• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Повідомлення Комісії. Рамковий документ щодо державної допомоги на наукові дослідження, технічний розвиток та провадження інноваційної діяльності

Європейський Союз | Повідомлення, Міжнародний документ від 27.06.2014 № 198/01
Реквізити
  • Видавник: Європейський Союз
  • Тип: Повідомлення, Міжнародний документ
  • Дата: 27.06.2014
  • Номер: 198/01
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Європейський Союз
  • Тип: Повідомлення, Міжнародний документ
  • Дата: 27.06.2014
  • Номер: 198/01
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
27.06.2014UAОфіційний вісник Європейського СоюзуC 198/1
(До Розділу IV "Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею"
Глава 10. "Конкуренція")
II
(Інформація)
ІНФОРМАЦІЯ ІНСТИТУЦІЙ, ОРГАНІВ, БЮРО ТА АГЕНТСТВ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
ЄВРОПЕЙСЬКА КОМІСІЯ
ПОВІДОМЛЕННЯ КОМІСІЇ
Рамковий документ щодо державної допомоги на наукові дослідження, технічний розвиток та провадження інноваційної діяльності
(2014/C 198/01)
ЗМІСТ
Вступ
1. Сфера застосування і терміни та означення
1.1. Сфера застосування
1.2. Заходи з надання допомоги, на які поширюється рамковий документ
1.3. Терміни та означення
2. Державна допомога у значенністатті 107(1)договору
2.1. Організації, що займаються дослідженнями та поширенням знань та інфраструктури досліджень як реципієнти державної допомоги
2.1.1. Державне фінансування негосподарської діяльності
2.1.2. Державне фінансування господарської діяльності
2.2. а Непряма державна допомога підприємствам через організації, що займаються дослідженнями та поширенням знань та дослідницькі інфраструктури з державним фінансуванням
2.2.1. Дослідження від імені і за дорученням підприємств (дослідження на замовлення або дослідницької послуги
2.2.2. Співпраця з підприємствами
2.3 Публічні закупівлі послуг у сфері досліджень та розробок
3. Загальні приници оцінювання
4. Оцінювання сумісності допомоги у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інновацій
4.1. Внесок у досягнення чітко визначеної цілі, що становлять спільний інтерес
4.1.1. Загальні умови
4.1.2. Додаткові умови для індивідуальної допомоги
4.2. Необхідність державного втручання
4.2.1. Загальні умови
4.2.2. Додаткові умови для індивідуальної допомоги
4.3. Доцільність заходу з надання допомоги
4.3.1. Доцільність порівняно з іншими інструментами економічної політики
4.3.2. Доцільність порівняно з різними інструментами допомоги
4.4. Стимулюючий ефект
4.4.1. Загальні умови
4.4.2. Додаткові умови для індивідуальної допомоги
4.5. Пропорційність допомог
4.5.1. Загальні умови
4.5.1.1. Максимальна інтенсивність допомог
4.5.1.2. Поворотний аванс
4.5.1.3. Фіскальні заходи
4.5.1.4. Накопичення допомоги
4.5.2. Додаткові умови для індивідуальної допомоги
4.6. Уникнення надмірних негативних наслідків для конкуренції та торгівлі
4.6.1. Загальні аспекти
4.6.1.1. Наслідки для товарних ринків
4.6.1.2. Наслідки для торгівлі та вибору місця проведення
4.6.1.3. Очевидні негативні наслідки
4.6.2. Схеми допомоги
4.6.3. Додаткові умови для індивідуальної допомоги
4.6.3.1. Спотворення на товарних ринках
4.6.3.2. Наслідки, пов'язані із місцем проведення
4.7. Прозорість
5. Оцінювання
6. Звітування та моніторинг
7. Застосовуваність
8. Перегляд
ВСТУП
1. З метою запобігання спотворенню конкуренції на внутрішньому ринку через державні субсидії та недопущення такого їх впливу на торгівлю між державами-членами, який суперечить загальним інтересам, у статті 107(1) Договору про функціонування Європейського Союзу ("Договір") визначено принцип, що забороняє державну допомогу. Однак, у деяких випадках така допомога може бути сумісною із внутрішнім ринком відповідно до статей 107(2) і 107(3) Договору.
2. Заохочення роботи у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності є важливою метою Союзу, що визначена у статті 179 Договору, де зазначено, що "Союз має на меті зміцнення наукової і технологічної баз за допомогою Європейської дослідницької зони, де дослідники, наукові знання та технології переміщуються вільно, а також шляхом заохочення в її межах конкуренції, зокрема в галузі промисловості, одночасно сприяючи всій дослідницькій діяльності, що вважається необхідною (...)". У статтях 180-190 Договору визначено види діяльності, які будуть здійснені з цією метою, а також сфера застосування та імплементація багаторічної рамкової програми.
3. У стратегії "Європа 2020" (-1) дослідження та розвиток ("R&D") зазначені як ключові елементи для досягнення цілей розумного, сталого та всеосяжного зростання. З цією метою, Комісія визначила головну ціль, відповідно до якої 3% валового внутрішнього продукту (ВВП) Союзу слід інвестувати у R&D до 2020 року. Для сприяння прогресу у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності, у стратегії Європа 2020, зокрема, була висунута флагманська ініціатива "Інноваційний Союз" (-2), направлена на покращення рамкових умов та доступу до фінансування у сфері досліджень та інновацій для забезпечення можливості втілення інноваційних ідей у продуктах та послугах, що веде до економічного зростання та створення робочих місць (-3). У повідомленні Європа 2020 зазначено, що інструмент державної допомоги може "активно і позитивно сприяти... заохочуючи та підтримуючи ініціативи для більш інноваційних, ефективних та екологічно чистих технологій, одночасно полегшуючи доступ до державної підтримки інвестицій, венчурного капіталу та фінансування на дослідження та розробки".
