• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї та спеціальних засобів самооборони відомчою воєнізованою охороною Міністерства енергетики України

Міністерство енергетики України  | Наказ, Опис, Журнал, Акт, Форма типового документа, Норми, Інструкція від 13.10.2022 № 355
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Наказ, Опис, Журнал, Акт, Форма типового документа, Норми, Інструкція
  • Дата: 13.10.2022
  • Номер: 355
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Наказ, Опис, Журнал, Акт, Форма типового документа, Норми, Інструкція
  • Дата: 13.10.2022
  • Номер: 355
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.10.2022 № 355
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 грудня 2022 р.
за № 1552/38888
Про затвердження Інструкції про порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї та спеціальних засобів самооборони відомчою воєнізованою охороною Міністерства енергетики України
Відповідно до статті 27 Закону України "Про ринок електричної енергії" та Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576, з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї та спеціальних засобів самооборони відомчою воєнізованою охороною Міністерства енергетики України, що додається.
2. Керівникам державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства енергетики України, господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави, господарських структур, контроль за діяльністю яких здійснює Міністерство енергетики України, та господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави та є органом управління державним майном, відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 833-р "Деякі питання управління об’єктами державної власності" привести у відповідність до вимог Інструкції про порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї та спеціальних засобів самооборони відомчою воєнізованою охороною Міністерства енергетики України, затвердженої цим наказом, власні порядки придбання, зберігання, облік, та використання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, патронів до них та спеціальних засобів самооборони.
3. Юридичному департаменту забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства палива та енергетики України від 12 травня 2004 року № 250 "Про затвердження Інструкції про порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї, спеціальних засобів самооборони, а також пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів підрозділами відомчої воєнізованої та сторожової охорони, що здійснюють охорону об’єктів електроенергетики", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 червня 2004 року за № 760/9359.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра ВЛАСЕНКА Юрія.

Міністр

Г. Галущенко

ПОГОДЖЕНО:

В.о. Голови
Державної регуляторної служби України

Міністр внутрішніх справ України

Голова Національної поліції України




О. Михайлов

Д. Монастирський

І. Клименко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики України
13 жовтня 2022 року № 355
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 грудня 2022 р.
за № 1552/38888
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї та спеціальних засобів самооборони відомчою воєнізованою охороною Міністерства енергетики України
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає порядок придбання, перевезення, зберігання, обліку та використання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї та спеціальних засобів самооборони відомчою воєнізованою охороною Міністерства енергетики України.
2. У цій Інструкції терміни вживаються в такому значенні:
варта - озброєний підрозділ (група) відомчої воєнізованої охорони (далі - ВОХОР), призначений для охорони особливо важливих об’єктів електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового, торфодобувного та нафтогазового комплексів, визначених законодавством (далі - об’єкти ПЕК);
ВОХОР - спеціалізоване охоронне підприємство, яке створено відповідним рішенням Міністерства енергетики України для забезпечення охорони особливо важливих об’єктів ПЕК, які належать до сфери управління Міністерства енергетики України та господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави, господарських структур, контроль за діяльністю яких здійснює Міністерство енергетики України, та господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави та є органом управління державним майном, відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 833-р "Деякі питання управління об’єктами державної власності", яке відповідає загальним до охоронного підприємства та спеціальним (технічним) вимогам щодо охорони цих об’єктів (далі - підприємство);
персонал ВОХОР (далі - персонал охорони) - працівники, які безпосередньо виконують функції з охорони особливо важливих об’єктів ПЕК або фізичних осіб, що перебувають на об’єктах ПЕК відповідно до свого кваліфікаційного рівня;
підрозділ ВОХОР (далі - підрозділ охорони) - структурний підрозділ (група, відділення, команда, загін) підприємства, що здійснює охорону особливо важливих об’єктів ПЕК;
чатовий - це озброєний працівник, який виконує завдання із забезпечення охорони та захисту дорученого йому поста. Постом називається все доручене для охорони та захисту чатовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов’язки.
3. Персонал охорони для виконання службових обов’язків з забезпечення охорони особливо важливих об’єктів ПЕК на підставі графіків несення служби за наявності дозволів на право їх зберігання та носіння озброюються вогнепальною зброєю (нарізною) - карабінами, пістолетами (револьверами), гладкоствольною зброєю - рушницями (далі - зброя) та спеціальними засобами самооборони.
Озброєння іншими видами вогнепальної зброї (автоматами тощо) допускається тільки за погодженням із уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією (далі - УП ЦОУП).
4. Придбана підприємством зброя та боєприпаси до неї належать до відомчої зброї. Відомчу зброю забороняється використовувати не за призначенням, з метою, не передбаченою установчими документами (положеннями), передавати іншим особам, зберігати у місцях проживання персоналу охорони і в місцях, не призначених для її зберігання.
