• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів і слухачів, які навчаються в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Порядок від 23.10.2024 № 718
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 23.10.2024
  • Номер: 718
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 23.10.2024
  • Номер: 718
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.10.2024 № 718
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2024 року
за № 1826/43171
Про затвердження Порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів і слухачів, які навчаються в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 13 Закону України "Про вищу освіту", з метою визначення порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів і слухачів, які здобувають вищу освіту в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів і слухачів, які навчаються в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2009 року № 381 "Про затвердження Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів МВС", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 вересня 2009 року за № 911/16927.
3. Департаменту освіти, науки та спорту Міністерства внутрішніх справ України (Тарасенко О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Міністерства внутрішніх справ України І. Ящук.

Міністр

Ігор КЛИМЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

Міністр освіти і науки України

Голова Національної поліції України



Оксен ЛІСОВИЙ

Іван ВИГІВСЬКИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
23 жовтня 2024 року № 718
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2024 року
за № 1826/43171
Порядок
відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів і слухачів, які навчаються в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає особливі вимоги з відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів і слухачів, які навчаються в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління МВС (далі — здобувачі вищої освіти).
2. У цьому Порядку під терміном "замовник" розуміється центральний орган управління поліції, територіальні органи поліції, заклади, установи і підприємства, що належать до сфери управління поліції, з якими здобувачами вищої освіти укладено контракт про здобуття освіти.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про Національну поліцію", інших нормативно-правових актах, що регулюють суспільні відносини у сфері вищої освіти.
3. Відрахування, поновлення на навчання і переведення ад’юнктів, аспірантів та докторантів у закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МВС (далі — ЗВО МВС), здійснюються відповідно до Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та наукового ступеня доктора наук у науково-дослідних установах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2017 року № 963, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2017 року за № 1534/31402.
II. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС
1. Підставами для відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС є:
1) завершення навчання за відповідною освітньою програмою;
2) власне бажання;
3) переведення до іншого закладу вищої освіти;
4) невиконання індивідуального навчального плану в обсязі та/або строки, визначені ЗВО МВС;
5) порушення умов контракту про здобуття освіти;
6) порушення академічної доброчесності;
7) реалізація дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади курсанта, слухача, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII (далі — Дисциплінарний статут НПУ) (крім курсантів, яким первинне звання молодшого складу поліції присвоєно керівником ЗВО МВС);
8) реалізація дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції здобувачів вищої освіти денної форми здобуття освіти, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту НПУ;
9) неподання до завершення строку академічної відпустки рапорту щодо допуску до освітнього процесу або рапорту про продовження строку академічної відпустки;
10) звільнення зі служби в поліції здобувачів вищої освіти заочної форми здобуття освіти;
11) за станом здоров’я;
12) інші випадки, передбачені законом.
2. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС оформлюється наказом керівника ЗВО МВС.
Керівник ЗВО МВС відраховує здобувачів вищої освіти за погодженням з органом студентського самоврядування, а членів первинної профспілкової організації ЗВО МВС (далі — профспілка ЗВО МВС) — також за погодженням із профспілкою ЗВО МВС.
У разі відрахування здобувачів вищої освіти відповідно до підпунктів 1–3, 7–11 пункту 1 цього розділу погодження органу студентського самоврядування та профспілки ЗВО МВС не здійснюється.
3. Здобувачі вищої освіти денної форми здобуття освіти після відрахування із ЗВО МВС направляються в розпорядження замовника, крім тих, які відраховуються відповідно до підпунктів 3, 8 пункту 1 цього розділу.
Курсанти, відраховані відповідно до підпунктів 4–6, 11 пункту 1 цього розділу, первинне звання молодшого складу поліції яким присвоєно керівником ЗВО МВС, звільняються зі служби в поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".
Курсанти, відраховані відповідно до підпунктів 2, 9 пункту 1 цього розділу, первинне звання молодшого складу поліції яким присвоєно керівником ЗВО МВС, звільняються зі служби в поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" в разі, якщо не мають документа про проходження первинної професійної підготовки поліцейського.
