• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів

Верховна Рада України  | Закон від 10.07.2010 № 2487-VI | Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
Стаття 22. Порядок формування складу територіальних виборчих комісій
1. Склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.
( Частина перша статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
2. Право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мають:
1) місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання;
( Пункт 1 частини другої статті 22 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )( Пункт 2 частини другої статті 22 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
3) всі зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації усіх політичних партій, які мають намір висувати кандидатів на відповідних місцевих виборах, крім зазначених у пункті 1 цієї частини.
( Пункт 3 частини другої статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
3. Суб'єкти подання кандидатур, зазначені у пункті 1 частини другої цієї статті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по три кандидатури, інші місцеві організації партій - по одній кандидатурі.
( Абзац перший частини третьої статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
До складу територіальної виборчої комісії обов’язково включаються кандидатури, запропоновані суб’єктами подання, зазначеними у пункті 1 частини другої цієї статті.
( Абзац другий частини третьої статті 22 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
Кандидатури від місцевих організацій партій (по одній кандидатурі від місцевої організації однієї політичної партії), зазначених у пункті 3 частини другої цієї статті, включаються до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної територіальної виборчої комісії, щодо кожної виборчої комісії окремо не пізніш як на другий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії, визначеного відповідно частинами четвертою - восьмою цієї статті.
( Абзац третій частини третьої статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
4. Центральна виборча комісія формує склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва, Севастополя), районних у містах Києві, Севастополі територіальних виборчих комісій не пізніш як за 45 днів до дня виборів. Подання кандидатур до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити обласні, районні, міські (у містах обласного значення, містах Києві, Севастополі), районні у містах Києві, Севастополі організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться з наступного дня після дня прийняття рішення відповідною виборчою комісією про оголошення про початок виборчого процесу, але не пізніш як за 49 днів до дня виборів.
( Частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим формує склад районних (районів у Автономній Республіці Крим), міських (міст республіканського в Автономній Республіці Крим значення) територіальних виборчих комісій не пізніш як за 45 днів до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити районні (у районах в Автономній Республіці Крим), міські (у містах республіканського в Автономній Республіці Крим значення) організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться не пізніш як за 49 днів до дня виборів.
6. Районні територіальні виборчі комісії формують склад міських (крім міст, зазначених у частинах четвертій, п'ятій та восьмій цієї статті), сільських, селищних територіальних виборчих комісій у відповідному районі не пізніш як за 41 день до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити районні організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться не пізніш як за 43 дні до дня виборів.
7. Міські територіальні виборчі комісії (у містах з районним поділом, крім міст Києва та Севастополя) формують склад районних у місті територіальних виборчих комісій не пізніш як за 36 днів до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити міські організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться не пізніш як за 38 днів до дня виборів.
( Частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
8. Міські територіальні виборчі комісії міст, до складу яких входить інше місто, селище, село, формують склад відповідних міських, селищних, сільських територіальних виборчих комісій не пізніш як за 36 днів до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити міські організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті, а у разі їх відсутності - організації цих політичних партій вищого рівня. Такі подання вносяться не пізніш як за 38 днів до дня виборів.
9. Склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 53 дні до дня виборів у порядку, встановленому частинами першою - третьою, десятою - сімнадцятою цієї статті.
10. Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією не пізніше дня початку виборчого процесу, на паперовому носії та в електронній формі.
Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься до відповідної виборчої комісії за підписом керівника місцевої організації партії та засвідчується печаткою місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.
Подання щодо кандидатур, яке не відповідає вимогам цієї статті, підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються; рішення про відхилення подання не приймається.
До подання додаються:
1) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" кожної запропонованої особи;
2) власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу територіальної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта подання, згоду виконувати посадові обов’язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії, про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб’єктам подання на відповідних виборах та з обов’язковим зазначенням відомостей про засоби зв’язку (контактний телефон);
3) копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчена територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, або посвідчена нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.
У поданні щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії повинні зазначатися такі відомості:
1) прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи;
2) число, місяць, рік народження;
3) громадянство особи;
4) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони;
5) освіта;
6) місце роботи (заняття), посада;
7) наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму (із зазначенням року проведення виборів, референдуму, посади в комісії);
8) відомості про відсутність у особи судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, яка не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
( Частина десята статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
11. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур.