5. Облік, зберігання і використання зброї, бойових припасів до неї забезпечують керівники підрозділів охорони, які у разі втрати зброї, бойових припасів до неї зобов’язані негайно повідомити про це територіальний орган поліції і вжити заходів до їх розшуку.
Підставою для зняття з обліку УП ЦОУП, уповноважених підрозділів з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим, м. Севастополі, областях та м. Києві (далі - УП ГУНП), територіальних (відокремлених) підрозділів поліції в районах, містах, районах у містах (далі - територіальні підрозділи поліції) втраченої зброї і бойових припасів до неї є відповідний документ органу досудового розслідування.
6. Дозволи на право придбання, перевезення, зберігання та носіння відомчої зброї видаються УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальними підрозділами поліції за зверненням керівника підприємства відповідно до Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 622, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1998 року за № 637/3077 (далі - Інструкція МВС).
II. Придбання вогнепальної зброї, бойових припасів
1. Підприємство здійснює придбання та зберігання зброї і боєприпасів до них тільки за дозволами УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції.
2. Норми зброї і боєприпасів, що передбачаються для озброєння персоналу охорони, наведені у додатку 1 до цієї Інструкції.
3. Норми спеціальних засобів самооборони, що передбачаються для озброєння підрозділів охорони, наведені у додатку 2 до цієї Інструкції.
4. Керівники підрозділів охорони, на яких покладено контроль за зберіганням та використанням зброї, складають відомості про наявність вогнепальної зброї і бойових припасів (додаток7).
5. Для отримання дозволу на придбання та зберігання зброї та боєприпасів до них, основних частин зброї (далі - відомча зброя) керівник підприємства надсилає заяву до УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції, у якій зазначаються вид та кількість зброї, основних частин зброї, боєприпасів, що купуються, номер та строк дії дозволу на право відкриття й функціонування об’єкта, відомості про осіб, відповідальних за їх придбання (прізвища, імена, по батькові (за наявності), серія (за наявності) та номер паспорта), із наданням визначеного Інструкцією МВС переліку документів.
6. Передача відомчої зброї між підрозділами охорони здійснюється на підставі наказу керівника підприємства та тільки за дозволами на придбання, які видає орган поліції. Керівник підприємства, що здійснив передавання зброї, основних частин зброї і бойових припасів до неї, зобов’язаний в п’ятиденний строк письмово повідомити про це орган поліції, у якому зброя перебуває на обліку, зазначивши кількість, марку, калібр, номер кожної одиниці зброї, основних частин зброї, що передані, кількість і калібр бойових припасів до зброї. За відсутності номерів на основних частинах зброї вказується їх найменування та кількість. До повідомлень додається дозвіл на зберігання зброї, основних частин зброї для його переоформлення.
7. Керівник підприємства впродовж десяти днів з дня придбання відомчої зброї зобов’язаний одержати в органі поліції дозвіл на право її зберігання.
III. Отримання дозволів на перевезення зброї і бойових припасів, основних частин зброї
1. Дозвіл на перевезення територією України зброї, бойових припасів до неї, основних частин зброї видається УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальними підрозділами поліції за заявою керівника підприємства, якому належить зброя, бойові припаси, основні частини зброї, у якій зазначаються найменування та кількість вантажу, що буде перевозитися, вид транспорту, маршрут із зазначенням початкового й кінцевого пунктів перевезення, підстава перевезення, строк, відомості про осіб, відповідальних за перевезення і охорону вантажу на шляху руху (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), серія (за наявності) та номер паспорта) із наданням визначеного Інструкцією МВС переліку документів.
Відомча зброя і бойові припаси, основні частини зброї перевозиться автомобільним і залізничним транспортом згідно з вимогами законодавства щодо безпеки перевезення небезпечних вантажів.
2. Перевезення відомчої зброї, основних частин зброї, бойових припасів автомобільним транспортом здійснюється згідно з вимогами законодавства щодо безпеки перевезення небезпечних вантажів цим транспортом. Керівник підприємства, для супроводження цього вантажу повинен призначити не менше двох осіб, які озброюються відомчою вогнепальною зброєю. У разі її відсутності охорона здійснюється працівниками поліції охорони або охороною іншого суб’єкта господарювання, що має ліцензію на надання послуг з охорони власності та громадян, з якою укладено відповідний договір. Під час перевезення гладкоствольної зброї, а також нарізної зброї (понад 15 одиниць), набоїв до нарізної зброї (10000 штук і більше), набоїв до гладкоствольної, основних частин відомчої зброї (100 штук і більше) охорона здійснюється виключно працівниками поліції охорони. Для перевезення мають бути виділені криті автомашини. Відомча зброя, основні частини зброї і бойові припаси мають бути упаковані в пристосовану тару, яка опечатується або опломбовується.
