• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Виборчий кодекс України

Верховна Рада України  | Кодекс України, Кодекс, Закон від 19.12.2019 № 396-IX
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничними виборчими комісіями;
5) загальна кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
6) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях;
7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях;
9) загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
11) загальна кількість голосів виборців;
12) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата;
13) відсоток голосів виборців, поданих за кожного кандидата, у відношенні до загальної кількості голосів виборців.
3. Протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища складається у трьох примірниках. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на її засіданні, та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії.
4. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні, зобов’язаний підписати протокол про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища. У разі незгоди із встановленими підсумками голосування, зафіксованими у протоколі головної територіальної виборчої комісії, член територіальної виборчої комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища. У разі відсутності у протоколі підпису члена територіальної виборчої комісії напроти його прізвища зазначається причина його відсутності на засіданні комісії.
5. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати на посаду голови територіальної громади, їх уповноважені представники та довірені особи, офіційні спостерігачі, які були присутні при встановленні результатів виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
6. Третій примірник протоколу невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії.
Стаття 278. Рішення територіальної виборчої комісії за підсумками голосування на виборах сільського, селищного, міського голови, старости села, селища
1. Територіальна виборча комісія з відповідних виборів визнає обраним сільським, селищним, міським головою, старостою кандидата, який за підсумками голосування виборців, встановленими на підставі протоколів, зазначених у частині першій статті 277 цього Кодексу, отримав найбільшу порівняно з іншими кандидатами на посаду кількість голосів виборців. Про визнання обраним сільського, селищного, міського голови, старости села, селища територіальна виборча комісія приймає рішення.
2. Якщо за підсумками голосування, встановленими на підставі протоколів, зазначених у частині першій чи другій статті 277 цього Кодексу, найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців отримали два або більше кандидатів, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів.
3. Якщо до виборчого бюлетеня для голосування на виборах сільського, селищного, міського голови, старости села, селища було включено лише одного кандидата, він вважається обраним, якщо кількість голосів, поданих за нього, перевищує 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні.
4. За наявності підстав, зазначених у статті 280 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
Стаття 279. Рішення міської виборчої комісії за підсумками голосування на виборах міського (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) голови
1. Міська (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) виборча комісія за підсумками голосування, встановленими на підставі протоколів, зазначених у частині першій та другій статті 277 цього Кодексу, визнає обраним міським головою кандидата, який отримав підтримку більше ніж 50 відсотків голосів виборців.
2. Про визнання обраним міським головою територіальна виборча комісія приймає рішення.
3. Якщо до виборчого бюлетеня для голосування на виборах міського голови було включено лише одного кандидата, він вважається обраним, якщо кількість голосів, поданих за нього, перевищує 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні.
4. Міська виборча комісія приймає рішення про проведення повторного голосування, якщо до виборчого бюлетеня на виборах міського голови було включено більше двох кандидатів на посаду міського голови і за підсумками голосування жоден із кандидатів не був обраний відповідно до частини першої цієї статті.
5. За наявності підстав, зазначених у статті 280 цього Кодексу, міська виборча комісія приймає рішення про призначення повторних виборів міського голови.
Стаття 280. Підстави призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища
1. Територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:
1) до виборчого бюлетеня для голосування на виборах сільського, селищного, міського голови, старости села, селища було включено лише одного кандидата і кількість голосів виборців, поданих на його підтримку, становить не більше 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;
2) до виборчого бюлетеня для голосування на виборах міського голови (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) було включено два кандидати на посаду міського голови і за підсумками голосування жоден із кандидатів не був обраний відповідно до частини першої статті 279 цього Кодексу;
3) особа після її обрання не набула депутатського мандата у порядку, встановленому цим Кодексом;
4) особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, визнана такою, що відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
Стаття 281. Повторне голосування
1. Територіальна виборча комісія призначає повторне голосування з підстав, передбачених частиною другою статті 278 або частиною четвертою статті 279 цього Кодексу, на другу неділю після дня прийняття зазначеного рішення. Рішення про призначення повторного голосування не пізніш як наступного дня після дня його прийняття публікується у місцевих друкованих засобах масової інформації або, у разі неможливості, доводиться до загального відома в інший визначений комісією спосіб.
2. Підготовка та проведення повторного голосування, підрахунок голосів та встановлення результатів виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею.