Особові, навчальні справи здобувачів вищої освіти денної форми здобуття освіти, які відраховані із ЗВО МВС, у місячний строк надсилаються замовнику.
Скорочені особові (навчальні) справи відрахованих із ЗВО МВС курсантів, які оформлені в ЗВО МВС відповідно до Порядку добору (відбору) на навчання до закладів освіти на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 травня 2022 року № 305, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 травня 2022 року за № 538/37874, зберігаються в ЗВО МВС.
4. Після відрахування із ЗВО МВС у зв’язку із завершенням навчання за відповідною освітньою програмою здобувачі вищої освіти направляються в розпорядження замовника згідно з рішенням комісії з персонального розподілу.
5. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС за власним бажанням здійснюється на підставі їх рапорту на ім’я керівника ЗВО МВС.
6. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС на підставі невиконання індивідуального навчального плану в обсязі та/або строки, визначені ЗВО МВС, здійснюється за результатами підсумкового контролю або атестації здобувачів вищої освіти з урахуванням переліку обставин, які вважаються невиконанням індивідуального навчального плану, що визначається в положенні про організацію освітнього процесу в ЗВО МВС.
Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС у зв’язку з отриманням незадовільної оцінки під час підсумкових контрольних заходів можливе в разі, якщо їм було надано можливість оскарження отриманої оцінки, а також покращення результатів оцінювання незалежно від кількості отриманих незадовільних оцінок, але здобувачі вищої освіти в установлений строк не скористалися такою можливістю або за результатами повторного оцінювання отримали незадовільну оцінку.
7. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС за порушення умов контракту про здобуття освіти або в порядку притягнення до академічної відповідальності за порушення академічної доброчесності здійснюється відповідно до законодавства.
8. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС у зв’язку з реалізацією дисциплінарних стягнень у виді звільнення з посади курсанта, слухача або звільнення зі служби в поліції здобувачів вищої освіти денної форми здобуття освіти, накладених відповідно до Дисциплінарного статуту НПУ, здійснюється відповідно до Положення про повноваження ректора закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, із застосування заохочень і дисциплінарних стягнень, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 березня 2019 року № 209, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 березня 2019 року за № 325/33296.
9. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС у зв’язку із неподанням до завершення строку академічної відпустки рапорту щодо допуску до освітнього процесу або рапорту про продовження строку академічної відпустки не здійснюється, якщо поданий до завершення академічної відпустки рапорт розглянутий у ЗВО МВС після завершення строку такої академічної відпустки.
10. Відрахування здобувачів вищої освіти заочної форми здобуття освіти із ЗВО МВС у зв’язку із звільненням зі служби в поліції здійснюється на підставі відомостей щодо звільнення зі служби в поліції здобувачів вищої освіти, поданих замовником до ЗВО МВС.
11. Відрахування здобувачів вищої освіти із ЗВО МВС за станом здоров’я здійснюється на підставі рішення медичної (військово-лікарської) комісії, прийнятого в порядку, визначеному Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2017 року № 285, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 року за № 559/30427 (в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23 травня 2024 року № 331) (далі — Положення про діяльність МВЛК МВС), у разі визнання їх непридатними для проходження служби в поліції або для навчання в ЗВО МВС за умови, що переведення на іншу освітню програму в ЗВО МВС неможливе.
12. Особам, відрахованим із ЗВО МВС до завершення навчання за освітньою програмою, протягом десяти днів з дня отримання їхніх заяв надається академічна довідка встановленого законодавством зразка, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, та повертаються оригінали документів, наданих ними при вступі на навчання.
III. Переривання навчання
1. Переривання навчання здобувачів вищої освіти здійснюється шляхом надання їм академічної відпустки.
2. У зв’язку з обставинами, які унеможливлюють виконання індивідуального навчального плану, здобувачам вищої освіти можуть надаватися академічні відпустки:
1) у зв’язку з військовою службою — перерва в навчанні, право на яку здобувач вищої освіти отримує в разі його призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
2) у зв’язку з довгостроковим службовим відрядженням здобувача вищої освіти — перерва в навчанні, яка надається на підставі клопотання замовника до ЗВО МВС (не надається курсантам, яким первинне звання молодшого складу поліції присвоєно керівником ЗВО МВС);
3) у зв’язку з вагітністю та пологами, доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
4) якщо дитина здобувача вищої освіти згідно з медичним висновком потребує домашнього догляду до досягнення дитиною шестирічного, шістнадцятирічного, вісімнадцятирічного віку у випадках, установлених пунктом 3 частини першої статті 25 Закону України "Про відпустки".
3. Академічні відпустки здобувачам вищої освіти, передбачені підпунктом 2 пункту 2 цього розділу, надаються тривалістю до одного року.
