• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом

Міністерство оборони України  | Наказ від 10.06.2013 № 371 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 10.06.2013
  • Номер: 371
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 10.06.2013
  • Номер: 371
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
10.06.2013 № 371
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 липня 2013 р.
за № 1158/23690
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 210 від 07.05.2019 )
Про внесення змін до Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом
Відповідно до Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України , затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 406, з метою упорядкування організації охорони та супроводу військових вантажів
НАКАЗУЮ:
1. Унести зміни до Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним та водним транспортом , затвердженого наказом Міністерства оборони України від 09 грудня 1997 року № 451 "Про затвердження Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом" (у редакції наказу Міністра оборони України від 29 травня 2006 року № 296), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 91/2531 (із змінами), виклавши його в новій редакції, що додається.
2. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони УкраїниП.В. Лебедєв
ПОГОДЖЕНО:
Міністр інфраструктури України

В. Козак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
09.12.1997 № 451
(у редакції наказу Міністерства
оборони України
10.06.2013 № 371)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 липня 2013 р.
за № 1158/23690
ПОЛОЖЕННЯ
про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом
I. Загальні положення
1.1. Цим Положенням визначаються повноваження посадових осіб структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, командувань видів, Озброєння, Тилу, Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, оперативних командувань, військових частин, військових навчальних закладів, установ, організацій Збройних Сил України, вантажовідправників і вантажоодержувачів, а також органів військових сполучень Збройних Сил України при плануванні та організації перевезень військового транспорту з військовими вантажами під охороною варт, що віднаряджуються від військових частин (підрозділів), які їх перевозять (далі - варти).
1.2. У цьому Положенні основні поняття вживаються в такому значенні:
військове майно - державне майно, закріплене за військовими частинами (у тому числі складами, базами й арсеналами), військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв’язку тощо;
військовий вантаж - військове майно, яке підлягає перевезенню;
військовий транспорт - один або кілька вагонів, контейнерів (частина судна або окремого судового приміщення на водному транспорті) або секція спеціального рухомого складу, призначених (призначена) для перевезення військового вантажу;
вантажовідправник (вантажоодержувач) - військові частини, які відправляють (отримують) військові вантажі.
1.3. Якщо для перевезення військового вантажу не потрібно надавати окремого вагона, то перевезення цього вантажу здійснюється в установленому порядку в контейнерах, дрібними відправленнями, вантажобагажем або ручним багажем у пасажирських поїздах.
II. Військові вантажі, які охороняються та супроводжуються вартою
2.1. Охороні та супроводу вартою підлягають військові вантажі, які перевозяться залізничним (водним) транспортом:
ракети, боєприпаси та інші вибухові матеріали, в тому числі нечутливі вибухові речовини;
займисті та токсичні (отруйні) гази, рідини та речовини, радіоактивні матеріали, що належать до небезпечних вантажів, наркотичні засоби, психотропні речовини, прекурсори, отруйні та сильнодіючі лікарські засоби, що вимагають супроводу спеціалістами;
військова техніка, озброєння і майно (у тому числі стрілецька зброя, матеріальна частина артилерії, танки, бойові машини піхоти, десанту, бронетранспортери, інші види військової техніки з установленим на них озброєнням), а також документи та інші носії, які містять інформацію з обмеженим доступом;
інші вантажі за окремим рішенням Міністра оборони України або начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.
2.2. Військові вантажі, що не підлягають охороні та супроводу вартою, транспортуються в установленому законодавством порядку.
III. Виділення та озброєння варти
3.1. Виділення варти для охорони та супроводу військових вантажів покладається:
у разі перевезення військових вантажів, що відправляються військовими частинами, які підпорядковані Повітряним Силам Збройних Сил України та Військово-Морським Силам Збройних Сил України, - відповідно на Командування Повітряних Сил або Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
в інших випадках - на Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
3.2. Рішення на виділення варти по охороні та супроводу військових вантажів у разі відправки чи повернення миротворчих контингентів, поповнення їх новими зразками військової техніки, озброєння та боєприпасами, що належать Збройним Силам України, участі військових частин Збройних Сил України в міжнародних військових навчаннях тощо приймається начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України.
3.3. Для охорони та супроводу військових вантажів, що відправляються за рішенням Міністра оборони України або начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, варта виділяється в першу чергу незалежно від строків подання заявок вантажовідправниками.
3.4. Особовий склад варти має бути озброєний справною, приведеною до нормального бою зброєю (автоматами або карабінами, багнетами), начальники варт озброюються штатною зброєю.
3.5. Залучати особовий склад варти для навантаження (розвантаження), закріплення (розкріплення) техніки і майна, виконання господарських та інших робіт забороняється.
IV. Організація охорони та супроводу військових вантажів
4.1. Охорона та супровід військового транспорту з військовими вантажами під час перевезення їх залізничним (водним) транспортом здійснюються відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України (далі - Статут).
