• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку ведення Довірчого списку

Міністерство цифрової трансформації України | Наказ, Порядок від 08.11.2023 № 139
Реквізити
  • Видавник: Міністерство цифрової трансформації України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 08.11.2023
  • Номер: 139
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство цифрової трансформації України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 08.11.2023
  • Номер: 139
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.11.2023 № 139
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 листопада 2023 р.
за № 2038/41094
Про затвердження Порядку ведення Довірчого списку
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
Відповідно до частини десятої статті 30, частини третьої статті 35 Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", пунктів 4, 8, 10 Положення про Міністерство цифрової трансформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2019 року № 856, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок ведення Довірчого списку, що додається.
2. Адміністратору інформаційно-комунікаційної системи центрального засвідчувального органу - державному підприємству "ДІЯ" забезпечити впровадження, підтримку в актуальному стані та публікацію на офіційному вебсайті центрального засвідчувального органу Довірчого списку із додаванням електронної печатки центрального засвідчувального органу у формі придатній для автоматизованої обробки.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства цифрової трансформації України від 08 липня 2020 року № 104 "Про затвердження Порядку ведення Довірчого списку", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 липня 2020 року за № 719/35002.
4. Директорату розвитку цифровізації (Халєєва А.П.) забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Цей наказ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 01 грудня 2022 року № 2801-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації", але не раніше дня його офіційного опублікування.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Вискуба О.А.

Віце-прем’єр-міністр України
з інновацій, розвитку освіти,
науки та технологій -
Міністр




М. Федоров

ПОГОДЖЕНО:

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Національного банку України

Заступник Голови
Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України

Уповноважений із захисту державної мови

.


Д. Лубінець

А. Пишний



О. Потій

Т. Кремінь
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
цифрової трансформації України
08 листопада 2023 року № 139
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 листопада 2023 р.
за № 2038/41094
ПОРЯДОК
ведення Довірчого списку
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру ведення Довірчого списку, внесення відомостей до Довірчого списку та забезпечення цілодобового доступу до Довірчого списку через електронні комунікаційні мережі загального користування.
Дія цього Порядку не поширюється на надання електронних довірчих послуг відповідно до положень абзацу другого частини першої статті 2 Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" (далі - Закон).
2. Адміністратор інформаційно-комунікаційної системи центрального засвідчувального органу - державне підприємство "ДІЯ" (далі - Адміністратор ІКС ЦЗО) здійснює ведення Довірчого списку, а також внесення змін до Довірчого списку відповідно до правил, визначених ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279, та експериментального Довірчого списку з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2022 року № 1311 "Про реалізацію експериментального проекту щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом".
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі та інших нормативно-правових актах у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
4. Ведення Довірчого списку та внесення до нього змін здійснюється українською мовою з використанням кирилиці та англійською мовою (британський варіант) з використанням латиниці.
5. Включення надавача електронних довірчих послуг до Довірчого списку здійснюється на добровільних засадах.
6. Адміністратор ІКС ЦЗО в день внесення відомостей або змін до Довірчого списку в електронній формі інформує центральний засвідчувальний орган (далі - ЦЗО) або засвідчувальний центр (далі - ЗЦ) про внесення відповідних відомостей або змін до Довірчого списку.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
II. Внесення відомостей до Довірчого списку
1. Внесення відомостей про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, що мають намір надавати кваліфіковані електронні довірчі послуги (далі - заявники), до Довірчого списку здійснюється з урахуванням положень, визначених частинами першою-шостою, восьмою статті 30 Закону.
2. Підставами для внесення відомостей до Довірчого списку про заявника та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаватимуться, є рішення ЦЗО або подання ЗЦ та наявність у заявника кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів, що були сформовані ЦЗО або ЗЦ, які заявник використовуватиме для надання відповідних кваліфікованих електронних довірчих послуг".
( Пункт 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
3. ЦЗО після прийняття рішення про внесення до Довірчого списку відомостей про заявника та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаватимуться, повідомляє заявника про прийняття рішення (направляє копію рішення) та надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копію цього рішення, а також копії документів, передбачених частиною другою статті 30 Закону.
4. Заявник, отримавши копію рішення ЦЗО про внесення відомостей про нього до Довірчого списку, подає до Адміністратора ІКС ЦЗО, окремо для кожної кваліфікованої електронної довірчої послуги, заяву про формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, який використовуватиметься для надання кваліфікованих електронних довірчих послуг, та документи, що до неї додаються, за формою, встановленою регламентом роботи центрального засвідчувального органу, що затверджується відповідно до абзацу другого частини шостої статті 29 Закону.
Адміністратор ІКС ЦЗО протягом двох робочих днів з дати отримання заяви та документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, формує заявнику кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, які заявник використовуватиме для надання відповідних кваліфікованих електронних довірчих послуг.
( Абзац другий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
5. ЗЦ протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішення про внесення до Довірчого списку відомостей про заявника та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаватимуться, надсилає до ЦЗО подання (далі - подання ЗЦ), що включає:
повідомлення про прийняте рішення;
відомості про заявника та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаватимуться, а також інформацію про відповідність заявника вимогам, встановленим Національним банком України, відповідно до частини шостої статті 13 Закону;
кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, сформовані ЗЦ, які заявник використовуватиме для надання відповідних кваліфікованих електронних довірчих послуг.
ЦЗО протягом трьох робочих днів із дня реєстрації подання ЗЦ надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копію подання ЗЦ.
6. Не пізніше наступного робочого дня після отримання від ЦЗО копії подання ЗЦ або після формування Адміністратором ІКС ЦЗО кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, який використовуватиметься для надання кваліфікованих електронних довірчих послуг, Адміністратор ІКС ЦЗО вносить до Довірчого списку відомості про заявника та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаватимуться, разом із сформованим кваліфікованим сертифікатом відкритих ключів відповідно до ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279.
( Пункт 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
III. Внесення змін до Довірчого списку
1. Внесення змін до Довірчого списку здійснюється відповідно до вимог, визначених частиною сьомою статті 30 Закону.
2. Підставою для внесення змін до Довірчого списку є зміна відомостей про кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або про кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаються відповідно до переліку стандартів, що визначається відповідно до частини другої статті 13 Закону, та містяться в Довірчому списку. Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дня настання таких змін подати до органу, який приймав рішення про внесення відомостей про нього до Довірчого списку, заяву про внесення змін до Довірчого списку разом з документами, що підтверджують відповідні зміни.