( Частина одинадцята статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
12. До складу територіальної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону. У разі виникнення або виявлення підстав, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії, повноваження такого члена комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка сформувала склад відповідної територіальної виборчої комісії.
13. Виборчі комісії, зазначені у частинах четвертій - дев'ятій цієї статті, одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії.
14. Голова, заступник голови та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних суб'єктів подання, зазначених відповідно у пунктах 1 - 3 частини другої цієї статті.
15. Рішення про формування складу територіальної виборчої комісії оприлюднюється виборчою комісією, яка сформувала склад територіальної виборчої комісії, у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший визначений нею спосіб не пізніше наступного дня після прийняття такого рішення.
16. У разі якщо подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії не надійшли в установлені цією статтею строки або до складу територіальної виборчої комісії запропоновано менше ніж 9 осіб, склад територіальної виборчої комісії формується у визначені частинами четвертою - дев'ятою цієї статті строки за поданням голови виборчої комісії, що формує склад відповідної територіальної виборчої комісії, а в разі відсутності чи відхилення такого подання - за поданням Голови Центральної виборчої комісії за пропозиціями членів Центральної виборчої комісії.
17. У разі відмови особи від виконання обов'язків голови, заступника голови, секретаря територіальної виборчої комісії або в разі систематичного невиконання таких обов'язків, що встановлено її рішенням, виборча комісія, яка сформувала склад такої територіальної виборчої комісії, призначає на відповідну посаду іншу особу зі складу цієї територіальної виборчої комісії.
Особа, яка подала заяву про складення повноважень, продовжує виконувати обов’язки голови, заступника голови, секретаря, члена виборчої комісії до моменту прийняття відповідного рішення комісією, яка утворила таку комісію.
( Частину сімнадцяту статті 22 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )( Стаття 22 в редакції Закону № 2491-VI від 30.08.2010 )
Стаття 23. Порядок утворення дільничної виборчої комісії
1. Дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних, одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб’єктами подання, шляхом жеребкування щодо кожної дільничної виборчої комісії окремо.
Щодо кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, жеребкування не проводиться. Не менше ніж по одній кандидатурі від таких суб’єктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії, за умови наявності відповідних подань.
( Частина перша статті 23 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
2. До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.
3. Дільнична виборча комісія утворюється у складі:
1) для малих дільниць - 10-14 осіб;
2) для середніх дільниць - 12-16 осіб;
3) для великих дільниць - 14-18 осіб.
На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.
( Частина третя статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
4. Місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.
Кандидат у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови вносить до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії) за своїм підписом.
Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
До подання додаються:
1) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" кожної запропонованої особи;
2) заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта подання, згоду виконувати посадові обов’язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії, про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб’єктам подання на відповідних виборах та з обов’язковим зазначенням відомостей про засоби зв’язку (контактний телефон);
3) копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчена територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, або посвідчена нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.
У поданні щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначаються такі відомості:
1) прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи;
2) число, місяць, рік народження;
3) громадянство особи;
4) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони;
5) освіта;
6) місце роботи (заняття), посада;
7) наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій чи комісії референдуму;
8) відомості про відсутність у особи судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, яка не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
( Частина четверта статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2491-VI від 30.08.2010; в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
5. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур.
( Частина п'ята статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
6. Територіальні виборчі комісії одночасно з утворенням відповідної дільничної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму за пропозиціями голови територіальної виборчої комісії, що утворює дільничну виборчу комісію відповідно до внесених подань.
7. Територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
8. У разі якщо в установлений частиною четвертою цієї статті строк подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії не надійшли або до складу дільничної виборчої комісії запропоновано менше осіб, ніж установлено частиною третьою цієї статті, дільнична виборча комісія утворюється у визначені частиною першою цією статті строки відповідною територіальною виборчою комісією за поданням голови цієї територіальної виборчої комісії у мінімальній кількості, встановленій частиною третьою цієї статті, з обов’язковим включенням до складу комісії кандидатур від місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному, одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, подання щодо яких внесені в установленому цим Законом порядку.
( Частина восьма статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
9. У разі проведення місцевих виборів одночасно з виборами Президента України, народних депутатів України дільничні виборчі комісії не утворюються, їх повноваження виконують відповідні дільничні виборчі комісії з виборів Президента України звичайних виборчих дільниць та спеціальних виборчих дільниць, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я.
У разі проведення місцевих виборів одночасно з виборами народних депутатів України дільничні виборчі комісії не утворюються, їх повноваження виконують відповідні дільничні виборчі комісії з виборів народних депутатів України звичайних виборчих дільниць та спеціальних виборчих дільниць, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я.
У разі проведення місцевих виборів одночасно з всеукраїнським референдумом дільничні виборчі комісії не утворюються, їх повноваження виконують відповідні дільничні комісії з референдуму.
( Частина дев'ята статті 23 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
10. У разі відмови члена дільничної виборчої комісії виконувати повноваження голови, заступника голови, секретаря цієї виборчої комісії на зазначену посаду рішенням територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, призначається інша особа зі складу цієї дільничної виборчої комісії.
Особа, яка подала заяву про складення повноважень, продовжує виконувати обов’язки голови, заступника голови, секретаря, члена виборчої комісії до моменту прийняття відповідного рішення комісією, яка утворила таку комісію.
( Частину десяту статті 23 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
Стаття 24. Повноваження Центральної виборчої комісії
1. Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію":
1) здійснює на всій території України контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України;
2) приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону;
( Пункт 2 частини першої статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2491-VI від 30.08.2010 )
3) встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчих комісій та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям;
4) встановлює форми, зразки виборчих документів і печаток;
5) може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та (або) прийняти рішення по суті питання (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно);
( Пункт 5 частини першої статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
6) у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Закону щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Законом, результатів відповідних місцевих виборів встановлює результати таких місцевих виборів;
7) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Стаття 25. Повноваження територіальних виборчих комісій
1. Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.
2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія:
1) забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради;
2) утворює одномандатні мажоритарні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію;
3) здійснює в межах Автономної Республіки Крим, відповідної області, району контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори у частині, що стосується виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної ради, виборцями, виборчими комісіями, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), їх посадовими особами, місцевими організаціями партій, їх представниками та уповноваженими особами, кандидатами у депутати відповідної ради, їх довіреними особами, офіційними спостерігачами;
4) надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу виборчим комісіям у частині їх діяльності, що стосується виборів відповідної ради, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу;
5) реєструє виборчі списки кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, кандидатів у депутати відповідної ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб’єктів відповідного виборчого процесу, довірених осіб кандидатів, видає їм відповідні посвідчення;
( Пункт 5 частини другої статті 25 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
6) розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом;
7) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати, виборчі списки кандидатів у депутати;
8) затверджує текст виборчого бюлетеня по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним виборчим комісіям;
9) встановлює порядок використання коштів на проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, організовує зустрічі з виборцями кандидатів у депутати до відповідної ради;
10) забезпечує виготовлення бланків, протоколів та іншої виборчої документації по виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, у разі необхідності - печаток, штампів і передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям;
( Пункт 10 частини другої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
11) заслуховує інформацію виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів до відповідної ради;
12) реєструє офіційних спостерігачів від громадських організацій, від суб’єктів виборчого процесу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради відповідно до цього Закону, веде на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці облік офіційних спостерігачів іноземних держав та міжнародних організацій;
( Пункт 12 частини другої статті 25 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
13) здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб'єктів виборчого процесу по виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради;
14) здійснює контроль за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації;
15) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом;
16) встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради;
17) реєструє депутатів, обраних до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, повідомляє населення про зареєстрованих депутатів відповідної ради та основні відомості про них;
18) організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Законом;
19) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення;
20) забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією;
21) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
3. Районна територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною другою цієї статті:
1) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, включених до виборчих списків кандидатів від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі, підсумки голосування за кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі у межах відповідного району;
2) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати обласної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі;
3) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати обласної ради у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі у межах відповідного району;
4) передає підсумки голосування відповідно до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної територіальної виборчої комісії.