Склад варти для охорони та супроводу військових вантажів під час перевезення залізницею визначається з такого розрахунку (без урахування вагона з вартою та вагонів прикриття):
до 15 вагонів (платформ) (далі - вагонів) включно - 4 особи (начальник варти - офіцер (сержант) та один тризмінний пост);
від 16 до 30 вагонів включно - 7 осіб (начальник варти - офіцер та два тризмінні пости);
від 31 вагона - 8 осіб (начальник варти - офіцер, розвідний - сержант та два тризмінні пости).
За рішенням начальників штабів - перших заступників командувачів видів Збройних Сил України склад варти може бути посилений.
Під охороною однієї варти можуть перебувати два та більше військових транспорти, які прямують з однієї станції навантаження до однієї й тієї самої станції призначення.
Під час перевезення військових вантажів водним транспортом на кожне судно, яке перевозить вантаж, виділяється одна варта в кількості 4 осіб незалежно від кількості вантажоодержувачів (начальник варти - офіцер (сержант (старшина) військової служби за контрактом) та один тризмінний пост).
4.2. Перед виїздом начальник варти повинен одержати у військовій частині майно згідно з вимогами статті 294 Статуту , а у разі необхідності - довідку про допуск до державної таємниці за встановленою формою, навісний замок і металеву печатку для опечатування металевого ящика для перевезення зброї, медичну аптечку. Перелік та кількість медичного майна аптечки наведено в додатку 1 до цього Положення. У разі охорони транспорту з ракетним пальним, джерелами іонізуючого випромінення та іншими отруйними речовинами на весь особовий склад варти видаються засоби індивідуального захисту.
4.3. Розвід варти, перевірка її забезпеченості та інструктаж начальника варти проводяться перед відбуттям варти відповідно до вимог статті 295 Статуту . Під час розводу варти повинні бути присутні командири підрозділів та начальники родів військ і служб, які брали участь у підготовці та забезпеченні варти. Про проведений інструктаж робиться запис у постовій відомості варти з охорони та супроводу військових вантажів (додаток 2).
4.4. Під час перевезення варти залізничним транспортом до місця приймання військового вантажу чи під час повернення у свою військову частину після здавання військового вантажу зброя повинна зберігатися в металевому замкненому ящику, запечатаному печаткою начальника варти. Металевий ящик для перевезення зброї укладається в пасажирському вагоні під нижньою полицею. Особовий склад варти здійснює постійний цілодобовий контроль за збереженням зброї та боєприпасів до неї.
4.5. Для перевезення варти на залізничну станцію (порт) чи від станції (порту) до місця навантаження військового вантажу виділяється автотранспорт військової частини, від якої віднаряджена варта, чи вантажовідправника (вантажоодержувача), обладнаний для перевезення особового складу. У населених пунктах під час переїздів варти з одного вокзалу на інший начальник гарнізону (командир військової частини) забезпечує виділення автомобільного транспорту. Проїзд варти в міському громадському транспорті забороняється.
4.6. Начальник варти зобов’язаний прибути до відправника вантажу разом з вартою не пізніше як за 3 години до навантажування і пред’явити йому посвідчення начальника варти військового транспорту (додаток 3) та діяти згідно з вимогами статті 297 Статуту .
4.7. Під час перевезення вантажів, які потребують нагляду чи спеціальних знань, для вживання особливих заходів обережності та контролю за їх станом призначають супроводжуючих осіб (спеціалістів). Ці особи призначаються наказом командира військової частини, від якої виділяється варта. Супроводжуючі особи (спеціалісти) слідують в одному вагоні (судні) з вартою, підпорядковуються командирові частини, від якої виділяється варта (під час слідування - військовому коменданту залізничної дільниці (станції)). Під час слідування у вагоні щодо внутрішнього порядку виконують вимоги начальника варти та керуються правилами перевезення цих вантажів відповідно до законодавства та інструкціями щодо їх супроводу.
4.8. Чатові розміщуються та виконують свої обов’язки щодо охорони військових вантажів згідно з вимогами статті 288 Статуту .
4.9. Зброя та боєприпаси до неї видаються вартовому перед виставленням його на пост. Зарядження зброї проводиться біля обладнаного вагона супроводу на міжколії відповідно до вимог Статуту , при цьому ствол автомата (карабіна) направляється уздовж поїзда.
4.10. Роз’єднання вагонів військового транспорту забороняється. У разі несправності вагона, що унеможливлює подальший рух, увесь транспорт, який перебуває під охороною варти, затримується до закінчення ремонту або перевантаження вантажу в справний вагон. Перевантаження вантажу з несправного вагона проводиться силами та засобами залізниці за участю представника комендатури військових сполучень залізничної дільниці (станції) із залученням у разі необхідності сил і засобів військового гарнізону. Перевантажування вантажу, що потребує нагляду чи спеціальних знань, проводиться під керівництвом супроводжуючої особи (спеціаліста), а за її (його) відсутності - під керівництвом спеціаліста, який призначається начальником найближчого гарнізону та в присутності представника залізничної станції.
Фахівці мають проінструктувати причетних працівників залізниці щодо правил проведення робіт з вивантаження, навантаження (перевантаження) і кріплення військового майна відповідно до вимог наказу Міністерства транспорту України від 21 листопада 2000 року № 644 "Про затвердження окремих розділів Правил перевезення вантажів", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24 листопада 2000 року за № 861/5082, а також про заходи особистої безпеки під час виконання цих робіт.
У разі перевантажування вантажу в інший вагон начальник варти зобов’язаний вимагати від адміністрації залізниці складання акта у трьох примірниках і засвідчити його у військового коменданта залізничної дільниці (станції) або начальника залізничної дільниці (станції). На підставі цього акта начальник варти вносить відповідний запис в опис вагонів на транспорт, що охороняється. Прибувши до пункту призначення, начальник варти вручає вантажоодержувачеві під підпис другий примірник акта на вагон, який було перевантажено.
4.11. Командири військових частин зобов’язані повідомляти у відповідні органи управління (підрозділи) Військової служби правопорядку Збройних Сил України стосовно виділення варт для супроводу військових вантажів не пізніше ніж за 1 добу до їх вибуття.
4.12. Контроль за несенням служби особовим складом варти на території залізничної (водної) дільниці, станції (порту), підтриманням військової дисципліни покладається на військових комендантів комендатур військових сполучень дільниць, станцій (портів) (далі - військові коменданти). Посадові особи командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань і військових частин, від яких віднаряджені варти, здійснюють перевірку варт на підставі разового посвідчення на право перевірки варти (додаток 9 до Статуту ). Посадові особи органів управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України - на підставі припису, виданого начальником відповідного органу управління (підрозділу) Військової служби правопорядку Збройних Сил України (у межах зони відповідальності).
Посадовим особам, які призначені для перевірки несення служби особовим складом варти, переміщення до місцеперебування варти на залізничній станції (в порту) в пункті розташування комендатури військових сполучень здійснювати тільки в супроводі посадових осіб комендатур військових сполучень.
Допуск осіб, що прибули для перевірки варти, у вагон (суднове приміщення) для перевезення варти здійснювати тільки після перевірки у них відповідних документів під наглядом вартового.
4.13. У разі хвороби, загибелі, відставання чи усунення від виконання службових обов’язків на шляху перевезення до 30 відсотків особового складу варти особовий склад варти продовжує виконувати поставлене завдання у скороченому складі. У разі великих втрат, а також у разі усунення від виконання службових обов’язків начальника варти варта замінюється повністю. Заміну варти проводять за розпорядженням начальника того гарнізону, на території якого виникла в цьому потреба. Тимчасова охорона транспорту до прибуття нової варти покладається на відповідні органи управління (підрозділи) Військової служби правопорядку Збройних Сил України, у зоні діяльності яких затримано транспорт.
4.14. У разі виявлення ознак розкривання вагонів (суднових приміщень), пошкодження упаковки вантажу, який перевозиться на відкритому рухомому складі (верхній палубі), порушення відтисків печаток чи пломб начальник варти зобов’язаний терміново повідомити про це військового коменданта, начальника станції (порту), органи Міністерства внутрішніх справ України на транспорті, начальників відповідних органів управління (підрозділів) Військової служби правопорядку Збройних Сил України в гарнізоні (через оперативного чергового) та вжити термінових заходів для встановлення причин того, що трапилося.
4.15. Про всі нещасні випадки, події і скоєні правопорушення начальник варти зобов’язаний терміново доповісти військовому коменданту та командиру військової частини, від якої віднаряджена варта.
4.16. У разі виникнення непередбачених обставин (пригоди за участю військового транспорту), унаслідок чого транспортний засіб не може продовжувати рух, начальник варти повинен повідомити про це командира військової частини, відповідний орган управління (підрозділ) Військової служби правопорядку Збройних Сил України, військового коменданта та дочекатись їх представників.
V. Обов’язки вантажовідправника військових вантажів
5.1. Замовлення варти вантажовідправником здійснюється у такому порядку:
до 25 числа поточного місяця подати до штабу командування виду Збройних Сил України заявку на виділення необхідної кількості варт на наступний місяць, у якій вказуються:
пункт направлення варти, найменування вантажу, що відправляється;
вищий ступінь секретності відомостей, що містяться у вантажу;
кількість вагонів у транспорті;
станція (порт), залізниця навантаження і розвантаження вантажу;
номер військового транспорту;
дата та час початку його навантаження;
порядок зв’язку з вантажовідправником;
посаду, прізвище, ім’я та по батькові супроводжуючої особи (спеціаліста) (за потреби).
За 5-6 діб підтверджується готовність вантажу до відправки та необхідність виділення варти.
На підставі заявки та телеграми штаб командування виду Збройних Сил України визначає склад варти і дає розпорядження на її виділення.
5.2. Вантажовідправник зобов’язаний:
розробити інструкцію щодо порядку несення служби вартовими під час охорони вантажів, що створюють небезпеку для життя, з визначенням конкретного порядку дій під час небезпечних та нестандартних ситуацій, що можуть виникнути під час супроводження конкретного вантажу, загальних вимог безпеки, пожежної безпеки під час слідування. Надати другий примірник інструкції начальнику варти для ознайомлення під підпис та вивчення особовим складом варти;
проінструктувати варту з питань охорони, супроводження і порядку здавання військового вантажу одержувачу, правил особистої та пожежної безпеки, а в разі перевезення небезпечних вантажів, крім того, й про особливості нагляду за вантажем на шляху перевезення і на зупинках, правил прикриття вагонів з небезпечними вантажами і дій при аварійних ситуаціях. У посвідченні начальника варти військового транспорту зробити відмітку про проведення інструктажу варти;
у разі перебування з вартою супроводжуючої особи (спеціаліста) забезпечити її (його) відповідною інструкцією щодо супроводження вантажу, приладами й інструментами, матеріалами та приладдям для усунення можливих несправностей тари, контейнерів, вузлів кріплення тощо;
забезпечити зустріч особового складу варти, розмістити його на час очікування закінчення відвантаження в житлових приміщеннях, обладнаних місцем для зберігання зброї та боєприпасів, необхідним інвентарем, постільними речами та білизною, гарячою їжею, а за необхідності - надання необхідної медичної допомоги. Організувати контроль за дотриманням військової дисципліни особовим складом варти;
забезпечити виконання вимог пожежної безпеки, визначених в розділі XLVI Правил пожежної безпеки на залізничному транспорті , затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 21 грудня 2009 року № 1322, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 березня 2010 року за № 230/17525;
вести облік особового складу варти в Книзі обліку прибуття і відправлення варт військової частини (додаток 4). Якщо варта прибула раніше ніж за 3 години до відправлення транспорту, прийняти від неї на тимчасове збереження зброю та боєприпаси до неї (якщо місце для зберігання зброї не передбачено - прийняти рішення щодо порядку її зберігання). Видача їх варті проводиться під підпис не раніше ніж за 2 години до відправлення транспорту;
повідомити в комендатуру військових сполучень про час прибуття варти, її склад, військове звання та прізвище начальника варти, забезпеченість необхідними документами і майном на весь час перевезення;
прийняти від працівників залізниці (судновласника) критий вантажний вагон (суднове приміщення) для розміщення варти, який повинен відповідати санітарним нормам і бути забезпеченим військовим обладнанням, що знімається. У разі необхідності встановити у вагоні (судновому приміщенні) перегородку;
здати начальнику варти військовий транспорт за описом військового транспорту (додаток 5) (опис складається у трьох примірниках), один примірник залишається у вантажовідправника, два примірники (один з них у пакеті із супровідними документами) вручаються начальнику варти. У разі відсутності супровідних документів обидва примірники опису видавати начальнику варти на руки. У разі перевезення бойової та іншої техніки в описі зробити відмітку, що техніка розміщена й закріплена правильно, стопорні пристрої справні, приведені у положення, що виключає розвертання окремих частин техніки, і опломбовані. Цей запис підтверджується підписом відповідальної особи вантажовідправника і скріплюється гербовою печаткою. Видати військовій варті необхідну кількість реквізитів кріплення для усунення несправностей навантаження під час перевезення. У разі перевезення вантажів водними шляхами сполучення здати варті вантаж, що міститься у запломбованих суднових приміщеннях або розміщений на палубі.
повідомити військового коменданта про закінчення відвантаження та готовність варти і військового транспорту до відправлення;
не допускати випадків зміни станцій (портів) призначення запланованого транспорту, а також дострокового виклику варти. У разі вимушеної затримки варти на строк більше однієї доби повідомити про це командування військової частини, від якої споряджена варта;
у разі відправлення великогабаритної та спеціальної техніки, яка прямує в змішаному залізнично-водному сполученні і потребує при перевантаженні дотримання особливих умов роботи, видавати начальнику варти інструкцію щодо перевантаження цього вантажу.
5.3. З метою скорочення чисельності варти, що виділяється, перевезення малогабаритних вантажів здійснювати ручним вантажем і вантажобагажем у пасажирських поїздах.
VI. Обов’язки вантажоодержувача військових вантажів
6.1. Вантажоодержувач зобов’язаний виконати заходи, визначені статтею 303 Статуту , та додатково:
у разі пошкодження упаковки чи порушення відтисків печаток та пломб, якими опечатані вантажі, в описі зробити відповідну відмітку та скласти акт довільної форми, один примірник якого направити вантажовідправнику;
вести облік особового складу варти в Книзі обліку прибуття і відправлення варт військової частини. Повідомляти про прибуття варти військового коменданта. Узгоджувати з ним порядок та час її відправки до військової частини, від якої віднаряджена варта. Проставляти в посвідченні про відрядження начальника варти номер військової команди, отриманий у військового коменданта;
повертати варті зброю та боєприпаси до неї безпосередньо перед вибуванням її до військової частини, від якої віднаряджена варта;
робити відмітку в посвідченні начальника варти про доставку військового транспорту за призначенням, приймання військового вантажу та супровідних документів, указувати дату та час прибуття військового транспорту і зміни варти;
забезпечувати отримання особовим складом варти проїзних квитків на зворотний шлях перевезення, за необхідності поповнювати медичну аптечку. Надавати транспорт для доставки особового складу варти на станцію (в порт) не пізніше ніж за 1-2 години до відправлення поїзда (судна). Про вибуття варти на станцію повідомляти військового коменданта;
у разі виділення спеціального вагона для перевезення варти приймати його за описом від начальника варти, перевіряти злив води, зачинити двері, передавати вагон (суднове приміщення) представнику станції (порту).
6.2. Забороняється використовувати варту, яка змінилася, для охорони та супроводу військових вантажів у зворотному напрямку без дозволу командування виду Збройних Сил України, розпорядженням якого була виділена варта (за винятком випадків, коли вантажі відправляються до місцезнаходження військової частини, від якої споряджена варта).
VII. Начальники управлінь військових сполучень на залізницях, морських (річних) басейнів, військові коменданти зобов’язані:
забезпечити своєчасне відправлення варт у пункти навантаження транспорту та повернення у свої військові частини. Варту відправляти в окремому купе у купейному (якщо такого немає - у плацкартному) вагоні (судновому приміщенні);
кожній варті, що прямує отримувати або супроводжує вантаж, повертається до своєї військової частини, присвоювати номер військової команди, контролювати за її перевезенням, передавати попутні повідомлення військовим комендантам на шляху слідування, у пунктах пересадки і призначення;
погоджувати з судновласником порядок розміщення варти і місце несення служби вартовими під час перебування судна в порту та на переході;
проводити інструктаж особового складу варти щодо правил його поведінки й засобів безпеки, контролювати виконання встановлених вимог безпеки при перевезенні військових вантажів;
вживати заходів для своєчасної подачі під навантаження вагонів, платформ (суден) у строки, що зазначені у заявці вантажовідправника на навантаження військового транспорту;
при супроводженні військового транспорту, який має більше п’яти вагонів, вагон для розміщення варти розмістити всередині;
здійснювати контроль за підготовкою вагонів (суднових приміщень), які виділяються для перевезення особового складу варти, своєчасним забезпеченням їх необхідним запасом палива, води та свічок, а також належним знімним обладнанням та інвентарем, у тому числі печами для опалення та приготування їжі незалежно від пори року;
контролювати надання справних вагонів та платформ (суден) під навантаження військових вантажів. Спільно з начальником варти оглядати кріплення вантажів і вживати заходів до усунення виявлених порушень;
вживати необхідних заходів (через начальника гарнізону) для забезпечення охорони військового транспорту в разі стихійного лиха (повінь, пожежа, снігові заноси тощо) або подій на транспорті (аварія, хвороба, загибель чи усунення осіб варти від виконання службових обов’язків), а також залучення у разі потреби пожежних команд, інженерної та іншої техніки для ліквідації наслідків подій;
у пунктах дислокації зустрічати військовий транспорт з військовим вантажем, що прибуває на станції (у порти) та супроводжується вартами. Перевіряти порядок у вартах, наявність зброї та боєприпасів до неї, їх матеріально-побутове забезпечення, кріплення техніки й вантажів, стан пожежної безпеки, за необхідності організувати медичне обстеження особового складу варти. Перевіряти знання і дотримання особовим складом правил несення служби, особистої й пожежної безпеки, інформувати начальника варти про порядок подальшого руху транспорту, місце поповнення запасів матеріально-технічних засобів та орієнтовний час його відправлення. Організувати забезпечення загальновійськовим набором сухих продуктів або раціонами харчування відповідно до норм (раціонів харчування) (грошовою компенсацією замість норм харчування), вугіллям, свічками і водою. Про результати перевірки варти, прийняті заявки на матеріально-технічне забезпечення і проведене забезпечення робити запис у постовій відомості;
при виявленні послаблення кріплення техніки й вантажів забезпечити усунення недоліків, а у разі необхідності - із залученням фахівців транспорту;
організовувати доставку хворих військовослужбовців із складу варти до закладу охорони здоров’я;