Перевезення зброї і боєприпасів без охорони категорично заборонене.
3. Відповідальна особа, яку направляють для отримання та перевезення зброї і боєприпасів, повинна при собі мати:
дозвіл від УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції на придбання зброї і боєприпасів;
дозвіл від УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції на перевезення зброї і боєприпасів;
паспорт і службове посвідчення;
контракт (договір, наряд) на отримання зброї і боєприпасів;
довіреність на право отримання зброї і боєприпасів до них.
4. Особа, відповідальна за перевезення зброї і боєприпасів, після прибуття до пункту призначення, зобов’язана негайно передати перевезену зброю і боєприпаси на зберігання в кімнату для зберігання зброї і боєприпасів, а корінці дозволів на придбання та перевезення зброї і боєприпасів передати особі, на ім’я якої УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальними підрозділами поліції видано дозвіл на право функціонування об’єкта дозвільної системи.
5. У межах міста, району, населеного пункту незалежно від відстані, зброя, основні частини зброї, бойові припаси, що належать підприємству, на які є дозволи на зберігання, перевозяться без дозволів УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції.
IV. Отримання дозволів на зберігання та використання зброї і бойових припасів, основних частин зброї
1. Дозвіл на зберігання та використання зброї і бойових припасів, основних частин зброї видається УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальними підрозділами поліції за заявою керівника підприємства для озброєння персоналу охорони для користування нею при виконанні службових обов’язків лише після вивчення ними матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здійснюється у пунктах вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування після здачі заліку та отримання довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.
2. Керівником підприємства надаються документи згідно визначеного Інструкцією МВС переліку до УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції для отримання дозволу на зберігання та носіння зброї і боєприпасів до них.
3. Підприємство у встановленому законодавством порядку укладає договори страхування цивільної відповідальності власників чи користувачів зброї за шкоду, яка може бути завдана третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї.
4. Укладання трудових договорів з персоналом охорони та допуск їх до роботи, що пов’язана зі зберіганням, носінням та використанням зброї і боєприпасів, здійснюється на підставі наказів за попереднім погодженням з органом поліції в порядку, визначеному Інструкцією МВС.
5. Керівник підприємства впродовж десяти днів з дня придбання зброї і боєприпасів зобов’язаний подати документи до органу поліції для реєстрації зброї. До документів додається дозвіл на право відкриття та функціонування об’єкта дозвільної системи.
6. Підставою для видачі дозволу на право зберігання, використання відомчої зброї є заява керівника підприємства із наданням визначеного Інструкцією МВС переліку документів.
7. У разі відкриття нового об’єкта дозвільної системи, призначеного для зберігання зброї, акт про придатність приміщення до зберігання зброї і боєприпасів до неї складається комісією, до складу якої входять представники органів поліції (дозвільної системи, поліції охорони, органів ДСНС, підприємства, що відкриває об’єкт).
8. Дозволи на право зберігання та використання вогнепальної зброї і боєприпасів, основних частин зброї видаються в установленому законодавством порядку.
Строк дії дозволів на зберігання та використання вогнепальної зброї і боєприпасів, основних частин зброї продовжується в порядку, передбаченому для їх видачі.
V. Облік відомчої вогнепальної зброї і бойових припасів, основних частин зброї
1. Обліку підлягають усі види зброї і боєприпасів незалежно від їх призначення та способів придбання. Облік зброї ведеться особою, призначеною наказом керівника підприємства.
Особа, відповідальна за облік зброї, зобов’язана:
постійно вести номерний та серійний облік і фіксувати рух відомчої зброї;
перевіряти не менше, як один раз на місяць, наявність, якісний стан та умови зберігання зброї і боєприпасів, про що доповідати керівнику підрозділу охорони;
щодня перевіряти справність засобів охоронно-пожежної сигналізації, а у разі її несправності (пошкодження) невідкладно доповідати керівнику підрозділу охорони, вживати заходів щодо її усунення;
оформляти документи на отримання дозволів УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції на придбання, перевезення, зберігання та носіння відомчої зброї;
оформляти акти списання боєприпасів (додаток 12) та подавати їх на затвердження керівнику підприємства;
брати участь у прийманні заліків у персоналу охорони, перевірці знання матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
готувати й подавати керівнику підприємства відомості про наявність заявки на придбання відомчої зброї.
При зміні осіб, які відповідають за облік і зберігання відомчої зброї, приймання й передавання зброї, боєприпасів до неї проводяться комісією, призначеною наказом керівника підприємства. Акт приймання-передавання зброї затверджує керівник підприємства.
У разі тимчасової відсутності особи, яка відповідає за облік та зберігання відомчої зброї, його обов’язки виконує інший працівник, на підставі наказу керівника підприємства.
2. Відомчу зброю обліковують за такими документами:
книга обліку вогнепальної зброї і бойових припасів (додаток 3);
книга обліку видачі та приймання вогнепальної зброї і боєприпасів (додаток 4);
роздавально-здавальна відомість боєприпасів у тирі (додаток 11);
відомість закріплення відомчої зброї за персоналом охорони (додаток 8).
3. Книги обліку, зазначені в пункті 2 цього розділу, мають бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою органу поліції.
4. Книги обліку, зазначені в пункті 2 цього розділу, ведуться до повного їх списання. Записи в них роблять чорнилом (пастою) розбірливо, без виправлень і підчищень. Виправлення помилок здійснюється закресленням неправильного запису таким чином, щоб закреслене було чітко видно. Новий запис вносить і завіряє своїм підписом особа, яка веде облік, із зазначенням дати виправлення.
5. Особа, яка видає зброю і боєприпаси, призначається наказом керівника підприємства і зобов’язана:
переконатися в тому, що персонал охорони, який отримує відомчу зброю, внесений до наряду виходу на роботу підрозділу охорони;
видавати відомчу зброю і боєприпаси персоналу охорони тільки в час, визначений у наряді виходу на роботу підрозділу охорони;
перевіряти у персоналу охорони наявність і строк дії індивідуальних дозволів на право зберігання і носіння зброї, наявність і справність кобури, поясного ременя та пістолетного (револьверного) ремінця;
робити в книзі обліку видачі та приймання вогнепальної зброї і боєприпасів записи про видачу (приймання) зброї і боєприпасів;
зброю і боєприпаси видавати персоналу охорони тільки після його особистого підпису за їх отримання в книзі обліку видачі та приймання вогнепальної зброї і боєприпасів;
при видачі (прийманні) зброї і боєприпасів звіряти відповідність серії, номера, року випуску закріпленої зброї із записом в дозволі на право її зберігання і носіння;
приймати від персоналу охорони зброю в розрядженому стані (перевіряти відсутність патрона в патроннику), справною та вичищеною, а боєприпаси - справними, за кількістю й партією та серією, про що робити запис у книзі обліку видачі та приймання вогнепальної зброї і боєприпасів та засвідчити підписом;
контролювати своєчасне повернення персоналом охорони зброї і боєприпасів;
негайно доповідати особі, відповідальній за облік зброї і боєприпасів, про випадки несвоєчасного повернення, а також неповної та некомплектної здачі зброї або боєприпасів (у тому числі, з невідповідним серійним номером) і за її вказівкою вживати заходів щодо їх розшуку.
6. Для перевірки стану обліку, наявності й умов зберігання зброї і боєприпасів до неї комісіями, призначеними наказами керівника підприємства, проводяться щоквартальні перевірки та річна інвентаризація зброї і боєприпасів. Щоквартальні перевірки проводяться до 10 числа першого місяця, наступного за звітним періодом, річна інвентаризація - до 10 січня кожного року.
Результати перевірок та інвентаризації оформлюються актами інвентаризації наявної відомчої зброї (додаток 9).
Акти щоквартальних перевірок складають в одному примірнику і зберігають у справі підрозділу охорони.
Акти річної інвентаризації зброї і боєприпасів складають у двох примірниках, перший примірник зберігається у справі підрозділу охорони, другий - примірник до 20 січня поточного року надається керівнику підприємства.
7. Для перевірки стану зброї і боєприпасів, умов їх зберігання особи, відповідальні за облік та зберігання зброї і боєприпасів, проводять не рідше як один раз на місяць огляди зброї і боєприпасів.
8. Про виявлені при перевірці недостачі, втрати або крадіжки зброї і боєприпасів до неї (у тому числі невідповідності серійного номеру) негайно повідомляється орган поліції та керівник підприємства. По кожному факту недостачі, втрати або крадіжки зброї і боєприпасів до неї керівником підприємства призначається службове розслідування.
9. Боєприпаси до зброї, що були використані з навчальною метою (практичні стрільби), під час стрілецьких змагань (навчальних зборів) або в результаті застосування (використання) зброї під час виконання службових обов’язків, списуються за актом списання боєприпасів з використанням відповідних роздавально-здавальних відомостей або за матеріалами службового розслідування причин застосування (використання) зброї.
10. Не придатна для подальшого використання вогнепальна зброя і боєприпаси здаються безкоштовно до органу поліції, який видав дозволи на їх придбання або зберігання.
Зайва, але придатна для подальшого застосування відомча зброя, здається за місцем її придбання, передається до Національної поліції України або передається (продається) до інших підприємств, установ і організацій, які здійснюють охоронну діяльність об’єктів ПЕК та мають відповідну ліцензію Міністерства внутрішніх справ України, за дозволом органів поліції на придбання зброї і бойових припасів.
Відомча зброя з одного підприємства до іншого передаються тільки за дозволами на придбання, які видає орган поліції.
Керівник підприємства, яке передало відомчу зброю, зобов’язаний в п’ятиденний строк письмово повідомити про це орган поліції, у якому зброя перебуває на обліку, зазначивши кількість, марку, калібр, номер кожної одиниці зброї, кількість і калібр бойових припасів до зброї. За відсутності номерів на основних частинах зброї вказується їх найменування та кількість. До повідомлень додається дозвіл на зберігання зброї, основних частин зброї для його переоформлення.
VI. Зберігання зброї і бойових припасів, основних частин зброї
1. Зброя і бойові припаси, основні частини зброї, зберігають у сейфах, металевих шафах, металевих ящиках у спеціально обладнаному сховищі - кімнаті для зберігання зброї і боєприпасів.
2. Кімната для зберігання відомчої зброї повинна відповідати таким вимогам:
бути ізольованою від інших приміщень, мати капітальні стіни, міцні перекриття на стелі й підлозі. Внутрішні стіни (перегородки) повинні бути еквівалентними за міцністю спарованим гіпсобетонним панелям завтовшки 80 мм кожна з прокладеними між ними сталевими ґратами або цегляній стінці завтовшки не менше, ніж 120 мм, армованій сталевою сіткою. У раніше побудованих спорудах можуть бути зведені перегородки із дощок, зміцнених сталевими ґратами;
мати двоє дверей з міцними і надійними замками, при цьому зовнішні двері - дощані однопільні товщиною не менше ніж, 40 мм, оббиті з двох боків оцинкованим покрівельним залізом із загином країв листа на торець дверей, або металеві; внутрішні - ґратчасті залізні. Зовнішні двері повинні замикатися на два внутрішні замки й опечатуватися або опломбовуватися. Внутрішні ґратчасті двері повинні замикатися на внутрішній або навісний замок. Обрамлення дверних прорізів кімнати для зберігання зброї повинні виготовлятися із залізного профілю. У раніше побудованих спорудах можуть бути встановлені дерев’яні двері, коробки, зміцнені залізним кутом розміром 30 x 40 мм, завтовшки не менше, ніж 5 мм, прикріплені до стіни не менше, ніж десятьма штирями зі сталевої арматури діаметром 10-12 мм і завдовжки не менше, ніж 120-150 мм;
мати на віконних прорізах зсередини приміщення або між рамами сталеві ґрати. У приміщеннях, розташованих на першому поверсі, віконні прорізи обладнуються внутрішніми залізними або дерев’яними віконницями, оббитими із двох боків оцинкованою сталлю. Кінці прутів ґрат у віконних прорізах забивають у стіну на глибину не менше, як 30 мм і заливають бетонним розчином. Віконниці повинні бути замкнені на навісні замки;
мати ґрати, встановлені у дверні, віконні прорізи та (перегородки), виготовлені зі сталевого прута діаметром не менше, ніж 15 мм. Кожне перехрестя прутів зварюють, утворюючи вічка не більше, як 150 x 150 мм;
бути обладнаною у два і більше рубежі охоронно-пожежною сигналізацією, виконаною прихованою проводкою до щитка електроживлення, з установленням датчиків на вікнах, дверях, люках, стінах, стелі, підлозі, що спрацьовує на відчинення або злом сейфів, шаф, де зберігаються зброя і боєприпаси, а також на появу людини всередині приміщення. Це приміщення має бути передане під охорону поліції охорони у встановленому порядку з підключенням сигналізації на пульт централізованого нагляду. Допускається прокладання шлейфів охоронної сигналізації в трубах тільки всередині приміщення по залізобетонних і бетонних будівельних конструкціях;
мати протипожежні засоби, аварійне освітлення й опис майна, що знаходиться в кімнаті для зберігання зброї і боєприпасів згідно з додатком 15 до цієї Інструкції, в який вносять дані про кількість шаф, сейфів, металевих ящиків із зазначенням їх номерів і номера печатки, якою вони опечатані. У разі наявності вентиляційних вікон, люків на них повинні бути встановлені залізні ґрати з вічками розміром не більше, ніж 100 x 100 мм, які унеможливлюють проникнення через ці системи. Створи в стінах, призначені для прокладання інженерних мереж, повинні мати діаметр не більше, як 200 мм.
3. У разі неможливості обладнання кімнати для зберігання зброї і боєприпасів сигналізацією з виведенням на пульт централізованого спостереження поліції охорони, кімната обладнується автономною сигналізацією з установленням датчиків на стінах, стелі, віконних рамах і виведенням її сигналу, крім вартового приміщення (поста охорони), на найближчий озброєний пост.
4. Вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, повинні зберігатися в сейфах, металевих шафах, металевих ящиках, стінки яких повинні бути завтовшки не менше, ніж 3 мм із внутрішніми замками (не менше, як два). Двері шаф для міцності укріплюють металевими накладками або косинцями. На дверях шафи, сейфу, металевого ящика і біля кожного гнізда зброї з внутрішнього боку має бути опис зброї, що зберігається в сейфі, відповідно до додатка 13 до цієї Інструкції та ярлики для сейфів, шаф, металевих ящиків зі зброєю, зразки яких наведені у додатку 14 до цієї Інструкції.
5. Від дверей кімнати для зберігання зброї і боєприпасів, шаф, сейфів, металевих ящиків із вогнепальною зброєю і боєприпасами до неї повинно бути два комплекти ключів.
Один комплект ключів постійно знаходиться в особи, яка відповідає за зберігання зброї і боєприпасів до неї, і передається іншій особі під час зміни варти після приймання-здавання вогнепальної зброї і боєприпасів, про що робиться відповідний запис у постовій відомості.
Другий комплект ключів повинен зберігатися в опечатаному пеналі у керівника підрозділу охорони, на ім’я якого видано дозвіл на зберігання зброї і боєприпасів до неї.
Категорично забороняється передавати іншим особам ключі від кімнати для зберігання вогнепальної зброї і боєприпасів, металевих шаф (сейфів, ящиків) з вогнепальною зброєю і боєприпасами.
6. Приймання-передавання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї, здійснюється поштучно за номерами згідно з описом зброї та серією, що зберігається в металевих шафах (сейфах), металевих ящиках, за книгою обліку видачі та приймання вогнепальної зброї і боєприпасів.
Зброя та боєприпаси, які зберігаються в опечатаних металевих ящиках, передаються за кількістю опечатаних металевих ящиків без їх відкриття згідно з описом матеріальних засобів, що містяться в кімнаті для зберігання зброї і боєприпасів.
7. Забороняється спільне зберігання зі зброєю і боєприпасами до неї навчально-наочних приладів, спортивного інвентарю, інших предметів.
Боєприпаси до зброї необхідно зберігати в окремому від зброї металевому ящику або в металевій шафі.
Допускається зберігання зброї, основних частин зброї, бойових припасів до неї у важких сейфах, які мають внутрішні замки.
Матеріал для обтирання, мастило і луг, приладдя для чищення і змащення зброї зберігають у спеціально відведених для цього місцях окремо від зброї і боєприпасів.
8. Персонал охорони, який супроводжує вантажі, після прибуття в пункт призначення і закінчення роботи, пов’язаної з охороною вантажу, здають відомчу зброю та боєприпаси до неї на тимчасове зберігання в кімнату для зберігання зброї підрозділу охорони, який прийняв вантаж, або в найближчий територіальний підрозділ Національної поліції України.
VII. Використання зброї персоналом охорони
1. Керівник підприємства для отримання персоналом охорони дозволів на право зберігання та носіння відомчої зброї надає до УП ЦОУП, УП ГУНП та територіальних підрозділів поліції заяву (клопотання) із зазначенням мети отримання дозволу. До заяви (клопотання) додають перелік документів, визначених Інструкцією МВС.
2. Керівник підрозділу охорони або особа, призначена наказом керівника підприємства, перед видачею персоналу охорони відомчої зброї зобов’язана провести інструктаж щодо дотримання правил зберігання та використання відомчої зброї, а також попередити персонал охорони про відповідальність за порушення цих правил. Персонал охорони, з яким проведено інструктаж, проставляють підписи в журналі проведення інструктажів щодо дотримання правил зберігання та використання відомчої зброї персоналом охорони (додаток 10).
3. Відомча зброя заряджається персоналом охорони перед виїздом (виходом) на маршрути або пости. Відомча зброя заряджається і ставиться на запобіжник, при цьому патрон у патронник не досилається.
Розряджання зброї здійснюється негайно після повернення персоналу охорони з маршрутів або постів.
Зарядження і розрядження зброї проводяться у спеціально відведених приміщеннях (місцях) під наглядом начальників варт (змін) з дотриманням заходів безпеки.
У разі крайньої потреби зброя може бути розряджена поза межами приміщень, при цьому, вона повинна бути спрямована на поверхню, яка зможе прийняти кулю, наприклад, на землю, стовбур дерева або вгору під кутом 45-60 градусів.
Двері приміщення для заряджання та розряджання зброї не повинні замикатися із внутрішньої сторони на замки (засуви).
4. Обладнання приміщення (місця) для заряджання та розряджання зброї визначається наказом керівника підприємства.
5. Керівники підрозділів охорони, відповідно до умов виконання службових завдань персоналом охорони, визначають додаткові заходи щодо забезпечення надійного зберігання зброї, дотримання правил носіння, використання та заходів безпеки при поводженні з нею відповідно до Інструкції МВС.
6. Зброя застосовується вартовими як крайній захід під час виконання ними службових обов’язків відповідно до вимог Положення про порядок застосування вогнепальної зброї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 575, з урахуванням особливостей завдань у таких випадках:
для відбиття групового і збройного нападу безпосередньо на вартового, який виконує завдання з охорони особливо важливих об’єктів ПЕК, здійснює супровід небезпечних вантажів, а також інших осіб, якщо їхньому життю чи здоров’ю загрожує небезпека;
для затримання особи, яка вчинила злочин і намагається втекти або вчинити збройний опір;
для відбиття збройного чи групового нападу на приміщення особливо важливих об’єктів ПЕК, що охороняються;
для знешкодження тварин, що безпосередньо загрожують життю чи здоров’ю вартового, який виконує завдання з охорони особливо важливих об’єктів ПЕК, інших працівників підприємства та об’єктів охорони або фізичних осіб, що перебувають на об’єктах ПЕК.
7. Застосовувати вогнепальну зброю дозволяється тільки після попередження про намір її застосування відповідно до норм чинного законодавства. Без попередження вогнепальна зброя може застосовуватися лише у разі безпосередньої загрози життю вартовому чи фізичних осіб, що перебувають на об’єктах ПЕК.
8. Застосування вогнепальної зброї у разі неможливості уникнення її застосування не повинно перевищувати міри, необхідної для виконання покладених на вартового обов’язків, і має зводити до мінімуму можливість завдання шкоди здоров’ю правопорушника.
У разі заподіяння шкоди здоров’ю правопорушника персонал охорони забезпечує термінове надання потерпілому необхідної допомоги.
Персонал охорони повинен викликати екстрену (швидку) медичну допомогу у разі заподіяння будь-якої шкоди здоров’ю правопорушника, що вимагає надання такої допомоги, а також вжити заходів щодо забезпечення охорони місця події та сповістити про це орган поліції і прокуратуру.
9. Про всі випадки припинення правопорушення, застосування зброї, спеціальних засобів або заходів фізичного впливу персонал охорони негайно в усній або письмовій формі доповідає своєму безпосередньому керівнику та територіальному органу поліції.
10. Забороняється застосовувати і використовувати вогнепальну зброю при значному скупченні людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи, а також по відношенню до жінок з явною ознакою вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх (крім випадків вчинення ними групового нападу, що загрожує життю і здоров’ю персоналу охорони чи іншим громадянам, або збройного нападу чи збройного опору).
VIII. Спеціальні засоби самооборони
1. Облік спеціальних засобів самооборони здійснюється у книгах обліку спеціальних засобів на підприємствах, установах, організаціях (додаток 5) та обліку видачі та приймання спеціальних засобів (додаток 6).
2. Книги обліку, зазначені в пункті 1 цього розділу, мають бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою (за наявності).
IX. Контроль
1. Право на перевірку обліку, зберігання і використання вогнепальної зброї і боєприпасів мають:
керівник підприємства та його заступники;
керівник підрозділу охорони;
фахівець підприємства відповідальний за облік, зберігання і використання зброї і бойових припасів;
працівники підприємства, призначені наказом керівника підприємства у разі проведення комплексної (інших) перевірок.
Забороняється допуск сторонніх осіб до вогнепальної зброї і боєприпасів до неї.
Керівники підрозділів охорони повинні особисто щомісяця перевіряти наявність вогнепальної зброї та боєприпасів.
Під час перевірок наявності вогнепальної зброї і боєприпасів перевіряється їх наявність, комплектність, порядок обліку, умови зберігання, порядок видачі та приймання, наявність печаток (пломб) і правильність опечатування (опломбування), правильність зберігання запасних ключів від кімнати для зберігання вогнепальної зброї і боєприпасів, металевих шаф (сейфів) з вогнепальною зброєю і боєприпасами, справність засобів охоронної і пожежної сигналізації, наявність і придатність до застосування засобів пожежогасіння.
2. У разі виявлення порушень вимог цієї Інструкції керівники підрозділів охорони невідкладно вживають заходів з усунення виявлених недоліків.

Директор
Юридичного департаменту
Міністерства енергетики
України




В. Скороход
Додаток 1
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу II)
НОРМИ
зброї і боєприпасів, що передбачаються для озброєння персоналу охорони
Приблизні розрахункові норми озброєння
для особового складу воєнізованої охорони:
Воєнізована охорона - 2 одиниці нарізної зброї на пост.
Сторожова охорона - озброюється гладкоствольними рушницями, із розрахунку 1 одиниця на кожного сторожа.
Особовий склад воєнізованої охорони може озброюватись:
начальник загону (команди): пістолетом (револьвером) - 1 од.;
заступник начальника загону (команди): пістолетом (револьвером) - 1 од.;
командир відділення: пістолетом (револьвером) - 1 од.;
пост воєнізованої охорони: пістолетом (револьвером) - 2 од.;
Озброєння іншими видами вогнепальної зброї (автоматами тощо), допускається тільки за погодженням із Національною поліцією України.
Розрахунок норм боєприпасів для підрозділів охорони
(із розрахунку на 1 рік)
Вид охорони Вид зброї Кількість боєприпасів
Воєнізована охорона Пістолет (карабін)
карабін
пістолет
револьвер
78
52
28
26
Сторожова охорона
(при озброєнні
гладкоствольною зброєю)
рушниця 22
(набої заряджені шротом № 8, 9)
Вид зброї Незменшуваний запас Для практичних стрільб Для перевірки бою
карабін 30-60 10-20 5-10
пістолет 16-22 8-16 4-8
револьвер 14-28 8-16 4-8
Додаток 2
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 3 розділу II)
НОРМИ
спеціальних засобів самооборони, що передбачаються для озброєння підрозділів охорони
Перелік
посадових осіб
Спецзасіб
ПР-73
Газовий
балончик
Бронежилет Спецзасіб БР
Начальник загону (команди) 1 1 - -
Заступник начальника загону (команди), командир відділення 1 1 - -
Начальник варти 1 1 - -
Черговий бюро перепусток 1 1 - -
Начальник підрозділу службового собаківництва 1 1 - -
Вожатий службових собак 1 1 - -
Охоронник, контролер на зовнішньому посту 1 1 - -
Охоронник, контролер на КПП та внутрішньому посту 1 1 - -
Воєнізована охорона 1 1 1 на пост 1
Додаток 3
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу V)
КНИГА
обліку вогнепальної зброї і бойових припасів
Додаток 4
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу V
КНИГА
обліку видачі та приймання вогнепальної зброї і боєприпасів
___________________________________________________________________
(найменування підрозділу охорони, адреса)
№ з/п Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, якій видано зброю і боєприпаси Номер поста або для яких цілей видані зброя і боєприпаси Найменування і номер зброї Кількість боєприпасів Дата і час
видачі
Розписка за одержану зброю
і боєприпаси
Відмітка про здавання зброї і боєприпасів
дата
і час здачі
розписка про
прийняття зброї і боєприпасів
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Додаток 5
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 1 розділу VIII)
КНИГА
обліку спеціальних засобів на підприємствах, установах, організаціях
______________________________________________________________________
(найменування підрозділу охорони)
№ з/п На обліку перебуває
Виріб ПР-73 Газовий балончик Бронежилет Виріб БР Примітка
1 2 4 5 6 7
Додаток 6
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 1 розділу VIII)
КНИГА
обліку видачі та приймання спеціальних засобів
____________________________________________________________________
(найменування підрозділу охорони, адреса)
№ з/п Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, якій видано спеціальні засоби самооборони чи пристроїв вітчизняного виробництва несмертельної дії Номер поста або для яких цілей видані спеціальні засоби самооборони Найменування спеціальних засобів самооборони Відмітка про видачу спеціальних засобів самооборони Відмітка про здачу виданих спеціальних засобів самооборони
дата
і час видачі
розписка про одержання дата і час здачі розписка про прийняття
1 2 3 4 5 6 7 8
Додаток 7
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 4 розділу II)
ВІДОМОСТІ
про наявність вогнепальної зброї і бойових припасів
Додаток 8
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу V)
ВІДОМІСТЬ
закріплення відомчої зброї за персоналом охорони
Додаток 9
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 6 розділу V)
АКТ
інвентаризації наявної відомчої зброї станом
Додаток 10
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу VII)
ЖУРНАЛ
проведення інструктажів щодо дотримання правил зберігання та використання відомчої зброї персоналом охорони
_____________________________________________________________________
(найменування підрозділу охорони)
Розпочато ___ ______________ 20___ року.
Закінчено ___ ______________ 20___ року.
№ з/п Дата Посада, прізвище ініціали особи,
яку інструктують
Вид інструктажу (первинний, цільовий) Посада, прізвище, ініціали особи, яка інструктує Підпис
особи,
яку інструктують
особи,
яка інструктує
1 2 3 4 5 6 7
Додаток 11
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу V)
РОЗДАВАЛЬНО-ЗДАВАЛЬНА ВІДОМІСТЬ
боєприпасів у тирі
Додаток 12
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 1 розділу V)
АКТ
списання боєприпасів
Додаток 13
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 4 розділу VI)
ОПИС ЗБРОЇ,
що зберігається в сейфі
Додаток 14
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 4 розділу VI)
ЯРЛИК
для сейфів, шаф, металевих ящиків зі зброєю
Додаток 15
до Інструкції про порядок придбання,
перевезення, зберігання, обліку
та використання вогнепальної зброї
і боєприпасів до неї та спеціальних
засобів самооборони відомчою
воєнізованою охороною
Міністерства енергетики України
(пункт 2 розділу VI)
ОПИС
майна, що знаходиться в кімнаті для зберігання зброї і боєприпасів