• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням та Типового плану сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, План, Сертифікат, Форма типового документа, Заява, Порядок від 12.08.2024 № 2572
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, План, Сертифікат, Форма типового документа, Заява, Порядок
  • Дата: 12.08.2024
  • Номер: 2572
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, План, Сертифікат, Форма типового документа, Заява, Порядок
  • Дата: 12.08.2024
  • Номер: 2572
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.08.2024 м. Київ № 2572
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
13 вересня 2024 р. за № 1380/42725
Про затвердження Порядку сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням та Типового плану сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням
Відповідно до частини дванадцятої статті 23 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням;
Типовий план сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів і продовольчої безпеки у встановленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію одночасно з введенням в дію Закону України від 01 грудня 2022 року № 2800-IX "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов'язків.
 

Виконуючий обов'язки Міністра

Тарас ВИСОЦЬКИЙ

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економіки України

Юлія СВИРИДЕНКО

Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів

Сергій ТКАЧУК

В. о. Голови державної служби України
з питань геодезії, картографії та кадастру

Дмитро МАКАРЕНКО

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
12 серпня 2024 року № 2572
Порядок
сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням
1. Цей Порядок визначає механізм сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням (далі - спиртний напій) та видачі сертифіката на відповідність такого спиртного напою специфікації (далі - сертифікат).
У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", "Про правову охорону географічних зазначень".
2. Виробник спиртного напою перед його введенням в обіг зобов'язаний укласти договір з органом сертифікації, акредитованим і внесеним до Реєстру органів сертифікації у сфері географічних зазначень, та пройти сертифікацію виробленого спиртного напою для підтвердження його відповідності специфікації.
Оплата послуг з проведення сертифікації спиртного напою здійснюється на договірних засадах.
3. Порядок проведення сертифікації спиртного напою передбачає:
подання до органу сертифікації заяви на проведення сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням (далі - заява) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
розгляд органом сертифікації заяви та наданих документів;
затвердження контрольного плану сертифікації спиртного напою (далі - контрольний план);
укладення договору про проведення сертифікації у сфері географічних зазначень спиртних напоїв (далі - договір) за формою, що представлена на вебсторінці органу сертифікації;
проведення сертифікації відповідно до контрольного плану шляхом здійснення первісної або періодичної перевірки;
прийняття вмотивованого рішення про видачу сертифіката або про відмову у його видачі;
видачу сертифіката (у разі прийняття рішення про видачу сертифіката);
зупинення дії або скасування сертифіката (за потреби).
4. Для проведення сертифікації спиртного напою виробник спиртного напою або його представник надсилає органу сертифікації заяву за допомогою засобів поштового зв'язку або шляхом направлення електронною поштою.
Заява, що подається в електронній формі, повинна відповідати вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
5. Орган сертифікації розглядає подану заяву у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дня її надходження, та у разі відповідності її формі, наведеній в додатку 1 до цього Порядку, надсилає виробнику спиртного напою повідомлення із пропозицією укласти договір та проект договору.
У разі якщо заява не відповідає формі, наведеній в додатку 1 до цього Порядку, орган сертифікації приймає рішення про залишення заяви без руху. Протягом трьох робочих днів з дня отримання такої заяви орган сертифікації надсилає виробнику спиртного напою або його представнику письмове повідомлення про залишення заяви без руху, в якому зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк їх усунення, а також способи, порядок та строк оскарження рішення про залишення заяви без руху, за допомогою засобів поштового зв'язку або шляхом направлення електронною поштою, а в разі особистого звернення із заявою - негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення виробнику спиртного напою або його представнику. У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений органом сертифікації, заява вважається поданою в день її первинного подання.
6. Протягом п'яти днів з дня укладення договору орган сертифікації надсилає Мінагрополітики інформацію про виробників спиртних напоїв, з якими укладено договір.
7. Протягом тридцяти днів з дня укладення договору орган сертифікації на основі Типового плану сертифікації спиртного напою із зареєстрованим географічним зазначенням, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 серпня 2024 року № 2572, розробляє та затверджує контрольний план сертифікації спиртного напою.
8. Контрольний план передбачає періодичність, тривалість, об'єкти, методи та засоби, що застосовуються у процесі сертифікації.
Періодичність проведення сертифікації визначається органом сертифікації з урахуванням того, що періодичні перевірки здійснюються не рідше одного разу на п'ять років (для виробників спиртного напою, які входять до складу об'єднання, що має право на реєстрацію географічного зазначення), та не частіше одного разу на два роки (для інших виробників).
Тривалість перевірки визначається органом сертифікації таким чином, щоб забезпечити охоплення всіх етапів виробництва спиртного напою. За потреби, перевірка може здійснюватися в декілька етапів, кожен з яких не може перевищувати тридцяти днів поспіль.
Об'єктами перевірок є виробник спиртного напою, географічне місце виробництва спиртного напою, сировина для виробництва спиртного напою, склад спиртного напою, способи виробництва спиртного напою, фізичні та хімічні характеристики спиртного напою, органолептичні характеристики спиртного напою, особливі якості чи інші характеристики спиртного напою (за наявності).
При здійсненні перевірок орган сертифікації застосовує документальний, візуальний, лабораторний та сенсорний методи.
При здійсненні первісної перевірки спиртного напою застосування лабораторного та сенсорного методів для визначення складу спиртного напою, фізичних та хімічних, органолептичних характеристик спиртного напою, особливих якостей чи інших характеристик спиртного напою (за наявності) є обов'язковим.
Для застосування лабораторного та сенсорного методів обов'язковим є відбір зразків спиртного напою. Такі зразки відбираються у присутності виробника спиртного напою або його представника та уповноваженої особи органу сертифікації в трьох примірниках, перший з яких використовується для здійснення перевірки, другий - зберігається як контрольний у виробника, третій - в органі сертифікації.
При відборі зразки опломбовуються уповноваженою особою органу сертифікації та виробником спиртного напою або його представником. Зразок, який використовується для здійснення перевірки, розпломбовується уповноваженою особою органу сертифікації на здійснення перевірки, особою (працівником акредитованої незалежної лабораторії, сенсорним оцінювачем тощо) безпосередньо перед здійсненням досліджень в присутності виробника спиртного напою або його представника та уповноваженої особи органу сертифікації, відомості про що вносяться до протоколу досліджень.
Засоби, що застосовуються у процесі сертифікації, визначає орган сертифікації з урахуванням ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019 Оцінка відповідності. Вимоги до органів з сертифікації продукції, процесів та послуг.
9. На підставі контрольного плану органом сертифікації проводиться первісна перевірка шляхом обов'язкової виїзної перевірки.
Первісна перевірка розпочинається органом сертифікації протягом 30 календарних днів з дня затвердження контрольного плану.
10. За результатами первісної перевірки орган сертифікації визначає дату наступної періодичної перевірки, про що письмово повідомляє виробника спиртного напою.
11. Під час здійснення періодичної перевірки орган сертифікації може вносити до контрольного плану зміни, які передбачають зміну періодичності, тривалості, об'єктів, методів та засобів, що застосовуються в процесі сертифікації. Про внесення таких змін орган сертифікації повідомляє виробника спиртного напою протягом п'яти робочих днів з наступного дня після їх внесення.
12. В ході перевірки встановлюється відповідність спиртного напою специфікації або наявність невідповідностей та їх ступінь (значний, незначний). Невідповідність вважається незначною, якщо склад спиртного напою, фізичні, хімічні, органолептичні характеристики, особливі якості чи інші характеристики спиртного напою не змінюються. Всі інші невідповідності вважаються значними і потребують вжиття заходів для їх усунення.
Орган сертифікації встановлює виробнику строк для вжиття заходів з усунення невідповідностей, якими можуть бути: зміна етикетки спиртного напою із виключенням з неї зареєстрованого географічного зазначення; вилучення (відкликання) партії спиртного напою з обігу; здійснення додаткових заходів при виробництві спиртного напою (контроль надходження сировини, витримка тощо); внесення змін до специфікації спиртного напою в частині меж географічного місця тощо.
13. У разі виявлення невідповідності спиртного напою специфікації орган сертифікації має право ініціювати проведення періодичної перевірки достроково.
14. Про здійснення заходів з усунення невідповідностей виробник спиртного напою інформує орган сертифікації протягом п'яти днів після закінчення строку, встановленого для здійснення таких заходів.
15. В ході здійснення перевірок орган сертифікації враховує заходи самоконтролю відповідності спиртного напою виробником спиртного напою та контролю об'єднанням, що має право на реєстрацію відповідного географічного зазначення спиртного напою, та їх результати.
16. За результатами проведеної сертифікації орган сертифікації ухвалює вмотивоване рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката.
Рішення про видачу сертифіката приймається органом сертифікації у разі відповідності спиртного напою специфікації, якщо здійснено перевірку таких об'єктів: географічне місце виробництва спиртного напою, склад спиртного напою, фізичні та хімічні, органолептичні характеристики спиртного напою, особливі якості чи інші характеристики спиртного напою (за наявності).
17. Рішення про видачу або про відмову у видачі сертифіката надсилається виробнику спиртного напою способом, який він обрав у заяві, не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття.
18. На підставі рішення про видачу сертифіката орган сертифікації видає сертифікат за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.
19. Сертифікат складається українською та англійською мовами.
20. Строк дії сертифіката визначається органом сертифікації, але не може становити менше двох та більше п'яти років.
21. Не пізніше ніж за два місяці до завершення дії сертифіката виробник спиртного напою повідомляє орган сертифікації про намір проходити наступну сертифікацію, яка здійснюється шляхом проведення періодичних перевірок.
22. Рішення про відмову у видачі сертифіката приймається у разі:
1) встановлення за результатами перевірки невідповідності спиртного напою специфікації, що не може бути усунута;
2) виявлення недостовірності відомостей, поданих на підтвердження відповідності спиртного напою специфікації.
23. Орган сертифікації має право зупинити дію або скасувати сертифікат.
24. У разі надходження від Держпродспоживслужби повідомлення про порушення виробником спиртного напою законодавства у сфері географічних зазначень спиртних напоїв орган сертифікації не пізніше трьох робочих днів з дня отримання цього повідомлення зупиняє дію сертифіката.
25. Якщо виробник спиртного напою усунув порушення, що призвели до зупинення дії сертифіката, орган сертифікації на підставі повідомлення Держпродспоживслужби про усунення порушень протягом десяти днів з дня отримання повідомлення приймає рішення про поновлення дії сертифіката.
26. Скасування сертифікатів здійснюється органом сертифікації за наявності підстав, визначених частиною дев'ятою статті 23 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
27. Про зупинення дії сертифіката, його поновлення та скасування орган сертифікації інформує виробника спиртного напою протягом трьох робочих днів з дня ухвалення відповідного рішення за допомогою засобів поштового зв'язку або шляхом направлення електронною поштою.
28. Орган сертифікації зберігає копії сертифікатів та рішень про видачу або відмову у видачі сертифіката, зупинення дії сертифіката, поновлення дії та скасування сертифікатів протягом п'яти років з дати їх видачі або ухвалення відповідного рішення.
29. Про видачу, зупинення дії, поновлення дії та скасування сертифікатів орган сертифікації інформує Мінагрополітики та Держпродспоживслужбу протягом п'яти днів з дня ухвалення відповідного рішення.
30. У разі втрати оригіналу сертифіката виробник спиртного напою або його представник звертається до органу сертифікації із заявою про видачу дубліката сертифіката за допомогою засобів поштового зв'язку або шляхом направлення електронною поштою.
31. Орган сертифікації протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви приймає рішення про видачу дубліката сертифіката з відповідною позначкою "дублікат", про що направляє повідомлення виробнику спиртного напою за допомогою засобів поштового зв'язку або шляхом направлення електронною поштою протягом трьох робочих днів з дня прийняття такого рішення.
Строк дії дубліката сертифіката повинен відповідати строку дії оригіналу сертифіката. Видача дубліката припиняє дію оригіналу сертифіката.
Видача дубліката здійснюється на безоплатній основі.
32. У разі виникнення будь-яких змін у відомостях, наданих органу сертифікації, виробник спиртного напою не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів інформує орган сертифікації про такі зміни у спосіб, визначений договором.
33. Інформація про виробників спиртних напоїв, які одержали сертифікати, розміщується у відкритому доступі на вебсайті органу сертифікації та повинна містити всі відомості, щодо якого географічного зазначення спиртного напою видано сертифікат та строк дії сертифіката.
34. Органи сертифікації з метою належного виконання обов'язків щодо проведення сертифікації спиртних напоїв за допомогою засобів поштового зв'язку або шляхом направлення електронною поштою обмінюються інформацією щодо виробників спиртних напоїв.
35. У разі зміни виробником спиртного напою органу сертифікації попередній орган сертифікації передає за актом приймання-передачі документацію стосовно проведеної сертифікації новому органові сертифікації.
36. У разі розірвання договору з виробником спиртного напою орган сертифікації протягом п'яти робочих днів повідомляє про це Мінагрополітики та Держпродспоживслужбу.
 

Директор Департаменту державної
політики у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів
і продовольчої безпеки

Андрій ПИВОВАРОВ
 
Додатки