4. Сільська, селищна територіальна виборча комісія:
1) забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів;
2) утворює одномандатні виборчі округи по виборах кандидатів у депутати до сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію;
( Пункт 3 частини четвертої статті 25 виключено на підставі Закону № 2491-VI від 30.08.2010 )( Пункт 4 частини четвертої статті 25 виключено на підставі Закону № 2491-VI від 30.08.2010 )
5) реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення;
6) реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення;
7) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови;
8) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям;
9) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії;
10) встановлює порядок використання коштів на проведення місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням;
11) сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради, кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови з виборцями;
12) забезпечує виготовлення бланків виборчої документації та в разі необхідності - печаток, штампів і передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям;
( Пункт 13 частини четвертої статті 25 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
14) здійснює контроль за складанням відповідних списків виборців і поданням їх дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення;
15) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради та кандидатів на посади сільських, селищних голів, від громадських організацій, веде облік офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій;
( Пункт 15 частини четвертої статті 25 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
16) здійснює контроль за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно з цим Законом;
17) встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідно сільської, селищної ради та відповідно сільського, селищного голови;
18) реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради;
19) реєструє обраного сільського, селищного голову;
20) організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом;
21) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати районної ради, включених до виборчих списків кандидатів від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі, кандидатів у депутати районної ради в одномандатному виборчому окрузі (одномандатних виборчих округах) у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії;
( Пункт 21 частини четвертої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2491-VI від 30.08.2010 )( Пункт 22 частини четвертої статті 25 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
23) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
5. Міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія:
( Абзац перший частини п'ятої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
1) забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради;
2) утворює одномандатні мажоритарні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію;
( Пункт 3 частини п'ятої статті 25 виключено на підставі Закону № 2491-VI від 30.08.2010 )( Пункт 4 частини п'ятої статті 25 виключено на підставі Закону № 2491-VI від 30.08.2010 )
5) надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям у частині їх діяльності, що стосується виборів депутатів міської, районної у місті ради, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу;
6) реєструє кандидатів, виборчі списки кандидатів у депутати, висунутих місцевими організаціями партій до відповідної ради, їх представників, уповноважених осіб, довірених осіб кандидатів, видає їм відповідні посвідчення;
( Пункт 6 частини п'ятої статті 25 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
7) розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом;
8) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати, виборчі списки кандидатів у депутати;
9) затверджує текст виборчого бюлетеня по виборах депутатів відповідної місцевої ради, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям;
( Пункт 9 частини п'ятої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
10) встановлює порядок використання коштів на проведення відповідних місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням;
11) організовує зустрічі кандидатів у депутати місцевої, районної у місті ради з виборцями;
12) забезпечує виготовлення бланків виборчої документації та в разі необхідності - печаток, штампів і передає їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям;
( Пункт 12 частини п'ятої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )( Пункт 13 частини п'ятої статті 25 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
14) заслуховує інформацію відповідних територіальних, дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів до відповідної місцевої ради;
( Пункт 14 частини п'ятої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
15) здійснює контроль за складанням відповідних списків виборців і поданням їх дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення;
16) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів, місцевих організацій партій - суб’єктів виборчого процесу на виборах до міської, районної у місті ради, від громадських організацій згідно з цим Законом, веде облік офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій;
( Пункт 16 частини п'ятої статті 25 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
17) здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб'єктів виборчого процесу на виборах до відповідної місцевої ради;
( Пункт 18 частини п'ятої статті 25 виключено на підставі Закону № 2491-VI від 30.08.2010 )
19) здійснює контроль за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації;
20) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом;
21) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати відповідних рад, результати виборів депутатів міської, районної у місті ради, здійснює офіційне опублікування результатів таких виборів;
22) реєструє обраних депутатів міської, районної у місті ради, повідомляє населення про зареєстрованих депутатів відповідної місцевої ради та основні відомості про них;
23) організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Законом;
24) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення;
25) забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією;
26) здійснює в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори у частині, що стосується виборів до міської, районної у місті ради, виборцями, дільничними виборчими комісіями, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), їх посадовими особами, місцевими організаціями партій - суб'єктами виборчого процесу, їх представниками та уповноваженими особами, кандидатами у депутати до відповідної ради, їх довіреними особами, офіційними спостерігачами;
( Пункт 27 частини п'ятої статті 25 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
28) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
У містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, міська територіальна виборча комісія крім повноважень, передбачених пунктами 1-28 цієї частини, розподіляє кошти між районними у місті територіальними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням.
( Частину п'яту статті 25 доповнено абзацом згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
6. Міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови:
1) забезпечує підготовку та проведення виборів міського голови;
2) реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення;
3) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови;
4) заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів;
5) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах міського голови, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів і передає їх дільничним виборчим комісіям;
6) сприяє організації зустрічей кандидатів на посаду міського голови з виборцями;
( Пункт 7 частини шостої статті 25 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
8) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів на посаду міського голови;
9) здійснює контроль за використанням кандидатами на посаду міського голови власних виборчих фондів відповідно до цього Закону;
10) встановлює підсумки голосування, результати виборів міського голови та визнає міського голову обраним;
11) реєструє обраного міського голову;
12) здійснює інші повноваження щодо виборів міського голови, передбачені цим Законом.