4. Оскільки загальновідомо, що конкурентні ринки, як правило, продукують ефективні результати у тому, що стосується цін, результатів роботи та використання ресурсів, у випадку виникнення неспроможності ринку (-4) втручання держави може покращити функціонування ринку і, таким чином, сприяти розумному, сталому та всеосяжному зростанню. В контексті проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності неспроможність ринку може виникати, наприклад, через те, що учасники ринку зазвичай не враховують (позитивні) зовнішні ефекти, які виникають в результаті економічної діяльності інших учасників, і, таким чином, займаються таким рівнем діяльності у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності, який є занадто низьким з точки зору громадськості. Також, проекти у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інновацій можуть страждати через недостатній доступ до фінансування (через асиметричну інформацію) або через проблеми з координацією серед фірм.
Таким чином, державна допомога у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності може бути сумісною із внутрішнім ринком, якщо вона з великою вірогідністю може усунути неспроможність ринку шляхом заохочення виконання важливого проекту, що становить спільний інтерес для Європи, або полегшити розвиток певної економічної діяльності, і якщо спотворення конкуренції та торгівлі, що виникли внаслідок надання такої допомоги, не суперечать загальним інтересам.
5. Допомога у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності в основному буде обґрунтовуватися відповідно до статей 107(3)(b) та 107(3)(с) Договору, згідно з якими Комісія може розглядати надання державної допомоги, сумісної із внутрішнім ринком, для сприяння здійсненню важливих проектів, що становлять спільний інтерес для Європи, або полегшення розвитку певної економічної діяльності в межах Союзу, якщо така допомога не чинить негативного впливу на умови торгівлі у такій мірі, що суперечить загальним інтересам.
6. У повідомленні про модернізацію державної допомоги (-5) Комісія оголосила три цілі, яких необхідно досягти шляхом модернізації системи контролю державної допомоги:
(a) сприяння сталому, розумному і всеосяжному зростанню на конкурентному внутрішньому ринку;
(b) зосередження ex ante уваги на випадках, що мають найбільший вплив на внутрішній ринок, одночасно зміцнюючи співпрацю з державами-членами у сфері застосування державної допомоги;
(c) раціоналізація правил та забезпечення швидшого прийняття рішень.
____________
(-1) Повідомлення Комісії "Європа 2020 - стратегія розумного, сталого та всеосяжного зростання", COM(2010) 2020 остаточна редакція, 03.03.2010.
(-2) Повідомлення Комісії Європейському Парламенту, Раді, Європейському економічно-соціальному комітету та Комітету регіонів, "Європейська флагманська ініціатива 2020 - Інноваційний Союз", COM(2010) 546 остаточна редакція, 06.10.2010.
(-3) Загальні витрати на сферу R&D в межах Союзу (з яких приблизно 1/3 припадає на державний сектор, а 2/3 - на приватний) становили 2,06% ВВП у 2012 році, і зросли на 0,24 процентні пункти з 2005 року (Статистичні дані Євростат по зведеним показникам: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/europe_2020_indicators/headline_indicators). Хоча приватні витрати у сфері R&D (як частка від ВВП) незначною мірою збільшилися з 2008 року, однак існує велика різниця між державами-членами, промисловими секторами та окремими учасниками (Європейська Комісія, "Продуктивність діяльності у сфері дослідження та інновацій у державах-членах ЄС та асоційованих країнах 2013 рік").
(-4) Термін "неспроможність ринку" стосується ситуацій, у яких ринки, якщо їх залишити без нагляду, навряд будуть діяти ефективно.
(-5) Повідомлення Комісії Європейському Парламенту, Раді, Європейському економічно-соціальному комітету та Комітету регіонів, "Модернізація державної допомоги ЄС (SAM)", COM(2012) 209 остаточна редакція, 08.05.2012.
7. Зокрема, повідомлення закликало до формування спільного підходу до перегляду різних настанов та рамкових документів виходячи з ідеї зміцнення внутрішнього ринку, заохочення більшої результативності державних витрат шляхом здійснення більшого впливу державної допомоги на цілі, що становлять спільний інтерес, та більш ретельного вивчення стимулюючого ефекту, зменшення допомоги до мінімуму та потенційного негативного впливу допомоги на конкуренцію і торгівлю. Умови сумісності, викладені у цьому рамковому документі, базуються на такому спільному підході.
1. СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ І ТЕРМІНИ ТА ОЗНАЧЕННЯ
1.1. Сфера застосування
8. Принципи, зазначені у цьому рамковому документі, застосовуються до державної допомоги у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності в усіх сферах, які регулюються Договором. Таким чином, його застосовують у тих сферах, які регулюються конкретним правилам Союзу щодо державної допомоги, крім випадків, коли у таких правилах зазначено інше.
9. Фінансування Союзу під централізованим управлінням установ, агентств, спільних підприємств або інших органів Союзу, які не знаходяться під безпосереднім чи опосередкованим контролем держав-членів (-6), не є державною допомогою. Якщо таке фінансування Союзу поєднано із державною допомогою, лише остання може розглядатися для визначення того, чи були досягнуті мінімальні значення, встановлені у повідомленні або, в контексті цього рамкового документа, чи підлягають вони оцінюванню сумісності.
10. Допомога у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності для фірм, що перебувають у складному становищі, як визначено для цілей цього рамкового документа у Настановах Співтовариства щодо державної допомоги для порятунку та реструктуризації фірм, що перебувають у складному становищі (-7), зі змінами та доповненнями, виключена зі сфери застосування цього рамкового документа.
11. Під час проведення оцінки допомоги в сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності в інтересах бенефіціара, на якого поширюється дія наказу про відновлення, після попереднього рішення Комісії, яке проголошувало надання допомоги незаконним та несумісним із внутрішнім ринком, Комісія візьме до уваги обсяг допомоги, який ще необхідно відшкодувати (-8).
1.2. Заходи з надання допомоги, на які поширюється рамковий документ
12. Комісія визначила ряд заходів у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності, для яких державна допомога може, у певних випадках, бути сумісною із внутрішнім ринком.
