• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження форми клопотання про погодження специфікації спиртного напою, вимог до оформлення специфікації спиртного напою, процедури її погодження та погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Вимоги, Форма від 04.07.2024 № 1964
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Вимоги, Форма
  • Дата: 04.07.2024
  • Номер: 1964
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Вимоги, Форма
  • Дата: 04.07.2024
  • Номер: 1964
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.07.2024 м. Київ № 1964
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
26 липня 2024 р. за № 1122/42467
Про затвердження форми клопотання про погодження специфікації спиртного напою, вимог до оформлення специфікації спиртного напою, процедури її погодження та погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення
Відповідно до частин першої, сьомої статті 6, частини сьомої статті 11 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
форму клопотання про погодження специфікації спиртного напою;
Вимоги до оформлення специфікації спиртного напою, процедури її погодження та погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів і продовольчої безпеки у встановленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію одночасно з введенням в дію Закону України від 01 грудня 2022 року № 2800-IX "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов'язків.
 

Виконуючий обов'язки Міністра

Тарас ВИСОЦЬКИЙ

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економіки України

Юлія СВИРИДЕНКО

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

В. о. Голови Державної служби України
з питань геодезії, картографії та кадастру

Дмитро МАКАРЕНКО

Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Сергій ТКАЧУК
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
04 липня 2024 року № 1964
Міністерство аграрної політики та
продовольства України
вул. Хрещатик, 24, м. Київ, 01001
Клопотання
про погодження специфікації спиртного напою
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
04 липня 2024 року № 1964
Вимоги
до оформлення специфікації спиртного напою, процедури її погодження та погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги застосовуються до оформлення специфікації спиртного напою та визначають процедуру її погодження та порядок погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення.
2. Специфікацію спиртного напою оформлює та подає клопотання про погодження специфікації спиртного напою за встановленою формою (далі - клопотання) виробник або об'єднання виробників, які мають право на реєстрацію географічного визначення спиртного напою відповідно до частин першої - третьої статті 3 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв" (далі - заявник), або його представник.
3. У цих Вимогах терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", "Про правову охорону географічних зазначень", "Про адміністративну процедуру".
4. Адміністративне провадження у справах, передбачених цими Вимогами, розпочинається з дня отримання Мінагрополітики клопотання, заяви про внесення змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення (далі - заява про внесення змін), і здійснюється відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
II. Вимоги до оформлення специфікації спиртного напою
1. Специфікація спиртного напою викладається за формою згідно з додатком до цих Вимог.
Специфікація спиртного напою викладається письмово, державною мовою, у друкованому вигляді, має стосуватись одного географічного зазначення, підписується заявником або його представником власноручно або з використанням кваліфікованого електронного підпису.
2. У розділі 1 специфікації спиртного напою зазначається найменування, що заявляється на реєстрацію як географічне зазначення спиртного напою, яке повинно містити географічну назву або її похідні. Це може бути існуюча або історична назва географічного об'єкта.
До географічних об'єктів належать цілісні і відносно стабільні утворення Землі природного або антропогенного походження, що існують або існували в минулому і характеризуються певним місцеположенням: орографічні - материки, гори, хребти, скелі, ущелини, льодовики, рівнини, низовини, яри, балки, острови, коси, вулкани, печери тощо; гідрографічні - океани, моря, затоки, протоки, лимани, озера, болота, водосховища, річки, канали тощо; адміністративно-територіальні - держави, автономні території, області, райони, міста, селища, села тощо; соціально-економічні - залізничні станції, роз'їзди, порти, пристані, аеропорти тощо; природно-заповідні - природні парки, заповідники, заказники, заповідні урочища та інші подібні об'єкти.
Як географічне зазначення спиртного напою може заявлятися також традиційна географічна або негеографічна назва, яка використовується для позначення спиртного напою та ідентифікує спиртний напій як такий, що походить з певної території.
Найменування може відтворювати або включати назву країни. У такому разі в розділі 3 специфікації спиртного напою наводиться обґрунтування підстав для такого використання.
В якості географічного зазначення може бути заявлено прикметник, що походить від певної географічної назви, або інша аналогічна похідна.