3. До виборчого бюлетеня для повторного голосування, призначеного відповідно до частини другої статті 278 цього Кодексу, включаються кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, які за підсумками голосування на виборах сільського, селищного, міського голови, старости села, селища набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців, крім тих кандидатів, які після дня голосування відмовилися від балотування.
4. До виборчого бюлетеня для повторного голосування, призначеного відповідно до частини четвертої статті 279 цього Кодексу, включаються два кандидати на посаду міського голови, які за підсумками голосування на виборах міського голови отримали найбільшу кількість голосів виборців, крім тих кандидатів, які після дня голосування відмовилися від балотування.
5. Форма і текст виборчого бюлетеня затверджуються територіальною виборчою комісією одночасно з призначенням повторного голосування.
6. Якщо всі кандидати, включені до виборчого бюлетеня для повторного голосування, крім одного, не пізніш як за п’ять днів до дня повторного голосування відмовилися бути кандидатами відповідно до пункту 1 частини першої статті 231 цього Кодексу або вибули з балотування відповідно до частини четвертої статті 231 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування повторного голосування та про визнання обраним кандидата з числа включених до виборчого бюлетеня для повторного голосування, який не подав такої заяви.
7. Списки виборців для повторного голосування виготовляються у порядку, встановленому цим Кодексом.
8. Підготовка і проведення повторного голосування здійснюються дільничними виборчими комісіями у тому самому складі, який проводив голосування на відповідних виборах.
Стаття 282. Офіційне опублікування результатів виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища
1. Територіальна виборча комісія відповідних виборів не пізніш як на п’ятий день після дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює у місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
2. У публікації, зазначеній у частині першій цієї статті, щодо особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, зазначаються:
1) прізвище, ім’я (усі власні імена), по батькові (за наявності);
2) кількість голосів виборців, поданих на її підтримку;
3) відсоток голосів виборців, поданих на її підтримку, у відношенні до загальної кількості голосів виборців;
4) рік народження;
5) суб’єкт (спосіб) висування;
6) партійність;
7) відомості про освіту;
8) місце роботи (заняття), посада, яку займала на час виборів особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою;
9) місце проживання.
3. Офіційне оприлюднення територіальною виборчою комісією результатів виборів сільського, селищного, міського голови, старости села, селища є підставою для звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, та прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища.
Стаття 283. Реєстрація обраного сільського, селищного, міського голови, старости села, селища
1. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища, для її реєстрації, за наявності іншого представницького мандата, зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
2. У разі звернення особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища, до територіальної виборчої комісії щодо наявності поважних причин, які перешкоджають виконанню вимог частини першої цієї статті, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання цих причин поважними і встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.
3. У п’ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
4. У разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною сільським, селищним, міським головою, старостою, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, та призначає повторні вибори сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
5. Копії рішень територіальної виборчої комісії, прийнятих відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті, невідкладно надсилаються до Центральної виборчої комісії.
Розділ XXXXI. ЗАМІЩЕННЯ ДЕПУТАТІВ, ПОЗАЧЕРГОВІ, ПОВТОРНІ, ПРОМІЖНІ, ДОДАТКОВІ ТА ПЕРШІ МІСЦЕВІ ВИБОРИ
Стаття 284. Заміщення депутатів, повноваження яких достроково припинені
1. У разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) ради на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, міської (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному регіональному або єдиному виборчому списку кандидатів від цієї організації партії у порядку, передбаченому частинами четвертою та п’ятою статті 262 цього Кодексу.
2. Реєстрація особи, зазначеної у частині першій цієї статті, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) ради та видача їй тимчасового посвідчення депутата здійснюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим, обласною, міською (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) виборчою комісією у порядку, передбаченому статтею 262 цього Кодексу.
Стаття 285. Проміжні вибори депутатів сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі
1. У разі якщо депутат сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради, який обирався в багатомандатному окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені з підстав і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії у відповідному окрузі призначаються проміжні вибори.
Проміжні вибори депутатів призначаються територіальною виборчою комісією у десятиденний строк з дня надходження до комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата ради та лише за умови, якщо у зв’язку з достроковим припиненням повноважень депутата місцевої ради склад відповідної місцевої ради стає меншим двох третин її загального складу.
В іншому разі проміжні вибори депутатів місцевих рад не призначаються та не проводяться.