7. Районна в місті (у містах, де не утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія здійснює повноваження, передбачені пунктами 5, 14, 15, 19, 20, 24-28 частини п’ятої цієї статті, передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, встановлює у відповідному виборчому територіальному окрузі підсумки голосування за кандидатів у депутати міської ради та передає ці підсумки до відповідної міської територіальної виборчої комісії.
( Частину сьому статті 25 доповнено новим абзацом першим згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
Районна в місті територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених відповідно пунктами 1-28 частини п’ятої цієї статті або абзацом першим цієї частини, під час проведення виборів міського голови встановлює підсумки голосування по виборах міського голови у відповідному виборчому територіальному окрузі та передає ці підсумки до відповідної міської територіальної виборчої комісії.
( Абзац другий частини сьомої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
8. Міська (міст республіканського в Автономній Республіці Крим значення) територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, встановлює підсумки голосування щодо виборчих списків кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу, кандидатів у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу по виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим у відповідному виборчому територіальному окрузі та передає ці підсумки до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
9. Міська (міста обласного, районного значення) територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження по виборах депутатів відповідно обласної, районної ради:
1) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати відповідно районної, обласної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від місцевих організацій партій, у відповідному виборчому територіальному окрузі;
2) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати відповідно районної, обласної ради у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі у межах відповідного міста;
3) передає підсумки голосування до відповідно обласної, районної територіальної виборчої комісії.
10. Сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія сіл, селищ, міст, розташованих у межах району (у складі міста відповідно до існуючого адміністративно-територіального устрою), також встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати відповідної районної, міської ради або міського голову у відповідному виборчому територіальному окрузі та передає ці підсумки до відповідної районної, міської територіальної виборчої комісії.
11. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, районні у місті (у містах, де утворені районні у місті ради), селищні, сільські територіальні виборчі комісії інформують Верховну Раду України, відповідні місцеві ради, Центральну виборчу комісію про результати виборів.
( Частина одинадцята статті 25 в редакції Закону № 2491-VI від 30.08.2010; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
Стаття 26. Повноваження дільничної виборчої комісії
1. Дільнична виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.
2. Дільнична виборча комісія:
1) здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори;
2) уточнює список виборців, подає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Законом, вносить до нього зміни;
3) забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі, та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, а також з рішеннями, опублікованими Центральною виборчою комісією, відповідною територіальною виборчою комісією, власними рішеннями та повідомленнями;
4) завчасно вручає або надсилає кожному виборцю отримані від органу ведення Державного реєстру виборців іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;
( Пункт 4 частини другої статті 26 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;
6) у випадках, передбачених цим Законом, вносить зміни до виборчого бюлетеня;
7) організовує голосування на виборчій дільниці;
8) здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці;
9) складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці;
10) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці у випадках, передбачених цим Законом;
11) розглядає звернення з питань підготовки місцевих виборів, організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;
12) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Стаття 27. Організація роботи виборчої комісії
1. Центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.
( Частина перша статті 27 в редакції Закону № 2491-VI від 30.08.2010; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
2. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. На письмову вимогу третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобов’язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.
( Частина друга статті 27 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
3. Перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на другий день з дня формування її складу (утворення), а наступні засідання - у разі необхідності.
( Частина третя статті 27 в редакції Законів № 2491-VI від 30.08.2010, № 1184-VII від 08.04.2014 )
4. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.
( Абзац другий частини четвертої статті 27 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )( Абзац третій частини четвертої статті 27 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
5. Засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.
6. Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання.
( Частина шоста статті 27 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
7. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник. У разі їх відсутності на засіданні комісії або невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.
8. Виборча комісія на вимогу трьох членів комісії, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня або суду зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк від дня заявлення вимоги або прийняття зазначеного рішення, але не пізніше дня голосування, а в день голосування, крім дільничної виборчої комісії, - невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, на вимогу зазначених членів комісії у день голосування або за рішенням виборчої комісії вищого рівня чи суду, прийнятим у день голосування, невідкладно після закінчення голосування.
( Частина восьма статті 27 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )