• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Розяснення щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів

Центральна виборча комісія | Постанова, Розяснення від 19.10.2010 № 425 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Розяснення
  • Дата: 19.10.2010
  • Номер: 425
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Розяснення
  • Дата: 19.10.2010
  • Номер: 425
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
19.10.2010 N 425
Про Роз'яснення щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів
Відповідно до частини четвертої статті 19, пункту 2 частини першої статті 24, статті 27, частин чотирнадцятої, п'ятнадцятої статті 67, частин першої - четвертої, шостої - дев'ятої, дванадцятої, тринадцятої, вісімнадцятої - двадцятої, двадцять третьої, двадцять четвертої, двадцять сьомої - тридцять першої, тридцять третьої, тридцять четвертої статті 71, частин першої - дев'ятої статті 72, частин першої - четвертої, шостої статті 73 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", керуючись статтями 11 - 13, пунктами 4, 5 статті 17, пунктом 2 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити Роз'яснення щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (додається).
2. Цю постанову надіслати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям для доведення до відома територіальних виборчих комісій.
Голова Центральної виборчої комісії В.ШАПОВАЛ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 19 жовтня 2010 року N 425
РОЗ'ЯСНЕННЯ
щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів
Це Роз'яснення розроблено з метою однакового застосування відповідних положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі - Закон) та постанов Центральної виборчої комісії під час складення на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
1. Загальні положення щодо складення протоколу
1.1. Після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування, розпочинає підсумкове засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Засідання дільничної виборчої комісії проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.
У разі якщо до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, комісія розглядає їх на початку засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців на дільниці.
Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією окремо з кожних місцевих виборів у такій послідовності:
1) підрахунок голосів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у:
багатомандатному виборчому окрузі,
одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
2) підрахунок голосів з виборів депутатів обласної ради у:
багатомандатному виборчому окрузі,
одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
3) підрахунок голосів з виборів депутатів районної ради у:
багатомандатному виборчому окрузі,
одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
4) підрахунок голосів з виборів міського голови;
5) підрахунок голосів з виборів депутатів міської ради у:
багатомандатному виборчому окрузі,
одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
6) підрахунок голосів з виборів депутатів районної у місті ради у:
багатомандатному виборчому окрузі,
одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
7) підрахунок голосів з виборів сільського, селищного голови;
8) підрахунок голосів з виборів депутатів сільської, селищної ради.
Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці окремо з кожних місцевих виборів (далі - протокол) складається шляхом внесення відомостей до бланків відповідного протоколу, виготовленого територіальною виборчою комісією за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2010 року N 382 ( додатки 1-6) . При виготовленні відповідних бланків кількість рядків для внесення, зокрема, відомостей про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від кожної місцевої організації партії, та кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата, повинна дорівнювати відповідно кількості місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради, та кількості зареєстрованих кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
1.2. Відомості до протоколу вносяться секретарем дільничної виборчої комісії на підставі оголошення відповідних відомостей головуючим на засіданні комісії. У разі відсутності секретаря дільничної виборчої комісії внесення відомостей до протоколу доручається комісією іншому члену комісії. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання заступнику голови або іншому члену комісії.
Протокол заповнюється від руки або за допомогою друкарської машинки. Забороняється заповнення протоколу олівцем, а також внесення до нього будь-яких виправлень без відповідного рішення дільничної виборчої комісії.
1.3. У протоколі зазначаються номер виборчої дільниці та відомості щодо місцезнаходження дільничної виборчої комісії із зазначенням села, селища, міста, району в місті, району, області, Автономної Республіки Крим.
У протоколі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та у протоколі з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі зазначається також номер відповідного виборчого округу.
1.4. Протокол складається дільничною виборчою комісією в кількості примірників, що на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу комісії. Примірники протоколу нумеруються. У протоколі зазначаються дата і час (година та хвилини) його підписання членами комісії. Усі примірники протоколу мають однакову юридичну силу.
1.5. Кожен примірник протоколу зобов'язані підписати голова, заступник голови, секретар та інші члени дільничної виборчої комісії, які присутні на її засіданні.
У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису.
Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами дільничної виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Окрема думка викладається в письмовій формі та обов'язково додається до протоколу.
Протокол підписується та засвідчується печаткою комісії лише після його остаточного заповнення.
1.6. Перший і другий примірники протоколу мають право також підписати кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.
1.7. Якщо після підписання протоколу дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Протокол з позначкою "Уточнений" складається та підписується в такому ж порядку і кількості, що й попередній протокол, у якому виявлено неточності.
1.8. Кандидатам у депутати, кандидатам на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреним особам кандидатів, представникам та уповноваженим особам місцевих організацій партій, офіційним спостерігачам, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколу з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу, в тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені підписами голови і секретаря дільничної виборчої комісії та печаткою виборчої комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожної місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кожного кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Про видачу копій протоколу з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу складається акт за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2010 року N 382 ( додатки 13-18) .
Перший і другий примірники протоколу транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів.
Третій примірник протоколу з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі (у тому числі з позначкою "Уточнений") зберігається у секретаря дільничної виборчої комісії, четвертий примірник протоколу (у тому числі з позначкою "Уточнений") невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії. Решта протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") по одному примірнику видається членам дільничної виборчої комісії.
2. Відомості, що вносяться до протоколу
2.1. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті ради у багатомандатному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1-8 частини четвертої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу ( додатки 1, 3 до постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2010 року N 382) , а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
6) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
7) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від кожної місцевої організації партії;
8) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від жодної місцевої організації партії.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1-8 частини третьої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу ( додатки 2, 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2010 року N 382) , а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
6) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата;
8) кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського, селищного, міського голови прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1-8 частини другої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу ( додаток 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2010 року N 382) , а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
6) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата;
8) кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1-8 частини третьої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу ( додаток 5 до постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2010 року N 382) , а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
6) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата;
8) кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів.
2.2. До пункту протоколу "1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі (багатомандатному, одномандатному мажоритарному, одномандатному), одержаних дільничною виборчою комісією" вносяться відомості про кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією від відповідної територіальної виборчої комісії, що дорівнює кількості виборчих бюлетенів, зазначеній у протоколі територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі дільничній виборчій комісії, складеному за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2010 року N 365 (додатки 17-20).
Якщо під час приймання виборчих бюлетенів дільничною виборчою комісією на її засіданні, що відбувалося невідкладно після прибуття членів комісії, які отримали виборчі бюлетені в територіальній виборчій комісії (частина десята статті 67 Закону) , було виявлено, що фактична кількість виборчих бюлетенів не відповідає кількості бюлетенів, одержаних від територіальної виборчої комісії, зазначеній у протоколі територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі дільничній виборчій комісії (частина одинадцята статті 67 Закону) , складається акт про невідповідність встановленої перерахуванням кількості виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі та кількості виборчих бюлетенів, переданих дільничній виборчій комісії (додатки 21-24 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2010 року N 365) .
Якщо фактична кількість виборчих бюлетенів, установлена під час їх перерахунку у разі пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу, кімнату), не відповідає кількості виборчих бюлетенів, одержаних від територіальної виборчої комісії і зазначеній у протоколі територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі дільничній виборчій комісії (частина п'ята статті 69 Закону) , про що складено акт про перерахування виборчих бюлетенів у зв'язку з виявленням пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу, кімнату), (додатки 1-4 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375) .
У таких випадках до відповідного пункту протоколу вносяться відомості про фактичну кількість виборчих бюлетенів на підставі відповідних актів, а складені акти обов'язково додаються до першого примірника протоколу, який одночасно з другим примірником протоколу доставляється до територіальної виборчої комісії.
Якщо до виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі внесено зміни без рішення територіальної виборчої комісії або невідповідно до такого рішення і територіальна виборча комісія здійснила передрук виборчих бюлетенів, до пункту 1 протоколу заноситься сумарна кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією (до кількості виборчих бюлетенів, одержаних першого разу, додається кількість виборчих бюлетенів, отриманих додатково замість зіпсованих бюлетенів).
2.3. До пункту протоколу "2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці" вносяться відомості про кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці.
Згідно з частиною третьою статті 71 Закону дільнична виборча комісія на підставі списку виборців для місцевих виборів встановлює кількість виборців на виборчій дільниці.
Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців, підраховує по кожному аркушу списку відомості про кількість виборців, внесених до списку виборців, на момент закінчення голосування. Після чого член комісії повідомляє підсумкові відомості щодо кількості виборців.