Найменування може відтворювати або включати найменування одного виробника. У такому разі в розділі 3 специфікації спиртного напою наводяться застереження щодо використання такого найменування у вигляді вичерпного опису умов використання такого найменування іншими виробниками.
Якщо для спиртного напою використовується більше ніж одне найменування, заявник має право зареєструвати одне або декілька найменувань, які наводяться з відокремленням їх скісною рискою ("/").
Найменування наводиться у формі та мовою, що використовуються під час продажу спиртного напою, або мовою, яка історично використовувалася для його маркування на відповідній географічній території.
Для найменувань, викладених українською мовою, наводиться транслітерація найменування літерами латинського алфавіту.
Для найменувань, викладених іншою мовою, ніж українська, додатково наводиться транскрипція найменування літерами українського алфавіту.
Якщо географічне зазначення наведене літерами іншого алфавіту, ніж кириличний чи латинський, у дужках наводиться транскрипція найменування літерами латинського алфавіту, при цьому транслітерація або переклад найменування державною мовою не вимагається.
3. У розділі 2 специфікації спиртного напою зазначається категорія спиртного напою, яка визначається відповідно до частини другої статті 1 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", або термін "спиртний напій", якщо цей напій не відповідає вимогам жодної з категорій, визначених частиною другою статті 1 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
Назви категорій, зазначені в частині другій статті 1 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв" літерами латинського алфавіту курсивним шрифтом, не підлягають обов'язковому перекладу при описі, представленні та маркуванні спиртних та алкогольних напоїв. Такі терміни можуть супроводжуватися перекладом, транскрипцією або транслітерацією державною мовою, за умови що термін мовою оригіналу не приховується.
4. У розділі 3 специфікації спиртного напою зазначається опис спиртного напою, який включає:
відомості про характеристики спиртного напою, у тому числі основні фізичні, хімічні та/або органолептичні характеристики;
особливі характеристики спиртного напою, зумовлені головним чином географічним походженням, які відрізняють його від інших спиртних напоїв категорії, до якої він належить;
відомості про сировину, з якої виробляється спиртний напій.
Основні характеристики спиртного напою, його особливі характеристики, відомості про сировину зазначаються з достатньою детальністю та повнотою, що дає змогу характеризувати спиртний напій і визначити його особливі характеристики, які відрізняють його від аналогічних спиртних напоїв категорії, до якої він належить, і наводяться із застосуванням визначень, термінів, одиниць виміру, скорочень та символів, що зазвичай використовуються при виробництві спиртних напоїв.
Опис має містити технічні та наукові дані для опису спиртного напою, включаючи особливі фізичні (консистенція, щільність, густина тощо), хімічні (склад основних компонентів, кислотність, вміст спирту, цукру тощо), органолептичні характеристики (зовнішній вигляд, колір, аромат, смак тощо), які є доречними щодо цього спиртного напою.
За необхідності у цьому розділі специфікації спиртного напою наводиться окремий параграф "Застереження" із такими відомостями:
якщо найменування, що заявляється на реєстрацію як географічне зазначення спиртного напою, відтворює або включає назву країни, наводиться обґрунтування підстав для такого використання. Такими підставами можуть бути факти історичного використання назви країни, походження сировини з усієї території країни тощо;
якщо найменування, що заявляється на реєстрацію як географічне зазначення спиртного напою, відтворює або включає найменування одного виробника, зазначається про зобов'язання виробника не перешкоджати іншим виробникам у використанні його найменування у складі географічного зазначення спиртного напою.
5. У розділі 4 специфікації спиртного напою визначається географічне місце, що зумовлює особливу якість, репутацію чи інші характеристики спиртного напою.
Географічне місце та його межі визначаються максимально точно, із максимально можливим посиланням на фізичні або адміністративні межі, із посиланням на загальноприйняту систему координат або на істотні топографічні ознаки, характеристики навколишнього природного середовища (геологічні ознаки, ґрунти, басейни річок, ґрунтові води).
При визначенні меж географічного місця слід враховувати елементи, необхідні для підтвердження зв'язку спиртного напою з місцем його географічного походження.
Допускається зазначення виключених із географічного місця ділянок, наприклад, "область, крім районів".
Рекомендується включати карту (мапу) географічного місця як додаток до специфікації спиртного напою. Якщо особливі якості спиртного напою визначаються властивостями ґрунту та клімату, можуть додаватись ґрунтові і кліматичні карти.