у разі тривалого перебування військового транспорту з вартою на станціях (портах) організувати їх перевірку з інтервалом не рідше 6 годин у денний та нічний час, перевірку варт на інших станціях (де відсутні військові комендатури) здійснювати за окремим письмовим розпорядженням начальника управління - начальника військових сполучень;
у разі усунення начальника варти від виконання службових обов’язків зробити відмітку в посвідченні начальника варти військового транспорту про причини його усунення і скласти акт у трьох примірниках про збереження вантажу, що перевозиться, і пломб. Транспорт при цьому затримується. Один примірник акта залишається у військового коменданта, другий - передається новому начальнику варти для вручення вантажоодержувачу, третій - начальнику залізничної станції;
завчасно сповіщати начальників відповідних органів управління (підрозділів) Військової служби правопорядку Збройних Сил України (через оперативного чергового) про дату, час та місце завантаження (розвантаження) військового вантажу, який охороняється та супроводжується вартою, та про дату, час та місце стоянки ешелонів (суден) з військовим вантажем, який охороняється та супроводжується вартою, під час їх руху в зоні діяльності відповідного органу управління (підрозділу) Військової служби правопорядку Збройних Сил України;
надавати інформацію начальнику варти про строк перебування військового транспорту на станції (в порту), порядок формування (переформування) транспорту;
у разі виявлення ознак розкривання вагонів (суднових приміщень), пошкодження упаковки вантажу, порушення відтисків печаток, пломб під час перевезення зброї, боєприпасів або вибухових речовин негайно сповіщати начальників відповідних органів управління (підрозділів) Військової служби правопорядку Збройних Сил України (через оперативного чергового), у зоні діяльності яких це трапилося, начальника станції, органи Міністерства внутрішніх справ України на транспорті.
VIII. Матеріально-побутове і медичне забезпечення варти на шляху перевезення
8.1. На станціях (в портах) завантаження та розвантаження матеріально-побутове і медичне забезпечення особового складу варти покладається на командирів військових частин, від яких були віднаряджені варти, вантажовідправників і вантажоодержувачів. На шляху перевезення - на начальників гарнізонів, начальників відповідних органів управління (підрозділів) Військової служби правопорядку Збройних Сил України, військових комендантів.
8.2. Продовольче забезпечення особового складу варти під час супроводження військових вантажів при їх перевезенні залізничним та водним транспортом організовується встановленим порядком відповідно до вимог Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час , затвердженого наказом Міністра оборони України від 09 грудня 2002 року № 402, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2002 року за № 992/7280 (із змінами).
8.3. У разі затримки варти на шляху перевезення і витрати всіх продуктів харчування начальник варти доповідає про це найближчому військовому коменданту, який вживає заходів для дозабезпечення особового складу продовольством.
8.4. Кошти (військові перевізні документи) для проїзду особового складу варти до пункту навантаження військового транспорту і для повернення у свою військову частину після здавання вантажу видаються відповідно до вимог чинного законодавства на кожну особу варти окремо. Про видані кошти (військові перевізні документи) робиться відмітка у посвідченні про відрядження начальника варти.
8.5. Усі питання, які стосуються матеріально-побутового забезпечення особового складу варти на шляху перевезення, вирішуються військовим комендантом на станції (в порту) перебування (прибуття) спільно з начальником гарнізону. У випадку відсутності військового коменданта начальник варти звертається до начальника залізничної дирекції або станції (порту) щодо встановлення зв’язку з військовим комендантом.
8.6. У разі перебування на шляху перевезення більше ніж 7 діб особовий склад варти перед виїздом миється в лазні і змінює натільну білизну. Надалі миття військовослужбовців із зміною натільної білизни здійснюється не рідше ніж один раз на 7 діб. Про необхідність миття або санітарної обробки особового складу начальник варти доповідає військовому коменданту і діє за його командою.
8.7. За медичною допомогою особовий склад варти звертається до медичних пунктів залізничних станцій (портів). Хворий або потерпілий військовослужбовець, який не може слідувати далі, направляється начальником варти в найближчий заклад охорони здоров’я Міністерства оборони України, а за його відсутності - у заклади охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, про що начальник варти доповідає командирові військової частини, від якої призначена варта.
IX. Правила безпеки під час охорони й супроводу вартою військових вантажів на залізницях і водних шляхах
9.1. З метою запобігання нещасним випадкам особовий склад варти навчається правилам надання потерпілим першої медичної допомоги, особистої безпеки при перебуванні на коліях залізничних станцій, використання засобів пожежогасіння, а також сигналам, які застосовуються на залізничному та водному транспорті.
9.2. Рух змін на пости та з постів здійснюється на міжколії або узбіччі земельного полотна колоною по одному. Перехід залізничної колії зміною, яка прямує на пости та з постів, здійснюється швидко й тільки під прямим кутом. Попередньо подивитись праворуч та ліворуч, переконатись у відсутності небезпеки. Забороняється переходити колії на стрілкових переводах, ходити між коліями, пролізати під вагонами.
9.3. На стоянках поїзда чатовий несе службу на міжколії або узбіччі земляного полотна біля вагонів, що охороняються. Під час проїзду сусідньою колією чатовий піднімається на гальмові майданчики (тамбури) вагонів. При відсутності гальмових майданчиків (тамбурів) чатовий повинен уважно спостерігати за поїздом, що рухається, і стежити, чи не з’являться в ньому вантажі (предмети), які виступають за край габариту.
9.4. На електрифікованих ділянках залізниць забороняється:
наближатися до неогороджених проводів чи частин контактної мережі, що перебувають під напругою, на відстань менше 2 м, а також торкатися до електроустаткування електрорухомого складу як безпосередньо, так і через будь-які предмети;
торкатися обірваних проводів контактної мережі, металевих опор і пристроїв заземлення, повітряної лінії електропередач і предметів, що до них торкаються, й наближатися до них ближче ніж на 2 метри;
підніматися на покрівлю, перебувати або виконувати будь-яку роботу на покрівлі вагонів, контейнерів, тепловозів, електровозів, моторних вагонів дизель- і електропоїздів (огляд покрівель та обладнання, що розміщені на них, ставати на башти танків, дахи будок спеціальних автомобілів тощо);
відкривати люки (кришки) цистерн, ізотермічних та критих вагонів або виконувати будь-які роботи на них;
підніматись на вантажі або проводити навантажувальні та розвантажувальні роботи з відкритого рухомого складу, коли самі працівники або пристрої, що вони використовують, можуть у період роботи наближатися на відстань менше 2 м до частин кабельних мереж, що перебувають під напругою.
9.5. Під час руху поїзда особовому складу варти забороняється:
сидіти на борту платформи, на краю та східцях гальмівного майданчика;
висовуватись з вікон, люків і дверей критих вагонів, сидіти на підлозі в дверному прорізі критого вагона, спиратися на закладку дверей;
викидати будь-які предмети з вагонів. Відчинені двері у вагоні для перевезення варти повинні бути постійно закріплені для запобігання несподіваному зачиненню при різкому гальмуванні поїзда або удару інших вагонів;
виходити з вагона з боку поїзда, що проходить;
застосовувати у вагонах невстановлені види освітлення та опалювання.
9.6. У вагоні для перевезення варти на боковій стіні з внутрішнього боку наноситься крейдою застережний напис: "Стережись контактного проводу", а на східцях, що ведуть на дах вагона, закріплюється табличка з написом: "Не залізати - вб’є".
9.7. Особовий склад варти перед перевезенням водним транспортом навчається порядку дій у разі оголошення на судні тривоги, правилам поведінки та заходів безпеки, а також ознайомлюється з відомостями про суднові рятувальні засоби та навчається правилам користування ними.
9.8. Під час руху судна особовому складу варти забороняється:
виходити на необгороджений майданчик вздовж всього корпусу судна (привальний брус);
перехилятись через поручні огорожі палуби;
сидіти або спиратись на предмети, що не призначені для цього (вентиляційні закриття, леєрні огорожі, кнехти тощо);
самостійно вмикати та вимикати вентиляцію або інші суднові механізми, прилади та пристрої;
без необхідності сідати в шлюпки, знімати рятувальні круги;
викидати за борт сміття.
Начальник Центрального
управління підготовки
та повсякденної діяльності
військ (сил)
Збройних Сил України
полковник

О.В.Таран
Додаток 1
до Положення про охорону
та супровід військових вантажів
при їх перевезенні залізничним
і водним транспортом
(пункт 4.2)
ПЕРЕЛІК
та кількість медичного майна аптечки
№ з/пНайменування майнаОдиниця виміруКількість
1234
Лікарські засоби загальні
1Аміак (10% водний розчин, 1 мл) в ампулах з обплетеннямамп.10
2Валідол 0,06 таблетки № 10упак.1
3Йод (5% розчин, 1 мл) в ампулах з обплетеннямамп.10
4Калію перманганатг3
Перев’язувальні засоби
1Бинт марлевий медичний стерильний, розмір 5 м х 10 смшт.2
2Бинт марлевий медичний нестерильний, розмір 5 м х 10 смшт.2
3Бинт еластичний трубчастий медичний типу "Ретеласт" в індивідуальній упаковці № 1 (для кисті)упак.2
4Бинт еластичний трубчастий медичний типу "Ретеласт" в індивідуальній упаковці № 2 (для стопи)упак.2
5Бинт еластичний трубчастий медичний типу "Ретеласт" в індивідуальній упаковці № 3 (для гомілки)упак.2
6Вата медична гігроскопічна в пачці по 100 г, стерильнаупак.3
7Косинка медична (перев’язувальна)шт.2
8Лейкопластир бактерицидний 6х10 смшт.3
9Пакет перев’язувальний індивідуальнийшт.один на кожного в/сл
10Пов’язка медична мала стерильнашт.2
Медичні речі видаткові
1Булавка безпечнашт.10
Лікарські речі
1Джгут кровоспинний гумовийшт.1
2Шинашт.2
Додаток 2
до Положення про охорону
та супровід військових вантажів
при їх перевезенні залізничним
і водним транспортом
(пункт 4.3)
(1-а сторінка постової відомості)
Склад варти затверджую Варту проінструктовано і попереджено
Командир військової частини _____ про кримінальну відповідальність за втрату
_________________________________ зброї та боєприпасів, крадіжку особистого
(військове звання, і державного майна, про заборону вживання
підпис, прізвище та ініціали) спиртних напоїв, а також про заходи
"___" __________ 20__ р. безпеки при несенні служби
Місце для печатки під час перебування в дорозі.