На підставі додавання відповідних підсумкових відомостей про кількість виборців, оголошених усіма членами дільничної виборчої комісії, відповідальними за роботу зі списком виборців, комісія встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується і заноситься до пункту 2 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.4. До пункту протоколу "3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів вносяться відомості про сумарну кількість залишку виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів, переданих після закінчення голосування голові дільничної виборчої комісії членами комісії, які видавали виборчі бюлетені.
Відповідно до частини четвертої статті 71 Закону дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені, у тому числі бюлетені, зіпсовані виборцем і повернуті члену комісії для обміну на інший виборчий бюлетень (частина тринадцята статті 69 Закону) , окремо з кожних місцевих виборів та у кожному виборчому окрузі, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.
При цьому кожен член дільничної виборчої комісії, який видавав виборчі бюлетені виборцям, почергово окремо з кожних місцевих виборів уголос перераховує виборчі бюлетені, що залишилися у нього, у тому числі бюлетені, зіпсовані виборцями і повернуті члену комісії для обміну на інші виборчі бюлетені зі складанням акта про погашення зіпсованого виборчого бюлетеня за відповідними формами, встановленими постановою Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375 (додатки 6-9), та передає їх голові комісії.
Після передачі голові комісії залишку виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів усіма членами дільничної виборчої комісії голова комісії підсумовує кількість невикористаних виборчих бюлетенів та оголошує її. Кількість невикористаних бюлетенів з кожних місцевих виборів та у кожному з округів оголошується і заноситься до пункту 3 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів. Невикористані виборчі бюлетені з кожних місцевих виборів погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня.
У разі якщо дільнична виборча комісія внесла зміни до виборчих бюлетенів із використанням штампа з написом "ВИБУВ", зразок якого затверджено постановою Центральної виборчої комісії від 10 вересня 2010 року N 344 ( додаток 12) , без рішення відповідної територіальної виборчої комісії або невідповідно до такого рішення, кількість таких виборчих бюлетенів враховується у сумарній кількості невикористаних виборчих бюлетенів, що заноситься до пункту 3 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.5. До пункту протоколу "4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені" вносяться відомості про сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів на виборчій дільниці, тобто у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, встановлену на підставі кількості контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів у приміщенні дільничної виборчої комісії та за місцем перебування і за підписами виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців, якщо такі кількості співпадають.
Після підрахунку невикористаних виборчих бюлетенів дільнична виборча комісія згідно з частиною шостою статті 71 Закону підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі за підписами виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 70 Закону, про що оголошує голова комісії.
Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців (з витягом із списку виборців), підраховує по кожному аркушу списку за підписами виборців відомості про кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування. Після чого член комісії підсумовує відомості з усіх отриманих ним аркушів списку виборців (витягу із списку виборців) і передає їх, а також сумарні відомості голові комісії.
Комісія на підставі списку виборців (за підписами виборців у списку виборців), а також порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосував за місцем перебування") та витягу із списку виборців (за підписами виборців у витягу із списку виборців) підраховує сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, про що оголошується головою дільничною виборчої комісії.
Після цього відповідно до частини сьомої статті 71 Закону дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів по кожному виборчому округу оголошується.
Кожен член дільничної виборчої комісії, який видавав виборчі бюлетені у приміщенні для голосування та за місцем перебування виборців, почергово публічно перераховує контрольні талони виборчих бюлетенів окремо з усіх місцевих виборів, що залишилися у нього, та передає їх голові комісії. Сумарна кількість таких талонів оголошується.
У разі відповідності кількості контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів у приміщенні для голосування та за місцем перебування виборців, підрахованої членами дільничної виборчої комісії, які видавали виборчі бюлетені, та оголошеної головою комісії, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування та за місцем перебування, підрахованої відповідно до частини шостої статті 71 Закону за підписами виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців, така кількість оголошується і заноситься до пункту 4 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
У разі невідповідності кількості контрольних талонів кількості підписів виборців у списку виборців (витягу зі списку виборців), які отримали виборчі бюлетені, дільнична виборча комісія складає акт про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені (додатки 11-14 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375) , із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності.
