• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку надання послуг з професійної орієнтації осіб

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України | Наказ, Порядок від 30.10.2020 № 2203
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 30.10.2020
  • Номер: 2203
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 30.10.2020
  • Номер: 2203
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
30.10.2020 № 2203
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 листопада 2020 р.
за № 1129/35412
Про затвердження Порядку надання послуг з професійної орієнтації осіб
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
Відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про зайнятість населення", Положення про Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2019 року № 838), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок надання послуг з професійної орієнтації осіб, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства соціальної політики України від 03 січня 2013 року № 2 "Про затвердження Порядку надання територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, послуг з професійної орієнтації осіб", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 року за № 131/22663.
3. Директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України згідно з розподілом обов’язків.

Міністр розвитку
економіки, торгівлі
та сільського господарства
України




І. Петрашко

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Міністра освіти і науки України

Заступник директора
Державного центру зайнятості

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок на національному рівні

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Міністр соціальної політики України



С. Шкарлет


Р. Криган


Г.В. Осовий



Р. Іллічов

М. Лазебна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
розвитку економіки,
торгівлі та сільського
господарства України
30 жовтня 2020 року № 2203
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 листопада 2020 р.
за № 1129/35412
ПОРЯДОК
надання послуг з професійної орієнтації осіб
I. Загальні положення
1.1. Цей Порядок визначає організаційно-правові засади надання філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості (далі - центр зайнятості) послуг з професійної орієнтації осіб (далі - профорієнтаційні послуги).
1.2. Центри зайнятості під час надання послуг з професійної орієнтації особам керуються Конституцією, законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та іншими законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, постановами правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), іншими нормативно-правовими актами, а також цим Порядком.
1.3. У цьому Порядку терміни "професійна орієнтація", "професійне інформування", "професійне консультування", "професійний відбір" та "професійна діагностика" вживаються у значеннях, визначених частиною першою статті 32 та частиною першою статті 33 Закону України "Про зайнятість населення".
( Пункт 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
1.4. Профорієнтаційні послуги надаються усім соціальним групам та віковим категоріям осіб, які звернулися до центрів зайнятості, а також групам осіб, які потребують професійної орієнтації, за письмовим зверненням їх представників.
1.5. Основними завданнями професійної орієнтації є:
сприяння професійному розвитку та трудовій активності особи шляхом забезпечення умов для професійного самовизначення, вибору або зміни виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи, виду та форми професійного навчання, розвитку навичок;
сприяння досягненню балансу між професійними якостями, уподобаннями та індивідуальними особливостями людини і потребами ринку праці у працівниках відповідних професій і кваліфікацій;
сприяння інтеграції особи до ринку праці, підвищенню соціальної та професійної мобільності особи, мотивації до легальної зайнятості в Україні, реалізації індивідуального потенціалу особистості впродовж життя;
( Абзац четвертий пункту 1.5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
формування конструктивної поведінки особи на ринку праці щодо реалізації здатності до праці.
II. Загальні підходи до надання профорієнтаційних послуг
2.1. Центрами зайнятості надаються такі профорієнтаційні послуги: професійне інформування (далі - профінформування), професійне консультування (далі - профконсультування), професійний відбір (далі - профвідбір) та професійна діагностика (далі - профдіагностика).
( Пункт 2.1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
2.2. Профорієнтаційні послуги надаються в індивідуальній та груповій формах як безпосередньо у центрах зайнятості так і поза їх межами у виїзному чи дистанційному форматі, у тому числі з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
2.3. Профорієнтаційні послуги можуть надаватися, за потреби, неодноразово.
2.4. Профорієнтаційні послуги надаються особам за їх особистим зверненням або за рекомендацією працівника центру зайнятості на виконання індивідуального плану працевлаштування та/або індивідуального плану надання послуг.
( Пункт 2.4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
2.5. Профорієнтаційні послуги та особи, яким вони надаються, обліковуються засобами Єдиної інформаційно-аналітичної системи.
2.6. При наданні профорієнтаційних послуг центрами зайнятості можуть залучатися, зокрема на договірних умовах, представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, закладів освіти, закладів охорони здоров’я, наукових установ, інших підприємств, організацій та установ незалежно від форми власності, організацій роботодавців, профспілок, громадських організацій, інших юридичних і фізичних осіб відповідно до чинного законодавства.
III. Надання індивідуальних профорієнтаційних послуг
3.1. Індивідуальна профорієнтаційна послуга - це організована взаємодія працівника центру зайнятості та особи, яка отримує послугу, що передбачає:
з’ясування мети звернення особи, її мотивів та потреб у професійному самовизначенні, виконання рекомендацій працівника центру зайнятості;
вибір виду індивідуальної послуги (профінформування, профконсультування, профвідбір, профдіагностика);
( Абзац третій пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
визначення формату її надання (безпосередньо у центрі зайнятості, поза його межами, дистанційно з використанням інформаційно-комунікаційних технологій);
безпосереднє надання послуги за обраним видом;
формулювання висновків та видача рекомендацій особі.
3.2. Індивідуальні профорієнтаційні послуги надаються особам за їх особистим зверненням або за рекомендацією працівника центру зайнятості.
3.3. Послуги з профконсультування, профвідбору чи профдіагностики можуть здійснюватися з використанням інформаційно-комунікаційних систем та з урахуванням вимог, які визначені для конкретного виду трудової діяльності, професії, професійної кваліфікації, посади, кваліфікації, вакансії.
Послуги з профконсультування чи профвідбору можуть включати профдіагностику.
( Пункт 3.3 розділу III в редакції Наказу Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
IV. Надання групових профорієнтаційних послуг
4.1. З метою організації надання групових профорієнтаційних послуг центром зайнятості формується перспективний графік проведення профорієнтаційних заходів відповідно до аналізу та потреб ринку праці.
4.2. Групова профорієнтаційна послуга - це організована взаємодія працівників центру зайнятості та групи осіб, що передбачає:
вибір виду (групова консультація, семінар, тренінг, вебінар та інше) і тематики групової профорієнтаційної послуги відповідно до мети звернення особи, її мотивів та потреб у професійному самовизначенні, рекомендацій працівника центру зайнятості;
формування групи осіб, яким буде надана групова профорієнтаційна послуга, відповідно до перспективного графіка;
проведення профорієнтаційного заходу;
видача рекомендацій особам - учасникам профорієнтаційного заходу.
4.3. Групові профорієнтаційні послуги можуть надаватись шляхом організації профорієнтаційних заходів державного, територіального та місцевого рівня, які можуть мати інформаційно-роз’яснювальний, консультаційний, навчально-пізнавальний, тренінговий, мотиваційний, діагностичний характер.
Особи можуть отримувати групові послуги у дистанційному форматі з використанням інформаційно-комунікаційних систем.
( Абзац другий пункту 4.3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 1090 від 28.02.2023 )
4.4. Перелік і тематика профорієнтаційних заходів формуються Державним центром зайнятості.
V. Забезпечення професійної орієнтації
Для організації та провадження професійної орієнтації здійснюється науково-методичне, матеріально-технічне, програмне, психодіагностичне та інформаційне забезпечення, у тому числі шляхом закупівлі товарів, робіт і послуг у цій сфері відповідно до чинного законодавства.
VI. Фінансування професійної орієнтації
Фінансування професійної орієнтації здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі бюджетом Фонду на поточний рік.

Генеральний директор
директорату розвитку
ринку праці та зайнятості



О. Савенко