2. Проміжні вибори депутатів у багатомандатних округах проводяться у порядку та строки, передбачені цим Кодексом.
В останні шість місяців повноважень депутатів сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі проміжні вибори не призначаються та не проводяться, крім випадків, якщо у зв’язку з достроковим припиненням повноважень депутата місцевої ради склад відповідної місцевої ради стає меншим двох третин її загального складу.
Стаття 286. Проведення повторних виборів депутатів сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища
1. Повторні вибори депутатів сільської, селищної, міської, районної у місті (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної ради в багатомандатному окрузі, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища призначаються у випадках, порядку та строки, передбачені цим Кодексом.
2. Повторні місцеві вибори проводяться у тих самих виборчих округах, виборчих дільницях у порядку та строки, визначені цим Кодексом.
Стаття 287. Проведення позачергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради та сільського, селищного, міського голови, старости села, селища
1. Позачергові вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови, старости села, селища проводяться в порядку і строки, передбачені цим Кодексом для чергових виборів.
2. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцева рада, сільський, селищний, міський голова, староста, обрані на позачергових виборах, здійснюють свої повноваження до обрання нового складу ради, сільського, селищного, міського голови, старости села, селища на наступних чергових місцевих виборах у порядку, встановленому Конституцією та законами України.
3. В останні шість місяців повноважень депутатів, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища, обраних на попередніх чергових місцевих виборах, позачергові вибори не призначаються та не проводяться.
4. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцева рада невідкладно інформують відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради.
Стаття 288. Перші місцеві вибори
1. Перші місцеві вибори проводяться в порядку та строки, встановлені цим Кодексом, з такими особливостями:
1) територіальна виборча комісія утворюється у разі призначення перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, старости села, селища в порядку, встановленому цим Кодексом;
2) територіальна виборча комісія відповідно до цього Кодексу утворює виборчі округи, дільничні виборчі комісії у порядку та строки, передбачені цим Кодексом;
3) депутати місцевої ради, сільський, селищний, міський голова, староста обираються на перших місцевих виборах на строк до обрання на чергових виборах депутатів та сільського, селищного, міського голови, старости села, селища і сформування за результатами таких виборів відповідної ради у повноважному складі.
2. У разі добровільного об’єднання територіальних громад повноваження відповідних територіальних виборчих комісій припиняються після припинення як юридичної особи відповідних місцевих рад, для організації підготовки та проведення виборів яких вони утворювалися.
Стаття 289. Додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади в порядку, визначеному Законом України "Про добровільне об’єднання територіальних громад"
1. Додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться в порядку і строки, передбачені цим Кодексом.
2. Депутати сільських, селищних рад, обрані на додаткових виборах, здійснюють свої повноваження до обрання нового складу ради на наступних чергових місцевих виборах у порядку, встановленому Конституцією та законами України.
3. Протягом останніх шести місяців повноважень депутатів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах, додаткові вибори не призначаються та не проводяться.
4. Повноваження територіальної виборчої комісії територіальної громади, що приєднується до об’єднаної територіальної громади, припиняються після припинення як юридичної особи відповідної місцевої ради, для організації підготовки та проведення виборів якої вона утворювалася. Повноваження щодо проведення додаткових виборів здійснює територіальна виборча комісія, створена на території об’єднаної територіальної громади, до якої приєднується територіальна громада.
Розділ XXXXII. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2020 року, крім підпункту 3 пункту 3 цього розділу, який набирає чинності з 1 липня 2020 року, підпунктів 2 та 3 пункту 3 цього розділу щодо здійснення повноважень органів адміністрування та органів ведення Державного реєстру виборців регіональними та територіальними представництвами Центральної виборчої комісії, які набирають чинності з дня, наступного за днем прийняття Центральною виборчою комісією рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв.
2. Визнати такими, що втратили чинність з дня набрання чинності цим Кодексом:
1) Закон України "Про вибори Президента України" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 14, ст. 81 із наступними змінами);
2) Закон України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 10-11, ст. 73 із наступними змінами), крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України;
3) Закон України "Про місцеві вибори" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 37-38, ст. 366 із наступними змінами), крім положень щодо організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.
3. Внести зміни до таких законів України:
1) статтю 1 Закону України "Про рекламу" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 8, ст. 62 із наступними змінами) після абзацу восьмого доповнити новим абзацом такого змісту:
"політична реклама - інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії)".