У разі звернення замовника здобувачам вищої освіти, яким надавалися академічні відпустки з підстави, передбаченої підпунктом 2 пункту 2 цього розділу, може бути продовжена тривалість академічних відпусток на строк до одного року.
4. Академічні відпустки надаються здобувачам вищої освіти на підставі їх рапортів на ім’я керівника ЗВО МВС, які розглядаються в десятиденний строк. Про відмову в задоволенні рапорту здобувачам вищої освіти повідомляється в письмовій формі з обґрунтуванням підстав прийнятого рішення.
Надання академічних відпусток оформлюється наказом керівника ЗВО МВС із зазначенням підстави надання такої відпустки та її строку.
5. Після надання академічних відпусток здобувачам вищої освіти денної форми здобуття освіти (крім курсантів, первинне звання молодшого складу поліції яким присвоєно керівником ЗВО МВС), керівник ЗВО МВС у десятиденний строк видає наказ про їх направлення в розпорядження замовника, про що повідомляється структурному підрозділу апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних з організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС.
6. Допуск до освітнього процесу здобувачів вищої освіти, яким надано академічну відпустку, здійснюється наказом керівника ЗВО МВС на підставі їхніх рапортів, які подані не пізніше ніж за десять днів до строку завершення академічної відпустки. Такий рапорт розглядається в десятиденний строк.
Здобувачів вищої освіти, яким було надано академічну відпустку, допускають до освітнього процесу на ту саму форму здобуття вищої освіти, рік навчання і семестр, з яких здобувачі вищої освіти перервали навчання.
Здобувачі вищої освіти, яким надавалася академічна відпустка, передбачена підпунктами 3, 4 пункту 2 цього розділу, проходять медичний огляд у порядку, визначеному Положенням про діяльність МВЛК МВС.
7. Спірні питання, пов’язані з наданням, продовженням строку академічної відпустки або допуском до освітнього процесу здобувачів вищої освіти, яким надано академічну відпустку, вирішуються ЗВО МВС за участю органу студентського самоврядування, а для членів профспілки ЗВО МВС — також за участю профспілки ЗВО МВС або в судовому порядку.
IV. Поновлення на навчання
1. Поновленими на навчання в ЗВО МВС на вакантні місця державного замовлення можуть бути поліцейські для завершення ними навчання за освітньою програмою.
2. Поновлення поліцейських на навчання в ЗВО МВС здійснюється його керівником незалежно від тривалості перерви в навчанні після відрахування, форми здобуття вищої освіти або джерел її фінансування, форми власності закладу освіти, з якого вони були відраховані.
Поновлення поліцейських на навчання здійснюється за погодженням з органом студентського самоврядування, а членів профспілки ЗВО МВС — також за погодженням із профспілкою ЗВО МВС.
3. Поновлення на навчання в ЗВО МВС може здійснюватися на освітні програми того самого рівня вищої освіти на такий самий або нижчий рік навчання.
Поновлення на навчання в ЗВО МВС здійснюється на освітні програми в межах однієї галузі знань з урахуванням вимог до вступників на відповідну освітню програму, установлених у рік набору на неї.
Поновлення на навчання на перший рік навчання освітніх програм на основі повної загальної (профільної) середньої освіти або на останній семестр освітніх програм та освітні програми спеціальностей іншої галузі знань забороняється.
Поліцейські, відраховані з першого року навчання освітньої програми на основі повної загальної (профільної) середньої освіти, можуть бути поновлені на другий рік навчання освітньої програми на основі повної загальної (профільної) середньої освіти за умови повного виконання ними вимог навчального плану першого року навчання відповідної освітньої програми у встановлений ЗВО МВС строк.
У разі якщо ЗВО МВС не здійснює підготовку здобувачів вищої освіти за освітньою програмою, з якої здобувачі вищої освіти були відраховані, їх може бути поновлено на іншу освітню програму або спеціальність у межах однієї галузі знань.
4. Поновлення на навчання в ЗВО МВС здійснюється в міжсеместровий період.
5. Поновлення на навчання в ЗВО МВС здійснюється в разі вивчення (виконання) освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, на яку поновлюються особи.
Поновлення на навчання здійснюється за умови, що обсяг освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, які потребують вивчення (виконання), не перевищує на день поновлення 30 кредитів ЄКТС.
Порядок визнання результатів попереднього навчання, кредитів ЄКТС, зарахування освітніх компонентів визначається в положенні про організацію освітнього процесу в ЗВО МВС.
6. Поновлення на навчання в ЗВО МВС здійснюється за результатами конкурсного відбору, порядок проведення якого визначається вченою радою ЗВО МВС.
7. Для поновлення на навчання в ЗВО МВС поліцейські подають рапорт на ім’я керівника ЗВО МВС, погоджений із замовником, академічну довідку, копію контракту про здобуття попередньої освіти (за наявності).
Про відмову в задоволенні рапорту поліцейським повідомляється в письмовій формі з обґрунтуванням підстав прийнятого рішення.
Поновлення на навчання в ЗВО МВС здійснюється в межах ліцензованого обсягу на вакантні місця державного замовлення за погодженням із структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних з організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС.
V. Переведення здобувачів вищої освіти
