• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Держспецтрансслужбі (Форми Нзв-5, Нзв-1, НПВзв, Пзв-5, Нзв-2, Нзв-9, Пзв-3, Пзв-4)

Міністерство транспорту та звязку України  | Наказ, Записка, Протокол, Припис, Повідомлення, Картка, Акт, Форма типового документа, Форма, Порядок від 07.12.2009 № 1264 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України
  • Тип: Наказ, Записка, Протокол, Припис, Повідомлення, Картка, Акт, Форма типового документа, Форма, Порядок
  • Дата: 07.12.2009
  • Номер: 1264
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України
  • Тип: Наказ, Записка, Протокол, Припис, Повідомлення, Картка, Акт, Форма типового документа, Форма, Порядок
  • Дата: 07.12.2009
  • Номер: 1264
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
07.12.2009 N 1264
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 грудня 2009 р.
за N 1275/17291
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства інфраструктури N 638 від 26.11.2021 )
Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Держспецтрансслужбі
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства інфраструктури N 386 від 19.09.2011 N 890 від 08.11.2013 )
Відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з метою врегулювання порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань, які сталися з особовим складом Держспецтрансслужби під час виконання ним обов'язків військової служби, а також аварій, що сталися на об'єктах Держспецтрансслужби, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Держспецтрансслужбі, що додається.
2. Адміністрації Держспецтрансслужби (Мальков М.І.):
2.1. Організувати подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
2.2. Забезпечити розміщення цього наказу на веб-сайті Міністерства транспорту та зв'язку України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший заступник Міністра Василь ШевченкоПОГОДЖЕНО:Міністр охорониздоров'я України В.КнязевичГолова Державногокомітету Україниз промислової безпеки,охорони праціта гірничого нагляду С.СторчакПерший заступник керівника СПОФедерації професійних спілокУкраїни Г.В.Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту та зв'язку
України
07.12.2009 N 1264
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 грудня 2009 р.
за N 1275/17291
ПОРЯДОК
розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Держспецтрансслужбі
( У тексті Порядку слова "завідувач", "сектор безпеки життєдіяльності" та "підрозділ безпеки життєдіяльності", "медичний відділ" у всіх відмінках замінено відповідно словами "керівник", "орган держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби", "медичний підрозділ Адміністрації Держспецтрансслужби" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
I. Загальні положення
1.1. Цей Порядок визначає процедуру розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Держспецтрансслужбі.
1.2. Дія цього Порядку поширюється на військовослужбовців та військовозобов'язаних, які призвані на збори (далі - військовослужбовці), структурних підрозділів Адміністрації, об'єднаних загонів, загонів, окремих загонів, підрозділів охорони, органів забезпечення, навчальних центрів, закладів, підприємств та установ Державної спеціальної служби транспорту (далі - підрозділи Держспецтрансслужби) під час виконання ними обов'язків військової служби.
( Пункт 1.2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 386 від 19.09.2011 )
1.3. Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань, що сталися з державними службовцями та працівниками, з якими укладено трудовий договір (контракт) (далі - працівники), під час виконання ними трудових обов'язків, а також групових нещасних випадків, унаслідок яких одночасно отримали травми або загинули працівники, проводяться згідно з Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року N 1232.
( Пункт 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
1.4. Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, стажистами, клінічними ординаторами, аспірантами, докторантами під час навчально-виховного процесу, визначається Міністерством освіти і науки України за погодженням з відповідним профспілковим органом.
( Пункт 1.4 розділу I в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
1.5. Розслідування та облік нещасних випадків, що сталися із працівниками не під час виконання ними трудових обов'язків, проводяться згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року N 270.
( Пункт 1.5 розділу I в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
II. Розслідування та облік нещасних випадків
2.1. Розслідуванню підлягає раптове погіршення стану здоров'я військовослужбовця, одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання теплового удару, опіку, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, що призвели до втрати військовослужбовцем працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу строком не менше ніж на один робочий день, у разі зникнення військовослужбовця або його смерті під час виконання своїх службових обов'язків (далі - нещасні випадки).
До гострих професійних захворювань і гострих професійних отруєнь належать випадки, що сталися після одноразового (протягом не більше однієї доби) впливу небезпечних факторів та шкідливих речовин.
Гострі професійні захворювання спричиняються дією хімічних речовин, неіонізуючих та іонізуючих випромінювань, значним фізичним навантаженням і перенапруженням окремих органів і систем людини. До них належать також інфекційні, паразитарні, алергічні захворювання.
Гострі професійні отруєння спричиняються в основному шкідливими речовинами гостроспрямованої дії.
2.2. Про кожний нещасний випадок потерпілий, військовослужбовець чи працівник, який його виявив або був свідком випадку, повинен негайно повідомити керівника робіт, безпосереднього або іншого прямого начальника потерпілого і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому.
2.3. Нещасний випадок, про який своєчасно не було повідомлено безпосереднього начальника (керівника) потерпілого чи посадову особу відповідного підрозділу Держспецтрансслужби або внаслідок якого втрата працездатності настала не одразу, розслідується і береться на облік згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси (незалежно від часу, коли стався випадок).
2.4. Начальник (керівник) або посадова особа, яка отримала повідомлення про нещасний випадок, зобов'язані:
а) організувати надання необхідної медичної допомоги потерпілому та забезпечити, за потреби, його негайну доставку до медичного закладу;
б) повідомити за підпорядкованістю про те, що сталося, начальника (керівника) відповідного підрозділу Держспецтрансслужби, орган державного нагляду за охороною праці Держспецтрансслужби (далі - орган держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби) та підрозділ Адміністрації Держспецтрансслужби, до компетенції якого віднесені питання медичного забезпечення особового складу (далі - медичний підрозділ Адміністрації Держспецтрансслужби). У разі якщо потерпілий є військовослужбовцем іншого підрозділу Держспецтрансслужби, слід повідомити начальника (керівника) цього підрозділу;
( Підпункт "б" пункту 2.4 розділу II в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
в) до прибуття комісії з розслідування (комісії зі спеціального розслідування) нещасного випадку необхідно зберегти обстановку на робочому місці та устаткування в такому стані, у якому вони були на момент нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю особового складу і не призведе до більш тяжких наслідків), а також вжити заходів до недопущення подібних випадків.
2.5. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби після отримання повідомлення про нещасний випадок, крім випадків зі смертельними наслідками та групових випадків, наказом призначає комісію з розслідування нещасного випадку (далі - комісія) у складі не менше трьох осіб та організовує розслідування.
( Пункт 2.5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
2.6. До складу комісії входять один із заступників начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби (голова комісії), керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку начальником (керівником) підрозділу Держспецтрансслужби покладено виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці, безпосередній або прямий начальник підрозділу, де проходить службу потерпілий, керівник (спеціаліст) медичної служби.
( Абзац перший пункту 2.6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
Потерпілий або особа, яка представляє його інтереси, не входять до складу комісії, але має право брати участь у її засіданнях, висловлювати свої пропозиції, давати відповідні пояснення, у тому числі викладати в усній і письмовій формі особисту думку щодо обставин і причин нещасного випадку та одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування.
2.7. Комісія протягом трьох діб з дати видання наказу зобов'язана:
а) обстежити місце нещасного випадку, одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;
б) установити обставини і причини, що призвели до нещасного випадку, визначити осіб, які допустили порушення нормативно-правових актів з охорони праці, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
в) визначити, трапився нещасний випадок під час виконання потерпілим службових обов'язків чи ні;
г) скласти акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Нзв-5 згідно з додатком 1 (далі - акт за формою Нзв-5). У разі якщо цей нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний із виконанням службових обов'язків, складається акт про нещасний випадок, пов'язаний з виконанням службових обов'язків, за формою Нзв-1 згідно з додатком 2 (далі - акт за формою Нзв-1). Якщо цей нещасний випадок визнано таким, що не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, складається акт про нещасний випадок, не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, за формою НПВзв згідно з додатком 3 (далі - акт за формою НПВзв). Зазначені акти надаються на затвердження начальнику (керівнику) підрозділу Держспецтрансслужби, який призначив комісію;
ґ) у разі виявлення профзахворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, скласти, крім акта за формою Нзв-1, картку обліку професійного захворювання (отруєння) за формою Пзв-5 згідно з додатком 4 (далі - картка за формою Пзв-5). Акти за формами Нзв-5 і Нзв-1 (або за формою НПВзв) підписуються головою і всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом зазначених актів член комісії письмово викладає свою окрему думку, яка додається до акта за формою Нзв-5 і є його невід'ємною частиною, про що робиться запис в акті за формою Нзв-5.
У випадках, зазначених у пункті 2.24 цього Порядку, або у разі необхідності проведення лабораторних досліджень, експертизи, випробувань для встановлення обставин і причин нещасного випадку строк розслідування може бути продовжено начальником (керівником) підрозділу Держспецтрансслужби, який призначив комісію, але не більше ніж на місяць, про що начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, де стався нещасний випадок, видає наказ.
2.8. Комісія з розслідування нещасного випадку має право:
а) одержувати письмові та усні пояснення від усіх осіб, які причетні до нещасного випадку, для з'ясування його обставин та причин;
б) залучати, за погодженням з відповідним начальником (керівником), до участі в розслідуванні необхідних спеціалістів підрозділів Держспецтрансслужби, інших установ і організацій;
в) порушувати перед відповідним начальником (керівником) клопотання про проведення додаткових технічних розрахунків, лабораторних досліджень, випробувань та інших робіт, необхідних для всебічного і об'єктивного розслідування.
2.9. Комісія з розслідування визнає, що нещасний випадок стався під час виконання службових обов'язків, якщо він стався:
а) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;
б) на території підрозділу Держспецтрансслужби або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
в) під час службових поїздок;
( Підпункт "в" пункту 2.9 розділу II в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
г) за межами підрозділу Держспецтрансслужби, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного начальника (керівника);
ґ) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
2.10. Нещасні випадки, пов'язані з нанесенням тілесних ушкоджень іншою особою, або вбивство особи під час виконання службових (посадових) обов'язків незалежно від того, чи порушено кримінальну справу, розслідуються відповідно до цього Порядку. Такі випадки визнаються пов'язаними з виконанням службових обов'язків (крім випадків, що сталися з особистих мотивів).
2.11. Нещасні випадки, що сталися внаслідок раптового погіршення стану здоров'я особи під час виконання нею службових (посадових) обов'язків (у разі відсутності умов, зазначених у пункті 2.12 цього Порядку), визнаються пов'язаними з виконанням службових обов'язків за умови, що погіршення стану здоров'я особи сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, була протипоказана йому відповідно до медичного висновку про стан його здоров'я.
Медичний висновок щодо зв'язку погіршення стану здоров'я особи з впливом на неї небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров'я особи виконувати зазначену роботу видається військово-лікарською комісією за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу Держспецтрансслужби або голови комісії.
2.12. Комісія визнає, що нещасний випадок трапився не під час виконання службових обов'язків військовослужбовцем, якщо він стався:
а) не під час виконання службових обов'язків;
б) унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи іншими отруйними речовинами, а також унаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо), за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин із службовою метою; унаслідок порушення вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або в період, коли потерпілого, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, було відсторонено від служби в установленому порядку до настання нещасного випадку;
в) під час використання ним в особистих інтересах транспортних засобів, машин, механізмів, устаткування, інструментів, що належать підрозділам Держспецтрансслужби або використовуються ними;
г) під час скоєння злочину, що встановлено обвинувальним вироком суду;
ґ) у разі природної смерті або самогубства (крім випадків, зазначених у пункті 2.11 цього Порядку), що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та органів прокуратури.
2.13. До першого примірника акта за формою Нзв-5 додаються: примірник акта за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв), примірник картки за формою Пзв-5 - у разі профзахворювання, пояснення свідків та потерпілого (у разі їх наявності), витяги з нормативно-правових актів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події, стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), медичний висновок щодо здоров'я потерпілого, наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин (далі - матеріали розслідування).
2.14. Нещасні випадки, про які складаються акти за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв), реєструються у підрозділі Держспецтрансслужби у журналі реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків, згідно з додатком 5.
2.15. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, який призначив комісію, протягом трьох діб після одержання матеріалів розслідування повинен розглянути та затвердити примірники актів за формами Нзв-5 і Нзв-1 (або за формою НПВзв) та примірник картки за формою Пзв-5 - у разі виявлення професійного захворювання.
2.16. Примірники затверджених актів не пізніше трьох діб з моменту закінчення розслідування видаються потерпілому або особі, яка представляє його інтереси, а також надсилаються:
а) керівнику органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби - акти за формами Нзв-5 та Нзв-1 (або за формою НПВзв);
б) начальнику (керівнику) структурного підрозділу (сектору, відділу, ділянки), де стався нещасний випадок, для здійснення заходів щодо запобігання подібним випадкам, а також додаються до особової справи потерпілого.
На вимогу потерпілого начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби зобов'язаний ознайомити потерпілого або особу, яка представляє його інтереси, з матеріалами розслідування нещасного випадку.
У разі гострого професійного захворювання (отруєння) копія акта за формою Нзв-1 надсилається разом з примірником картки за формою Пзв-5 до медичного підрозділу Адміністрації Держспецтрансслужби.
2.17. Перші примірники актів за формами Нзв-5 та Нзв-1 (або за формою НПВзв), картки за формою Пзв-5 - у разі виявлення профзахворювання, матеріали розслідування підлягають зберіганню у підрозділі Держспецтрансслужби протягом 45 років, у разі його реорганізації вони підлягають передачі правонаступникові, який бере на облік ці нещасні випадки, а за його відсутності - до державного архіву. Інші примірники акта та його копії зберігаються до здійснення всіх зазначених у ньому заходів, але не менше ніж п'ять років.
2.18. Після закінчення періоду тимчасової непрацездатності або у разі смерті потерпілого начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, де взято на облік нещасний випадок, складає повідомлення про наслідки нещасного випадку згідно з додатком 6 і в десятиденний строк надсилає його посадовим особам, яким надсилався акт за формою Нзв-1.
Повідомлення про наслідки нещасного випадку обов'язково долучається до акта за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв) і підлягає зберіганню разом з ним відповідно до вимог цього Порядку.
2.19. Нещасний випадок, що стався у підрозділі Держспецтрансслужби із військовослужбовцем іншого підрозділу під час виконання ним завдання начальника (керівника), розслідується комісією, призначеною підрозділом Держспецтрансслужби, де стався нещасний випадок, за участю представників підрозділу Держспецтрансслужби, військовослужбовцем якого є потерпілий.
Такий нещасний випадок береться на облік підрозділом Держспецтрансслужби, військовослужбовцем якого є потерпілий.
Структурний підрозділ, де стався нещасний випадок, зберігає в себе один примірник затвердженого акта за формою Нзв-1 протягом періоду, необхідного для виконання передбачених актом заходів щодо запобігання подібним випадкам, але не менше ніж один рік.
2.20. Нещасний випадок, що стався із військовослужбовцем, який тимчасово був відряджений у встановленому порядку до іншого підрозділу Держспецтрансслужби, розслідується і береться на облік підрозділом, до якого цього військовослужбовця було відряджено.
2.21. Нещасний випадок, що стався із військовослужбовцем, який виконував роботи під керівництвом посадових осіб свого підрозділу Держспецтрансслужби, на території, об'єкті, ділянці іншого підрозділу, розслідується і береться на облік підрозділом, військовослужбовцем якого є потерпілий. У розслідуванні бере участь представник підрозділу, на території якого стався нещасний випадок.
2.22. Нещасні випадки з курсантами (слухачами), що сталися під час виконання ними службових завдань, робіт у підрозділі Держспецтрансслужби під керівництвом їх посадових осіб або в період проходження практики, виконання навчально-практичних робіт, розслідуються і беруться на облік підрозділом Держспецтрансслужби, в якому відбуваються зазначені заходи. У розслідуванні повинен брати участь представник навчального закладу.
2.23. Нещасні випадки, що сталися з курсантами (слухачами), які виконували у підрозділі Держспецтрансслужби службове завдання чи роботу під керівництвом представника навчального закладу, розслідуються навчальним закладом разом з представником підрозділу Держспецтрансслужби і беруться на облік навчальним закладом.
2.24. Нещасні випадки, що сталися із військовослужбовцями внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, аварій чи подій на транспорті, розслідуються відповідно до вимог цього Порядку з обов'язковим використанням матеріалів розслідування відповідних державних органів.
Відомості про обставини і причини аварій та подій на транспорті, що призвели до нещасних випадків, а також про осіб, які порушили вимоги законодавства України, незалежно від того, чи порушено кримінальну справу, передаються відповідними органами в десятиденний строк після закінчення розслідування до підрозділу Держспецтрансслужби, військовослужбовцем якого є потерпілий.
Притягнення до відповідальності водія за порушення вимог безпеки руху, внаслідок якого стався нещасний випадок, не може бути підставою для відмови у складанні акта за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв).
2.25. Нещасні випадки, що сталися з військовослужбовцями в період відрядження за кордон, розслідуються відповідно до вимог цього Порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
2.26. Контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснює начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, а також керівник органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби відповідно до його компетенції та повноважень.
Керівник органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби має право вимагати від начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби складання акта за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв) чи його перегляду, якщо встановлено, що допущено порушення вимог цього Порядку або інших нормативно-правових актів про охорону праці.
Керівник органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби має право за потреби (у разі надходження скарги, незгоди з висновками розслідування обставин та причин нещасного випадку або його приховування від розслідування тощо) вимагати проведення розслідування нещасного випадку і видавати обов'язкові для виконання начальником (керівником) підрозділу Держспецтрансслужби приписи за установленою формою Нзв-9 згідно з додатком 7 щодо необхідності складання акта за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв) та взяття нещасного випадку на облік.
2.27. У разі відмови посадових осіб підрозділу Держспецтрансслужби скласти акт про нещасний випадок за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв) чи незгоди потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, із змістом акта розслідування нещасного випадку, акта за формою Нзв-1 питання вирішується відповідно до чинного законодавства України.
III. Спеціальне розслідування нещасних випадків
3.1. Спеціальному розслідуванню нещасних випадків підлягають:
а) нещасні випадки із смертельними наслідками;
б) групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від ступеня тяжкості ушкодження здоров'я потерпілих;
в) випадки смерті у підрозділі Держспецтрансслужби;
г) випадки зникнення військовослужбовців під час виконання ними службових обов'язків;
ґ) нещасні випадки з тяжкими наслідками, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
3.2. Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, зникнення військовослужбовця, випадок смерті у підрозділі Держспецтрансслужби начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби зобов'язаний негайно доповісти усно (по телефону) і надіслати повідомлення про нещасний випадок за формою згідно з додатком 8:
а) органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби;
( Підпункт "а" пункту 3.2 розділу III в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
б) за підпорядкованістю в установленому в Держспецтрансслужбі порядку надання позачергових донесень;
в) медичному підрозділу Адміністрації Держспецтрансслужби;
( Підпункт "в" пункту 3.2 розділу III в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
г) органу відповідної прокуратури за місцем настання нещасного випадку.
Повідомлення про нещасний випадок також надсилається і в тому випадку, коли смерть потерпілого настала внаслідок раніше одержаної травми. Спеціальне розслідування такого випадку здійснюється згідно з цим Порядком з використанням матеріалів раніше проведеного розслідування.
3.3. Спеціальне розслідування групового нещасного випадку, нещасного випадку зі смертельним наслідком, зникнення військовослужбовця та випадку смерті в підрозділі Держспецтрансслужби проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку (далі - спеціальна комісія), яка призначається наказом Голови Адміністрації Держспецтрансслужби.
( Абзац перший пункту 3.3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
Головою спеціальної комісії призначається посадова особа органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби.
( Абзац другий пункту 3.3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
До складу спеціальної комісії входять:
керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку покладено наказом керівника виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці підрозділу Держспецтрансслужби, до сфери управління якого належить підрозділ, де стався нещасний випадок;
представник підрозділу Держспецтрансслужби, до сфери управління якого належить підрозділ, де стався нещасний випадок;
керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де проходив (проходить) службу потерпілий;
представник підрозділу по роботі з особовим складом, у якому стався нещасний випадок;
керівник (спеціаліст) медичної служби підрозділу, де стався нещасний випадок;
( Пункт 3.3 розділу III доповнено новим абзацом восьмим згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
представник санітарно-епідеміологічного закладу - у разі розслідування випадку гострого професійного захворювання (отруєння);
психолог - у разі спроби чи скоєння самогубства потерпілим;
інші посадові особи Держспецтрансслужби за рішенням керівництва.
У разі розслідування групового нещасного випадку, коли серед потерпілих є державний службовець чи працівник, з яким укладено трудовий договір, до складу спеціальної комісії входять, за згодою, представники Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань і профспілкової організації, членом якої є потерпілий. Головою такої комісії призначається посадова особа територіального органу Держгірпромнагляду (за згодою).
Потерпілий або особа, яка представляє його інтереси, не входять до складу спеціальної комісії, але мають право брати участь у її засіданнях, висловлювати свої пропозиції, додавати до матеріалів розслідування документи, що стосуються нещасного випадку, викладати особисту думку щодо обставин і причин нещасного випадку та одержувати від голови спеціальної комісії інформацію про хід проведення розслідування.
3.4. Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом 10 робочих днів з дати видання наказу про призначення розслідування. У разі необхідності установлений строк може бути продовжений Головою Адміністрації Держспецтрансслужби.
3.5. Спеціальна комісія зобов'язана:
а) обстежити місце, де стався нещасний випадок, одержати письмові чи усні пояснення від начальника (керівника) особового складу підрозділу Держспецтрансслужби, потерпілого, якщо це можливо, опитати свідків нещасного випадку та осіб, причетних до нього;
б) з'ясувати обставини і причини нещасного випадку;
в) визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;
г) установити осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів про охорону праці, а також розробити заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам;
ґ) визначити, пов'язаний цей випадок з виконанням службових обов'язків чи ні;
д) зустрітися з потерпілими або членами їх сімей, особами, які представляють їх інтереси, з метою з'ясування соціальних проблем, які виникли внаслідок нещасного випадку, внесення пропозицій відповідним органам щодо їх розв'язання, а також надання роз'яснень потерпілим (членам їх сімей, особам, які представляють їх інтереси) стосовно їх прав у зв'язку з настанням нещасного випадку.
3.6. У разі потреби проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи для установлення причин нещасного випадку і розроблення заходів щодо запобігання подібним випадкам начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби зобов'язаний за рішенням спеціальної комісії утворити експертну комісію із залученням до неї за рахунок коштів підрозділу Держспецтрансслужби експертів-спеціалістів науково-дослідних, проектно-конструкторських та інших організацій.
Після ознайомлення з необхідними матеріалами, обстеження місця події та проведення необхідних розрахунків експертна комісія складає висновок, у якому стисло викладаються обставини, визначаються причини травмування, зазначаються допущені порушення вимог нормативно-правових актів про охорону праці, а також заходи щодо запобігання подібним випадкам.
3.7. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, де стався нещасний випадок, зобов'язаний:
а) забезпечити належні умови і сприяти роботі спеціальної комісії;
б) зробити, на вимогу комісії зі спеціального розслідування, фотознімки місця нещасного випадку, пошкодженого об'єкта, устаткування, інструменту, а також надати технічну документацію та інші необхідні матеріали;
в) надати транспорт, засоби зв'язку, службові приміщення для роботи комісії;
г) організувати, у разі розслідування випадків гострого професійного захворювання (отруєння), проведення медичного обстеження особового складу, який працює на ділянці, де сталося захворювання (отруєння);
ґ) забезпечити проведення необхідних лабораторних досліджень і випробувань, виконання технічних розрахунків та інших робіт;
д) організувати друкування, тиражування й оформлення в необхідній кількості матеріалів розслідування нещасного випадку, передбачених пунктом 3.11 цього Порядку.
3.8. За результатами спеціального розслідування складаються акти за формами Нзв-5, Нзв-1 (або за формою НПВзв) стосовно кожного потерпілого, а також оформляються інші матеріали, передбачені пунктом 3.11 цього Порядку, у тому числі картка обліку професійного захворювання (отруєння) на кожного потерпілого, якщо нещасний випадок пов'язаний з гострим професійним захворюванням (отруєнням).
У разі нещасного випадку, який стався внаслідок аварії, в акті за формою Нзв-5 зазначаються категорія аварії та розмір заподіяної під час цієї аварії матеріальної шкоди.
Примірники актів за формами Нзв-5, Нзв-1 (або за формою НПВзв) підписуються головою і усіма членами спеціальної комісії протягом п'яти днів після оформлення матеріалів спеціального розслідування.
У разі незгоди зі змістом актів член комісії у письмовій формі викладає свою окрему думку, яка додається до акта і є його невід'ємною частиною, про що зазначається в акті за формою Нзв-5.
3.9. Якщо комісія із спеціального розслідування випадку зникнення військовослужбовця під час виконання ним службових обов'язків дійде висновку, що зникнення військовослужбовця зумовлено настанням нещасного випадку, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, акт за формою Нзв-5 з таким висновком комісії видається сім'ї цього військовослужбовця або особі, яка представляє його інтереси, для звернення до суду із заявою про оголошення військовослужбовця померлим.
Після оголошення судом військовослужбовця померлим посадова особа, яка призначила комісію із спеціального розслідування цього випадку, відповідно до акта за формою Нзв-5 визнає цей випадок пов'язаним з виконанням службових обов'язків і складає акт за формою Нзв-1.
3.10. Посадова особа, яка призначила комісію із спеціального розслідування, повинна розглянути і затвердити примірники актів за формами Нзв-5 та Нзв-1 (або за формою НПВзв) протягом доби після надходження матеріалів спеціального розслідування.
3.11. До матеріалів спеціального розслідування нещасного випадку належать:
а) копія наказу про утворення комісії зі спеціального розслідування;
б) примірник акта за формою Нзв-5;
в) примірник акта за формою Нзв-1 (або за формою НПВзв) на кожного потерпілого окремо;
г) ескіз місця нещасного випадку, що стався, за формою згідно з додатком 9, необхідні плани, схеми, фотознімки місця події, пошкодженого об'єкта, транспортного засобу, обладнання, устаткування тощо;
ґ) протокол огляду місця нещасного випадку, що стався, за формою згідно з додатком 10;
д) протокол рішення спеціальної комісії про розподіл функцій між членами цієї комісії;
е) висновки експертиз (науково-технічної, медичної тощо), якщо за рішенням комісії зі спеціального розслідування вони проводилися;
є) медичний висновок про причини смерті або характер травми потерпілого, а також про наявність в його організмі алкоголю чи наркотиків (за потреби);
ж) протокол опитування потерпілого (потерпілих), свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою згідно з додатком 11;
з) пояснювальна записка потерпілого (потерпілих), свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку (аварії), за формою згідно з додатком 12;
и) копії документів про проходження потерпілим навчання, інструктажів з охорони праці та перевірки знань щодо безпечного виконання робіт під час виконання службових обов'язків;
і) копії актів перевірок та приписів, що стосуються нещасного випадку, виданих представниками органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби та служби охорони праці до настання нещасного випадку і під час його розслідування;
( Підпункт "і" пункту 3.11 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
ї) нормативно-правові акти про охорону праці, особисту безпеку, вимоги яких були порушені;
й) довідка про матеріальну шкоду, заподіяну нещасним випадком, та надання потерпілому чи членам його сім'ї матеріальної допомоги;
к) копія наказу начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби згідно з пунктом 3.12 цього Порядку.
3.12. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби у п'ятиденний строк після затвердження акта за формою Нзв-5 зобов'язаний:
а) видати наказ про виконання запропонованих спеціальною комісією заходів та запобігання виникненню подібних випадків, а також притягти згідно із чинним законодавством до відповідальності посадових осіб, які порушили вимоги законодавства про охорону праці, посадових інструкцій. Про виконання запропонованих заходів письмово доповісти до органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби;
б) надіслати копії матеріалів, зазначених у пункті 3.11 цього Порядку, до органів прокуратури та органу держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби.
Примірники затверджених актів за формами Нзв-5, Нзв-1 (або за формою НПВзв) надсилаються потерпілому або членам його сім'ї, особі, яка представляє його інтереси, начальнику (керівнику) структурного підрозділу, де стався нещасний випадок, для здійснення заходів щодо запобігання подібним випадкам та долучаються до особової справи потерпілого.
Матеріали розслідування залишаються у підрозділі Держспецтрансслужби і зберігаються протягом 45 років.
3.13. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, військовослужбовцем якого є потерпілий, компенсує витрати, пов'язані з діяльністю спеціальної комісії та залучених до її роботи спеціалістів. Відшкодування витрат на відрядження посадових осіб, які є членами спеціальної комісії або залучені до її роботи, здійснюється відповідно до чинного законодавства.
3.14. У разі надходження скарги або незгоди з висновками спеціальної комісії щодо обставин та причин нещасного випадку Голова Адміністрації Держспецтрансслужби має право призначити повторне (додаткове) спеціальне розслідування такого випадку спеціальною комісією в іншому складі і за результатами її роботи скасувати висновки попередньої спеціальної комісії.
3.15. У разі незгоди начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби, потерпілого або члена його сім'ї чи особи, яка представляє його інтереси, із змістом затвердженого акта за формами Нзв-5, Нзв-1 (або за формою НПВзв) рішення спеціальної комісії може бути оскаржено у судовому порядку.
Віднесення нещасних випадків до таких, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі до нещасних випадків з можливою інвалідністю потерпілого, здійснюється відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04.07.2007 N 370, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.08.2007 за N 902/14169.
IV. Розслідування та облік професійних захворювань і отруєнь військовослужбовців
4.1. Усі вперше виявлені випадки хронічних професійних захворювань і отруєнь (далі - професійне захворювання) підлягають розслідуванню. Професійний характер захворювання визначається відповідно до Переліку професійних захворювань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2000 N 1662, експертною комісією спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів, перелік яких затверджується Міністерством охорони здоров'я України.
( Пункт 4.1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
4.2. Причинний зв'язок професійних захворювань військовослужбовців підрозділів Держспецтрансслужби під час виконання ними службових обов'язків визначається військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) на підставі клінічних даних і санітарно-гігієнічної характеристики умов служби, що складаються органом Державного санітарно-епідеміологічного нагляду за територіальним принципом незалежно від відомчого підпорядкування.
4.3. На кожного потерпілого від професійного захворювання ВЛК складається повідомлення про профзахворювання (отруєння) за формою згідно з додатком 13. Протягом трьох діб після встановлення остаточного діагнозу професійного захворювання повідомлення надсилається до підрозділу Держспецтрансслужби, виробничі чинники якого сприяли виникненню професійного захворювання, та до медичного підрозділу Адміністрації Держспецтрансслужби.
4.4. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, одержавши повідомлення про професійне захворювання, призначає розслідування причин кожного випадку професійного захворювання, яке проводиться комісією у складі, зазначеному в пункті 2.6 цього Порядку, протягом десяти робочих днів.
4.5. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби зобов'язаний надати комісії дані лабораторних досліджень шкідливих факторів умов виконання службових обов'язків з показниками інструментальних вимірювань, необхідну документацію (технологічні регламенти, вимоги і нормативи з безпеки умов виконання службових обов'язків), забезпечити комісію приміщенням, транспортом і засобами зв'язку, організувати друкування, розмноження і оформлення в необхідній кількості матеріалів розслідування.
4.6. Комісія зобов'язана:
розподілити функції між членами комісії;
розглянути питання про необхідність залучення до її роботи експертів;
провести розслідування обставин та причин виникнення професійного захворювання;
скласти акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою Пзв-4 згідно з додатком 14 (далі - акт за формою Пзв-4), у якому зазначаються заходи щодо запобігання впливу шкідливих факторів, що сприяють розвитку професійних захворювань, та забезпечення нормалізації умов служби, а також визначаються особи, які винні в порушенні норм (правил, гігієнічних регламентів тощо).
4.7. Комісія проводить гігієнічну оцінку відповідності умов виконання службових обов'язків хворого (ураженого) вимогам санітарно-гігієнічних норм за матеріалами раніше проведених обстежень і досліджень робочих місць, одержує письмові пояснення начальників (керівників) та військовослужбовців з питань, що пов'язані з розслідуванням обставин виникнення професійного захворювання. Примірники акта за формою Пзв-4 затверджуються начальником (керівником) підрозділу Держспецтрансслужби, який призначив комісію.
4.8. Примірники затверджених актів не пізніше трьох діб з моменту закінчення розслідування видаються потерпілому або особі, яка представляє його інтереси, а також надсилаються до підрозділів, зазначених у пункті 2.16 цього Порядку.
За результатами розслідування начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби здійснює розгляд та аналіз обставин виникнення професійного захворювання.
4.9. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення розслідування причин виникнення професійного захворювання розглянути його матеріали та видати наказ про заходи щодо запобігання професійним захворюванням, а також про притягнення до відповідальності осіб, з вини яких сталися порушення санітарно-гігієнічних норм і правил, що призвели до виникнення професійного захворювання.
Про вжиття заходів щодо запобігання професійним захворюванням, запропонованих комісією, начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби в строк, зазначений в акті за формою Пзв-4, письмово інформує медичний підрозділ Адміністрації Держспецтрансслужби.
У разі втрати військовослужбовцем працездатності внаслідок професійного захворювання медичний підрозділ Адміністрації Держспецтрансслужби за рішенням начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби направляє потерпілого на ВЛК для розгляду питання про можливість подальшого проходження служби в Держспецтрансслужбі за відповідною спеціальністю.
4.10. Контроль за правильним та своєчасним розслідуванням причин виникнення професійного захворювання, оформленням документації, а також виконанням заходів щодо усунення причин, що призвели до професійного захворювання, здійснює медичний підрозділ Адміністрації Держспецтрансслужби.
4.11. Розслідування випадків професійних захворювань у військовослужбовців, які направлені для виконання обов'язків військової служби за межі підрозділу Держспецтрансслужби, проводиться комісією з розслідування причин професійних захворювань під головуванням начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби.
4.12. У разі виявлення професійного захворювання у військовослужбовця, який був відряджений до підрозділу Держспецтрансслужби, начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби, де виявлено захворювання, повинен протягом трьох діб повідомити про це начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби, військовослужбовцем якого є потерпілий. У роботі комісії обов'язково бере участь представник підрозділу Держспецтрансслужби, військовослужбовцем якого є потерпілий.
4.13. Реєстрація та облік професійних захворювань військовослужбовців, які направлені для виконання обов'язків військової служби за межі підрозділу Держспецтрансслужби, здійснюються підрозділом Держспецтрансслужби за місцем основної служби хворого та медичним підрозділом Адміністрації Держспецтрансслужби.
4.14. Реєстрація та облік професійних захворювань ведуться в журналі обліку професійних захворювань (отруєнь) підрозділу Держспецтрансслужби за формою згідно з додатком 15 та у медичному підрозділі Адміністрації Держспецтрансслужби на підставі повідомлення про професійне захворювання і акта професійного захворювання. У журналі обліку професійних захворювань також зазначається ступінь втрати працездатності кожного військовослужбовця, у якого виявлено професійне захворювання.
V. Розслідування та облік аварій
5.1. Розслідування аварій проводиться в разі, коли сталася:
а) аварія першої категорії, внаслідок якої:
загинуло 5 чи травмовано 10 і більше осіб;
стався викид отруйних, радіоактивних, біологічно небезпечних речовин за межі санітарно-захисної зони підрозділів Держспецтрансслужби;
( Абзац третій підпункту "а" пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
збільшилася концентрація забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі більше ніж у 10 разів;
зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об'єкта, що створило загрозу для життя і здоров'я особового складу підрозділу Держспецтрансслужби чи населення;
( Абзац шостий підпункту "а" пункту 5.1 розділу V виключено на підставі Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
б) аварія другої категорії, внаслідок якої:
загинуло до 5 чи травмовано від 4 до 10 осіб;
зруйновано обладнання, устаткування котлонагляду, вантажопідіймальних механізмів та підйомників, що створило загрозу для життя і здоров'я особового складу підрозділу Держспецтрансслужби чи населення.
( Абзац третій підпункту "б" пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
5.2. Особа, яка стала свідком виникнення аварії, повинна негайно повідомити про це безпосереднього керівника робіт або начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби, орган держнаглядохоронпраці Держспецтрансслужби, які зобов'язані поінформувати керівництво Держспецтрансслужби.
5.3. Начальник (керівник) підрозділу Держспецтрансслужби повинен діяти згідно з планом ліквідації аварії, вжити першочергових заходів щодо рятування потерпілих і надання їм медичної допомоги, запобігання в подальшому поширенню аварії, установлення меж небезпечної зони та обмеження доступу до неї людей. Якщо відновлювальні роботи необхідні, то обладнання чи споруди, що підлягають відновленню, повинні бути сфотографовані до початку розслідування аварії, всі речові докази, що характеризують аварію, збережені, а експлуатаційна документація - вилучена та опечатана особисто начальником (керівником) підрозділу Держспецтрансслужби.
5.4. Керівництво Держспецтрансслужби зобов'язане повідомити про аварію Державну службу України з надзвичайних ситуацій та органи прокуратури за місцем виникнення аварії.
( Пункт 5.4 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
5.5. Розслідування аварії, що спричинила нещасні випадки, проводиться згідно з пунктами 2.1-3.15 цього Порядку.
Розслідування аварії першої або другої категорії з груповим нещасним випадком чи нещасним випадком із смертельним наслідком проводиться комісією, що призначається наказом Міністерства інфраструктури України.
( Абзац другий пункту 5.5 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 890 від 08.11.2013 )
У разі розслідування аварії, яка не спричинила групового нещасного випадку чи нещасного випадку із смертельним наслідком, комісія з розслідування призначається наказом начальника (керівника) підрозділу Держспецтрансслужби, де сталася аварія.
5.6. Під час розслідування комісія визначає характер аварії, з'ясовує обставини, що стали її причиною, установлює факти порушення вимог законів України та інших нормативно-правових актів, правил експлуатації устаткування та технологічних регламентів, визначає якість виконання будівельно-монтажних робіт або окремих вузлів і конструкцій, їх відповідність вимогам технічних умов, нормативних документів та проекту, установлює осіб, діяльність або бездіяльність яких призвела до аварії, визначає заходи щодо ліквідації її наслідків та запобігання подібним аваріям.