Після цього дільнична виборча комісія приймає рішення про встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі. Така кількість оголошується і заноситься до пункту 4 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
Відповідно до частини тринадцятої статті 71 Закону перед відкриттям виборчих скриньок дільнична виборча комісія повинна перевірити, чи дорівнює окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в якому проводилося голосування на виборчій дільниці, сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів у цьому виборчому окрузі (пункт 3 протоколу) і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені (пункт 4 протоколу), кількості виборчих бюлетенів у цьому виборчому окрузі, отриманих дільничною виборчою комісією (пункт 1 протоколу). В разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт про невідповідність суми кількості невикористаних виборчих бюлетенів і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, кількості виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією, за формами згідно з додатками 15-18 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375 із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності.
2.6. До пункту протоколу "5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні" вносяться відомості про сумарну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, тобто у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу. Така кількість дорівнює загальній кількості виборчих бюлетенів, що підлягають врахуванню, виявлених у всіх виборчих скриньках - переносних та стаціонарних окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню відповідно до положень частин вісімнадцятої, дев'ятнадцятої та двадцятої статті 71 Закону, та предметів (частина двадцять третя статті 71 Закону) . У разі визнання всіх виборчих бюлетенів, виявлених у всіх виборчих скриньках, такими, що не підлягають врахуванню, у цьому пункті протоколу зазначається нуль.
До виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, відносяться:
1) усі виборчі бюлетені для голосування з усіх місцевих виборів, виявлені при відкритті стаціонарної виборчої скриньки, у разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа, про що складається акт за формою згідно з додатком 20 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375 (частина вісімнадцята статті 71 Закону) ;
2) усі виборчі бюлетені для голосування з усіх місцевих виборів, виявлені при відкритті переносної виборчої скриньки, у разі відсутності у виборчій скриньці двох контрольних листів, про що складається акт за формою згідно з додатком 21 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375 (частина вісімнадцята статті 71 Закону) ;
3) усі виборчі бюлетені для голосування з усіх місцевих виборів, визнані рішенням дільничної виборчої комісії такими, що не підлягають урахуванню, у разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа, що знаходиться у виборчій скриньці (частина дев'ятнадцята статті 71 Закону) ;
4) виборчі бюлетені для голосування з відповідних місцевих виборів, на яких зазначені назва (номер) виборчого округу та (або) номер виборчої дільниці не відповідають назві (номеру) відповідного виборчого округу та (або) номеру виборчої дільниці, на якій проводиться підрахунок голосів, а також бюлетені, на яких наявний відтиск печатки іншої комісії чи будь-якої іншої печатки (частина двадцята статті 71 Закону) .
Не допускається змішування виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених у виборчих скриньках, з невикористаними виборчими бюлетенями, які не отримували виборці і якими не проводилося голосування (відомості, внесені до пункту 3 протоколу).
До таких, що не враховуються при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, відносяться виявлені у виборчих скриньках предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми. До предметів відносяться також контрольні листи.
У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування.
Отже, після підрахунку виборчих бюлетенів, що підлягають врахуванню у всіх виборчих скриньках, дільнична виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів у виборчих скриньках окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу і у такий спосіб встановлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, по кожному виборчому округу, в якому проводилося голосування на виборчій дільниці. Кожна із цих кількостей оголошується і заноситься до пункту 5 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.7. До пункту протоколу "6) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними" вносяться відомості про сумарну кількість вкинутих до виборчих скриньок виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів, які вважаються недійсними, та виборчих бюлетенів, визнаних недійсними за рішенням дільничної виборчої комісії.
Недійсними вважаються виборчі бюлетені:
1) на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії;
2) на яких не зазначено прізвище та відсутній підпис члена дільничної виборчої комісії, який його видав;
3) на яких зроблено більш як одну позначку;
4) на яких не поставлено жодної позначки;
5) в яких не відірвано контрольний талон;
6) з яких неможливо з інших причин установити зміст волевиявлення виборця;
7) до яких відповідно до рішення територіальної виборчої комісії про внесення змін до виборчого бюлетеня у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, усіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії для голосування в багатомандатному виборчому окрузі після виготовлення виборчих бюлетенів не внесено зміни з використанням штампа "ВИБУВ" або внесено зміни без відповідного рішення територіальної виборчої комісії чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.
Згідно з частиною двадцять восьмою статті 71 Закону в разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Таким чином, до недійсних відносяться також виборчі бюлетені, стосовно яких дільнична виборча комісія у разі виникнення сумнівів щодо їх дійсності прийняла відповідне рішення.