У зв’язку з цим абзаци дев’ятий - двадцять перший вважати відповідно абзацами десятим - двадцять другим;
2) у Законі України "Про Центральну виборчу комісію" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 36, ст. 448 із наступними змінами):
а) частину сьому статті 3 викласти в такій редакції:
"7. Гарантії незалежності Комісії у здійсненні своїх повноважень встановлюються Конституцією України, цим та іншими законами України.
Незалежність Комісії забезпечується:
1) особливим, встановленим Конституцією України і цим Законом порядком призначення на посади та звільнення з посад членів Комісії;
2) визначеними цим Законом та іншими законами України гарантіями діяльності Комісії;
3) особливим, встановленим цим Законом порядком фінансування та матеріально-технічного забезпечення Комісії";
б) статтю 4 доповнити частиною сьомою такого змісту:
"7. Комісія має офіційний веб-сайт, на якому розміщуються рішення Комісії, інформація про вибори, референдуми, інші матеріали про діяльність Комісії, інформація щодо прав та порядку забезпечення виборчих прав громадян, а також інші матеріали, передбачені цим Законом.
Офіційний веб-сайт має відповідати технічним вимогам до створення (модернізації) офіційних веб-сайтів, встановленим Кабінетом Міністрів України, для безперешкодного доступу користувачів із порушеннями зору та слуху";
в) частини другу і сьому статті 6 викласти в такій редакції:
"2. У поданні Президента України про призначення членів Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України, а також моральні якості осіб, які пропонуються до складу Комісії, наявність у них професійного, наукового або громадського досвіду у сфері організації та проведення виборів чи референдумів, виборчого права";
"7. Комісія працює на постійній основі. Член Комісії є публічним службовцем. Правовий статус члена Комісії визначається цим Законом";
г) у статті 11:
частину першу доповнити абзацом другим такого змісту:
"Засідання Комісії проводяться за місцезнаходженням Комісії. У разі необхідності можуть проводитися виїзні засідання Комісії";
частину четверту викласти в такій редакції:
"4. Засідання Комісії є повноважним за умови присутності не менш як одинадцяти членів Комісії.
Присутність члена Комісії на засіданні Комісії може забезпечуватися за допомогою технічних засобів у порядку, визначеному Комісією";
ґ) статтю 12 доповнити частиною дев’ятою такого змісту:
"9. Постанови Центральної виборчої комісії невідкладно оприлюднюються на її офіційному веб-сайті із забезпеченням можливості перегляду, копіювання та роздрукування інформації, а також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання";
д) у статті 14:
частину першу доповнити абзацом другим такого змісту:
"Мова звернень до Комісії та їх розгляду визначається Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної";
частини четверту і п’яту викласти в такій редакції:
"4. Скарги, що стосуються виборів чи референдумів та/або подані під час відповідного виборчого процесу або процесу референдуму, подаються до Комісії у порядку та строки, встановлені відповідним законом.
Скарги, що не стосуються виборів чи референдумів та/або подані не під час такого виборчого процесу або процесу референдуму, подаються до Комісії у порядку та строки, встановлені Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України, з особливостями, встановленими частиною десятою цієї статті.
5. Заява може бути подана до Комісії у письмовій (на паперових носіях або у формі електронного документа) або усній формі. В усній формі заяви подаються під час особистого прийому членами Комісії і фіксуються в порядку, встановленому Комісією";
частини десяту і одинадцяту викласти в такій редакції:
"10. Скарга, що не стосується виборів чи референдуму та/або подана не під час такого виборчого процесу або процесу референдуму, подається до Комісії у письмовій формі на паперових носіях та повинна містити:
1) назву Комісії, до якої вона подається;
2) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) суб’єкта звернення із скаргою, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) суб’єкта оскарження, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо вони відомі суб’єкту звернення;
4) суть порушеного питання (предмет скарги);
5) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від Комісії відповідно до її повноважень;
6) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) підпис суб’єкта звернення зі скаргою чи особи, уповноваженої представляти відповідного суб’єкта, із зазначенням дати підписання;
9) дату підписання скарги.
У скарзі можуть бути зазначені заінтересовані особи, яких суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги.
У разі надходження копії скарги засобами електронної пошти (в електронній формі) скарга опрацьовується Комісією в установленому цим Законом порядку.
