менше 2500 мл.
2.11. Черевна стінка без аномалій розвитку, грижових випинів і слідів ушкоджень.
2.12. Сечостатеві органи без аномалій розвитку, захворювань, наслідків ушкоджень.
2.13. Область промежини і заднього проходу без патології.
2.14. Периферійні судини без анатомічних і функціональних змін, пульсація артерій на ступнях чітка.
2.15. Жіночі статеві органи без патології і порушення функції. Вагітність до 12 тижнів.
( Пункт 2.15 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 892 від 26.12.2001 )
2.16. Відсутність захворювань шкіри і венеричних хвороб.