У заяві обов’язково зазначаються відомості про кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг та/або про кваліфіковані електронні довірчі послуги, що ним надаються, які потребують змін, та відомості, які потребують внесення до Довірчого списку.
Адміністратор ІКС ЦЗО не вносить у Довірчий список інформацію, зміст та формат подання якої може призвести до порушення структури Довірчого списку або має невідповідність ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279.
Адміністратор ІКС ЦЗО не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про відмову у внесенні змін до Довірчого списку надсилає до ЦЗО та/або ЗЦ лист із повідомленням про відмову вносити зміни до Довірчого списку та зазначенням інформації, зміст та формат подання якої може призвести до порушення структури Довірчого списку або має невідповідність ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279.
( Абзац четвертий пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
3. Якщо зміни відомостей про кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, що містяться в Довірчому списку, пов’язані із формуванням нових кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів, до подання заяви про внесення змін до Довірчого списку кваліфікований надавач електронних довірчих послуг повинен подати до Адміністратора ІКС ЦЗО або до ЗЦ, заяву на формування нового кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, який використовуватиметься для надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
У разі закінчення строку дії або скасування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Адміністратор ІКС ЦЗО змінює статус відповідної кваліфікованої електронної довірчої послуги.
ЗЦ повідомляє Адміністратора ІКС ЦЗО про скасування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, відомості про якого були внесені до Довірчого списку за рішенням ЗЦ, протягом п’яти робочих днів з дня скасування.
4. ЦЗО протягом п’яти робочих днів розглядає заяву про внесення змін до Довірчого списку та у разі прийняття рішення про внесення змін до Довірчого списку повідомляє про це кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, а також надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копії такого рішення та документів, поданих разом із заявою.
5. ЗЦ протягом п’яти робочих днів розглядає заяву про внесення змін до Довірчого списку та в разі прийняття рішення про внесення змін до Довірчого списку надсилає до ЦЗО подання ЗЦ, що включає:
повідомлення про прийняте рішення;
відомості про зміни, які необхідно внести до Довірчого списку;
кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, сформовані ЗЦ, які кваліфікований надавач електронних довірчих послуг використовуватиме для надання відповідних кваліфікованих електронних довірчих послуг (якщо зміни відомостей про кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, що містяться в Довірчому списку, пов’язані з формуванням нових кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів).
ЦЗО протягом трьох робочих днів із дня реєстрації подання ЗЦ надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копію подання ЗЦ.
6. Після отримання копії рішення ЦЗО або копії подання ЗЦ про внесення змін до Довірчого списку Адміністратор ІКС ЦЗО не пізніше наступного робочого дня вносить до Довірчого списку оновлені відомості про кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ним надаватимуться, разом із сформованим кваліфікованим сертифікатом відкритого ключа відповідно до ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279.
7. Для забезпечення перевірки статусу кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, ЗЦ та ЦЗО в режимі реального часу через електронні комунікаційні мережі загального користування з використанням Довірчого списку, відомості про сервіс надання інформації щодо статусу кваліфікованого сертифіката відкритого ключа у режимі реального часу вносяться до Довірчого списку відповідно до підпунктів 5.5.1.1, 5.5.1.2 підпункту 5.5.1 пункту 5.5 розділу 5 ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки" (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279.
Відомості про сервіс надання інформації щодо статусу кваліфікованого сертифіката відкритого ключа у режимі реального часу та відповідний кваліфікований сертифікат відкритого ключа вносяться до Довірчого списку Адміністратором ІКС ЦЗО на підставі повідомлення від суб’єкта, який сформував такий кваліфікований сертифікат відкритого ключа, в електронній формі, яке надсилається в день формування такого кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.
Адміністратор ІКС ЦЗО вносить відповідні зміни до Довірчого списку в перший робочий день після отримання такого повідомлення.
8. За результатами розгляду заяви центральний засвідчувальний орган або засвідчувальний центр може надати вмотивовану відмову у внесенні змін до Довірчого списку у випадках встановлених законом.
IV. Скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг
1. Скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг здійснюється з урахуванням вимог, визначених частиною дев’ятою статті 30 та частиною восьмою статті 31 Закону.
2. Не пізніше як за один робочий день до дати припинення надання кваліфікованих електронних довірчих послуг кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг ЦЗО надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копію рішення про скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
3. Після отримання копії рішення про скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Адміністратор ІКС ЦЗО не пізніше наступного робочого дня вносить до Довірчого списку відповідні зміни.
4. ЗЦ на підставі прийнятого рішення про скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг не пізніше ніж за два робочих дні до дати припинення надання кваліфікованих електронних довірчих послуг кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг надсилає до ЦЗО подання про скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