11. Скарга, що не стосується виборів чи референдуму та/або подана під час виборчого процесу або процесу референдуму, оформлена без дотримання вимог частини десятої цієї статті, повертається суб’єкту звернення із скаргою без розгляду Головою Комісії або за його дорученням іншим членом Комісії з відповідними роз’ясненнями не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги";
е) частини другу-четверту статті 15 викласти в такій редакції:
"2. Заяви, що подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п’яти днів з дня подання. Днем подання заяви вважається день її фактичного отримання Комісією.
3. Заяви та інші звернення, що не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму або подані не під час такого процесу, розглядаються Комісією на загальних підставах, встановлених Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України.
4. Скарги, що стосуються виборів чи референдуму та подані під час виборчого процесу або процесу референдуму, розглядаються Комісією у порядку та строки, встановлені відповідним законом про вибори чи законом про референдуми.
Якщо розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до повноважень Комісії, за рішенням Комісії така скарга залишається без розгляду по суті.
Скарги, що не стосуються виборів чи референдуму та/або подані не під час такого виборчого процесу або процесу референдуму, розглядаються Комісією на загальних підставах, встановлених Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України";
є) у статті 16:
у пункті 1 частини другої слова "виборчим комісіям, комісіям з референдумів" виключити;
доповнити частиною третьою такого змісту:
"3. У разі необхідності з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу чи процесу референдуму, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи розглянути питання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів нижчого рівня та за результатами розгляду:
1) визнати рішення виборчої комісії або комісії з референдуму чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори або референдуми, порушують виборчі права громадян, права на участь у референдумі, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу або процесу референдуму;
2) скасувати рішення виборчої комісії або комісії з референдуму;
3) прийняти рішення по суті питання;
4) зобов’язати виборчу комісію, комісію нижчого рівня повторно розглянути питання, що стало предметом розгляду Комісії;
5) зобов’язати виборчу комісію, комісію з референдуму здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів або референдумів;
6) зобов’язати виборчу комісію, комісію з референдуму утриматися від вчинення певних дій;
7) зобов’язати суб’єкта оскарження здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів або референдумів, дії, які випливають із факту скасування рішення, визнання дій або бездіяльності протиправними;
8) поновити в інший спосіб порушені виборчі права громадян, права на участь у референдумі, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу, процесу референдуму";
ж) пункт 7 статті 17 виключити;
з) у статті 18:
пункт 13 викласти в такій редакції:
"13) приймає рішення про скасування реєстрації кандидатів на пост Президента України в порядку, встановленому законом";
у пункті 17 слова "Закону України "Про вибори Президента України" виключити;
и) у частині другій статті 26:
у пункті 7 слово "штат" замінити словами "штатну чисельність";
пункт 8 викласти в такій редакції:
"8) призначає на посади та звільняє з посад керівників, заступників керівників Секретаріату Комісії, Служби розпорядника Державного реєстру виборців";
і) пункт 5 частини другої статті 29 виключити;
ї) статтю 31 викласти в такій редакції:
"Стаття 31. Дострокове припинення виконання повноважень Голови, заступників Голови, секретаря Комісії
1. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії можуть бути припинені достроково рішенням Комісії за заявою такого члена Комісії або за ініціативою більшості членів Комісії.
2. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії припиняються достроково без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії за його заявою рішенням Комісії, за яке проголосувала більшість членів Комісії.
Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії припиняються достроково без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії за ініціативою більшості членів Комісії рішенням Комісії, за яке проголосувало не менш як 13 членів Комісії.
Рішення з питань, зазначених у цій частині, приймаються шляхом таємного голосування.
3. Порядок проведення засідання з питань, зазначених у частині другій цієї статті, визначається Регламентом Комісії.
Засідання Комісії щодо дострокового припинення повноважень Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії за ініціативою більшості членів Комісії скликається на їх письмову вимогу.
4. Рішення Комісії, зазначене у частині другій цієї статті, набирає чинності після затвердження Комісією протоколу лічильної комісії про результати таємного голосування.
5. Якщо за рішення, зазначене у частині другій цієї статті, проголосувало менше встановленої кількості членів Комісії, питання про дострокове припинення повноважень відповідної посадової особи не може бути внесене до порядку денного засідання Комісії раніше, ніж через шість місяців.
6. Комісія не може розглядати питання про дострокове припинення повноважень Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії під час виборчого процесу чергових загальнодержавних виборів, чергових місцевих виборів або процесу всеукраїнського референдуму";
й) частину другу статті 32 викласти в такій редакції:
"2. Регламент Центральної виборчої комісії та зміни до нього затверджуються постановою Комісії";
к) назву розділу V викласти в такій редакції:
"Розділ V
СЕКРЕТАРІАТ КОМІСІЇ ТА СЛУЖБИ КОМІСІЇ. КОНСУЛЬТАТИВНІ ТА ІНШІ ДОПОМІЖНІ ОРГАНИ КОМІСІЇ";
л) частину третю статті 33 викласти в такій редакції:
"3. Керівник та інші працівники Секретаріату Комісії, Служби розпорядника Державного реєстру виборців, регіональних та територіальних представництв Комісії є державними службовцями, крім працівників патронатної служби та працівників, які відповідно до Закону України "Про державну службу" виконують функції з обслуговування";
м) статтю 35 викласти в такій редакції:
"Стаття 35. Регіональні та територіальні представництва Комісії
1. Для вирішення питань, пов’язаних з виконанням повноважень Комісії, Комісія утворює свої територіальні представництва, які також здійснюють повноваження органу ведення Державного реєстру виборців. Комісія може утворювати свої регіональні та територіальні представництва. Фінансове забезпечення регіональних та територіальних представництв Комісії здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
2. Регіональні та територіальні представництва Комісії за рішенням Комісії можуть утворюватися як юридичні особи публічного права або структурні підрозділи Секретаріату Комісії.
Регіональні та територіальні представництва Комісії можуть утворюватися в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та як міжрегіональні територіальні органи, повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць.
3. Організація діяльності регіональних та територіальних представництв Комісії та межі їх повноважень регулюються положенням про такі представництва, що затверджується Комісією.
4. Керівники і заступники керівників регіональних та територіальних представництв Комісії призначаються на посади і звільняються з посад Головою Комісії.
Інші державні службовці і працівники регіональних та територіальних представництв Комісії призначаються на посади та звільняються з посад керівниками регіональних та територіальних представництв Комісії.
5. Структуру регіональних та територіальних представництв Комісії затверджує Комісія. Штатний розпис та кошторис регіональних та територіальних представництв Комісії затверджує керівник Секретаріату Комісії.
6. Регіональні та територіальні представництва Комісії для організаційного, правового, інформаційного, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених положенням про такі представництва, у межах структури та штатного розпису можуть залучати відповідних спеціалістів, експертів та технічних працівників";
н) розділ V доповнити статтею 35-1 такого змісту:
"Стаття 35-1. Центр підготовки учасників виборчих процесів
1. Для забезпечення виконання Комісією повноважень щодо підвищення правової культури учасників виборчого процесу та процесу референдуму діє Центр підготовки учасників виборчих процесів.
2. Діяльність Центру регулюється положенням, яке затверджується Комісією";
о) частину першу статті 36 викласти в такій редакції:
"1. Фінансування Комісії, Секретаріату Комісії, патронатної служби, Служби розпорядника Державного реєстру виборців, регіональних та територіальних представництв Комісії здійснюється за рахунок коштів бюджету";
п) у тексті Закону слова "Закон України "Про вибори народних депутатів України" в усіх відмінках замінити словами "Виборчий кодекс України" у відповідному відмінку, а слова "Про засади запобігання і протидії корупції" - словами "Про запобігання корупції";
3) у Законі України "Про Державний реєстр виборців" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 5, ст. 34 із наступними змінами):
а) у частині першій статті 2:
у пункті 2 слова "депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських" замінити словами "місцевих виборів, всеукраїнського";
доповнити пунктом 3 такого змісту:
"3) облік виборчих дільниць, які існують на постійній основі";
б) у статті 3:
у частині четвертій слова "і цілісність" виключити;
частину десяту після слів "від незаконного використання" доповнити словом "знищення";
в) у пункті 6 частини першої статті 6 слова "паспорта громадянина України" замінити словами "документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України";
г) у статті 7:
пункт 2 частини першої виключити;
частини другу і третю замінити трьома новими частинами такого змісту:
"2. Номер виборчої дільниці, до якої відноситься виборець, визначається на підставі відомостей про його виборчу адресу.
3. За зверненням виборця, який має право голосу на відповідних загальнодержавних виборах чи всеукраїнському референдумі, включаючи виборця, стосовно якого у Реєстрі наявна службова відмітка про вибуття з відповідної території, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю, дільницю референдуму) без зміни його виборчої адреси. Порядок подання та розгляду заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця встановлюється Центральною виборчою комісією.
Процедура тимчасової зміни місця голосування виборця не застосовується щодо спеціальних виборчих дільниць.
4. На місцевих виборах тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси не застосовується";
ґ) у статті 8:
частину другу викласти в такій редакції:
"2. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо інше не передбачене цією статтею";
після частини другої доповнити новою частиною такого змісту:
"3. За мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті".
У зв’язку з цим частини третю - сьому вважати відповідно частинами четвертою - восьмою;
д) у пункті 7 частини першої статті 9 слова "із зазначенням номера і дати видання виборцю документа, що засвідчує таку зміну" виключити;
е) у статті 10:
у частині першій:
пункт 2 після слова "отримувати" доповнити словами "в установленому цим Законом порядку";
у пункті 4 слова "у будь-який час" виключити;
у пункті 5 слова "з мотивованою заявою" замінити словами "із заявою";
у пункті 7 слово "засобами" замінити словом "способами";
у частині третій слова "виникнення можливості" виключити;
доповнити частиною четвертою такого змісту:
"4. Розпорядник Реєстру забезпечує взаємодію виборців з Реєстром шляхом запровадження в мережі Інтернет електронних сервісів";
є) у статті 11:
у частині першій:
слова "у взаємодії з Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України" виключити;
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Для забезпечення захисту інформації з обмеженим доступом, яка міститься в Реєстрі, використовуються засоби захисту конфіденційної інформації";
у частині другій:
у першому реченні слова "за погодженням" замінити словами "у взаємодії";
друге речення викласти в такій редакції: "Розпорядник Реєстру для забезпечення захисту даних Реєстру встановлює обов’язковий для осіб, яким надається право доступу до бази даних Реєстру, порядок такого доступу з дотриманням вимог цього Закону";
ж) у частині другій статті 12 слово "загальну" виключити;
з) у частині п’ятій статті 13:
у першому реченні слова "за рішенням розпорядника Реєстру" виключити;
друге речення після цифр "20" доповнити цифрами "20-1";
и) у статті 14:
пункт 3 частини першої виключити;
у пункті 6 частини другої слова "органам ведення Реєстру право доступу" замінити словом "доступ";
частину п’яту викласти в такій редакції:
"5. Повноваження органу ведення Реєстру здійснюють територіальні представництва Центральної виборчої комісії, утворені відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію";
частини шосту, дев’яту - одинадцяту виключити;
у частині дванадцятій слова "та регіонального органу адміністрування Реєстру" виключити;
і) статтю 16 доповнити частиною четвертою такого змісту:
"4. У разі неможливості виконання органом ведення Реєстру дій щодо ведення Реєстру актуалізація бази даних Реєстру стосовно записів про виборців, виборча адреса яких відноситься до території, на яку поширюються повноваження цього органу, здійснюється в порядку, встановленому розпорядником Реєстру";
ї) пункти 2 і 3 частини п’ятої статті 17 викласти в такій редакції:
"2) виявлення в базі даних Реєстру запису про особу, яка не є виборцем (крім випадків, зазначених у частині шостій цієї статті), що підтверджено документами, поданими до органу ведення Реєстру в установленому порядку;
3) виявлення в базі даних Реєстру зайвого запису про виборця (кратне включення виборця до Реєстру), що підтверджено документами, поданими до органу ведення Реєстру у встановленому порядку";
й) у статті 19:
частини другу - четверту викласти в такій редакції:
"2. Особа, зазначена в частині першій цієї статті, подає до органу ведення Реєстру письмову заяву за формою, встановленою розпорядником Реєстру, із зазначенням відомостей про себе, наведених у частині першій статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону. Така заява може бути подана до органу ведення Реєстру особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Також заява може бути надіслана особою в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону, з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку.
До заяви про включення до Реєстру додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянство України).
Відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно (за наявності підстав) зазначаються у заяві, яка подається разом з документом (копією документа), що підтверджує відповідний факт.
Заява, надіслана з використанням мережі Інтернет, повинна містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення, передбачене цією статтею.
3. Особа, яка набула права голосу і проживає чи на час набуття права голосу перебуває за межами України, може особисто звернутися щодо свого включення до Реєстру до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування із заявою за формою, зазначеною у частині другій цієї статті.
До заяви про включення до Реєстру додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта, службового паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянство України).