6. У розділі 5 специфікації спиртного напою наводиться опис способу виробництва спиртного напою, зокрема про застосування автентичних і незмінних місцевих способів (за наявності), та про всі етапи виробництва спиртного напою.
Опис способу виробництва спиртного напою має бути зазначено точно і детально для забезпечення можливості відтворення будь-якою особою і виключно в межах способу, що застосовується на час складання специфікації спиртного напою.
Автентичні способи виробництва спиртного напою включаються до опису виключно у випадку їх застосування на час оформлення специфікації спиртного напою.
Перелік етапів виробництва наводиться з описом етапів виробництва, які мають відбуватися в географічному місці.
У разі наявності обґрунтувань, що з метою забезпечення особливої якості, гарантування справжності чи забезпечення контролю пакування спиртного напою має відбуватися у визначеному географічному місці, до цього розділу специфікації спиртного напою включаються відомості про пакування спиртного напою та наводяться відповідні обґрунтування.
7. У розділі 6 специфікації спиртного напою зазначаються відомості про взаємозв'язок особливої якості, репутації чи інших характеристик спиртного напою з його географічним походженням, які пояснюють, як характеристики відповідного географічного місця впливають на спиртний напій.
Ці відомості повинні містити:
відомості про географічне походження, що обумовлює взаємозв'язок;
відомості про особливу якість, репутацію чи характеристики спиртного напою, зумовлені головним чином географічним походженням;
опис причинно-наслідкового зв'язку між особливою якістю, репутацією чи іншими характеристиками спиртного напою та його географічним походженням;
зазначення факторів (особлива якість, репутація, інші характеристики спиртного напою), на яких базується такий взаємозв'язок.
У цьому розділі специфікації спиртного напою зазначається, саме на яких факторах (особлива якість, репутація, інші характеристики спиртного напою) базується такий взаємозв'язок, із описом таких факторів і включенням, за необхідності, опису спиртного напою або способу його виробництва, що показують такий взаємозв'язок.
Обґрунтовується, яким чином особлива якість, репутація, інші характеристики спиртного напою пов'язані з географічним місцем і якими саме є природний та людський фактори, що забезпечують особливу якість спиртного напою.
Описуються особливі якості та інші характеристики спиртного напою, якими можуть бути, зокрема, смак, колір, запах або комбінація таких показників, географічне місце, яке зумовлює ці фактори, і зв'язок між ними.
У разі наявності наводяться положення щодо специфічних способів виробництва спиртного напою, які безпосередньо впливають на набуття ним особливої якості чи інших характеристик та мають значення для підтвердження взаємозв'язку. Окремо виділяються переваги цих способів виробництва спиртного напою порівняно із звичайною технологією та зазначається, яким чином вони зумовлюють його особливі якості.
Описуються характеристики визначеного географічного місця, зокрема природні умови, що зумовлюють взаємозв'язок та особливу якість, які впливають на технологію виробництва або надають сировині особливих характеристик, зокрема педокліматичні характеристики - тип ґрунту, рельєф, висота над рівнем моря, кут нахилу, експозиція, клімат, опади, рослинність.
Відомості про людський фактор можуть містити опис специфічного місцевого досвіду виробництва спиртного напою, технології місцевих виробників, використання в технології виробництва спиртного напою традиційного обладнання тощо.
Якщо заявлене географічне зазначення ґрунтується лише на репутації спиртного напою, цей розділ специфікації спиртного напою повинен містити відомості, що підтверджують репутацію, якими можуть бути історична документація, публікації в медіа, нагороди, витяги із професійної літератури тощо.
Відомості про репутацію спиртного напою повинні відображати історію його виробництва в цьому географічному місці, ставлення до нього суспільства на місцевому, національному та/або міжнародному рівні.
Наводяться конкретні приклади ефективного застосування географічного зазначення в минулому і дотепер, переважно у вигляді прикладів виробництва та рекламування спиртного напою.
8. У розділі 7 специфікації спиртного напою наводяться найменування та місцезнаходження органів сертифікації, які перевірятимуть відповідність спиртного напою з географічним зазначенням специфікації спиртного напою, та їх функції та/або найменування та місцезнаходження спеціально уповноваженого органу - Мінагрополітики.
9. У розділі 8 специфікації спиртного напою зазначаються особливі правила маркування (за наявності) та наводяться відомості про обов'язковість нанесення певного логотипу, етикетки або іншого відрізнювального позначення на спиртний напій, і за потреби, його опис із зазначенням усіх специфічних елементів, які відображаються на етикетці спиртного напою з географічним зазначенням, із наведенням вимог до розмірів, вимірів, кольорів. Може бути представлено етикетку для спиртного напою або зразок маркування.
У цьому розділі специфікації спиртного напою можуть зазначатись правила використання попереджувального маркування при маркуванні спиртного напою:
поряд із географічним зазначенням наноситься попереджувальне маркування про те, що це географічне зазначення спиртного напою зареєстровано в Україні;
замість попереджувального маркування географічного зазначення спиртного напою (обведеної овалом абревіатури "ГЗ") або разом з ним наноситься текст: "Зареєстроване в Україні географічне зазначення";
відповідне географічне місце походження спиртного напою додатково зображується на етикетці за допомогою рисунків чи символів.
III. Погодження специфікації спиртного напою
1. Для погодження специфікації спиртного напою заявник подає до Мінагрополітики клопотання за встановленою формою в паперовій або електронній формі.
Клопотання, що подається в електронній формі, повинне відповідати вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
2. Клопотання має стосуватись одного географічного зазначення.
Якщо для спиртного напою використовується більше ніж одне найменування, вони наводяться з відокремленням їх скісною рискою ("/").
Найменування наводиться у формі та мовою, що використовуються під час продажу спиртного напою, або мовою, яка історично використовувалася для його маркування на відповідній географічній території.
Для найменувань, викладених українською мовою, наводиться транслітерація найменування літерами латинського алфавіту.
Для найменувань, викладених іншою мовою, ніж українська, додатково наводиться транскрипція найменування літерами українського алфавіту. Якщо географічне зазначення наведене літерами іншого алфавіту, ніж кириличний чи латинський, у дужках наводиться транскрипція найменування літерами латинського алфавіту. Транслітерація або переклад найменування державною мовою не вимагається.
3. До клопотання додаються:
1) специфікація спиртного напою в електронній формі або у паперовій формі (у трьох примірниках);
2) документи, що підтверджують наведені у специфікації спиртного напою відомості, якими можуть бути: карти, плани місцевості; історична документація, включаючи літературні джерела; технічні умови, регламенти, інша виробнича документація; відомості органів державної влади, органів місцевого самоврядування, наукових закладів та установ, галузевих об'єднань; відомості про участь у конкурсах і змаганнях; відомості про обсяги реалізації спиртного напою; зразки маркування; опитування споживачів; результати фізичних, хімічних та/або органолептичних досліджень, підтверджені незалежними акредитованими лабораторіями, тощо;
3) документи, які підтверджують, що заявник - це об'єднання виробників або один виробник, які відповідають вимогам, встановленим частинами першою - третьою статті 3 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", якими можуть бути: документи щодо діяльності заявника та діяльності осіб, які входять до складу учасників об'єднання, яке є заявником, підтвердження органів місцевого самоврядування, об'єднаних територіальних громад, звернення суб'єктів господарювання відповідної галузі промисловості тощо;
4) довіреність, що засвідчує повноваження представника заявника, якщо клопотання подається через представника.
4. Документи, що підтверджують наведені у специфікації спиртного напою відомості, подаються в оригіналі або в засвідчених копіях і не підлягають поверненню заявнику після завершення погодження специфікації спиртного напою.
Заявник може підтвердити відповідність копії документів оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
5. Якщо додатки до клопотання викладені іншою мовою, ніж українська, надається їх переклад українською мовою.
6. Клопотання та додатки до нього мають бути оформлені таким чином, щоб з них можна було робити копії чи відтворювати в будь-який інший спосіб та зберігати тривалий час.
7. Клопотання реєструється Мінагрополітики в день його надходження відповідно до вимог статті 42 Закону України "Про адміністративну процедуру".
У разі якщо клопотання подано з порушенням встановлених законодавством вимог, посадова особа Мінагрополітики, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення клопотання без руху та надсилає заявнику письмове повідомлення про залишення клопотання без руху протягом трьох робочих днів з дня його отримання.
У повідомленні про залишення клопотання без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення клопотання без руху.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений Мінагрополітики, клопотання вважається поданим в день його первинного подання. При цьому строк розгляду справи продовжується на строк залишення клопотання без руху.
Не допускається повторне залишення без руху клопотання, в якому усунуто виявлені недоліки, зазначені в повідомленні про залишення клопотання без руху.
8. Для здійснення процедури погодження специфікації спиртного напою Мінагрополітики утворює Експертну комісію у складі, визначеному частиною третьою статті 6 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
9. Експертна комісія досліджує відомості, наведені у специфікації спиртного напою, та надані документи, а також:
1) відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, інших відкритих реєстрів, переліків тощо та визначає відповідність заявника вимогам, встановленим частинами першою - третьою статті 3 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв";
2) встановлює, чи відноситься спиртний напій до відповідної категорії спиртних напоїв, визначеної частиною другою статті 1 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв";
3) вивчає, чи має спиртний напій особливі характеристики порівняно з іншими спиртними напоями категорії, до якої він належить, та можливість відтворення іншими виробниками способів виробництва спиртного напою, викладених у специфікації спиртного напою.
З метою встановлення наявності особливих характеристик спиртного напою, щодо якого складено специфікацію, повноти, достатності та точності їх визначення, можливості відтворення іншими виробниками способів виробництва спиртного напою, викладених у специфікації спиртного напою, Експертна комісія, за необхідності, досліджує національні стандарти, технічні регламенти та інші нормативні документи, одержує на підставі письмового запиту висновки спеціалістів, наукових установ та закладів у відповідній галузі, галузевих об'єднань;
4) визначає, чи ідентифікує заявлене найменування спиртний напій, який походить з території певної країни або регіону як частини країни, населеного пункту чи місцевості на цій території, та чи зумовлені його особливі якості, репутація чи інші характеристики головним чином цим географічним походженням;
5) встановлює обґрунтованість визначених у специфікації спиртного напою меж географічного місця, в якому виникають особливі якості чи інші характеристики спиртного напою.
10. Якщо для прийняття обґрунтованого рішення щодо погодження специфікації спиртного напою потрібні додаткові матеріали, необхідні для уточнення наведених відомостей, Експертна комісія надсилає заявнику запит в паперовій або електронній формі щодо їх надання протягом визначеного строку, що не може становити менше 30 днів з дати направлення запиту. У зв'язку з цим строк погодження специфікації спиртного напою продовжується на відповідний період.
11. За результатами дослідження специфікації спиртного напою та поданих документів Експертна комісія складає протокол з рекомендаціями щодо погодження специфікації спиртного напою або відмови в її погодженні.
12. Протокол з рекомендаціями щодо погодження специфікації спиртного напою має містити відомості про заявника, який звернувся з клопотанням, найменування, що заявляється на реєстрацію як географічне зазначення спиртного напою, категорію спиртного напою та межі географічного місця, що зумовлює особливу якість, репутацію чи інші характеристики спиртного напою.
13. Протокол з рекомендаціями щодо відмови в погодженні специфікації спиртного напою має містити відомості про заявника, який звернувся з клопотанням, найменування, що заявляється на реєстрацію як географічне зазначення спиртного напою, категорію спиртного напою, підстави для відмови, перелік недоліків специфікації спиртного напою та рекомендації щодо їх усунення.
14. Протокол з рекомендаціями щодо відмови в погодженні специфікації спиртного напою складається у таких випадках:
1) встановлення невідповідності спиртного напою, щодо якого складено специфікацію, вимогам відповідної категорії спиртних напоїв - якщо спиртний напій не відповідає вимогам відповідної категорії спиртних напоїв за сировиною, способом виробництва, міцністю, іншими характеристиками;
2) відсутність у спиртного напою особливої якості, репутації чи інших характеристик, головним чином зумовлених географічним походженням - якщо зазначені у специфікації спиртного напою особлива якість, репутація чи інші характеристики спиртного напою, головним чином зумовлені географічним походженням, повністю чи частково співпадають із особливими якостями, репутацією чи іншими характеристиками інших спиртних напоїв із зареєстрованими географічними зазначеннями;
3) необґрунтованість визначення меж географічного місця, в якому виникають особливі якості або інші характеристики спиртного напою, зазначені у специфікації спиртного напою - якщо спиртний напій виробляється на території, іншій, ніж зазначено в специфікації спиртного напою;
4) невідповідність географічного зазначення публічному порядку, принципам гуманності та моралі - якщо у найменуванні, що подається на реєстрацію як географічне зазначення спиртного напою, наявні посилання на географічні або негеографічні назви, пов'язані із державою-агресором, нецензурні, образливі, зневажливі вирази, пропаганда війни, національної та релігійної ворожнечі, зміни шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України, зокрема, містять антидержавні, расистські заклики, емблеми, найменування екстремістських організацій;
5) географічне зазначення є назвою, що стала видовою - якщо географічне зазначення використовується як видова назва для продукції певного виду у національних стандартах, технічних регламентах або інших нормативних документах;
6) географічне зазначення правильно вказує на географічне місце виготовлення спиртного напою, але створює у споживачів помилкове уявлення про те, що спиртний напій виготовлено в іншому географічному місці. Омонімічна назва, яка створює оманливе враження у споживача, що спиртний напій походить з іншої території, не може бути зареєстрована, навіть якщо така назва точно відповідає фактичній території, регіону чи місцю походження спиртного напою;
7) недостовірність відомостей, у тому числі невідповідність заявника вимогам, встановленим частинами першою - третьою статті 3 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", або подання неповного пакета документів.
15. На підставі протоколу Експертної комісії за результатами дослідження відомостей специфікації спиртного напою Мінагрополітики ухвалює висновок про погодження специфікації спиртного напою/відмову у погодженні специфікації спиртного напою, який надсилається заявнику.
Висновок ухвалюється протягом 30 днів з дня отримання клопотання з урахуванням продовження цього строку відповідно до абзацу четвертого пункту 7, пункту 10 цього розділу.
16. До висновку Мінагрополітики про погодження специфікації спиртного напою додається специфікація спиртного напою, на якій проставляється гриф погодження із зазначенням дати та номера висновку.
17. У висновку Мінагрополітики про відмову у погодженні специфікації спиртного напою зазначаються підстави для відмови, визначені частиною першою статті 8 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв", перелік недоліків специфікації спиртного напою та рекомендації щодо їх усунення.
18. Висновок про погодження специфікації спиртного напою та погоджена специфікація (два примірники погодженої специфікації спиртного напою у разі подання специфікації спиртного напою на погодження в паперовій формі) або висновок про відмову у погодженні специфікації спиртного напою надсилаються заявнику способом листування, який обрав заявник у клопотанні, невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття.
Надсилання документів в електронній формі здійснюється відповідно до законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу.
19. Висновок про відмову у погодженні специфікації спиртного напою може бути оскаржено в порядку адміністративного оскарження та/або до суду в порядку, встановленому законодавством України.
20. У разі відмови у погодженні специфікації спиртного напою заявник має право після усунення зазначених недоліків звернутися до Мінагрополітики з клопотанням про її погодження повторно відповідно до пунктів 1 - 6 цього розділу.
21. Якщо недоліки в специфікації спиртного напою не усунуто, повторно подане клопотання залишається без розгляду, про що заявник повідомляється протягом 10 робочих днів у паперовій або електронній формі відповідно до законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу.
IV. Порядок погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення
1. Зміни до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, вносяться виробником або об'єднанням виробників, які відповідають вимогам частин першої - третьої статті 3 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв" і мають право використовувати відповідне зареєстроване географічне зазначення спиртного напою (далі - виробник спиртного напою, що має право використовувати географічне зазначення).
2. Для погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, виробник спиртного напою, що має право використовувати географічне зазначення, подає до Мінагрополітики заяву про внесення змін довільної форми, в якій:
1) зазначаються відомості про виробника спиртного напою, що має право використовувати географічне зазначення:
для юридичної особи - найменування, у тому числі скорочене (за наявності), ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, місцезнаходження;
для фізичної особи - підприємця - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування);
номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти;
реквізити для листування та зазначення обраного заявником способу листування (у паперовій формі, в електронній формі);
2) наводяться зміни, що вносяться до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, та обґрунтування необхідності їх внесення.
3. До заяви про внесення змін додаються:
1) змінена специфікація спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, за формою згідно з додатком до цих Вимог;
2) документи, що підтверджують необхідність внесення змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення.
У разі якщо зміни стосуються способу виробництва спиртного напою з урахуванням науково-технічного прогресу, додаються технічні регламенти, національні стандарти, в яких відображено новий спосіб виробництва спиртного напою.
У разі перегляду меж географічного місця додаються документи, що підтверджують виробництво спиртного напою у змінених межах географічного місця;
3) довіреність, у разі подання заяви про внесення змін представником виробника спиртного напою, що має право використовувати географічне зазначення.
4. Заява про внесення змін подається в паперовій або електронній формі та реєструється Мінагрополітики в день її надходження відповідно до вимог статті 42 Закону України "Про адміністративну процедуру".
Заява про внесення змін, що подається в електронній формі, повинна відповідати вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
5. У разі якщо заяву про внесення змін подано з порушенням встановлених законодавством вимог, посадова особа Мінагрополітики, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення заяви про внесення змін без руху і надсилає відповідне письмове повідомлення виробнику спиртного напою, що має право використовувати географічне зазначення, відповідно до пункту 7 розділу III цих Вимог.
6. Для здійснення погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, Експертна комісія досліджує наведені відомості зміненої специфікації спиртного напою та надані документи, що підтверджують необхідність внесення відповідних змін.
7. На підставі поданої заяви про внесення змін, наведених у специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, відомостей та наданих документів Експертна комісія встановлює, значними чи незначними є зміни, що вносяться до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, відповідно до вимог частин п'ятої, шостої статті 11 Закону України "Про географічні зазначення спиртних напоїв".
8. У разі внесення до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, незначних змін, Експертна комісія за умови достатнього обґрунтування необхідності їх внесення складає протокол з рекомендаціями щодо погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, або з рекомендаціями щодо відмови у їх погодженні у разі недостатнього обґрунтування цих змін з наведенням відповідних підстав.
9. У разі внесення до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, значних змін, Експертна комісія досліджує відомості зміненої специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, та надані документи і складає протокол щодо погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, або з рекомендаціями щодо відмови в їх погодженні відповідно до пунктів 9 - 14 розділу III цих Вимог.
10. Підставами для відмови у погодженні змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, є виявлення у поданих документах недостовірної інформації, відсутність або недостатність обґрунтування внесених змін.
11. На підставі протоколу Експертної комісії Мінагрополітики оформлює висновок щодо погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, до якого додається примірник специфікації спиртного напою з грифом погодження із зазначенням дати та номера цього висновку, або відмови в погодженні змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, який надсилається заявнику способом листування, який обрав заявник у клопотанні, невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття.
Надсилання документів в електронній формі здійснюється відповідно до законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу.
12. Відмову у погодженні змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення, може бути оскаржено в порядку адміністративного оскарження та/або до суду в порядку, встановленому законодавством України.
 

Директор Департаменту
державної політики у сфері
санітарних та фітосанітарних
заходів і продовольчої безпеки

Андрій ПИВОВАРОВ
 
Додаток
до Вимог до оформлення специфікації спиртного напою, процедури її погодження та погодження змін до специфікації спиртного напою, щодо якого використовується географічне зазначення
(пункт 1 розділу II)
ПОГОДЖЕНО
Висновок Мінагрополітики
від ____________ № _____________
Специфікація спиртного напою
1. Найменування, що заявляється на реєстрацію географічного зазначення спиртного напою
2. Категорія спиртного напою або термін "спиртний напій"
3. Опис спиртного напою із зазначенням сировини, з якої він виробляється, основних фізичних, хімічних або органолептичних характеристик, а також особливих характеристик спиртного напою порівняно з іншими спиртними напоями категорії, до якої він належить
4. Визначення географічного місця, що зумовлює особливу якість, репутацію чи інші характеристики спиртного напою
5. Опис способу виробництва, зокрема застосування автентичних і незмінних місцевих способів (за наявності)
6. Відомості, які обґрунтовують взаємозв'язок особливої якості, репутації чи інших характеристик спиртного напою з його географічним походженням
7. Найменування та місцезнаходження органів сертифікації, які перевірятимуть відповідність спиртного напою з географічним зазначенням специфікації, та їх функції
8. Особливі правила маркування (за наявності)
Дата підпису
____________
Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ
________________________
Підпис заявника-*
__________________
____________
* У разі оформлення специфікації спиртного напою декількома заявниками наводяться підписи всіх заявників.
____________