• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчоих продуктів, призначених для споживання людиною

Міністерство аграрної політики та продовольства | Наказ, Вимоги від 14.09.2022 № 682
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 14.09.2022
  • Номер: 682
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 14.09.2022
  • Номер: 682
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.09.2022 № 682
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 жовтня 2022 р.
за № 1251/38587
Про затвердження Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 7 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", пункту 6 Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 228-р, пункту 217 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Гігієнічні вимоги до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, що додаються.
2. Установити, що харчові продукти, які відповідали вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, що діяло до введення в дію цього наказу, але не відповідають вимогам цього наказу, можуть перебувати в обігу до закінчення мінімального терміну придатності або граничного терміну споживання (дати "вжити до").
3. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію через три роки з дня припинення або скасування воєнного стану.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов’язків.

Міністр аграрної політики
та продовольства України


М. Сольський

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Голови Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України

В.о. Голови Державної регуляторної служби України

Міністр охорони здоров’я України





А. Лордкіпанідзе


Ю. Свириденко

О. Михайлов

В. Ляшко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
14 вересня 2022 року № 682
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 жовтня 2022 р.
за № 1251/38587
ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ
до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги встановлюють загальні гігієнічні вимоги до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, а також запроваджують порядок здійснення моніторингу температури під час їх транспортування, складування та зберігання.
2. Ці Вимоги застосовують до всіх видів швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, що їх виробляють в Україні або ввозять (пересилають) на митну територію України з метою введення в обіг, крім морозива та інших видів харчового льоду, що містять або не містять какао (код УКТ ЗЕД 2105 00).
3. У цих Вимогах наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
1) локальна дистрибуція - етап харчового ланцюга, на якому швидкозаморожені харчові продукти доставляють до закладів роздрібної торгівлі, у тому числі до закладів громадського харчування, з метою введення їх в обіг;
2) морозильна шафа-вітрина - шафа в закладах роздрібної торгівлі або в гуртових магазинах-складах, що її використовують для зберігання швидкозаморожених харчових продуктів з метою реалізації;
3) швидкозаморожений харчовий продукт - харчовий продукт, що його було піддано процесу швидкого заморожування, під час якого температура харчового продукту якнайшвидше проходить область максимального кристалоутворення для відповідного харчового продукту, та, після термічної стабілізації (вирівнювання температури харчового продукту), досягає температури не вище -18 °C, що її постійно підтримують на цьому рівні по всьому харчовому продукту.
II. Гігієнічні вимоги до сировини та процесу швидкого заморожування харчових продуктів
1. Сировина, що її використовують для виробництва швидкозаморожених харчових продуктів, має бути натуральною, свіжою та належної товарної якості.
2. Підготовку до швидкого заморожування і швидке заморожування харчових продуктів необхідно здійснювати без невиправданих та необґрунтованих затримок, із використанням відповідного технічного обладнання, щоб звести до мінімуму хімічні, біохімічні та мікробіологічні зміни в харчових продуктах.
3. Для безпосереднього контакту зі швидкозамороженими харчовими продуктами, використовують виключно такі кріогенні середовища:
1) повітря;
2) азот;
3) вуглекислота.
4. Оператори ринку, що здійснюють діяльність із виробництва та/або пакування швидкозаморожених харчових продуктів, зобов’язані використовувати для безпосереднього контакту зі швидкозамороженими харчовими продуктами тільки ті кріогенні середовища з числа зазначених у пункті 3 цього розділу, що відповідають критеріям чистоти, якщо такі критерії чистоти встановлено законодавством України або нормативними документами.
5. Кріогенні середовища, зазначені у пункті 3 цього розділу, повинні бути достатньо інертними, щоб не залишати в харчових продуктах будь-які компоненти в кількості, що становить загрозу для здоров’я людей, спричиняти неприпустимі зміни у складі харчових продуктів та/або погіршувати їх органолептичні властивості.
III. Вимоги до температури швидкозаморожених харчових продуктів
1. Температура швидкозаморожених харчових продуктів має бути стабільною та підтримуватися у всіх точках харчового продукту на рівні не вище -18 °C з можливими короткочасними підвищеннями температури під час перевезення не більш як на 3 °C.
2. Відхилення температури швидкозаморожених харчових продуктів під час локальної дистрибуції та пропонування до реалізації в морозильних шафах-вітринах у закладах роздрібної торгівлі не мають перевищувати 3 °C.
IV. Пакування та маркування швидкозаморожених харчових продуктів
1. Оператори ринку, що здійснюють діяльність із виробництва та/або пакування швидкозаморожених харчових продуктів, зобов’язані пакувати швидкозаморожені харчові продукти, призначені для постачання кінцевим споживачам, у відповідне первинне пакування, що захищає їх від мікробного або інших форм зовнішнього забруднення, а також від висихання.
2. Первинне пакування швидкозаморожених харчових продуктів, має відповідати вимогам законодавства про матеріали і предмети, що призначені для контакту з харчовими продуктами.
3. Маркування швидкозаморожених харчових продуктів має відповідати вимогам Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" (далі - Закон).
4. Маркування швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для постачання кінцевим споживачам та/або закладам громадського харчування без подальшої переробки, крім обов’язкової інформації про харчові продукти, передбаченої в розділі III Закону, має також містити зазначену нижче інформацію:
1) назва харчових продуктів повинна включати слово "швидкозаморожений";
2) період зберігання швидкозаморожених харчових продуктів кінцевим споживачем або закладом громадського харчування;
3) температура зберігання та/або тип необхідного обладнання для зберігання;
4) позначення, що ідентифікує партію, до якої належать швидкозаморожені харчові продукти;
5) надпис "Не заморожувати повторно після розморожування".
5. Маркування швидкозаморожених харчових продуктів, не призначених для постачання кінцевим споживачам або закладам громадського харчування, має містити таку обов’язкову інформацію:
1) назва харчового продукту та зазначення, що харчовий продукт є швидкозамороженим;
2) маса нетто, виражена в одиницях маси;
3) позначення, що ідентифікує партію, до якої належать швидкозаморожені харчові продукти;
4) найменування/прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та місцезнаходження/місце проживання оператора ринку харчових продуктів, що здійснює діяльність із виробництва, пакування та/або продажу швидкозаморожених харчових продуктів. Для імпортованих швидкозаморожених харчових продуктів - найменування/прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та місцезнаходження/місце проживання оператора ринку харчових продуктів, який є їх імпортером.
Інформацію, зазначену в цьому пункті, зазначають на транспортній тарі (упаковці), первинному пакуванні або етикетці, приєднаній до них.
6. Оператори ринку, що здійснюють діяльність із виробництва швидкозаморожених харчових продуктів, мають право наносити зазначення, що харчовий продукт є швидкозамороженим, лише у випадку дотримання цих Вимог.
V. Моніторинг температури швидкозаморожених харчових продуктів, під час їх перевезення, складування та зберігання
1. Оператори ринку харчових продуктів, що здійснюють перевезення, складування та/або зберігання швидкозаморожених харчових продуктів, з метою періодичного моніторингу температури під час здійснення зазначеної діяльності мають обладнати транспортні засоби, холодильні склади та інші потужності для зберігання швидкозаморожених харчових продуктів термометрами для здійснення контролю температури харчових продуктів (далі - термометри) із функцією реєстрації.
2. Термометри, що їх вводять в експлуатацію, мають відповідати вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94 (далі - технічний регламент).
3. Періодичність моніторингу температури залежить від виду швидкозаморожених харчових продуктів та інерційності морозильного обладнання, що забезпечує підтримання температури в товщі та на поверхні швидкозаморожених продуктів під час їх транспортування, складування та зберігання.
4. Оператори ринку харчових продуктів, зазначені у пункті 1 цього розділу, мають зберігати всі документи щодо термометрів, що дають можливість підтвердити їх відповідність вимогам технічного регламенту , а також здійснювати періодичну повірку термометрів відповідно до вимог законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Датовані показники термометрів мають зберігатися операторами ринку впродовж року після закінчення граничного терміну споживання швидкозамороженого харчового продукту або закінчення мінімального терміну придатності швидкозамороженого харчового продукту, зазначеного в його маркуванні, якщо інше не передбачено законодавством України.
5. Під час зберігання швидкозаморожених харчових продуктів у морозильних шафах-вітринах у закладах роздрібної торгівлі, у тому числі в закладах громадського харчування, та під час локальної дистрибуції температуру повітря вимірюють за допомогою одного термометру, розташованого в полі видимості.
6. У випадку зберігання швидкозаморожених харчових продуктів у відкритих прилавках-вітринах оператори ринку харчових продуктів зобов’язані дотримуватися таких вимог:
1) чітко позначати межу максимального рівня наповнення відкритого прилавку-вітрини;
2) термометр має визначати температуру повітря на рівні максимального рівня наповнення відкритого прилавку-вітрини з протилежного боку по відношенню до напряму подачі повітря.
7. У разі використання в закладах роздрібної торгівлі, у тому числі закладах громадського харчування, для зберігання швидкозаморожених харчових продуктів холодильного обладнання або потужності об’ємом менш як 10 м-3, оператори ринку харчових продуктів мають право вимірювати температуру повітря за допомогою одного термометра, розташованого в полі видимості.

Заступник директора
департаменту -
начальник управління
з питань продовольчої безпеки
та підакцизної продукції
Департаменту державної
політики у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів








Л. Хомічак