• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Сертифікат, Форма, Порядок від 26.07.2024 № 2252
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Сертифікат, Форма, Порядок
  • Дата: 26.07.2024
  • Номер: 2252
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Сертифікат, Форма, Порядок
  • Дата: 26.07.2024
  • Номер: 2252
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.07.2024 м. Київ № 2252
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
13 вересня 2024 р. за № 1378/42723
Про затвердження Порядку видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами
Відповідно до пункту 11 частини першої статті 7, частини восьмої статті 60 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", пунктів 1, 2 Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 228-р, та пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами, що додається.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів і продовольчої безпеки в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності через три місяці з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України згідно з розподілом обов'язків.
 

Виконуючий обов'язки Міністра

Тарас ВИСОЦЬКИЙ

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

Виконуючий обов'язки Голови
Державної служби України з
питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів

Андрій КРЕЙТОР

Виконувач обов'язків
Міністра економіки України

Тарас КАЧКА
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
26 липня 2024 року № 2252
Порядок
видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами та вимоги до їх заповнення.
2. Терміни у цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" та "Про адміністративну процедуру".
3. До міжнародних сертифікатів належать, зокрема:
міжнародний сертифікат для вантажів з харчовими продуктами нетваринного походження;
міжнародний сертифікат для вантажів з харчовими продуктами тваринного походження або з композитними продуктами;
передекспортний міжнародний сертифікат для вантажів з харчовими продуктами (далі - передекспортний сертифікат).
4. Вантажі з харчовими продуктами, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України, при переміщенні через митний кордон України супроводжуються оригіналами міжнародних сертифікатів або інших документів, якщо такі документи вимагаються країною призначення.
5. Міжнародні сертифікати або інші документи оформляються у паперовій та/або електронній формі.
Електронна сертифікація здійснюється з урахуванням рекомендацій, визначених міжнародними організаціями, законодавством Європейського Союзу та/або країни призначення.
Видача та обіг міжнародних сертифікатів та інших документів в електронній формі здійснюються з урахуванням вимог, визначених Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Законом України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
6. Міжнародні сертифікати та інші документи видають державні інспектори, державні ветеринарні інспектори або уповноважені особи.
Міжнародні сертифікати та інші документи, які вимагаються країною призначення щодо вантажів з рибними продуктами, видають державні інспектори, державні ветеринарні інспектори, капітани рибоморозильних чи рибопромислових суден, які плавають під Державним прапором України, або інші уповноважені особи.
7. Повноваження на видачу міжнародних сертифікатів та інших документів надаються особам, зазначеним в пункті 6 цього розділу (далі - особи, уповноважені на видачу міжнародних сертифікатів), за умови відсутності у них конфлікту інтересів та успішного проходження навчання щодо правил видачі міжнародних сертифікатів, які засвідчуються сертифікатом, виданим Держпродспоживслужбою відповідно до законодавства.
Рішення про надання повноваження на видачу міжнародних сертифікатів та інших документів оформляється наказом територіального органу Держпродспоживслужби (далі - територіальний орган).
Територіальний орган веде облік осіб, уповноважених на видачу міжнародних сертифікатів, та оприлюднює його на своєму офіційному вебсайті.
Держпродспоживслужба забезпечує узагальнення переліку осіб, уповноважених на видачу міжнародних сертифікатів, та його оприлюднення на своєму офіційному вебсайті.
8. При видачі міжнародних сертифікатів та інших документів особами, уповноваженими на видачу міжнародних сертифікатів, засвідчується лише та інформація, що базується на основі безпосереднього знання актуальних фактів та даних, які:
є результатом позапланового заходу державного контролю, який здійснюється за зверненням оператора ринку з метою встановлення відповідності вантажів з харчовими продуктами вимогам країни призначення, якщо такі вимоги доведені до Держпродспоживслужби та/або містяться у передекспортних міжнародних сертифікатах, виданих Держпродспоживслужбою;
документально підтверджені іншими особами, які уповноважені Держпродспоживслужбою та діють під її наглядом, за умови що такі факти та дані можна перевірити;
є результатом застосування операторами ринку власних систем і процедур, зокрема, що базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках і використовуються у сукупності з результатами планового заходу державного контролю.
9. Видача міжнародних сертифікатів та інших документів для вантажів з харчовими продуктами, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України, здійснюється виключно за заявою оператора ринку до територіального органу або особи, уповноваженої на видачу міжнародних сертифікатів.
Заява складається відповідно до статті 40 Закону України "Про адміністративну процедуру" із зазначенням інформації, передбаченої пунктом 1 розділу II цього Порядку та/або визначеної відповідною формою міжнародного сертифіката. До заяви додаються документи та/або їх копії, згідно з пунктом 2 розділу II цього Порядку.
Заява в письмовій формі може бути подана шляхом особистого звернення оператора ринку або через уповноважену ним особу, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) (за наявності технічної можливості).
У разі подання заяви засобами Порталу Дія, така заява подається у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, з урахуванням відомостей, визначених в абзаці другому цього пункту. Відомості, що містяться в державних електронних інформаційних ресурсах, отримуються / підтверджуються шляхом електронної інформаційної взаємодії. У разі відсутності / непідтвердження даних у державних інформаційних ресурсах засобами Порталу Дія до заяви додаються скановані копії, фотокопії засвідчених підписом суб'єкта звернення документів згідно з пунктом 2 розділу II цього Порядку.
Заява, що подається в електронній формі, повинна відповідати вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Заява реєструється територіальним органом в день її надходження відповідно до вимог статті 42 Закону України "Про адміністративну процедуру".
У разі невідповідності заяви вимогам, встановленим Законом України "Про адміністративну процедуру", а також цим Порядком посадова особа територіального органу, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення заяви без руху відповідно до статті 43 Закону України "Про адміністративну процедуру".
Достовірність інформації, наведеної в заяві, забезпечує оператор ринку.
10. Адміністративне провадження у справі щодо видачі міжнародних сертифікатів або інших документів для вантажів з харчовими продуктами, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України, розпочинається з дня отримання заяви територіальним органом або особою, уповноваженою на видачу міжнародних сертифікатів, і здійснюється відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та цього Порядку.
Видача міжнародних сертифікатів або інших документів для вантажів з харчовими продуктами, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України, здійснюється протягом одного робочого дня з дня звернення оператора ринку, крім випадку, якщо в країні призначення вантажу вимагають проведення лабораторних досліджень (випробувань) перед відправленням зазначеного вантажу. У такому разі та за відсутності результатів лабораторних досліджень (випробувань) строк видачі міжнародного сертифіката або іншого документа може бути продовжено до дня отримання результатів зазначених лабораторних досліджень (випробувань).
У разі відсутності інформації щодо вимог країни призначення стосовно лабораторних досліджень (випробувань), міжнародні сертифікати або інші документи видаються з урахуванням результатів лабораторних досліджень (випробувань) проведених в рамках державного контролю та/або в рамках верифікації оператором ринку процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).
11. Підставами для відмови у видачі міжнародних сертифікатів або інших документів є:
відсутність у заяві про видачу міжнародного сертифіката або інших документів інформації, що вимагається цим Порядком, та/або виявлення недостовірних відомостей щодо заявника, найменування форми міжнародного сертифіката, яку оператор ринку планує отримати, інформації щодо спеціальних вимог, встановлених компетентним органом країни призначення вантажу (за наявності), за умови, що оператору ринку надано можливість усунути недоліки, зазначені у повідомленні про залишення заяви без руху, але оператор ринку їх не усунув;
неможливість безпосереднього огляду вантажу з харчовими продуктами;
встановлення за результатами заходу державного контролю невідповідності вантажу з харчовими продуктами вимогам країни призначення.
У рішенні про відмову у видачі міжнародного сертифіката або інших документів обов'язково зазначаються підстава для відмови та опис обставин, що підтверджують наявність такої підстави.
12. Міжнародні сертифікати або інші документи для вантажів з харчовими продуктами видаються за формою, узгодженою Держпродспоживслужбою та компетентним органом країни призначення (далі - узгоджена форма міжнародного сертифіката), або за формою, встановленою країною призначення.
У випадках, якщо узгоджена форма міжнародного сертифіката відсутня або країною призначення не встановлено форму міжнародного сертифіката, міжнародні сертифікати видаються за формами, наведеними у додатках 1 - 15 до цього Порядку.
На вантаж з харчовими продуктами, щодо якого на дату відправлення з потужності походження не визначена країна призначення та/або невідомий кінцевий транспортний засіб, яким він буде транспортуватися, видається передекспортний сертифікат.
У разі наявності узгоджених форм міжнародних сертифікатів або форм міжнародних сертифікатів, встановлених країною призначення, передекспортні сертифікати за змістом повинні відповідати цим формам.
У випадках, якщо узгоджена форма міжнародного сертифіката відсутня або країною призначення не встановлено форму міжнародного сертифіката, передекспортні сертифікати за змістом повинні відповідати формам, наведеним у додатках 1 - 15 до цього Порядку.
Міжнародні сертифікати повинні:
мати унікальний ідентифікаційний номер;
бути автентичними та точними;
давати змогу ідентифікувати особу, яка підписала їх, та дату видачі;
давати змогу легко перевіряти зв'язок між міжнародним сертифікатом, органом, що його видав, вантажем зазначеним в міжнародному сертифікаті.
Міжнародні сертифікати та інші документи для вантажів з харчовими продуктами мають бути підписані особою, уповноваженою на видачу міжнародних сертифікатів, та засвідчені офіційною печаткою органу чи установи. Колір підпису та печатки має відрізнятися від кольору іншого тексту міжнародного сертифіката
Особа, уповноважена на видачу міжнародних сертифікатів, не повинна підписувати пусті або не повністю заповнені міжнародні сертифікати.
Держпродспоживслужба у встановленому законодавством порядку вживає належні заходи для запобігання видачі фальшивих або недостовірних міжнародних сертифікатів або зловживання міжнародними сертифікатами.
13. Міжнародні сертифікати або інші документи для вантажів, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України, заповнюють українською мовою та/або англійською мовою, або мовою країни призначення / транзиту (за необхідності).
Міжнародний сертифікат має бути складеним одним із таких способів:
на одному аркуші паперу;
на двох або більше сторінках, що є частиною єдиного та неподільного документа;
на двох або більше сторінках, нумерація яких відображає їх належність до певної послідовності (наприклад, сторінка 2 із 4 сторінок).
Якщо міжнародний сертифікат складається з двох або більше сторінок, які не є частиною єдиного та неподільного документа, унікальний ідентифікаційний номер зазначається на кожній з цих сторінок. У такому випадку кожна сторінка повинна бути підписана особою, уповноваженою на видачу міжнародних сертифікатів, та засвідчена офіційною печаткою органу чи установи.
Під час заповнення міжнародних сертифікатів особа, уповноважена на видачу міжнародних сертифікатів, видаляє твердження / підтвердження виконання вимог, які не відповідають та/або не застосовуються до вантажу(ів).
Особа, уповноважена на видачу міжнародних сертифікатів, робить копію міжнародного сертифіката, який було видано в паперовій формі, на якій оператор ринку ставить відмітку про його отримання та засвідчує це особистим підписом. Копія міжнародного сертифіката зберігається протягом 3-х років з дати видачі в органі або установі, що його видала.
Після спливу строків зберігання копії знищуються, про що складається відповідний акт.
14. Видачу міжнародних / передекспортних сертифікатів або інших документів реєструють в електронній або паперовій формі у журналах, де зазначається дата видачі сертифіката, кому і на який вантаж з харчовими продуктами його видано, кількість вантажу, сума отриманих коштів та підпис особи, що його видала.
Журнали в паперовій формі повинні бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та засвідчені підписом керівника органу чи установи, що відповідає за їх видачу і зберігання.
15. Міжнародні сертифікати або інші документи можуть видаватись з використанням інформаційно-комунікаційної системи Держпродспоживслужби та/або системи Traces NT.
Кожний міжнародний сертифікат або інший документ, виданий з використанням інформаційно-комунікаційної системи Держпродспоживслужби та/або системи Traces NT має унікальний ідентифікаційний номер, що присвоюється системою.
16. Видача міжнародних сертифікатів та/або інших документів здійснюється на платній основі відповідно до частини сьомої статті 60 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
II. Видача міжнародних сертифікатів для вантажів з харчовими продуктами нетваринного, тваринного походження та композитними продуктами
1. У заяві оператора ринку або уповноваженої ним особи про видачу міжнародного сертифіката зазначається така інформація:
1) найменування форми міжнародного сертифіката, яку оператор ринку планує отримати;
2) найменування / прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), код згідно з ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган), адреса електронної пошти, номер телефону виробника;
3) найменування / прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), код згідно з ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган), адреса електронної пошти, номер телефону відправника вантажу;
4) найменування країни призначення, до якої планується експорт харчових продуктів, отримувача / імпортера;
5) опис вантажу харчових продуктів (найменування та кількість, код згідно з УКТ ЗЕД) та інша інформація, передбачена відповідною формою міжнародного сертифіката;
6) інформація щодо спеціальних вимог, встановлених компетентним органом країни призначення вантажу (за наявності). Якщо такі спеціальні вимоги невідомі оператору ринку, про це зазначається у зверненні (заяві).
2. До заяви додаються такі документи:
1) копія зовнішньоекономічного договору (контракту);
2) копії документів, що засвідчують відповідність вантажу вимогам країни призначення (наприклад, результати заходів державного контролю або результати лабораторних досліджень (випробувань) акредитованих лабораторій);
3) транспортні документи та інші документи, які передбачені вимогами країни-імпортера;
4) копії документів, що засвідчують наявність спеціальних вимог, встановлених компетентним органом країни призначення вантажу (у разі наявності);
5) копія передекспортного сертифіката (у разі його наявності), завірена підписом заявника із зазначенням дати такого засвідчення;
6) документ (його копія), що підтверджує внесення плати за видачу міжнародного сертифіката.
3. Інформація та документи, зазначені в пунктах 1, 2 цього розділу, надаються при оформленні першої партії вантажу, вказаному у відповідному зовнішньоекономічному договорі (контракті), а в подальшому - у разі зміни інформації та даних в документах.
4. У разі якщо на потужності з виробництва харчового продукту, призначеного для експорту, або на потужності, звідки планується його відправлення, планові заходи державного контролю не проводилися з періодичністю, визначеною законодавством, то оператор ринку або уповноважена ним особа звертається із письмовою заявою щодо проведення позапланового заходу державного контролю до територіального органу за місцем розташування відповідної потужності згідно з пунктом 8 розділу I цього Порядку.
За умови, що на потужності з виробництва харчового продукту здійснюється постійний державний контроль уповноваженими відповідно до законодавства особами, позаплановий захід державного контролю з метою видачі міжнародного сертифіката проводиться виключно щодо вантажу, шляхом його огляду та підтвердження відповідності вимогам країни призначення та/або законодавству України.
5. Особа, уповноважена на видачу міжнародних сертифікатів, на підставі наданої в заяві інформації та документів зазначених в пункті 2 цього розділу, безпосереднього огляду вантажу з харчовими продуктами та з урахуванням вимог пункту 8 розділу I цього Порядку видає міжнародний сертифікат.
III. Видача передекспортних сертифікатів
1. Передекспортний сертифікат на вантаж з харчовими продуктами може бути виданий в таких випадках:
якщо на дату відправлення з потужності походження не визначена країна призначення;
якщо невідомий кінцевий транспортний засіб.
2. У заяві оператора ринку або уповноваженої ним особи про видачу передекспортного сертифіката має міститися інформація, зазначена у пункті 1 розділу II цього Порядку, за виключенням найменування країни призначення, до якої планується експорт харчових продуктів, та/або відомостей про транспортний засіб, якщо вони ще не визначені оператором ринку.
3. До заяви додаються документи, зазначені у пункті 2 розділу II цього Порядку, за їх наявності.
4. Інформація та документи, зазначені в пунктах 2, 3 цього розділу, надаються при оформленні першої партії вантажу, а в подальшому - у разі зміни інформації та даних в документах.
5. Планові та позапланові заходи державного контролю для отримання оператором ринку передекспортного сертифіката здійснюються в порядку, встановленому пунктом 4 розділу II цього Порядку.
6. Особа, уповноважена на видачу міжнародних сертифікатів, на підставі наданої в заяві інформації та документів зазначених в пункті 3 цього розділу, безпосереднього огляду вантажу з харчовими продуктами та з урахуванням вимог пункту 8 розділу I цього Порядку видає передекспортний сертифікат.
IV. Заміна (переоформлення) міжнародних сертифікатів або інших документів
1. Заміна (переоформлення) міжнародного або передекспортного сертифіката або іншого документа здійснюється за заявою оператора ринку відповідно до пункту 9 розділу I цього Порядку шляхом видачі нового міжнародного / передекспортного сертифіката із одночасним анулюванням раніше виданого виключно з таких підстав:
1) у разі допущення технічної помилки (граматичної описки, друкарської, арифметичної чи іншої помилки) у раніше виданому міжнародному / передекспортному сертифікаті або іншому документі;
2) у разі якщо раніше виданий міжнародний / передекспортний сертифікат або інший документ були пошкоджені або втрачені;
3) у разі зміни інформації, актуальної на дату видачі міжнародного сертифіката / передекспортного сертифіката або іншого документа, з причин незалежних від особи, що його видала, якщо така зміна надалі унеможливлює його використання, крім зміни інформації щодо ідентифікації вантажу, його простежуваності та гарантій, зазначених в первинному документі.
2. У заяві на заміну міжнародного сертифіката або іншого документа оператор ринку зазначає одну із підстав, зазначених в пункті 1 цього розділу, для його заміни, номер та дату видачі міжнародного сертифіката або іншого документа, який анулюється.
3. До заяви додаються:
оригінал міжнародного або передекспортного сертифіката або іншого документа (за наявності);
документи зазначені у пункті 2 розділу II цього Порядку, якщо інформація вказана в них стала підставою для заміни міжнародного / передекспортного сертифіката або іншого документа.
4. Видача нового міжнародного сертифіката або іншого документа за умов необхідності внесення до нього змін, в частині зміни інформації про отримувача вантажу, імпортера здійснюється за наявності документів, що підтверджують таку необхідність, про яку особі уповноваженій на видачу міжнародних сертифікатів попередньо не було відомо.
У разі зміни пункту перетину кордону країни призначення новий міжнародний сертифікат видається на підставі заяви оператора ринку із зазначенням підстав такої зміни.
Зміни не можуть бути пов'язаними з інформацією про зміну заявника.
5. Видача нового міжнародного або передекспортного сертифіката або іншого документа за умов пошкодження або втрати попередньо виданого документа, супроводжується повним дублюванням інформації, яка була зазначена у пошкодженому або втраченому документі.
6. Міжнародному або передекспортному сертифікату або іншому документу, який замінює попередньо виданий, присвоюється унікальний ідентифікаційний номер та зазначаються поточна дата його видачі, а також унікальний ідентифікаційний номер та дата попередньо виданого міжнародного або передекспортного сертифіката і ставиться відмітка "Заміна".
7. Міжнародний або передекспортний сертифікат або інший документ, який було замінено на новий, анульовується із зазначенням про це в інформаційно-комунікаційній системі Держпродспоживслужби та/або системі Traces NT.
 

Директор Департаменту
державної політики у сфері
санітарних та фітосанітарних
заходів і продовольчої безпеки

Андрій ПИВОВАРОВ
 
Додатки
до Порядку видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами