• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про бухгалтерський облік операцій в іноземних валютах

Міністерство фінансів України  | Інструкція, Форма типового документа від 16.04.1992 № 18-445 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Інструкція, Форма типового документа
  • Дата: 16.04.1992
  • Номер: 18-445
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Інструкція, Форма типового документа
  • Дата: 16.04.1992
  • Номер: 18-445
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 18-445 від 16.04.92
м.Київ
Про бухгалтерський облік операцій в іноземних валютах
( Із змінами, внесеними згідно з Листами Мінфіну N 18-408 від 03.02.93 N 18-422 від 22.03.93 Наказами Мінфіну N 29 від 25.03.94 N 19 від 08.02.95 )
Міністерство фінансів України за погодженням з Національним банком України повідомляє порядок бухгалтерського обліку операцій в іноземних валютах на підприємствах, в установах і організаціях.
Відображення в бухгалтерському обліку фінансово-господарських операцій в іноземній валюті здійснюється у грошовій одиниці, яка діє на території України, в сумах, що визначаються шляхом перерахунку іноземної валюти за ринковим курсом Національного банку України на дату виписки розрахунково-грошового документу. Залишки коштів підприємств, організацій на валютних рахунках, у касі, інші кошти (включаючи грошові документи), цінні папери, дебіторська і кредиторська заборгованість в іноземних валютах відображаються у звітності у грошовій одиниці, що діє в Україні в сумах, визначених за ринковим курсом Національного банку України на останнє число звітного періоду. Одночасно вказані записи здійснюються у валюті розрахунків і платежів (по кожній іноземній валюті).
Бухгалтерський облік наявності і руху іноземної валюти ведеться на рахунку підприємствами 52, а установами 116 "Валютний рахунок", аналітичний облік операцій по якому організовується по кожному з відкритих у банках рахунків для збереження коштів в іноземних валютах, а також на окремих субрахунках рахунку відповідно 50 і 120 "Каса". Записи на рахунках "Валютний рахунок" і "Каса" проводяться на підставі виписок банків та розрахунково-платіжних документів, по яких одержані або сплачені суми в іноземних валютах.
Різниця між сумою виручки від продажу у встановленому законодавством порядку іноземної валюти та сумою проданої іноземної валюти в перерахунку на грошову одиницю, що діє на Україні, по курсу, за яким валюту на дату здійснення операції відображено у бухгалтерському обліку, відноситься на результати підприємства від позареалізаційних операцій. Втрати від покупки у встановленому законодавством порядку іноземної валюти у інших підприємств, установ (перевищення сплаченої за придбану іноземну валюту суми над її еквівалентом у грошовій одиниці, що діє на Україні, по курсу Національного банку України на день зарахування на валютний рахунок підприємства-покупця) відображаються у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій. Витрати, пов'язані з продажем (комісійна винагорода і т.ін.) і придбанням (аукціонний збір і т.ін.) іноземної валюти відносяться на фінансові результати.
Курсові (валютні) різниці як різниці між оцінками активів і пасивів підприємства по курсу іноземної валюти на дату здійснення господарської операції і на дату фактичного здійснення розрахунку (надходження або сплати коштів) у бухгалтерському обліку відображаються на рахунку 88 "Фонди спеціального призначення" субрахунок "Курсові різниці по операціях в іноземних валютах".
( Абзац п'ятий із змінами, внесеними згідно з Листом МінфінуN 18-422 від 22.03.93 )
Різниці між оцінкою грошових (валютних) статей по курсу іноземної валюти на дату реєстрації їх у бухгалтерському обліку та на дату складання бухгалтерського звіту враховуються у такому ж порядку. Курсова різниця з іноземної валюти підприємства, що відповідно до статті 5 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" продана уповноваженим банком, відображається по дебету рахунку 52 "Валютний рахунок" і кредиту рахунку 68 "Розрахунки з бюджетом" - у випадках утворення позитивної різниці, та по дебету рахунку 80 "Прибутки і збитки" і кредиту рахунку 52 - у випадках утворення негативної різниці.
( Абзац шостий із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
До грошових (валютних) статей відносяться:
залишки коштів в іноземних валютах, а також кошти в дорозі;
платіжні документи в іноземних валютах - векселі, тратти, чеки, акредитиви і т.ін.;
грошові документи в іноземних валютах - поштові марки, сплачені проїзні документи і т.ін.; фондові цінності (цінні папери) в іноземних валютах - акції, облігації;
дебіторська і кредиторська заборгованість в іноземних валютах з юридичними і фізичними особами.
Інше майно підприємств, яке придбане за кошти в іноземних валютах і враховується по первісній вартості (основні засоби, нематеріальні активи, сировина, матеріали, покупні напівфабрикати, комплектуючі вироби, паливо, малоцінні і швидкозношувані предмети, незавершене виробництво), а також пасиви, крім кредиторської заборгованості і заборгованості по кредитах банків в іноземних валютах (статутний фонд, фонди спеціального призначення, прибуток і т.ін.) відображаються в обліку і звітності в сумах, що визначені перерахунком іноземної валюти у діючу на території України грошову одиницю по відповідному курсу валюти банку на дату первісної оцінки.
( Абзац дев'ятий втратив чинність на підставі Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
Курсові (валютні) різниці по операціях в іноземних валютах використовуються тільки для зменшення вартості устаткування, сировини, матеріалів, комплектуючих виробів та інших матеріальних цінностей і послуг, що придбаються підприємством за іноземну валюту для виробничих потреб. Сума розрахунково-платіжних документів по вказаних цінностях, що визначена шляхом перерахунку іноземної валюти у національну валюту за курсом Національного банку України на дату виписки розрахункових документів, відображається по кредиту рахунків 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 76 "Розрахунки з іншими дебіторами і кредиторами" у кореспонденції з рахунками:
88 "Фонди спеціального призначення" субрахунок "Курсові різниці по операціях в іноземних валютах" - на суму курсових (валютних) різниць, що припадає на витрачену валюту в оплату цього розрахункового документу (розрахунок визначення вказаної суми додається);
обліку виробничих запасів, устаткування, затрат на виробництво, капіталовкладень - на різницю між сумою за розрахунково-платіжними документами і сумою списаних по розрахунку курсових (валютних) різниць.
( Абзац дев'ятий в редакції Листа Мінфіну N 18-422від 22.03.93 ) ( Абзац десятий втратив чинність на підставі Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 ) Підприємства можуть протягом
всього звітного року курсові різниці відображати у кореспонденції з розрахунком 80 "Прибутки і збитки", на який при такому варіанті повинно бути у звітному періоді списане кредитове сальдо субрахунку "Курсові різниці по операціях в іноземних валютах" рахунку 88 "Фонди спеціального призначення".
( Абзац десятий в редакції Наказу Мінфіну N 29 від 25.03.94 )
Різниця між сумою виручки від продажу іноземної валюти та сумою проданої іноземної валюти в перерахунку на грошову одиницю, що діє на Україні, по курсу, за яким валюту на дату здійснення операції відображено у бухгалтерському обліку, та курсові (валютні) різниці відносяться на рахунок 230 (140) "Фінансування із бюджету", а в установах, переведених на нові умови господарювання, на рахунок 270 "Єдиний фонд фінансових коштів".
Заступник Міністра М.О.Гончарук
Додаток
до листа Міністерства
фінансів України від
22 березня 1993 року N 18-422
Розрахунок списання курсових різниць по операціях в іноземних валютах за м-ць 199 __ р.
N п/пНайменуванняОдиниця виміруПоказники
1.Залишок курсових різниць по опе-
раціях в іноземних валютах на
початок звітного місяця
укр.крб.-
2.Нараховано курсових різниць по
операціях в іноземних валютах за
звітний місяць
-"-600000
3.Разом (радок 1 + рядок 2)-"-600000
4.Сума розрахункових документів
постачальників за цінності і пос
луги для виробничих потреб
-"-3000000
5.Залишок іноземної валюти на кі-
нець звітного місяця
-"-1000000
6.Разом (рядок 4 + рядок 5)-"-4000000
7.рядок 3
Частка ------- х 100
рядок 6
%15
8.Сума курсових різниць по опера-
ціях в іноземних валютах на за-
лишок валюти (рядок 5 х рядок 7)
укр.крб.150000
9.Сума курсових різниць, що спису-
ється на зменшення вартості цін-
ностей і послуг для виробничих
потреб (рядок 3 - рядок 8)
-"-450000