Отже, сумарна кількість виборчих бюлетенів, які вважаються недійсними та визнані недійсними за рішенням дільничної виборчої комісії, становитиме кількість недійсних виборчих бюлетенів, що оголошується і заноситься до пункту 6 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.8. До пункту протоколу "7) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від кожної місцевої організації партії" вносяться відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кожної місцевої організації партії, яку встановлено за результатами підрахунку відповідних виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти назви місцевої організації партії, за кандидатів у депутати від якої голосував виборець.
У разі якщо з такою позначкою за кандидатів у депутати від певної місцевої організації партії не виявлено жодного виборчого бюлетеня, а отже, за кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії не подано жодного голосу, в пункті 7 протоколу проти назви такої місцевої організації партії зазначається нуль.
До пункту протоколу "7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата" вносяться відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, яку встановлено за результатами підрахунку відповідних виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата, за якого голосував виборець.
У разі якщо з такою позначкою за певного кандидата не виявлено жодного виборчого бюлетеня, тобто за нього не подано жодного голосу, в пункті 7 протоколу напроти прізвища такого кандидата зазначається нуль.
2.9. До пункту протоколу "8) кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів" вносяться відомості про кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, яку встановлено за результатами підрахунку кількості виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти слів "Не підтримую жодного кандидата".
У разі якщо з такою позначкою не виявлено жодного виборчого бюлетеня, тобто всі виборці голосували за певних кандидатів, у пункті 8 протоколу зазначається нуль.
Після заповнення пункту 8 протоколу дільнична виборча комісія при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні (пункт 5 протоколу), сумі кількості недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі (пункт 6 протоколу), виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі (пункт 7 протоколу), виборчих бюлетенів, у яких виборці не підтримали жодного кандидата (пункт 8 протоколу).
У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт за формою згідно з додатками відповідно 24, 23, 25 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375 із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої розбіжності.
2.10. До пункту протоколу "8) Кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від жодної місцевої організації партії" вносяться відомості про кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати від жодної місцевої організації партії в багатомандатному виборчому окрузі, яку встановлено за результатами підрахунку кількості виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти слів "Не підтримую кандидатів у депутати від жодної місцевої організації політичної партії".
У разі якщо з такою позначкою не виявлено жодного виборчого бюлетеня, тобто всі виборці голосували за кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчих списків певних місцевих організацій партій, в пункті 8 протоколу зазначається нуль.
Після заповнення пункту 8 протоколу дільнична виборча комісія зобов'язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному виборчому окрузі перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі (пункт 5 протоколу), сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі (пункт 6 протоколу) та виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів у депутати від кожної місцевої організації партії (пункт 7 протоколу), та кількості виборчих бюлетенів, у яких виборці не підтримали кандидатів у депутати від жодної місцевої організації партії (пункт 8 протоколу). У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт за формою згідно з додатком 22 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375 із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої розбіжності.
3. Особливості складення протоколу у випадку визнання голосування на виборчій дільниці недійсним
3.1. Відповідно до частини першої статті 73 Закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним у разі встановлення нею порушень вимог Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що складаються відповідні акти (додатки 26-29 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375) ;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що складаються відповідні акти (додатки 30-33 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375) ;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці, про що складаються відповідні акти (додатки 34-37 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2010 року N 375) .
3.2. У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради у багатомандатному виборчому окрузі вносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1-6 частини четвертої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу, а на місці відомостей, передбачених пунктами 7 та 8, ставиться прочерк.
3.3. У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі вносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1-6 частини третьої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу, а на місці відомостей, передбачених пунктами 7 та 8, ставиться прочерк.
3.4. У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського, селищного, міського голови вносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1-6 частини другої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу, а на місці відомостей, передбачених пунктами 7 та 8, ставиться прочерк.
3.5. У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі вносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1-6 частини третьої статті 72 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу, а на місці відомостей, передбачених пунктами 7 та 8, ставиться прочерк.
3.6. Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним та акт (акти), на підставі якого (яких) прийнято це рішення, додаються до першого примірника протоколу.
3.7. Протокол складається комісією у порядку, встановленому статтею 72 Закону, із застосуванням положень розділів 1, 2 цього Роз'яснення.
4. Контроль за правильністю складення протоколу
Правильність складення протоколу перевіряється за наведеною нижче таблицею.