5. ЦЗО протягом одного робочого дня з дати отримання відповідного подання від ЗЦ надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копію подання ЗЦ про скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
( Пункт 5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства цифрової трансформації № 166 від 30.11.2023 )
6. Після отримання копії подання ЗЦ про скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Адміністратор ІКС ЦЗО не пізніше наступного робочого дня вносить до Довірчого списку відповідні зміни.
V. Порядок внесення змін до Довірчого списку щодо заміни кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, а також особливості набуття та скасування статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг у разі заміни кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг
1. Заміна кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг шляхом заміни відомостей про кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг відомостями про іншого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг здійснюється, якщо передача відповідних прав та обов’язків відбувається за спільною згодою таких надавачів, за договором або з інших підстав для правонаступництва, визначених законодавством.
2. Заміна кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг шляхом заміни відомостей про кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг відомостями про іншого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг здійснюється відповідно до підпунктів 5.5.9.3 підпункту 5.5.9 пункту 5.5 розділу 5 ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279.
3. Для внесення змін до Довірчого списку щодо заміни кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг до ЦЗО подаються заяви про внесення змін до Довірчого списку від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, який припиняє діяльність, та кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, якому передаються відповідні права та обов’язки за спільною згодою таких надавачів.
Заяви, визначені в абзаці першому пункті 3 цього розділу, подаються не пізніше ніж за 10 робочих днів до внесення змін до Довірчого списку щодо заміни кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
4. ЦЗО протягом п’яти робочих днів розглядає заяви про внесення змін до Довірчого списку та у разі прийняття рішення про внесення змін до Довірчого списку щодо заміни кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг повідомляє про це кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, а також надсилає Адміністратору ІКС ЦЗО копії такого рішення та документів, поданих разом із заявами.
5. Після виконання умов, передбачених пунктом 4 цього розділу, кваліфікований надавач, якому передаються відповідні права та обов’язки, зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня після отримання від ЦЗО відповідного повідомлення, подати до Адміністратора ІКС ЦЗО або до ЗЦ (якщо цей надавач набув статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг за рішенням ЗЦ) заяву про формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, у разі якщо строк дії кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, якому передаються відповідні права та обов’язки, менший ніж строк дії кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, що припиняє діяльність з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Адміністратор ІКС ЦЗО формує кваліфікований сертифікат відкритого ключа протягом трьох робочих днів із дня надходження зазначеної заяви від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
ЗЦ надсилає сформовані кваліфіковані сертифікати відкритого ключа кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг до Адміністратора ІКС ЦЗО протягом трьох робочих днів із дня надходження зазначеної заяви.
6. Після отримання копії рішення ЦЗО про внесення змін до Довірчого списку щодо заміни кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Адміністратор ІКС ЦЗО вносить до Довірчого списку оновлені відомості про кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг та кваліфіковані електронні довірчі послуги, які ними надаватимуться, разом із сформованим кваліфікованим сертифікатом відкритого ключа відповідно до ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки", затвердженого наказом державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 23 вересня 2016 року № 279, в день припинення діяльності кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, що припиняє діяльність з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
VI. Порядок доступу до Довірчого списку
1. Доступ до Довірчого списку, який розміщено на офіційному вебсайті ЦЗО, забезпечується через електронні комунікаційні мережі загального користування цілодобово.
2. Інформація, яка міститься в Довірчому списку, є відкритою.
3. Кожна фізична або юридична особа має право на вільний та безоплатний доступ для завантаження Довірчого списку через офіційний вебсайт ЦЗО з метою ознайомлення або автоматизованої обробки.
VII. Забезпечення дотримання вимог цього Порядку
1. Адміністратор ІКС ЦЗО забезпечує:
своєчасне внесення відомостей до Довірчого списку та їх відповідність відомостям, отриманим від заявників, кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, ЦЗО, ЗЦ;
здійснення заходів із супроводження програмного забезпечення Довірчого списку;
надання цілодобового доступу до Довірчого списку через електронні комунікаційні мережі загальнодоступного користування;
здійснення матеріально-технічного та технологічного забезпечення ведення Довірчого списку;
здійснення комплексу заходів щодо забезпечення захисту інформації, яка міститься у Довірчому списку, від несанкціонованих дій;
резервування Довірчого списку;
придатність Довірчого списку до автоматизованої обробки.
2. Заявники, кваліфіковані надавачі електронних довірчих послуг в частині відомостей, що містяться у заявах, забезпечують достовірність та своєчасність подання відомостей, що подаються до ЦЗО для внесення відомостей до Довірчого списку.
3. В ІКС ЦЗО впроваджуються заходи із захисту інформації з підтвердженою відповідністю з дотриманням положень статті 8 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".

Директор директорату
розвитку цифровізації


А. Халєєва