МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
10.10.2005 N 860 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 жовтня 2005 р.
за N 1204/11484
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 940 від 22.10.2012 )
Про внесення змін та доповнень до наказу МВС України від 04.10.2003 N 1155
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)" у частині внесення змін до Закону України "Про міліцію", що стосується оперативного реагування на повідомлення про злочини, інші правопорушення і події та забезпечення оперативного інформування в органах і підрозділах внутрішніх справ України,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни і доповнення до наказу МВС України від 04.10.2003 N 1155 "Про вдосконалення реагування на повідомлення про злочини, інші правопорушення і події та забезпечення оперативного інформування в органах і підрозділах внутрішніх справ України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 березня 2004 року за N 259/8858 (зі змінами), що додаються.
2. Керівникам структурних підрозділів центрального апарату МВС України, головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях, місті Севастополі та на транспорті, районних, районних у містах, міських управлінь і відділів, управлінь територіальних командувань, з'єднань і частин центрального підпорядкування внутрішніх військ МВС України, вищих навчальних закладів МВС України постійно тримати на особистому контролі організацію реагування на повідомлення про злочини, інші правопорушення і події та забезпечення оперативного інформування.
3. Головному штабу (Мартинюк В.К.) МВС України в п'ятиденний строк після підписання наказу забезпечити його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника та заступників Міністра за напрямами діяльності.
5. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ України.
Міністр | Ю.В.Луценко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
10.10.2005 N 860
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 жовтня 2005 р.
за N 1204/11484
ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ
до наказу МВС України від 04.10.2003 N 1155 "Про вдосконалення реагування на повідомлення про злочини, інші правопорушення і події та забезпечення оперативного інформування в органах і підрозділах внутрішніх справ України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 березня 2004 року за N 259/8858 (зі змінами)
1. У тексті Наказу, Інструкції з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про злочини, інші правопорушення та події (далі - Інструкція з організації реагування), затвердженій наказом МВС України від 04.10.2003 N 1155, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 1 березня 2004 року за N 259/8858 (зі змінами) та Інструкції з оперативного інформування в органах і підрозділах внутрішніх справ, внутрішніх військах та навчальних закладах МВС України (далі - Інструкція з оперативного інформування), затвердженій наказом МВС України від 04.10.2003 N 1155, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 1 березня 2004 року за N 260/8859 (зі змінами), слова "відповідальний черговий" в усіх відмінках замінити словами "відповідальний від керівництва" у відповідних відмінках.
2. В Інструкції з організації реагування внести такі зміни і доповнення:
2.1. Пункт 2.2.9 викласти в новій редакції:
"2.2.9. Подавати невідкладну, у тому числі медичну допомогу особам, які потерпіли від правопорушень і нещасних випадків, перебувають у безпорадному або небезпечному для життя та здоров'я стані, дітям, які залишилися без опікування, а також затриманим та заарештованим (взятим під варту) особам".
2.2. Доповнити розділ 2 Інструкції з організації реагування пунктом 2.2.11:
"2.2.11. Особам при затриманні або арешті (взятті під варту) працівниками міліції:
повідомляються підстави та мотиви такого затримання або арешту (взяття під варту), роз'яснюється право оскарження їх у суді;
надаються усно роз'яснення частини першої статті 63 Конституції України, право відмовитися від надання будь-яких пояснень або свідчень до прибуття захисника та одночасно в друкованому вигляді - роз'яснення статей 28, 29, 55, 56, 59, 62 і 63 Конституції України та прав осіб, затриманих або заарештованих (взятих під варту), установлених законами, у тому числі права здійснювати захист своїх прав та інтересів особисто або за допомогою захисника з моменту затримання або арешту (взяття під варту) особи, право відмовитися від надання будь-яких пояснень або свідчень до прибуття захисника;
забезпечується затриманим та заарештованим (взятим під варту) особам з моменту затримання або арешту (взяття під варту) право захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника, реалізацію інших прав затриманих і заарештованих (взятих під варту) осіб;
у разі заявлення затриманими або заарештованими (взятими під варту) особами усної або письмової вимоги про залучення захисника працівники міліції не мають права вимагати від них надання будь-яких пояснень або свідчень до прибуття захисника;
про заявлення вимоги про залучення захисника або про відмову в залученні захисника в протоколі затримання або постанові про арешт (взяття під варту) робиться відповідний запис, який скріплюється підписом затриманої або заарештованої (взятої під варту) особи;
негайно, але не пізніше ніж через дві години після затримання або арешту (взяття під варту) особи (осіб) повідомляється про його (їх) місцеперебування родичам та в разі заявлення усної або письмової вимоги - захиснику, а також адміністрації за місцем роботи чи навчання".
2.3. Назву розділу 3 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"3. Обов'язки керівників органів внутрішніх справ, відповідальних від керівництва, та їх помічників щодо реагування на повідомлення про злочини, інші правопорушення та події".
2.4. Доповнити розділ 3 Інструкції з організації реагування пунктом 3.1.5:
"3.1.5. Помічники відповідального від керівництва ГУМВС, УМВС, міських управлінь, міських, районних, лінійних органів - при отриманні повідомлень про злочини та надзвичайні події в разі відсутності начальника або відповідального від керівництва ОВС".
2.5. Пункт 4.2.1 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"4.2.1. Зареєструвати отриману інформацію в журналі реєстрації заяв і повідомлень про злочини (далі - ЖРЗПЗ) або в журналі обліку інформації, що не містить в собі явних ознак злочину (далі - ЖОІ). При особистому зверненні громадян до чергової частини з усною заявою про злочин зареєструвати її у ЖРЗПЗ і після виконання вимог пунктів 4.2.2 - 4.2.4 цієї Інструкції з'ясувати особу заявника, скласти протокол-заяву з додержанням вимог кримінально-процесуального законодавства (попередити заявника про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення, що підтверджується його підписом у протоколі). Оперативний черговий має право доручити з'ясування особи заявника та складання протоколу-заяви іншому члену добового наряду, але лише після реєстрації усної заяви до ЖРЗПЗ.
Усна заява про злочин особи, яка перебуває в стані сп'яніння, також одразу реєструється у ЖРЗПЗ, а протокол-заява складається після витвереження заявника".
2.6. Пункт 4.2.3 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"4.2.3. Доповісти про отриману інформацію начальникові ОВС і відповідальному від керівництва, а про злочини та інші надзвичайні події, інформація про які подається до МВС України, ГУМВС, УМВС, повідомити черговій частині, в якої перебуває в оперативному підпорядкуванні, про що зробити відмітку в графі 5 ЖРЗПЗ із зазначенням часу доповіді та прізвища особи, яка її прийняла".
2.7. У пункті 4.2.4 Інструкції з організації реагування слова "по гарячих слідах" виключити, а слова та цифри "Положенням про основи організації розкриття злочинів органами внутрішніх справ, затвердженим наказом МВС України від 17.10.93 N 701" замінити словами та цифрами "Положенням про основи організації розкриття органами внутрішніх справ України злочинів загальнокримінальної спрямованості, затвердженим наказом МВС України від 30.04.2004 N 458, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 липня 2004 року за N 814/9413".
2.8. Доповнити розділ 4 Інструкції з організації реагування пунктом 4.2.5:
"4.2.5. У разі тимчасової відсутності в черговій частині ЖРЗПЗ або ЖОІ (винятково при роботі з ними працівниками прокуратури або Служби безпеки України) інформація про злочин (подію) може бути записана до зошита чергових, але після повернення зазначених журналів ця інформація невідкладно вноситься до них. У всіх інших випадках ЖРЗПЗ або ЖОІ знаходяться в приміщенні чергової частини. Виносити ЖРЗПЗ або ЖОІ, які розпочаті і не закінчені, за межі адмінбудинку ОВС заборонено. У разі необхідності пред'явлення ЖРЗПЗ або ЖОІ до вищих інстанцій, судових та правоохоронних органів слід використовувати їх електронні версії або ксерокопії. Приймання і здавання чергування добовими нарядами проводити в приміщенні чергової частини".
2.9. Пункт 4.4 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"4.4. У разі отримання заяви, повідомлення про злочин чи подію, що мали місце на території обслуговування іншого міського, районного чи лінійного органу, черговий після виконання вимог пунктів 4.2.1, 4.2.3, а за необхідності - пункту 4.2.4 цієї Інструкції зобов'язаний поінформувати про злочин (подію) чергову частину відповідного ОВС, а зібрані матеріали направити за територіальністю або передати під розписку представникові ОВС, на території якого скоєний злочин чи подія, разом з особами, затриманими за підозрою у вчиненні цього злочину. У ЖРЗПЗ (ЖОІ) та книзі обліку доставлених ставляться відмітки про це із зазначенням номера справи канцелярії, де зберігається розписка. Якщо інформація про такий злочин (подію) отримана телефоном, вона може бути передана за територіальністю також телефоном, а в графі 8 ЖРЗПЗ (графі 7 ЖОІ) зазначаються назва органу внутрішніх справ, куди передана ця інформація, прізвище чергового, який її прийняв, та номер, під яким він зареєстрував її у ЖРЗПЗ (ЖОІ)".
2.10. У пункті 4.6 Інструкції з організації реагування слова "або міськуправління" виключити.
2.11. Пункт 4.6.1 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"4.6.1. Виконати вимоги пунктів 4.2.1, 4.2.3 та 4.2.4 цієї Інструкції (замість реєстрації заяви, повідомлення у ЖРЗПЗ зробити запис про їх отримання до журналу реєстрації інформації про злочини та інші події, що надійшла телефонною лінією чи за допомогою інших засобів зв'язку)".
2.12. Пункт 4.6.2 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"4.6.2. Передати отриману інформацію (заяву, повідомлення) про правопорушення (подію) до чергової частини міського, районного чи лінійного органу, на території якого вони вчинені (допущені), витребувати номер, під яким вона зареєстрована в ЖРЗПЗ (ЖОІ), дати вказівку про проведення невідкладних дій щодо припинення правопорушення, розкриття злочину, ліквідації наслідків надзвичайних подій, надання допомоги потерпілим, забезпечення схоронності матеріальних цінностей тощо (залежно від змісту інформації), установити конкретні строки перевірки інформації. Письмові заяви, повідомлення про злочини, інші правопорушення та події після реєстрації в секретаріаті надіслати за територіальністю чи підслідністю".
2.13. Пункт 5.14 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"5.14. Члени СОГ (основної та додаткових) можуть відлучатися з місць постійного перебування лише з дозволу оперативного чергового: для вживання їжі (у межах адмінбудинку ОВС), на місця вчинення злочинів, до кімнати розгляду обставин з доставленими тощо. Членам СОГ забороняється відлучатися з місця постійного знаходження для виконання службових питань, не пов'язаних з діяльністю СОГ".
2.14. Пункт 6.1.1 Інструкції з організації реагування викласти в новій редакції:
"6.1.1. Міністр внутрішніх справ України, його перший заступник і заступники, керівництво структурних підрозділів МВС України та помічники Міністра внутрішніх справ України (представники в Головних управліннях, Управліннях МВС України)".
3. В Інструкції з оперативного інформування внести такі зміни і доповнення:
3.1. У пунктах 2.4 та 3.4 Інструкції з оперативного інформування після слів "каналами електронної пошти" доповнити словами "(за винятком випадків, коли передачу інформації передбачено закритими каналами зв'язку)".
3.2. Пункт 2.9 Інструкції з оперативного інформування викласти в новій редакції:
"2.9. Оперативний черговий опрацьовує отриману під час чергування інформацію про злочини та події і на її основі готує добове зведення, яке надає керівництву міських, районних, лінійних органів та зацікавленим структурним підрозділам. Під кожним випадком, інформація про який передавалася до чергової частини, в якої перебуває в оперативному підпорядкуванні, у графі 5 ЖРЗПЗ робиться відповідна відмітка "ГУМВС (УМВС) поінформовано" (зазначається дата і час телефонної доповіді, прізвище працівника, який отримав інформацію, вихідний номер спецповідомлення)".
3.3. У пунктах 6.3 та 7.8 Інструкції з оперативного інформування слова "оперативний черговий" замінити словами "головний інспектор-черговий".
3.4. Доповнити Інструкцію з оперативного інформування пунктом 7.9.4:
"7.9.4. Крім того, злочин знімається з контролю у разі направлення матеріалів за територіальністю. Для цього черговий ГУМВС, УМВС інформує чергову частину відповідного ГУМВС, УМВС, куди надіслано інформацію, і надає свій вихідний номер спецповідомлення, за яким воно поставлено на контроль МВС України. Черговий ГУМВС, УМВС, який отримав інформацію про направлення матеріалу за територіальністю, контролює його надходження до відповідного органу, інформує чергову частину МВС України про взяття на облік злочину з посиланням на вихідний номер спецповідомлення ГУМВС, УМВС, за яким поставлено на облік первинну інформацію, після чого інформує ГУМВС, УМВС, звідки було отримано матеріали. Черговий МВС України, отримавши зазначені повідомлення, вносить відповідні зміни до бази даних злочинів, розслідування яких перебуває на контролі МВС України".
4. У Переліку резонансних злочинів та інших надзвичайних подій, інформація про які подається до МВС України, головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях, місті Севастополі та на транспорті, Головного управління внутрішніх військ МВС України (далі - Перелік) (додаток 1 до наказу МВС України від 04.10.2003 N 1155, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 1 березня 2004 року за N 259/8858 (зі змінами), внести такі зміни і доповнення:
4.1. Назву графи 5 Переліку викласти в новій редакції:
"Структурні підрозділи центрального апарату МВС України, куди надсилаються копії спецповідомлень електронною поштою для контролю за розкриттям злочинів та стеження за своєчасним реагуванням на інші події, за винятком випадків, коли передання інформації передбачено закритими каналами зв'язку".
4.2. У назві графи 3 Переліку слово "інформації" замінити словом "спецповідомлення", а в пунктах 1-5, 6.1-6.3, 7, 9-13, 20, 21, 24, 26.1-26.5, 30-33, 34.1-34.4, 36, 37, 41, 42, 46-52, 54, 55, 58, 59.1-59.3, 61-64 цієї графи слово "негайно" замінити словами "Негайно, але не пізніше, ніж через 30 хвилин".
4.3. Доповнити Перелік пунктом 14.1 такого змісту:
Заступник начальника Головного штабу МВС України підполковник міліції | М.В.Андруньків |