(a) надання допомоги проектам у сфері R&D, в якій частина дослідницького проекту, для якого надається допомога, належить до категорій фундаментального дослідження або прикладного дослідження, де останню категорію можна поділити на промислове дослідження та експериментальні розробки (-9). Така допомога в основному призначена для усунення неспроможності ринку, пов'язаної із позитивними зовнішніми ефектами економічної діяльності (перетіканням знань), однак вона також може бути направлена на усунення неспроможності ринку, спричиненої неповною та асиметричною інформацією або (зазвичай у спільних проектах) невдалою координацією;
(b) надання допомоги на техніко-економічне обґрунтування, пов'язане із проектами у сфері R&D та направлене на подолання неспроможності ринку, що в основному є наслідком надання неповної та асиметричної інформації;
(c) надання допомоги для будівництва та модернізації дослідницьких інфраструктур, яка основним чином направлена на неспроможність ринку, що є наслідком труднощів координації. Високоякісні дослідницькі інфраструктури стають все більш необхідними для проведення новаторських досліджень, оскільки вони приваблюють талановитих співробітників з усього світу та є істотно важливими, наприклад, для інформаційних та комунікаційних технологій, а також основних передових технологій (-10);
____________
(-6) Наприклад, фінансування, яке надається в рамках програми Horizon 2020 або Програми ЄС для розвитку конкурентоспроможності підприємств та малих і середніх підприємств (COSME).
(-7) Настанови Співтовариства про державну допомогу для порятунку і реструктуризації фірм, що перебувають у скрутному становищі (ОВ C 244, 01.10.2004, с. 2).
(-8) Див. об'єднані справи T-244/93 та T-486/93 TWD Textilwerke Deggendoif GmbH v Commission [1995] ECR11-02265.
(-9) Комісія вважає корисною підтримку різних категорій діяльності у сфері R&D, не зважаючи на те, що така діяльність може здійснюватися за принципами інтерактивної, а не лінійної моделі.
(-10) Основні передові технології визначені і наведені у повідомленні Комісії Європейському Парламенту, Раді, Європейському економічно-соціальному комітету та Комітету регіонів, "Європейська стратегія щодо основних передових технологій - шлях до економічного зростання та до робочих місць", COM(2012) 341 остаточна редакція, 26.06.2012.
(d) надання допомоги на інноваційну діяльність, що в основному направлена на боротьбу із неспроможністю ринку, пов'язаною із позитивними зовнішніми ефектами економічної діяльності (перетіканням знань), труднощами координації та, меншою мірою, асиметричною інформацією. У випадку малих та середніх підприємств (МСП), така допомога інноваціям може бути надана для отримання, затвердження та захисту патентів та інших нематеріальних активів, прикомандирування висококваліфікованого персоналу, а також для отримання інноваційних дорадчих послуг та послуг підтримки. Крім того, для заохочення великих підприємств до співпраці із МСП у сфері процесу та організації інноваційній діяльності, витрати на таку діяльність, понесені як МСП, так і великими підприємствами, також можуть бути відшкодовані за рахунок підтримки;
(e) надання допомоги інноваційним кластерам, направлене на вирішення проблем неспроможності ринку, пов'язаних із координаційними проблемами, що стримують розвиток кластерів або обмежують комунікаційні та інформаційні потоки як всередині кластерів, так і між ними. Державна допомога може сприяти вирішенню цієї проблеми, по-перше, шляхом підтримки інвестицій у відкриті та спільні інфраструктури для інноваційних кластерів, і, по-друге, шляхом підтримки, не довше 10 років, діяльності кластерів, пов'язаної із зміцненням співпраці, налагодженням зв'язків та навчанням.
13. Держави-члени повинні повідомити про усі випадки надання допомоги у сфері наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності згідно зі статтею 108(3) Договору, за винятком застосування інструментів, що відповідають умовам, зазначеним у регламенті щодо блокового виключення, ухваленого Комісією відповідно до статті 1 Регламенту Ради (ЄС) № 994/98 (-11).
14. Цей рамковий документ визначає критерії сумісності для схем допомоги щодо проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності та індивідуальної допомоги, на які поширюються вимоги щодо повідомлення, і які повинні обов'язково оцінюватися згідно зі статтею 107(3)(с) Договору (-12).
1.3. Терміни та означення
15. Для цілей цього рамкового документу застосовуються такі терміни та означення:
(a) "спеціальна допомога (ad hoc)" означає допомогу, яка не надається на основі схеми допомоги;
(b) "допомога" означає будь-який захід, що задовольняє критеріям, викладеним у Статті 107(1) Договору;
(c) "інтенсивність допомоги" означає валову суму допомоги, виражену у відсотках від прийнятних витрат до вирахування податків чи інших зборів. Якщо допомога надається не у формі гранту, а у іншій формі, сумою допомоги є грантовий еквівалент допомоги. Державна допомога, яка виплачується в кілька етапів, дисконтується до її вартості на момент надання такої допомоги. Процентна ставка, яка буде використовуватися з цією метою, є базовою обліковою ставкою (-13), яка застосовується на момент надання дотації. Інтенсивність допомоги розраховується на одного бенефіціара;
____________
(-11) Регламент Ради (ЄС) № 994/98 від 7 травня 1998 року про застосування статей 92 та 93 Договору про заснування Європейського Співтовариства до певних категорій горизонтальної державної допомоги (ОВ L 142, 14.05.1998, с. 1), зі змінами, внесеними Регламентом Ради (ЄС) № 733/2013 від 22 липня 2013 року (ОВ L 204, 31.07.2013, с. 15).
(-12) Критерії аналізу сумісності державної допомоги та внутрішнього ринку для сприяння здійсненню важливих проектів, що становлять спільний інтерес для ЄС, зокрема допомоги у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності, що оцінюється відповідно до статті 107(3)(b) Договору, зазначені в окремому повідомленні Комісії.
(-13) Див. повідомлення Комісії про перегляд методу встановлення базисної ставки та ставки дисконтування (ОВ C 14, 19.01.2008, с. 6).
(d) "схема допомоги " означає будь-який акт, на підставі якого, без застосування додаткових імплементаційних інструментів, може бути надано індивідуальну допомогу підприємствам, визначеним в цьому такому акті загалом та абстрактно, а також будь-який акт, на основі якого допомога, не пов'язана з конкретним проектом, може бути надана одному або кільком підприємствам;
(e) "прикладне дослідження" означає промислові дослідження, експериментальні розробки або будь-яку їх комбінацію;
(f) "на відстані руки" означає, що умови угоди між договірними сторонами не відрізняються від умов, які існували б між незалежними підприємствами, та не містять елементів змови. Будь-яка угода, що є наслідком відкритої, прозорої та недискримінаційної процедури, вважається такою, що відповідає принципу "на відстані руки";
(g) "дата надання допомоги" означає дату, коли юридичне право на отримання допомоги надається бенефіціару відповідно до застосовного національного правового режиму;
(h) "ефективна співпраця" означає співпрацю між принаймні двома незалежними сторонами для обміну знаннями або технологіями чи для досягнення спільної цілі, основою якої є поділ праці, де сторони разом визначають сферу спільного проекту, вносять свій вклад у його імплементацію та розподіляють між собою ризики проекту та його результати. Одна або декілька сторін можуть нести усі витрати на проект, таким чином позбавляючи інші сторони від фінансових ризиків. Дослідження, виконане на замовлення та надання дослідницьких послуг не вважається формою співпраці.
(i) "ексклюзивні розробки" означає публічну закупівлю послуг у сфері досліджень та розробок, усі вигоди від яких належать виключно замовнику або підрядній компанії, і які замовник або підрядна компанія можуть використовувати для здійснення своєї діяльності за умови повного відшкодування її вартості;
(j) "експериментальні розробки" означає придбання, об'єднання, формування та використання існуючих наукових, технічних, підприємницьких та інших відповідних знань і навичок з метою розробки нових або вдосконалення існуючих продуктів, процесів або послуг. Це також може включати, наприклад, діяльність, спрямовану на концептуальне визначення, планування та документування нових продуктів, процесів або послуг. Експериментальна розробка може включати в себе розробку прототипу, демонстрацію, первинне використання, тестування та перевірку нових або вдосконалених продуктів, процесів або послуг в середовищі, подібному до умов експлуатації в реальному житті, де основною метою є подальше здійснення технічних удосконалень продуктів, процесів або послуг, які фактично не є остаточно сформованими. Це може включати розробку використовуваних в комерційних цілях прототипу або пілотної розробки, які є обов'язково кінцевим комерційним продуктом, і які є занадто дорогими для виробництва з метою їх використання лише для демонстрацій та перевірок. Експериментальна розробка не передбачає внесення планових або періодичних змін до вже існуючих продуктів, виробничих ліній, процесів, послуг та інших робіт, які здійснюють поточну роботу, навіть якщо такі зміни можуть вносити покращення;
(k) "техніко-економічне обґрунтування" означає оцінку та аналіз потенціалу проекту, спрямованого на підтримку процесу вироблення й ухвалення рішень шляхом об'єктивного та раціонального розкриття його сильних і слабких сторін, можливостей та ризиків, а також виявлення ресурсів, необхідних для його виконання і, врешті, його шансів на успіх;
(l) "повне присвоєння" означає, що дослідницька організація, дослідницька інфраструктура або суб'єкт публічних закупівель користується усіма економічними вигодами прав на інтелектуальну власність за рахунок збереження права на необмежене користування такими правами, зокрема правом власності та правом надавати ліцензії. Це також може стосуватись випадків, коли дослідницька організація або дослідницька інфраструктура (відповідно, суб'єкт публічних закупівель) прийме рішення укладати додаткові контракти, що стосуються таких прав, зокрема ліцензувати їх для партнерів зі співпраці (відповідно, підприємств).
(m) "фундаментальне дослідження" означає експериментальну або теоретичну роботу, яка виконується в першу чергу для отримання нових знань про базові основи явищ та фактів, за якими можна вести спостереження, не маючи на меті будь-яке пряме комерційне застосування або використання.
(n) "валовий еквівалент гранту" означає обсяг допомоги, якби вона надавалась у формі гранту, до вирахування податків чи інших зборів;
(o) "висококваліфікований персонал" означає працівників, що мають середню та вищу освіту та принаймні п'ять років відповідного професійного досвіду, що може також включати докторантуру;
(p) "індивідуальна допомога" означає допомогу, яка надається окремим підприємствам та до якої належить спеціальна допомога та допомога, що надається на основі схеми допомоги;
(q) "промислове дослідження" означає заплановане дослідження або критичне дослідження, спрямоване на здобування нових знань та навичок для розробки нових продуктів, процесів або послуг, або для досягнення значного покращення існуючих продуктів, процесів або послуг. До нього відносять створення складових частин комплексних систем та створення прототипів в лабораторних умовах або в природному середовищі із застосуванням симуляторів інтерфейсів існуючих систем, а також пілотні лінії, якщо це необхідно для промислових досліджень і, зокрема, для перевірки технології на запатентованість.
(г) "консультаційні послуги у сфері інновацій" означають надання консультацій, допомоги та організацію навчання у сфері передачі інформації, придбання, захисту та використання нематеріальних активів, застосування стандартів і правил, які їх включають;
(s) "інноваційні кластери" означає структури або організовані групи незалежних сторін (наприклад, інноваційні стартапи, малі, середні та великі підприємства, а також науково-дослідні організації та організації, що займаються поширенням знань, некомерційні організації та інші пов'язані з ними суб'єкти господарської діяльності), призначені для стимулювання інноваційної діяльності шляхом заохочення спільного використання об'єктів та обміну знаннями та професійним досвідом, а також ефективного сприяння передачі знань, налагодженню зв'язків, поширенню інформації та співпраці між підприємствами та іншими організаціями, що входять до кластера;
(t) "послуги з підтримки інновацій" означає надання офісних приміщень, баз даних, бібліотек, досліджень ринку, лабораторій, засобів маркування якості, тестування та сертифікації з метою розробки більш ефективних продуктів, процесів або послуг;
(u) "нематеріальні активи" означає активи, які не мають матеріального або фінансового втілення, такі як патенти, ліцензії, ноу-хау та інша інтелектуальна власність;
(v) "передача знань" означає будь-який процес, що має на меті отримання, збір та обмін явними та неявними знаннями, зокрема навичками та вміннями, що стосуються як господарської, так і негосподарської діяльності як, наприклад спільні дослідження, надання консультацій, ліцензування, похідні розробки, публікація та мобільність дослідників та іншого персоналу, залученого до такої діяльності. Окрім наукового та технологічного знання, вона включає інші типи знань, такі як інформація про застосування стандартів та регламентів, які їх включають, та про умови середовищ, подібні до умов експлуатації в реальному житті і методи організаційних інновацій, а також управління знанням, що має відношення до виявлення, набуття, захисту та використання нематеріальних активів;
(w) "великі підприємства" означає підприємства, які не підпадають під визначення малих та середніх підприємств;
(x) "чисті додаткові витрати" означає різницю між очікуваною чистою поточною вартістю проекту чи діяльності, що отримує допомогу, та здійсненим прогнозованим обсягом інвестицій, за умови відсутності втручання, які б довелось здійснити бенефіціару за відсутності допомоги;
(y) "організаційна інновація" означає імплементацію нового організаційного методу ведення господарської діяльності підприємством, організації робочого місця або зовнішніх відносин, без урахування змін, які ґрунтуються на організаційних методах, що вже застосовуються підприємством, змін в стратегії управління, злиття і поглинань, припинення використання процесу, простої заміни капіталу або розширення капіталу, змін, зумовлених виключно змінами цін на фактори виробництва, кастомізацію, локалізацію, регулярні, сезонні та інші циклічні зміни та торгівлю новими чи значно вдосконаленими продуктами;
(z) "витрати на персонал" означають витрати на дослідників, техніків та інший допоміжний персонал відповідно до рівня їх зайнятості на відповідному проекті або діяльності;
(aa) "докомерційна закупівля" означає публічні закупівлі послуг у сфері дослідження та розробки, де замовник або підрядна компанія не зберігають усі результати та вигоди контракту виключно за собою для використання у власних інтересах, а ділиться ними з надавачами відповідно до ринкових умов. Контракт, об'єкт якого підпадає під одну або декілька категорій досліджень та розробки, визначених у цьому рамковому документі, повинен мати обмежену тривалість і він може включати розробку прототипів або обмеженого обсягу перших продуктів або послуг у формі тестової партії. Придбання комерційного обсягу продуктів або послуг не повинно бути об'єктом того ж зазначеного вище контракту;
(bb) "інновація процесу" означає імплементацію нового або значно покращеного методу виробництва або доставки (зокрема це передбачає значні зміни у техніках, обладнанні або програмному забезпеченні), до якої не відносяться незначні зміни або покращення, збільшення можливостей виробництва або надання послуг шляхом додавання виробничих або логістичних систем, які є дуже подібними до тих, що вже використовуються, припинення використання процесу, проста заміна капіталу або розширення капіталу, зміни, зумовлені виключно змінами цін на фактори виробництва, кастомізація, локалізація, регулярні, сезонні та інші циклічні зміни та торгівля новими чи значно вдосконаленими продуктами;
(cc) "проект R&D" означає діяльність, яка охоплює заходи, що включають одну або декілька категорій досліджень і технічних розробок, визначених у цьому рамковому документі, і яка призначена для виконання неподільного завдання точного економічного, наукового або технічного характеру з чіткими заздалегідь визначеними цілями. Проект R&D може складатися з декількох робочих пакетів, заходів або послуг, а також включає в себе чіткі цілі, види діяльності, які здійснюватимуться для досягнення таких цілей (зокрема, очікувані витрати на них), і конкретні показники для визначення результатів цієї діяльності і порівняння їх з відповідними цілями. Якщо два або більше проекти R&D не мають чіткого розмежування один від одного, і, зокрема, якщо вони не передбачають незалежних можливостей технічних досягнень, то вони розглядаються як єдиний проект.
(dd) "поворотний аванс" означає позику для проекту, яка виплачується однією або більше частинами, та умови повернення якої залежать від результатів проекту;
(ee) "організація, що займається дослідженнями та поширенням знань" або "дослідницька організація" означає юридичну особу (наприклад, університети або науково-дослідні інститути, агентства з передачі та обміну технологій, інноваційні посередники, науково-орієнтовані фізичні або віртуальні спільні організації), незалежно від її правового статусу (організована в рамках публічного чи приватного права) або способу фінансування, основним завданням якої є самостійне проведення фундаментальних досліджень, промислових досліджень або експериментальних розробок чи поширення інформації про результати такої діяльності шляхом навчання, публікації або передачі знань. Якщо така юридична особа також здійснює господарську діяльність, то фінансування, витрати і доходи від такої господарської діяльності слід враховувати окремо. Підприємства, які можуть здійснювати значний вплив на таку юридичну особу, наприклад як акціонери або члени, не можуть мати преференційного доступу до результатів її роботи.
(ff) "дослідницька інфраструктура" означає об’єкти, ресурси і пов'язані з ними послуги, які використовуються в науковому співтоваристві для проведення досліджень у відповідних сферах, і охоплює наукове обладнання або набори інструментів, інформаційні ресурси, такі як колекції, архіви або структурована наукова інформація, які сприяють формуванню інформаційних та комунікаційних інфраструктур на основі технологій, таких як мережа, комп’ютерні системи, програмне забезпечення та зв'язок, або будь-який інший унікальний вид організації, необхідні для проведення досліджень. Такі інфраструктури можуть бути "розташовані на єдиному об’єкті" або "розпорошені" (організована мережа ресурсів) (-14);
(gg) "прикомандирування" означає тимчасове працевлаштування співробітників бенефіціаром з правом повернення до попереднього працедавця;
(hh) "малі та середні підприємства" або " МСП", "малі підприємства" та "середні підприємства" означає підприємства, що відповідають критеріям, визначеним у рекомендації Комісії щодо визначення мікро, малих та середніх підприємств (-15);
(ii) "початок робіт" або "початок проекту" означає або початок діяльності у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності, або першу угоду між бенефіціаром та підрядниками про здійснення проекту, залежно від того, що відбудеться раніше. Підготовчі роботи, такі як отримання дозволів та проведення аналізів доцільності, не вважаються початком робіт;
(jj) "матеріальні активи" означає активи, до яких входять земля, будівлі та заводи, обладнання та механізми.
2. ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА У ЗНАЧЕННІ СТАТТІ 107(1) ДОГОВОРУ
16. Як правило, будь-які заходи, що відповідають критеріям статті 107 (1) Договору, вважаються державною допомогою. Хоча окреме повідомлення Комісії про поняття державної допомоги роз'яснює як Комісія розуміє поняття державної допомоги загалом, ситуації, які зазвичай виникають у сфері проведення наукових досліджень, технічного розвитку та інноваційної діяльності, розглядаються у цій секції без обмеження тлумачення, наданого Судом Європейського Союзу.
2.1. Організації, що займаються дослідженнями та поширенням знань та інфраструктури досліджень як реципієнти державної допомоги
17. Організації, що займаються дослідженнями та поширенням знань ("дослідницькі організації") і дослідницькі інфраструктури є реципієнтами державної допомоги, якщо їхнє державне фінансування задовольняє умови, викладені у статті 107(1) Договору. Як пояснено у Повідомленні про поняття державної допомоги, та згідно з практикою Суду, бенефіціар повинен кваліфікуватися як підприємство, однак така кваліфікація не залежить від його юридичного статусу, тобто чи він організований в рамках публічного чи приватного права, або його економічного характеру, тобто чи є його метою отримання прибутку. Переважно вирішальним для такої кваліфікації як підприємства є здійснення господарської діяльності, яка полягає у наданні продуктів або послуг на певному ринку (-16).
____________
(-14) Див. статтю 2(а) Регламенту Ради (ЄС) № 723/2009 від 25 червня 2009 року про правові рамки Співтовариства, що стосуються Європейського дослідницького консорціуму у сфері інфраструктури (ERIC) (ОВ L 206, 08.08.2009, с. 1).
(-15) Рекомендація Комісії від 6 травня 2003 року щодо визначення мікро, малих та середніх підприємств (ОВ L 124, 20.05.2003, с. 36).
(-16) Справа C-l 18/85 Комісія проти Італії [1987] ECR 2599, параграф 7; Справа C-35/96 Комісія проти Італії [1998] ECR 1-3851 параграф 36; Справа C-309/99 Wouters [2002] ECR 1-1577, параграф 46.
2.1.1. Державне фінансування негосподарської діяльності
18. Якщо один суб'єкт здійснює діяльність як господарського, так і негосподарського характеру, державне фінансування негосподарської діяльності не підпадає під дію статті 107(1) Договору, якщо ці два види діяльності, а також витрати на них, їх фінансування та прибутки можна чітко розділити для ефективного уникнення перехресного субсидування господарської діяльності. Доказом належного розподілу витрат, фінансування та прибутків може бути щорічна фінансова звітність відповідного суб'єкта.
19. Комісія вважає, що така діяльність є, як правило, діяльністю негосподарського характеру:
(a) основна діяльність дослідницьких організацій та дослідницьких інфраструктур, зокрема:
- навчання з метою підвищення кваліфікації людських ресурсів. Відповідно до прецедентного права (-17) та практики прийняття рішень Комісії (-18), і як пояснено у Повідомленні про поняття державної допомоги та Повідомленні про послуги, що становлять загальноекономічний інтерес (-19), державна освіта, організована в межах національної системи освіти, що переважно або повністю фінансується державою, і нагляд за якою здійснює держава, вважається негосподарською діяльністю (-20);
- незалежні R&D для здобуття знань та кращого розуміння, зокрема спільні R&D, де дослідницька організація або дослідницька інфраструктура беруть участь в ефективній співпраці (-21);
- широке розповсюдження результатів досліджень на невиключній та недискримінаційній основі, наприклад через навчання, бази даних з відкритим доступом, відкриті публікації або відкрите програмне забезпечення.
(b) діяльність з передачі знань, якщо вона здійснюється дослідницькою організацією або дослідницькою інфраструктурою (зокрема їхніми відділами або дочірніми компаніями) або спільно з, чи від імені та на замовлення інших таких суб'єктів, а також якщо усі прибутки від такої діяльності повторно інвестуються у первинну діяльність дослідницької організації або дослідницької інфраструктури. Негосподарський характер такої діяльності не порушується укладанням договору на надання відповідних послуг третім сторонам або через відкриті тендери.
20. Якщо дослідницька організація або дослідницька інфраструктура використовуються для здійснення як господарської, так і негосподарської діяльності, державне фінансування регулюється правилами державної допомоги тільки у тій мірі, в якій воно покриває витрати, пов'язані із господарською діяльністю (-22). Якщо дослідницька організація або дослідницька інфраструктура використовуються майже виключно для здійснення негосподарської діяльності, їх фінансування може не підпадати під правила державної допомоги в повному обсязі, за умови, що економічне використання залишається лише допоміжним, тобто відповідає діяльності, яка напряму пов'язана та необхідна для роботи дослідницької організації або дослідницької інфраструктури, або нерозривно пов'язана з її основним використанням у господарській діяльності, і сфера застосування якої є обмеженою. Для цілей цього рамкового документа, Комісія розглядатиме це як зазначений вище випадок, в якому для господарської діяльності застосовуються ті ж вхідні ресурси (такі як матеріали, обладнання, робоча сила та основний капітал), що й на неекономічну діяльність, а обсяг ресурсів, що виділяється на таку господарську діяльність кожного року, не перевищує 20% загальної річної продуктивності відповідного суб'єкта.
____________
(-17) Справа C-263/86 Humble та Edel [1988] ECR1-5365, параграфи 9-10, 15-18; Справа C-l 09/92 Wirtli [1993] ECR1-06447, параграф 15.
(18) Див. для прикладів справи NN54/2006, Коледж логістики Пферов, та N 343/2008, Індивідуальна допомога Коледжу Нієрегіхаза на створення Центру часткових знань.
(-19) Див. пункти 26-26 повідомлення Комісії про застосування Правил державної допомоги Європейського Союзу до компенсації за надання послуг, що становлять загальноекономічний інтерес (ОВ C 8, 11.01.2012, с. 4).
(-20) Підготовка робочої сили, в рамках правил надання державної допомоги, в частині, що стосується допомоги у підготовці, не вважається основною негосподарською діяльністю дослідницьких організацій.
(-21) Надання послуг R&D, а також R&D, що здійснюються від імені та на замовлення підприємств, не вважаються незалежними R&D.
(-22) Якщо дослідницька організація або дослідницька інфраструктура фінансується як з державних, так і з приватних джерел, Комісія розглядатиме це як випадок, коли державне фінансування, надане відповідному суб'єкту на певний звітний період, перевищує витрати на негосподарську діяльність, понесені протягом такого періоду.
2.1.2. Державне фінансування господарської діяльності
21. Без порушення пункту 20, якщо дослідницькі організації або дослідницькі інфраструктури використовують для здійснення господарської діяльності, наприклад здачі в оренду підприємствам обладнання або лабораторних приміщень, надання послуг підприємствам або проведення досліджень на замовлення, державне фінансування такої господарської діяльності, як правило, буде вважатися державною допомогою.
22. Однак, Комісія не буде розглядати дослідницьку організацію або дослідницьку інфраструктуру як бенефіціара державної допомоги, якщо вони виступають лише посередником для передачі державного фінансування та вигод, отриманих в результаті використання такого фінансування, кінцевим бенефіціарам. Як правило, така ситуація складається якщо:
(a) державне фінансування та вигоди, отримані через таке фінансування, є вимірюваними та наочними, і існує відповідний механізм, що забезпечує їхнє отримання кінцевими одержувачами, наприклад за допомогою зменшених цін, і
(b) посередник не отримує більше переваг, оскільки його обирають за допомогою процедури відкритого тендеру, або державне фінансування доступне усім суб'єктам, що задовольняють необхідні об'єктивні умови для того, щоб клієнти, як кінцеві одержувачі, мали можливість отримати відповідні послуги від будь-якого посередника.
23. Державна допомога застосовується на рівні кінцевих одержувачів у разі виконання умов, зазначених у пункті 22.
2.2. Непряма державна допомога підприємствам через організації, що займаються дослідженнями та поширенням знань та дослідницькі інфраструктури з державним фінансуванням
24. На питання про те, за яких умов і чи отримують підприємства перевагу, в значенні статті 107(1) Договору, у випадках виконання дослідження на замовлення або надання дослідницьких послуг дослідницькою організацією або дослідницькою інфраструктурою, а також у випадках співпраці з дослідницькою організацією або дослідницькою інфраструктурою, необхідно відповісти відповідно до загальних принципів державної допомоги. З цією метою, як пояснено у Повідомленні про поняття державної допомоги, зокрема може бути необхідно оцінити чи поведінку дослідницької організації або інфраструктури досліджень можна приписати державі (-23).
2.2.1. Дослідження від імені і за дорученням підприємств (дослідження на замовлення або дослідницькі послуги)
25. Якщо дослідницька організація або дослідницька інфраструктура використовуються для проведення досліджень на замовлення або надання дослідницьких послуг підприємству, яке зазвичай визначає умови контракту, володіє результатами дослідження та бере на себе ризики невиконання зобов'язань, державна допомога у будь-якому вигляді зазвичай не надається підприємству, якщо дослідницькій організації або інфраструктурі дослідження виплачується належна винагорода за їхні послуги, зокрема у випадку виконання однієї з таких умов:
(a) дослідницька організація або дослідницька інфраструктура проводить дослідження на замовлення або надає дослідницькі послуги за ринковою ціною (-24), або
(b) якщо ринкова ціна відсутня, дослідницька організація або дослідницька інфраструктура проводить дослідження на замовлення або надає дослідницькі послуги за ціною, яка:
- відображає усі витрати на послугу та зазвичай містить маржу, встановлену з посиланням на витрати, що зазвичай несуть підприємства, які проводять активну діяльність у сфері, до якої належить відповідна послуга, або
- є результатом переговорів за принципом "на відстані руки", де дослідницька організація або дослідницька інфраструктура, як надавач послуг, веде переговори для отримання максимальної економічної вигоди на момент укладання контракту, та покриває принаймні його граничні витрати.
26. Якщо володіння або доступ до прав на інтелектуальну власність ("IPR") залишаються в дослідницької організації або інфраструктури досліджень, їхню ринкову вартість можна вирахувати з суми, що виплачується за відповідні послуги.
2.2.2. Співпраця з підприємствами
27. Проект вважається таким, що реалізується шляхом ефективної співпраці, якщо принаймні дві незалежні сторони переслідують спільну мету на основі поділу праці, та разом визначають сферу спільного проекту, беруть участь у його розробці, вносять вклад у його імплементацію та розподіляють між собою фінансові, технологічні, наукові та інші ризики проекту та його результати. Одна або декілька сторін можуть нести усі витрати на проект, таким чином позбавляючи інші сторони від фінансових ризиків. Умови спільного проекту, зокрема ті, що стосуються фінансового внеску у проект, розподілу ризиків та результатів, поширення результатів, доступу та розподілу прав інтелектуальної власності, повинні бути узгоджені до початку проекту (-25). Дослідження, виконане на замовлення, та надання дослідницьких послуг не вважається формою співпраці.
____________
(-23) Див Справа C-482/99 Франція v Комісія [2002] ECR 1-4397, параграф 24.
(-24) Якщо дослідницька організація або дослідницька інфраструктура надає конкретні дослідницькі послуги або проводить дослідження на замовлення вперше від імені даного підприємства, на експериментальній основі та протягом чітко обмеженого періоду часу, Комісія, як правило, вважає ціну за згадані вище послуги ринковою ціною, якщо такі дослідницькі послуги або дослідження на замовлення є унікальними, і можливо довести відсутність ринку для них.
(-25) Це не стосується остаточних угод про ринкову вартість похідних від проекту прав інтелектуальної власності та вартості внесків у проект.
28. Якщо спільні проекти виконуються спільно підприємствами та дослідницькими організаціями або дослідницькими інфраструктурами, Комісія вважає, що жодна непряма державна допомога не надається підприємствам-учасникам через такі суб'єкти через сприятливі умови співпраці, якщо задоволено одну з таких умов:
(a) підприємства-учасники несуть усі витрати на проект, або
(b) результати співпраці, які не ведуть до появи прав інтелектуальної власності, можуть широко розповсюджуватися, а будь-які права на інтелектуальну власність, що є результатом діяльності дослідницьких організацій або дослідницьких інфраструктур, повністю закріплені за такими суб'єктами, або
(c) будь-які права інтелектуальної власності, що є результатом роботи проекту, а також пов'язані із ними права доступу, закріплені за різним партнерам в рамках співпраці у такий спосіб, який в достатній мірі відображає їхні комплекси робіт, внески та відповідні інтереси, або
(d) дослідницькі організації або дослідницькі інфраструктури отримують компенсацію, що дорівнює ринковій ціні на права інтелектуальної власності, які є результатом їхньої діяльності і які надані підприємствам-учасникам або тим підприємствам-учасникам, за якими закріплені права доступу. Абсолютна сума вартості будь-якого внеску, як фінансового, так і не фінансового, підприємств-учасників у витрати на діяльність дослідницьких організацій або дослідницьких інфраструктур, наслідком якої стала поява відповідних прав на інтелектуальну власність, може бути вирахувана з такої компенсації.
29. Для цілей пункту 28(d), Комісія вважатиме, що отримана компенсація рівнозначна ринковій ціні, якщо вона дозволяє відповідним дослідницьким організаціям або дослідницьким інфраструктурам користуватися усіма економічними вигодами таких прав, якщо задоволено одну з таких умов:
(a) сума компенсації була визначена за допомогою відкритої, прозорої та недискримінаційної процедури конкурентного продажу, або
(b) оцінка незалежного експерта підтвердила, що сума компенсації принаймні дорівнює ринковій ціні, або
(c) дослідницька організація або дослідницька інфраструктура, як продавець, можуть продемонструвати, що вони результативно провели переговори щодо компенсації, на умовах принципу "на відстані руки", для отримання максимальної економічної вигоди на момент укладання контракту, беручи до уваги його статутні цілі, або
(d) у випадках, коли угода про співпрацю надає підприємству, що бере участь у співпраці, право першої відмови у тому, що стосується прав на інтелектуальну власність, які виникли в результаті діяльності дослідницьких організацій або дослідницьких інфраструктур, що співпрацюють, якщо ці суб'єкти застосовують взаємне право для сприяння отриманню більш економічно вигідних пропозицій від третіх сторін, для того, щоб підприємства, що співпрацюють, представляли свою співставну пропозицію.
30. Якщо жодна з умов пункту 28 не була виконана, повна вартість внеску дослідницьких організацій або дослідницьких інфраструктур у проект буде вважатись перевагою для підприємств, що співпрацюють, до яких застосовуються правила державної допомоги.
2.3. Публічні закупівлі послуг у сфері досліджень та розробок
31. Суб'єкт публічних закупівель, може закуповувати послуги у сфері досліджень і розробок у підприємств за допомогою процедур ексклюзивної розробки та докомерційної закупівлі (-26).
32. Якщо процедура відкритого тендеру для публічних закупівель проводиться згідно із застосовними директивами (-27), Комісія, як правило, вважатиме, що жодна державна допомога, в значенні статті 107(1) Договору, не надається підприємствам, які надають відповідні послуги (-28).
33. В усіх інших випадках, зокрема у випадку докомерційної закупівлі, Комісія вважатиме, що жодна державна допомога не надається підприємствам, якщо ціна відповідних послуг повністю відображає ринкову вартість переваг, отриманих суб'єктом публічних закупівель, та ризиків, що беруть на себе постачальники-учасники, зокрема якщо задоволено усі наведені нижче умови:
(a) процедура відбору є відкритою, прозорою та недискримінаційною, а також базується на об'єктивному відборі та критеріях оцінки, визначених до початку тендерної процедури;
(b) передбачені договірні домовленості, в яких описано усі права та обов'язки сторін, зокрема ті, що стосуються прав на інтелектуальну власність, є доступними для усіх заінтересованих учасників публічних закупівель до проведення тендерної процедури;
(c) закупівля не надає будь-яким постачальникам, що беруть участь, преференцій у тому, що стосується постачання комерційних обсягів кінцевих продуктів або послуг суб'єкту публічних закупівель у відповідній державі-члені (-29); і
(d) задоволено одну з таких умов:
- усі результати, що не ведуть до виникнення прав інтелектуальної власності, можуть бути широко розповсюджені, наприклад через публікації, навчання або допомогу органам стандартизації у спосіб, який дозволяє іншим підприємствам відтворити їх, а також будь-які права інтелектуальної власності, повністю передані суб'єкту публічних закупівель, або
- будь-який надавач послуг, якому надаються результати, похідними яких є права на інтелектуальну власність, повинен безоплатно надавати суб'єкту публічних закупівель, необмежений доступ до таких результатів, а також надавати доступ третім сторонам, наприклад шляхом видачі простих ліцензій, за ринковими умовами.