------------------------------------------------------------------
| Послі- | Відомості | Умовне | Формула, за якою |
|довність | протоколу, що |позначення| перевіряються відомості|
|перевірки| підлягають |відомостей| протоколу |
| | перевірці |протоколу | |
|---------+------------------+----------+------------------------|
| 1 |1. Кількість | К | К = К + К |
| |виборчих | 1 | 1 2 3 |
| |бюлетенів, | | |
| |переданих | | |
| |дільничній | | |
| |виборчій комісії | | |
| |територіальною | | |
| |виборчою комісією | | |
| |(згідно з | | |
| |протоколом | | |
| |територіальної | | |
| |виборчої комісії | | |
| |про передачу | | |
| |виборчих бюлетенів| | |
| |для голосування з | | |
| |відповідних | | |
| |місцевих виборів) | | |
| |------------------+----------| |
| |2. Кількість | К | |
| |виборчих бюлетенів| 2 | |
| |для голосування у | | |
| |виборчому окрузі | | |
| |(багатомандатному,| | |
| |одномандатному | | |
| |мажоритарному, | | |
| |одномандатному), | | |
| |одержаних | | |
| |дільничною | | |
| |виборчою комісією | | |
| |(пункт 1 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |3. Кількість | К | |
| |виборчих | 3 | |
| |бюлетенів, щодо | | |
| |якої складено акти| | |
| |розбіжності* | | |
| |(частина | | |
| |одинадцята статті | | |
| |67, частина п'ята | | |
| |статті 69 Закону) | | |
| | ( 2487-17 ) | | |
|---------+------------------+----------+------------------------|
| 2 |1. Кількість | К | К = К + К + К |
| |виборчих бюлетенів| 1 | 1 2 3 4 |
| |для голосування у | | |
| |виборчому окрузі | | |
| |(багатомандатному,| | |
| |одномандатному | | |
| |мажоритарному, | | |
| |одномандатному), | | |
| |одержаних | | |
| |дільничною | | |
| |виборчою комісією | | |
| |(пункт 1 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |2. Кількість | К | |
| |невикористаних | 2 | |
| |виборчих бюлетенів| | |
| |(пункт 3 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |3. Кількість | К | |
| |виборців, які | 3 | |
| |отримали виборчі | | |
| |бюлетені | | |
| |(пункт 4 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |4. Кількість | К | |
| |виборчих | 4 | |
| |бюлетенів, щодо | | |
| |якої складено акти| | |
| |розбіжності* | | |
| |(частина | | |
| |тринадцята статті | | |
| |71 Закону) | | |
| | ( 2487-17 ) | | |
|---------+------------------+----------+------------------------|
| 3 |1. Кількість | К | К = К + К + К + К |
| |виборців, які | 1 | 1 2 3 4 5 |
| |взяли участь у | | |
| |голосуванні | | |
| |(пункт 5 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |2. Кількість | К | |
| |виборчих | 2 | |
| |бюлетенів, | | |
| |визнаних | | |
| |недійсними | | |
| |(пункт 6 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |3. Кількість | К | |
| |голосів виборців, | 3 | |
| |поданих за | | |
| |кандидатів у | | |
| |депутати по | | |
| |багатомандатному | | |
| |виборчому округу | | |
| |від кожної | | |
| |місцевої | | |
| |організації партії| | |
| |або кількість | | |
| |голосів виборців, | | |
| |поданих за | | |
| |кожного кандидата | | |
| |(пункт 7 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |4. Кількість | К | |
| |виборців, які не | 4 | |
| |підтримали | | |
| |кандидатів у | | |
| |депутати по | | |
| |багатомандатному | | |
| |виборчому округу | | |
| |від жодної | | |
| |місцевої | | |
| |організації | | |
| |партії, або | | |
| |кількість | | |
| |виборців, які не | | |
| |підтримали жодного| | |
| |з кандидатів | | |
| |(пункт 8 | | |
| |протоколу) | | |
| |------------------+----------| |
| |5. Кількість | К | |
| |голосів виборців, | 5 | |
| |щодо якої | | |
| |складено акт | | |
| |розбіжності* | | |
| |(частини тридцять | | |
| |перша, тридцять | | |
| |четверта статті 71| | |
| |Закону) | | |
| | ( 2487-17 ) | | |
------------------------------------------------------------------
_______________
* Така кількість повинна враховуватись як додатне або від'ємне число залежно від недостатньої чи надлишкової кількості виборчих бюлетенів або голосів виборців на виборчій дільниці.
Секретар Центральної виборчої комісії Т.ЛУКАШ