1. Переведення здобувачів вищої освіти може здійснюватися між ЗВО МВС та закладами вищої освіти України, з однієї освітньої програми на іншу, з однієї форми здобуття освіти на іншу, з одного джерела фінансування на інше.
Переведення в ЗВО МВС здійснюється в межах однієї галузі знань на вакантні місця державного замовлення, кількість яких визначається по кожному року навчання і спеціальності як різниця між кількістю місць згідно з обсягом державного замовлення на підготовку фахівців у відповідному році і фактичною чисельністю здобувачів вищої освіти.
2. Переведення здобувачів вищої освіти дозволяється після закінчення першого року навчання і до початку нового навчального року, а на наступних роках навчання — також у період між семестрами. Переведення здобувачів вищої освіти на першому та останньому роках навчання, а також на освітні програми іншої галузі знань забороняється.
3. Здобувачі вищої освіти можуть бути переведені до іншого ЗВО МВС або з однієї освітньої програми на іншу, з однієї форми здобуття освіти на іншу, з одного джерела фінансування на інше в ЗВО МВС, у якому вони навчаються:
1) за станом здоров’я;
2) за власним бажанням.
4. Переведення здобувачів вищої освіти за станом здоров’я здійснюється в разі визнання їх непридатними для подальшого навчання за обраною освітньою програмою на підставі рішення медичної (військово-лікарської) комісії, прийнятого в порядку, визначеному Положенням про діяльність МВЛК МВС.
5. Переведення здобувачів вищої освіти в особливий період здійснюється ЗВО МВС за погодженням із структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних з організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС у будь-який період навчання в порядку, визначеному пунктами 8, 10 цього розділу.
6. Переведення здобувачів вищої освіти на іншу освітню програму до ЗВО МВС здійснюється в межах однієї галузі знань за умови виконання вимог до вступників, установлених у рік набору на неї, а також вивчення (виконання) у визначений ЗВО МВС строк освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, на яку вони переводяться.
Переведення здійснюється за умови, що обсяг освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, які потребують вивчення (виконання), не перевищує на день переведення 30 кредитів ЄКТС.
Порядок визнання результатів попереднього навчання, кредитів ЄКТС, зарахування освітніх компонентів визначається в положенні про організацію освітнього процесу в ЗВО МВС.
7. Для переведення до іншого ЗВО МВС здобувачі вищої освіти подають рапорт на ім’я керівника ЗВО МВС, у якому вони здобувають освіту.
У разі задоволення рапорту про переведення здобувачам вищої освіти надається письмова згода керівника ЗВО МВС про переведення, а також копія документа, що містить інформацію про здобуті результати навчання.
Про відмову в задоволенні рапорту здобувачам вищої освіти повідомляється в письмовій формі з обґрунтуванням підстав прийнятого рішення.
8. Переведення здобувачів вищої освіти між ЗВО МВС здійснюється за згодою керівників обох ЗВО МВС та погоджується з замовником і структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних з організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС.
Подання до структурного підрозділу апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних із організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС, формується на підставі клопотання керівника ЗВО МВС, до якого здобувачі вищої освіти мають бажання перевестися, з обов’язковим зазначенням підстав переведення, письмової згоди керівника ЗВО МВС, у якому вони здобувають вищу освіту, погодження із замовником.
9. Після узгодження переведення здобувачів вищої освіти між ЗВО МВС у порядку, визначеному пунктом 8 цього розділу, ЗВО МВС, до якого переводяться здобувачі вищої освіти, у десятиденний строк з дня прийняття рішення про переведення здобувачів вищої освіти надсилає запит на одержання їхніх особових (навчальних) справ до ЗВО МВС, у якому вони навчаються.
Здобувачі вищої освіти зараховуються до ЗВО МВС наказом його керівника, у якому встановлюється строк вивчення (виконання) освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, на яку вони переводяться.
10. Переведення здобувачів вищої освіти на інші освітні програми або інші форми здобуття освіти в ЗВО МВС, у якому вони навчаються, здійснюється його керівником за умови погодження із замовником, про що ЗВО МВС повідомляє структурний підрозділ апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних з організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС.
11. Переведення за результатами конкурсного відбору осіб у ЗВО МВС може здійснюватися на іншу освітню програму в межах однієї галузі знань за умови виконання вимог до вступників, установлених у рік набору на неї, а також:
вивчення (виконання) у визначений ЗВО МВС строк освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, на яку переводяться особи;
погодження рішення про таке переведення з органом студентського самоврядування та структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України, до повноважень якого належить виконання завдань, пов’язаних з організацією освітньої діяльності в ЗВО МВС.
Переведення здійснюється за умови, що обсяг освітніх компонентів навчального плану освітньої програми ЗВО МВС, які потребують вивчення (виконання), не перевищує на день переведення 30 кредитів ЄКТС.

Директор Департаменту
освіти, науки та спорту
Міністерства внутрішніх
справ України




Олександр ТАРАСЕНКО