Начальник штабу в/ч ___________________
_______________________________________
(військове звання, підпис, прізвище та
ініціали)
"_____" ____________ 20_____р.
ПОСТОВА ВІДОМІСТЬ № _____
варти з охорони та супроводу військових вантажів
Відмітка про допуск у вартове приміщення
№ з/пПункт зупинки (станція)Дата, часВійськове звання, прізвище, ініціали, займана посадаПідпис начальника варти
12345
__________
Примітка.
Начальник варти заповнює графу 4 після пред’явлення посвідчення посадової особи, яка прибула для перевірки.
Графік охорони зброї під час слідування пасажирськими поїздами
Дата1 зміна2 зміна3 зміна
часпідписчаспідписчаспідпис
__________
Примітка.
Час охорони стрілецької зброї та боєприпасів до неї підтверджується підписом вартових.
(2-а сторінка постової відомості)
Варта № ________ від ___________________________________________________
(підрозділ, умовне найменування військової частини)
Начальник варти ________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім’я,
по батькові, номер зброї)
Розклад постів
Номери постівВійськові звання, прізвища та ініціали вартових, номер зброї
1 зміна2 зміна3 зміна
1
2
ДатаЧас заступання вартових на пости
__________
Примітка.
Номер варти надається згідно з номером телеграми штабів командування видів Збройних Сил України про виділення варти.
Командир роти (батареї) __________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали, прізвище)
(3-я сторінка постової відомості)
На цій сторінці робляться записи:
1. Про результати перевірки та події, які сталися під час несення варти.
2. Про всі виявлені несправності в транспорті, що охороняється, і їх
усунення під час перебування в дорозі.
3. Про доповіді військовому коменданту під час перебування в дорозі і
дозабезпечення варти.
Пункт зупинкиДата, часРезультати перевірки
123
(4-а сторінка постової відомості)
№ з/пНайменування заходівДатаЧасПідпис
1Вибуття з військової частини
2Прибуття до вантажовідправника
3Вибуття з військовим транспортом
4Прибуття до вантажоодержувача
5Здача військового транспорту
6Вибуття до військової частини
7Прибуття до військової частини
Розбір несення служби вартою, ужиті заходи:
_____________________________________________________________________________
Розбір провів: _________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Рішення командира: _____________________________________________________
Додаток 3
до Положення про охорону
та супровід військових вантажів
при їх перевезенні залізничним
і водним транспортом
(пункт 4.6)
ПОСВІДЧЕННЯ
начальника варти військового транспорту
Додаток 4
до Положення про охорону
та супровід військових вантажів
при їх перевезенні залізничним
і водним транспортом
(пункт 5.2)
КНИГА
обліку прибуття і відправлення варт військової частини ___________
№ з/пДата, час прибуття вартиВійськове звання, прізвище, ім’я, по батькові начальника варти і вартовихЗ якої військової частини віднаряджено вартуВид і номери зброї, кількість і партія боєприпасів, які зберігаються в особового складуДата, час вибуття вартиНомер військового транспорту (команди)Кому повідомлено в комендатурі військових сполучень про прибуття та вибуття варти
__________
Примітка.
Книга ведеться черговим військової частини.
Додаток 5
до Положення про охорону
та супровід військових вантажів
при їх перевезенні залізничним
і водним транспортом
(пункт 5.2)
ОПИС
військового транспорту
Начальнику варти ______________________________________________________,
(військове звання, прізвище, ім’я та по батькові)
призначеному від ____________________________________________________________
(військова частина, установа)
Номери вагонів (найменування або номери суден, барж чи номери трюмів)Номер транспортуКонтрольні знаки пломб на вагонах і військовій техніціНайменування документів, що додаються, і зауваження
Транспорт здав у справному стані:
_____________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціали, прізвище вантажовідправника)
Транспорт прийняв у справному стані:
_____________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціали, прізвище начальника варти)
"___" ____________ 20___ р. "____" год. "____" хв.
Військовий транспорт згідно з описом прийняв:
_____________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціали, прізвище вантажоодержувача)
Гербова печатка
військової частини
"___" ____________ 20__ р. "____" год. "____" хв.