Міністр молоді та спорту України | Матвій БІДНИЙ |
Міністр освіти та науки України | Оксен ЛІСОВИЙ |
Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство молоді та спорту України | Наказ від 09.07.2025 № 4323/991 | Документ не діє
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.07.2025 м. Київ № 4323/991
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
14 липня 2025 р. за № 1077/44483
Про затвердження Порядку утворення та функціонування спеціалізованих спортивних класів у закладах загальної середньої освіти
Відповідно до статті 21 Закону України "Про освіту", статей 26, 33-35 Закону України "Про фізичну культуру і спорт", підпунктів 7, 11 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, підпунктів 21, 31-1, 31-4 пункту 4 Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 220, пункту 23 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок утворення та функціонування спеціалізованих спортивних класів у закладах загальної середньої освіти, що додається.
2. Департаменту спорту вищих досягнень Міністерства молоді та спорту України (Анастасьєва Оксана) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
3. Управлінню стратегічного планування та комунікацій Міністерства молоді та спорту України (Ачкасова Світлана) забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства молоді та спорту України, директорату шкільної освіти Міністерства освіти і науки України (Альохін Михайло) - на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України та заступника Міністра освіти і науки України відповідно до розподілу обов'язків.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства молоді та спорту України / Міністерства освіти і науки України
09 липня 2025 року № 4323/991
Порядок
утворення та функціонування спеціалізованих спортивних класів у закладах загальної середньої освіти
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм утворення та функціонування спеціалізованих спортивних класів у закладах загальної середньої освіти (далі - заклад освіти).
Терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у законах України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про фізичну культуру і спорт".
Навчальна програма з виду спорту в розумінні цього Порядку - освітня програма, що розробляється всеукраїнськими спортивними федераціями з видів спорту, визнаних в Україні, та затверджується Міністерством молоді та спорту України.
2. Спеціалізовані спортивні класи - це окремі класи, що можуть утворюватися в закладах освіти для проведення додаткової навчально-тренувальної та спортивної роботи з видів спорту, визнаних в Україні, під час освітнього процесу.
3. Основними завданнями спеціалізованого спортивного класу є:
1) створення умов для самореалізації дітей та молоді через поглиблені заняття фізичною культурою і спортом;
2) запровадження багатоступеневої моделі ефективної підготовки спортивного резерву шляхом поєднання здобуття початкової, базової та профільної загальної середньої освіти з навчально-тренувальним процесом та спортивною діяльністю;
3) забезпечення підготовки всебічно розвинених, висококваліфікованих спортсменів з видів спорту, визнаних в Україні, які здатні успішно виступати на спортивних змаганнях відповідного рівня;
4) формування здорового способу життя, розвитку фізичних, морально-етичних і вольових якостей учнів;
5) національно-патріотичне виховання учнів.
II. Утворення та функціонування спеціалізованих спортивних класів
1. Спеціалізовані спортивні класи можуть утворюватися в закладах освіти невідривно від освітнього процесу з одного або декількох видів спорту, визнаних в Україні, у взаємодії із закладом фізичної культури і спорту та/або закладом позашкільної освіти або з власної ініціативи за рахунок збільшення годин на вивчення фізичної культури та за рахунок організації гурткової роботи в позаурочний час у закладах освіти.
2. Основною діяльністю спеціалізованих спортивних класів є поєднання здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні з навчально-тренувальним процесом та спортивною діяльністю протягом року, що здійснюються на основі сучасної методики тренування із застосуванням технічних засобів і відновлювальних заходів на базі освоєння тренувальних і змагальних навантажень.
3. Спеціалізовані спортивні класи можуть відкриватися за погодженням із засновником відповідного закладу освіти або уповноваженого ним органу до початку навчального року.
Створення спеціалізованих спортивних класів у закладах освіти здійснюється за такими організаційними формами:
співпраця закладу освіти із закладом фізичної культури і спорту (дитячо-юнацькі спортивні школи, спортивні клуби тощо);
співпраця закладу освіти із закладом позашкільної освіти (центри позашкільної освіти, багатопрофільні заклади позашкільної освіти зі спортивним та/або фізкультурно-спортивним напрямом);
функціонування спеціалізованих спортивних класів за рахунок збільшення годин фізичної культури та організації гурткової роботи спортивного напряму в закладах освіти в позаурочний час.
Заклад освіти вносить відповідні доповнення до власного статуту щодо організації спеціалізованого(них) спортивного(них) класу(ів).
При утворенні спеціалізованих спортивних класів ураховуються:
наявність необхідної кількості заінтересованих у заняттях певними видами спорту учнів за умови відсутності у них протипоказань за станом здоров'я до занять відповідним видом спорту;
наявність заяви батьків або законних представників учнів для зарахування до спеціалізованого спортивного класу;
спроможність закладу освіти забезпечити раціональну організацію освітнього процесу для учнів з додатковими навчально-тренувальними заняттями;
наявність належної матеріально-технічної бази;
наявність тренерських та педагогічних кадрів;
можливість організації повноцінного харчування не менше двох разів на день;
організація медичного контролю, проведення медико-відновних заходів.
4. Заклад освіти укладає угоду із закладом фізичної культури і спорту та/або закладом позашкільної освіти, де визначається фінансове забезпечення, комплектація класу, раціональне поєднання навчання із заняттями відповідним видом спорту, щоденна кількість навчально-тренувальних занять, їхня тривалість, інші форми навчально-тренувальної роботи з організацією медичного контролю, проведення медико-відновних заходів, харчування учнів тощо з урахуванням режиму роботи закладу освіти, розкладу уроків, наявної матеріально-технічної бази та медичного забезпечення.
5. Адміністрація закладу освіти на підставі відповідної угоди, укладеної із закладом фізичної культури і спорту та/або закладом позашкільної освіти, видає наказ, яким затверджується положення про спеціалізований спортивний клас, режим роботи спеціалізованого спортивного класу, розклад занять та список учнів.
6. Для зарахування учня до спеціалізованого спортивного класу один з батьків або законний представник учня пише заяву на ім'я директора закладу освіти.
III. Організація освітнього та навчально-тренувального процесу у спеціалізованих спортивних класах
1. Спеціалізовані спортивні класи комплектуються із числа учнів одного року навчання. Гранична наповненість спеціалізованого спортивного класу визначається статтею 12 Закону України "Про повну загальну середню освіту".
Протягом навчального року спеціалізовані спортивні класи за наявності вільних місць можуть доукомплектовуватися учнями, які не мають протипоказань за станом здоров'я, зокрема з інших закладів освіти, та можуть виконувати відповідну навчальну програму з виду спорту.
2. Освітній процес у спеціалізованих спортивних класах здійснюється відповідно до освітньої програми закладу освіти у формі організації освітнього процесу, що є найбільш зручним та доцільним для здобуття учнями певного рівня освіти відповідно до державних стандартів.
Розклад уроків у спеціалізованих спортивних класах складається з урахуванням безперервної навчально-тренувальної та спортивної роботи учнів відповідного року навчання, визначеного Законом України "Про повну загальну середню освіту", та з додержанням норм санітарно-гігієнічного законодавства.
3. Організація навчально-тренувальної та спортивної роботи у спеціалізованих спортивних класах здійснюється із застосуванням норм, встановлених наказом Міністерства молоді та спорту України від 17 січня 2015 року № 67 "Про організацію навчально-тренувальної роботи дитячо-юнацьких спортивних шкіл", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 січня 2015 року за № 119/26564, та навчальних програм з видів спорту.
Основними формами навчально-тренувальної роботи є групові навчально-тренувальні заняття.
Основною формою спортивної роботи є підготовка та участь учнів спеціалізованих спортивних класів у спортивних змаганнях різного рівня відповідно до правил та регламентів спортивних змагань.
4. Батьки або законні представники учня отримують інформацію про види спорту, з яких організований спеціалізований спортивний клас, його особливості, тренерський та тренерсько-викладацький склад, організацію, з якою взаємодіє заклад освіти при організації навчально-тренувальної та спортивної роботи, форму та місце проведення навчально-тренувальних занять, матеріально-технічну базу на місці проведення навчально-тренувальних занять, організацію харчування та медичного забезпечення учнів спеціалізованих спортивних класів.
5. Учень може бути переведений зі спеціалізованого спортивного класу в інший клас з ініціативи батьків або законних представників, або в разі невиконання ним нормативів з фізичної та спеціальної підготовки, визначених навчальними програмами з окремих видів спорту, порушення антидопінгових правил або у разі погіршення стану здоров'я за умови надання відповідної медичної довідки.
6. Учні спеціалізованих спортивних класів, які завершують здобуття освіти на певному рівні, проходять державну підсумкову атестацію відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1369 "Про затвердження Порядку проведення державної підсумкової атестації", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за № 8/32979.
7. Керівник закладу освіти узгоджує з керівником закладу фізичної культури і спорту та/або керівником закладу позашкільної освіти питання організації освітнього процесу в спеціалізованих спортивних класах.
8. Учням спеціалізованих спортивних класів, які беруть участь у спортивних змаганнях та навчально-тренувальних зборах, на підставі заяви батьків або законних представників, наказом закладу освіти може бути встановлений режим навчання за індивідуальною освітньою траєкторією.
9. Оздоровлення та відпочинок дітей із спеціалізованих спортивних класів, які потребують відповідних умов для оздоровлення, здійснюються у спеціально пристосованих дитячих закладах оздоровлення та відпочинку або в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку із спеціально обладнаними місцями для занять відповідними видами спорту згідно із законодавством України.
IV. Забезпечення діяльності спеціалізованих спортивних класів
1. Навчально-тренувальний процес та спортивна діяльність можуть проводитися на власній спортивній базі закладу загальної освіти, власній або орендованій спортивній базі закладу фізичної культури і спорту або закладу позашкільної освіти.
2. Харчування учнів спеціалізованих спортивних класів здійснюється відповідно до норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року № 305, із забезпеченням особливих дієтичних потреб учнів за необхідністю.
Забезпечення учнів спеціалізованих спортивних класів дворазовим гарячим харчуванням відбувається за рахунок коштів:
відповідних бюджетів;
спонсорів;
батьків або уповноважених ними осіб;
інших коштів, не заборонених законодавством.
3. Учні спеціалізованого спортивного класу забезпечуються медичним обслуговуванням відповідно до Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2021 року № 31, Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993, та нормативно-правових актів Міністерства молоді та спорту України та Міністерства охорони здоров'я України.
4. Навчально-тренувальний процес учнів спеціалізованих спортивних класів здійснюється з дотриманням Правил безпеки під час проведення занять з фізичної культури і спорту в загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 01 червня 2010 року № 521, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 серпня 2010 року за № 651/17946, санітарних норм та правил, гігієнічних нормативів.
5. Матеріально-технічне забезпечення діяльності спеціалізованих спортивних класів здійснюється за рахунок засновника закладу освіти та за рахунок коштів, не заборонених законодавством.
Нормативи матеріально-технічного забезпечення діяльності спеціалізованих спортивних класів визначаються Типовим переліком обладнання та інвентарю для фізкультурно-спортивних приміщень закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 03 липня 2020 року № 889 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 31 травня 2023 року № 648), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13 серпня 2020 року за № 777/35060, та Порядком забезпечення закладів фізичної культури і спорту спортивним обладнанням, спортивним інвентарем та встановлення строків їх використання, затвердженим наказом Міністерства молоді та спорту України від 10 червня 2014 року № 1851, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 червня 2014 року за № 699/25476.
6. Оплата праці тренерів, тренерів-викладачів, учителів (викладачів), які проводять навчально-тренувальну та спортивну роботу у спеціалізованих спортивних класах, здійснюється відповідно до законодавства.
При обрахуванні заробітної плати зазначених працівників застосовуються Кодекс законів про працю України та відповідно наказ Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2005 року за № 1130/11410, та/або наказ Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 23 вересня 2005 року № 2097 "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2005 року за № 1236/11516.
7. Фінансування утворення та функціонування спеціалізованих спортивних класів здійснюється в установленому законодавством порядку з різних джерел, не заборонених законодавством.
8. Моніторинг діяльності спеціалізованих спортивних класів здійснюється з використанням засобів електронно-комунікаційної системи Міністерства молоді та спорту України й Міністерства освіти і науки України.